Plugins - WooCommerce - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (9530 entries)

en: 
    			This page is in "Coming soon" mode and is only visible to you and those who have permission. To make it public to everyone,&nbsp;<a href='%s'>change visibility settings</a>
ja_JP: 
    			このページは「まもなく公開予定」モードになっています。あなたと許可された人以外には表示されません。 ページを公開するには、<a href='%s'>表示設定を変更
    します</a>

en: 
    %%C%1$d%%n compatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n compatible plugins found%2$s
ja_JP[0]: 
    %%C%1$d%%n 件の互換性のあるプラグインが見つかりました%2$s

en: 
    %%C%1$d%%n incompatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n incompatible plugins found%2$s
ja_JP[0]: 
    %%C%1$d%%n 件の互換性のないプラグインが見つかりました%2$s

en: 
    %%C%1$d%%n uncertain plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n uncertain plugins found%2$s
ja_JP[0]: 
    %%C%1$d%%n 件の不明なプラグインが見つかりました%2$s

en:  (%s ago)
ja_JP:  (%s前)

en:  <a href="%1$s" class="woocommerce-connect-your-store">Connect your store</a> to woocommerce.com to update.
ja_JP:  WooCommerce.com に<a href="%1$s" class="woocommerce-connect-your-store">ストアを連携</a>して更新します。

en:  <a href="%1$s">Install WooCommerce.com Update Manager</a> to update.
ja_JP:  <a href="%1$s">WooCommerce.com Update Manager をインストール</a>してアップデートします。

en:  Activate WooCommerce.com Update Manager to update.
ja_JP:  WooCommerce.com Update Manager を有効化してアップデートします。

en:  You don't have a subscription, <a href="%1$s" class="woocommerce-purchase-subscription">subscribe</a> to update.
ja_JP:  サブスクリプションがない場合、<a href="%1$s" class="woocommerce-purchase-subscription">サブスクリプション購読</a>して更新します。

en:  Your subscription expired, <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">renew %2$s</a>to update.
ja_JP:  購読の有効期限が切れました。更新するには購読を<a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">%2$s更新</a>してください。

en:  Your subscription expires on %1$s, <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">enable auto-renew</a> to continue receiving updates.
ja_JP:  現在の購読は、%1$sに有効期限が切れます。引き続き更新を受け取るには、<a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">自動更新を有効</a>にしてください。

en:  says
ja_JP:  より

en: "%1$s" was removed from the cart. %2$s
ja_JP: 「%1$s」がカートから削除されました。 %2$s

en: "%s" could not be saved. Please review, ensure it is a valid URL and try again.
ja_JP: 「%s」を保存できませんでした。 有効な URL であることを確認して、もう一度お試しください。

en: "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
ja_JP: “%s” はすでに適用済みで、他のクーポンとの併用もできません。

en: "%s" is already registered.
ja_JP: 「%s」はすでに登録されています。

en: "%s" is an invalid coupon code.
ja_JP: "%s" は無効なクーポンコードです。

en: "%s" shipping class cost
ja_JP: 配送クラス「%s」の料金

en: "%s" tax rates
ja_JP: "%s" 税率

en: "From" address
ja_JP: 「送信元 (From)」アドレス

en: "From" name
ja_JP: 送信元の名前

en: #%s is an invalid image ID.
ja_JP: #%s は無効な画像 ID です。

en: $%d/year
ja_JP: $%d/ 年

en: %1$1sExplore our docs%2$2s for more information, or just get started!
ja_JP: 詳細については、%1$1sドキュメントを参照%2$2sするか、このまま始めてください。

en: %1$d error found: %2$s when re-migrating order. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s when re-migrating orders. Please review the errors above.
ja_JP[0]: %1$d 次のエラーが見つかりました: %2$s 注文の再移行時。 上のエラーを確認してください。

en: %1$d error found: %2$s. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s. Please review the errors above.
ja_JP[0]: %1$d件のエラーが見つかりました: %2$s。 上のエラーを確認してください。

en: %1$d order was synced in %2$d seconds. | %1$d orders were synced in %2$d seconds.
ja_JP[0]: %1$d件の注文が%2$d秒以内に同期されました。

en: %1$d order was verified in %2$d seconds. | %1$d orders were verified in %2$d seconds.
ja_JP[0]: %1$d件の注文が%2$d秒以内に検証されました。

en: %1$d out of 5
ja_JP: 5点満点中%1$d

en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
ja_JP: %1$d は更新完了しました。データベースバージョンは%2$sです

en: %1$s #%2$s &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress
ja_JP: %1$s #%2$s ‹ %3$s — WordPress

en: %1$s #%2$s details
ja_JP: %1$s #%2$s 詳細

en: %1$s %2$sUpdate WordPress to enable the new navigation%3$s
ja_JP: %1$s %2$sWordPress をアップデートして新しいナビゲーションを有効にする%3$s

en: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
ja_JP: %1$s ‹ %2$s — WordPress

en: %1$s &ndash; %2$s
ja_JP: %1$s – %2$s

en: %1$s (%2$s %3$s)
ja_JP: %1$s (%2$s / %3$s)

en: %1$s (ID: %2$s)
ja_JP: %1$s(ID: %2$s)

en: %1$s (update to version %2$s is available)
ja_JP: %1$s (バージョン%2$sへのアップデートが可能です)

en: %1$s - Image %2$s
ja_JP: %1$s - 画像 (%2$s)

en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
ja_JP: %1$s - 新バージョンの WordPress が利用できます (%2$s)

en: %1$s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %2$s
ja_JP: %1$s - 推奨の最低限の MySQL バージョンは 5.6 です。参照:  %2$s

en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
ja_JP: %1$s - メモリ設定を64MB以上にすることをおすすめします。参照: %2$s

en: %1$s - We recommend using a prefix with less than 20 characters. See: %2$s
ja_JP: %1$s – 使用する接頭辞は20文字未満にすることをおすすめします。次を参照してください。%2$s

en: %1$s This navigation will soon become unavailable while we make necessary improvements.
    									If you turn it off now, you will not be able to turn it back on.
ja_JP: %1$sまもなく、必要な改善を行うためにこのナビゲーションはしばらく使用できなくなります。
    									今無効化すると、再度有効化できなくなります。

en: %1$s and %2$s
ja_JP: %1$s、%2$s

en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: %1$s at %2$s %3$s
ja_JP: %1$s @ %2$s %3$s

en: %1$s class does not exist.
ja_JP: %1$s クラスは存在しません。

en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
ja_JP: %1$s をインストールできませんでした (%2$s)。<a href="%3$s">こちらをクリックして手動でインストールしてください。</a>

en: %1$s could not be served using the Force Download method. A redirect will be used instead.
ja_JP: %1$s は強制ダウンロードの方式を使用して提供できませんでした。 代わりに転送が使用されます。

en: %1$s could not be served using the X-Accel-Redirect/X-Sendfile method. A Force Download will be used instead.
ja_JP: %1$s は X-Accel-Redirect/X-Sendfile の方式を使用して提供できませんでした。 代わりに強制ダウンロードが使用されます。

en: %1$s ending in %2$s
ja_JP: %1$s **** %2$s

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
ja_JP: %1$s **** %2$s (有効期限 %3$s/%4$s)

en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
ja_JP[0]: %2$s点 %1$s

en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart <a href="%2$s">here</a>.
ja_JP: %1$s が変更されたため、お買い物カゴから削除されました。<a href="%2$s">こちら</a>からお買い物カゴに戻すことができます。

en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
ja_JP: %1$s の在庫が少なくなっています。%2$d個残っています。

en: %1$s is not a numerically indexed array.
ja_JP: %1$s は数値インデックス配列ではありません。

en: %1$s is not of type %2$s
ja_JP: %1$s は %2$s タイプではありません

en: %1$s is not valid. Please enter one of the following: %2$s
ja_JP: %1$s は有効ではありません。次のいずれかを入力してください: %2$s

en: %1$s is not valid. You can look up the correct Eircode <a target="_blank" href="%2$s">here</a>.
ja_JP: %1$s は無効です。正しい Eircode は<a target="_blank" href="%2$s">ここ</a>で検索できます。

en: %1$s log file from source %2$s was deleted. | %1$s log files from source %2$s were deleted.
ja_JP[0]: ソース %2$s からのログファイル%1$s件が削除されました。

en: %1$s order number %2$s
ja_JP: 注文番号%2$sを%1$s

en: %1$s refunded %2$d order (%3$d item) | %1$s refunded %2$d orders (%3$d items)
ja_JP[0]: %2$d件の注文 (%3$d項目) で%1$sを返金しました

en: %1$s requires an instance of %2$s or %3$s for the address
ja_JP: 住所に関しては、%1$sが%2$sまたは%3$sのインスタンスを要求

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
ja_JP[0]: %2$s に対するレビュー%1$s件

en: %1$s sales in %2$s
ja_JP: %2$s での %1$s のセール

en: %1$s should be called inside the %2$s action.
ja_JP: %1$s は %2$s アクション内で呼び出す必要があります。

en: %1$s should not be called before the %2$s action.
ja_JP: %1$s は %2$s アクションの前に呼び出すべきではありません。

en: %1$s should not be called before the %2$s, %3$s and %4$s actions have finished.
ja_JP: %2$s、%3$s、%4$s アクションが終了する前に %1$s を呼び出さないでください。

en: %1$s top seller this month (sold %2$d)
ja_JP: %1$s 今月の上位売上 (%2$d)

en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
ja_JP: 注文番号%3$sにて%1$s個 (%2$s個中) はお取り寄せです。

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
ja_JP: %1$s バージョン%2$sは有効期限が切れています。コアバージョンは%3$sです

en: %1$s via %2$s
ja_JP: %1$s 支払手段 %2$s

en: %1$s was called but no order types were registered: it may have been called too early.
ja_JP: %1$s が呼び出されましたが、注文タイプが登録されていませんでした: 呼び出しが早すぎた可能性があります。

en: %1$s was called with an invalid event type "%2$s".
ja_JP: %1$s は無効なイベントタイプ「%2$s」で呼び出されました。

en: %1$s was called with an invalid level "%2$s".
ja_JP: %1$s が無効なレベル"%2$s"で呼び出されました。

en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
ja_JP: %1$s はインストールしましたが、有効になっていません。<a href="%2$s">こちらをクリックして手動で有効にしてください。</a>

en: %1$s, %2$s, %3$s, or %4$s
ja_JP: %1$s、%2$s、%3$s、%4$s

en: %1$s... (%2$s more)
ja_JP: %1$s... (その他%2$s個)

en: %1$sCollect payments easily%2$s from your customers anywhere with our mobile app.
ja_JP: モバイルアプリで、どこでも顧客からの%1$s支払いを簡単に受け取ることができます%2$s。

en: %1$sManage the order%2$s with the app.
ja_JP: アプリで%1$s注文を管理しましょう%2$s。

en: %1$sView and manage%2$s
ja_JP: %1$s表示と管理%2$s

en: %d API key permanently revoked. | %d API keys permanently revoked.
ja_JP[0]: %d個の API キーを永久に取り消しました。

en: %d URL could not be updated. | %d URLs could not be updated.
ja_JP[0]: %d件の URL を更新できませんでした。

en: %d action deleted. | %d actions deleted.
ja_JP[0]: %d件のアクションが削除されました。

en: %d approved directory URL deleted. | %d approved directory URLs deleted.
ja_JP[0]: %d件の承認済みディレクトリの URL が削除されました。

en: %d approved directory URL disabled. | %d approved directory URLs disabled.
ja_JP[0]: %d件の承認済みディレクトリの URL が無効化されました。

en: %d approved directory URL enabled. | %d approved directory URLs enabled.
ja_JP[0]: %d件の承認済みディレクトリの URL が有効化されました。

en: %d batch executed. | %d batches executed.
ja_JP[0]: %d件のバッチを実行しました。

en: %d batch processed. | %d batches processed.
ja_JP[0]: %d件のバッチが処理されました。

en: %d is not a valid order ID.
ja_JP: %d は有効な注文 ID ではありません。

en: %d is not an order or has an invalid order type.
ja_JP: %dは注文ではないか、注文タイプが無効です。

en: %d is not of a valid order type.
ja_JP: %d は有効な注文タイプではありません。

en: %d item from your previous order is currently unavailable and could not be added to your cart. | %d items from your previous order are currently unavailable and could not be added to your cart.
ja_JP[0]: 以前のご注文中%d件の商品は現在ご購入いただけないため、お買い物カゴに追加できませんでした。

en: %d left in stock
ja_JP: %d個の在庫あり

en: %d orphaned variations deleted
ja_JP: %d件の親が存在しないバリエーションを削除しました

en: %d permissions deleted
ja_JP: %d 権限が削除されました

en: %d product | %d products
ja_JP[0]: %d個の商品

en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
ja_JP[0]: %d件の予約タスクが完了しました。

en: %d transients rows cleared
ja_JP: クリアされた %d トランジェントの行

en: %d variation does not have a price. | %d variations do not have prices.
ja_JP[0]: %d個のバリエーションに価格情報がありません。

en: %d webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
ja_JP[0]: %d個の webhook を完全に削除しました。

en: %qty% variations
ja_JP: %qty%バリエーション

en: %qty% variations added
ja_JP: %q個のバリエーションを追加しました

en: %s (Copy)
ja_JP: %s (複製)

en: %s (Deleted)
ja_JP: %s (削除済み)

en: %s (No longer exists)
ja_JP: %s (存在しません)

en: %s (optional)
ja_JP: %s (オプション)

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
ja_JP: %s前

en: %s Review | %s Reviews
ja_JP[0]: %s件のレビュー

en: %s Review in moderation | %s Reviews in moderation
ja_JP[0]: %s件のレビューが承認待ちです

en: %s Support for strings longer than this will be removed in a future version.
ja_JP: %s これよりも長い文字列のサポートは、今後のバージョンで削除される予定です。

en: %s actions
ja_JP: %sの操作

en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
ja_JP: %s は正常に有効化されました。この商品の更新が送信されるようになります。

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
ja_JP[0]: %s と %d その他の地域

en: %s approved review | %s approved reviews
ja_JP[0]: %s件の承認済みのレビュー

en: %s are out of stock and cannot be purchased. Please remove them from your cart.
ja_JP: %sは在庫がないため、購入できません。お買い物カゴから削除してください。

en: %s attribution
ja_JP: %sの属性

en: %s average gross daily sales
ja_JP: %s の平均一日売上

en: %s average gross monthly sales
ja_JP: %s の平均一月売上

en: %s average net daily sales
ja_JP: %s 一日平均純売上

en: %s average net monthly sales
ja_JP: %s 一月平均純売上

en: %s can not be used as a table alias in OrdersTableQuery
ja_JP: %s は OrdersTableQuery でテーブルのエイリアスとして使用できません

en: %s cannot be purchased. Please remove it from your cart.
ja_JP: %s は購入できません。お買い物カゴから削除してください。

en: %s cannot be purchased. Please remove them from your cart.
ja_JP: %sは購入できません。お買い物カゴから削除してください。

en: %s charged for shipping
ja_JP: %s 送料

en: %s connected successfully
ja_JP: %s 正常に連携されました

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
ja_JP[0]: %s個のクーポンをゴミ箱に入れました。

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
ja_JP[0]: %s個のクーポンを更新できませんでした。誰かがこれらを編集しています。

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
ja_JP[0]: %s個のクーポンを完全に削除しました。

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
ja_JP[0]: %s個のクーポンをゴミ箱から戻しました。

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
ja_JP[0]: %s個のクーポンを更新しました。

en: %s coupons used in total
ja_JP: 合計%s個のクーポンを使用中

en: %s customer review | %s customer reviews
ja_JP[0]: %s 件のレビュー

en: %s data
ja_JP: %s データ

en: %s day | %s days
ja_JP[0]: %s日

en: %s discount
ja_JP: %s割引

en: %s discounts in total
ja_JP: %s 値引合計

en: %s does not exist.
ja_JP: %s は存在しません。

en: %s download remaining | %s downloads remaining
ja_JP[0]: あと%s回ダウンロード可能

en: %s expired log file was deleted. | %s expired log files were deleted.
ja_JP[0]: %s個の期限切れログファイルが削除されました。

en: %s failed. Contact your hosting provider.
ja_JP: %s は失敗しました。ホスティングプロバイダにお問い合わせください。

en: %s fee
ja_JP: %s 費用

en: %s field
ja_JP: %sフィールド

en: %s gross sales in this period
ja_JP: %s この期間の総売上高

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
ja_JP[0]: %sをお買い物カゴに追加しました。

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
ja_JP: %sは現在購入できないため、お買い物カゴから削除しました。詳細はお問い合わせください。

en: %s has taken over and is currently editing.
ja_JP: %s さんが引き継いで現在編集しています。

en: %s hour | %s hours
ja_JP[0]: %s時間

en: %s in cart
ja_JP: お買い物カゴ内の%s

en: %s in stock
ja_JP: 在庫%s個

en: %s is a required field | %s are required fields
ja_JP[0]: %s は必須項目です

en: %s is a required field.
ja_JP: %s は必須項目です。

en: %s is a variable product parent and cannot be added.
ja_JP: %s はバリアブル商品の親であり、追加できません。

en: %s is an internal meta key. Use --props to set it. | %s are internal meta keys. Use --props to set them.
ja_JP[0]: %s は内部メタキーです。 設定するには --props を使用します。

en: %s is available
ja_JP: %s が利用可能です

en: %s is currently editing this order. Do you want to take over?
ja_JP: %s さんが現在この注文を編集しています。 引き継ぎますか ?

en: %s is not a valid URL.
ja_JP: %s は無効な URL です。

en: %s is not a valid email address.
ja_JP: %s は有効なメールアドレスではありません。

en: %s is not a valid order property. | %s are not valid order properties.
ja_JP[0]: %s は有効な注文プロパティではありません。

en: %s is not a valid order type.
ja_JP: %s は有効な注文タイプではありません。

en: %s is not a valid phone number.
ja_JP: %s は有効な電話番号ではありません。

en: %s is not a valid postcode / ZIP.
ja_JP: %s は有効な郵便番号ではありません。

en: %s is not available for this order—please choose a different payment method
ja_JP: %s はこの注文ではご利用いただけません。別のお支払い方法を選択してください

en: %s is out of stock and cannot be purchased. Please remove it from your cart.
ja_JP: %s は在庫がないため、購入できません。お買い物カゴから削除してください。

en: %s is out of stock.
ja_JP: %sは在庫切れです。

en: %s is required
ja_JP: %s は必須項目です

en: %s item | %s items
ja_JP[0]: %s個の項目

en: %s items
ja_JP: %s 商品

en: %s items purchased
ja_JP: %s 販売商品数

en: %s log file deleted. | %s log files deleted.
ja_JP[0]: %s件のログファイルが削除されました。

en: %s minute | %s minutes
ja_JP[0]: %s分

en: %s month | %s months
ja_JP[0]: %sか月

en: %s must be called after the current_screen action.
ja_JP: %s は current_screen アクションの後に呼び出す必要があります。

en: %s must contain 2 numbers.
ja_JP: %sには数字を2つ含める必要があります。

en: %s must contain 2 valid dates.
ja_JP: %sには有効な日付を2つ含める必要があります。

en: %s net sales in this period
ja_JP: %s この期間の売上げ額

en: %s net sales this month
ja_JP: %s 純売上高 (今月)

en: %s notes
ja_JP: %sメモ

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
ja_JP[0]: %s件の注文をゴミ箱に入れました。

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
ja_JP[0]: %s件の注文を更新できませんでした。誰かがこれらを編集しています。

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
ja_JP[0]: %s件の注文を完全に削除しました。

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
ja_JP[0]: %s件の注文をゴミ箱から戻しました。

en: %s order status changed. | %s order statuses changed.
ja_JP[0]: %s件の注文ステータスを変更しました。

en: %s order updated. | %s orders updated.
ja_JP[0]: %s件の注文を更新しました。

en: %s orders placed
ja_JP: %s 注文数

en: %s out of 5
ja_JP: 5個中%s個

en: %s page
ja_JP: %sページ

en: %s pending review | %s pending reviews
ja_JP[0]: %s件の承認待ちのレビュー

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
ja_JP[0]: %s 以前の注文をリンクしました

en: %s product | %s products
ja_JP[0]: %s個の商品

en: %s product imported | %s products imported
ja_JP[0]: %s件の商品をインポートしました

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
ja_JP[0]: %s個の商品をゴミ箱に入れました。

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
ja_JP[0]: %s個の商品を更新できませんでした。誰かがこれらを編集しています。

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
ja_JP[0]: %s個の商品を完全に削除しました。

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
ja_JP[0]: %s個の商品をゴミ箱から戻しました。

en: %s product updated | %s products updated
ja_JP[0]: %s件の商品を更新しました

en: %s product updated. | %s products updated.
ja_JP[0]: %s件の商品を更新しました。

en: %s product was skipped | %s products were skipped
ja_JP[0]: %s件の商品をスキップしました

en: %s purchases for the selected items
ja_JP: 選択商品の販売回数%s

en: %s quantity
ja_JP: %s個

en: %s rates
ja_JP: %s 率

en: %s removed.
ja_JP: %sを削除しました。

en: %s review | %s reviews
ja_JP[0]: %s件のレビュー

en: %s review approved | %s reviews approved
ja_JP[0]: %s件のレビューを承認しました

en: %s review marked as spam. | %s reviews marked as spam.
ja_JP[0]: %s件のレビューをスパムとしてマークしました。

en: %s review moved to the Trash. | %s reviews moved to the Trash.
ja_JP[0]: %s件のレビューをゴミ箱に移動しました。

en: %s review permanently deleted | %s reviews permanently deleted
ja_JP[0]: %s件のレビューを完全に削除しました

en: %s review restored from the Trash | %s reviews restored from the Trash
ja_JP[0]: %s件のレビューをゴミ箱から復元しました

en: %s review restored from the spam | %s reviews restored from the spam
ja_JP[0]: %s件のレビューをスパムから復元しました

en: %s review unapproved | %s reviews unapproved
ja_JP[0]: %s件のレビューを非承認にしました

en: %s sales for the selected items
ja_JP: %s 選択商品の売上

en: %s second | %s seconds
ja_JP[0]: %s秒

en: %s signups in this period
ja_JP: %s この期間のサインアップ数

en: %s subscription expired
ja_JP: %sのサブスクリプションが終了しました

en: %s subscription expiring soon
ja_JP: %sのサブスクリプションがもうすぐ期限切れになります

en: %s terms
ja_JP: %s個の条件

en: %s transforms your home with our curated collection of home decor, bringing inspiration and style to every corner.
ja_JP: %s は厳選されたインテリアアイテムで住まいを一新します。お家のあらゆる場所に適したアイデアやスタイルをご紹介します。

en: %s variations imported | %s variations imported
ja_JP[0]: %s個のバリエーションをインポートしました

en: %s week | %s weeks
ja_JP[0]: %s週間

en: %s worth of coupons used
ja_JP: %s クーポンの利用額

en: %s would like to connect to your store
ja_JP: %s がストアと連携しようとしています

en: %s year | %s years
ja_JP[0]: %s年

en: %s() was called before the Action Scheduler data store was initialized
ja_JP: アクションスケジューラーのデータストアが初期化される前に、%s() が呼び出されました

en: %s-star rating
ja_JP: %sつ星評価

en: &larr; Back to "%s" attributes
ja_JP: ←「%s」属性に戻る

en: &larr; Go to Brands
ja_JP: ← ブランドに移動

en: &ldquo;%s&rdquo; has been added to your cart
ja_JP: 「%s」をお買い物カゴに追加しました

en: &ldquo;%s&rdquo; has been removed from your cart
ja_JP: 「%s」がお買い物カゴから削除されました

en: &mdash; Select &mdash;
ja_JP: -- 選択 --

en: &nbsp;&ndash; Page %s
ja_JP: &nbsp;&ndash; ページ %s

en: &quot;%s&quot; is not available for purchase.
ja_JP: 「%s」は購入できません。

en: &quot;%s&quot; is out of stock and cannot be purchased.
ja_JP: 「%s」は在庫がないため、購入できません。

en: '%s' is not a valid country code.
ja_JP: 「%s」は無効な国コードです。

en: '%s' is not a valid datastore.
ja_JP: 「%s」は有効なデータストアではありません。

en: (%s customer review) | (%s customer reviews)
ja_JP[0]: (%s件のカスタマーレビュー)

en: (Deleted)
ja_JP: (削除済み)

en: (Public)
ja_JP: (公開)

en: (can be backordered)
ja_JP: (お取り寄せができます)

en: (estimated for %s)
ja_JP: (%s向けの見積額)

en: (ex. VAT)
ja_JP: (付加価値税無し)

en: (ex. tax)
ja_JP: (税抜)

en: (incl. VAT)
ja_JP: (VAT 込)

en: (incl. tax)
ja_JP: (税込)

en: (includes %1$s estimated for %2$s)
ja_JP: (%2$s 向けに見積もられた %1$s を含む)

en: (includes %s)
ja_JP: (%sを含む)

en: (no ID)
ja_JP: (ID なし)

en: + Add account
ja_JP: + アカウントを追加

en: 1 minute
ja_JP: 1分

en: 1 minute per product
ja_JP: 商品当たり1分

en: 1 of 5 stars
ja_JP: 1つ星 (最高評価: 5つ星)

en: 1 term
ja_JP: 1個の条件

en: 1 variation
ja_JP: 1個のバリエーション

en: 1 variation added
ja_JP: 1個のバリエーションを追加しました

en: 2 character continent code.
ja_JP: 2文字の大陸コード。

en: 2 minutes
ja_JP: 2分

en: 2 of 5 stars
ja_JP: 2つ星 (最高評価: 5つ星)

en: 3 of 5 stars
ja_JP: 3つ星 (最高評価: 5つ星)

en: 30-day free trial
ja_JP: 30日間の無料お試し

en: 4 minutes
ja_JP: 4分

en: 4 of 5 stars
ja_JP: 4つ星 (最高評価: 5つ星)

en: 5 of 5 stars
ja_JP: 5つ星 (最高評価: 5つ星)

en: <a href='%1$s'>View all plugins</a> - <a href='%2$s'>Manage WooCommerce features</a>
ja_JP: <a href='%1$s'>すべてのプラグインを表示</a> - <a href='%2$s'>WooCommerce 機能を管理</a>

en: <a href='%s'>More information</a>
ja_JP: <a href='%s'>詳細情報</a>

en: <a id="woo-connect-notice-url" href="%s">Connect your store</a> to WooCommerce.com to get updates and streamlined support for your subscriptions.
ja_JP: WooCommerce.com に<a id="woo-connect-notice-url" href="%s">ストアを連携</a>して、サブスクリプションのアップデートと効率的なサポートを入手します。

en: <b>External or Affiliate –</b> one that you list and describe on your website but is sold elsewhere.
ja_JP: <b>外部またはアフィリエイト商品 -</b> 自身のサイトで掲載し、説明していますが、他の場所で販売されている商品です。

en: <b>Grouped –</b> a collection of related products that can be purchased individually and only consist of simple products. For example, a set of six drinking glasses.
ja_JP: <b>グループ化済み商品 -</b> 個別に購入できる基本的な商品だけから成る関連商品の集まりです。 例えば、飲用グラス6個のセットです。

en: <b>Simple –</b> covers the vast majority of any products you may sell. Simple products are shipped and have no options. For example, a book.
ja_JP: <b>基本的商品 -</b> 販売商品の大半が当てはまります。 基本的な商品は配送され、オプションはありません。 例えば、本です。

en: <b>Variable –</b> a product with variations, each of which may have a different SKU, price, stock option, etc. For example, a t-shirt available in different colors and/or sizes.
ja_JP: <b>バリエーションあり商品 -</b> バリエーションのある商品で、それぞれ異なる SKU、価格、在庫オプションなどを持ちます。 例えば、異なる色やサイズで購入可能な T シャツです。

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
ja_JP[0]: <strong>%s件の注文</strong> 処理待ち

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
ja_JP[0]: <strong>%s件の注文</strong> 入金待ち

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
ja_JP[0]: <strong>%s個の商品</strong>在庫不十分

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
ja_JP[0]: <strong>%s個の商品</strong>在庫切れ

en: <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due action</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a> | <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due actions</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a>
ja_JP[0]: <strong>アクションスケジューラー:</strong> %1$d件の<a href="%2$s">期限切れのアクション</a>が見つかりました。問題が発生している可能性があります。 <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">ドキュメントを読む »</a>

en: <strong>Heads up!</strong> The versions of the following plugins you're running haven't been tested with WooCommerce %s. Please update them or confirm compatibility before updating WooCommerce, or you may experience issues:
ja_JP: <strong>ご注意ください。</strong>実行中の以下のプラグインのバージョンは WooCommerce %s でテストされていません。WooCommerce を更新する前にプラグインを更新するか、互換性を確認しておかないと、問題が発生する可能性があります。

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
ja_JP: <strong>WooCommerce へようこそ</strong> &#8211; もうすぐ販売開始の準備が完了します。

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. Suggestions to fix this:
ja_JP: <strong>ご使用のテーマ (%s) には、いくつかの WooCommerce テンプレートファイルの古いコピーが含まれています。</strong>最新バージョンの WooCommerce との互換性を維持するため、これらのファイルを更新する必要があります。この修正に関する提案:

en: <strong>You’re editing details specific to this variation.</strong> Some information, like description and images, will be inherited from the main product, <noticeLink><parentProductName/></noticeLink>.
ja_JP: <strong>このバリエーションに固有の詳細情報を編集しています。</strong>説明や画像などの一部の情報は主要商品である<noticeLink><parentProductName/></noticeLink>から引き継がれます。

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
ja_JP: 2桁の国コード (例: US)。すべてに適用する場合は空白にします。

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
ja_JP: 2桁の州コード (例: AL)。すべてに適用する場合は空白にします。

en: A 3 words button text to go to the sale page
ja_JP: セールのページに移動するための3単語のボタンテキスト

en: A Coruña
ja_JP: アコルーニャ

en: A URL to redirect the customer after checkout. This could be, for example, a link to the payment processors website.
ja_JP: 購入手続き後にお客様を転送する URL。 これは支払い処理業者のサイトに誘導するリンクなどです。

en: A cloud of your most used product tags.
ja_JP: 商品ダグによく使われている文言のクラウド。

en: A description for a product with at least 20 characters
ja_JP: 20文字以上の商品説明文

en: A description of the featured products with at least 90 characters
ja_JP: 90文字以上のおすすめ商品の説明文

en: A description of the product collection with at least 35 characters
ja_JP: 35文字以上の商品コレクション説明文

en: A description of the product collection with at least 90 characters
ja_JP: 90文字以上の商品コレクション説明文

en: A description of the product feature with at least 115 characters
ja_JP: 115文字以上の商品機能説明文

en: A description of the products with at least 180 characters
ja_JP: 180文字以上の商品説明文

en: A description of the testimonial with at least 225 characters
ja_JP: 225文字以上の推薦文の説明

en: A font face with slug "%s" already exists.
ja_JP: スラッグ「%s」 のフォントフェイスはすでに存在します。

en: A font family with slug "%s" already exists.
ja_JP: スラッグ「%s」 のフォントファミリーはすでに存在します。

en: A four words title advertising the sale
ja_JP: セールを宣伝する4単語のタイトル

en: A friendly name for the webhook.
ja_JP: webhook のフレンドリーネーム。

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
ja_JP: HTTP レスポンスコード、メッセージ、およびボディを含む応答の友好的な要約。

en: A human readable description for the setting used in interfaces.
ja_JP: インタフェースで使用される設定に関する人間が読める説明。

en: A human readable label for the setting used in interfaces.
ja_JP: インタフェースで使用される設定のための人間が読めるラベル。

en: A human-readable description of the resource.
ja_JP: 人間が判読できるリソースの説明。

en: A link to a product category.
ja_JP: 商品カテゴリーへのリンク。

en: A link to a product form.
ja_JP: 商品フォームへのリンク。

en: A link to a product sold on a different website, e.g. brand collab.
ja_JP: 別のサイト (ブランドとのコラボレーションなど) で販売される商品へのリンク。

en: A link to a product tag.
ja_JP: 商品タグへのリンク。

en: A link to a product.
ja_JP: 商品へのリンク。

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
ja_JP: 新しいパスワードを設定するリンクが登録メールアドレス宛に送信されます。

en: A list of plugins to install
ja_JP: インストールするプラグインのリスト

en: A list of stats to query must be provided.
ja_JP: クエリーの統計リストを提供する必要があります。

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
ja_JP: 注文や商品の状態を表すのに使えるタクソノミーのリスト。

en: A list of taxonomy terms used for product visibility.
ja_JP: 商品表示に使われるタクソノミータームの一覧。

en: A list of your store's products.
ja_JP: ストアの商品一覧。

en: A list of your store's top-rated products.
ja_JP: ストア内の高評価商品の一覧。

en: A list or dropdown of product categories.
ja_JP: 商品カテゴリー一覧またはドロップダウン。

en: A live rate is the exact cost to ship an order, quoted directly from the shipping carrier.
ja_JP: リアルタイムの料金は、注文の配送にかかる正確なコストであり、配送業者から直接見積もられたものです。

en: A map of provider ID to integer values representing the sort order.
ja_JP: ソート順を示す整数値でプロバイダー ID を表したマップ。

en: A message indicating that the action completed successfully.
ja_JP: アクションが正常に完了したことを示すメッセージ。

en: A minimum order amount
ja_JP: 無料になる最低注文金額

en: A minimum order amount AND a coupon
ja_JP: 最低注文金額とクーポンで送料無料

en: A minimum order amount AND coupon
ja_JP: 最低注文金額およびクーポン

en: A minimum order amount OR a coupon
ja_JP: 最低注文金額もしくはクーポンで送料無料

en: A minimum order amount OR coupon
ja_JP: 最低注文金額もしくはクーポン

en: A new queue has begun processing. <a href="%s">View actions in-progress &raquo;</a>
ja_JP: 新しいキューの処理が開始しました。<a href="%s">進行中のアクションを表示 »</a>

en: A note has been added to your order
ja_JP: メモを追加しました

en: A one-word graphic title that encapsulates the essence of the business, inspired by the following image description: [image.0] and the nature of the business. The title should reflect the key elements and characteristics of the business, as portrayed in the image
ja_JP: 次の画像 [image.0] の説明とビジネスの内容から着想を得た、ビジネスの本質を捉えた1単語のグラフィックタイトル。 タイトルには、画像に示されているようにビジネスの主な要素と特徴を反映させる必要があります。

en: A partial IP address can be passed and matching results will be returned.
ja_JP: IP アドレスの一部でもパス可能で、一致する検索結果が返されます。

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
ja_JP: アカウントに登録されているメールアドレスにパスワードリセットメールを送信しましたが、受信箱に表示されるまで数分かかる場合があります。リセットを再試行する前に、最低10分間お待ちください。

en: A payment provider in the context of the main Payments Settings page list.
ja_JP: メインの支払い設定ページのリストでの決済プロバイダー。

en: A phrase that advertises the social media accounts of the store with at least 25 characters
ja_JP: ストアのソーシャルメディアアカウントを宣伝する25文字以上のフレーズ

en: A product must be associated with this brand for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products with these brands will be discounted.
ja_JP: クーポンを有効のままにするには、これらのブランドに関連する商品である必要があります。また「Product Discounts」商品の場合、これらのブランドの商品には割引が適用されます。

en: A product with this ID already exists.
ja_JP: この ID を持つ商品はすでに存在します。

en: A product with this SKU already exists.
ja_JP: この SKU を持つ商品はすでに存在します。

en: A search form for your store.
ja_JP: サイト内検索フォーム。

en: A set of products that go well together, e.g. camera kit.
ja_JP: まとめ買いに適した商品のセット (カメラキットなど)。

en: A shipping zone consists of the region(s) you'd like to ship to and the shipping method(s) offered. A shopper can only be matched to one zone, and we'll use their shipping address to show them the methods available in their area. To offer local pickup, configure your pickup locations in the <a href='%s'>local pickup settings</a>.
ja_JP: 配送地域は、配送先の地域と提供される配送方法で構成されます。 買い物客にマッチングできるのは1つの配送地域のみです。買い物客の配送先住所を使用して、そのエリアで利用可能な配送方法を表示します。 店頭渡しを行うには、<a href='%s'>店頭渡し設定</a>で受け取り場所を設定します。

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
ja_JP: 配送地域は、配送方法や料金の特定のセットが適用された地理的領域です。

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
ja_JP: BACS 支払いを受け付けられるシンプルなオフライン決済。

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
ja_JP: 小切手を受け付けられるシンプルなオフライン決済。

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
ja_JP: 代引きを受け付けられるシンプルなオフライン決済。

en: A single physical or virtual product, e.g. a t-shirt or an eBook.
ja_JP: 実在またはバーチャルの単体の商品 (T シャツ、電子書籍など)。

en: A single word that advertises the product and is related to the following image description: [image.0]
ja_JP: 次の画像 [image.0] の説明に関連した、商品を宣伝する1単語。

en: A subject for provided email type after filters are applied and placeholders replaced.
ja_JP: 指定されたメールタイプのフィルター適用後でプレースホルダー置換済みの件名。

en: A suggestion category.
ja_JP: 候補カテゴリー。

en: A suggestion with full details.
ja_JP: 詳細を含む候補の情報。

en: A three word description of the products
ja_JP: 3単語の商品説明文

en: A two words button text to go to the featured category
ja_JP: おすすめのカテゴリーに移動するための2単語のボタンテキスト

en: A two words button text to go to the featured products page
ja_JP: おすすめの商品ページに移動するための2単語のボタンテキスト

en: A two words button text to go to the product collection page
ja_JP: 商品コレクションページに移動するための2単語のボタンテキスト

en: A two words button text to go to the product page
ja_JP: 商品ページに移動するための2単語のボタンテキスト

en: A two words button text to go to the shop page
ja_JP: ショップページに移動するための2単語のボタンテキスト

en: A two words description of the products on sale
ja_JP: セール商品の2単語の説明文

en: A two words impact phrase that advertises the brand
ja_JP: ブランドを宣伝する2単語のインパクトのあるフレーズ

en: A two words impact phrase that advertises the products
ja_JP: 商品を宣伝する2単語のインパクトのあるフレーズ

en: A two words label with the sale name
ja_JP: セール名の2単語のラベル

en: A two words title describing the first displayed product feature
ja_JP: 表示された1つ目の商品機能を説明する2単語のタイトル

en: A two words title describing the fourth displayed product feature
ja_JP: 表示された4つ目の商品機能を説明する2単語のタイトル

en: A two words title describing the second displayed product feature
ja_JP: 表示された2つ目の商品機能を説明する2単語のタイトル

en: A two words title that advertises the testimonial
ja_JP: 推薦文を宣伝する2単語のタイトル

en: A two-words graphic title that encapsulates the essence of the business, inspired by the following image description: [image.1] and the nature of the business. The title should reflect the key elements and characteristics of the business, as portrayed in the image
ja_JP: 次の画像 [image.1] の説明とビジネスの内容から着想を得た、ビジネスの本質を捉えた2単語のグラフィックタイトル。 タイトルには、画像に示されているようにビジネスの主な要素と特徴を反映させる必要があります。

en: A two-words graphic title that encapsulates the essence of the business, inspired by the following image description: [image.2] and the nature of the business. The title should reflect the key elements and characteristics of the business, as portrayed in the image
ja_JP: 次の画像 [image.2] の説明とビジネスの内容から着想を得た、ビジネスの本質を捉えた2単語のグラフィックタイトル。 タイトルには、画像に示されているようにビジネスの主な要素と特徴を反映させる必要があります。

en: A unique identifier for the setting.
ja_JP: 設定の固有 ID。

en: A unique identifier for the tool.
ja_JP: ツールの固有 ID。

en: A unique identifier that can be used to link settings together.
ja_JP: まとめて設定をリンクするために使用できる一意の ID。

en: A valid email address is required
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください

en: A valid event name must be specified.
ja_JP: 有効なイベント名を指定する必要があります。

en: A valid free shipping coupon
ja_JP: 有効な送料無料クーポン

en: A valid prop name must be specified
ja_JP: 有効なプロップ名を指定する必要があります。

en: A zip file of the theme to be uploaded.
ja_JP: テーマの ZIP ファイルがアップロードされました。

en: A ‘brewtiful’ experience :-)
ja_JP: 「口福」な体験。

en: AI Service is unavailable, try again later.
ja_JP: AI サービスを利用できません。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: AI content generation is not allowed on this store. Update your store settings if you wish to enable this feature.
ja_JP: AI コンテンツの生成はこのストアでは利用できません。 この機能を有効にするには、ストア設定を更新してください。

en: AOV
ja_JP: 平均注文額

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
ja_JP: API キーが正常に生成されました。必ず新しいキーをコピーしておいてください。このページから離れた後は、秘密キーは非表示になります。

en: API Key updated successfully.
ja_JP: API キーを更新しました。

en: API Version
ja_JP: API バージョン

en: API credentials
ja_JP: API 認証情報

en: API docs
ja_JP: API ドキュメント

en: API key
ja_JP: API キー

en: API keys open up access to potentially sensitive information. Only share them with organizations you trust.
ja_JP: API キーにより、潜在的に機密性の高い情報へのアクセスが可能になります。 信頼できる組織とのみ共有してください。

en: API path.
ja_JP: API パス。

en: ASC
ja_JP: 昇順

en: Aargau
ja_JP: アールガウ

en: Abia
ja_JP: アビア

en: Abim
ja_JP: アビム

en: Abort
ja_JP: 中止

en: Abort the product attributes lookup table regeneration
ja_JP: 商品属性ルックアップテーブルの再生成を中止

en: About
ja_JP: このサイトについて

en: About Action Scheduler %s
ja_JP: アクションスケジューラーについて%s

en: About WooCommerce
ja_JP: WooCommerce について

en: About us
ja_JP: 会社紹介

en: Abra
ja_JP: アブラ

en: Abuja
ja_JP: アブジャ

en: Accent
ja_JP: アクセント

en: Accept COD if the order is virtual
ja_JP: バーチャル商品の注文でも代金引換を受け付ける

en: Accept credit and debit cards on your WooCommerce store with advanced features like partial refunds, full/partial captures, and 3D Secure security.
ja_JP: WooCommerce ストアでクレジットカードとデビットカードでの支払いを受け取れます。一部返金、全額 / 一部入金、3D Secure セキュリティなどの高度な機能が使えます。

en: Accept credit cards and other popular payment methods with %1$sWooPayments%2$s
ja_JP: %1$sWooPayments%2$s でクレジットカード決済やその他の一般的な支払い方法に対応

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay.
ja_JP: 135種類以上の通貨でのデビットカードとクレジットカード、アリペイなどの決済方法、Apple Pay でのワンタッチ購入手続きをご利用できます。

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
ja_JP: デビットカードとクレジットカードを135以上の通貨で、アリペイなどの方法で受け取れます。ワンタップでの Apple Pay 決済も可能です。<a href="%s" target="_blank">詳細はこちら</a>。

en: Accept for virtual orders
ja_JP: バーチャル商品の注文を受け付ける

en: Accept payments offline using multiple different methods. These can also be used to test purchases.
ja_JP: 複数の決済方法を使用してオフラインでの支払いを受け取れます。 購入のテストにも使用できます。

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
ja_JP: 銀行口座 (米国) やクレジットカードを通じた PayPal での支払いを受け付けます。

en: Accept payments with Woo
ja_JP: Woo で支払いを受け取る

en: Access competitive shipping prices
ja_JP: 魅力的な配送料金を利用

en: Access denied
ja_JP: アクセスが拒否されました

en: Access discounted shipping rates with DHL and USPS.
ja_JP: DHL と USPS では、配送料金を割引価格でご利用いただけます。

en: Access expires
ja_JP: アクセス有効期限

en: Access granted
ja_JP: 付与されたアクセス権

en: Access restriction
ja_JP: アクセス制限

en: Access to Purchased Downloads
ja_JP: 購入されたダウンロードへのアクセス権

en: Account Type
ja_JP: アカウントの種類

en: Account creation
ja_JP: アカウント作成

en: Account creation options
ja_JP: アカウント作成オプション

en: Account details
ja_JP: アカウント詳細

en: Account details changed successfully.
ja_JP: アカウント情報を正常に変更しました。

en: Account details:
ja_JP: アカウント詳細:

en: Account endpoints
ja_JP: アカウントのエンドポイント

en: Account erasure requests
ja_JP: アカウントの削除リクエスト

en: Account name
ja_JP: 口座名義

en: Account number
ja_JP: 口座番号

en: Account pages
ja_JP: アカウントページ

en: Account username
ja_JP: アカウントのユーザー名

en: Accounts &amp; Privacy
ja_JP: アカウントとプライバシー

en: Acre
ja_JP: エーカー州

en: Action
ja_JP: 操作

en: Action Group
ja_JP: アクショングループ

en: Action Scheduler
ja_JP: アクションスケジューラー

en: Action Scheduler has migrated data to custom tables; however, orphaned log entries exist in the WordPress Comments table. %1$s <a href="%2$s">Learn more &raquo;</a>
ja_JP: アクションスケジューラーによって、データがカスタムテーブルに移行されましたが、WordPress コメントテーブルに孤立したログエントリーがあります。%1$s <a href="%2$s">さらに詳しく »</a>

en: Action Scheduler is a scalable, traceable job queue for background processing large sets of actions. Action Scheduler works by triggering an action hook to run at some time in the future. Scheduled actions can also be scheduled to run on a recurring schedule.
ja_JP: アクションスケジューラーは、大規模なアクションをバックグラウンド処理する際の拡張、追跡可能なジョブキューです。アクションスケジューラーは、将来のいずれかの時点でアクションフックをトリガーして実行することで動作します。予約済みアクションは、定期的なスケジュールで実行するよう予約することもできます。

en: Action Scheduler migration in progress. The list of scheduled actions may be incomplete.
ja_JP: アクションスケジューラーの移行が進行中です。予約済みアクションのリストが不完全な可能性があります。

en: Action Scheduler package
ja_JP: アクションスケジューラーパッケージ

en: Action Scheduler package running on your site.
ja_JP: 運営サイトでアクションスケジューラーパッケージを実行中です。

en: Action Scheduler was unable to delete action %1$d. Reason: %2$s
ja_JP: アクションスケジューラーはアクション %1$d を削除できませんでした。 理由: %2$s

en: Action Status
ja_JP: アクションステータス

en: Action [%1$s] has an invalid schedule: %2$s
ja_JP: アクション [%1$s] に無効な予約があります。%2$s

en: Action [%1$s] has invalid arguments. It cannot be JSON decoded to an array. $args = %2$s
ja_JP: アクション [%1$s] に無効な引数があります。JSON を配列に復号化したものは使えません。 $args = %2$s

en: Action event
ja_JP: イベントの処理

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ja_JP: 操作に失敗しました。ページを再読み込みし、もう一度お試しください。

en: Action statuses are Pending, Complete, Canceled, Failed
ja_JP: アクションステータスは、保留中、完了、中止、失敗です

en: Action that should be completed to connect Jetpack.
ja_JP: Jetpack に接続するために実行するアクション。

en: ActionScheduler_Action::$args too long. To ensure the args column can be indexed, action args should not be more than %d characters when encoded as JSON.
ja_JP: ActionScheduler_Action::$args が長すぎます。引数列がインデックス化されるようにするには、JSON でエンコードする際にアクション引数を%d文字以下に収める必要があります。

en: Actionable order statuses
ja_JP: アクション可能な注文ステータス

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Activate BNPL instantly on WooPayments
ja_JP: WooPayments で BNPN を今すぐ有効化

en: Activate usage tracking
ja_JP: 使用状況のトラッキングを有効化

en: Active
ja_JP: 有効

en: Active Product Filters
ja_JP: 有効な商品絞り込み

en: Active filters
ja_JP: 有効な絞り込み

en: Active plugins
ja_JP: 有効プラグイン

en: Active plugins.
ja_JP: 有効なプラグイン。

en: Activity log for the action.
ja_JP: アクションのアクティビティログ。

en: Adamawa
ja_JP: アダマワ

en: Adana
ja_JP: アダナ

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add %s
ja_JP: %sを追加

en: Add Custom Field
ja_JP: カスタムフィールドを追加

en: Add File
ja_JP: ファイルを追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New Approved Directory
ja_JP: 新規の承認済みディレクトリを追加

en: Add New Brand
ja_JP: 新しいブランドを追加

en: Add New Custom Field:
ja_JP: カスタムフィールドを追加:

en: Add New Scheduled Action
ja_JP: 新規予約済みアクションを追加

en: Add a link and choose a label for the button linked to a product sold elsewhere.
ja_JP: リンクを追加して、別の場所で販売されている商品へのリンクボタンのラベルを選択します。

en: Add a meaningful description, including a note of the person, company or app you are sharing the key with.
ja_JP: キーを共有する人、会社、またはアプリに関するメモを含む分かりやすい説明を追加します。

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
ja_JP: ご自分の参考用のメモ、またはお客様向けメモ (ユーザーに通知されます) を追加できます。

en: Add a product
ja_JP: 商品を追加

en: Add a review
ja_JP: レビューを追加

en: Add a touch of charm and coziness this holiday season with a wide selection of hand-picked decorations — from minimalist vases to designer furniture.
ja_JP: シンプルな花瓶からデザイナー家具までの幅広い厳選されたセレクションで、華やかで居心地の良いホリデーシーズンを楽しみましょう。

en: Add additional piece of info about each category to the report.
ja_JP: 各カテゴリーに関する追加情報をレポートに追加します。

en: Add additional piece of info about each coupon to the report.
ja_JP: 各クーポンに関する追加情報をレポートに追加します。

en: Add additional piece of info about each product to the report.
ja_JP: 各商品に関する追加情報をレポートに追加します。

en: Add additional piece of info about each variation to the report.
ja_JP: 各バリエーションに関する追加情報をレポートに追加します。

en: Add and manage attributes used for product options, such as size and color.
ja_JP: サイズや色などの商品オプションに使用する属性を追加して管理します。

en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info.
ja_JP: 顧客が購入後にダウンロードできる、説明書や保証情報などの必要なファイルを追加します。

en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info. Store-wide updates can be managed in your %1$sproduct settings%2$s.
ja_JP: 顧客が購入後にダウンロードできる、説明書や保証情報などの必要なファイルを追加します。 ストア全体にわたるアップデートは%1$s商品設定%2$sで管理できます。

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
ja_JP: 必要な地域を追加します - 顧客は配送先に利用可能な方法だけが表示されます。

en: Add attribute
ja_JP: 属性を追加

en: Add coupon
ja_JP: クーポンを追加

en: Add descriptive pieces of information that customers can use to search for this product on your store, such as “Material” or “Size”.
ja_JP: 顧客がストアのこの商品を検索する際に使用できるわかりやすい情報を追加してください (「原料」や「サイズ」など)。

en: Add existing
ja_JP: 既存のユーザーを追加

en: Add fee
ja_JP: 手数料を追加

en: Add file
ja_JP: ファイル追加

en: Add images to product gallery
ja_JP: 商品ギャラリーに画像を追加

en: Add item(s)
ja_JP: 商品を追加

en: Add key
ja_JP: キーを追加

en: Add manually
ja_JP: 手動で追加

en: Add new
ja_JP: 新規追加

en: Add new %s
ja_JP: 新規%sを追加

en: Add new attribute
ja_JP: 新規属性を追加

en: Add new category
ja_JP: 新規カテゴリーを追加

en: Add new coupon
ja_JP: 新しいクーポンを追加

en: Add new order
ja_JP: 新規注文を追加

en: Add new product
ja_JP: 新商品を追加

en: Add new product form
ja_JP: 新しい商品フォームを追加

en: Add new shipping class
ja_JP: 新規配送クラスを追加

en: Add new tag
ja_JP: 新規タグを追加

en: Add note
ja_JP: メモを追加

en: Add or remove tags
ja_JP: タグの追加もしくは削除

en: Add order
ja_JP: 注文を追加

en: Add payment method
ja_JP: 決済方法を追加

en: Add price
ja_JP: 価格を追加

en: Add price to all variations that don't have a price
ja_JP: 価格が設定されていないすべてのバリエーションに価格を追加

en: Add prices
ja_JP: 価格を追加

en: Add product gallery images
ja_JP: 商品ギャラリーイメージを追加

en: Add product(s)
ja_JP: すべての商品(群)

en: Add products
ja_JP: 商品追加

en: Add recommended marketing tools to reach new customers and grow your business
ja_JP: 新規顧客にリーチして、ビジネスを成長させるおすすめのマーケティングツールを追加

en: Add shipping
ja_JP: 配送料を追加

en: Add shipping class
ja_JP: 配送クラスを追加

en: Add shipping class costs
ja_JP: 配送クラス料金を追加

en: Add shipping method
ja_JP: 配送方法を追加

en: Add shipping methods &amp; zones
ja_JP: 配送方法と地域を追加

en: Add shipping zone
ja_JP: 配送地域を追加

en: Add some attributes in the <a class="variations-add-attributes-link" href="%1$s">Attributes</a> tab to generate variations. Make sure to check the <b>Used for variations</b> box. <a class="variations-learn-more-link" href="%2$s" target="_blank" rel="noreferrer">Learn more</a>
ja_JP: <a class="variations-add-attributes-link" href="%1$s">「属性」</a>タブで属性を追加してバリエーションを生成します。 必ず<b>「バリエーションのために使用」</b>ボックスを確認してください。 <a class="variations-learn-more-link" href="%2$s" target="_blank" rel="noreferrer">さらに詳しく</a>

en: Add store details
ja_JP: ストアの詳細を追加

en: Add tax
ja_JP: 税金追加

en: Add the shipping methods you'd like to make available to customers in this zone.
ja_JP: このゾーンの顧客が利用できる配送方法を追加します。

en: Add to cart
ja_JP: お買い物カゴに追加

en: Add to cart URL.
ja_JP: 「お買い物カゴに追加」URL。

en: Add to cart behaviour
ja_JP: 「お買い物カゴに追加」の処理

en: Add to cart button parameters.
ja_JP: 「お買い物カゴにを追加」ボタンパラメーター。

en: Add to cart: &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: お買い物カゴに追加: 「%s」

en: Add to gallery
ja_JP: ギャラリーに追加

en: Add to menu
ja_JP: メニューに追加

en: Add webhook
ja_JP: Webhook を追加

en: Add your first product
ja_JP: 最初の商品を追加する

en: Add your logo to each of your WooCommerce emails. If no logo is uploaded, your site title will be used instead.
ja_JP: WooCommerce の各メールにロゴを追加します。 ロゴがアップロードされていない場合は、代わりにサイトのタイトルを使用します。

en: Add your products
ja_JP: 商品を追加

en: Add zone
ja_JP: ゾーンを追加

en: Add&nbsp;meta
ja_JP: meta&nbsp;を追加

en: Added line items: %s
ja_JP: 品目を追加しました: %s

en: Adding new attribute failed.
ja_JP: 新しい属性の追加に失敗しました。

en: Additional content
ja_JP: 追加コンテンツ

en: Additional context
ja_JP: 追加のコンテキスト

en: Additional data to pass to the extension
ja_JP: 拡張機能に渡す追加のデータ

en: Additional fields to be persisted on the order.
ja_JP: 注文に保持される追加フィールド。

en: Additional help text shown to the user about the setting.
ja_JP: 追加のヘルプテキストは、ユーザーに設定を表示します。

en: Additional information
ja_JP: 追加情報

en: Additional rates
ja_JP: 追加割合

en: Additional tax class "%1$s" couldn't be saved. %2$s.
ja_JP: 追加の税区分「%1$s」は保存できませんでした。 %2$s。

en: Additional tax classes
ja_JP: 追加の税金クラス

en: Address | Addresses
ja_JP[0]: 住所

en: Address (optional)
ja_JP: 住所 (オプション)

en: Address Line 2
ja_JP: 住所2行目

en: Address changed successfully.
ja_JP: 住所を変更しました。

en: Address line 1
ja_JP: 住所1行目

en: Address line 1.
ja_JP: 住所1行目。

en: Address line 2
ja_JP: 住所2行目

en: Address line 2.
ja_JP: 住所2行目。

en: Address override
ja_JP: 住所上書き

en: Address:
ja_JP: 住所:

en: Addresses
ja_JP: 住所

en: Adds an option to the orders screen for removing personal data in bulk. Note that removing personal data cannot be undone.
ja_JP: 個人データを一括削除できるオプションを注文画面に追加します。一度個人データを削除すると元に戻すことはできません。

en: Adjumani
ja_JP: アジュマニ

en: Adjusted stock: %s
ja_JP: 調整された在庫:%s

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
ja_JP: カテゴリー

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
ja_JP: クーポン

[ctx: Admin menu name]
en: Home
ja_JP: ホーム

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
ja_JP: 注文

[ctx: Admin menu name]
en: Product Forms
ja_JP: 商品フォーム

[ctx: Admin menu name]
en: Products
ja_JP: 商品

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
ja_JP: 予約済みアクション

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping classes
ja_JP: 配送クラス

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
ja_JP: タグ

en: Adrar
ja_JP: アドラー

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced automated workflows and customs
ja_JP: 高度な自動化ワークフローとカスタム

en: Advanced options
ja_JP: 高度なオプション

en: Adıyaman
ja_JP: アドゥヤマン

en: Affiliate product
ja_JP: アフィリエイト向け商品

en: Affirm's tailored Buy Now Pay Later programs remove price as a barrier, turning browsers into buyers, increasing average order value, and expanding your customer base.
ja_JP: Affirm のカスタマイズされた Buy Now Pay Later (後払い決済) プログラムには、価格への抵抗感がなくなる、閲覧者が購入者に変わる、平均注文額が増加する、顧客ベースが広がるといったメリットがあります。

en: Affirm’s tailored Buy Now Pay Later programs remove price as a barrier, turning browsers into buyers, increasing average order value, and expanding your customer base.
ja_JP: Affirm のカスタマイズされた Buy Now Pay Later (後払い決済) プログラムには、価格への抵抗感がなくなる、閲覧者が購入者に変わる、平均注文額が増加する、顧客ベースが広がるといったメリットがあります。

en: Afghan afghani
ja_JP: アフガン・アフガニ

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: Africa
ja_JP: アフリカ

en: After checkout (recommended)
ja_JP: 購入手続き後 (推奨)

en: After pre-tax discounts.
ja_JP: 税込割引の後。

en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you <a href="%s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
ja_JP: 変更を公開した後は、<a href="%s" target="_blank">サムネイルを再生成</a>するまで新しい画像サイズが表示されないことがあります。

en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you regenerate thumbnails. You can do this from the <a href="%1$s" target="_blank">tools section in WooCommerce</a> or by using a plugin such as <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
ja_JP: 変更の公開後、新しい画像サイズを表示にはサムネイルの再生成を行ってください。<a href="%1$s" target="_blank">WooCommerce のツールセクション</a>または <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a> などのプラグインを使用してください。

en: After publishing your changes, new image sizes will be generated automatically.
ja_JP: 変更を公開すると、新しいイメージサイズが自動的に再生成されます。

en: After that they can be reassigned to the logged-in user by going to the <a href="%1$s">WooCommerce webhooks settings page</a> and re-saving them.
ja_JP: その後、<a href="%1$s">WooCommerce WebHook 設定ページ</a>に移動して再保存すると、ログイン中のユーザーに再割り当てできます。

en: Afterpay allows customers to receive products immediately and pay for purchases over four installments, always interest-free.
ja_JP: Afterpay を利用すると、お客様は商品をすぐに受け取り、購入代金を4回に分けて支払うことができ、さらに毎回の手数料が無料です。

en: Afyon
ja_JP: アフヨン

en: Agadir-Ida Ou Tanane
ja_JP: アガディール・イダ・ウ・タナン

en: Agago
ja_JP: アガゴ

en: Agrigento
ja_JP: アグリジェント

en: Aguascalientes
ja_JP: アグアスカリエンテス

en: Agusan del Norte
ja_JP: 北アグサン

en: Agusan del Sur
ja_JP: 南アグサン

en: Ahafo
ja_JP: アハフォ

en: Ahuachapán
ja_JP: アワチャパン

en: Aichi
ja_JP: 愛知県

en: Airwallex Payments
ja_JP: Airwallex での支払い

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
ja_JP: アイセン・デル・ヘネラル・カルロス・イバニェス・デル・カンポ

en: Akita
ja_JP: 秋田県

en: Aklan
ja_JP: アクラン

en: Aksaray
ja_JP: アクサライ

en: Akwa Ibom
ja_JP: アクワ・イボム

en: Al Haouz
ja_JP: アル・ハウズ

en: Al Hoceïma
ja_JP: アル・ホセイマ

en: Al Sharqia
ja_JP: アルシャルキヤ

en: Alabama
ja_JP: アラバマ州

en: Alagoas
ja_JP: アラゴアス州

en: Alajuela
ja_JP: アラフエラ

en: Alaska
ja_JP: アラスカ州

en: Alba
ja_JP: アルバ

en: Albacete
ja_JP: アルバセーテ

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Albanian lek
ja_JP: アルバニア・レク

en: Albay
ja_JP: アルバイ

en: Alberta
ja_JP: アルバータ

en: Alborz (البرز)
ja_JP: アルボルズ (البرز)

en: Alebtong
ja_JP: アレブトング

en: Alert
ja_JP: アラート

en: Alessandria
ja_JP: アレッサンドリア

en: Alexandria
ja_JP: アレキサンドリア

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: Algerian dinar
ja_JP: アルジェリア・ディナール

en: Algiers
ja_JP: アルジェー

en: Alias for customer_type (deprecated).
ja_JP: customer_type のエイリアス (非推奨)。

en: Alibori
ja_JP: アリボリ

en: Alicante
ja_JP: アリカンテ

en: All
ja_JP: すべて

en: All %s
ja_JP: %s一覧

en: All Brands
ja_JP: すべてのブランド

en: All Product Form
ja_JP: すべての商品フォーム

en: All Products
ja_JP: すべての商品

en: All Products ( new )
ja_JP: すべての商品 (新規)

en: All allowed countries
ja_JP: 許可したすべての国

en: All categories
ja_JP: すべてのカテゴリー

en: All coupons
ja_JP: すべてのクーポン

en: All dates
ja_JP: すべての日付

en: All done!
ja_JP: すべて完了しました。

en: All levels
ja_JP: すべてのレベル

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
ja_JP: 見つからなかった WooCommerce ページがすべて正常にインストールされました

en: All pending and in-progress import actions have been cancelled.
ja_JP: 保留中および進行中のインポート操作はすべて取り消されました。

en: All products
ja_JP: すべての商品

en: All ratings
ja_JP: すべての評価

en: All shipping classes
ja_JP: すべての配送クラス

en: All sources
ja_JP: すべてのソース

en: All tags
ja_JP: すべてのタグ

en: All types
ja_JP: すべてのタイプ

en: All-in-one shipping tool:
ja_JP: オールインワンの配送ツール:

en: Allow
ja_JP: 許可

en: Allow backorders?
ja_JP: お取り寄せを受け付けますか ?

en: Allow customer reviews?
ja_JP: カスタマーレビューを許可しますか ?

en: Allow customers to choose a local pickup location during checkout.
ja_JP: 購入手続きの際に、店頭渡しの場所の選択を顧客に許可します。

en: Allow customers to create an account
ja_JP: 顧客がアカウントを作成できるようにします

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
ja_JP: お客様が店頭で商品を受け取ることが出来ます。基本では、店頭受取りにした場合、税金はお客様の住所を基に計算されます。

en: Allow free shipping
ja_JP: 送料無料

en: Allow one item to be bought in a single order.
ja_JP: 一回の注文で1個の商品の購入を許す。

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
ja_JP: 注文からの個人データ一括削除を許可する

en: Allow purchases
ja_JP: 購入を許可する

en: Allow purchases, but notify customers
ja_JP: 購入を許可し、顧客に通知する

en: Allow reviews.
ja_JP: レビューを許可。

en: Allow shoppers to fast-track the checkout process with express options like Apple Pay and Google Pay.
ja_JP: Apple Pay や Google Pay などのエクスプレスオプションで、買い物客が購入手続きのプロセスをすばやく完了できるようにします。

en: Allow usage of WooCommerce to be tracked
ja_JP: WooCommerce の使用状況の追跡を許可する

en: Allow using redirect mode (insecure) as a last resort
ja_JP: 最後の手段として、転送モード (保護されません) の使用を許可

en: Allow, but notify customer
ja_JP: 許可し、顧客に通知する

en: Allowed ZIP/post codes
ja_JP: 郵便番号を許可

en: Allowed emails
ja_JP: 許可されるメール

en: Allows customers to checkout without an account.
ja_JP: お客様がアカウントなしで購入手続きを行えるようにします。

en: Allows entering cost of goods sold information for products. Feature under active development, enable only for testing purposes
ja_JP: 商品の売上原価情報を入力できます。 現在開発中の機能であり、テスト目的でのみ有効にしてください

en: Almería
ja_JP: アルメリア

en: Alta Verapaz
ja_JP: アルタ・ベラパス

en: Alternatively, confirm the email address linked to the order below.
ja_JP: または、以下の注文にリンクされたメールアドレスを確認してください。

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
ja_JP: または、サーバー上のCSVファイルへのパスを入力します:

en: Alto Paraguay
ja_JP: アルト・パラグアイ

en: Alto Paraná
ja_JP: アルト・パラナ

en: Always show quantity remaining in stock e.g. "12 in stock"
ja_JP: 在庫に残っている数量を常に表示します。例: "12在庫あり"

en: Amambay
ja_JP: アマンバイ

en: Amapá
ja_JP: アラパー

en: Amasya
ja_JP: アマスヤ

en: Amazonas
ja_JP: アマゾナス

en: American Samoa
ja_JP: アメリカ領サモア

en: Amnat Charoen
ja_JP: アムナートチャルーン

en: Amolatar
ja_JP: アモラタル

en: Amount
ja_JP: 金額

en: Amount Paid
ja_JP: 支払額

en: Amount already refunded
ja_JP: 金額はすでに払い戻ししました

en: Amount discounted
ja_JP: 割引額

en: Amount discounted by coupons.
ja_JP: クーポン別の割引額。

en: Amount of coupons.
ja_JP: クーポンの数。

en: Amount of customers.
ja_JP: 顧客の数。

en: Amount of items sold.
ja_JP: 販売済み商品額。

en: Amount of orders.
ja_JP: 注文の数。

en: Amount of products.
ja_JP: 商品の数量。

en: Amount of reviews that the product has.
ja_JP: 商品のレビュー件数。

en: Amount of reviews that the product have.
ja_JP: 商品が所有するレビューの数。

en: Amount of reviews.
ja_JP: レビューの件数。

en: Amount of sales.
ja_JP: 売上合計。

en: Amount of tax codes.
ja_JP: 税コードの額。

en: Amount that will be refunded for this line item (excluding taxes).
ja_JP: この品目で返金される金額 (税金を除く)。

en: Amount that will be refunded for this tax.
ja_JP: この税金で返金される金額。

en: Amudat
ja_JP: アムダット

en: Amuria
ja_JP: アムリア

en: Amuru
ja_JP: アムル

en: An account is already registered with %s. Please log in or use a different email address.
ja_JP: %s でアカウントがすでに登録されています。  ログインするか、別のメールアドレスを使用してください。

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
ja_JP: そのユーザー名はすでに登録されています。別のユーザー名にしてください。

en: An account is already registered with your email address. <a href="#" class="showlogin">Please log in.</a>
ja_JP: アカウント登録済みのメールアドレスです。<a href="#" class="showlogin">ログインしてください。</a>

en: An additional, optional address line for your business location.
ja_JP: 会社のある場所の詳細住所。

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
ja_JP: そのタイプに固有のリソースの英数字の識別子。

en: An alphanumeric identifier for the resource.
ja_JP: リソースの英数字の識別子。

en: An array of actions, if any, for the note.
ja_JP: メモに対するアクションの配列 (該当する場合)。

en: An array of data being returned from the payment gateway.
ja_JP: 決済代行サービスから返される一連のデータ。

en: An ecommerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
ja_JP: だれもが自由に商品やサービスを販売するための eコマースツールです。 しかも、自由なデザインで。

en: An endpoint used for searching download logs for a specific IP address.
ja_JP: 特定 IP アドレスのダウンロードログの検索に使用されるエンドポイント。

en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
ja_JP: %s の有効化中にエラーが発生しました。後ほど、もう一度お試しください。

en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
ja_JP: 拡張機能 %1$s の無効化中にエラーが発生しました。<a href="%2$s">「プラグイン」画面</a>に進んで、手動で無効化してください。

en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
ja_JP: %s の購読の無効化中にエラーが発生しました。後ほど、もう一度お試しください。

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
ja_JP: リクエストでエラーが発生し、一度に消費者データを送信することができませんでした

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
ja_JP: 決済APIを使っての払戻においてエラーが発生しました。

en: An error occurred while backfilling order %1$d from %2$s to %3$s: %4$s
ja_JP: 注文%1$dを %2$s から %3$s に補充しているときにエラーが発生しました: %4$s

en: An error occurred while cleaning up order %1$d: %2$s
ja_JP: 注文 %1$d のクリーンアップ中にエラーが発生しました: %2$s

en: An error occurred while computing a diff for order %1$d: %2$s
ja_JP: 注文 %1$d の不一致の計算中に次のエラーが発生しました: %2$s

en: An identifier for the group this setting belongs to.
ja_JP: この設定が属するグループの ID。

en: An impact phrase that advertises the brand with at least 50 characters related to the following image description: [image.1]
ja_JP: ブランドを宣伝する、次の画像 [image.1] の説明に関連した50文字以上のインパクトのあるフレーズ。

en: An impact phrase that advertises the displayed product collection with at least 10 characters
ja_JP: 表示された商品コレクションを宣伝する、10文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase that advertises the displayed product collection with at least 20 characters
ja_JP: 表示された商品コレクションを宣伝する、20文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase that advertises the displayed product collection with at least 25 characters related to the following image description: [image.0]
ja_JP: 次の画像 [image.0] の説明に関連した、表示された商品コレクションを宣伝する25文字以上のインパクトのあるフレーズ。

en: An impact phrase that advertises the displayed product collection with at least 30 characters
ja_JP: 表示された商品コレクションを宣伝する、30文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase that advertises the featured products with at least 10 characters
ja_JP: おすすめ商品を宣伝する、10文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase that advertises the first product collection with at least 30 characters
ja_JP: 1つ目の商品コレクションを宣伝する、30文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase that advertises the fourth product collection with at least 20 characters
ja_JP: 4つ目の商品コレクションを宣伝する、20文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase that advertises the newest additions to the store with at least 20 characters
ja_JP: ストアの新着商品を宣伝する20文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase that advertises the product collection with at least 15 characters related to the following image descriptions: [image.2], [image.3]
ja_JP: 次の画像 [image.2]、[image.3] の説明に関連した、商品コレクションを宣伝する15文字以上のインパクトのあるフレーズ。

en: An impact phrase that advertises the product collection with at least 20 characters related to the following image descriptions: [image.0], [image.1]
ja_JP: 次の画像 [image.0]、 [image.1] の説明に関連した、商品コレクションを宣伝する20文字以上のインパクトのあるフレーズ。

en: An impact phrase that advertises the product the store is selling with at least 35 characters
ja_JP: ストアで販売されている商品を宣伝する、35文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase that advertises the products with at least 40 characters and related to the following image description: [image.0]
ja_JP: ブランドを宣伝する、次の画像 [image.0] の説明に関連した40文字以上のインパクトのあるフレーズ。

en: An impact phrase that advertises the products with at least 55 characters
ja_JP: 商品を宣伝する55文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase that advertises the second product collection with at least 20 characters
ja_JP: 2つ目の商品コレクションを宣伝する、20文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase that advertises the third product collection with at least 20 characters
ja_JP: 3つ目の商品コレクションを宣伝する、20文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An impact phrase with that advertises the product collection with at least 20 characters
ja_JP: 商品コレクションを宣伝する、20文字以上のインパクトのあるフレーズ

en: An import is already in progress. Please allow the previous import to complete before beginning a new one.
ja_JP: すでにインポートが進行中です。 新しいインポートの開始は、前のインポートが完了するまでお待ちください。

en: An integer was expected but "%1$s" (%2$s) was received.
ja_JP: 整数が期待されていましたが、「%1$s」 (%2$s) が受信されました。

en: An integration for utilizing MaxMind to do Geolocation lookups. Please note that this integration will only do country lookups.
ja_JP: MaxMind を利用して位置情報取得を行うための連携。 この連携は国ごとの検索のみにあることを注意してください。

en: An invalid order status slug was supplied.
ja_JP: 無効な注文ステータススラッグが指定されました。

en: An invalid setting value was passed.
ja_JP: 無効な設定値が渡されました。

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
ja_JP: 1つの商品が現在購入できない状態のため、お買い物カゴから削除しました。

en: An optional zone you can use to set the shipping method(s) available to any regions that have not been listed above.
ja_JP: 上記のリストに入っていない地域で利用できる配送方法の設定に使用するオプションのゾーン。

en: An order has been created for you on %1$s. Your order details are below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
ja_JP: %1$sで注文が作成されました。 ご注文の詳細は以下のとおりです。こちらのリンク (%2$s) から支払いを行うことができます。

en: An unexpected error happened while applying the Coupon %s.
ja_JP: クーポン%sの適用中に予期しないエラーが発生しました。

en: An unexpected error occurred while generating the refund.
ja_JP: 返金の生成中に予期しないエラーが発生しました。

en: Analytics
ja_JP: アナリティクス

en: Analytics cache cleared.
ja_JP: アナリティクスのキャッシュをクリアしました。

en: Anambra
ja_JP: アナンブラ

en: Ancash
ja_JP: アンカシュ

en: Ancona
ja_JP: アンコーナ

en: Andaman and Nicobar Islands
ja_JP: アンダマン・ニコバル諸島

en: Andhra Pradesh
ja_JP: アーンドラ・プラデーシュ州

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Anenii Noi
ja_JP: アネニイ・ノイ

en: Ang Thong
ja_JP: アーントーン

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Angolan kwanza
ja_JP: アンゴラ・クワンザ

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Anhui / 安徽
ja_JP: アンホエ/ 安徽

en: Ankara
ja_JP: アンカラ

en: Annaba
ja_JP: アンナバ

en: Another order milestone! Take a look at your Orders Report to review your orders to date.
ja_JP: 新しい注文マイルストーン注文レポートで、これまでの注文を確認できます。

en: Antalya
ja_JP: アンタルヤ

en: Antarctica
ja_JP: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグア・バーブーダ

en: Antioquia
ja_JP: アンティオキア

en: Antique
ja_JP: アンティーケ

en: Antofagasta
ja_JP: アントファガスタ

en: Any %s
ja_JP: すべての %s

en: Any %s&hellip;
ja_JP: すべての %s…

en: Any &quot;%1$s&quot; method
ja_JP: 任意の「%1$s」メソッド

en: Any Brand
ja_JP: 任意のブランド

en: Any brand
ja_JP: 任意のブランド

en: Any category
ja_JP: 任意のカテゴリー

en: Aomori
ja_JP: 青森県

en: Aosta
ja_JP: アオスタ

en: Apac
ja_JP: アパッチ

en: Apartment, suite, etc.
ja_JP: アパート名、棟名など。

en: Apartment, suite, etc. (optional)
ja_JP: アパート、部屋番号など (オプション)

en: Apartment, suite, unit, etc.
ja_JP: アパート名、棟名、部屋番号など

en: Apartment, suite, unit, etc. (optional)
ja_JP: アパート名、棟名、部屋番号など(オプション)

en: Apayao
ja_JP: アパヤオ

en: Append a unique string to filename for security
ja_JP: 安全のためにファイル名に有意の文字列を追加

en: Appenzell Ausserrhoden
ja_JP: アッペンツェル・アウサーローデン

en: Appenzell Innerrhoden
ja_JP: アッペンツェル・インナーローデン

en: Application Name
ja_JP: アプリケーション名

en: Application authentication request
ja_JP: アプリケーション認証リクエスト

en: Applies to variations only. If true, the effective value is the base value from the parent product plus the defined value; if false, the defined value is the final effective value.
ja_JP: バリエーションにのみ適用されます。 true の場合、有効値は親商品の基本値に定義された値を加えた値になります。false の場合、定義された値が最終的な有効値になります。

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Apply a tax rate if this product qualifies for tax reduction or exemption. %1$sLearn more%2$s
ja_JP: この商品が減税または非課税の対象となる場合は、税率を適用します。 %1$sさらに詳しく%2$s

en: Apply coupon
ja_JP: クーポンを適用

en: Apply minimum order rule before coupon discount
ja_JP: クーポン割引の前に最小注文ルールを適用する

en: Apply to all qualifying items in cart
ja_JP: お買い物カゴ内のすべての対応商品に適用

en: Approve
ja_JP: 承認

en: Approve this review
ja_JP: このレビューを承認

[ctx: Approved Directory URLs]
en: Search
ja_JP: 検索

en: Approved Download Directories
ja_JP: 承認済みダウンロードディレクトリ

en: Approved Download Directories sync: completed batch %1$d (%2$d%% complete).
ja_JP: 承認済みダウンロードディレクトリの同期: バッチ%1$dを完了しました (%2$d%% 完了)。

en: Approved Download Directories sync: new scan scheduled.
ja_JP: 承認済みダウンロードディレクトリの同期: 新規のスキャンが予定されています。

en: Approved Download Directories sync: scan has been cancelled.
ja_JP: 承認済みダウンロードディレクトリの同期: スキャンが中止されました。

en: Approved Download Directories sync: scan is complete!
ja_JP: 承認済みダウンロードディレクトリの同期: スキャンが完了しました。

en: Approved directory URLs cannot be longer than 256 characters.
ja_JP: 承認済みディレクトリの URL は256文字を超えないようにしてください。

en: Approved download directories
ja_JP: 承認済みダウンロードディレクトリ

[ctx: Approved product download URLs migration]
en: invalid URL
ja_JP: 無効な URL

[ctx: Approved product download directories]
en: Directory URL
ja_JP: ディレクトリの URL

[ctx: Approved product download directories]
en: Disable All
ja_JP: すべて無効化

[ctx: Approved product download directories]
en: Enable All
ja_JP: すべて有効化

[ctx: Approved product download directories]
en: Enabled
ja_JP: 有効

[ctx: Approved product download directories]
en: Start Enforcing Rules
ja_JP: ルールの強制適用を開始

[ctx: Approved product download directories]
en: Stop Enforcing Rules
ja_JP: ルールの強制適用を停止

[ctx: Approved product download directories]
en: The provided ID was invalid.
ja_JP: 無効な ID が入力されました。

[ctx: Approved product download directory views]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count">(%s件)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 無効 <span class="count">(%s件)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 有効 <span class="count">(%s件)</span>

en: Approving will share credentials with %s. Do not proceed if this looks suspicious in any way.
ja_JP: 承認すると、ログイン情報が %s と共有されます。 少しでも疑わしいと思われる場合は、続行しないでください。

en: Apurímac
ja_JP: アプリマク

en: Araba/Álava
ja_JP: アラバ

en: Arad
ja_JP: アラド

en: Arauca
ja_JP: アラウカ

en: Archive template
ja_JP: アーカイブテンプレート

en: Ardabil (اردبیل)
ja_JP: アルダビール (اردبیل)

en: Ardahan
ja_JP: アルダハン

en: Are WordPress cron jobs enabled?
ja_JP: WordPress cron ジョブは有効化済みですか ?

en: Are you sure you want to clear all logs from the database?
ja_JP: データベースからすべてのログをクリアしますか ?

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
ja_JP: すべてのバリエーションを削除してもよいですか ? この操作は取り消すことができません。

en: Are you sure you want to delete this attribute?
ja_JP: この属性を削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to delete this log?
ja_JP: 本当にこの履歴を削除しますか ?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
ja_JP: この配送方法を削除してもよろしいですか ?

en: Are you sure you want to delete this template file?
ja_JP: このテンプレートファイルを削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to delete this zone? This action cannot be undone.
ja_JP: このゾーンを本当に削除しますか ?この操作を元に戻すことはできません。

en: Are you sure you want to disconnect your store from WooCommerce.com?
ja_JP: ストアの WooCommerce.com との連携を解除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
ja_JP: ログアウトしてもよろしいですか ? <a href="%s">確認してログアウトする。</a>

en: Are you sure you want to remove the selected fees?
ja_JP: 選択した手数料を削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
ja_JP: 選択した項目を削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to remove the selected shipping?
ja_JP: 選択した配送を削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to remove this variation?
ja_JP: このバリエーションを削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
ja_JP: このダウンロードへのアクセスを取り消してもよいですか ?

en: Are you sure you want to run this tool?
ja_JP: このツールを実行してもよろしいですか ?

en: Are you sure you wish to delete this item?
ja_JP: この項目を削除しますか ?

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
ja_JP: 本当にこのノートを削除してもよいですか ? この操作は取り消すことができません。

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
ja_JP: この返金を削除してもよいですか ? この操作は取り消すことができません。

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
ja_JP: この税の列を削除してもよいですか ? この操作は取り消すことができません。

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
ja_JP: この返金を処理してもよいですか ? この操作は取り消すことができません。

en: Are you sure you're ready?
ja_JP: 本当に準備ができましたか ?

en: Area to get templates for.
ja_JP: テンプレートを使用するエリア。

en: Arequipa
ja_JP: アレキパ

en: Arezzo
ja_JP: アレッツォ

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Argentine peso
ja_JP: アルゼンチン・ペソ

en: Argeș
ja_JP: アルジェシュ

en: Arguments
ja_JP: 引数

en: Arica y Parinacota
ja_JP: アリカ・イ・パリナコータ

en: Arizona
ja_JP: アリゾナ州

en: Arkansas
ja_JP: アーカンソー州

en: Armed Forces (AA)
ja_JP: 国軍 (AA)

en: Armed Forces (AE)
ja_JP: 国軍 (AE)

en: Armed Forces (AP)
ja_JP: 国軍 (AP)

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Armenian dram
ja_JP: アルメニア・ドラム

en: Array of options (key value pairs) for inputs such as select, multiselect, and radio buttons.
ja_JP: 選択、複数選択、ラジオボタンなどの入力に関するオプションの配列 (キー値のペア)。

en: Array of options with associated values.
ja_JP: 関連値のあるオプション配列。

en: Array of plugin slugs.
ja_JP: プラグインのスラッグの配置。

en: Array of the response headers from the receiving server.
ja_JP: 受信サーバからのレスポンスヘッダの配列。

en: Array of transaction processors and their images.
ja_JP: トランザクションプロセッサとその画像の配列。

en: Artigas
ja_JP: アルティガス

en: Arts and crafts
ja_JP: アート・工芸品

en: Artvin
ja_JP: アルトビン

en: Arua
ja_JP: アルア

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Aruban florin
ja_JP: アルバ・フロリン

en: Arunachal Pradesh
ja_JP: アルナーチャル・プラデーシュ州

en: Arusha
ja_JP: アルーシャ州

en: As a reminder, here are your order details:
ja_JP: ご注文の詳しい内容を以下にお知らせします。

en: As a single total
ja_JP: 単一の合計

en: Ascoli Piceno
ja_JP: アスコリ・ピチェーノ

en: Ashanti
ja_JP: アシャンティ

en: Asia
ja_JP: アジア

en: Assam
ja_JP: アッサム州

en: Asti
ja_JP: アスティ

en: Asturias
ja_JP: アストゥリアス

en: Asunción
ja_JP: アスンシオン

en: Aswan
ja_JP: アスワン

en: Asyut
ja_JP: アシュート

en: Atacama
ja_JP: アタカマ

en: Atakora
ja_JP: アタコラ

en: Atlantique
ja_JP: アトランティク

en: Atlántico
ja_JP: アトランティコ

en: Atlántico Norte
ja_JP: 北アトランティコ

en: Atlántico Sur
ja_JP: 南アトランティコ

en: Atlántida
ja_JP: アトランティダ

en: Attapeu
ja_JP: アッタプー

en: Attempted to determine the edit URL for order %d, however the order does not exist.
ja_JP: 注文 %d の編集 URL の特定を試みましたが、注文が存在しません。

en: Attempting to reduce used memory...
ja_JP: 使用メモリを削減しています...

en: Attempting to remigrate...
ja_JP: 再移行を試みています...

en: Attica
ja_JP: アッティカ

en: Attribute
ja_JP: 属性

en: Attribute %d default
ja_JP: 属性 %d のデフォルト

en: Attribute %d global
ja_JP: 属性 %d のグローバル

en: Attribute %d name
ja_JP: 属性 %d の名前

en: Attribute %d value(s)
ja_JP: 属性 %d の値

en: Attribute %d visible
ja_JP: 属性 %d を表示

en: Attribute ID.
ja_JP: 属性 ID。

en: Attribute does not exist.
ja_JP: 属性が存在しません。

en: Attribute name
ja_JP: 属性名

en: Attribute name.
ja_JP: 属性名。

en: Attribute position.
ja_JP: 属性位置。

en: Attribute slug.
ja_JP: 属性スラッグ。

en: Attribute taxonomy name.
ja_JP: 属性タクソノミー名。

en: Attribute term.
ja_JP: 属性項目。

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
ja_JP: 属性条件は、商品およびバリエーションに割り当てることができます。<br/><br/><b>注意</b>: 条件を削除すると、それが割り当てられているすべての商品とバリエーションからそれが削除されます。属性条件だけを再度作っても、商品には反映されませんので、再度商品ごとに設定が必要です。

en: Attribute terms.
ja_JP: 属性項目。

en: Attribute type.
ja_JP: 属性タイプ。

en: Attribute updated successfully
ja_JP: 属性の更新に成功

en: Attribute value(s)
ja_JP: 属性値

en: Attribute visibility
ja_JP: 属性表示

en: Attributes
ja_JP: 属性

en: Attributes let you define extra product data, such as size or color. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets.
ja_JP: 属性を使用すると、サイズや色などの追加の商品データを定義できます。これらの属性は、ショップのサイドバーで、「階層化ナビ」ウィジェットを使用して使用できます。

en: Attributes totals.
ja_JP: 属性の合計。

en: Attribution
ja_JP: 属性

en: Auckland
ja_JP: オークランド

en: Aurora
ja_JP: アウロラ

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Australian Capital Territory
ja_JP: オーストラリア首都特別地

en: Australian dollar
ja_JP: 豪ドル

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Authentication and subscription caches refreshed successfully.
ja_JP: 認証および定期購入のキャッシュが正常に更新されました。

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Author URL
ja_JP: 作者 URL

en: Author: %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: Authorize
ja_JP: 売上承認

en: Auto renews on:
ja_JP: 自動更新予定日:

en: Autodetect
ja_JP: 自動検出

en: Automated Taxes
ja_JP: 税自動処理

en: Automated, real-time order import
ja_JP: 自動化されたリアルタイムの注文インポート

en: Automatically calculate how much sales tax should be collected – by city, country, or state.
ja_JP: 国、都道府県別に徴収される消費税の金額が自動的に計算されます。

en: Automatically import order information to quickly print your labels.
ja_JP: 注文情報を自動的にインポートして、ラベルをすばやく印刷できます。

en: Automations
ja_JP: 自動化

en: Availability
ja_JP: 在庫状態

en: Available downloads
ja_JP: 利用可能なダウンロード

en: Available layouts -- single, dual, or both
ja_JP: 利用可能なレイアウト -- シングル、デュアル、または両方

en: Available on backorder
ja_JP: お取り寄せができます

en: Available placeholders: %s
ja_JP: 利用可能なプレースホルダー: %s

en: Avatar URL with image size of %d pixels.
ja_JP: 画像サイズが%dピクセルのアバター URL。

en: Avatar URL.
ja_JP: アバター URL 。

en: Avatar URLs for the object reviewer.
ja_JP: オブジェクト評価者のアバター URL。

en: Avellino
ja_JP: アヴェッリーノ

en: Average
ja_JP: 平均

en: Average AOV per customer.
ja_JP: 顧客あたり平均注文額。

en: Average gross sales amount
ja_JP: 平均総売上額

en: Average items per order
ja_JP: 注文あたりの平均アイテム数

en: Average net daily sales.
ja_JP: 日々の平均売上高。

en: Average net sales amount
ja_JP: 平均純売上額

en: Average number of orders.
ja_JP: 平均注文数。

en: Average order value
ja_JP: 平均注文金額

en: Average order value.
ja_JP: 平均注文金額。

en: Average rating
ja_JP: 平均評価

en: Average total spend per customer.
ja_JP: お客様あたりの平均合計支出額。

en: Avg order value.
ja_JP: 平均注文額。

en: Awaiting BACS payment
ja_JP: 銀行振込を待っています

en: Awaiting product image
ja_JP: 商品画像を待っています

en: Ayacucho
ja_JP: アヤクチョ

en: Aydın
ja_JP: アイドゥン

en: Ayutthaya
ja_JP: アユタヤ

en: Azad Kashmir
ja_JP: アザド・カシミール

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Azerbaijani manat
ja_JP: アゼルバイジャン・マナト

en: Azilal
ja_JP: アジラル

en: Azuay
ja_JP: アスアイ

en: Aïn Defla
ja_JP: アインデフラ

en: Aïn Témouchent
ja_JP: アインティムシェント

en: Ağrı
ja_JP: アール

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Back to Attributes
ja_JP: 属性に戻る

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Background process for coupon meta conversion already started, nothing done.
ja_JP: クーポンのメタ情報変換のバックグラウンド処理が開始済みで、何も実行されていません。

en: Background process for coupon meta conversion not started, nothing done.
ja_JP: クーポンのメタ情報変換のバックグラウンド処理が開始されず、何も実行されていません。

en: Background process for coupon meta conversion started
ja_JP: クーポンのメタ情報変換のバックグラウンド処理が開始されました

en: Background process for coupon meta conversion stopped
ja_JP: クーポンのメタ情報変換のバックグラウンド処理が停止しました

en: Background sync is enabled.
ja_JP: バックグラウンドでの同期が有効です。

en: Backordered
ja_JP: お取り寄せ

en: Backorders allowed?
ja_JP: お取り寄せを許可する ?

en: Backorders?
ja_JP: お取り寄せ ?

en: Bacău
ja_JP: バカウ

en: Badajoz
ja_JP: バダホス

en: Baden-Württemberg
ja_JP: バーデン＝ビュルテンベルク

en: Bagerhat
ja_JP: バゲルハート

en: Bagmati
ja_JP: バグマティ

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Bahamian dollar
ja_JP: バハマ・ドル

en: Bahia
ja_JP: バイーア

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bahraini dinar
ja_JP: バーレーン・ディナール

en: Baja California
ja_JP: バハカリフォルニア

en: Baja California Sur
ja_JP: バハ・カリフォルニア・スル

en: Baja Verapaz
ja_JP: バハ・ベラパス

en: Baker Island
ja_JP: ベーカー島

en: Baleares
ja_JP: バレアレス

en: Bali
ja_JP: バリ州

en: Balochistan
ja_JP: バロチスタン

en: Balıkesir
ja_JP: バルケシル

en: Bandarban
ja_JP: バンドルバン

en: Bangka Belitung
ja_JP: バンカ・ブリトゥン州

en: Bangkok
ja_JP: バンコク

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Bangladeshi taka
ja_JP: バングラデシュ・タカ

en: Bank
ja_JP: 銀行

en: Bank code
ja_JP: 銀行コード

en: Bank name
ja_JP: 銀行名

en: Bank transfer (BACS) payments
ja_JP: 銀行振込 (BACS) 支払い

en: Bank transit number
ja_JP: 銀行のトランジット番号

en: Banten
ja_JP: バンテン州

en: Baranya
ja_JP: バラニャ県

en: Barbadian dollar
ja_JP: バルバドス・ドル

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Barcelona
ja_JP: バルセロナ

en: Barguna
ja_JP: ボルグナ

en: Bari
ja_JP: バーリ

en: Baringo
ja_JP: バリンゴ

en: Barishal
ja_JP: バリサール

en: Barletta-Andria-Trani
ja_JP: バルレッタ＝アンドリア＝トラーニ

en: Bartın
ja_JP: バルトゥン

en: Basarabeasca
ja_JP: バサラベアスカ

en: Base color
ja_JP: ベースカラー

en: Basel-Landschaft
ja_JP: バーゼル＝ラント

en: Basel-Stadt
ja_JP: バーゼル＝シュタット

en: Basic details
ja_JP: 基本情報

en: Basilan
ja_JP: バシラン

en: Bataan
ja_JP: バターン

en: Batanes
ja_JP: バタネス

en: Batangas
ja_JP: バタンガス

en: Batch %1$d (%2$d orders) completed in %3$d seconds
ja_JP: バッチ%1$d (%2$d件の注文) が%3$d秒以内に完了しました

en: Batch %1$d (%2$d orders) completed in %3$d seconds.
ja_JP: バッチ%1$d (%2$d件の注文) が%3$d秒以内に完了しました。

en: Batch endpoint for getting specific performance indicators from `stats` endpoints.
ja_JP: `stats` エンドポイントから特定パフォーマンス指標を取得するためのバッチエンドポイント。

en: Batman
ja_JP: バットマン

en: Batna
ja_JP: バトナ

en: Bauchi
ja_JP: バウチ

en: Bavaria
ja_JP: バイエルン

en: Bay Islands
ja_JP: バイア諸島

en: Bay of Plenty
ja_JP: プレンティー湾

en: Bayburt
ja_JP: バイブルト

en: Bayelsa
ja_JP: バイエルサ

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo; の口コミを投稿します

en: Before asking for help, we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
ja_JP: お問い合わせの前に、システムステータスページをチェックして構成に何らかの問題がないか確認することをおすすめします。

en: Before discount
ja_JP: 割引前

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ja_JP: インポートファイルをアップロードする前に次のエラーを修復する必要があります:

en: Beginning batch #%1$d (%2$d orders/batch).
ja_JP: バッチ #%1$d (%2$d件の注文 / バッチ) を始めています。

en: Beginning verification for batch #%1$d (%2$d orders/batch).
ja_JP: バッチ #%1$d (%2$d件の注文 / バッチ) の検証を始めています。

en: Beheira
ja_JP: ブハイラ

en: Beijing / 北京
ja_JP: ベイジン / 北京

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Belarusian ruble
ja_JP: ベラルーシ・ルーブル

en: Belarusian ruble (old)
ja_JP: ベラルーシ・ルーブル (旧)

en: Belau
ja_JP: ベラウ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Belize dollar
ja_JP: ベリーズ・ドル

en: Belluno
ja_JP: ベッルーノ

en: Below is a list of extensions available on your WooCommerce.com account. To receive extension updates please make sure the extension is installed, and its subscription activated and connected to your WooCommerce.com account. Extensions can be activated from the <a href="%s">Plugins</a> screen.
ja_JP: ご利用の WooCommerce.com アカウントで利用可能な拡張機能を以下に示します。 拡張機能の更新を受け取るには、拡張機能がインストール済みでそのサブスクリプションが有効化されており、WooCommerce.com アカウントに接続されていることを確認してください。 拡張機能は<a href="%s">「プラグイン」</a>画面から有効化できます。

en: Ben Slimane
ja_JP: ベン・スリマン

en: Benevento
ja_JP: ベネヴェント

en: Bengkulu
ja_JP: ブンクル州

en: Bengo
ja_JP: ベンゴ

en: Benguela
ja_JP: ベンゲラ

en: Benguet
ja_JP: ベンゲット

en: Beni
ja_JP: ベニ

en: Beni Suef
ja_JP: ベニスエフ

en: Benin
ja_JP: ベニン

en: Benue
ja_JP: ベヌエ

en: Berat
ja_JP: ベラト

en: Bergamo
ja_JP: ベルガモ

en: Berkane
ja_JP: ベルカン

en: Berlin
ja_JP: ベルリン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ島

en: Bermudian dollar
ja_JP: バミューダ・ドル

en: Bern
ja_JP: ベルン

en: Berrechid
ja_JP: ベレシド

en: Best Sellers
ja_JP: ベストセラー

en: Bestsellers
ja_JP: ベストセラー

en: Better security
ja_JP: セキュリティ向上

en: Bheri
ja_JP: ベリ

en: Bhola
ja_JP: ボーラ

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Bhutanese ngultrum
ja_JP: ブータン・ニュルタム

en: Biella
ja_JP: ビエッラ

en: Bihar
ja_JP: ビハール州

en: Bihor
ja_JP: ビーホール

en: Bilecik
ja_JP: ビレジク

en: Biliran
ja_JP: ビリラン

en: Billing
ja_JP: 請求

en: Billing &amp; Shipping
ja_JP: 請求 &amp; 配送

en: Billing Address
ja_JP: 請求先住所

en: Billing Address 1
ja_JP: 請求先住所1

en: Billing Address 2
ja_JP: 請求先住所2

en: Billing City
ja_JP: 請求先の市区町村

en: Billing Company
ja_JP: 請求会社

en: Billing Country / Region
ja_JP: 請求先の国または地域

en: Billing First Name
ja_JP: 請求先名

en: Billing Last Name
ja_JP: 請求先姓

en: Billing Phone Number
ja_JP: 請求先電話番号

en: Billing Postal/Zip Code
ja_JP: 請求先の郵便番号

en: Billing State
ja_JP: 請求先の都道府県

en: Billing address
ja_JP: 請求先住所

en: Billing address.
ja_JP: 請求先住所。

en: Billing details
ja_JP: 請求先情報の詳細

en: Billing email
ja_JP: 請求先メールアドレス

en: Bingöl
ja_JP: ビンギョル

en: Biobío
ja_JP: ビオビオ

en: Biscay
ja_JP: ビスケー

en: Biskra
ja_JP: ビスクラ

en: Bistrița-Năsăud
ja_JP: ビストリツァ＝ナサウド

en: Bitcoin
ja_JP: ビットコイン

en: Bitlis
ja_JP: ビトリス

en: Bié
ja_JP: ビエ

en: Bjelovar-Bilogora County
ja_JP: ビェロヴァル＝ビロゴラ郡

en: Black and white high-quality prints
ja_JP: 高品質なモノクロプリント写真

en: Blagoevgrad
ja_JP: ブラゴエフグラート

en: Blida
ja_JP: ブリーダ

en: Block name is required.
ja_JP: ブロック名は必須です。

en: Block theme
ja_JP: ブロックテーマ

en: Blog id of the record on the multisite.
ja_JP: マルチサイトのレコードのブログ ID。

en: Blueprint
ja_JP: ブループリント

en: Boaco
ja_JP: ボアコ

en: Bocas del Toro
ja_JP: ボカスデルトロ

en: Body background color
ja_JP: Body 背景色

en: Body text color
ja_JP: Body テキスト色

en: Bogura
ja_JP: ボグラ

en: Bohol
ja_JP: ボホール島

en: Bokeo
ja_JP: ボケオ

en: Bolikhamsai
ja_JP: ボーリカムサイ

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Bolivian boliviano
ja_JP: ボリビア・ボリビアーノ

en: Bologna
ja_JP: ボローニャ

en: Bolu
ja_JP: ボル

en: Bolzano
ja_JP: ボルツァーノ

en: Bolívar
ja_JP: ボリバル

en: Bomet
ja_JP: ボメット

en: Bomi
ja_JP: ボーミ

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ja_JP: ボネール、シント・ユースタティウスおよびサバ

en: Bong
ja_JP: ボン

en: Bono
ja_JP: ボノ

en: Bono East
ja_JP: ボノイースト

en: Bonus reasons you'll love Jetpack
ja_JP: Jetpack が好きになる特別な理由

en: Bookings
ja_JP: 予約

en: Boost content creation with Jetpack AI Assistant
ja_JP: Jetpack AI アシスタントでコンテンツ作成を効率化

en: Boost international sales and save on FX fees. Accept 60+ local payment methods including Apple Pay and Google Pay.
ja_JP: 国外での売上を増やして為替手数料を節約しましょう。 Apple Pay や Google Pay を含め60種類以上の現地のお支払い方法に対応します。

en: Boost your organic sales by adding a customer referral program to your WooCommerce store.
ja_JP: 顧客リファラルプログラムを WooCommerce ストアに追加してオーガニックな販売を増やします。

en: Boquerón
ja_JP: ボケロン

en: Bordj Bou Arréridj
ja_JP: ボルジュブーアリエージュ

en: Borgou
ja_JP: ボルグー

en: Borno
ja_JP: ボルノ

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ja_JP: ボルショドアバウーイゼンプレーン

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ兌換マルク

en: Both
ja_JP: 両方

en: Botoșani
ja_JP: ボトシャニ

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Botswana pula
ja_JP: ボツワナ・プラ

en: Bouira
ja_JP: ブーイラ

en: Boujdour
ja_JP: ブジュドゥール

en: Boulemane
ja_JP: ブルマン

en: Boumerdès
ja_JP: ブルメデ

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Boyacá
ja_JP: ボヤカ

en: Brahmanbaria
ja_JP: ブラーマンバーリア

en: Branch code
ja_JP: 支店コード

en: Branch sort
ja_JP: 銀行支店

en: Brand
ja_JP: ブランド

en: Brand New for the Holidays
ja_JP: 最新のホリデー商品

en: Branded tracking experience
ja_JP: ブランデッドトラッキングエクスペリエンス

en: Brandenburg
ja_JP: ブランデンブルク

en: Brands
ja_JP: ブランド

en: Brands Archives
ja_JP: ブランドのアーカイブ

en: Brands be added and managed from this screen. You can optionally upload a brand image to display in brand widgets and on brand archives
ja_JP: ブランドの追加や管理は、この画面から行います。 オプションでブランドイメージをアップロードして、ブランドウィジェットやブランドアーカイブに表示することができます。

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Brazilian real
ja_JP: ブラジル・レアル

en: Brașov
ja_JP: ブラショヴ

en: Bremen
ja_JP: ブレーメン

en: Brescia
ja_JP: ブレシア

en: Briceni
ja_JP: ブリチェニ

en: Brindisi
ja_JP: ブリンディジ

en: British Columbia
ja_JP: ブリティッシュコロンビア

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: イギリス領インド洋地域

en: Brod-Posavina County
ja_JP: ブロド＝ポサヴィナ郡

en: Brong-Ahafo
ja_JP: ブロングアハフォ

en: Browse
ja_JP: 表示

en: Browse Extensions
ja_JP: 機能拡張を表示

en: Browse categories
ja_JP: カテゴリーを表示

en: Browse log files
ja_JP: ログファイルを参照

en: Browse products
ja_JP: 商品を見る

en: Browse store
ja_JP: ストア内を閲覧

en: Browse the Marketplace
ja_JP: マーケットプレイスを参照

en: Browser User Agent
ja_JP: ブラウザーユーザーエージェント

en: Brunei
ja_JP: ブルネイ

en: Brunei dollar
ja_JP: ブルネイ・ドル

en: Brăila
ja_JP: ブライラ

en: București
ja_JP: ブカレスト

en: Budaka
ja_JP: ブダカ

en: Budapest
ja_JP: ブダペスト

en: Bududa
ja_JP: ブドゥダ

en: Bueng Kan
ja_JP: ブンカーン

en: Buenos Aires
ja_JP: ブエノスアイレス

en: Bugiri
ja_JP: ブギリ

en: Bugweri
ja_JP: ブグウェリ

en: Buhweju
ja_JP: ブフウェジュ

en: Buikwe
ja_JP: ブイクウェ

en: Built by WooCommerce
ja_JP: WooCommerce で構築

en: Built-in Tax & Duties paperwork
ja_JP: 組み込みの税および関税事務手続き

en: Bukedea
ja_JP: ブケデア

en: Bukidnon
ja_JP: ブキドノン

en: Bukomansimbi
ja_JP: ブコマンシンビ

en: Bukwa
ja_JP: ブクウォ

en: Bulacan
ja_JP: ブラカン

en: Bulambuli
ja_JP: ブランブリ

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Bulgarian lev
ja_JP: ブルガリア・レフ

en: Buliisa
ja_JP: ブリサ

en: Bundibugyo
ja_JP: ブンディブギョ

en: Bundles
ja_JP: バンドル

en: Bungoma
ja_JP: ブンゴマ

en: Bunyangabu
ja_JP: ブニャンガブ

en: Burdur
ja_JP: ブルドゥル

en: Burgas
ja_JP: ブルガス

en: Burgos
ja_JP: ブルゴス

en: Buri Ram
ja_JP: ブリーラム

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Burmese kyat
ja_JP: ビルマ・チャット

en: Bursa
ja_JP: ブルサ

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Burundian franc
ja_JP: ブルンジ・フラン

en: Bushehr (بوشهر)
ja_JP: ブーシェフル (بوشهر)

en: Bushenyi
ja_JP: ブシェニ

en: Busia
ja_JP: ブシア

en: Business choice.
ja_JP: ビジネスの選択肢。

en: Butaleja
ja_JP: ブタレジャ

en: Butambala
ja_JP: ブタンバラ

en: Butebo
ja_JP: ブテボ

en: Button description.
ja_JP: ボタンの説明。

en: Button text
ja_JP: ボタンのテキスト

en: Button text.
ja_JP: ボタンのテキスト。

en: Buvuma
ja_JP: ブヴァマ

en: Buy &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo; を購入

en: Buy Now, Pay Later
ja_JP: 今すぐ購入、後で支払い

en: Buy button
ja_JP: 購入ボタン

en: Buy button text
ja_JP: 購入ボタンのテキスト

en: Buy now
ja_JP: 今すぐ購入

en: Buy one of this item
ja_JP: このアイテムのいずれかを購入

en: Buy postage when you need it
ja_JP: 送料は必要なときに購入

en: Buyende
ja_JP: ブイェンデ

en: Buzău
ja_JP: ブザウ

en: By clicking "Get started", you agree to our %1$sTerms of Service%2$s
ja_JP: 「始めてみよう」をクリックすることにより、弊社の%1$s利用規約%2$sに同意したものとみなされます

en: By connecting your site you agree to our fascinating <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank">share details</a> with WordPress.com
ja_JP: サイトを連携すると、WordPress.com の<a href="%1$s" target="_blank">利用規約</a>と<a href="%2$s" target="_blank">共有の詳細</a>に合意したものとみなされます

en: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value. %1$sLearn more about linked products%2$s
ja_JP: クロスセルを使ってお買い物カゴの商品の関連商品をお勧めすると、平均注文金額を大幅に増やすことができます。 %1$s関連商品の詳しい説明はこちら%2$s

en: Bács-Kiskun
ja_JP: バーチキシュクン

en: Béchar
ja_JP: ベシャール

en: Béjaïa
ja_JP: ベジャイア

en: Békés
ja_JP: ベーケシ

en: Béni-Mellal
ja_JP: ベニ・メラル

en: Bălți
ja_JP: バルチ

en: CBD and other hemp-derived products
ja_JP: CBD などの大麻由来の商品

en: CFP franc
ja_JP: CFP フラン

en: CSV Delimiter
ja_JP: CSV 区切り記号

en: Caaguazú
ja_JP: カアグアス

en: Caazapá
ja_JP: カアサパ

en: Cabañas
ja_JP: カバニャス

en: Cabinda
ja_JP: カビンダ

en: Cabo Delgado
ja_JP: カボデルガード

en: Cagayan
ja_JP: カガヤン

en: Cagliari
ja_JP: カリャリ

en: Cahul
ja_JP: カグル

en: Cairo
ja_JP: カイロ

en: Cajamarca
ja_JP: カハマルカ

en: Calculate coupon discounts sequentially
ja_JP: 逐次クーポン割引を計算します

en: Calculate shipping
ja_JP: 送料を計算

en: Calculate tax based on
ja_JP: 以下に基づく税の計算

en: Calculation type
ja_JP: 計算タイプ

en: Calculations
ja_JP: 計算

en: Caldas
ja_JP: カルダス

en: California
ja_JP: カリフォルニア州

en: Caltanissetta
ja_JP: カルタニッセッタ

en: Camarines Norte
ja_JP: 北カマリネス

en: Camarines Sur
ja_JP: 南カマリネス

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Cambodian riel
ja_JP: カンボジア・リエル

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Camiguin
ja_JP: カミギン

en: Campaign
ja_JP: キャンペーン

en: Campeche
ja_JP: カンペチェ

en: Campobasso
ja_JP: カンポバッソ

en: Can not re-use table alias "%s" in OrdersTableQuery.
ja_JP: OrdersTableQuery でテーブルのエイリアス「%s」を再利用できません。

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
ja_JP: リソースの親を設定することはできません。タクソノミーが階層的ではありません。

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Canadian dollar
ja_JP: カナダドル

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel order %s
ja_JP: 注文%sをキャンセル

en: Cancel schedule
ja_JP: スケジュールのキャンセル

en: Cancel synchronization of approved directories
ja_JP: 承認済みディレクトリの同期を中止

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
ja_JP: このアクションを今すぐキャンセルし、今後このアクションが実行されないようにする

en: Cancel thumbnail regeneration
ja_JP: サムネイルの再生成をキャンセル

en: Canceled
ja_JP: キャンセル

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: キャンセル <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
ja_JP: 注文のキャンセル

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
ja_JP: キャンセル注文メールは選択された受信者に注文がキャンセルされた段階でメール送信されます (ただし、状況が処理中か入金待ちの状況の場合のみになります)。

en: Cancelled orders are unpaid and may have been cancelled by the store owner or customer. They will be trashed after the specified duration.
ja_JP: キャンセルされた注文は未払いです。ストア所有者または顧客によってキャンセルされた可能性があります。 指定された期間が過ぎると、ゴミ箱に移動されます。

en: Cancelled product image regeneration job.
ja_JP: 商品イメージの再生成ジョブをキャンセルしました。

en: Canelones
ja_JP: カネローネス

en: Canindeyú
ja_JP: カニンデジュ

en: Cannot create an existing cart item.
ja_JP: お買い物カゴの既存のアイテムは作成できません。

en: Cannot create existing %s.
ja_JP: 既存の%sを作成することはできません。

en: Cannot create existing product review.
ja_JP: 既存の商品レビューは作成できません。

en: Cannot create existing resource.
ja_JP: 既存のリソースを作成することはできません。

en: Cannot create order from empty cart.
ja_JP: 空のお買い物カゴからは注文を作成できません。

en: Cannot create order note, please try again.
ja_JP: 注文メモを作ることが出来ませんでした。再度お試しください。

en: Cannot create order refund, please try again.
ja_JP: 注文払戻が出来ません。もう一度行ってください。

en: Cannot place an order, your cart is empty.
ja_JP: お買い物カゴが空のため注文できません。

en: Cannot set attributes due to invalid parent product.
ja_JP: 親商品が無効であるため、属性を設定できません。

en: Cantabria
ja_JP: カンタブリア

en: Cantemir
ja_JP: カンテミル

en: Canterbury
ja_JP: カンタベリー

en: Canton
ja_JP: 分割

en: Capabilities
ja_JP: 権限

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

en: Cape Verdean escudo
ja_JP: カーボベルデ・エスクード

en: Capital District
ja_JP: 首都地区

en: Capiz
ja_JP: カピス

en: Capture
ja_JP: 即時売上

en: Caquetá
ja_JP: カケタ

en: Carazo
ja_JP: カラソ

en: Caraș-Severin
ja_JP: カラシュ＝セヴェリン

en: Carchi
ja_JP: カルチ

en: Card code
ja_JP: セキュリティコード

en: Card number
ja_JP: カード番号

en: Carlow
ja_JP: カーロウ

en: Cart
ja_JP: お買い物カゴ

en: Cart & Checkout Blocks
ja_JP: お買い物カゴおよび購入手続きブロック

en: Cart Page
ja_JP: お買い物カゴページ

en: Cart item does not exist.
ja_JP: お買い物カゴのアイテムが存在しません。

en: Cart item is invalid.
ja_JP: 「お買い物カゴ」の項目が無効です。

en: Cart item no longer exists or is invalid.
ja_JP: 「お買い物カゴ」の項目が欠品となったか無効です。

en: Cart page
ja_JP: お買い物カゴページ

en: Cart total amounts provided using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 通貨の最小単位を使用して表示された「お買い物カゴ」の合計金額。

en: Cart totals
ja_JP: お買い物カゴの合計

en: Cart updated.
ja_JP: お買い物カゴを更新しました。

en: Cartago
ja_JP: カルタゴ

en: Casablanca
ja_JP: カサブランカ

en: Casanare
ja_JP: カサナレ

en: Caserta
ja_JP: カゼルタ

en: Cash on delivery
ja_JP: 代金引換

en: Castellón
ja_JP: カステリョン

en: Catalog
ja_JP: カタログ

en: Catalog &amp; search
ja_JP: カタログ検索

en: Catalog visibility.
ja_JP: カタログ表示。

en: Catalog visibility:
ja_JP: カタログの見え方:

en: Catamarca
ja_JP: カタマルカ

en: Catanduanes
ja_JP: カタンドゥアネス

en: Catania
ja_JP: カターニア

en: Catanzaro
ja_JP: カタンザーロ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Categories deleted.
ja_JP: カテゴリーを削除しました。

en: Categories totals.
ja_JP: カテゴリーの合計。

en: Category | Categories
ja_JP[0]: カテゴリー

en: Category ID
ja_JP: カテゴリー ID

en: Category ID.
ja_JP: カテゴリー ID。

en: Category URL.
ja_JP: カテゴリーの URL。

en: Category added.
ja_JP: カテゴリーを追加しました。

en: Category archive display type.
ja_JP: カテゴリーアーカイブの表示タイプ。

en: Category deleted.
ja_JP: カテゴリーを削除しました。

en: Category display
ja_JP: カテゴリー表示

en: Category image.
ja_JP: カテゴリーの画像。

en: Category link
ja_JP: カテゴリーリンク

en: Category name
ja_JP: カテゴリー名

en: Category name.
ja_JP: カテゴリー名。

en: Category not added.
ja_JP: カテゴリーは追加されませんでした。

en: Category not updated.
ja_JP: カテゴリーは更新されませんでした。

en: Category order
ja_JP: カテゴリーの順番

en: Category slug
ja_JP: カテゴリースラッグ

en: Category slug.
ja_JP: カテゴリースラッグ。

en: Category updated.
ja_JP: カテゴリーを更新しました。

en: Category: | Categories:
ja_JP[0]: カテゴリー:

en: Cauca
ja_JP: カウカ

en: Caught exception while cancelling action "%1$s": %2$s
ja_JP: 「%1$s」のキャンセル操作中に例外が発生しました: %2$s

en: Caught exception while enqueuing action "%1$s": %2$s
ja_JP: 「%1$s」のキューへの追加操作中に例外が発生しました: %2$s

en: Cavan
ja_JP: キャバン

en: Cavite
ja_JP: カヴィテ

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Cayman Islands dollar
ja_JP: ケイマン諸島ドル

en: Cañar
ja_JP: カニャル

en: Ceará
ja_JP: セアラー

en: Cebu
ja_JP: セブ

en: Center
ja_JP: 中央

en: Centimeters
ja_JP: センチメートル

en: Central
ja_JP: セントラル

en: Central African CFA franc
ja_JP: 中央アフリカ CFA フラン

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Central Greece
ja_JP: 中央ギリシャ

en: Central Macedonia
ja_JP: 中央マケドニア

en: Cerro Largo
ja_JP: セロラルゴ

en: Cesar
ja_JP: セサール

en: Ceuta
ja_JP: セウタ

en: Chachoengsao
ja_JP: チャチューンサオ

en: Chaco
ja_JP: チャコ

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
ja_JP: チャハール＝マハール・バフティヤーリー (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
ja_JP: チャイナート

en: Chairs
ja_JP: チェア

en: Chaiyaphum
ja_JP: チャイヤプーム

en: Chalatenango
ja_JP: チャラテナンゴ

en: Champasak
ja_JP: チャンパーサック

en: Chandigarh
ja_JP: チャンディーガル

en: Chandpur
ja_JP: チャンドプル

en: Change address
ja_JP: 住所を変更

en: Change order status to completed
ja_JP: 注文ステータスを完了に変更

en: Change order status to on-hold
ja_JP: 注文ステータスを保留に変更

en: Change order status to processing
ja_JP: 注文ステータスを処理中に変更

en: Change status to cancelled
ja_JP: 注文状況をキャンセル済みに変更

en: Change status to completed
ja_JP: 注文状況を完了済みに変更

en: Change status to on-hold
ja_JP: 注文状況を保留状態に変更

en: Change status to processing
ja_JP: 注文状況を処理中に変更

en: Change status:
ja_JP: 注文状況を変更:

en: Change to:
ja_JP: 変更:

en: Changing eCommerce platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
ja_JP: eコマースプラットフォームの変更は、非常に高いハードルのように感じられる場合もありますが、お取り扱いの商品、お客様、注文を WooCommerce に移行する手順は、意外と簡単です。 この投稿は WooCommerce 移行のプロセス全体を見ていくお手伝いをします。

en: Changing platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
ja_JP: プラットフォームの変更は、非常に高いハードルのように感じられる場合もありますが、お取り扱いの商品、顧客、注文を WooCommerce に移行する手順は意外と簡単です。 この記事ではそのプロセス全体を確認するお手伝いをします。

en: Chanthaburi
ja_JP: チャンタブリー

en: Character encoding of the file
ja_JP: ファイルの文字エンコーディング

en: Charge a flat rate per item, or enter a cost formula to charge a percentage based cost or a minimum fee. Learn more about
ja_JP: アイテムごとに定額送料を設定するか、パーセンテージに基づく料金または最低料金を請求する料金計算式を入力してください。 詳細を読む

en: Charge sales tax on
ja_JP: 消費税を請求

en: Chattogram
ja_JP: チッタゴン

en: Check out our brand new collection of holiday products and find the right gift for anyone.
ja_JP: 最新のホリデー商品コレクションをチェックして、あらゆる相手に最適なギフトを見つけましょう。

en: Check out the themes that are compatible with WooCommerce and choose one aligned with your brand and business needs.
ja_JP: WooCommerce と互換性のあるテーマをチェックして、自分のブランドやビジネスのニーズに合ったものを選択してください。

[ctx: Check payment method]
en: Awaiting check payment
ja_JP: 小切手の支払いを待っています

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
ja_JP: 小切手支払い

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
ja_JP: クーポンが他のクーポンとの併用ができない場合は、このチェックボックスをオンにします。

en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s" target="_blank">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
ja_JP: クーポンで配送無料にする場合、このチェックボックスをオンにします。<a href="%s" target="_blank">送料無料設定</a>の有効化 (「送料無料が必要」設定を参照)、および「有効な送料無料クーポン」の設定が必要です。

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are items in the cart that are not on sale.
ja_JP: クーポンをセール商品に適用しない場合、このチェックボックスをオンにします。商品ごとのクーポンは商品がセールで中ない場合に適用します。お買い物カゴ単位のクーポンは、お買い物カゴ内にセール商品が無い場合のみ適用します。

en: Check to let customers to purchase only 1 item in a single order. This is particularly useful for items that have limited quantity, for example art or handmade goods.
ja_JP: 1回の注文につき1商品に購入を制限する場合にオンにします。 アートやハンドメイドグッズなど、数量が限られている商品で特に役に立ちます。

en: Checkbox: %s
ja_JP: チェックボックス: %s

en: Checkout
ja_JP: 購入手続き

en: Checkout Page
ja_JP: 購入手続きページ

en: Checkout can be customized <a href="%s">in the Editor</a> with your active theme.
ja_JP: 購入手続きは、<a href="%s">エディター</a>で有効なテーマを使用してカスタマイズできます。

en: Checkout endpoints
ja_JP: 購入手続きエンドポイント

en: Checkout page
ja_JP: 購入手続きページ

en: Checkout privacy policy
ja_JP: 購入処理のプライバシーポリシー

en: Chefchaouen
ja_JP: シェフシャウエン

en: Cherkashchyna
ja_JP: チェルカースィ州

en: Chernihivshchyna
ja_JP: チェルニーヒウ州

en: Chernivtsi Oblast
ja_JP: チェルニウツィー州

en: Chhattisgarh
ja_JP: チャッティースガル州

en: Chiang Mai
ja_JP: チエンマイ

en: Chiang Rai
ja_JP: チエンラーイ

en: Chiapas
ja_JP: チアパス

en: Chiba
ja_JP: 千葉県

en: Chichaoua
ja_JP: シシャウア

en: Chieti
ja_JP: キエーティ

en: Chihuahua
ja_JP: チワワ

en: Child theme
ja_JP: 子テーマ

en: Chile
ja_JP: チリ

en: Chilean peso
ja_JP: チリ・ペソ

en: Chimaltenango
ja_JP: チマルテナンゴ

en: Chimborazo
ja_JP: チンボラソ

en: China
ja_JP: 中国

en: Chinandega
ja_JP: チナンデガ

en: Chinese yuan
ja_JP: 中国人民元

en: Chiquimula
ja_JP: チキムラ

en: Chiriquí
ja_JP: チリキ

en: Chișinău
ja_JP: キシナウ

en: Chlef
ja_JP: クレフ

en: Chocó
ja_JP: チョコ

en: Choluteca
ja_JP: チョルテカ

en: Chonburi
ja_JP: チョンブリー

en: Chongqing / 重庆
ja_JP: ツォンチン / 重庆

en: Chontales
ja_JP: チョンタレス

en: Choose a CSV file from your computer:
ja_JP: コンピューターから CSV ファイルを選択:

en: Choose a background color for the content area of your emails. Default %s.
ja_JP: メールのコンテンツエリアの背景色を選択します。 デフォルトは %s です。

en: Choose a category to view stats
ja_JP: 状況を表示するカテゴリーを選択してください

en: Choose a color for your secondary text, such as your footer content. Default %s.
ja_JP: フッターコンテンツなどのセカンダリテキストの色を選択します。 デフォルトは %s です。

en: Choose a country / region&hellip;
ja_JP: 国または地域を選択…

en: Choose a currency&hellip;
ja_JP: 通貨を選択&hellip;

en: Choose a default form value if you want a certain variation already selected when a user visits the product page.
ja_JP: ユーザーが商品ページにアクセスしたときに特定のバリエーションがあらかじめ選択された状態にするには、デフォルトフォーム値を選択します。

en: Choose a file from your computer:
ja_JP: 自分のコンピュータからファイルを選択:

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
ja_JP: この税率のための優先順位を選択します。優先された1つの適合税率だけが使用されます。単一の領域に対して複数の税率を定義するには、税率ごとに異なる??優先順位を指定する必要があります。

en: Choose a product to view stats
ja_JP: 情報を表示する商品を選択してください

en: Choose a state&hellip;
ja_JP: 都道府県を選択…

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
ja_JP: この商品の課税クラスを設定してください。課税クラスは特定のタイプの商品の為の異なる税率に対して使われます。

en: Choose a theme that best fits your brand's look and feel, then make it your own. Change the colors, add your logo, and create pages.
ja_JP: ブランドの雰囲気に最適なテーマを選択し、独自のものを作り上げましょう。 色を変更したり、ロゴを追加したり、ページを作成したりできます。

en: Choose an action...
ja_JP: アクションを選択...

en: Choose an image
ja_JP: 画像を選択

en: Choose an option
ja_JP: 選択してください

en: Choose countries / regions&hellip;
ja_JP: 国または地域を選択…

en: Choose coupons&hellip;
ja_JP: クーポンを選択&hellip;

en: Choose file
ja_JP: ファイルを選択

en: Choose from the most used tags
ja_JP: よく使われているタグから選択

en: Choose how long to retain personal data when it's no longer needed for processing. Leave the following options blank to retain this data indefinitely.
ja_JP: 処理する必要がなくなった個人データを保持する期間を選択します。個人データを無期限で保持するには、以下のオプションをすべて空のままにします。

en: Choose payment providers and enable payment methods at checkout.
ja_JP: 購入手続きの際に決済業者を選択し、支払い手段を有効にします。

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries.
ja_JP: ご希望の決済方法を選択して、今すぐ、後日、または分割で支払うことができます。クレジットカード番号もパスワードも不要です。ご安心ください。

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
ja_JP: あなたが望む支払いを選択し、すぐ支払う、後で支払う、またはそれを分割できます。クレジットカード番号、パスワードが必要なく、心配もいりません。<a href="%s" target="_blank">Klarnaについて詳しくはこちらから。</a>

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
ja_JP: 追加したい配送方法を選択してください。その地域でサポートされている配送方法だけが一覧表示されます。

en: Choose theme
ja_JP: テーマを選択

en: Choose to show the brand description on the archive page. Turn this off if you intend to use the description widget instead. Please note: this is only for themes that do not show the description.
ja_JP: アーカイブページにブランドの説明を表示するかを選択します。 代わりに説明ウィジェットを使用する場合は、これをオフにします。 注意: これは説明を表示しないテーマの場合のみです。

en: Choose what to display on product category pages.
ja_JP: 商品カテゴリーページに表示するものを選択します。

en: Choose what to display on the main shop page.
ja_JP: メインショップページに表示するものを選択します。

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
ja_JP: これが複合レートであるかどうかを選択します。複合税は他の税の上に適用されます。

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
ja_JP: この税率が、出荷に適用されるかどうかを選択します。

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
ja_JP: すぐに資金を回収するか、支払いの与信のみをするかを選択します。

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
ja_JP: 出荷できる国を選ぶか、販売するすべての地域に出荷するかを選んでください。

en: Choose which format of email to send.
ja_JP: 送信するメール形式を選択してください。

en: Choose your theme
ja_JP: テーマを選択

en: Choosing a theme?
ja_JP: テーマを選択しますか ?

en: Chosen attributes (for variations).
ja_JP: 選択した属性 (バリエーション用)。

en: Christ Church Nichola Town
ja_JP: クライストチャーチニコラタウン

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: Chtouka Aït Baha
ja_JP: シュトゥカ・アイト・バハ

en: Chuadanga
ja_JP: チュアダンガ

en: Chubut
ja_JP: チュブト

en: Chumphon
ja_JP: チュムポーン

en: Chuquisaca
ja_JP: チュキサカ

en: Cibao Nordeste
ja_JP: 北東シバオ

en: Cibao Noroeste
ja_JP: 北西シバオ

en: Cibao Norte
ja_JP: 北シバオ

en: Cibao Sur
ja_JP: 南シバオ

en: Cimișlia
ja_JP: チミシリア

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
ja_JP: このルールの都市。セミコロン (;) で複数の値を区切ります。すべての都市に適用する場合は、空白のままにしておきます。

en: City
ja_JP: 市区町村

en: City (optional)
ja_JP: 市区町村 (オプション)

en: City name, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'cities' should be used instead.
ja_JP: 都市名は複数の値をサポートしていません。 WooCommerce 5.3 で非推奨になり、代わりに「cities」を使用する必要があります。

en: City name.
ja_JP: 市。

en: City of the address being shipped to.
ja_JP: お届け先住所の市。

en: City.
ja_JP: 市区町村。

en: City:
ja_JP: 市町村:

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ja_JP: ブエノスアイレス自治都市

en: Ciudad Real
ja_JP: シウダ・レアル

en: Ciudad de México
ja_JP: シウダドデメヒコ

en: Claim ID
ja_JP: クレーム ID

en: Clare
ja_JP: クレア

en: Clarendon
ja_JP: クラレンドン

en: Classes
ja_JP: クラス

en: Classic
ja_JP: クラシック

en: Classic theme
ja_JP: クラシックテーマ

en: Clean up download permissions
ja_JP: ダウンロード権限をクリーンアップ

en: Clean up order data from legacy tables
ja_JP: レガシーの表から注文データを消去

en: Cleanup can only be performed when HPOS is active and compatibility mode is disabled.
ja_JP: クリーンアップは、HPOS が有効かつ互換モードが無効になっている場合にのみ実行できます。

en: Cleanup completed for %d order. | Cleanup completed for %d orders.
ja_JP[0]: %d件の注文のクリーンアップが完了しました。

en: Cleanup completed for %d order. Review errors above. | Cleanup completed for %d orders. Review errors above.
ja_JP[0]: %d件の注文のクリーンアップが完了しました。 上記のエラーを確認してください。

en: Cleanup completed for order %d.
ja_JP: 注文 %d のクリーンアップが完了しました。

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear analytics cache
ja_JP: アナリティクスのキャッシュをクリア

en: Clear customer sessions
ja_JP: お客様のセッションのクリア

en: Clear data
ja_JP: データを消去

en: Clear options
ja_JP: オプションをクリア

en: Clear system status theme info cache
ja_JP: システムステータステーマ情報キャッシュをクリア

en: Clear template cache
ja_JP: テンプレートキャッシュをクリア

en: Clear transients
ja_JP: トランジェントをクリア

en: Clearing data...
ja_JP: データを消去中...

en: Clearpay allows customers to receive products immediately and pay for purchases over four installments, always interest-free.
ja_JP: Clearpay を利用すると、お客様は商品をすぐに受け取って、購入代金を4回に分けて支払えます。さらに毎回の手数料は無料です。

en: Click here to enter your code
ja_JP: ここをクリックしてコードを入力

en: Click here to login
ja_JP: ログインはこちらから

en: Click here to reset your password
ja_JP: パスワードをリセットする

en: Click here to set your new password.
ja_JP: こちらをクリックして新しいパスワードを設定します。

en: Click to toggle
ja_JP: クリックで切替

en: Cloning is forbidden.
ja_JP: 複製は禁止されています。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close (Esc)
ja_JP: 閉じる (Esc)

en: Close Product Gallery dialog
ja_JP: 商品ギャラリーのダイアログを閉じる

en: Close modal panel
ja_JP: モーダルパネルを閉じる

en: Cluj
ja_JP: クルージュ

en: Coahuila
ja_JP: コアウイラ

en: Coast
ja_JP: コースト州

en: Cochabamba
ja_JP: コチャバンバ

en: Coclé
ja_JP: コクレ

en: Cocos (Keeling) Islands
ja_JP: ココス (キーリング) 諸島

en: Code
ja_JP: コード

en: Colima
ja_JP: コリマ

en: Collect and showcase verified reviews that consumers trust.
ja_JP: お客様が信頼する確認済みのレビューを集めて紹介します。

en: Collect and validate EU VAT numbers at checkout
ja_JP: 購入手続き時に EU VAT の数値を収集して検証

en: Collect payments from customers offline.
ja_JP: オフラインでの支払い。

en: Collect sales tax
ja_JP: 消費税を徴収

en: Collection from <strong>%s</strong>:
ja_JP: <strong>%s</strong>での集荷:

en: Collines
ja_JP: コリネス

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Colombian peso
ja_JP: コロンビア・ペソ

en: Colonia
ja_JP: コロニア

en: Color palette
ja_JP: カラーパレット

en: Colorado
ja_JP: コロラド州

en: Column mapping
ja_JP: カラムの割り当て

en: Column name
ja_JP: 列名

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Columns:
ja_JP: 列:

en: Colón
ja_JP: コロン

en: Comayagua
ja_JP: コマヤグア

[ctx: Coming Soon template heading]
en: Stay tuned.
ja_JP: 乞うご期待 !

en: Coming soon
ja_JP: まもなく公開予定

en: Committed to a greener lifestyle
ja_JP: より環境に優しいライフスタイルへのこだわり

en: Community forum
ja_JP: コミュニティフォーラム

en: Community support
ja_JP: コミュニティサポート

en: Como
ja_JP: コモ

en: Comorian franc
ja_JP: コモロ・フラン

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Company
ja_JP: 会社

en: Company (optional)
ja_JP: 会社 (オプション)

en: Company name
ja_JP: 会社名

en: Company name.
ja_JP: 会社名。

en: Compatibility mode disabled.
ja_JP: 互換モードが無効です。

en: Compatibility mode enabled.
ja_JP: 互換モードが有効です。

en: Compatibility mode enabled?: %s
ja_JP: 互換モードは有効ですか ?: %s

en: Compatibility mode is already disabled.
ja_JP: 互換モードはすでに無効になっています。

en: Compatibility mode is already enabled.
ja_JP: 互換モードはすでに有効になっています。

en: Complete
ja_JP: 完了

en: Completed
ja_JP: 完了

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 完了 <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
ja_JP: 完了済みの注文

en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
ja_JP: 次のフックを含む %1$s アクションの処理が完了しました: %2$s

en: Completed product image regeneration job.
ja_JP: 商品画像再生ジョブを完了しました。

en: Completed steps in core profiler.
ja_JP: コアプロファイラーの完了済みステップ。

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
ja_JP: あらゆる法的義務を順守します (税金の計算など)

en: Compostela Valley
ja_JP: コンポステラ・バレー

en: Compound
ja_JP: 複合

en: Concepción
ja_JP: コンセプシオン

en: Configure terms
ja_JP: 条件設定

en: Confirm email and view order
ja_JP: メールを確認して注文を表示

en: Confirm navigation
ja_JP: ナビゲーションを確認

en: Confirm new password
ja_JP: 新しいパスワードを確認

en: Congo (Brazzaville)
ja_JP: コンゴ (ブラザヴィル)

en: Congo (Kinshasa)
ja_JP: コンゴ (キンシャサ)

en: Congolese franc
ja_JP: コンゴ・フラン

en: Congratulations on getting your first order! Now is a great time to learn how to manage your orders.
ja_JP: 初めての受注、おめでとうございます ! ここでぜひ注文の管理方法を確認しましょう。

en: Congratulations on processing %s orders!
ja_JP: おめでとうございます。%s注文を処理します !

en: Congratulations on the sale.
ja_JP: 販売、おめでとうございます。

en: Connect
ja_JP: 連携

en: Connect your store to Jetpack
ja_JP: ストアを Jetpack に連携する

en: Connect your store to Jetpack to enable extra features
ja_JP: ストアを Jetpack と連携して追加機能を有効化

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
ja_JP: ストアを連携して WooCommerce サービスを有効化

en: Connected to WooCommerce.com
ja_JP: WooCommerce.com と連携

en: Connecticut
ja_JP: コネチカット州

en: Connection password:
ja_JP: 連携パスワード:

en: Constantine
ja_JP: コンスタンティン

en: Constanța
ja_JP: コンスタンツァ

en: Consumer key
ja_JP: Consumer Key

en: Consumer key ending in
ja_JP: Consumer Key の最後

en: Consumer key is invalid.
ja_JP: Consumer Key は無効です。

en: Consumer secret
ja_JP: Consumer Secret

en: Consumer secret is invalid.
ja_JP: Consumer secret が不正です。

en: Contains the <strong>%1$s</strong> block
ja_JP: <strong>%1$s</strong> ブロックを含む

en: Contains the <strong>%1$s</strong> shortcode
ja_JP: <strong>%1$s</strong> ショートコードを含む

en: Content background
ja_JP: コンテンツ背景

en: Content data for the note. JSON string. Available for re-localization.
ja_JP: メモ用のコンテンツデータ。JSON 文字列。再ローカライズに利用可能。

en: Content of the note.
ja_JP: メモの内容。

en: Content type
ja_JP: コンテンツタイプ

en: Content…
ja_JP: コンテンツ...

en: Context
ja_JP: コンテキスト

en: Context ID in which the incentive was dismissed.
ja_JP: クーポンが非表示にされているコンテキストの ID。

en: Continue
ja_JP: 次へ

en: Continue shopping
ja_JP: 買い物を続ける

en: Continue with Jetpack
ja_JP: Jetpack に連携

en: Continue with WooCommerce Services
ja_JP: WooCommerce サービスで続ける

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
ja_JP: 購入手続きでの住所2行目 (address_2) フィールドの表示をコントロールします。

en: Controls the display of the company field in checkout.
ja_JP: 購入手続きでの会社フィールドの表示をコントロールします。

en: Controls the display of the phone field in checkout.
ja_JP: 購入手続きでの電話番号フィールドの表示をコントロールします。

en: Controls the stock status of the product.
ja_JP: 商品の在庫状況を管理します。

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
ja_JP: 「在庫あり」か「在庫切れ」をリストするかどうかを、フロントエンド上で制御します。

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
ja_JP: バリエーションがフロントエンドの「在庫切れ」「在庫」として記載されているかどうかを制御します。

en: Conversion
ja_JP: コンバージョン

en: Convert and retain customers with automated marketing that does the hard work for you.
ja_JP: 面倒な部分を代わりに引き受けてくれる自動マーケティングを活用して顧客のコンバージョンと維持に集中しましょう。

en: Convert order coupon data to the simplified format
ja_JP: 注文クーポンデータを簡素な形式に変換

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Copied!
ja_JP: コピーしました。

en: Copperbelt
ja_JP: カッパーベルト

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy billing address
ja_JP: 請求先住所をコピー

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ja_JP: 請求先情報をお届け先報にコピーしますか ? 操作を行うと、現在入力済みのお届け先情報は削除されます。

en: Copy file to theme
ja_JP: テーマにファイルをコピー

en: Copy for GitHub
ja_JP: GitHub 用にコピー

en: Copy for support
ja_JP: サポート用にコピー

en: Copy from billing address
ja_JP: 請求先住所からコピー

en: Copy link
ja_JP: リンクをコピー

en: Copy to a new draft
ja_JP: 下書きにコピー

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
ja_JP: クリップボードへのコピーに失敗しました。コピーするには Ctrl/Cmd+C を使ってください。

en: Copying to clipboard failed. You should be able to right-click the button and copy.
ja_JP: クリップボードにコピーできませんでした。ボタンを右クリックしてコピーすることができます。

en: Copán
ja_JP: コパン

en: Coquimbo
ja_JP: コキンボ

en: Cordillera
ja_JP: コルディレラ

en: Core Profiler Options
ja_JP: コアプロファイラーのオプション

en: Cork
ja_JP: コーク

en: Corrientes
ja_JP: コリエンテス

en: Cortés
ja_JP: コルテス

en: Cosenza
ja_JP: コゼンツァ

en: Cost
ja_JP: 金額

en: Cost of Goods Sold
ja_JP: 売上原価

en: Cost of Goods Sold data.
ja_JP: 売上原価データ。

en: Cost of Goods Sold data. Only present for product line items.
ja_JP: 売上原価データ。 商品ラインアイテムにのみ存在します。

en: Cost of Goods Sold values for the product.
ja_JP: 商品の売上原価の値。

en: Cost of the marketing campaign.
ja_JP: マーケティングキャンペーンの費用。

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Costa Rican col&oacute;n
ja_JP: コスタリカ・コロン

en: Cotabato
ja_JP: コタバト

en: Cotopaxi
ja_JP: コトパクシ

en: Could not access file.
ja_JP: ファイルにアクセスできませんでした。

en: Could not access the log file directory.
ja_JP: ログファイルディレクトリにアクセスできませんでした。

en: Could not access the specified files.
ja_JP: 指定されたファイルにアクセスできませんでした。

en: Could not create order in posts table.
ja_JP: 投稿テーブルに注文を作成できませんでした。

en: Could not find any subscriptions on your WooCommerce.com account
ja_JP: ご利用の WooCommerce.com アカウントでサブスクリプションが見つかりませんでした

en: Could not find classname for order ID %d
ja_JP: 注文 ID %d の classname が見つかりませんでした

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
ja_JP: アクセス権限を与えることができませんでした - そのユーザーはこのファイルへのパーミッションをすでに持っているか、請求用メールが設定されていません。請求メール用を設定し、注文を保存しているか確認してください。

en: Could not persist order to database table "%s".
ja_JP: データベーステーブル「%s」に注文を保持できませんでした。

en: Could not process change for action: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s
ja_JP: 次のアクションの変更を処理できませんでした: "%1$s" (ID: %2$d)。エラー: %3$s

en: Could not register pattern "%1$s" as a block pattern (invalid slug "%2$s")
ja_JP: 「%1$s」パターンをブロックパターンとして登録できませんでした (スラッグ「%2$s」が無効です)

en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Slug" field missing)
ja_JP: 「%s」パターンをブロックパターンとして登録できませんでした (「スラッグ」フィールドが不足しています)

en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Title" field missing)
ja_JP: 「%s」パターンをブロックパターンとして登録できませんでした (「タイトル」フィールドが不足しています)

en: Could not start the installation process. Reason:
ja_JP: インストールプロセスを開始できませんでした。 理由:

en: Could not update the attribute.
ja_JP: 属性を更新できませんでした。

en: Could not write to template file.
ja_JP: テンプレートファイルに書き込めませんでした

en: Could not write to the temp directory. Try downloading files one at a time instead.
ja_JP: 一時ディレクトリに書き込めませんでした。 代わりに、ファイルを1つずつダウンロードしてみてください。

en: Count
ja_JP: カウント

en: Count downloads even if only part of a file is fetched.
ja_JP: ファイルの一部しか取得できなかった場合でも、ダウンロード数としてカウントします。

en: Count partial downloads
ja_JP: 部分的なダウンロードをカウント

en: Country / Region
ja_JP: 国または地域

en: Country / Region.
ja_JP: 国または地域。

en: Country / State
ja_JP: 都道府県

en: Country / region
ja_JP: 国または地域

en: Country ISO 3166 code.
ja_JP: ISO 3166 国コード

en: Country code
ja_JP: 国コード

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
ja_JP: ISO 3166-1 alpha-2 形式の国コード。

en: Country&nbsp;code
ja_JP: 国コード

en: Country/Region
ja_JP: 国または地域

en: Country/Region (optional)
ja_JP: 国または地域 (オプション)

en: Country/Region code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
ja_JP: ISO 3166-1 alpha-2 フォーマットの国またはリージョンコード。

en: County
ja_JP: 郡

en: Coupon | Coupons
ja_JP[0]: クーポン

en: Coupon "%s" does not exist!
ja_JP: クーポン "%s" は存在しません。

en: Coupon %s was used in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
ja_JP: この購入手続き中に別のトランザクションでこのクーポン %s を使用したため、クーポンの使用制限に達しました。クーポンを削除してもう一度お試しください。

en: Coupon ID.
ja_JP: クーポン ID。

en: Coupon amount
ja_JP: クーポン額

en: Coupon applied: "%s".
ja_JP: 適用されるクーポン: 「%s」

en: Coupon cannot be removed because it is not already applied to the cart.
ja_JP: まだお買い物カゴに適用されていないため、クーポンを削除できません。

en: Coupon code
ja_JP: クーポンコード

en: Coupon code "%s" has already been applied.
ja_JP: クーポンコード “%s” はすでに適用済みです。

en: Coupon code already applied!
ja_JP: クーポンコードはすでに適用済みです。

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
ja_JP: クーポンコードがすでに存在します - お客様は、このコードで最新のクーポンを使用します。

en: Coupon code applied successfully.
ja_JP: クーポンコードの適用に成功しました。

en: Coupon code is required.
ja_JP: クーポンコードは必須項目です。

en: Coupon code removed successfully.
ja_JP: クーポンコードを正しく削除しました

en: Coupon code.
ja_JP: クーポンコード。

en: Coupon created
ja_JP: クーポン作成

en: Coupon creation date in GMT.
ja_JP: クーポン作成日 (GMT)。

en: Coupon creation date.
ja_JP: クーポン作成日。

en: Coupon data
ja_JP: クーポンデータ

en: Coupon deleted
ja_JP: クーポン削除

en: Coupon description.
ja_JP: クーポン詳細。

en: Coupon discount type.
ja_JP: クーポン割引のタイプ。

en: Coupon does not exist in the cart.
ja_JP: お買い物カゴ内にクーポンはありません。

en: Coupon does not exist!
ja_JP: クーポンは存在しません

en: Coupon draft updated.
ja_JP: クーポンを下書きとして保存

en: Coupon expiration date in GMT.
ja_JP: クーポン有効期日 (GMT)。

en: Coupon expiration date.
ja_JP: クーポン有効期日。

en: Coupon expiry date
ja_JP: クーポンの有効期限

en: Coupon has been removed.
ja_JP: クーポンを削除しました。

en: Coupon is not valid.
ja_JP: クーポンが有効ではありません

en: Coupon item ID is readonly.
ja_JP: クーポンアイテム ID は読み取り専用です。

en: Coupon removed: "%s".
ja_JP: クーポンを削除しました: 「%s」

en: Coupon restored
ja_JP: クーポンを復元しました

en: Coupon saved.
ja_JP: クーポンを保存

en: Coupon scheduled for: %s.
ja_JP: クーポンを予定しました: %s

en: Coupon submitted.
ja_JP: クーポンを送信しました。

en: Coupon type
ja_JP: クーポンの種類

en: Coupon type name.
ja_JP: クーポンタイプ名。

en: Coupon updated
ja_JP: クーポン更新

en: Coupon updated.
ja_JP: クーポンを更新しました。

en: Coupon usage limit has been reached.
ja_JP: クーポンの使用量が制限値に達しました。

en: Coupon usage limit has been reached. If you were using this coupon just now but your order was not complete, you can retry or cancel the order by going to the <a href="%s">my account page</a>.
ja_JP: クーポンの使用上限に達しました。 このクーポンをたった今使用し注文が完了していない場合は、再度注文を行うか、<a href="%s">アカウントページ</a>にアクセスして注文をキャンセルできます。

en: Coupon usage limit has been reached. Please try again after some time, or contact us for help.
ja_JP: クーポンの使用制限に達しました。 少し時間をおいてからもう一度お試しいただくか、サポートにお問い合わせください。

en: Coupon(s)
ja_JP: クーポン

en: Coupon(s):
ja_JP: クーポン :

en: Coupon:
ja_JP: クーポン:

en: Coupon: %s
ja_JP: クーポン: %s

en: Coupons
ja_JP: クーポン

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
ja_JP: クーポンを使ってお客様に割引や特典を提供できます。作成後、ここに表示されます。

en: Coupons are disabled.
ja_JP: クーポンは無効になっています。

en: Coupons by date
ja_JP: 日別クーポン

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
ja_JP: クーポンはお買い物カゴまたは支払手続きページから適用できます。

en: Coupons detailed reports.
ja_JP: クーポンの詳細レポート。

en: Coupons discounts
ja_JP: クーポン値引き

en: Coupons for groups. Provides the option to have coupons that are restricted to group members or roles. Works with the free Groups plugin.
ja_JP: グループ向けクーポン。 グループのメンバーまたは権限グループ限定のクーポンが手に入るオプションを提供します。 無料の「グループ」プラグインを使用します。

en: Coupons line data.
ja_JP: クーポン行データ。

en: Coupons list
ja_JP: クーポン一覧

en: Coupons navigation
ja_JP: クーポンナビゲーション

en: Coupons totals.
ja_JP: クーポンの合計。

en: Covasna
ja_JP: コバスナ

en: Cox's Bazar
ja_JP: コックスバザール

en: Crafted from resilient thick glass, this jug ensures lasting quality, making it perfect for everyday use with a touch of vintage charm.
ja_JP: この水差しは耐久性の高い厚いガラスでできているため丈夫で、日常使いに最適な上、ビンテージの魅力も備えています。

en: Create
ja_JP: 生成

en: Create "store credit" coupons for customers which are redeemable at checkout.
ja_JP: お客様が購入手続き時に利用できる「ストアクレジット」クーポンを作成できます。

en: Create Product
ja_JP: 商品を作成

en: Create a new webhook
ja_JP: 新規 WebHook を作成

en: Create a product
ja_JP: 商品を登録

en: Create a unique URL that applies a discount and optionally adds one or more products to the customer's cart.
ja_JP: 割引が適用される固有の URL を作成し、任意で1つ以上の商品をお客様のお買い物カゴに追加します。

en: Create account password
ja_JP: アカウントパスワードを作成

en: Create ad campaigns and reach one billion global users with %1$sTikTok for WooCommerce%2$s
ja_JP: %1$sTikTok for WooCommerce%2$s で広告キャンペーンを作成して、世界10億人のユーザーにリーチしましょう

en: Create ad campaigns with TikTok
ja_JP: TikTokで広告キャンペーンを作成

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users with TikTok for WooCommerce.
ja_JP: TikTok for WooCommerce で広告キャンペーンを作成して、世界10億人のユーザーにリーチしましょう。

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users.
ja_JP: 広告キャンペーンを作成して、世界の10億人のユーザーにリーチしましょう。

en: Create an API key
ja_JP: API キーを作成

en: Create an account with %s
ja_JP: %sでアカウントを作成する

en: Create an account?
ja_JP: アカウントを作成しますか ?

en: Create and save
ja_JP: 作成して保存

en: Create and send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns straight from your dashboard.
ja_JP: 購入後のフォローアップメール、ニュースレター、プロモーションキャンペーンを、ダッシュボードから直接作成して送信。

en: Create and use full text search indexes for orders. This feature only works with high-performance order storage.
ja_JP: 注文の全文検索インデックスを作成して使用します。 この機能は、高パフォーマンス注文ストレージでのみ使用できます。

en: Create anything
ja_JP: 何でも作成できます

en: Create coupons
ja_JP: クーポンを作成

en: Create customers
ja_JP: 顧客を作成

en: Create default WooCommerce pages
ja_JP: 基本となる WooCommerce ページの作成

en: Create new brand
ja_JP: 新しいブランドを作成する

en: Create new category
ja_JP: 新しいカテゴリーを作成

en: Create orders
ja_JP: 注文を作成

en: Create pages
ja_JP: 固定ページの作成

en: Create products
ja_JP: 商品を作成

en: Create shipping method
ja_JP: 配送方法を作成

en: Create some products
ja_JP: 商品を作成

en: Create value
ja_JP: 値を作成

en: Create webhooks
ja_JP: webhook を作成

en: Create your first coupon
ja_JP: 最初のクーポンを作成する

en: Created
ja_JP: 作成日

en: Created at
ja_JP: 作成日時

en: Creating product review failed.
ja_JP: 商品レビューの作成に失敗しました。

en: Creative format
ja_JP: クリエイティブフォーマット

en: Credit and debit cards
ja_JP: クレジットカードとデビットカード

en: Credit card
ja_JP: クレジットカード

en: Cremona
ja_JP: クレモナ

en: Crete
ja_JP: クレタ島

en: Crimea
ja_JP: クリミア

en: Critical
ja_JP: 致命的

en: Criuleni
ja_JP: クリウレニ

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Croatian kuna
ja_JP: クロアチア・クーナ

en: Cross River
ja_JP: クロスリバー

en: Cross-sells
ja_JP: クロスセル

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
ja_JP: クロスセルとは現在の商品に基づいて、提携販売，抱き合わせ販売，併売，販売相互利用等を売り込むことをいいます。

en: Crotone
ja_JP: クロトーネ

en: Crypto Payments
ja_JP: 暗号通貨による支払い

en: Csongrád-Csanád
ja_JP: チョングラード・チャナード

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Cuban convertible peso
ja_JP: キューバ兌換ペソ

en: Cuban peso
ja_JP: キューバ・ペソ

en: Cuenca
ja_JP: クエンカ

en: Cumilla
ja_JP: コミラ

en: Cundinamarca
ja_JP: クンディナマルカ

en: Cunene
ja_JP: クネネ

en: Cuneo
ja_JP: クーネオ

en: Cura&ccedil;ao
ja_JP: キュラソー島

en: Currency
ja_JP: 通貨

en: Currency code (in ISO format) for returned prices.
ja_JP: 返された価格の通貨コード (ISO フォーマット)。

en: Currency minor unit (number of digits after the decimal separator) for returned prices.
ja_JP: 返された価格の通貨補助桁数 (小数点以下の桁数)。

en: Currency options
ja_JP: 通貨オプション

en: Currency position
ja_JP: 通貨記号の位置

en: Currency position.
ja_JP: 通貨の位置。

en: Currency symbol for the currency which can be used to format returned prices.
ja_JP: 返される価格用の通貨フォーマットの通貨記号。

en: Currency symbol position for this country.
ja_JP: この国の通貨記号の位置。

en: Currency symbol.
ja_JP: 通貨記号。

en: Currency the order was created with, in ISO format.
ja_JP: 注文を作るのに利用される通貨はISOフォーマットに沿っています。

en: Currency.
ja_JP: 通貨。

en: Current
ja_JP: 現在

en: Current annual revenue of the store.
ja_JP: ストアの最新年間収益。

en: Current page
ja_JP: 現在のページ

en: Current page of the collection.
ja_JP: コレクションの現在のページ。

en: Current page retrieval should be called on or after the `current_screen` hook.
ja_JP: 現在のページは、`current_screen` フック以降に読み込まれます。

en: Current password (leave blank to leave unchanged)
ja_JP: 現在のパスワード (変更しない場合は空欄)

en: Current plugin version.
ja_JP: 現在のプラグインバージョン。

en: Current price is: %s.
ja_JP: 現在の価格は %s です。

en: Current product price.
ja_JP: 現在の商品価格。

en: Current set billing address for the customer.
ja_JP: 現在設定されているお客様の請求先住所。

en: Current set shipping address for the customer.
ja_JP: 現在設定されているお客様のお届け先住所。

en: Current variation price.
ja_JP: 現行のバリエーション価格。

en: Currently syncing orders... %s pending
ja_JP: 注文を同期しています... %s件が保留中

en: Cuscatlán
ja_JP: クスカトラン

en: Cusco
ja_JP: クスコ

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom Link
ja_JP: カスタムリンク

en: Custom base
ja_JP: カスタムベース

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: Custom fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom fields can be used in a variety of ways, such as sharing more detailed product information, showing more input fields, or for internal inventory organization. %1$sRead more about custom fields%2$s
ja_JP: カスタムフィールドはより詳細な商品情報の共有、より多くの入力フィールドの表示、社内の在庫整理など、さまざまな方法で使用できます。 %1$sカスタムフィールドの詳しい説明はこちら%2$s

en: Custom fields can be used to add extra metadata to an order that you can %1$suse in your theme%2$s.
ja_JP: カスタムフィールドは注文に特別なメタデータを追加するために使うものです。追加されたカスタムフィールドは%1$sテーマの中で利用%2$sできます。

en: Custom fonts
ja_JP: カスタムフォント

en: Custom order table usage is not enabled. If you are testing, you can enable it by following the testing instructions in %s
ja_JP: カスタム注文テーブルの使用は有効になっていません。 テスト中の場合は、%sのテスト手順に従って有効にできます。

en: Custom order tables could not be created.
ja_JP: カスタム注文テーブルを作成できませんでした。

en: Custom order tables does not exist, creating...
ja_JP: カスタム注文テーブルが存在しないため、作成しています…

en: Custom order tables were created successfully.
ja_JP: カスタム注文テーブルが正常に作成されました。

en: Custom ordering
ja_JP: 標準の順番

en: Custom ordering position.
ja_JP: カスタムの順序配置。

en: Custom orders tables have been deleted.
ja_JP: カスタムの注文表が削除されました。

en: Custom:
ja_JP: カスタム:

en: Customer
ja_JP: お客様

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
ja_JP: お客様の新しいアカウントの案内メールは会員登録や支払いの時の登録の際にお客様に送られます。

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
ja_JP: お客様が自分のパスワードをリセットしたときに、「パスワードをリセット」メールが送信されます。

en: Customer Data
ja_JP: 顧客データ

en: Customer Email
ja_JP: お客様のメール

en: Customer ID if registered. Will return 0 for guests.
ja_JP: 顧客 ID (登録されている場合)。 ゲストの場合は 0 を返すことになります。

en: Customer ID is invalid.
ja_JP: 顧客 ID が無効です。

en: Customer ID.
ja_JP: 顧客 ID。

en: Customer IP: %s
ja_JP: お客様の IP: %s

en: Customer Name
ja_JP: お客様名

en: Customer billing address
ja_JP: お客様住所

en: Customer created
ja_JP: 顧客作成

en: Customer deleted
ja_JP: 顧客削除

en: Customer details
ja_JP: お客様の詳細

en: Customer download link
ja_JP: カスタマーダウンロードリンク

en: Customer download log
ja_JP: お客様のダウンロードログ

en: Customer download permissions have been retained.
ja_JP: お客様のダウンロード権限は保持されています。

en: Customer downloads
ja_JP: 顧客によるダウンロード

en: Customer first name.
ja_JP: 顧客の名。

en: Customer history
ja_JP: 顧客履歴

en: Customer information like your name, email address, and billing and shipping information.
ja_JP: お客様の名前、メールアドレス、請求先情報、お届け先情報などの顧客データ。

en: Customer last name.
ja_JP: 顧客の姓。

en: Customer list
ja_JP: お客様リスト

en: Customer login name.
ja_JP: 顧客のログイン名。

en: Customer matched zone "%s"
ja_JP: ゾーン「%s」に顧客が一致

en: Customer note
ja_JP: 注文メモ

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
ja_JP: 注文メモを追加すると、メールで送信されます。

en: Customer notes about the order
ja_JP: 注文に関する顧客メモ

en: Customer orders
ja_JP: 会員注文

en: Customer password for new accounts, if applicable.
ja_JP: 新規アカウントの顧客パスワード (該当する場合)。

en: Customer password.
ja_JP: 顧客のパスワード。

en: Customer payment page &rarr;
ja_JP: お客様決済ページ &rarr;

en: Customer provided note
ja_JP: お客様からの注意事項

en: Customer provided note:
ja_JP: お客様によるメモ:

en: Customer role.
ja_JP: 顧客役割

en: Customer sales
ja_JP: お客様売上

en: Customer shipping address
ja_JP: お客様のお届け先住所

en: Customer type
ja_JP: 顧客タイプ

en: Customer type name.
ja_JP: 顧客タイプ名。

en: Customer updated
ja_JP: 顧客更新

en: Customer's IP address.
ja_JP: 顧客 IP アドレス。

en: Customer:
ja_JP: 顧客:

en: Customers
ja_JP: お客様

en: Customers can create an account after their order is placed. Customize messaging %1$shere%2$s.
ja_JP: 顧客は注文後にアカウントを作成できます。 %1$sこちら%2$sでメッセージをカスタマイズします。

en: Customers can create an account before placing their order.
ja_JP: お客様は注文する前にアカウントを作成することができます。

en: Customers can still save the file to their device, but by default file will be opened instead of being downloaded (does not work with redirects).
ja_JP: 顧客は引き続きファイルを端末に保存できますが、デフォルトではファイルをダウンロードせずに開きます (転送では使用できません)。

en: Customers detailed reports.
ja_JP: 顧客の詳細レポート。

en: Customers do not support trashing.
ja_JP: 顧客はゴミ箱機能がありません。

en: Customers totals.
ja_JP: 顧客の合計。

en: Customers vs. guests
ja_JP: 会員 対 非会員

en: Customers will need to spend this amount to get free shipping.
ja_JP: 送料無料が適用されるには顧客はこの金額以上を購入する必要があります。

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
ja_JP: 配送方法が設定されるまで、お客様は形のある商品 (配送等が必要な商品) を購入することが出来ません。

en: Customizable products
ja_JP: カスタマイズ可能な商品

en: Customize checkout options
ja_JP: 購入手続きオプションをカスタマイズ

en: Customize the color of your buttons and links. Default %s.
ja_JP: ボタンとリンクの色をカスタマイズします。 デフォルトは %s です。

en: Customize your WooCommerce email template and preview it below.
ja_JP: WooCommerce のメールテンプレートをカスタマイズして、以下でプレビューできます。

en: Customize your online store with WooCommerce blocks
ja_JP: WooCommerce ブロックでオンラインストアをカスタマイズ

en: Customize your store
ja_JP: ストアをカスタマイズ

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: Czech koruna
ja_JP: チェコ・コルナ

en: Cáceres
ja_JP: カセレス

en: Cádiz
ja_JP: カディス

en: Córdoba
ja_JP: コルドバ

en: Călărași
ja_JP: カララシ

en: Căușeni
ja_JP: カウシェニ

en: DESC
ja_JP: 降順

en: DKI Jakarta
ja_JP: ジャカルタ州

en: Dadra and Nagar Haveli
ja_JP: ダードラーおよびナガル・ハヴェーリー連邦直轄領

en: Daerah Istimewa Aceh
ja_JP: アチェ州

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
ja_JP: ジョグジャカルタ特別州

en: Daily Cron
ja_JP: 毎日の cron

en: Dakahlia
ja_JP: ダカリーヤ

en: Dakar
ja_JP: ダカール

en: Daman and Diu
ja_JP: ダマン・ディーウ連邦直轄領

en: Damietta
ja_JP: ダミエッタ

en: Danish krone
ja_JP: デンマーク・クローネ

en: Dar es Salaam
ja_JP: ダルエスサラーム

en: Darién
ja_JP: ダリエン

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Data generated by AI for updating dummy products.
ja_JP: ダミー商品更新用の AI 生成のデータ。

en: Data in posts table appears to be more recent than in HPOS tables. Compare order data with `wp wc hpos diff %1$d` and use `wp wc hpos backfill %1$d --from=posts --to=hpos` to fix.
ja_JP: 投稿テーブルのデータが HPOS テーブルよりも新しいようです。 注文データを「wp wc hpos diff %1$d」で比較し、「wp wc hpos backfill %1$d --from=posts --to=hpos」を使用して修正します。

en: Data resource ID.
ja_JP: データリソース ID。

en: Data resource description.
ja_JP: データリソースの説明。

en: Data store:
ja_JP: データストア:

en: Data to pass through to the payment method when processing payment.
ja_JP: 支払い処理中に支払い方法を通過するデータ。

en: Data: %1$.2fMB + Index: %2$.2fMB + Engine %3$s
ja_JP: データ :%1$.2fMB + インデックス :%2$.2fMB + エンジン %3$s

en: Database
ja_JP: データベース

en: Database (not recommended on live sites)
ja_JP: データベース (ライブサイトでは非推奨)

en: Database Data Size
ja_JP: データベースのデータサイズ

en: Database File Path
ja_JP: データベースファイルパス

en: Database Index Size
ja_JP: データベースのインデックスサイズ

en: Database date field considered for Revenue and Orders reports
ja_JP: 収益と注文のレポートで考慮されるデータベースの日付フィールド

en: Database error.
ja_JP: データベースエラー。

en: Database information:
ja_JP: データベース情報 :

en: Database prefix
ja_JP: データベースの接頭辞

en: Database prefix.
ja_JP: データベース接頭辞。

en: Database settings
ja_JP: データベース設定

en: Database tables missing
ja_JP: データベーステーブルが不足

en: Database tables.
ja_JP: データベース テーブル。

en: Database upgrade routine has been scheduled to run in the background.
ja_JP: データベースアップグレードルーティンのバックグラウンドでの実行が予定されています。

en: Database verified successfully.
ja_JP: データベースの確認が完了しました。

en: Database.
ja_JP: データベース。

en: Datastore currently in use for orders.
ja_JP: データストアは、現在注文に使用されています。

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date Paid
ja_JP: 支払日

en: Date Type
ja_JP: 日付タイプ

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any (GMT).
ja_JP: メモに関してユーザーにリマインドする場合、その最初の日付 (GMT)。

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any.
ja_JP: メモに関してユーザーにリマインドする場合、その最初の日付。

en: Date created
ja_JP: 作成日

en: Date created:
ja_JP: 注文作成日:

en: Date last active GMT.
ja_JP: 最終アクティブ日 (GMT)。

en: Date last active.
ja_JP: 最終アクティブ日。

en: Date modified
ja_JP: 更新日

en: Date registered GMT.
ja_JP: 登録日 (GMT)。

en: Date registered.
ja_JP: 登録日。

en: Date sale price ends
ja_JP: セール価格の終了日

en: Date sale price starts
ja_JP: セール価格の開始日

en: Date the note was created (GMT).
ja_JP: メモの作成日 (GMT)。

en: Date the note was created.
ja_JP: メモの作成日。

en: Date the order was created, as GMT.
ja_JP: 注文作成日 (GMT)。

en: Date the order was created, in the site's timezone.
ja_JP: 注文作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: Date:
ja_JP: 日付:

en: Davao Occidental
ja_JP: 西ダバオ

en: Davao Oriental
ja_JP: 東ダバオ

en: Davao del Norte
ja_JP: ダバオ

en: Davao del Sur
ja_JP: 南ダバオ

en: Day(s)
ja_JP: 日

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Debug log
ja_JP: デバッグ用ログ

en: Debug mode
ja_JP: デバッグモード

en: Decimal precision of the returned prices.
ja_JP: 返された価格の十進数の精度。

en: Decimal separator
ja_JP: 小数点の区切り文字

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
ja_JP: この国の表示価格に使用される小数点の記号。

en: Decimal separator for the currency which can be used to format returned prices.
ja_JP: 返される価格用の通貨フォーマットの小数点。

en: Decimal separator.
ja_JP: 小数点記号。

en: Decrease existing price by (fixed amount or %):
ja_JP: 標準価格を下げる (一定金額または%で):

en: Decrease existing sale price by (fixed amount or %):
ja_JP: 既存のセール価格を下げる (定額または %):

en: Decrease existing stock by:
ja_JP: 既存の在庫を削減:

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
ja_JP: 標準価格を減らす(金額かパーセントで修正)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
ja_JP: セール価格を減らす(金額かパーセントで修正)

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default Date Range
ja_JP: デフォルトの日付範囲

en: Default Form Values
ja_JP: デフォルトのフォーム値

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
ja_JP: この国のデフォルトの ISO4127 alpha-3 通貨コード。

en: Default attribute
ja_JP: デフォルトの属性

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
ja_JP: uncategorized

en: Default customer location
ja_JP: お客様の基本地域

en: Default product category cannot be deleted.
ja_JP: デフォルトの製品カテゴリーは削除できません。

en: Default product sorting
ja_JP: デフォルトの商品順

en: Default sort order
ja_JP: デフォルトの注文並び変え

en: Default sort order.
ja_JP: デフォルトのソート順。

en: Default sorting
ja_JP: デフォルト表示

en: Default sorting (custom ordering + name)
ja_JP: デフォルト (カスタム順序 + 名前)

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ja_JP: デフォルトのタイムゾーンは %s です - UTC で指定する必要があります

en: Default timezone is UTC
ja_JP: デフォルトタイムゾーンは UTC です

en: Default timezone.
ja_JP: 標準のタイムゾーン。

en: Default to customer billing address
ja_JP: 顧客の請求先住所を基本とする

en: Default to customer shipping address
ja_JP: お客様のお届け先住所を基本とする

en: Default value for the setting.
ja_JP: 設定のデフォルト値。

en: Default values for generated variations.
ja_JP: 生成されたバリエーションのデフォルト値。

en: Defaults variation attributes.
ja_JP: デフォルトのバリエーション属性。

en: Define if the attribute can be used as variation.
ja_JP: 属性をバリエーションとして使うかを定義。

en: Define if the attribute is visible on the "Additional information" tab in the product's page.
ja_JP: 商品ページの「追加情報」タブで属性を表示するかどうかを定義。

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
ja_JP: 注文が支払われているかどうかを定義します。これは、処理中に状況を設定し、商品在庫が減少します。

en: Define if the variation is visible on the product's page.
ja_JP: バリエーションを商品のページに表示するかどうかを定義します。

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
ja_JP: 価格の後に表示するテキストを定義します。これは例えば「税込」価格を説明します。以下の一つを使う必要がありますが、置換する事ができます。{price_including_tax}, {price_excluding_tax}

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
ja_JP: 商品全体または配送料のみに課税するかどうかを定義します。

en: Defined cost value.
ja_JP: 定義された原価の値。

en: Delaware
ja_JP: デラウェア州

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete "%s" permanently
ja_JP: "%s" を完全に削除する

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除する

en: Delete WooCommerce tax rates
ja_JP: WooCommerce 税率を削除

en: Delete all variations
ja_JP: すべてのバリエーションを削除

en: Delete an Inbox Notification
ja_JP: 受信箱の通知を削除

en: Delete fee
ja_JP: 料金を削除

en: Delete image
ja_JP: 画像を削除

en: Delete item
ja_JP: 商品の削除

en: Delete log
ja_JP: ログを削除

en: Delete note
ja_JP: メモを削除

en: Delete orphaned variations
ja_JP: 使用されていないバリエーションを削除

en: Delete payment method
ja_JP: 決済方法を削除

en: Delete permanently
ja_JP: 完全に削除する

en: Delete shipping
ja_JP: 配送を削除

en: Delete tax rates
ja_JP: 税率の削除

en: Delete template file
ja_JP: テンプレートファイルの削除

en: Delete the custom orders tables
ja_JP: カスタムの注文表を削除する

en: Delete this log file permanently?
ja_JP: このログファイルを完全に削除しますか ?

en: Delete this review permanently
ja_JP: このレビューを完全に削除

en: Deleted
ja_JP: 削除済み

en: Deleted %1$s and adjusted stock (%2$s)
ja_JP: %1$s を削除し、在庫を調整しました (%2$s)

en: Deleted %s
ja_JP: %s を削除しました

en: Deleted all active sessions, and %d saved carts.
ja_JP: すべての有効なセッションと%d個の保存済みお買い物カゴを削除しました。

en: Deletes unused variations.
ja_JP: 使用していないバリエーションを削除します。

en: Deleting a category does not delete the products in that category. Instead, products that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
ja_JP: カテゴリーを削除しても、カテゴリー内の商品は削除されません。商品に設定されたカテゴリーが削除されたもののみだった場合は、、カテゴリー「%s」に設定されます。

en: Delhi
ja_JP: デリー

en: Delight customers and boost organic sales with a special WooCommerce birthday email (and coupon!) on their special day.
ja_JP: 特別な日の特別な WooCommerce バースデーメール (クーポンも !) でお客様に喜んでいただき、オーガニックな販売を増やします。

en: Delimiter
ja_JP: 区切り文字

en: Delivery URL
ja_JP: 配信 URL

en: Delivery fee
ja_JP: 送料

en: Delivery time estimate text, e.g. 3-5 business days.
ja_JP: 推定納期に関するテキスト (3～5営業日など)。

en: Delta
ja_JP: デルタ

en: Denizli
ja_JP: デニズリ

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Deny
ja_JP: 非承認

en: Department
ja_JP: デパート

en: Describe this product. What makes it unique? What are its most important features?
ja_JP: この商品について説明してください。 特徴は何ですか ? 最も重要な機能は何ですか ?

en: Description
ja_JP: 説明

en: Description (optional)
ja_JP: 詳細説明 (オプション)

en: Description is missing.
ja_JP: 説明が入力されていません。

en: Description of the marketing campaign type.
ja_JP: マーケティングキャンペーンの種類の説明。

en: Description of the marketing channel.
ja_JP: マーケティングチャネルの説明。

en: Description of the shipping rate, e.g. Dispatched via USPS.
ja_JP: 配送料金の説明 (USPS で発送など)。

en: Design your store with deep WooCommerce integration. If toggled on, we’ll install <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, and your current theme <em>%s</em> will be deactivated.
ja_JP: WooCommerce との密な統合を使ってストアをデザインします。 切り替えると、<a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a> がインストールされ、現在のテーマである <em>%s</em> が無効化されます。

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Destination logger must be configured before running a migration
ja_JP: 移行を実行する前に、移行先のロガーを設定する必要があります

en: Destination store must be configured before running a migration
ja_JP: 移行を実行する前に、移行先のストアを設定する必要があります

en: Details for order #{order_number}
ja_JP: 注文番号{order_number}の詳細

en: Details for order #{order_number} on {site_title}
ja_JP: {site_title} の注文番号{order_number}の詳細

en: Determines how this attribute's values are displayed.
ja_JP: この属性の値の表示方法を決定します。

en: Determines if hidden or visible catalog products are shown.
ja_JP: 非表示または表示のカタログ商品を表示するかどうかを決定します。

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
ja_JP: 商品ページ上での表示並びを決めます。もし、標準の順番を選ぶと管理画面でドラッグアンドドロップで順番を入れ替える事が出来ます。

en: Determines the type of discount that will be applied.
ja_JP: 適用される割引の種類を決定します。

en: Device type
ja_JP: デバイスタイプ

en: Dhaka
ja_JP: ダッカ

en: Dhaulagiri
ja_JP: ダウラギリ

en: Dibër
ja_JP: ディブラ

en: Did the tool run successfully?
ja_JP: ツールは正常に実行されましたか ?

en: Did you know you can print shipping labels at home?
ja_JP: 配送ラベルを自宅で印刷できるとご存じでしたか ?

en: Differences found for order %d:
ja_JP: 注文 %d に不一致が見つかりました:

en: Dimensions
ja_JP: サイズ

en: Dimensions (%s)
ja_JP: 大きさ (%s)

en: Dimensions (L&times;W&times;H) (%s)
ja_JP: 寸法 (長さ&times;幅&times;高さ) (%s)

en: Dimensions unit
ja_JP: 寸法単位

en: Dinagat Islands
ja_JP: ディナガット・アイランズ

en: Dinajpur
ja_JP: ディナシプル

en: Diourbel
ja_JP: ジュルベル

en: Direct
ja_JP: 直接

en: Direct access to leading carriers
ja_JP: 主要な輸送会社への直接アクセス

en: Direct bank transfer
ja_JP: 直接銀行振込（国際口座形式）

en: Direct payments to email address:
ja_JP: メールアドレスへの直接支払い:

en: Direct updates
ja_JP: 直接更新

en: Directory size: %s
ja_JP: ディレクトリのサイズ: %s

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Disable rule
ja_JP: ルールを無効化

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
ja_JP: 出荷と配送計算を無効にする

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disabled Features
ja_JP: 無効な機能

en: Disabled in <a href="%s" aria-label="stock management store settings">store settings</a>.
ja_JP: <a href="%s" aria-label="stock management store settings">ストア設定</a>で無効になっています。

en: Disconnect
ja_JP: 接続解除

en: Discount (%s)
ja_JP: 割引 (%s)

en: Discount amount
ja_JP: 割引合計

en: Discount amount as defined in the coupon (absolute value or a percent, depending on the discount type).
ja_JP: クーポンに定義された割引額 (割引の種類に応じて絶対値またはパーセント)。

en: Discount total tax.
ja_JP: 割引税合計。

en: Discount total.
ja_JP: 割引合計。

en: Discount type
ja_JP: 割引の種類

en: Discount type.
ja_JP: 割引の種類。

en: Discount:
ja_JP: 割引:

en: Discounted labels from top global carriers
ja_JP: 世界の大手配送業者の割引ラベル

en: Discounted orders
ja_JP: 割引注文

en: Discounted rates
ja_JP: 割引価格

en: Discover additional payment providers
ja_JP: 他の決済サービス業者を探す

en: Discover other payment providers
ja_JP: その他の決済サービス業者を探す

en: Discover ways of extending your store with a tour of the Woo Marketplace
ja_JP: Woo マーケットプレイスのツアーでストアの機能を拡張する方法を見つけましょう

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Dismiss the gateway
ja_JP: ゲートウェイを非表示

en: Dismiss this notice.
ja_JP: この通知を非表示にする。

en: Dismiss this suggestion
ja_JP: このおすすめを却下する

en: Display Type:
ja_JP: 表示タイプ:

en: Display a list of a customer's recently viewed products.
ja_JP: 最近お客様によく見られている商品の一覧を表示。

en: Display a list of active product filters.
ja_JP: 現在、実行されている商品絞り込みの一覧の表示

en: Display a list of attributes to filter products in your store.
ja_JP: サイト上の絞り込まれた商品の属性の一覧を表示

en: Display a list of recent reviews from your store.
ja_JP: 最新の商品評価の一覧を表示

en: Display a list of star ratings to filter products in your store.
ja_JP: 評価による商品絞り込みの星の一覧を表示

en: Display a slider to filter products in your store by price.
ja_JP: 商品を価格で絞り込むためのスライダーを表示します。

en: Display name
ja_JP: 表示名

en: Display name cannot be changed to email address due to privacy concern.
ja_JP: プライバシー上の理由で、表示名をメールアドレスに変更することはできません。

en: Display prices during cart and checkout
ja_JP: お買い物カゴ内と購入手続きで価格を表示

en: Display prices in the shop
ja_JP: ショップで価格を表示

en: Display suggestions within WooCommerce
ja_JP: WooCommerce 内の提案を表示

en: Display tax totals
ja_JP: 税金合計を表示

en: Display the customer shopping cart.
ja_JP: お客様のお買い物カゴの表示。

en: Display type
ja_JP: 表示タイプ

en: Displayed title for the leaderboard.
ja_JP: リーダーボードの表示タイトル。

en: Displays a single product.
ja_JP: 1つの商品を表示します。

en: Displays products filtered by a category.
ja_JP: カテゴリーで絞り込んだ商品を表示します。

en: Displays products filtered by a tag.
ja_JP: タグで絞り込んだ商品を表示します。

en: Displays products filtered by an attribute.
ja_JP: 属性で絞り込んだ商品を表示します。

en: Displays search results for your store.
ja_JP: ストアの検索結果を表示します。

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
ja_JP: WP Cron ジョブが有効化されているかどうかを表示。

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
ja_JP: WordPress がデバッグモードであるかどうかを表示します。

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
ja_JP: WordPress が外部オブジェクトキャッシュを使用しているかどうかを表示します。

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
ja_JP: 現在の有効なテーマは WooCommerce のサポートを宣言しているかどうかを表示します。

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
ja_JP: 現在のテーマが子テーマであるかどうかを表示します。

en: Displays whether the current active theme is a block theme or a classic theme.
ja_JP: 現在有効なテーマがブロックテーマかクラシックテーマかを表示します。

en: Displays your products.
ja_JP: 商品を表示します。

en: District
ja_JP: 地区

en: District of Columbia
ja_JP: コロンビア特別区

en: Distrito Federal
ja_JP: 連邦区

en: Diyarbakır
ja_JP: ディヤルバクル

en: Djelfa
ja_JP: ドジュファ

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Djiboutian franc
ja_JP: ジブチ・フラン

en: Dnipropetrovshchyna
ja_JP: ドニプロペトロウシク州

en: Do not allow
ja_JP: 許可しない

en: Do not import
ja_JP: インポートしない

en: Do the important options return expected values?
ja_JP: 重要なオプションから期待どおりの見返りを得られていますか ?

en: Do you need help with adding your first product?
ja_JP: 最初の商品を追加するためにサポートが必要な場合

en: Do you need more info about WooCommerce Subscriptions?
ja_JP: WooCommerce のサブスクリプションについて

en: Do you want to generate all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max %d per run).
ja_JP: すべてのバリエーションを生成しますか ? この操作を行うと、可能な限りすべてのバリエーション属性の組み合わせ (実行1回ごとに最大%d件) につきひとつの新しいバリエーションが作成されます。

en: Do you want to migrate from Shopify to WooCommerce?
ja_JP: Shopify から WooCommerce に移行する場合

en: Do you want to sell online courses?
ja_JP: オンラインコースの販売をご希望の場合

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
ja_JP: まず変更を保存しますか ? もしキャンセルを選択すると、変更内容は破棄されます。

en: Dobrich
ja_JP: ドブリッチ

en: Docs
ja_JP: ドキュメント

en: Dodoma
ja_JP: ドドマ州

en: Does the product have additional options before it can be added to the cart?
ja_JP: 商品をお買い物カゴに追加する前に追加オプションを選択する必要がありますか ?

en: Does the theme declare WooCommerce support?
ja_JP: テーマは WooCommerce サポートを宣言していますか ?

en: Does the theme have a woocommerce.php file?
ja_JP: テーマに woocommerce.php ファイルが存在しますか ?

en: Does this theme have outdated templates?
ja_JP: このテーマには有効期限が切れたテンプレートが存在しますか ?

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
ja_JP: サイトに、トランザクションのためにSSL証明書を強制していますか ?

en: Does your site have the Legacy REST API enabled?
ja_JP: お使いのサイトでレガシー REST API は有効化されていますか ?

en: Dokolo
ja_JP: ドコロ

en: Dolj
ja_JP: ドルジュ

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Dominican peso
ja_JP: ドミニカ共和国ペソ

en: Don't allow purchases
ja_JP: 購入を許可しない

en: Don't charge for shipping.
ja_JP: 送料を請求しない。

en: Don't charge tax
ja_JP: 税金を請求しない

en: Dondușeni
ja_JP: ドンドゥシェニ

en: Done!
ja_JP: 完了しました。

en: Donechchyna
ja_JP: ドネツィク州

en: Donegal
ja_JP: ドニゴール

en: Donga
ja_JP: ドンガ

en: Download | Downloads
ja_JP[0]: ダウンロード

en: Download %d
ja_JP: ダウンロード %d

en: Download %d ID
ja_JP: ダウンロード%d ID

en: Download %d URL
ja_JP: ダウンロード %d の URL

en: Download %d name
ja_JP: ダウンロード %d の名前

en: Download ID
ja_JP: ダウンロード ID

en: Download ID (MD5).
ja_JP: ダウンロードID(MD5)。

en: Download ID.
ja_JP: ダウンロード ID

en: Download URL
ja_JP: ダウンロード URL

en: Download count
ja_JP: ダウンロード回数

en: Download expiry
ja_JP: ダウンロード有効期限

en: Download expiry days
ja_JP: ダウンロード有効期限日

en: Download file URL.
ja_JP: ダウンロードファイル URL。

en: Download for support
ja_JP: ダウンロードしてサポートを受ける

en: Download limit
ja_JP: ダウンロード制限

en: Download name
ja_JP: ダウンロード名

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
ja_JP: ダウンロードタイプ、これはフロントエンドでのスキーマを管理。

en: Download your %1$s Report: %2$s
ja_JP: %1$sレポートをダウンロード :%2$s

en: Download your %s Report
ja_JP: %sレポートをダウンロード

en: Downloadable
ja_JP: ダウンロード可能

en: Downloadable file name.
ja_JP: ダウンロードファイル名

en: Downloadable files
ja_JP: ダウンロード可能なファイル

en: Downloadable product ID.
ja_JP: ダウンロード商品 ID。

en: Downloadable product permissions
ja_JP: ダウンロード可能な商品のパーミッション

en: Downloadable products
ja_JP: ダウンロード商品

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
ja_JP: ダウンロード商品は、購入時にファイルへのアクセス権が与えられます。

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
ja_JP[0]: ダウンロード %s 回

en: Downloads
ja_JP: ダウンロード

en: Downloads remaining
ja_JP: 残りのダウンロード

en: Downloads require login
ja_JP: ダウンロードには、ログインが必要です

en: Draft orders are created when customers start the checkout process while the block version of the checkout is in place.
ja_JP: 下書きの注文は、購入手続きのブロックバージョンが設定されている間に顧客がチェックアウトプロセスを開始すると作成されます。

en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 下書き <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
ja_JP: カスタム地域をドラッグ＆ドロップしてください。お客様の住所に当てはまるように表示される順番です。

en: Drag and drop to set admin attribute order
ja_JP: ドラッグアンドドロップで管理者属性の順番を設定

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
ja_JP: ドラッグアンドドロップやクリックでバリエーションの順番を管理設定します

en: Drag images, upload new ones or select files from your library. For best results, use JPEG files that are 1000 by 1000 pixels or larger. %1$sHow to prepare images?%2$s
ja_JP: 画像をドラッグするか、新規アップロードするか、ライブラリからファイルを選択してください。 最良の結果を得るために、1000x1000ピクセル以上の JPEG ファイルを使用してください。 %1$s画像の準備方法%2$s

en: Driouch
ja_JP: ドリウチ

en: Drive sales with %1$sGoogle for WooCommerce%2$s
ja_JP: %1$sGoogle for WooCommerce%2$s で販売を促進

en: Drive sales with Google for WooCommerce
ja_JP: Google for WooCommerce で販売を促進

en: Drochia
ja_JP: ドロキア

en: Dropdown
ja_JP: ドロップダウン

en: Dropin Plugins
ja_JP: ドロップインプラグイン

en: Dropins & MU plugins.
ja_JP: ドロップインと MU プラグイン。

en: Dublin
ja_JP: ダブリン

en: Dubrovnik-Neretva County
ja_JP: ドゥブロヴニク＝ネレトヴァ郡

en: Dubăsari
ja_JP: ドゥベサリ

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Durable glass
ja_JP: 強化ガラス

en: Durango
ja_JP: ドゥランゴ

en: Durazno
ja_JP: ドゥラスノ

en: During checkout
ja_JP: 購入手続き時

en: Durrës
ja_JP: ドゥラス

en: Dâmbovița
ja_JP: ドゥンボビツァ

en: Düzce
ja_JP: デュズジェ

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
ja_JP: 東アーザルバーイジャーン (آذربایجان شرقی)

en: East Caribbean dollar
ja_JP: 東カリブ・ドル

en: East Macedonia and Thrace
ja_JP: 東マケドニアとトラキア

en: Eastern
ja_JP: 東

en: Eastern Cape
ja_JP: 東ケープ州

en: Eastern Samar
ja_JP: 東サマル

en: Ebonyi
ja_JP: エボニ

en: Eclectic finds, ethical delights
ja_JP: 多彩な発見とエシカルな喜び

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Edineț
ja_JP: エディネット

en: Edirne
ja_JP: エディルネ

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit %s
ja_JP: %sを編集

en: Edit %s page
ja_JP: %sページを編集

en: Edit Approved Directory
ja_JP: 承認済みディレクトリを編集

en: Edit Brand
ja_JP: ブランドを編集

en: Edit Coupon
ja_JP: クーポンを編集

en: Edit Order
ja_JP: 注文を編集

en: Edit Product
ja_JP: 商品を編集

en: Edit Scheduled Action
ja_JP: 予約済み操作を編集

en: Edit account
ja_JP: アカウントを編集

en: Edit and create new products from your mobile devices with the Woo app
ja_JP: モバイルデバイスにインストールした Woo アプリから新商品の編集や作成ができます

en: Edit attribute
ja_JP: 属性を編集

en: Edit category
ja_JP: カテゴリーを編集

en: Edit coupon
ja_JP: クーポンを編集

en: Edit failed. Please try again.
ja_JP: 編集が失敗しました。再度対応してください。

en: Edit fee
ja_JP: 料金を編集

en: Edit item
ja_JP: 項目を編集

en: Edit order
ja_JP: 注文を編集

en: Edit page
ja_JP: ページを編集

en: Edit product
ja_JP: 商品を編集

en: Edit product form
ja_JP: 商品フォームを編集

en: Edit products on the move
ja_JP: 外出先で商品を編集

en: Edit shipping
ja_JP: 配送を編集

en: Edit shipping class
ja_JP: 配送クラスを編集

en: Edit tag
ja_JP: タグを編集

en: Edit this order
ja_JP: この注文を編集

en: Edit this review
ja_JP: このレビューを編集

en: Edo
ja_JP: エド

en: Education and learning
ja_JP: 教育と学習

en: Effective monetary cost value.
ja_JP: 有効な貨幣原価の値。

en: Effortless payments by Mollie: Offer global and local payment methods, get onboarded in minutes, and supported in your language.
ja_JP: モバイルで簡単にお支払い: グローバルおよび現地のお支払い方法を提供し、数分で利用を開始し、お客様の言語でサポートを受けましょう。

en: Effortlessly accept cryptocurrency payments in your WooCommerce store with Helio Pay.
ja_JP: Helio Pay を使用すると、WooCommerce ストアで暗号通貨による支払いを簡単に受け取ることができます。

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: Egyptian pound
ja_JP: エジプト・ポンド

en: Ehime
ja_JP: 愛媛県

en: Ekiti
ja_JP: エキティ

en: El Bayadh
ja_JP: エルバヤド

en: El Callao
ja_JP: エルカヤオ

en: El Hajeb
ja_JP: アル・ハジェブ

en: El Jadida
ja_JP: アル・ジャジーダ

en: El Oro
ja_JP: エルオロ

en: El Oued
ja_JP: エルウェッド

en: El Paraíso
ja_JP: エルパライソ

en: El Progreso
ja_JP: エル・プログレソ

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: El Tarf
ja_JP: エルタルフ

en: El Valle
ja_JP: エルバジェ

en: Elazığ
ja_JP: エラズー

en: Elbasan
ja_JP: エルバサン

en: Electronics and computers
ja_JP: 電子機器・コンピューター

en: Elevate your table with a 330ml Retro Glass Jug, blending classic design and durable hardened glass.
ja_JP: レトロなデザインと耐久性の高い強化ガラスが融合した330ml の Retro Glass Jug で、食卓をグレードアップしましょう。

en: Elgeyo-Marakwet
ja_JP: エルギョ＝マラクウェット

en: Email
ja_JP: メール

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Email address (optional)
ja_JP: メールアドレス (任意)

en: Email address is invalid.
ja_JP: メールアドレスが無効です。

en: Email address to receive payments
ja_JP: 支払いを受け取るメールアドレス

en: Email address to send the email preview to.
ja_JP: メールプレビューを送信するメールアドレス。

en: Email address to send the order details to.
ja_JP: 注文の詳細の送信先のメールアドレス。

en: Email address.
ja_JP: メールアドレス。

en: Email background
ja_JP: メール背景

en: Email heading
ja_JP: メールの見出し

en: Email heading (paid)
ja_JP: メールヘッダー(決済済み)

en: Email improvements
ja_JP: メールの改善

en: Email notifications
ja_JP: メール通知

en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.<br>%s
ja_JP: WooCommerce から送信されるメール通知は以下のとおりです。メールをクリックして設定してください。<br>%s

en: Email of the reviewer.
ja_JP: レビュアーのメールアドレス。

en: Email options
ja_JP: メールオプション

en: Email preview
ja_JP: メールプレビュー

en: Email sender options
ja_JP: メール送信者オプション

en: Email template
ja_JP: メールテンプレート

en: Email type
ja_JP: メール形式

en: Email you used during checkout.
ja_JP: 注文時に使用したメールアドレス。

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Emails
ja_JP: メール

en: Emberá
ja_JP: エンベラ

en: Embu
ja_JP: エンブ

en: Emergency
ja_JP: 緊急

en: Empty Mini-Cart Message
ja_JP: 空のミニお買い物カゴのメッセージ

en: Empty Spam
ja_JP: スパムをすべて削除

en: Empty Trash
ja_JP: ゴミ箱を空にする

en: Empty patterns received from the PTK Pattern Store
ja_JP: PTK Pattern Store から空の応答を受信しました

en: Empty response received from the Patterns Toolkit API.
ja_JP: Patterns Toolkit API から空の応答を受信しました。

en: Empty the approved download directories list
ja_JP: 承認済みダウンロードディレクトリのリストを空にする

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
ja_JP: 住所情報の変更を防ぐため、"address_override" を有効化する。

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
ja_JP: アーカイブで AJAX の「お買い物カゴに追加」ボタンを有効化

en: Enable Archives?
ja_JP: アーカイブを有効にしますか ?

en: Enable Autorenew
ja_JP: 自動更新を有効化

en: Enable IPN email notifications
ja_JP: IPN メール通知を有効にする

en: Enable PayPal Standard
ja_JP: PayPal Standard を有効化

en: Enable PayPal sandbox
ja_JP: PayPal サンドボックスを有効化

en: Enable PayU's exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
ja_JP: WooCommerce 用の PayU 専用プラグインを有効にすると、クレジットカード、デビットカード、UPI など、インドで利用できる100種類以上の支払方法で支払いを受け取れるようになります。

en: Enable PayU’s exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
ja_JP: WooCommerce 用の PayU 専用プラグインを有効にすると、クレジットカード、デビットカード、UPI など、インドで利用できる100以上の支払方法で支払いを受け取れるようになります。

en: Enable WooCommerce Analytics
ja_JP: WooCommerce Analytics を有効化

en: Enable a familiar, fast checkout for hundreds of millions of active Amazon customers globally.
ja_JP: 世界中で数億人規模のアクティブな Amazon ユーザーの慣れ親しんだ方法でスピーディに購入手続きができます。

en: Enable an account creation method to use this feature.
ja_JP: この機能を使用するには、アカウント作成方法を有効にします。

en: Enable archives?
ja_JP: アーカイブを有効化しますか ?

en: Enable auto-renew
ja_JP: 自動更新を有効化

en: Enable auto-renewal
ja_JP: 自動更新を有効化

en: Enable bank transfer
ja_JP: 銀行振込を有効化

en: Enable cash on delivery
ja_JP: 代金引換を有効化

en: Enable check payments
ja_JP: 小切手支払いを有効化

en: Enable compatibility mode (Synchronize orders between High-performance order storage and WordPress posts storage).
ja_JP: 互換モードを有効にします (高性能注文ストレージ [HPOS] と WordPress 投稿ストレージ間で注文を同期します)。

en: Enable coupons
ja_JP: クーポンを有効化

en: Enable debug mode
ja_JP: デバッグモードを有効化

en: Enable email insights
ja_JP: メールインサイトを有効化

en: Enable for shipping methods
ja_JP: この配送方法を有効化

en: Enable guest checkout (recommended)
ja_JP: ゲストの購入手続きを有効化 (推奨)

en: Enable guest checkout to use this feature.
ja_JP: この機能を使用するには、ゲストの購入手続きを有効にします。

en: Enable guided mode
ja_JP: ガイド付きモードを有効化

en: Enable log-in during checkout
ja_JP: 購入手続き時のログインを有効化

en: Enable logging
ja_JP: ログを有効化

en: Enable low stock notifications
ja_JP: 在庫低下通知を有効化

en: Enable modern email design and live preview for transactional emails
ja_JP: 取引メールの最新のメールデザインとライブプレビューを有効化

en: Enable order data caching in the datastore. This feature only works with high-performance order storage.
ja_JP: データストアでの注文データのキャッシュを有効にします。 この機能は高パフォーマンス注文ストレージでのみ使用できます。

en: Enable out of stock notifications
ja_JP: 在庫切れ通知を有効化

en: Enable product reviews
ja_JP: 商品のレビューを有効化する

en: Enable reviews
ja_JP: レビューを有効化

en: Enable rule
ja_JP: ルールを有効化

en: Enable shipping debug mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
ja_JP: 配送地域のマッチングと配送レートキャッシュをバイパスするものを確認するために配送デバッグモードを有効にします。

en: Enable star rating on reviews
ja_JP: レビューで星の評価を有効にする

en: Enable stock management
ja_JP: 在庫管理を有効化

en: Enable store notice
ja_JP: 店舗情報通知を有効にする

en: Enable table usage
ja_JP: テーブルの使用を有効化

en: Enable tax rates and calculations
ja_JP: 税金と計算を有効化

en: Enable taxes
ja_JP: 税金を有効化

en: Enable the shipping calculator on the cart page
ja_JP: お買い物カゴページの送料計算機を有効化

en: Enable the site visibility badge in the WordPress admin bar
ja_JP: WordPress 管理バーでサイトの公開状態バッジを有効にする

en: Enable the use of coupon codes
ja_JP: クーポンコードの使用を有効化

en: Enable this email notification
ja_JP: このメール通知を有効化

en: Enable this feature to log errors and related data to Automattic servers for debugging purposes and to improve WooCommerce
ja_JP: この機能を有効にすると、デバッグ目的および WooCommerce の改善のためにエラーや関連データを Automattic サーバーに記録できます

en: Enable this feature to track and credit channels and campaigns that contribute to orders on your site
ja_JP: この機能を有効にすると、サイトでの注文に影響をもたらしたチャネルとキャンペーンを追跡し、クレジットすることができます

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
ja_JP: この属性の商品アーカイブページを作りたい場合はこれを有効化してください。

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
ja_JP: 商品が出荷されていない場合、運送費が掛らない場合、このオプションを有効にします

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
ja_JP: ダウンロード可能なファイルにした場合、このオプションを有効にします

en: Enable this option to enable stock management at variation level
ja_JP: バリエーションレベルでの在庫管理を有効にするには、このオプションを有効にします

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
ja_JP: 注文が「完了」ではなく、「処理中」でダウンロードへのアクセスを許可する場合に、このオプションを有効にします。

en: Enable tracking
ja_JP: 追跡を有効にする

en: Enable usage tracking and help improve WooCommerce
ja_JP: 使用状況の追跡を有効にして、WooCommerce の改善に貢献する

en: Enable/Disable
ja_JP: 有効化/無効化

en: Enable/Disable attribute archives.
ja_JP: 属性アーカイブの有効化/無効化。

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Enabled Features
ja_JP: 有効な機能

en: Enables rate limiting for Checkout place order and Store API /checkout endpoint. To further control this, refer to <a href="%s" target="_blank">rate limiting documentation</a>.
ja_JP: 購入手続きの注文確定とストア API / 購入手続きエンドポイントのレート制限を有効にします。 より詳細に制御するには、<a href="%s" target="_blank">レート制限に関するドキュメント</a>を参照してください。

en: End date of sale price, as GMT.
ja_JP: 販売価格の終了日 (GMT)。

en: End date of sale price, in the site's timezone.
ja_JP: サイトのタイムゾーンでのセール価格の終了日。

en: End date of sale price.
ja_JP: セール価格の終了日。

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Add payment method" page.
ja_JP: 「購入手続き &rarr; 決済方法を追加」ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Order received" page.
ja_JP: 「購入手続き &rarr; 注文受付」ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Pay" page.
ja_JP: 「購入手続き &rarr; 支払い」ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the "My account &rarr; Addresses" page.
ja_JP: 「マイアカウント &rarr; 住所」ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the "My account &rarr; Downloads" page.
ja_JP: 「マイアカウント &rarr; ダウンロード」ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the "My account &rarr; Edit account" page.
ja_JP: 「マイアカウント &rarr; アカウント編集」ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the "My account &rarr; Lost password" page.
ja_JP: 「マイアカウント &rarr; パスワード喪失」ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the "My account &rarr; Orders" page.
ja_JP: 「マイアカウント &rarr; 注文」ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the "My account &rarr; Payment methods" page.
ja_JP: 「マイアカウント &rarr; 決済方法」ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the "My account &rarr; View order" page.
ja_JP: 「マイアカウント &rarr; 注文を表示」ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the delete payment method page.
ja_JP: 決済方法削除ページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the setting a default payment method page.
ja_JP: デフォルト決済方法を設定するページ用のエンドポイント。

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
ja_JP: ログアウトを引き起こすエンドポイント。カスタムリンクを経由してメニューに追加可能。例: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
ja_JP: エンドポイントは、支払いプロセスの間、特定の操作を処理するために、ページのURLに表記されます。これらは、一意 (ユニーク) である必要があります。

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
ja_JP: エンドポイントは、アカウントページに特定のアクションを処理するために、あなたのページのURLに追加されます。これらはユニークでなければならず、エンドポイントを無効にするには空白のままにすることができます。

en: Enforce Approved Product Download Directories
ja_JP: 承認済み商品ダウンロードディレクトリを強制

en: Enforce approved download directories?
ja_JP: 承認済み商品ダウンロードディレクトリを強制しますか ?

en: Enhance speed and security with %1$sJetpack%2$s
ja_JP: %1$sJetpack%2$s でスピードとセキュリティを強化

en: Enhance your products
ja_JP: 商品を強化する

en: Enhance your store with extensions
ja_JP: 拡張機能でストアを強化

en: Enhance your store with these recommended free features.
ja_JP: おすすめ機能でストアの売上を強化しましょう。

en: Enjoy all Facebook products combined in one extension: pixel tracking, catalog sync, messenger chat, shop functionality and Instagram shopping (coming soon)!
ja_JP: 以下のすべての Facebook 機能を1つの機能拡張にまとめました:ピクセルトラッキング、カタログの同期、メッセンジャーチャット、ショップ機能、Instagram のショッピング機能 (間もなく公開)

en: Enna
ja_JP: エンナ

en: Enriquillo
ja_JP: エンリキヨ

en: Ensure meta_data excludes specific keys.
ja_JP: meta_data に特定のキーが含まれないようにしてください。

en: Ensure result set excludes reviews assigned to specific user IDs.
ja_JP: 特定のユーザー ID に割り当てられたレビューを結果から除外します。

en: Ensure result set excludes specific IDs.
ja_JP: 特定の ID を結果から除外します。

en: Enter a barcode or any other identifier unique to this product. It can help you list this product on other channels or marketplaces.
ja_JP: バーコードまたはこの商品固有のその他の ID を入力してください。 この商品を他のチャネルやマーケットプレイスに出品するのに役立ちます。

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
ja_JP: 原価 (税抜) または合計額を入力してください。例: <code>10.00 * [qty]</code>。

en: Enter a coupon code to apply. Discounts are applied to line totals, before taxes.
ja_JP: クーポンコードを入力して適用します。割引は課税前の合計金額に対して適用されます。

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
ja_JP: ベースを設定する必要があります。そうしないと、WordPress はデフォルトを代わりに使用します。

en: Enter a different address
ja_JP: 別のアドレスを入力してください

en: Enter a fixed amount or percentage to apply as a fee.
ja_JP: 料金として適用する固定金額またはパーセンテージを入力します。

en: Enter a name for the new attribute term:
ja_JP: 新しい属性の用語の名前を入力します:

en: Enter a name for this tax rate.
ja_JP: この税率の名前を入力します

en: Enter a new password below.
ja_JP: 以下に新しいパスワードを入力します。

en: Enter a number to set stock quantity at the variation level. Use a variation's 'Manage stock?' check box above to enable/disable stock management at the variation level.
ja_JP: バリエーションレベルの在庫数量を設定する数値を入力してください。バリエーションの「在庫を管理する」チェックボックスを使用して、バリエーションレベルでの在庫管理を有効または無効にします。

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
ja_JP: 小数点以下4桁まで税率 (パーセンテージ) を入力します

en: Enter a username or email address.
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください

en: Enter a value
ja_JP: 値を入力してください

en: Enter a value (fixed or %)
ja_JP: 値を入力(固定または％)

en: Enter an optional description for this variation.
ja_JP: このバリエーションに関するオプションの説明を入力してください。

en: Enter an optional note attached to the order confirmation message sent to the shopper.
ja_JP: 買い物客に送信される注文確認メッセージに添付されるメモ (任意) を入力します。

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
ja_JP: 購入後、お客様に送信する任意のメモを入力します。

en: Enter attachment ID or URL to an image
ja_JP: 画像の添付ファイル ID または URL を入力してください

en: Enter new
ja_JP: 新規追加

en: Enter options for customers to choose from, f.e. “Blue” or “Large”. Use “%s” to separate different options.
ja_JP: 顧客が選択できるオプションを入力します。例:  「青」、「ラージ」。 異なるオプションを区切るには「%s」を使用します。

en: Enter price (%s)
ja_JP: 価格を入力 (%s)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
ja_JP: メールの受信者をカンマ区切りで入力します。デフォルトは %s です。

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
ja_JP: この通知の受信者をコンマ区切りで入力してください。

en: Enter sale price (%s)
ja_JP: 販売価格を入力 (%s)

en: Enter some descriptive text. Use “%s” to separate different values.
ja_JP: 説明テキストを入力します。 異なる値を区切るには「%s」を使用します。

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
ja_JP: テキストまたは属性をパイプ区切り (|)で入力してください。

en: Enter the action that will trigger this webhook.
ja_JP: この webhook をトリガーする処理を入力します。

en: Enter the external URL to the product
ja_JP: 商品の外部 URL を入力

en: Enter the external URL to the product.
ja_JP: 商品の外部 URL を入力

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
ja_JP: ダウンロードリンクの有効期限日数を入力するか、空白のままにします。

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your <a href="%s">PayPal API Credentials</a>.
ja_JP: PayPal 経由で払い戻しを処理するために PayPal のAPI 認証情報を入力します。<a href="%s">PayPal の API 認証情報</a>にアクセスして、方法を確認してください。

en: Enter your address to view shipping options.
ja_JP: 住所を入力して配送オプションを表示してください。

en: Entre Ríos
ja_JP: エントレリオス

en: Enugu
ja_JP: エヌグ

en: Environment.
ja_JP: 環境。

en: Epirus
ja_JP: エピラス

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Eritrean nakfa
ja_JP: エリトリア・ナクファ

en: Erongo
ja_JP: エロンゴ

en: Errachidia
ja_JP: エルラシディア

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error 404
ja_JP: エラー 404

en: Error code
ja_JP: エラーコード

en: Error decoding JSON.
ja_JP: JSON のデコードのエラー。

en: Error during status transition.
ja_JP: ステータスの移行中にエラーが発生しました。

en: Error getting remote image %s.
ja_JP: リモートイメージ %s の取得エラー

en: Error message
ja_JP: エラーメッセージ

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
ja_JP: エラーメッセージにはストア環境に関する機密情報が含まれている可能性があります。これらは、信頼できない訪問者には表示されないようにする必要があります。

en: Error messages should not be shown to visitors.
ja_JP: エラーメッセージは訪問者に表示されないようにする必要があります。

en: Error moving file to tmp directory
ja_JP: tmp ディレクトリへのファイルの移動中にエラーが発生しました

en: Error processing action %1$s: %2$s
ja_JP: アクション %1$s 処理エラー: %2$s

en: Error processing refund. Please try again.
ja_JP: 返金の処理中にエラーが発生しました もう一度お試しください。

en: Error saving action: %s
ja_JP: アクション保存エラー: %s

en: Error saving order ID %1$s.
ja_JP: 注文 ID %1$sの保存中にエラーが発生しました。

en: Error saving transient. Please try again.
ja_JP: トランジェントの保存でエラーが発生しました。 もう一度お試しください。

en: Error sending test email. Please try again.
ja_JP: テストメールの送信中にエラーが発生しました。 もう一度お試しください。

en: Error when setting property '%1$s' for order %2$d: %3$s
ja_JP: %2$d の「%1$s」プロパティの設定中にエラーが発生しました: %3$s

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

en: Error: %s.
ja_JP: エラー: %s。

en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
ja_JP: エラー: 配送 URL が利用できません: %s

en: Error: Delivery URL returned response code: %s
ja_JP: エラー: 配送 URL からのレスポンスコード: %s

en: Error: Please type your reply text.
ja_JP: エラー: 返信のテキストを入力してください。

en: Error: Please type your review text.
ja_JP: エラー: レビューのテキストを入力してください。

en: Error: You can't reply to a review on a draft product.
ja_JP: エラー: 下書きの商品のレビューには返信できません。

en: Error: non-existing attribute ID.
ja_JP: エラー: 属性 ID がありません。

en: Erzincan
ja_JP: エルジンジャン

en: Erzurum
ja_JP: エルズルム

en: Escuintla
ja_JP: エスクイントラ

en: Eskişehir
ja_JP: エスキシェヒル

en: Esmeraldas
ja_JP: エスメラルダス

en: Espírito Santo
ja_JP: エスピリトサント

en: Essaouira
ja_JP: エッサウィラ

en: Estado de México
ja_JP: エスタドデメヒコ

en: Estelí
ja_JP: エステリ

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Ethiopian birr
ja_JP: エチオピア・ブル

en: Euro
ja_JP: ユーロ

en: Europe
ja_JP: ヨーロッパ

en: Europe zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
ja_JP: ヨーロッパ地域 = ヨーロッパのすべての国 = 定額送料

en: European Article Number
ja_JP: 欧州統一商品番号

en: Every %d minutes
ja_JP: %d分毎

en: Every %s
ja_JP: %s ごと

en: Every 15 Days
ja_JP: 15日ごと

en: Every minute
ja_JP: 毎分

en: Everywhere
ja_JP: どこにでも

en: Exceptional flavors, sustainable choices. The carefully curated collection of coffee pots and accessories turned my kitchen into a haven of style and taste.
ja_JP: 特別な味わいとサステナブルな選択。 厳選されたコーヒーポットと雑貨により、スタイリッシュで味わいのあるキッチンを演出できました。

en: Exclude brands
ja_JP: 対象外ブランド

en: Exclude categories
ja_JP: カテゴリーを除外

en: Exclude product variations with any of the statuses from result set.
ja_JP: 次のステータスの商品バリエーションを結果から除外します。

en: Exclude products
ja_JP: 商品を除外

en: Exclude products with any of the statuses from result set.
ja_JP: 次のステータスの商品を結果から除外します。

en: Exclude products with any of the types from result set.
ja_JP: 次のタイプの商品を結果から除外します。

en: Exclude sale items
ja_JP: セール品を除外する

en: Exclude:
ja_JP: 除外ページ:

en: Excluded report order statuses
ja_JP: レポート除外注文ステータス

en: Excluding selected countries
ja_JP: 選択した国を除く

en: Excluding tax
ja_JP: 税別

en: Existing products that match by ID or SKU will be updated. Products that do not exist will be skipped.
ja_JP: ID または SKU で一致する既存の商品を更新します。存在しない商品はスキップします。

en: Expand
ja_JP: 拡大

en: Experience your music like never before with our latest generation of hi-fidelity headphones.
ja_JP: 最新世代の Hi-Fi ヘッドフォンで、これまでにない音楽を体験しましょう。

en: Experimental features
ja_JP: 試験用の機能

en: Expiration date formatted as yyyy-mm-dd.
ja_JP: 有効期限は yyyy-mm-dd 形式で表示されます。

en: Expiration date of the receipt, formatted as yyyy-mm-dd.
ja_JP: 領収書の有効期限 (yyyy-mm-dd 形式)。

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Expired :(
ja_JP: 期限切れ

en: Expired transients
ja_JP: 期限切れのトランジェント

en: Expires
ja_JP: 期限

en: Expires on:
ja_JP: 有効期限:

en: Expiring Soon
ja_JP: まもなく期限切れ

en: Expiring soon!
ja_JP: もうすぐ期限が切れます。

en: Expiry (MM/YY)
ja_JP: 有効期限(月/年)

en: Expiry date
ja_JP: 有効期限

en: Explore a new enhanced delivery method that allows you to easily offer one or more pickup locations to your customers in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
ja_JP: <a href="%s">店頭渡し設定ページ</a>を確認して、1つ以上の受け渡し場所を顧客に簡単に提供できる、新しく強化された配送方法をご覧ください。

en: Explore our exclusive collection of sunglasses, crafted to elevate your look and safeguard your eyes. Find your perfect pair and see the world through a new lens.
ja_JP: おしゃれに目を保護するサングラスの限定コレクションをご覧ください。 自分にぴったりのサングラスを見つけて、新しいレンズを通して世界を眺めましょう。

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export CSV
ja_JP: CSV をエクスポート

en: Export ID.
ja_JP: ID をエクスポートします。

en: Export Products
ja_JP: 商品をエクスポート

en: Export all categories
ja_JP: すべてのカテゴリーをエクスポート

en: Export all columns
ja_JP: すべての列をエクスポート

en: Export all products
ja_JP: すべての商品をエクスポート

en: Export as a zip file
ja_JP: zip ファイルとしてエクスポート

en: Export custom meta?
ja_JP: カスタムメタをエクスポートしますか ?

en: Export download URL.
ja_JP: ダウンロード URL をエクスポートします。

en: Export products to a CSV file
ja_JP: CSV ファイルとして商品をエクスポート

en: Export status message.
ja_JP: ステータスメッセージをエクスポートします。

en: Export status.
ja_JP: ステータスをエクスポートします。

en: Express Checkouts
ja_JP: エクスプレス購入手続き

en: Extended task List
ja_JP: 拡張タスクリスト

en: Extension data registered by %s
ja_JP: %s によって登録された拡張データ

en: Extension's name - this will be used to ensure the data in the request is routed appropriately.
ja_JP: 拡張機能名 - リクエストのデータを適切にルーティングするために使用されます。

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: Extensions %s
ja_JP: 機能拡張 %s

en: Extensions can add new functionality to your product pages that make your store stand out
ja_JP: 機能拡張で商品ページに新たな機能を追加して、ストアを魅力あるものにすることができます。

en: External URL
ja_JP: 外部 URL

en: External object cache
ja_JP: 外部オブジェクトキャッシュ

en: External product
ja_JP: 外部商品

en: External products cannot be backordered.
ja_JP: 外部商品をお取り寄せ注文することはできません。

en: External products cannot be stock managed.
ja_JP: 外部商品の在庫管理することはできません。

en: External/Affiliate product
ja_JP: 外部/アフィリエイト商品

en: Extra business extensions to install.
ja_JP: インストールするビジネス用追加拡張機能。

en: FTS index recreated.
ja_JP: FTS インデックスが再作成されました。

en: Facebook icon
ja_JP: Facebook アイコン

en: Fahs-Beni Makada
ja_JP: ファフス・ベニ・マカダ

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 失敗 <span class="count">(%s)</span>

en: Failed order
ja_JP: 失敗注文

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously pending or on-hold).
ja_JP: 注文失敗メールは、注文が失敗した時に選択された送信先に送信されます。(もし、状況が進行中か入金待ちの場合)

en: Failed orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
ja_JP: 失敗した注文は未払いです。ストア所有者または顧客によって中止された可能性があります。指定された期間が過ぎると、ゴミ箱に移動されます。

en: Failed to clean up all orders in a batch. Aborting.
ja_JP: バッチ内のすべての注文のクリーンアップに失敗しました。 中止しています。

en: Failed to connect with the AI endpoint: try again later.
ja_JP: AI エンドポイントとの接続に失敗しました。後ほど再度お試しください。

en: Failed to connect with the Patterns Toolkit API: try again later.
ja_JP: Patterns Toolkit API との接続に失敗しました。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: Failed to create FTS index on address table
ja_JP: 住所テーブルに FTS インデックスを作成できませんでした

en: Failed to create FTS index on order address table. Please go to WooCommerce > Status > Tools and run the "Re-create Order Address FTS index" tool.
ja_JP: 注文住所テーブルに FTS インデックスを作成できませんでした。 「WooCommerce」>「ステータス」>「ツール」に移動し、「注文住所 FTS インデックスを再作成」ツールを実行してください。

en: Failed to create FTS index on order item table
ja_JP: 注文アイテムテーブルに FTS インデックスを作成できませんでした

en: Failed to create FTS index on orders table. This feature is only available when High-performance order storage is enabled.
ja_JP: 注文テーブルに FTS インデックスを作成できませんでした この機能は、「高パフォーマンス注文ストレージ 」が有効になっている場合にのみ使用できます。

en: Failed to download the MaxMind database.
ja_JP: MaxMind データベースのダウンロードに失敗しました。

en: Failed to fetch AI responses for products.
ja_JP: 商品に関する AI 応答の取得に失敗しました。

en: Failed to fetch AI responses.
ja_JP: AI 応答の取得に失敗しました。

en: Failed to fetch dummy products.
ja_JP: ダミー商品の取得に失敗しました。

en: Failed to fetch the site ID: The site is not registered.
ja_JP: サイト ID の取得に失敗しました。サイトは登録されていません。

en: Failed to fetch the site ID: try again later.
ja_JP: サイト ID の取得に失敗しました。後ほど再度お試しください。

en: Failed to generate the JWT token
ja_JP: JWT トークンの生成に失敗しました。

en: Failed to get WooCommerce patterns from the PTK: "%s"
ja_JP: PTK から WooCommerce パターンを取得できませんでした: 「%s」

en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
ja_JP[0]: %s件の商品のインポートに失敗しました

en: Failed to initialise WC_Filesystem API while trying to update the MaxMind Geolocation database.
ja_JP: MaxMind Geolocation データベースの更新中に WC_Filesystem API の初期化に失敗しました。

en: Failed to modify existing FTS index. Please go to WooCommerce > Status > Tools and run the "Re-create Order Address FTS index" tool.
ja_JP: 既存の FTS インデックスを変更できませんでした。 「WooCommerce」>「ステータス」>「ツール」に移動し、「注文住所 FTS インデックスを再作成」ツールを実行してください。

en: Failed to retrieve the JWT token: Try again later.
ja_JP: JWT トークンの取得に失敗しました。後ほど再度お試しください。

en: Failed to set the pattern content.
ja_JP: パターンコンテンツの設定に失敗しました。

en: Failed to set the pattern images.
ja_JP: パターン画像の設定に失敗しました。

en: Failed to update patterns content.
ja_JP: パターンコンテンツの更新に失敗しました。

en: Faiyum
ja_JP: ファイユーム

en: Falkland Islands
ja_JP: フォークランド諸島

en: Falkland Islands pound
ja_JP: フォークランド諸島ポンド

en: Fan Favorites
ja_JP: お客様のお気に入り

en: Fan favorites
ja_JP: 人気商品

en: Faridpur
ja_JP: ファリドプール

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Fars (فارس)
ja_JP: ファールス (فارس)

en: Fashion, apparel, and accessories
ja_JP: ファッション、アパレル、アクセサリー

en: Faster future purchases
ja_JP: 今後の購入を迅速化

en: Fatick
ja_JP: ファティック

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Featured Selling
ja_JP: おすすめの販売

en: Featured product.
ja_JP: おすすめ商品。

en: Featured products
ja_JP: おすすめの商品

en: Features
ja_JP: 機能

en: Fee
ja_JP: 手数料

en: Fee has already been added.
ja_JP: 手数料はすでに追加されています。

en: Fee lines data.
ja_JP: 費用行データ。

en: Fee name
ja_JP: 手数料名

en: Fee name is required.
ja_JP: 手数料名は必須です。

en: Fee name.
ja_JP: 手数料名。

en: Fee total amounts provided using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 通貨の最小単位を使用して表示された料金の合計金額。

en: Fee type
ja_JP: 手数料の種類

en: Feel free to reconnect again using the button below.
ja_JP: 再連携するには、下のボタンをご利用ください。

en: Fees & dimensions
ja_JP: 料金とサイズ

en: Fees:
ja_JP: 手数料:

en: Fejér
ja_JP: フェイェール

en: Feni
ja_JP: フェニー

en: Fermo
ja_JP: フェルモ

en: Ferrara
ja_JP: フェラーラ

en: Fier
ja_JP: フィエル

en: Figuig
ja_JP: フィギグ

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: Fijian dollar
ja_JP: フィジー・ドル

en: File
ja_JP: ファイル

en: File %d
ja_JP: ファイル %d

en: File ID
ja_JP: ファイル ID

en: File ID.
ja_JP: ファイル ID。

en: File URL
ja_JP: ファイルの URL

en: File URL.
ja_JP: ファイル URL。

en: File details.
ja_JP: ファイル詳細。

en: File does not exist
ja_JP: ファイルが存在しません

en: File download method
ja_JP: ファイルダウンロード方法

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
ja_JP: ファイルが空のようです。中身のあるファイルをアップロードしてください。このエラーは php.ini ファイルでアップロードができない設定になっているか、post_max_size が upload_max_filesize よりも小さく設定されているために発生している可能性もあります。

en: File name
ja_JP: ファイル名

en: File name.
ja_JP: ファイル名

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりません

en: File path provided for import is invalid.
ja_JP: インポート用に入力されたファイルパスが無効です。

en: File rotations:
ja_JP: ファイルローテーション:

en: File size
ja_JP: ファイルサイズ

en: File system (default)
ja_JP: ファイルシステム (デフォルト)

en: File system settings
ja_JP: ファイルシステム設定

en: File upload error
ja_JP: ファイルアップロードエラー

en: File uploaded: %s
ja_JP: ファイルがアップロードされました : %s

en: File was not found.
ja_JP: ファイルが見つかりませんでした

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: Files that may contain %1$sstore analytics%2$s reports were found in your uploads directory - we recommend assessing and deleting any such files.
ja_JP: %1$sストアアナリティクス%2$sレポートが含まれている可能性があるファイルがアップロードディレクトリで見つかりました。これらのファイルを確認して削除することをお勧めします。

en: Filling in progress (%d)
ja_JP: 入力中 (%d)

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Filter Options
ja_JP: フィルターオプション

en: Filter Products by Attribute
ja_JP: 商品を属性で絞り込む

en: Filter Products by Price
ja_JP: 商品を価格で絞り込む

en: Filter Products by Rating
ja_JP: 商品を評価で絞り込む

en: Filter by
ja_JP: 絞り込み

en: Filter by IP address
ja_JP: IP アドレスで絞り込む

en: Filter by attribute
ja_JP: 属性で絞り込む

en: Filter by brand
ja_JP: ブランドで絞り込む

en: Filter by category
ja_JP: カテゴリーで絞り込む

en: Filter by coupon
ja_JP: クーポンで絞り込む

en: Filter by file
ja_JP: ファイルで絞り込む

en: Filter by level
ja_JP: レベルで絞り込む

en: Filter by log source
ja_JP: ログソースで絞り込み

en: Filter by order
ja_JP: 注文で絞り込む

en: Filter by price
ja_JP: 価格で絞り込む

en: Filter by product
ja_JP: 商品で絞り込む

en: Filter by product type
ja_JP: 商品タイプで絞り込む

en: Filter by rating
ja_JP: 評価で絞り込む

en: Filter by registered customer
ja_JP: 登録顧客で絞り込む

en: Filter by review rating
ja_JP: レビューの評価でフィルター

en: Filter by review type
ja_JP: レビューのタイプでフィルター

en: Filter by source
ja_JP: ソースで絞り込む

en: Filter by stock status
ja_JP: 在庫状況で絞り込む

en: Filter by user
ja_JP: ユーザーで絞り込む

en: Filter condition	 being performed which may affect counts. Valid values include "and" and "or".
ja_JP: カウントに影響する可能性のある実行中のフィルター条件	。 有効な値には「and」と「or」が含まれます。

en: Filter coupons
ja_JP: クーポンを絞り込む

en: Filter item: %s
ja_JP: アイテムをフィルタリング: %s

en: Filter orders
ja_JP: 注文を絞り込む

en: Filter out results where any of the passed fields are empty
ja_JP: 渡されたフィールドのいずれかが空である結果を除外

en: Filter product forms
ja_JP: 商品フォームをフィルター

en: Filter products
ja_JP: 商品を絞り込む

en: Find your shade
ja_JP: 日差しをカット

en: Finish setting up your store
ja_JP: ストアの設定を完了する

en: Finish setup
ja_JP: 設定完了

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: Firenze
ja_JP: フィレンツェ

en: First line of the address being shipped to.
ja_JP: お届け先住所の1行目。

en: First name
ja_JP: 名

en: First name (optional)
ja_JP: 名 (オプション)

en: First name.
ja_JP: 名

en: First order received
ja_JP: 最初の注文を受信

en: First page
ja_JP: 最初の固定ページ

en: Fixed amount
ja_JP: 定額

en: Fixed amount per product
ja_JP: 商品毎の定額

en: Fixed cart discount
ja_JP: お買い物カゴごとに割引

en: Fixed product discount
ja_JP: 商品毎に割引

en: Flat Rate
ja_JP: 一律料金

en: Flat rate
ja_JP: 定額送料

en: Flat rate (legacy)
ja_JP: 定額送料 (旧)

en: Flores
ja_JP: フロレス

en: Florești
ja_JP: フロレシュティ

en: Florida
ja_JP: フロリダ州

en: Fluid columns:
ja_JP: 流動的な列:

en: Flush all logs
ja_JP: すべてのログを消去

en: Foggia
ja_JP: フォッジャ

en: Font Face installation error: %s
ja_JP: フォントフェイスインストールエラー: %s

en: Font family
ja_JP: フォントファミリー

en: Food and drink
ja_JP: 食品・飲料

en: Footer text
ja_JP: フッターテキスト

en: Footer text color
ja_JP: フッターテキストの色

en: For best results, upload JPEG or PNG files that are 1000 by 1000 pixels or larger. Maximum upload file size: %1$s.
ja_JP: 最良の結果を得るために、1000x1000ピクセル以上の JPEG ファイルまたは PNG ファイルをアップロードしてください。 最大アップロードサイズ: %1$s。

en: For example:
ja_JP: 例:

en: For further assistance with WooCommerce core, use the <a href="%1$s">community forum</a>. For help with premium extensions sold on WooCommerce.com, <a href="%2$s">open a support request at WooCommerce.com</a>.
ja_JP: WooCommerce コアに関するサポートが必要な場合は、<a href="%1$s">コミュニティフォーラム</a>をご利用ください。 WooCommerce.com で販売されているプレミアム拡張機能に関するサポートが必要な場合は、<a href="%2$s">WooCommerce.com でサポートリクエストを開始</a>してください。

en: For more information:
ja_JP: 詳細情報:

en: For the gamers
ja_JP: ゲーマー向け

en: Force HTTP when leaving the checkout
ja_JP: 支払いを完了すると強制的に HTTP に戻す

en: Force SSL
ja_JP: 強制 SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s" target="_blank">an SSL Certificate is required</a>).
ja_JP: 購入手続きページで SSL (HTTPS) を強制する (<a href="%s" target="_blank">SSL 証明書が必要</a>) 。

en: Force downloads
ja_JP: 強制ダウンロード

en: Force retrieval of fresh data instead of from the cache.
ja_JP: キャッシュのデータではなく、新しいデータの取得を強制します。

en: Force secure checkout
ja_JP: 強制 SSL (HTTPS) 支払い処理

en: Force shipping to the customer billing address
ja_JP: 強制的に請求先に商品を配送する

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, %1$s / %2$s can be used to serve downloads instead (server requires %3$s).
ja_JP: ダウンロードを強制すると、URL は隠されたままになりますが、一部のサーバーでは大容量のファイルを信頼性のない方法で配信することがあります。サポートされている場合は、代わりに %1$s / %2$s を使用してダウンロードを配信できます (サーバーには%3$sが必要です)。

en: Forlì-Cesena
ja_JP: フォルリ＝チェゼーナ

en: Format of the stat.
ja_JP: 統計書式。

en: Formosa
ja_JP: フォルモサ

en: Found %1$d updates (%2$s)
ja_JP: %1$d件の更新が見つかりました (%2$s)

en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
ja_JP[0]: %d件の予約タスクが見つかりました

en: Found a bug?
ja_JP: バグを発見した場合

en: Found in your order confirmation email.
ja_JP: 注文確認メールに記載

en: Fquih Ben Salah
ja_JP: フキベンサラ

en: France
ja_JP: フランス

en: Francisco Morazán
ja_JP: フランシスコモラサン

en: Free
ja_JP: 無料

en: Free Plan Available
ja_JP: 無料プランあり

en: Free Shipping
ja_JP: 無料配送

en: Free State
ja_JP: 自由州

en: Free shipping
ja_JP: 送料無料

en: Free shipping (legacy)
ja_JP: 送料無料 (旧)

en: Free shipping coupon
ja_JP: 送料無料クーポン

en: Free shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
ja_JP: クーポンか最小注文金額になったら、送料が無料に設定されます。

en: Free shipping platform
ja_JP: 無料配送プラットフォーム

en: Free shipping requires
ja_JP: 送料無料の必要条件

en: Free shipping requires...
ja_JP: 送料無料になる必要条件

en: Free!
ja_JP: 無料 !

en: French Guiana
ja_JP: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス領南方・南極地域

en: Fresh & tasty goods
ja_JP: 新鮮でおいしい商品

en: Fresh Lettuce (Washed)
ja_JP: フレッシュレタス (洗浄済み)

en: Fresh Organic Tomatoes
ja_JP: 有機フレッシュトマト

en: Fribourg
ja_JP: フリブール

en: Friendly name for identifying this key.
ja_JP: このキーを識別するための分かりやすい名前。

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
ja_JP: この webhook を識別するための分かり易い名前を%s上で作成。

en: From %1$s to %2$s
ja_JP: %1$s から %2$s へ

en: From bold prints to intricate details, our products are a perfect combination of style and function.
ja_JP: 大胆なプリントから手の込んだ細部まで、当社の商品はスタイルと機能を兼ね備えています。

en: From sustainably sourced teas to chic vases, this store is a treasure trove. Love knowing my purchases contribute to a greener planet.
ja_JP: 持続可能な方法で調達された茶葉からシックな花瓶まで、このストアは掘り出し物の宝庫です。 商品を購入することで、環境保護に貢献できます。

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">billing address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
ja_JP: アカウントダッシュボードから、<a href="%1$s">最近の注文</a>の表示、<a href="%2$s">請求書の送付先</a>の管理、<a href="%3$s">パスワードやアカウントの詳細の編集</a>を行えます。

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping and billing addresses</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
ja_JP: アカウントダッシュボードでは、<a href="%1$s">最近のご注文</a>の確認、<a href="%2$s">お届け先住所と請求先住所の管理</a>、<a href="%3$s">パスワードとアカウント詳細の編集</a>などが行えます。

en: Frosinone
ja_JP: フロジノーネ

en: Fujian / 福建
ja_JP: フーヂェン / 福建

en: Fukui
ja_JP: 福井県

en: Fukuoka
ja_JP: 福岡県

en: Fukushima
ja_JP: 福島県

en: Full checkout experience with pay now, pay later and slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
ja_JP: 決済においてすぐ支払う、後で支払う、またはそれを分割できます。クレジットカード番号、パスワードが必要なく、心配もいりません。<a href="%s" target="_blank">Klarna について詳しくはこちらから。</a>

en: Full name of continent.
ja_JP: 大陸の正式名称。

en: Full name of country.
ja_JP: 国の正式名称。

en: Full name of currency.
ja_JP: 通貨の正式名称。

en: Full name of state.
ja_JP: 州の正式名称。

en: Full refund email heading
ja_JP: 全額払い戻し時のメールヘッダー

en: Full refund subject
ja_JP: 全額払い戻し時の件名

en: Full size image URL.
ja_JP: フルサイズ画像の URL。

en: Fès-Dar-Dbibegh
ja_JP: フェズ・ダール・デビバグ

en: Fălești
ja_JP: ファレシュティ

en: GTIN, UPC, EAN or ISBN.
ja_JP: GTIN、UPC、EAN、ISBN のいずれか。

en: GTIN, UPC, EAN, or ISBN
ja_JP: GTIN、UPC、EAN、ISBN

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
ja_JP: GZip (gzopen) は MaxMind から GeoIP データベースを開くために使用されます。

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: Gabrovo
ja_JP: ガブロヴォ

en: Gaibandha
ja_JP: ガイバンダ

en: Galați
ja_JP: ガラツィ

en: Galway
ja_JP: ゴールウェイ

en: Galápagos
ja_JP: ガラパゴス

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: Gambian dalasi
ja_JP: ガンビア・ダラシ

en: Gandaki
ja_JP: ガンダキ

en: Gansu / 甘肃
ja_JP: ガンスー / 甘肃

en: Garissa
ja_JP: ガリッサ

en: Gateway disabled
ja_JP: ゲートウェイは無効です

en: Gateway image.
ja_JP: ゲートウェイの画像。

en: Gateway title.
ja_JP: ゲートウェイのタイトル。

en: Gathering usage data allows us to improve WooCommerce. Your store will be considered as we evaluate new features, judge the quality of an update, or determine if an improvement makes sense. You can always visit the %1$sSettings%3$s and choose to stop sharing data. %2$sRead more%3$s about what data we collect.
ja_JP: 使用データを収集することで、私たちは WooCommerce を改善できます。新しい機能を評価したり、アップデートの品質を判断したり、改善が意味のあるものかどうかを判断したりする際に、あなたのストアのことが考慮されます。いつでも%1$s設定%3$s画面からデータの共有停止を選択できます。%2$s収集するデータの詳細はこちらをご覧ください%3$s。

en: Gathering usage data allows us to tailor your store setup experience, offer more relevant content, and help make WooCommerce better for everyone.
ja_JP: 使用状況データを収集することで、ストア設定エクスペリエンスのカスタマイズ、より関連性の高いコンテンツの提供、すべてのユーザーのための WooCommerce の改善が可能になります。

en: Gauteng
ja_JP: ハウテン

en: Gaza
ja_JP: ガザ

en: Gaziantep
ja_JP: ガジアンテプ

en: Gazipur
ja_JP: ガジプール

en: Gbarpolu
ja_JP: バルポル

en: Geita
ja_JP: ゲイタ州

en: General
ja_JP: 一般

en: General options
ja_JP: 基本設定

en: Generate API key
ja_JP: API キーを生成

en: Generate CSV
ja_JP: CSV を生成

en: Generate coupon code
ja_JP: クーポンコードを生成

en: Generate dynamic personalized coupons for your customers that increase purchase rates.
ja_JP: お客様に合わせてカスタマイズした、購入率を高める動的なクーポンを生成しましょう。

en: Generate variations
ja_JP: バリエーションを生成

en: Generated at
ja_JP: 生成日時

en: Generic add/update/get meta methods should not be used for internal meta data, including "%s". Use getters and setters.
ja_JP: 汎用 add/update/get メタメソッドを、"%s" などの内部メタデータに対して使用しないでください。getters と setters を使用してください。

en: Geneva
ja_JP: ジュネーヴ

en: Genova
ja_JP: ジェノヴァ

en: Geolocate
ja_JP: 位置情報

en: Geolocate (with page caching support)
ja_JP: 位置情報 (ページキャッシュサポートを利用)

en: Geolocation enabled?
ja_JP: ジオロケーションは有効化済みですか ?

en: Geolocation has not been configured.
ja_JP: 位置情報は設定されていません。

en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: Georgian lari
ja_JP: ジョージア・ラリ

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Get Started
ja_JP: 始めてみよう

en: Get an alert if your store is down for even a few minutes.
ja_JP: 数分間でもストアがダウンする場合には、アラートが送信されます。

en: Get automated sales tax with %1$sWooCommerce Tax%2$s
ja_JP: %1$sWooCommerce Tax%2$s で売上税を自動化

en: Get automated tax rates with WooCommerce Tax
ja_JP: WooCommerce Tax で税率を自動化

en: Get backups
ja_JP: バックアップを取得する

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
ja_JP: Get cart は wp_loaded アクションの前に呼び出されるべきではありません。

en: Get in front of shoppers and drive traffic so you can grow your business with Smart Shopping Campaigns and free listings.
ja_JP: スマートショッピングキャンペーンと無料リスティングでビジネスを拡大するために、買い物客の注目を集めてトラフィックを増やしましょう。

en: Get insights on how your store is doing, including total sales, top products, and more.
ja_JP: 売上合計、人気商品など、ストアの稼働状況に関する統計概要を把握できます。

en: Get notifications about store activity, including new orders and product reviews directly on your mobile devices with the Woo app.
ja_JP: モバイルデバイスでも Woo アプリを使用すると、新規注文や製品の評価など、ストアアクティビティに関する通知を直接取得できます。

en: Get paid
ja_JP: お支払いの受け取り

en: Get paid with WooPayments
ja_JP: WooPayments で支払いを受け取る

en: Get ready to start selling
ja_JP: 販売開始の準備を整える

en: Get ready to start the season right. All the fan favorites in one place at the best price.
ja_JP: 季節を先取りしましょう。 人気商品をお手頃価格で取り揃えています。

en: Get real-time order alerts anywhere
ja_JP: どこにいるときもリアルタイム注文アラートを受け取る

en: Get started
ja_JP: 始めてみよう

en: Get system report
ja_JP: システムレポートを見る

en: Get the basics
ja_JP: ベーシックを取得

en: Get the free WooCommerce mobile app
ja_JP: 無料の WooCommerce アプリを入手

en: Get the value of an individual field.
ja_JP: 個々のフィールドの値を取得します。

en: Get your API credentials from PayPal.
ja_JP: PayPal から API 認証情報を取得します。

en: Get your favorite vinyl at record-breaking prices.
ja_JP: お気に入りのアナログレコードを格安で入手しましょう。

en: Get your products in front of Pinners searching for ideas and things to buy.
ja_JP: アイデアや買いたいものを探している Pinterest ユーザーにストアの商品をアピールできます。

en: Get your products in front of Pinterest users searching for ideas and things to buy. Get started with Pinterest and make your entire product catalog browsable.
ja_JP: アイデアや買いたいものを探している Pinterest ユーザーにストアの商品をアピールできます。 まずは商品カタログ全体を Pinterest でブラウズできるようにしましょう。

en: Get your products in front of a highly engaged audience.
ja_JP: 熱心なユーザーに商品を見てもらいましょう。

en: Get your products shipped
ja_JP: 商品を配送する

en: Get your store up and running more quickly with our new and improved setup experience
ja_JP: 新しい改善された設定サービスを使用して、ストアを迅速に稼働させます

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Ghana cedi
ja_JP: ガーナ・セディ

en: Gharbia
ja_JP: ガルビーヤ

en: Ghardaïa
ja_JP: ガルダイア

en: Ghazvin (قزوین)
ja_JP: ガズヴィーン (قزوین)

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Gibraltar pound
ja_JP: ジブラルタル・ポンド

en: Gifu
ja_JP: 岐阜県

en: Gilan (گیلان)
ja_JP: ギーラーン (گیلان)

en: Gilgit Baltistan
ja_JP: ギルギット・バルチスタン

en: Gipuzkoa
ja_JP: ギプスコア

en: Giresun
ja_JP: ギレスン

en: Girona
ja_JP: ジローナ

en: Gisborne
ja_JP: ギズボーン

en: GitHub project
ja_JP: GitHub プロジェクト

en: Giurgiu
ja_JP: ジルギュー

en: Give away a free item to any customer with the coupon code.
ja_JP: クーポンコードを持つお客様に無料のアイテムをプレゼントしましょう。

en: Give your customers the power to pay later, interest free and watch your sales grow.
ja_JP: 手数料なしの後払いを利用できるようにして、売上を伸ばしましょう。

en: Give your shipping class a name for easy identification
ja_JP: 簡単に特定できるように配送クラスに名前を付けます

en: Give your shoppers additional ways to pay.
ja_JP: 買い物客がさまざまな決済手段で支払えるようになります。

en: Give your zone a name! E.g. Local, or Worldwide.
ja_JP: ゾーンに名前を付けてください。 例: 国内、世界。

en: Giza
ja_JP: ギザ

en: Gjirokastër
ja_JP: ジロカストラ

en: Glarus
ja_JP: グラールス

en: Global Trade Item Number
ja_JP: 国際取引商品番号

en: Glodeni
ja_JP: グロデニ

en: Go
ja_JP: 実行

en: Go back
ja_JP: 戻る

en: Go shopping
ja_JP: 買い物へ進む

en: Go to Variations
ja_JP: バリエーションに移動

en: Go to category
ja_JP: カテゴリーに移動

en: Go to shop
ja_JP: ショップへ行く

en: Go to the first page
ja_JP: 最初のページへ

en: Go to the last page
ja_JP: 最後のページヘ

en: Go to the next page
ja_JP: 次のページへ

en: Go to the previous page
ja_JP: 前のページヘ

en: Goa
ja_JP: ゴア州

en: Goiás
ja_JP: ゴイアス

en: Golestan (گلستان)
ja_JP: ゴレスターン (گلستان)

en: Gomba
ja_JP: ゴンバ

en: Gombe
ja_JP: ゴンベ

en: Good
ja_JP: 良好

en: Good news! WooCommerce Tax can automate your sales tax calculations for you.
ja_JP: うれしいお知らせです !  WooCommerce Tax を使うと、消費税の計算を自動化できます。

en: Gopalganj
ja_JP: ゴパルガンジ

en: Gorizia
ja_JP: ゴリツィア

en: Gorj
ja_JP: ゴルジ

en: Gorontalo
ja_JP: ゴロンタロ州

en: Gracias a Dios
ja_JP: グラーシアスアディオス

en: Grams
ja_JP: グラム

en: Granada
ja_JP: グラナダ

en: Grand Bassa
ja_JP: グランドバッサ

en: Grand Cape Mount
ja_JP: グランドケープマウント

en: Grand Gedeh
ja_JP: グランドゲデ

en: Grand Kru
ja_JP: グランドクル

en: Grand total.
ja_JP: 総合計。

en: Grant access
ja_JP: アクセスを許可

en: Grant access to downloadable products after payment
ja_JP: 支払の後にダウンロード商品へのアクセス権を付与

en: Graubünden
ja_JP: グラウビュンデン

en: Great news! Your order has been received, and a confirmation will be sent to your email address.
ja_JP: すばらしいお知らせです !   注文を受領しました。メールアドレス宛に確認メールをお送りします。

en: Great things are on the horizon
ja_JP: 鋭意制作中です

en: Greater Accra
ja_JP: グレーターアクラ

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Gross sales
ja_JP: 総売上高

en: Gross sales amount
ja_JP: 総売上高

en: Gross sales in the period.
ja_JP: 期間中の総売上高。

en: Gross sales.
ja_JP: 総売上高。

en: Grosseto
ja_JP: グロッセート

en: Group
ja_JP: グループ

en: Group type.
ja_JP: グループタイプ。

en: Grouped product
ja_JP: グループ化された商品

en: Grouped products
ja_JP: セット販売商品

en: Grow and retain customers with email, SMS, automations, and a consolidated view of customer interactions.
ja_JP: メール、SMS、自動化、顧客とのやり取りの統合ビューを利用して、顧客を拡大し維持できます。

en: Grow and retain customers with intelligent, impactful email and SMS marketing automation and a consolidated view of customer interactions.
ja_JP: インテリジェントで影響力のあるメールマーケティングおよび SMS マーケティングの自動化、顧客とのやり取りの統合ビューを利用して、顧客を拡大し維持できます。

en: Grow your business
ja_JP: ビジネスを成長させる

en: Grow your business on Pinterest! Use this official plugin to allow shoppers to Pin products while browsing your store, track conversions, and advertise on Pinterest.
ja_JP: Pinterest でビジネスを成長させましょう ! この公式プラグインを使用すると、買い物客はストアを閲覧しながら商品をピンで固定できるようになります。コンバージョンのトラッキングや Pinterest への広告掲載もできます。

en: Grow your business with Facebook and Instagram
ja_JP: Facebook と Instagram でビジネスを拡大

en: Grow your online sales by promoting your products on TikTok to over one billion monthly active users around the world.
ja_JP: 全世界のアクティブユーザー数が月間10億人を超える TikTok で商品を宣伝して、オンライン売上を拡大しましょう。

en: Grow your store
ja_JP: ストアを成長させましょう

en: Guadalajara
ja_JP: グアダラハラ

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Guainía
ja_JP: グアイニア

en: Guairá
ja_JP: グアイラ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guanacaste
ja_JP: グアナカステ

en: Guanajuato
ja_JP: グアナフアト

en: Guangdong / 广东
ja_JP: グアンドン / 广东

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
ja_JP: グアンシー (チワン族自治区) / 广西壮族

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guatemalan quetzal
ja_JP: グアテマラ・ケツァル

en: Guaviare
ja_JP: グアビアーレ

en: Guayas
ja_JP: グアヤス

en: Guelma
ja_JP: ゲルマ

en: Guelmim
ja_JP: ゲルミン

en: Guercif
ja_JP: ゲルシフ

en: Guernsey
ja_JP: ガーンジー

en: Guernsey pound
ja_JP: ガーンジー・ポンド

en: Guerrero
ja_JP: ゲレーロ

en: Guest
ja_JP: ゲスト

en: Guest orders
ja_JP: 非会員注文

en: Guest sales
ja_JP: 非会員売上

en: Guimaras
ja_JP: ギマラス

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guinean franc
ja_JP: ギニア・フラン

en: Guizhou / 贵州
ja_JP: グエヂョウ / 贵州

en: Gujarat
ja_JP: グジャラート州

en: Gulu
ja_JP: グル

en: Guna Yala
ja_JP: グナヤラ

en: Gunma
ja_JP: 群馬県

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: Guyanese dollar
ja_JP: ガイアナ・ドル

en: Győr-Moson-Sopron
ja_JP: ジェールモションショプロン

en: Gümüşhane
ja_JP: ギュミュシュハネ

en: HPOS Data Caching
ja_JP: HPOS データキャッシング

en: HPOS Full text search indexes
ja_JP: HPOS 全文検索インデックス

en: HPOS cleanup
ja_JP: HPOS クリーンアップ

en: HPOS could not be disabled.
ja_JP: HPOS を無効にできませんでした。

en: HPOS could not be enabled.
ja_JP: HPOS を有効にできませんでした。

en: HPOS data sync enabled:
ja_JP: HPOS データ同期が有効:

en: HPOS disabled.
ja_JP: HPOS が無効になりました。

en: HPOS enabled.
ja_JP: HPOS は有効化されています。

en: HPOS enabled:
ja_JP: HPOS は有効化されています:

en: HPOS enabled?: %s
ja_JP: HPOS は有効ですか ?: %s

en: HPOS is already disabled.
ja_JP: HPOS はすでに無効になっています。

en: HPOS is already enabled.
ja_JP: HPOS はすでに有効になっています。

en: HPOS pre-checks failed, please see the errors above
ja_JP: HPOS 事前チェックでエラーが発生しました。上記のエラーをご確認ください

en: HPOS tables do not exist.
ja_JP: HPOS テーブルが存在しません。

en: HTML description of the resource.
ja_JP: リソースの HTML 記述。

en: HTML email template
ja_JP: HTML メールテンプレート

en: HTML template
ja_JP: HTML テンプレート

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
ja_JP: HTML /マルチパートメールは、テンプレート内のインライン CSS を生成するために
     DOMDocument を使います。

en: Habiganj
ja_JP: ハビガンジ

en: Hainan / 海南
ja_JP: ハイナン / 海南

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Haitian gourde
ja_JP: ハイチ・グールド

en: Hajdú-Bihar
ja_JP: ドゥービハール

en: Hakkari
ja_JP: ハッキャーリ

en: Hamadan (همدان)
ja_JP: ハマダーン (همدان)

en: Hamburg
ja_JP: ハンブルク

en: Hand-picked accessories
ja_JP: 厳選された雑貨

en: Handler
ja_JP: ハンドラー

en: Handmade gifts
ja_JP: 手作りギフト

en: Hanover
ja_JP: ハノーファー

en: Hard crop?
ja_JP: 切り抜きますか ?

en: Hardap
ja_JP: ハルダプ

en: Harghita
ja_JP: ハルギタ

en: Harness data from WooCommerce to grow your business. Manage leads, customers, and segments, through automation, quotes, invoicing, billing, and email marketing. Power up your store with CRM.
ja_JP: WooCommerce のデータをビジネスの成長に生かしましょう。 自動化、見積もり、請求、メールマーケティングを通じて、リード、顧客、セグメントを管理します。 CRM でストアをパワーアップさせましょう。

en: Haryana
ja_JP: ハリヤーナー州

en: Haskovo
ja_JP: ハスコヴォ

en: Hatay
ja_JP: ハタイ

en: Have a coupon?
ja_JP: クーポンをお持ちですか ?

en: Have an account with us? %1$sLog in here to view your order details%2$s.
ja_JP: アカウントをお持ちですか ?  %1$sこちらからログインして注文詳細を表示します%2$s。

en: Have an account with us? %1$sLog in here%2$s to view your order.
ja_JP: アカウントをお持ちですか ?  %1$sこちらからログイン%2$sして注文を表示します。

en: Have an existing store?
ja_JP: すでにショップをお持ちですか ?

en: Hawaii
ja_JP: ハワイ

en: Hawke’s Bay
ja_JP: ハークスベイ

en: Header alignment
ja_JP: 見出しの位置揃え

en: Header image
ja_JP: ヘッダー画像

en: Headers already sent when generating download error message.
ja_JP: ダウンロードエラーメッセージの生成時にヘッダーがすでに送信されています。

en: Heading & text
ja_JP: 見出しとテキスト

en: Health and beauty
ja_JP: 健康・美容

en: Heard Island and McDonald Islands
ja_JP: ハード島とマクドナルド諸島

en: Hebei / 河北
ja_JP: ハーベイ / 河北

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Height (%s)
ja_JP: 高さ (%s)

en: Heilongjiang / 黑龙江
ja_JP: ヘイロンヂァン / 黑龙江

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
ja_JP: %1$sさん、こんにちは (%1$sさんでない場合は<a href="%2$s">ログアウト</a>してください)

en: Hello %s,
ja_JP: %sさん、こんにちは。

en: Help &amp; Support
ja_JP: ヘルプとサポート

en: Help WooCommerce improve with usage tracking
ja_JP: 使用状況の追跡を使って、WooCommerce の改善にご協力ください

en: Help customers find this product by assigning it to categories, adding extra details, and managing its visibility in your store and other channels.
ja_JP: 顧客がこの商品を見つけやすいように、商品にカテゴリーを指定し、詳細情報を追加し、ストアと他のチャンネルでの可視性を管理します。

en: Help improve WooCommerce with usage tracking
ja_JP: 使用状況の追跡を使って、WooCommerce の改善に貢献する

en: Henan / 河南
ja_JP: ハーナン / 河南

en: Here are the details of your order placed on %s:
ja_JP: %s でのご注文の詳しい内容を以下にお知らせします:

en: Heredia
ja_JP: ヘレディア

en: Herrera
ja_JP: ヘレラ

en: Hesse
ja_JP: ヘッセン

en: Heves
ja_JP: ヘヴェシュ県

en: Hi %s,
ja_JP: %s 様

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
ja_JP: 税率を含む CSV ファイルをアップロードして、店舗にコンテンツをインポートしましょう。アップロードする CSV ファイルを選択し、「ファイルをアップロードしてインポート」をクリックしてください。

en: Hi there,
ja_JP: こんにちは。

en: Hidalgo
ja_JP: イダルゴ

en: Hidden
ja_JP: 非表示

en: Hide Price
ja_JP: 価格を非表示

en: Hide advanced options
ja_JP: 高度なオプションを非表示

en: Hide context
ja_JP: コンテキストを非表示

en: Hide details
ja_JP: 詳細を非表示

en: Hide empty brands:
ja_JP: 情報のないブランドを非表示にする:

en: Hide empty categories
ja_JP: 商品未登録のカテゴリーを隠す

en: Hide errors from visitors
ja_JP: 訪問者にエラーを表示しない

en: Hide errors from visitors?
ja_JP: 訪問者に対しエラーを非表示にしますか ?

en: Hide free products
ja_JP: 無料の商品を隠す

en: Hide from search results
ja_JP: 検索結果に表示しない

en: Hide if cart is empty
ja_JP: お買い物カゴが空の場合は非表示

en: Hide in product catalog
ja_JP: 商品カタログに表示しない

en: Hide out of stock items from the catalog
ja_JP: カタログから在庫のない商品は表示しない

en: Hide password
ja_JP: パスワードを隠す

en: Hide shipping costs until an address is entered
ja_JP: 住所が入力されるまで、送料を隠す

en: Hide shipping costs until an address is entered (Not available when using the <a href="%s">Local pickup options powered by the Checkout block</a>)
ja_JP: 住所が入力されるまで、送料を表示にする (<a href="%s">購入手続きブロックを利用した店頭渡しオプション</a>を使用している場合は利用できません)

en: Hide template
ja_JP: テンプレートを隠す

en: High-Performance order storage
ja_JP: 高パフォーマンス注文ストレージ [HPOS]

en: High-performance order storage (recommended)
ja_JP: 高パフォーマンス注文ストレージ (推奨)

en: Highlight required fields with an asterisk
ja_JP: アスタリスクを含む必須フィールドのハイライト

en: Highly discounted shipping rates
ja_JP: 配送料金大幅割引

en: Higüamo
ja_JP: イグアモ

en: Himachal Pradesh
ja_JP: マーチャル・プラデーシュ州

en: Hiroshima
ja_JP: 広島県

en: Hoima
ja_JP: ホイマ

en: Hokkaido
ja_JP: 北海道

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
ja_JP: 未払い注文の在庫保持(分単位の設定)。この制限に達すると支払い待ちの注文はキャンセルされます。無効にするには空白のままにしておきます。

en: Hold stock (minutes)
ja_JP: 在庫保持 (分単位)

en: Holiday Sale
ja_JP: ホリデーセール

en: Homa Bay
ja_JP: ホーマベイ

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Home URL.
ja_JP: ホーム URL。

en: Home decor
ja_JP: 室内装飾

en: Home, furniture, and garden
ja_JP: 住宅、家具、庭

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Homepage created
ja_JP: ホームページが作成されました

en: Honduran lempira
ja_JP: ホンジュラス・レンピラ

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Hong Kong Island
ja_JP: 香港島

en: Hong Kong dollar
ja_JP: 香港ドル

en: Hook
ja_JP: フック

en: Hopefully they’ll be back. Read more about <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
ja_JP: 後ほど再度お試しください。 <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">支払い失敗のトラブルシューティング</a>の詳細を参照してください。

en: Hormozgan (هرمزگان)
ja_JP: ホルモズガーン (هرمزگان)

en: Houaphanh
ja_JP: フアパン

en: House number and street name
ja_JP: 番地

en: How easy was it to add a product attribute?
ja_JP: 商品属性の追加はどれくらい簡単でしたか ?

en: How easy was it to add a product tag?
ja_JP: 商品タグの追加はどれくらい簡単でしたか ?

en: How easy was it to add a product?
ja_JP: 商品の追加はどれくらい簡単でしたか ?

en: How easy was it to add product category?
ja_JP: 商品カテゴリーの追加はどれくらい簡単でしたか ?

en: How easy was it to edit your product?
ja_JP: 商品の編集はどれくらい簡単でしたか ?

en: How easy was it to import products?
ja_JP: 商品のインポートはどれくらい簡単でしたか ?

en: How easy was it to update an order?
ja_JP: どの程度簡単に注文の更新ができましたか ?

en: How easy was it to update your settings?
ja_JP: どの程度簡単に設定の更新ができましたか ?

en: How easy was it to use search?
ja_JP: 検索の使用はどれくらい簡単でしたか ?

en: How log entries are being stored.
ja_JP: ログエントリーの保存方法。

en: How many days log entries will be kept before being auto-deleted.
ja_JP: ログエントリーを自動削除まで保持する日数。

en: How many notes in the database?
ja_JP: データベースにメモはいくつありますか ?

en: How many products should be shown per row?
ja_JP: 1行あたりの商品表示数。

en: How many rows of products should be shown per page?
ja_JP: 1ページに表示する商品行数。

en: How many times the coupon can be used in total.
ja_JP: クーポンの合計使用回数。

en: How many times the coupon can be used per customer.
ja_JP: お客様ごとにクーポンを使うことの出来る数。

en: How many times this coupon can be used before it is void.
ja_JP: このクーポンが何度使用できるか。

en: How many times this coupon can be used by an individual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
ja_JP: 一人のお客様がクーポンが使える回数。ゲストはメールアドレス、ユーザーはユーザーIDを利用します。

en: How should products be sorted in the catalog by default?
ja_JP: カタログ内の商品をデフォルトでどのように並べますか ?

en: How terms in this attribute are sorted by default.
ja_JP: この属性の項目がデフォルトで並べ替えられる方法。

en: How the quantity of this item should be controlled, for example, any limits in place.
ja_JP: 上限など、このアイテムの数量を制御する方法。

en: How to Migrate from Magento to WooCommerce
ja_JP: Magento から WooCommerce に移行する方法

en: How to calculate delivery charges
ja_JP: 配達料を計算する方法

en: How to customize your product catalog
ja_JP: 商品カタログのカスタマイズ方法

en: How to update your database table prefix
ja_JP: データベーステーブルの接頭辞を更新する方法

en: Howdy %1$s,
    
    The payment gateway "%2$s" was just enabled on this site:
    %3$s
    
    If this was intentional you can safely ignore and delete this email.
    
    If you did not enable this payment gateway, please log in to your site and consider disabling it here:
    %4$s
    
    This email has been sent to %5$s
    
    Regards,
    All at %6$s
    %7$s
ja_JP: こんにちは、%1$sさん
    
    このサイトで支払いゲートウェイ「%2$s」が有効になりました: 
    %3$s
    
    意図的に行った場合は、このメールを無視して削除してください。
    
    この支払いゲートウェイを有効にしていない場合はサイトにログインして、こちらで無効にすることをご検討ください: 
    %4$s
    
    このメールは %5$s に送信したものです。 
    
    よろしくお願いいたします。
    詳しくは %6$s
     をご参照ください。%7$s

en: Howland Island
ja_JP: ハウランド島

en: Huambo
ja_JP: ウアンボ

en: Huancavelica
ja_JP: ワンカベリカ

en: Hubei / 湖北
ja_JP: フーベイ / 湖北

en: Huehuetenango
ja_JP: ウェウェテナンゴ

en: Huelva
ja_JP: ウェルバ

en: Huesca
ja_JP: ウエスカ

en: Huila
ja_JP: ウイラ

en: Human readable label for the stat.
ja_JP: 人が判読可能な統計用ラベル。

en: Human readable segment label, either product or variation name.
ja_JP: 人が判読可能なセグメントラベル。商品名またはバリエーション名。

en: Hunan / 湖南
ja_JP: フーナン / 湖南

en: Hunedoara
ja_JP: フネドアラ

en: Hungarian forint
ja_JP: ハンガリー・フォリント

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: Huánuco
ja_JP: ワヌコ

en: Huíla
ja_JP: フムラ県

en: Hyogo
ja_JP: 兵庫県

en: Hîncești
ja_JP: フンチェシュティ

en: I don't know how to get a date from a %s
ja_JP: %sから日付を取得する方法がわからない

en: I have read and agree to the website %s
ja_JP: サイトの%sを読んで同意しました

en: I plan to sell both physical and digital products
ja_JP: 物理的商品とデジタル商品の両方を販売する予定です。

en: I plan to sell digital products
ja_JP: デジタル商品を販売する予定です。

en: I plan to sell physical products
ja_JP: 物理的商品を販売する予定です。

en: I will also be selling products or services in person.
ja_JP: 商品やサービスの対面販売も行います。

en: ID is invalid.
ja_JP: ID が無効です。

en: ID of parent grouping.
ja_JP: 親をグループ化するための ID。

en: ID of the note record.
ja_JP: メモレコードの ID。

en: ID of the parent product, if applicable.
ja_JP: 親商品の ID (該当する場合)。

en: ID of the shipping method that provided the rate.
ja_JP: 料金を決定した配送方法の ID。

en: ID of the shipping rate.
ja_JP: 配送料金の ID。

en: ID to reassign posts to.
ja_JP: 投稿に再割当てする ID。

en: IDs for settings sub groups.
ja_JP: サブグループを設定するための ID。

en: IP Address
ja_JP: IP アドレス

en: IP address
ja_JP: IP アドレス

en: IP address for the downloader.
ja_JP: ダウンローダー用 IP アドレス。

en: IP address.
ja_JP: IP アドレス。

en: IPN email notifications
ja_JP: IPN メール通知

en: IPN payment completed
ja_JP: IPN 支払い完了

en: ISO code for the country of the address being shipped to.
ja_JP: お届け先住所の国の ISO コード。

en: ISO code of the country.
ja_JP: 国の ISO コード。

en: ISO code or name of the state, province or district.
ja_JP: ISO コード、もしくは州や都道府県の名前。

en: ISO code, or name, for the state, province, or district of the address being shipped to.
ja_JP: お届け先住所の州、省、または区の ISO コードまたは名前。

en: ISO3166 alpha-2 country code.
ja_JP: ISO3166 alpha-2 国コード。

en: ISO3166 alpha-2 country code. Defaults to WooCommerce's base location country.
ja_JP: ISO3166 alpha-2国コード。 WooCommerce の所在国をデフォルトに設定します。

en: ISO4217 currency code.
ja_JP: ISO4217 通貨コード。

en: Ialomița
ja_JP: ヤロミツァ

en: Ialoveni
ja_JP: ヤロベニ

en: Iași
ja_JP: ヤシ

en: Ibanda
ja_JP: イバンダ

en: Ibaraki
ja_JP: 茨城県

en: Ica
ja_JP: イカ

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Icelandic kr&oacute;na
ja_JP: アイスランド・クローナ

en: Idaho
ja_JP: アイダホ州

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
ja_JP: 代金引換が特定メソッドに対してのみ利用可能な場合はここで設定します。すべてのメソッドに対して有効にする場合は空欄にしてください。

en: If a cost is defined, this controls if taxes are applied to that cost.
ja_JP: 費用が定義されている場合、その費用に税金が適用されるかどうかを制御します。

en: If checked, free shipping would be available based on pre-discount order amount.
ja_JP: オンにすると、割引前の注文金額に基づいて送料が無料になります。

en: If enabled, this method will appear on the block based checkout.
ja_JP: 有効にすると、この方法はブロックベースの購入手続きに表示されます。

en: If enabled, this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors!
ja_JP: 有効にすると、テキストをサイト全体に表示します。訪問者にイベントやプロモーションを表示するのにおすすめです。

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
ja_JP: 在庫管理をする場合、お取り寄せを許可した場合も管理します。

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
ja_JP: 在庫を管理している場合、お取り寄せを許可するかどうか管理します。有効にした場合、在庫数が0以下になることができます。

en: If requested, calculates attribute term counts for products in the collection.
ja_JP: リクエストされた場合、コレクションの商品の属性項目カウントを計算します。

en: If the "Delete all content" option is selected, the affected WooCommerce webhooks will <b>not</b> be deleted and will be attributed to user id 0.<br/>
ja_JP: 「すべてのコンテンツを削除」オプションが選択されている場合、影響を受ける WooCommerce Webhook は削除<b>されず</b>、ユーザー ID 0に関連付けられます。<br/>

en: If the "Force Downloads" or "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" download method is selected but does not work, the system will use the "Redirect" method as a last resort. <a href="%1$s">See this guide</a> for more details.
ja_JP: 「強制ダウンロード」または「X-Accel-Redirect/X-Sendfile」のダウンロード方式を選択しても動作しない場合、システムは最後の手段として「転送」方式を使用します。  詳細は<a href="%1$s">こちらのガイドを参照</a>してください。

en: If the payment was refunded via the API.
ja_JP: 支払が API で返金された場合。

en: If the product is downloadable.
ja_JP: ダウンロード商品の場合。

en: If the product is virtual.
ja_JP: バーチャル商品の場合。

en: If the quantity is editable or fixed.
ja_JP: 数量が編集可能または修正済みの場合。

en: If the variation is downloadable.
ja_JP: バリエーションがダウンロード商品の場合。

en: If the variation is virtual.
ja_JP: バリエーションが仮想商品の場合。

en: If the variation is visible.
ja_JP: バリエーションが表示されている場合。

en: If this attribute has term archive pages.
ja_JP: この属性に項目がある場合、ページをアーカイブします。

en: If this is a default attribute
ja_JP: これがデフォルトの属性かどうか

en: If true and if the free shipping method requires a coupon, this coupon will enable free shipping.
ja_JP: true と送料無料の方法でクーポンが必要な場合は、このクーポンで送料が無料になります。

en: If true, calculates rating counts for products in the collection.
ja_JP: true の場合、コレクションで商品の評価カウントを計算します。

en: If true, calculates stock counts for products in the collection.
ja_JP: true の場合、コレクションの商品の在庫数を計算します。

en: If true, calculates the minimum and maximum product prices for the collection.
ja_JP: true の場合、コレクションの最低と最高商品価格を計算します。

en: If true, empty terms will not be returned.
ja_JP: true の場合、空の語句は返されません。

en: If true, only one item of this product is allowed for purchase in a single order.
ja_JP: true の場合、1回のご注文ではこの商品項目の購入は1個だけ許容されます。

en: If true, the coupon can only be used individually. Other applied coupons will be removed from the cart.
ja_JP: true の場合、クーポンは個別にしか使用できません。他の適用クーポンはお買い物かごから取り除かれます。

en: If true, the effective value is the base value from the parent product plus the defined value; if false, the defined value is the final effective value.
ja_JP: true の場合、有効値は親商品の基本値に定義された値を加えた値になります。false の場合、定義された値が最終的な有効値になります。

en: If true, the note will be shown to customers and they will be notified. If false, the note will be for admin reference only.
ja_JP: true の場合、顧客に通知が表示され、通知されます。false の場合、注釈は管理者参照のみになります。

en: If true, this coupon will not be applied to items that have sale prices.
ja_JP: true の場合、このクーポンは販売価格の商品には適用されません。

en: If true, this note will be attributed to the current user. If false, the note will be attributed to the system.
ja_JP: True の場合は、現在のユーザーがこのメモの執筆者になります。False の場合は、システムがこのメモの執筆者になります。

en: If unchecked, customers will need to set a username during account creation.
ja_JP: チェックしなかった場合、お客様はアカウント作成中にユーザー名を設定する必要があります。

en: If you are modifying WooCommerce on a parent theme that you did not build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
ja_JP: WooCommerce に準拠しているテーマや親テーマを修正するのではなく、子テーマを作ることをおすすめします。<a href="%s" target="_blank">子テーマの作り方はこちら</a>をご覧ください。

en: If you are using X-Accel-Redirect download method along with NGINX server, make sure that you have applied settings as described in <a href='%s'>Digital/Downloadable Product Handling</a> guide.
ja_JP: NGINXサーバーとともにX-Accel-Redirectのダウンロード方法を使用している場合は、<a href='%s'>デジタル/ダウンロード可能な商品の取り扱い</a>ガイドの説明に従って設定を適用したことを確認してください。

en: If you copied over a template file to change something, then you will need to copy the new version of the template and apply your changes again.
ja_JP: テンプレートファイルをコピーして一部を変更した場合は、テンプレートの新しいバージョンをコピーし、変更を再度適用する必要があります。

en: If you create an account, we will store your name, address, email and phone number, which will be used to populate the checkout for future orders.
ja_JP: お客様がアカウントを作成する場合は、今後の注文の際に購入画面に取り込むための名前、メールアドレス、および電話番号を保管します。

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
ja_JP: 「利用規約」ページを定義した場合、購入手続き時にお客様に承認するかどうかを尋ねることができます。

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
ja_JP: このリクエストに心当たりがない場合は、このメールを無視してください。次に進むには:

en: If you don't have an application password (not your account password), generate a password from %s
ja_JP: アプリケーションのパスワード (アカウントのパスワードではありません) がない場合は、%s からパスワードを生成してください

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%1$s">GitHub issues</a>. Ensure you read the <a href="%2$s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%3$s">system status report</a>.
ja_JP: WooCommerce コア内にバグを見つけた場合は、<a href="%1$s">GitHub イシュー</a>経由でチケットを作成できます。 レポートの送信前に、必ず<a href="%2$s">参加ガイド</a>をお読みください。 問題解決に役立てるため、できるだけ詳しく説明し、<a href="%3$s">システムステータスレポート</a>を含めるようにしてください。

en: If you have a coupon code, please apply it below.
ja_JP: クーポンコードをお持ちの場合は、以下に適用してください。

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
ja_JP: 以前に当店で買い物をしたことがある方は以下に詳細を入力してください。新規のお客様は「請求と配送」セクションに進んでください。

en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. A huge thanks in advance!
ja_JP: もし %1$s を気に入っていただけたなら、%2$s評価をつけていただけると嬉しいです。

en: If you like, you may enter custom structures for your product URLs here. For example, using <code>shop</code> would make your product links like <code>%sshop/sample-product/</code>. This setting affects product URLs only, not things such as product categories.
ja_JP: 必要に応じて、ここに商品 URL のカスタム構造を入力することができます。たとえば、  <code>shop</code>  を使用すると、商品リンクが <code>%sshop/sample-product/</code> のようになります。この設定は商品の URL にのみ影響し、商品カテゴリなどには影響しません。

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
ja_JP: また設定ウィザードにアクセスする必要がある場合は、下のボタンをクリックしてください。

en: If you need to enable or disable the extended task lists, please click on the button below.
ja_JP: 拡張タスクリストを有効または無効にする必要がある場合は、下のボタンをクリックしてください。

en: If you need to enable or disable the task lists, please click on the button below.
ja_JP: タスクリストを有効または無効にする必要がある場合は、下のボタンをクリックしてください。

en: If you remove this attribute, customers will no longer be able to purchase some variations of this product.
ja_JP: この属性を削除すると、顧客はこの商品のバリエーションを購入できなくなります。

en: If you'd like to continue with your purchase, please return to %s and try a different method of payment.
ja_JP: 購入を続行する場合は、%s に戻って別の支払い方法を試してください。

en: If you'd like to offer <span class="help_tip" data-tip="%1$s">live rates</span> from a specific carrier (e.g. UPS) you can find a variety of extensions available for WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.
ja_JP: 特定の配送業者 (UPS など) からの<span class="help_tip" data-tip="%1$s">リアルタイムの料金</span>を提示するには、<a href="%2$s" target="_blank">ここ</a>に、WooCommerce に利用できるさまざまな拡張機能があります。

en: If you've just placed an order, give your email a quick check for the confirmation.
ja_JP: たった今注文をした場合は、メールボックスでメールをご確認ください。

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
ja_JP: メインの PayPal メールアドレスが上記で入力したアドレスと違う場合、ここに支払いを受け取る  PayPal アカウントのアドレスを入力してください。これは IPN リクエストの検証に使われます。

en: If your store is based in the EU, we recommend using the EU VAT Number extension in addition to automated taxes. It provides your checkout with a field to collect and validate a customer's EU VAT number, if they have one.
ja_JP: ストアが EU 内を拠点としている場合、自動計算される税金に加え、EU VAT 番号の拡張機能を使用するようおすすめします。 この機能では、購入手続き時に EU VAT 番号のあるお客様から EU VAT 番号を収集、検証できます。

en: Ifrane
ja_JP: イフレン

en: Ifugao
ja_JP: イフガオ

en: Iganga
ja_JP: イガンガ

en: Ilaam (ایلام)
ja_JP: イーラーム (ایلام)

en: Ilfov
ja_JP: イルフォヴ

en: Illinois
ja_JP: イリノイ州

en: Illizi
ja_JP: イリジ

en: Ilocos Norte
ja_JP: 北イロコス

en: Ilocos Sur
ja_JP: 南イロコス

en: Iloilo
ja_JP: イロイロ

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image ID.
ja_JP: 画像 ID。

en: Image URL.
ja_JP: 画像 URL。

en: Image alternative text.
ja_JP: 画像の代替テキスト。

en: Image data.
ja_JP: 画像データ。

en: Image name.
ja_JP: 画像名。

en: Image of the product that the review belongs to.
ja_JP: レビューの対象商品の画像。

en: Image position. 0 means that the image is featured.
ja_JP: 画像位置。0で画像をおすすめに掲載します。

en: Image size used for products in the catalog.
ja_JP: カタログ内の商品に使用されるイメージのサイズ。

en: Image size used for the main image on single product pages. These images will remain uncropped.
ja_JP: 1つの商品ページのメイン画像に使用される画像サイズ。これらの画像は切り抜かれません。

en: Image url
ja_JP: 画像 URL

en: Images
ja_JP: 画像

en: Images will be cropped into a square
ja_JP: 画像は正方形に切り取られます

en: Images will be cropped to a custom aspect ratio
ja_JP: 画像は設定したアスペクト比に切り取られます

en: Images will display using the aspect ratio in which they were uploaded
ja_JP: 画像はアップロードされた縦横比を使用して表示されます

en: Imbabura
ja_JP: インバブラ

en: Imo
ja_JP: イモ

en: Imperia
ja_JP: インペリア

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
ja_JP: CSV ファイルからストアに<strong>商品</strong>をインポートする。

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
ja_JP: csvファイルで<strong>税率</strong>をインポート

en: Import CSV
ja_JP: CSV をインポート

en: Import Products
ja_JP: 商品をインポート

en: Import as meta data
ja_JP: メタデータとしてインポート

en: Import complete - imported %s tax rates.
ja_JP: 完全にインポートする (%s の税率でインポートされます) 。

en: Import complete!
ja_JP: インポートが完了しました。

en: Import products
ja_JP: 商品をインポート

en: Import products from a CSV file
ja_JP: CSV ファイルから商品をインポート

en: Import tax rates
ja_JP: 税率をインポート

en: Import your products
ja_JP: 商品をインポート

en: Importing
ja_JP: インポート中

en: Improve our store offerings
ja_JP: ストアサービスを改善します

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add %1$s to the "Ignored Query Strings" option in <a href="%2$s">W3 Total Cache settings</a>.
ja_JP: <strong>データベースキャッシング</strong>を WooCommerce と連動させるには、<a href="%2$s">W3 合計キャッシュ設定</a>で「無視するクエリ設定」オプションに %1$s を追加する必要があります。

en: In reply to %s.
ja_JP: %sへの返信。

en: In stock
ja_JP: 在庫あり

en: In stock?
ja_JP: 在庫の有無

en: In this section you should list who you’re sharing data with, and for what purpose. This could include, but may not be limited to, analytics, marketing, payment gateways, shipping providers, and third party embeds.
ja_JP: このセクションには、データを共有している関係者とその目的を記入してください。これには、アナリティクス、マーケティング、決済代行、配送プロバイダー、サードパーティ埋め込みが含まれますが、これらに限定されません。

en: In this subsection you should list which third party payment processors you’re using to take payments on your store since these may handle customer data. We’ve included PayPal as an example, but you should remove this if you’re not using PayPal.
ja_JP: このサブセクションに、ストアでの支払いの受け取りに利用されているサードパーティ決済処理業者を記入してください。ここに記入された決済処理業者には、顧客データの処理が許可されます。例として PayPal が記載されていますが、PayPal をご利用でない場合は削除してください。

en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 進行中 <span class="count">(%s)</span>

en: In-progress
ja_JP: 進行中

en: Inactive
ja_JP: 無効

en: Inactive accounts are those which have not logged in, or placed an order, for the specified duration. They will be deleted. Any orders will be converted into guest orders.
ja_JP: 無効なアカウントとは、指定された期間、ログインまたは注文が行われなかったアカウントのことです。これらのアカウントは削除されます。すべての注文はゲスト注文に変換されます。

en: Inactive plugins
ja_JP: 使用停止中のプラグイン

en: Inactive plugins.
ja_JP: 使用停止中のプラグイン。

en: Inbox notification has been deleted
ja_JP: 受信箱の通知が検出されました

en: Inbox notification not found
ja_JP: 受信箱の通知が見つかりませんでした

en: Inches
ja_JP: インチ

en: Include downloads
ja_JP: ダウンロードを含める

en: Including tax
ja_JP: 税込

en: Incompatible webhooks warning
ja_JP: 警告: 互換性のない WebHook

en: Incompatible with '%s'
ja_JP: 「%s」と互換性がありません

en: Incompatible with WooCommerce features
ja_JP: WooCommerce 機能と互換性がありません

en: Increase existing price by (fixed amount or %):
ja_JP: 既存の価格を上げる (定額または %):

en: Increase existing sale price by (fixed amount or %):
ja_JP: 既存のセール価格を上げる (定額または %):

en: Increase existing stock by:
ja_JP: 既存の在庫を増加:

en: Increase quantity of %s
ja_JP: %s の数量を増やす

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
ja_JP: 標準価格を増やす(金額かパーセントで修正)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
ja_JP: セール価格を増やす(金額かパーセントで修正)

en: Increasing memory allocated to PHP
ja_JP: PHP に割り当てられたメモリの増加

en: India
ja_JP: インド

en: Indian rupee
ja_JP: インド・ルピー

en: Indiana
ja_JP: インディアナ

en: Indicates the order that will appear in queries.
ja_JP: クエリに表示される順序を示します。

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: products, orders, username, ip_address.
ja_JP: 検索結果がすべての条件を満たす必要があるかどうか、またはいずれかの条件を満たせば足りるかどうかを示します。条件の一致は次の変数に影響します。商品、注文、ユーザー名、ip_address。

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: status_is, status_is_not, product_includes, product_excludes, coupon_includes, coupon_excludes, customer, categories
ja_JP: 検索結果がすべての条件を満たす必要があるかどうか、またはいずれかの条件を満たせば足りるかどうかを示します。条件の一致は次の変数に影響します。status_is、status_is_not、product_includes、product_excludes、coupon_includes、coupon_excludes、customer、categories

en: Individual use only
ja_JP: 併用不可

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Indonesian rupiah
ja_JP: インドネシア・ルピア

en: Indulge in the finest organic coffee beans, teas, and hand-picked accessories, all locally sourced and sustainable for a mindful lifestyle.
ja_JP: マインドフルなライフスタイルを実現するため、持続可能な方法で調達された地元産の最高級オーガニックコーヒー豆、茶葉、厳選された雑貨に浸りましょう。

en: Industry.
ja_JP: 業界。

en: Inezgane-Aït Melloul
ja_JP: イネガーヌ・アイト・メロウル

en: Infinite loop detected, aborting. No errors found.
ja_JP: 無限ループが検出されたため、中止しています。 エラーは見つかりませんでした。

en: Info
ja_JP: 情報

en: Information about the product's availability.
ja_JP: 商品の在庫に関する情報。

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
ja_JP: 現在、サイトをホストしている Web サーバーに関する情報。

en: Inhambane
ja_JP: イニャンバネ

en: Inner Mongolia / 內蒙古
ja_JP: 内モンゴル / 內蒙古

en: Insert file URL
ja_JP: ファイルの URL を挿入

en: Insert into product
ja_JP: 商品に掲載

en: Insert into product form
ja_JP: 商品フォームに挿入

en: Insert row
ja_JP: 行を挿入

en: Install Woo mobile app
ja_JP: Woo モバイルアプリ

en: Install plugins
ja_JP: プラグインのインストール

en: Install the WooCommerce mobile app to manage orders, receive sales notifications, and view key metrics — wherever you are.
ja_JP: WooCommerce のモバイルアプリをインストールすれば、注文管理、販売通知の受信、主要指標の表示があらゆる場所で可能になります。

en: Installation date of the WooCommerce mobile app.
ja_JP: WooCommerce モバイルアプリのインストール日。

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Installed Extensions without a Subscription
ja_JP: 定期購入なしでインストールされた拡張機能

en: Installed version not tested with active version of WooCommerce %s
ja_JP: インストールされているバージョンは、有効なバージョンの WooCommerce %sでテストされていません

en: Installments without cards
ja_JP: カードを使わずに分割払い

en: Instance ID of the shipping method that provided the rate.
ja_JP: 料金を決定した配送方法のインスタンス ID。

en: Instance ID.
ja_JP: インスタンス ID。

en: Instantly send tracking to your customers
ja_JP: 追跡情報を顧客にすぐに送信

en: Instructions
ja_JP: 手順

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
ja_JP: サンキューページやメールに追加される指示。

en: Instructions that will be added to the thank you page.
ja_JP: サンキューページに追加される指示。

en: Insufficient privileges to export products.
ja_JP: 商品をエクスポートするための権限が不十分です。

en: Insufficient privileges to import products.
ja_JP: 商品をインポートするための権限が不十分です。

en: Integrate your WooCommerce store with 5000+ cloud apps and services today. Trusted by 11,000+ users.
ja_JP: WooCommerce ストアを5,000以上のクラウドアプリやクラウドサービスと今すぐ連携しましょう。 11,000人以上のユーザーから信頼を得ています。

en: Integration
ja_JP: 連携

en: Integration "%s" is not registered.
ja_JP: インテグレーション「%s」が登録されていません。

en: Integration registry requires an identifier.
ja_JP: インテグレーションの登録には、識別子が必要です。

en: Internal server error
ja_JP: 内部サーバーエラー

en: International
ja_JP: 国際

en: International Standard Book Number
ja_JP: 国際標準図書番号

en: International flat rate (legacy)
ja_JP: 国際定額送料 (旧)

en: Interval subtotals.
ja_JP: 間隔の小計。

en: Intibucá
ja_JP: インティブカ

en: Intro
ja_JP: はじめに

en: Invalid %s provided.
ja_JP: 無効な%sです。

en: Invalid ID.
ja_JP: 無効な ID。

en: Invalid Rate ID.
ja_JP: 無効な料金 ID。

en: Invalid URL %s.
ja_JP: %s は無効な URL 。

en: Invalid action - must be a recurring action.
ja_JP: 無効なアクション - 定期的なアクションである必要があります。

en: Invalid action ID. No status found.
ja_JP: アクション ID が無効です。ステータスが見つかりません。

en: Invalid admin note
ja_JP: 無効な管理者メモ

en: Invalid attribute ID.
ja_JP: 無効な属性 ID。

en: Invalid billing email address
ja_JP: 無効な請求メールアドレス

en: Invalid billing email provided.
ja_JP: 無効な請求先メールアドレスが入力されました。

en: Invalid business description.
ja_JP: 無効なビジネスの情報。

en: Invalid catalog visibility option.
ja_JP: 無効なカタログ表示設定。

en: Invalid category ID.
ja_JP: 無効なカテゴリー ID。

en: Invalid country code provided. Must be one of: %s
ja_JP: 無効な国コードが提供されました。 次のいずれかである必要があります: %s

en: Invalid coupon
ja_JP: 無効なクーポン

en: Invalid coupon code
ja_JP: 無効なクーポンコード

en: Invalid coupon code.
ja_JP: 無効なクーポンコード。

en: Invalid coupon.
ja_JP: 無効なクーポン。

en: Invalid coupons were removed from the cart: "%s"
ja_JP: 「お買い物カゴ」から次の無効なクーポンが削除されました :「%s」

en: Invalid currency code
ja_JP: 無効な通貨コード

en: Invalid customer query.
ja_JP: 顧客クエリが無効です。

en: Invalid customer.
ja_JP: 無効なお客様。

en: Invalid data store.
ja_JP: データストアが無効です。

en: Invalid discount amount
ja_JP: 無効な割引額

en: Invalid discount type
ja_JP: 無効な値引きタイプ

en: Invalid download link.
ja_JP: 無効なダウンロードリンク。

en: Invalid download log: no ID.
ja_JP: 無効なダウンロードログ: ID なし。

en: Invalid download log: not found.
ja_JP: ダウンロードログが無効です。: 見つかりません。

en: Invalid download.
ja_JP: 無効なダウンロード。

en: Invalid email address
ja_JP: 無効なメールアドレス

en: Invalid email address restriction
ja_JP: 無効なメールアドレス制限

en: Invalid email type.
ja_JP: 無効なメールタイプです。

en: Invalid field
ja_JP: 無効なフィールド

en: Invalid file type
ja_JP: 間違ったファイルタイプ

en: Invalid file type for a CSV import.
ja_JP: CSV インポートに無効なファイルタイプです。

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
ja_JP: 無効なファイルタイプです。インポーターは、 CSV および TXT ファイル形式をサポートしています。

en: Invalid image: %s
ja_JP: 無効な画像: %s

en: Invalid items
ja_JP: 無効なアイテム

en: Invalid layout template ID.
ja_JP: 無効なレイアウトテンプレート ID。

en: Invalid meta_query clause key: %s.
ja_JP: meta_query 句のキーが無効です: %s

en: Invalid nonce
ja_JP: 間違った nonce

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
ja_JP: 無効な nonce - nonce はすでに使われています。

en: Invalid nonce verification
ja_JP: 無効なnonce検証

en: Invalid nonce.
ja_JP: 間違った nonce です。

en: Invalid or duplicated GTIN, UPC, EAN or ISBN.
ja_JP: 無効であるか重複している GTIN、UPC、EAN、ISBN

en: Invalid or duplicated SKU.
ja_JP: 無効または重複した SKU。

en: Invalid or missing payment token fields.
ja_JP: 無効もしくは失われた支払トークン項目。

en: Invalid order
ja_JP: 無効な注文

en: Invalid order ID or key provided.
ja_JP: 無効な注文 ID またはキーが入力されました。

en: Invalid order ID.
ja_JP: 無効な注文番号。

en: Invalid order IDs in call to read_multiple()
ja_JP: read_multiple() の呼び出しの注文 ID が無効です

en: Invalid order item.
ja_JP: 無効な注文商品 。

en: Invalid order refund ID.
ja_JP: 無効な注文払戻 ID 。

en: Invalid order type: %s.
ja_JP: 無効な注文タイプ: %s

en: Invalid order.
ja_JP: 無効な注文です

en: Invalid parameter(s): %s
ja_JP: 無効なパラメーター: %s

en: Invalid parameter.
ja_JP: 無効なパラメーターです。

en: Invalid parent ID
ja_JP: 無効な親 ID

en: Invalid password. Generate a new one from %s.
ja_JP: パスワードが無効です。 %s から新しいパスワードを生成してください。

en: Invalid path provided.
ja_JP: 無効なデータです。

en: Invalid payment gateway.
ja_JP: 無効な支払い方法。

en: Invalid payment method.
ja_JP: 無効な決済方法です。

en: Invalid payment result received from payment method.
ja_JP: 支払い方法から支払い結果無効を受信しました。

en: Invalid payment token.
ja_JP: 支払いトークンが無効です。

en: Invalid permission ID.
ja_JP: 無効な許可 ID

en: Invalid plugin slug provided in the plugins activated rule.
ja_JP: プラグインにより有効化されたルールで指定された無効なプラグインスラッグ。

en: Invalid plugin.
ja_JP: 無効なプラグイン。

en: Invalid post ID.
ja_JP: 無効な投稿 ID です。

en: Invalid product
ja_JP: 無効なクーポン。

en: Invalid product ID
ja_JP: 無効な商品 ID

en: Invalid product ID %d.
ja_JP: 無効な商品 ID %d。

en: Invalid product ID.
ja_JP: 無効な商品 ID。

en: Invalid product review ID.
ja_JP: 無効な商品レビュー ID です。

en: Invalid product slug.
ja_JP: 商品スラッグが無効です。

en: Invalid product tax status.
ja_JP: 商品の課税ステータスが無効です。

en: Invalid product type.
ja_JP: 無効な商品タイプ。

en: Invalid product type: passed ID does not correspond to a product variation.
ja_JP: 無効な商品タイプ: 渡された ID は商品のバリエーションに対応していません。

en: Invalid product.
ja_JP: 無効な商品。

en: Invalid rate
ja_JP: 無効なレート

en: Invalid refund amount
ja_JP: 無効な払戻額

en: Invalid refund amount.
ja_JP: 不正な返金額。

en: Invalid request. Please pass the match parameter.
ja_JP: 無効なリクエスト。一致変数をパスしてください。

en: Invalid resource ID.
ja_JP: 無効なリソース ID。

en: Invalid resource id for reassignment.
ja_JP: 再割り当ての無効なリソースID。

en: Invalid resource id.
ja_JP: 無効なリソース id です。

en: Invalid response from data store.
ja_JP: データストアからの無効な応答。

en: Invalid review ID.
ja_JP: 無効なレビュー ID。

en: Invalid review content.
ja_JP: 無効なレビュー内容です。

en: Invalid role
ja_JP: 無効な権限グループ

en: Invalid schedule. Cannot save action.
ja_JP: スケジュールが無効です。アクションを保存できませんでした。

en: Invalid scope %s
ja_JP: %sは無効な範囲 (scope) です。

en: Invalid setting group.
ja_JP: 無効な設定グループ。

en: Invalid setting.
ja_JP: 無効な設定です。

en: Invalid shipping method!
ja_JP: 無効な配送方法です !

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
ja_JP: 無効なシグネチャー - パラメターの並べ替えに失敗しました。

en: Invalid signature - provided signature does not match.
ja_JP: 無効なシグネチャー - 提供されたシグネチャーが合いません。

en: Invalid signature - signature method is invalid.
ja_JP: 無効なシグネチャー - シグネチャー方式が無効です。

en: Invalid slug.
ja_JP: 無効なスラッグです。

en: Invalid suggestion ID.
ja_JP: 候補 ID が無効です。

en: Invalid table id: %s.
ja_JP: 無効なテーブル ID: %s

en: Invalid tax class
ja_JP: 無効な税クラス

en: Invalid taxonomy: %s.
ja_JP: 不正なタクソノミー: %s。

en: Invalid theme %s.
ja_JP: 無効なテーマ%s。

en: Invalid timestamp.
ja_JP: 無効なタイムスタンプ。

en: Invalid tool ID.
ja_JP: 無効なツール ID。

en: Invalid username or email.
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレスが無効です

en: Invalid value for select or count parameter. Cannot query actions.
ja_JP: 変数の選択またはカウントに無効な値です。アクションをクエリーできません。

en: Invalid value posted for %1$s. Allowed values: %2$s
ja_JP: %1$s に投稿された値が無効です。可能な値 :%2$s

en: Invalid value posted for %s
ja_JP: %s に投稿された値が無効です

en: Invalid variation ID
ja_JP: 無効なバリエーション ID

en: Invalid webhook ID.
ja_JP: 無効な webhook ID。

en: Invalid webhook.
ja_JP: 無効な Webhook です。

en: Inventory
ja_JP: 在庫

en: Invoice
ja_JP: 請求書

en: Invoice prefix
ja_JP: 請求書の接頭辞

en: Ionian Islands
ja_JP: イオニア諸島

en: Iowa
ja_JP: アイオワ州

en: Iran
ja_JP: イラン

en: Iranian rial
ja_JP: イラン・リアル

en: Iranian toman
ja_JP: イラン・トマン

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Iraqi dinar
ja_JP: イラク・ディナール

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Iringa
ja_JP: イリンガ州

en: Is DomDocument class enabled?
ja_JP: DomDocument クラスは有効化済みですか ?

en: Is GZip enabled?
ja_JP: GZip は有効化済みですか ?

en: Is HPOS enabled?
ja_JP: HPOS は有効化されていますか ?

en: Is HPOS sync enabled?
ja_JP: HPOS の同期は有効化されていますか ?

en: Is SUHOSIN installed?
ja_JP: SUHOSIN はインストールされていますか ?

en: Is SoapClient class enabled?
ja_JP: SoapClient クラスは有効化済みですか ?

en: Is WordPress debug mode active?
ja_JP: WordPress デバッグ モードは有効ですか ?

en: Is WordPress multisite?
ja_JP: WordPress はマルチサイトですか ?

en: Is a global attribute?
ja_JP: グローバル属性ですか ?

en: Is data sync enabled for HPOS?
ja_JP: HPOS のデータ同期を有効化しますか ?

en: Is featured?
ja_JP: オススメですか ?

en: Is fsockopen/cURL enabled?
ja_JP: fsockopen/cURL は有効化済みですか ?

en: Is log directory writable?
ja_JP: ログのディレクトリは書き込み可能ですか ?

en: Is logging enabled?
ja_JP: ロギングは有効か ?

en: Is mbstring enabled?
ja_JP: mbstring は有効化済みですか ?

en: Is store connected to WooCommerce.com?
ja_JP: ストアを WooCommerce.com と連携していますか ?

en: Is the connection to your store secure?
ja_JP: ストアへの接続は安全ですか ?

en: Is the customer a paying customer?
ja_JP: この顧客は支払い中ですか ?

en: Is the daily cron job active, when does it next run?
ja_JP: 毎日実行される cron ジョブはアクティブですか ? 次回はいつ実行されますか ?

en: Is the product in stock?
ja_JP: 商品の在庫はありますか ?

en: Is the product on sale?
ja_JP: 商品はセール中ですか ?

en: Is the product purchasable?
ja_JP: 商品は購入可能ですか ?

en: Is the product stock backordered? This will also return false if backorder notifications are turned off.
ja_JP: 商品は入荷待ちですか。 お取り寄せの通知がオフの場合も、false が返されます。

en: Is this theme a block theme?
ja_JP: このテーマはブロックテーマですか ?

en: Is this theme a child theme?
ja_JP: このテーマは子テーマですか ?

en: Is your site connected to WooCommerce.com?
ja_JP: サイトを WooCommerce.com と接続していますか ?

en: Is your site enforcing the use of Approved Product Download Directories?
ja_JP: サイトで承認済み商品ダウンロードディレクトリの使用を強制していますか ?

en: Isabela
ja_JP: イサベラ

en: Isernia
ja_JP: イゼルニア

en: Isfahan (اصفهان)
ja_JP: エスファハーン (اصفهان)

en: Ishikawa
ja_JP: 石川県

en: Isingiro
ja_JP: イシンギロ

en: Isiolo
ja_JP: イシオロ

en: Islamabad Capital Territory
ja_JP: イスラーマーバード首都圏

en: Isle of Man
ja_JP: マン島

en: Ismailia
ja_JP: イスマイリヤ

en: Isparta
ja_JP: イスパルタ

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Israeli new shekel
ja_JP: イスラエル新シェケル

en: Istria County
ja_JP: イストラ郡

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
ja_JP: 存在しないデータベースのテーブルがあるようです。不足しているテーブルの再作成を試行しています。

en: It includes all the installed plugins and extensions.
ja_JP: インストールされたすべてのプラグインと拡張機能が含まれています。

en: It includes all the installed themes.
ja_JP: インストールされたすべてのテーマが含まれています。

en: It includes all the items featured in WooCommerce | Settings.
ja_JP: WooCommerce | 設定にあるすべての項目が含まれています。

en: It includes general store options.
ja_JP: 一般的なストアオプションが含まれています。

en: It includes onboarding configuration options
ja_JP: オンボーディング設定オプションが含まれています。

en: It includes payment gateways and their settings.
ja_JP: 決済方法とその設定が含まれています。

en: It includes shipping settings
ja_JP: 配送設定が含まれています。

en: It includes tax rates and locations.
ja_JP: 税率と所在地が含まれています。

en: It includes the task configurations for WooCommerce.
ja_JP: WooCommerce のタスク設定が含まれています。

en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
ja_JP: 有効な締め切り時間を指定できませんでした: %s。

en: It was not possible to synchronize download directories following the most recent update.
ja_JP: 最新版へのアップデート以降、ダウンロードディレクトリを同期できませんでした。

en: It's time to celebrate – you're ready to launch your store! Woo! Hit the button to preview your store and make it public.
ja_JP: おめでとうございます – ストアを立ち上げる準備が整いました ! お疲れ様でした ! ボタンを押してストアをプレビューし、公開しましょう。

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Itapúa
ja_JP: イタプア

en: Item
ja_JP: 項目

en: Item #%1$s stock increased from %2$s to %3$s.
ja_JP: 商品 #%1$s の在庫数は %2$s から %3$s に増加

en: Item ID.
ja_JP: アイテム ID 。

en: Item moved down
ja_JP: 項目を下に移動

en: Item moved up
ja_JP: 項目を上に移動

en: Item total amounts provided using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 科目合計は通貨の最小単位を使用して表示されています。

en: Itemized
ja_JP: 項目別

en: Items
ja_JP: 商品

en: Items Purchased
ja_JP: 購入した商品数

en: Items Subtotal:
ja_JP: 商品小計 :

en: Items sold
ja_JP: 販売済み商品

en: Items sold.
ja_JP: 販売済み商品。

en: Ivory Coast
ja_JP: コートジボワール

en: Iwate
ja_JP: 岩手県

en: Izabal
ja_JP: イサバル

en: Iğdır
ja_JP: ウードゥル

en: JSON partial matching not supported in your environment. Please check your MySQL/MariaDB version.
ja_JP: JSON の部分一致は、ご利用の環境ではサポートされていません。 MySQL または MariaDB のバージョンを確認してください。

en: Jalapa
ja_JP: ハラパ

en: Jalisco
ja_JP: ハリスコ

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Jamaican dollar
ja_JP: ジャマイカ・ドル

en: Jamalpur
ja_JP: ジャマルプル

en: Jambi
ja_JP: ジャンビ州

en: Jammu and Kashmir
ja_JP: ジャンムー・カシミール州

en: Janakpur
ja_JP: ジャナクプル

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Japanese yen
ja_JP: 日本円

en: Jarvis Island
ja_JP: ジャーヴィス島

en: Jashore
ja_JP: ジョソール

en: Jawa Barat
ja_JP: 西ジャワ州

en: Jawa Tengah
ja_JP: 中部ジャワ州

en: Jawa Timur
ja_JP: 東ジャワ州

en: Jaén
ja_JP: ハエン

en: Jerada
ja_JP: ジェラダ

en: Jersey
ja_JP: ジャージー島

en: Jersey pound
ja_JP: ジャージー・ポンド

en: Jetpack is not connected.
ja_JP: Jetpack と連携していません。

en: Jetpack is not installed or active.
ja_JP: Jetpack がインストールされていないか、アクティブになっていません。

en: Jetpack logo
ja_JP: Jetpack のロゴ

en: Jhalokati
ja_JP: ジョルコタ

en: Jharkhand
ja_JP: ジャールカンド州

en: Jhenaidah
ja_JP: ジェナイダ

en: Jiangsu / 江苏
ja_JP: ジァンスー / 江苏

en: Jiangxi / 江西
ja_JP: ジァンシー / 江西

en: Jigawa
ja_JP: ジガワ

en: Jijel
ja_JP: ジジェル

en: Jilin / 吉林
ja_JP: ヂーリン / 吉林

en: Jinja
ja_JP: ジンジャ

en: Jinotega
ja_JP: ヒノテガ

en: Johnston Atoll
ja_JP: ジョンストン環礁

en: Johor
ja_JP: ジョホール州

en: Join the 16 million customers who use Mailchimp. Sync list and store data to send automated emails, and targeted campaigns.
ja_JP: Mailchimp を利用している1,600万人のユーザーに加わりましょう。リストやストアデータを同期して、自動メールおよびターゲットキャンペーンを送信できます。

en: Join the community
ja_JP: コミュニティに参加

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Jordanian dinar
ja_JP: ヨルダン・ディナール

en: Joypurhat
ja_JP: ジョイプールハット

en: Jujuy
ja_JP: フフイ

en: Junín
ja_JP: フニン

en: Jura
ja_JP: ジュラ

en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
ja_JP: ご注文 #%s を承りました。現在処理中です。

en: Jutiapa
ja_JP: フティアパ

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ja_JP: ヤースナジクンソルノク

en: Kaabong
ja_JP: カボング

en: Kabale
ja_JP: カバレ

en: Kabarole
ja_JP: カバロレ

en: Kaberamaido
ja_JP: カベラマイド

en: Kaduna
ja_JP: カドゥナ

en: Kaffrine
ja_JP: カフリン

en: Kafr el-Sheikh
ja_JP: カフル・アッシャイフ

en: Kagadi
ja_JP: カガディ

en: Kagawa
ja_JP: 香川県

en: Kagera
ja_JP: カゲラ州

en: Kagoshima
ja_JP: 鹿児島県

en: Kahramanmaraş
ja_JP: カフラマンマラシュ

en: Kajiado
ja_JP: カジアード

en: Kakamega
ja_JP: カカメガ

en: Kakumiro
ja_JP: カクミロ

en: Kalangala
ja_JP: カランガラ

en: Kalasin
ja_JP: カーラシン

en: Kalimantan Barat
ja_JP: 西カリマンタン州

en: Kalimantan Selatan
ja_JP: 南カリマンタン州

en: Kalimantan Tengah
ja_JP: 中部カリマンタン州

en: Kalimantan Timur
ja_JP: 東カリマンタン州

en: Kalimantan Utara
ja_JP: 北カリマンタン

en: Kalinga
ja_JP: カリンガ

en: Kaliro
ja_JP: カリロ

en: Kalungu
ja_JP: カルング

en: Kampala
ja_JP: カンパラ

en: Kamphaeng Phet
ja_JP: カムペーンペット

en: Kamuli
ja_JP: カムリ

en: Kamwenge
ja_JP: カムウェンゲ

en: Kanagawa
ja_JP: 神奈川県

en: Kanchanaburi
ja_JP: カーンチャナブリー

en: Kano
ja_JP: カノ

en: Kansas
ja_JP: カンザス州

en: Kanungu
ja_JP: カヌング

en: Kaolack
ja_JP: カオラック

en: Kapchorwa
ja_JP: カプチョルワ

en: Kapelebyong
ja_JP: カペレビョン

en: Karabük
ja_JP: カラビュック

en: Karaman
ja_JP: カラマン

en: Karas
ja_JP: カラス

en: Kardzhali
ja_JP: クルジャリ

en: Karlovac County
ja_JP: カルロヴァツ郡

en: Karnali
ja_JP: カルナリ

en: Karnataka
ja_JP: カルナータカ州

en: Kars
ja_JP: カルス

en: Kasanda
ja_JP: カサンダ

en: Kasese
ja_JP: カセセ

en: Kastamonu
ja_JP: カスタモヌ

en: Katakwi
ja_JP: カタクイ

en: Katavi
ja_JP: カタヴィ

en: Katsina
ja_JP: カチーナ

en: Kavango East
ja_JP: 東カバンゴ

en: Kavango West
ja_JP: 西カバンゴ

en: Kayseri
ja_JP: カイセリ

en: Kayunga
ja_JP: カユンガ

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Kazakhstani tenge
ja_JP: カザフスタン・テンゲ

en: Kebbi
ja_JP: ケビ

en: Kedah
ja_JP: ケダ州

en: Keep dry with 50% off rain jackets
ja_JP: レインコートが50% オフ

en: Keep your customers informed with tracking notifications.
ja_JP: 追跡通知で顧客に最新情報を提供します。

en: Kelaat Sraghna
ja_JP: ケラート・スラーナ

en: Kelantan
ja_JP: ケランタン州

en: Kentucky
ja_JP: ケンタッキー

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kenyan shilling
ja_JP: ケニア・シリング

en: Kepulauan Riau
ja_JP: リアウ諸島州

en: Kerala
ja_JP: ケーララ州

en: Kericho
ja_JP: ケリチョ

en: Kerman (کرمان)
ja_JP: ケルマーン (کرمان)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
ja_JP: ケルマーンシャー (کرمانشاه)

en: Kerry
ja_JP: ケリー

en: Key
ja_JP: キー

en: Key details
ja_JP: キー詳細

en: Key for the data being registered must be a string
ja_JP: 登録するデータのキーは文字列である必要があります

en: Khagrachhari
ja_JP: カグラチュリ

en: Khammouane
ja_JP: カムアン

en: Kharkivshchyna
ja_JP: ハルキウ州

en: Khemisset
ja_JP: ヘミセット

en: Khenchela
ja_JP: カンシュラ

en: Khersonshchyna
ja_JP: へルソン州

en: Khmelnychchyna
ja_JP: フメリヌィーツィクィイ州

en: Khomas
ja_JP: ホマス

en: Khon Kaen
ja_JP: コーンケン

en: Khouribga
ja_JP: クーリブカ

en: Khulna
ja_JP: クルナ

en: Khuzestan (خوزستان)
ja_JP: フージスターン (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
ja_JP: カイバル・パクトゥンクワ

en: Khénifra
ja_JP: ヘニフラ

en: Kiambu
ja_JP: キアンブ

en: Kibaale
ja_JP: キバレ

en: Kiboga
ja_JP: キボガ

en: Kibuku
ja_JP: キブク

en: Kigoma
ja_JP: キゴマ州

en: Kikuube
ja_JP: キクウベ

en: Kildare
ja_JP: キルデア

en: Kilifi
ja_JP: キリフィ

en: Kilimanjaro
ja_JP: キリマンジャロ州

en: Kilis
ja_JP: キリス

en: Kilkenny
ja_JP: キルケニー

en: Kilograms
ja_JP: キログラム

en: Kingman Reef
ja_JP: キングマン・リーフ

en: Kingston
ja_JP: キングストン

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Kirinyaga
ja_JP: キリニャガ

en: Kirovohradschyna
ja_JP: キロヴォフラード州

en: Kiruhura
ja_JP: キルフラ

en: Kiryandongo
ja_JP: キリャンドンゴ

en: Kishoreganj
ja_JP: キショルゴンジ

en: Kisii
ja_JP: キシー

en: Kisoro
ja_JP: キソロ

en: Kisumu
ja_JP: キスム

en: Kitgum
ja_JP: キトゥグム

en: Kitui
ja_JP: キトゥイ

en: Klarna Checkout
ja_JP: Klarna 支払い

en: Klarna Payments
ja_JP: Klarna 決済

en: Koboko
ja_JP: コボコ

en: Kocaeli
ja_JP: コジャエリ

en: Kochi
ja_JP: 高知県

en: Kogi
ja_JP: コギ

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
ja_JP: コフギールーイェ・ブーイェル＝アフマド (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kolda
ja_JP: コルダ

en: Kole
ja_JP: コレ

en: Komárom-Esztergom
ja_JP: コマーロムエステルゴム

en: Konya
ja_JP: コンヤ

en: Koprivnica-Križevci County
ja_JP: コプリヴニツァ＝クリジェヴツィ郡

en: Korçë
ja_JP: コルチャ

en: Koshi
ja_JP: コシ

en: Kotido
ja_JP: コティド

en: Kouffo
ja_JP: クッフォ

en: Kowloon
ja_JP: カオルーン

en: Krabi
ja_JP: クラビー

en: Krapina-Zagorje County
ja_JP: クラピナ＝ザゴリエ郡

en: Kuala Lumpur
ja_JP: クアラルンプール

en: Kuando Kubango
ja_JP: クアンド・クバンゴ

en: Kukës
ja_JP: ククス

en: Kumamoto
ja_JP: 熊本県

en: Kumi
ja_JP: クミ

en: Kunene
ja_JP: クネネ

en: Kurdistan / کردستان)
ja_JP: クルディスタン地域 / کردستان)

en: Kurigram
ja_JP: クリグラム

en: Kushtia
ja_JP: クスティア

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Kuwaiti dinar
ja_JP: クウェート・ディナール

en: KwaZulu-Natal
ja_JP: クワズール・ナタール

en: Kwale
ja_JP: クウェール

en: Kwania
ja_JP: クワニア

en: Kwanza-Norte
ja_JP: クアンザ・ノルテ

en: Kwanza-Sul
ja_JP: クアンザ・スル

en: Kwara
ja_JP: クワラ

en: Kween
ja_JP: クウェエン

en: Kyankwanzi
ja_JP: キャンクァンジ

en: Kyegegwa
ja_JP: キェゲグワ

en: Kyenjojo
ja_JP: キエンジョジョ

en: Kyiv
ja_JP: キーウ

en: Kyivshchyna
ja_JP: キーウ州

en: Kyotera
ja_JP: キョテラ

en: Kyoto
ja_JP: 京都府

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギスタン

en: Kyrgyzstani som
ja_JP: キルギス・ソム

en: Kyustendil
ja_JP: キュステンディル

en: Kédougou
ja_JP: ケドゥグ

en: Kénitra
ja_JP: ケニトラ

en: Kütahya
ja_JP: キュタヒヤ

en: Kırklareli
ja_JP: クルクラレリ

en: Kırıkkale
ja_JP: クルッカレ

en: Kırşehir
ja_JP: クルシェヒル

en: L'Aquila
ja_JP: ラクイラ

en: L/W/H
ja_JP: 長さ/幅/高さ

en: LOCAL LOVE
ja_JP: 地元の自慢

en: La Araucanía
ja_JP: ラ・アラウカニア

en: La Guaira (Vargas)
ja_JP: ラグアイラ (ヴァルガス)

en: La Guajira
ja_JP: ラグアヒーラ

en: La Libertad
ja_JP: ラリベルタド

en: La Pampa
ja_JP: ラ・パンパ

en: La Paz
ja_JP: ラパス

en: La Rioja
ja_JP: ラ・リオハ

en: La Spezia
ja_JP: ラ・スペツィア

en: La Union
ja_JP: ラウニオン

en: La Unión
ja_JP: ラウニオン

en: Labuan
ja_JP: ラブアン

en: Laghouat
ja_JP: ラグアト

en: Lagos
ja_JP: ラゴス

en: Laguna
ja_JP: ラグナ

en: Laikipia
ja_JP: ライキピア

en: Lakshadeep
ja_JP: ラクシャディープ諸島

en: Lakshmipur
ja_JP: ラクシュミプール

en: Lalmonirhat
ja_JP: ラルモニールハット

en: Lambayeque
ja_JP: ランバイェケ

en: Lampang
ja_JP: ランパン

en: Lamphun
ja_JP: ラムプーン

en: Lampung
ja_JP: ランプン州

en: Lamu
ja_JP: ラム

en: Lamwo
ja_JP: ランウォ

en: Lanao del Norte
ja_JP: 北ラナオ

en: Lanao del Sur
ja_JP: 南ラナオ

en: Language
ja_JP: 言語

en: Lao kip
ja_JP: ラオス・キップ

en: Laois
ja_JP: ラオース

en: Laos
ja_JP: ラオス

en: Larache
ja_JP: ララシュ

en: Las Palmas
ja_JP: ラス・パルマス

en: Last 7 days
ja_JP: 過去1週間

en: Last Active
ja_JP: 最終アクティブ

en: Last access
ja_JP: 最終アクセス

en: Last month
ja_JP: 先月

en: Last name
ja_JP: 姓

en: Last name (optional)
ja_JP: 姓 (オプション)

en: Last name.
ja_JP: 姓。

en: Last order
ja_JP: 最終注文

en: Last order ID.
ja_JP: 最後の注文番号。

en: Last order data.
ja_JP: 最後の注文データ。

en: Last page
ja_JP: 最後のページ

en: Last warning, are you sure?
ja_JP: 最後の警告です。本当によいですか ?

en: Latest
ja_JP: 最新

en: Latest available plugin version.
ja_JP: 利用可能な最新プラグインバージョン。

en: Latest version of theme.
ja_JP: テーマの最新バージョン。

en: Latina
ja_JP: ラティーナ

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Launch your store
ja_JP: ストアを公開

en: Lavalleja
ja_JP: ラバイェハ

en: Laâyoune
ja_JP: ラーユーヌ

en: Leaderboard ID.
ja_JP: リーダーボードの ID。

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn about new products and discounts
ja_JP: 新たな製品と割引について確認

en: Learn how to update
ja_JP: 更新方法の説明

en: Learn how to upgrade
ja_JP: アップグレード方法

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn more about coupons
ja_JP: クーポンについてより詳しく知る

en: Learn more about how usage tracking works, and how you'll be helping in our <a href="%1$s" target="_blank">usage tracking documentation</a>.
ja_JP: 使用状況の追跡の仕組みと支援方法の詳細は、<a href="%1$s" target="_blank">使用状況の追跡ドキュメント</a>でご確認ください。

en: Learn more about orders
ja_JP: 注文処理についてより詳しく知る

en: Learn more about shipping zones
ja_JP: 配送地域についてもっと調べる

en: Learn more about templates
ja_JP: テンプレートについての詳細

en: Learn more about updates
ja_JP: 更新の詳細を確認する

en: Learn more here
ja_JP: 詳しくはこちら

en: Learn more link .
ja_JP: 「さらに詳しく」リンク。

en: Leave a Reply to %s
ja_JP: %s へ返信する

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
ja_JP: 再ダウンロード無制限の為、空欄にしておく

en: Leave this box unchecked if you do not want to pull suggested extensions from WooCommerce.com. You will see a static list of extensions instead.
ja_JP: おすすめの拡張機能を WooCommerce.com から取り込まない場合は、ボックスにチェックマークを入れないでください。 代わりに、拡張機能の固定リストが表示されます。

en: Lebanese pound
ja_JP: レバノン・ポンド

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Lecce
ja_JP: レッチェ

en: Lecco
ja_JP: レッコ

en: Left
ja_JP: 左

en: Left with space
ja_JP: 左側スペース (空白)

en: Legacy
ja_JP: レガシー

en: Legacy API
ja_JP: レガシー API

en: Legacy API enabled
ja_JP: レガシー API は有効です

en: Legacy API v3 (deprecated)
ja_JP: レガシー API v3 (非推奨)

en: Legacy API v3 (⚠️ NOT AVAILABLE)
ja_JP: レガシー API v3 (⚠️ 使用できません)

en: Legacy REST API enabled?
ja_JP: レガシー REST API は有効化されていますか ?

en: Legacy shipping methods (flat rate, international flat rate, local pickup and delivery, and free shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
ja_JP: 古い配送方法 (固定送料、国際固定送料、店頭渡し、および送料無料) を廃止しましたが、今のところ通常通り機能し続けます。<b><em>それらは WooCommerce の将来のバージョンで削除されます。</em></b>我々は、これらを無効にし、できるだけ早く配送地域内の新しい料金を設定することをおすすめします。

en: Leitrim
ja_JP: リートリム

en: Lempira
ja_JP: レンピラ

en: Length
ja_JP: 長さ

en: Length (%s)
ja_JP: 長さ(%s)

en: Length x width x height in decimal form
ja_JP: 長さ x 幅 x 高さ (10 進数形式)

en: Leova
ja_JP: レオバ

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Lesotho loti
ja_JP: レソト・ロティ

en: Let your shoppers know your site or part of your site is under construction.
ja_JP: サイトまたはサイトの一部が構築中であることを買い物客に知らせます。

en: Let your shoppers pay upon delivery — by cash or other methods of payment.
ja_JP: 商品が届いたときに買い物客が現金やその他の支払い方法で支払いができるようにします。

en: Let's go
ja_JP: スタート

en: Let's go!
ja_JP: それでは始めましょう。

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
ja_JP: 送料として固定の費用が請求されます。

en: Level
ja_JP: レベル

en: Level threshold
ja_JP: レベルのしきい値

en: Leyte
ja_JP: レイテ

en: Lezhë
ja_JP: レジャ

en: León
ja_JP: レオン

en: Liaoning / 辽宁
ja_JP: リャオニン / 辽宁

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Liberian dollar
ja_JP: リベリア・ドル

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ja_JP: リベルタドール・ジェネラル・ベルナルド・オイギンス

en: Libya
ja_JP: リビア

en: Libyan dinar
ja_JP: リビア・ディナール

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Lifetime Subscription
ja_JP: 永続定期購入

en: Lika-Senj County
ja_JP: リカ＝セニ郡

en: Lima
ja_JP: リマ

en: Limerick
ja_JP: リムリック

en: Limit meta_data to specific keys.
ja_JP: meta_data を特定のキーに制限します。

en: Limit purchases to 1 item per order
ja_JP: 1回の注文につき1商品に購入を制限

en: Limit response to objects excluding emails.
ja_JP: メールを除外するオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects excluding specific countries.
ja_JP: 特定の国を除外するオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects excluding specific names.
ja_JP: 特定の名前を除外するオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects excluding specific usernames.
ja_JP: 特定のユーザー名を除外するオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects including emails.
ja_JP: メールを含むオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects last active after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ja_JP: 最終アクティブ日 がISO8601の所与の準拠日時以降にあるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects last active before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ja_JP: 最終アクティブ日 がISO8601の所与の準拠日時以前にあるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects last active between two given ISO8601 compliant datetime.
ja_JP: 最終アクティブ日が ISO8601の2つの準拠日時の間にあるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects registered after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ja_JP: ISO8601の所与の準拠日時以降に登録されたオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects registered before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ja_JP: ISO8601の所与の準拠日時以前に登録されたオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects that don't have a specified ip address.
ja_JP: IP アドレスが指定されていないオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects that don't have the specified customer ids.
ja_JP: 顧客 ID が指定されていないオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects that don't have the specified user ids.
ja_JP: ユーザー ID が指定されていないオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects that have a specified ip address.
ja_JP: IP アドレスが指定されているオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects that have the specified customer ids.
ja_JP: 顧客 ID が指定されているオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects that have the specified user ids.
ja_JP: ユーザー ID が指定されているオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with a customer field containing the search term. Searches the field provided by `searchby`.
ja_JP: 検索用語を含む顧客フィールドのあるオブジェクトに応答を絞り込みます。`searchby` で定時されたフィールドを検索します。

en: Limit response to objects with a total order spend between two given numbers.
ja_JP: 注文での合計支出額が2つの金額の間にあるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with a total order spend greater than or equal to given number.
ja_JP: 注文での合計支出額が所与の数字以上であるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with a total order spend less than or equal to given number.
ja_JP: 注文での合計支出額が所与の数字以下であるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with an average order spend between two given numbers.
ja_JP: 注文での平均支出額が2つの金額の間にあるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with an average order spend greater than or equal to given number.
ja_JP: 注文での平均支出額が所与の数字以上であるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with an average order spend less than or equal to given number.
ja_JP: 注文での平均支出額が所与の数字以下であるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with an order count between two given integers.
ja_JP: 注文回数が2つの数字の間にあるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with an order count greater than or equal to given integer.
ja_JP: 注文回数が所与の整数以上であるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with an order count less than or equal to given integer.
ja_JP: 注文回数が所与の整数以下であるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with last order after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ja_JP: ISO 8601への指定準拠日以降に最終注文があるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with last order before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ja_JP: ISO 8601への指定準拠日以前に最終注文があるオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with specific countries.
ja_JP: 特定の国を含むオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with specific names.
ja_JP: 特定の名前を含むオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to objects with specific usernames.
ja_JP: 特定のユーザー名を含むオブジェクトに応答を絞り込みます。

en: Limit response to resources created after a given ISO8601 compliant date.
ja_JP: 応答を特定の ISO8601 準拠日以降に作成されたリソースのみに制限します。

en: Limit response to resources created before a given ISO8601 compliant date.
ja_JP: 指定された ISO 8601 準拠の日付より前に作成されたリソースに応答を制限します。

en: Limit response to resources modified after a given ISO8601 compliant date.
ja_JP: 入力された ISO8601 準拠の日付より後に変更されたリソースにレスポンスを限定します。

en: Limit response to resources modified before a given ISO8601 compliant date.
ja_JP: 入力された ISO8601 準拠の日付より前に変更されたリソースにレスポンスを限定します。

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
ja_JP: 指定された ISO 8601 に準拠日後に公開されたリソースへの応答を制限します。

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
ja_JP: 指定された ISO 8601 に準拠日前に公開されたリソースへの応答を制限します。

en: Limit response to reviews published before a given ISO8601 compliant date.
ja_JP: 入力された ISO8601 準拠の日付より前に公開されたレビューにレスポンスを限定します。

en: Limit response to specific fields. Defaults to all fields.
ja_JP: 特定のフィールドへの応答を制限します。すべてのフィールドをデフォルトに設定します。

en: Limit response to specific report stats. Allowed values: %s.
ja_JP: 特定のレポートステータスに応答を絞り込みます。可能な値 :%s。

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
ja_JP: 特定の親 ID に属さない項目に結果を限定します。

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the categories taxonomy.
ja_JP: カテゴリータクソノミーで指定用語が割り当てられているすべての項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the taxes taxonomy.
ja_JP: 税金タクソノミーで指定用語が割り当てられたすべての項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to coupons assigned specific coupon IDs.
ja_JP: 特定のクーポン ID に割り当てられているクーポンに検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to downloadable product variations.
ja_JP: ダウンロード可能な商品バリエーションに結果を限定します。

en: Limit result set to downloadable products.
ja_JP: ダウンロード可能な商品に結果を限定します。

en: Limit result set to featured products.
ja_JP: 結果セットを注目の商品に限定します。

en: Limit result set to items assigned a stock report type.
ja_JP: 在庫レポートのタイプが割り当てられている項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items assigned one or more tax rates.
ja_JP: 1つまたは複数の税率が割り当てられている項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that don't have the specified coupon(s) assigned.
ja_JP: 指定クーポンが割り当てられていない項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that don't have the specified order ids.
ja_JP: 注文番号が指定されていない項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that don't have the specified order status.
ja_JP: 注文ステータスが指定されていない項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that don't have the specified parent product(s).
ja_JP: 指定された親商品がない項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that don't have the specified product(s) assigned.
ja_JP: 指定商品が割り当てられていない項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that don't have the specified tax rate(s) assigned.
ja_JP: 指定税率が割り当てられていない項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that don't have the specified variation(s) assigned.
ja_JP: 指定バリエーションが割り当てられていない項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that have the specified coupon(s) assigned.
ja_JP: 指定クーポンが割り当てられている項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that have the specified order ids.
ja_JP: 注文番号が指定されている項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that have the specified order status.
ja_JP: 注文ステータスが指定されている項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that have the specified parent product(s).
ja_JP: 指定された親商品がある項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that have the specified product(s) assigned.
ja_JP: 指定商品が割り当てられている項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that have the specified rate ID(s) assigned.
ja_JP: 特定のレート ID が割り当てられている項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that have the specified tax rate(s) assigned.
ja_JP: 指定税率が割り当てられている項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to items that have the specified variation(s) assigned.
ja_JP: 指定バリエーションが割り当てられている項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
ja_JP: 特定の顧客に割り当て注文にセットした結果に制限。

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
ja_JP: 特定の商品を割り当てられた注文にセットした結果に制限。

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
ja_JP: 特定のステータスが割り当て注文にセットした結果に制限。

en: Limit result set to orders matching part of an order number.
ja_JP: 注文番号の一部が一致する注文に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to orders that don't include products with the specified attributes.
ja_JP: 検索結果の範囲を、指定された属性を持つ商品を含まない注文に限定します。

en: Limit result set to orders that have the specified customer_type
ja_JP: 特定の customer_type の注文に結果を絞り込みます

en: Limit result set to orders that include products with the specified attributes.
ja_JP: 検索結果の範囲を、指定された属性を持つ商品を含む注文に限定します。

en: Limit result set to orders which have specific statuses.
ja_JP: 特定のステータスを持つ注文に結果セットを制限します。

en: Limit result set to product variations with any of the statuses.
ja_JP: 次のステータスの商品バリエーションに結果を限定します。

en: Limit result set to products assigned a specific brand ID.
ja_JP: 結果セットを特定のブランド ID が割り当てられた商品に制限します。

en: Limit result set to products assigned a specific category ID.
ja_JP: 結果セットを特定のカテゴリ ID が割り当てられた商品に制限します。

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class ID.
ja_JP: 特定の配送クラス ID が割り当てられた商品に限定します。

en: Limit result set to products assigned a specific status.
ja_JP: 特定の状況を割り当てられた商品にセットした結果に制限。

en: Limit result set to products assigned a specific tag ID.
ja_JP: 結果セットを特定のタグ ID が割り当てられた商品に制限します。

en: Limit result set to products assigned a specific type.
ja_JP: 結果セットを特定のタイプが割り当てられた商品に制限します。

en: Limit result set to products based on a maximum price, provided using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 通貨の最小単位を使用している場合、最大価格を基準にした商品に結果セットを制限します。

en: Limit result set to products based on a maximum price.
ja_JP: 最高価格に基づいて商品の結果セットを制限します。

en: Limit result set to products based on a minimum price, provided using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 通貨の最小単位を使用している場合、最小価格を基準にした商品に結果セットを制限します。

en: Limit result set to products based on a minimum price.
ja_JP: 最低価格に基づいて商品の結果セットを制限します。

en: Limit result set to products in stock or out of stock.
ja_JP: 在庫の有無に従って商品の結果セットを制限します。

en: Limit result set to products on sale.
ja_JP: 結果セットをセール中の商品に限定します。

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
ja_JP: 在庫数が少ないか在庫切れの商品に検索結果を絞り込みます。(非推奨)

en: Limit result set to products with a certain average rating.
ja_JP: 結果セットを特定の平均評価を持つ商品に限定。

en: Limit result set to products with a specific SKU.
ja_JP: 特定の SKU の商品にセットした結果に制限。

en: Limit result set to products with a specific attribute term ID (required an assigned attribute).
ja_JP: 特定の属性分類 ID を割り当てられた商品に制限。(割り当てられた属性を必須)

en: Limit result set to products with a specific attribute.
ja_JP: 特定の属性を割り当てられた商品にセットした結果に制限。

en: Limit result set to products with a specific attribute. Use the taxonomy name/attribute slug.
ja_JP: 特定の属性を割り当てられた商品にセットした結果に制限。タクソノミー名/属性スラッグを使用します。

en: Limit result set to products with a specific slug.
ja_JP: 特定のスラッグがある商品にセットした結果に制限。

en: Limit result set to products with a specific tax class.
ja_JP: 特定の税区分で商品の結果セットを制限します。

en: Limit result set to products with any of the statuses.
ja_JP: 次のステータスの商品に結果を限定します。

en: Limit result set to products with any of the types.
ja_JP: 次のタイプの商品に結果を限定します。

en: Limit result set to products with or without price.
ja_JP: 価格情報があるまたはない商品に設定する結果を制限します。

en: Limit result set to products with selected global attributes.
ja_JP: 結果セットを、選択したグローバル属性を持つ商品に限定。

en: Limit result set to products with specific SKU(s). Use commas to separate.
ja_JP: 結果セットを特定の SKU の商品に制限します。 カンマを使用して区切ります。

en: Limit result set to products with specific slug(s). Use commas to separate.
ja_JP: 特定のスラッグで商品の結果セットを制限します。 コンマを使用して区切ります。

en: Limit result set to products with specified attributes.
ja_JP: 結果の範囲を指定された属性を持つ商品に限定します。

en: Limit result set to products with specified stock status.
ja_JP: 結果セットを特定の在庫ステータスの商品に限定します。

en: Limit result set to resources assigned to a specific parent. Applies to hierarchical taxonomies only.
ja_JP: 特定の親要素に関連付けられたリソースにセットした結果を制限します。 階層化されたタクソノミーにのみ適用されます。

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
ja_JP: 特定の商品に関連付けられたリソースにセットした結果に制限。

en: Limit result set to resources with a specific code.
ja_JP: 特定のコードのリソースにセットした結果に制限。

en: Limit result set to resources with a specific email.
ja_JP: 特定のメールのリソースにセットした結果に制限。

en: Limit result set to resources with a specific role.
ja_JP: 特定の役割のリソースにセットした結果に制限。

en: Limit result set to resources with a specific slug.
ja_JP: 特定のスラッグのリソースにセットした結果に制限。

en: Limit result set to returning or new customers.
ja_JP: リピート顧客または新規顧客に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to reviews assigned a specific status.
ja_JP: 特定のステータスに割り当てられたレビューに結果を限定します。

en: Limit result set to reviews assigned to specific product IDs.
ja_JP: 特定の商品 ID に割り当てられたレビューに結果を限定します。

en: Limit result set to reviews assigned to specific user IDs.
ja_JP: 特定のユーザー ID に割り当てられたレビューに結果を限定します。

en: Limit result set to reviews from specific category IDs.
ja_JP: 結果セットを特定カテゴリー ID のレビューに制限します。

en: Limit result set to reviews from specific product IDs.
ja_JP: 結果セットを特定の商品 ID のレビューに制限します。

en: Limit result set to specific IDs.
ja_JP: 特定の ID に結果を限定します。

en: Limit result set to specific amount of suggested products.
ja_JP: 特定の数量のおすすめ商品に結果を限定します。

en: Limit result set to specific ids.
ja_JP: 結果セットを特定の ID に限定します。

en: Limit result set to specific product categorie ids.
ja_JP: 特定の商品カテゴリー ID に結果を限定します。

en: Limit result set to specific product tag ids.
ja_JP: 特定の商品タグ ID に結果を限定します。

en: Limit result set to specific types of refunds.
ja_JP: 特定の返金タイプに結果を制限します。

en: Limit result set to that from a specific author email.
ja_JP: 特定の作成者のメールに合致するものに結果を限定します。

en: Limit result set to those of particular parent IDs.
ja_JP: 特定の親 ID のものに制限。

en: Limit result set to variations in the specified categories.
ja_JP: 特定のカテゴリーのバリエーションに検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to variations not in the specified categories.
ja_JP: 特定のカテゴリーではないバリエーションに検索結果を絞り込みます。

en: Limit result set to variations that don't include the specified attributes.
ja_JP: 検索結果の範囲を、指定された属性を含まないバリエーションに限定します。

en: Limit result set to variations that include the specified attributes.
ja_JP: 検索結果の範囲を、指定された属性を含むバリエーションに限定します。

en: Limit result set to virtual product variations.
ja_JP: バーチャル商品バリエーションに結果を限定します。

en: Limit result set to virtual products.
ja_JP: バーチャル商品に結果を限定します。

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
ja_JP: 特定の状況が割り当てた webhooks にセットした結果に限定。

en: Limit result to customers or internal notes.
ja_JP: 顧客メモまたは内部メモに結果を制限します。

en: Limit result to items from the specified categories.
ja_JP: 特定のカテゴリーに属する項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result to items with specified customer ids.
ja_JP: 特定の顧客 ID を持つ項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result to items with specified product ids.
ja_JP: 指定商品 ID を持つ項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result to items with specified user ids.
ja_JP: 特定のユーザー ID を持つ項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit result to items with specified variation ids.
ja_JP: 指定バリエーション ID を持つ項目に検索結果を絞り込みます。

en: Limit results to coupons with codes matching a given string.
ja_JP: 所与の文字列に一致するソースコードを持つクーポンに検索結果を絞り込みます。

en: Limit results to those matching a string.
ja_JP: 文字列に一致するものに結果を限定します。

en: Limit results to those with a SKU that partial matches a string.
ja_JP: SKU が文字列と部分的に一致する結果のみに制限します。

en: Limit stats fields to the specified items.
ja_JP: 統計情報フィールドを指定した項目に制限します。

en: Limit to specific ZIP/postcodes
ja_JP: 特定の郵便番号に限定

en: Limit usage to X items
ja_JP: X商品に利用を制限

en: Limpopo
ja_JP: リンポポ

en: Limón
ja_JP: リモン

en: Lindi
ja_JP: リンディ州

en: Line #
ja_JP: 行番号

en: Line %s
ja_JP: 行%s

en: Line item meta data.
ja_JP: 商品メタデータの行。

en: Line items data.
ja_JP: 商品データの行

en: Line subtotal (before discounts).
ja_JP: 小計項目(割引前)

en: Line subtotal (the price of the product before coupon discounts have been applied).
ja_JP: 科目小計 (クーポン割引を適用する前の商品価格)。

en: Line subtotal tax (before discounts).
ja_JP: 小計税額項目(割引前)

en: Line subtotal tax.
ja_JP: 科目別税金小計。

en: Line taxes.
ja_JP: 税の行。

en: Line total (after discounts).
ja_JP: 合計項目(割引後)

en: Line total (the price of the product after coupon discounts have been applied).
ja_JP: 科目合計 (クーポン割引を適用する前の商品価格)。

en: Line total tax (after discounts).
ja_JP: 合計税額項目(割引後)

en: Line total tax.
ja_JP: 科目別税金合計。

en: Lines of taxes applied to items and shipping.
ja_JP: 項目と配送に適用される税金項目。

en: Link previous orders
ja_JP: 以前の注文へのリンク

en: Link to the external product
ja_JP: 商品の外部リンク

en: Link to the external product is an invalid URL.
ja_JP: 商品の外部リンクが無効な URL です。

en: Linked Products
ja_JP: 関連商品

en: Linked products
ja_JP: 関連商品

en: Links for the provider.
ja_JP: プロバイダーのリンク。

en: Lira
ja_JP: リラ

en: List
ja_JP: リスト

en: List 1 postcode per line
ja_JP: １つの郵便番号に一行登録

en: List additional tax classes you need below (1 per line, e.g. Reduced Rates). These are in addition to "Standard rate" which exists by default.
ja_JP: 必要な追加の税クラスを以下に列挙してください (各行に1個、軽減税率など)。これらはデフォルトで存在する「標準税率」に付加する形で用意します。

en: List of allowed billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
ja_JP: 注文が行われたときの照合が許可されている請求先メールアドレスのリスト。 コンマでメールアドレスを区切ってください。 メールの一部を対応させるのにアスタリスク (*) を使用することもできます。 たとえば、「*@gmail.com」はすべての gmail アドレスに対応します。

en: List of applied cart coupons.
ja_JP: 適用された「お買い物カゴ」のクーポンのリスト。

en: List of assigned attribute terms.
ja_JP: 割り当てられた属性要素のリスト。

en: List of attribute slug(s). If a term ID is provided, this will be ignored.
ja_JP: 属性スラッグのリスト。項目 ID が指定されると、これは無視されます。

en: List of attribute term IDs.
ja_JP: 属性項目 ID のリスト。

en: List of attributes (taxonomy terms) assigned to the product. For variable products, these are mapped to variations (see the `variations` field).
ja_JP: 商品に割り当てられている属性 (タクソノミー) のリスト。 バリエーションのある商品の場合は、これらがバリエーションに割り当てられます (「バリエーション」フィールドを参照)。

en: List of attributes.
ja_JP: 属性の一覧。

en: List of available payment method IDs that can be used to process the order.
ja_JP: 注文の処理に利用できる支払い方法の ID のリスト。

en: List of available shipping rates for the cart.
ja_JP: 「お買い物カゴ」に使用可能な配送料金のリスト。

en: List of available term names of the attribute.
ja_JP: 利用可能な属性の要素名の一覧。

en: List of billing address data.
ja_JP: 請求書住所データのリスト。

en: List of cart fees.
ja_JP: お買い物カゴ手数料のリスト。

en: List of cart item errors, for example, items in the cart which are out of stock.
ja_JP: 「お買い物カゴ」の項目エラーのリスト (欠品中の項目が「お買い物カゴ」に入っているなど)。

en: List of cart items the returned shipping rates apply to.
ja_JP: 返された配送料金の適用される「お買い物カゴ」の項目のリスト。

en: List of cart items.
ja_JP: お買い物カゴのアイテムのリスト。

en: List of categories
ja_JP: カテゴリー一覧

en: List of categories with their product counts
ja_JP: カテゴリーと商品数一覧

en: List of categories, if applicable.
ja_JP: カテゴリーのリスト (該当する場合)。

en: List of categories.
ja_JP: カテゴリーのリスト。

en: List of category IDs the coupon applies to.
ja_JP: クーポンが適用されたカテゴリー ID のリスト。

en: List of category IDs the coupon does not apply to.
ja_JP: クーポンが適用されていないカテゴリー ID のリスト。

en: List of city names. Introduced in WooCommerce 5.3.
ja_JP: 都市名のリスト。 WooCommerce 5.3 で導入されました。

en: List of countries on this continent.
ja_JP: この大陸の国のリスト。

en: List of created resources.
ja_JP: 作成されたリソースのリスト。

en: List of cross-sell products IDs.
ja_JP: クロスセル商品 ID のリスト。

en: List of cross-sells items related to cart items.
ja_JP: お買い物カゴのアイテムに関連するクロスセルアイテムのリストです。

en: List of delete resources.
ja_JP: 削除されたリソースのリスト。

en: List of downloadable files.
ja_JP: ダウンロードファイルのリスト

en: List of email addresses that can use this coupon.
ja_JP: このクーポンを使うことができるメールアドレスのリスト

en: List of extended deprecated tasks from the client side filter.
ja_JP: クライアント側のフィルターからの拡張された非推奨タスクのリスト。

en: List of grouped products ID.
ja_JP: グループ化された商品 ID の一覧。

en: List of images.
ja_JP: 画像のリスト。

en: List of order coupons.
ja_JP: 注文クーポンリスト。

en: List of order product IDs, names, quantities.
ja_JP: 注文商品の ID、名前、数量リスト。

en: List of postcodes / ZIPs. Introduced in WooCommerce 5.3.
ja_JP: 郵便番号/ ZIP のリスト。 WooCommerce 5.3 で導入されました。

en: List of product IDs the coupon can be used on.
ja_JP: クーポンを使用できる商品 ID のリスト。

en: List of product IDs the coupon cannot be used on.
ja_JP: クーポンを使用できない商品 ID のリスト。

en: List of refunds.
ja_JP: 返金の一覧。

en: List of related products IDs.
ja_JP: 関連商品 ID のリスト。

en: List of required payment gateway features to process the order.
ja_JP: 注文を処理するために必要なお支払いゲートウェイ機能のリストです。

en: List of sales reports.
ja_JP: 売上レポートのリスト。

en: List of shipping address data.
ja_JP: お届け先住所のデータ一覧。

en: List of shipping rates.
ja_JP: 配送料金のリスト。

en: List of states in this country.
ja_JP: この国の州のリスト。

en: List of supported continents, countries, and states.
ja_JP: サポートされている大陸、国、州のリスト。

en: List of supported currencies.
ja_JP: サポートされている通貨のリスト。

en: List of supported states in a given country.
ja_JP: 特定の国でサポートされている州のリスト。

en: List of tags, if applicable.
ja_JP: タグのリスト (該当する場合)。

en: List of tags.
ja_JP: タグのリスト。

en: List of top sellers products.
ja_JP: 売上上位商品のリスト。

en: List of up-sell products IDs.
ja_JP: アップセル商品 ID のリスト。

en: List of updated resources.
ja_JP: 更新されたリソースのリスト。

en: List of upsell products IDs.
ja_JP: アップセル商品IDのリスト。

en: List of user IDs (or guest email addresses) that have used the coupon.
ja_JP: クーポンを使用したユーザー ID (またはゲストのメールアドレス) のリスト。

en: List of variation IDs, if applicable.
ja_JP: バリエーション ID のリスト (該当する場合)。

en: List of variation attributes.
ja_JP: バリエーション属性の一覧。

en: List of variations IDs.
ja_JP: バリエーション ID 一覧。

en: List of variations.
ja_JP: バリエーション一覧。

en: List products and create ads on Facebook and Instagram with <a href="https://woocommerce.com/products/facebook/">Facebook for WooCommerce</a>
ja_JP: <a href="https://woocommerce.com/products/facebook/">Facebook for WooCommerce</a> で商品をリスト化し、Facebook と Instagram に広告を作成します。

en: List products and create ads on Facebook and Instagram.
ja_JP: 商品をリスト化し、Facebook と Instagram に広告を作成します。

en: List the regions you'd like to include in your shipping zone. Customers will be matched against these regions.
ja_JP: 配送ゾーンに含める地域をリストに入れます。 顧客はこれらの地域と照らし合わせて、マッチングされます。

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Littoral
ja_JP: リトラル

en: Live
ja_JP: ライブ

en: Live API password
ja_JP: 本番環境 API パスワード

en: Live API signature
ja_JP: 本番環境 API 署名

en: Live API username
ja_JP: 本番環境 API ユーザー名

en: Livorno
ja_JP: リヴォルノ

en: Lleida
ja_JP: リェイダ

en: Load billing address
ja_JP: お客様情報を呼び込む

en: Load shipping address
ja_JP: お届け先住所を読み込む

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
ja_JP: お客様の請求先情報を読み込みますか ? 操作を行うと、現在入力済みの請求先情報は削除されます。

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ja_JP: お客様のお届け先情報を読み込みますか ? 操作を行うと、現在入力済みのお届け先情報は削除されます。

en: Loading network orders
ja_JP: ネットワークでの注文を読み込んでいます

en: Loading page, please wait.
ja_JP: ページを読み込み中です。お待ちください。

en: Loading&hellip;
ja_JP: 読み込み中&hellip;

en: Local delivery
ja_JP: 宅配便

en: Local delivery (legacy)
ja_JP: 地域配送 (旧)

en: Local pickup
ja_JP: 店頭渡し

en: Local pickup (legacy)
ja_JP: 店頭渡し (旧)

en: Local pickup: Manage existing pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
ja_JP: 店頭受取: <a href="%s">店頭受取設定ページ</a>で既存の受取場所を管理できます。

en: Local pickup: Set up pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
ja_JP: 店頭渡し: <a href="%s">店頭渡し設定ページ</a>で受け渡し場所を設定します。

en: Locale used for the note title and content.
ja_JP: メモのタイトルと内容に使用されるロケール。

en: Locally sourced ingredients
ja_JP: 地元で調達された原材料

en: Location
ja_JP: 所在地

en: Location, IP address and browser type: we’ll use this for purposes like estimating taxes and shipping
ja_JP: 場所、IP アドレス、ブラウザーのタイプ:この情報は、税金の見積りや配送のために使用します。

en: Locations not covered by your other zones
ja_JP: 他の地域でカバーされていない場所

en: Locations outside all other zones
ja_JP: 他のすべての地域から外れた場所

en: Lodi
ja_JP: ローディ

en: Loei
ja_JP: ルーイ

en: Lofa
ja_JP: ロファ

en: Log
ja_JP: ログ

en: Log PayPal events such as IPN requests and review them on the <a href="%s">Logs screen</a>. Note: this may log personal information. We recommend using this for debugging purposes only and deleting the logs when finished.
ja_JP: PayPal イベント (IPN リクエストなど) をログに記録し、<a href="%s">ログ画面</a>で確認します。 注意: これにより個人情報が記録される場合があります。 デバッグ目的でのみ使用し、デバッグが完了したらログを削除することをおすすめします。

en: Log directory size
ja_JP: ログディレクトリのサイズ

en: Log directory writable
ja_JP: ログディレクトリは書き込み可能です。

en: Log directory.
ja_JP: ログのディレクトリ。

en: Log entries are stored in this database table: %s
ja_JP: ログエントリーはこのデータベーステーブルに保存されます: %s

en: Log files are stored in this directory: %s
ja_JP: ログファイルはこのディレクトリに保存されます: %s

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Log in to Download Files
ja_JP: ファイルをダウンロードするにはログインしてください。

en: Log out
ja_JP: ログアウト

en: Log storage
ja_JP: ログストレージ

en: Logged in as %s
ja_JP: %s としてログイン中

en: Logger
ja_JP: ロガー

en: Logging
ja_JP: ロギング

en: Logging is disabled. It can be enabled in <a href="%s">Logs Settings</a>.
ja_JP: ロギングは無効化されています。 <a href="%s">「ログ設定」</a>で有効化できます。

en: Logging.
ja_JP: ロギング。

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Logs settings
ja_JP: ログ設定

en: Loja
ja_JP: ロハ

en: Longford
ja_JP: ロングフォード

en: Look for orders, customer info, and process refunds in one click with the Woo app.
ja_JP: Woo アプリで、注文と顧客情報を検索し、返金をワンクリックで処理できます。

en: Looking for the WooCommerce Helper?
ja_JP: WooCommerce ヘルパーをお探しですか ?

en: Lookup tables are regenerating
ja_JP: ルックアップテーブルを再生成しています

en: Lopburi
ja_JP: ロッブリー

en: Loreto
ja_JP: ロレト

en: Los Lagos
ja_JP: ロス・ラゴス

en: Los Ríos
ja_JP: ロス・リオス

en: Los Santos
ja_JP: ロスサントス

en: Lost password
ja_JP: パスワードを忘れた場合

en: Lost your password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか ?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ja_JP: パスワードをお忘れですか ? ユーザー名またはメールアドレスを入力してください。新しいパスワードを発行するリンクを送信します。

en: Louga
ja_JP: ルーガ

en: Louisiana
ja_JP: ルイジアナ州

en: Louth
ja_JP: ラウス

en: Lovech
ja_JP: ロヴェチ

en: Low Stock amount for the product.
ja_JP: 商品の在庫少の数量。

en: Low Stock amount for the variation.
ja_JP: バリエーションの在庫少の数量。

en: Low in stock
ja_JP: 在庫が少ない

en: Low stock amount
ja_JP: 在庫量わずか

en: Low stock threshold
ja_JP: 在庫低下を知らせる数値

en: Lower Saxony
ja_JP: ニーダーザクセン

en: Luanda
ja_JP: ルアンダ

en: Luang Namtha
ja_JP: ルアンナムター

en: Luang Prabang
ja_JP: ルアンパバーン

en: Luapula
ja_JP: ルアプラ

en: Lucca
ja_JP: ルッカ

en: Lugo
ja_JP: ルーゴ

en: Luhanshchyna
ja_JP: ルハーンシク州

en: Lumbini
ja_JP: ルンビニ

en: Lunda-Norte
ja_JP: ルンダ・ノルテ

en: Lunda-Sul
ja_JP: ルンダ・スル

en: Luristan (لرستان)
ja_JP: ロレスターン (لرستان)

en: Lusaka
ja_JP: ルサカ

en: Luuka
ja_JP: ルッカ

en: Luwero
ja_JP: ルウェロ

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Luxor
ja_JP: ルクソール

en: Luzern
ja_JP: ルツェルン

en: Lvivshchyna
ja_JP: リヴィウ州

en: Lwengo
ja_JP: ルウェンゴ

en: LxWxH in decimal form
ja_JP: 10進表記の長さx幅x高さ

en: Lyantonde
ja_JP: リャントンデ

en: M j, Y
ja_JP: Y年n月j日

en: M j, Y @ G:i
ja_JP: Y年n月j日 @ G:i

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
ja_JP: 注文を確実にするためのお買い物カゴ内の商品の MD5ハッシュは変更されません。

en: Macanese pataca
ja_JP: マカオ・パタカ

en: Macao
ja_JP: マカオ

en: Macao / 澳门
ja_JP: マカオ / 澳门

en: Macedonian denar
ja_JP: マケドニア・デナール

en: Macerata
ja_JP: マチェラータ

en: Machakos
ja_JP: マチャコス

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Madaripur
ja_JP: マダリプール

en: Madhya Pradesh
ja_JP: マディヤ・プラデーシュ州

en: Madre de Dios
ja_JP: マドレデディオス

en: Madrid
ja_JP: マドリード

en: Madriz
ja_JP: マドリス

en: Mae Hong Son
ja_JP: メーホンソーン

en: Magallanes
ja_JP: マガジャネス

en: Magdalena
ja_JP: マグダレナ

en: Maguindanao
ja_JP: マギンダナオ

en: Magura
ja_JP: マグラ

en: Maha Sarakham
ja_JP: マハーサーラカーム

en: Mahakali
ja_JP: マハカリ

en: Maharashtra
ja_JP: マハーラーシュトラ州

en: Mailchimp icon
ja_JP: Mailchimp アイコン

en: Main image width
ja_JP: メインイメージの幅

en: Maine
ja_JP: メイン州

en: Make &#8220;%s&#8221; the default category
ja_JP: &#8220;%s&#8221; をデフォルトカテゴリーにする

en: Make a collection of related products, enabling customers to purchase multiple items together.
ja_JP: 関連商品を集めてコレクションにし、顧客が複数の商品をまとめて購入できるようにします。

en: Make a duplicate from this product
ja_JP: この商品から複製する

en: Make default
ja_JP: デフォルトにする

en: Make sure cart and checkout flows are configured correctly for your shoppers.
ja_JP: 買い物客のお買い物カゴフローと購入手続きフローが適切に設定されていることを確認してください。

en: Make sure to include the --user flag with an account that has permissions for this action.
ja_JP: --user フラグには、この操作の権限を持つアカウントを含めるようにしてください。

en: Make sure you enter the name and values for each attribute.
ja_JP: 各属性の名前と値を必ず入力してください。

en: Make your house feel like home
ja_JP: 居心地の良い家づくり

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order will not be shipped until the funds have cleared in our account.
ja_JP: 料金は銀行口座に直接振り込むことができます。支払いの照会先として注文番号を使用してください。口座で決済が完了するまで、注文は発送されません。

en: Makueni
ja_JP: マクエニ

en: Malacca (Melaka)
ja_JP: ムラカ

en: Malagasy ariary
ja_JP: マダガスカル・アリアリ

en: Malanje
ja_JP: マランジェ

en: Malatya
ja_JP: マラティヤ

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Malawian kwacha
ja_JP: マラウイ・クワチャ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Malaysian ringgit
ja_JP: マレーシア・リンギット

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Maldivian rufiyaa
ja_JP: モルディブ・ルフィヤ

en: Maldonado
ja_JP: マルドナド

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Maluku
ja_JP: モルッカ諸島

en: Maluku Utara
ja_JP: 北マルク州

en: Manabí
ja_JP: マナビ

en: Manafwa
ja_JP: マナフワ

en: Manage
ja_JP: 管理

en: Manage WooCommerce features
ja_JP: WooCommerce 機能を管理

en: Manage individual product combinations created from options.
ja_JP: オプションから作成した個々の商品の組み合わせを管理します。

en: Manage stock
ja_JP: 在庫管理

en: Manage stock.
ja_JP: 在庫管理。

en: Manage stock?
ja_JP: 在庫を管理しますか ?

en: Manage suggestions
ja_JP: 提案を管理

en: Manage the "%s" payment method
ja_JP: 支払い方法「%s」を管理します

en: Manage transactions without leaving your WordPress Dashboard. Only with WooPayments.
ja_JP: WordPress ダッシュボードを閉じなくても、トランザクションを管理できます。 WooPayments でのみ可能。

en: Manage your orders on the go
ja_JP: 外出先でも注文を管理

en: Manage your store's reports and monitor key metrics with a new and improved interface and dashboard.
ja_JP: 貴社のストアのレポートを管理し、新しく改良されたインターフェイスとダッシュボードで主要指標を監視します。

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
ja_JP: WooCommerce のダッシュボードから、全ての更新や商品通知などを受け取り、定期購入を管理できます。

en: Managua
ja_JP: マナグア

en: Manchester
ja_JP: マンチェスター

en: Mandera
ja_JP: マンデラ

en: Manica
ja_JP: マニカ

en: Manikganj
ja_JP: マニカガンジ

en: Manipur
ja_JP: マニプル州

en: Manisa
ja_JP: マニサ

en: Manitoba
ja_JP: マニトバ

en: Mantova
ja_JP: マントヴァ

en: Manual
ja_JP: 手動

en: Manually sent
ja_JP: 手動で送信

en: Manx pound
ja_JP: マンクス・ポンド

en: Manyara
ja_JP: マニャラ州

en: Map CSV fields to products
ja_JP: CSV フィールドを商品項目に合わせる

en: Map to field
ja_JP: フィールドへの割り当て

en: Maputo
ja_JP: マプト

en: Maputo Province
ja_JP: マプト州

en: Mara
ja_JP: マラ州

en: Maracha
ja_JP: マラチャ

en: Maramureș
ja_JP: マラムレシュ

en: Maranhão
ja_JP: マラニャン

en: Mardin
ja_JP: マルディン

en: Margibi
ja_JP: マージビ

en: Marinduque
ja_JP: マリンドゥケ

en: Mark this review as spam
ja_JP: このレビューをスパムとしてマーク

en: Markazi (مرکزی)
ja_JP: マルキャズィー (مرکزی)

en: Marketing
ja_JP: マーケティング

en: Marketing channel cannot be registered because there is already a channel registered with the same slug!
ja_JP: 同じスラッグのチャネルがすでに登録されているため、マーケティングチャネルを登録できません。

en: Marketing tactic
ja_JP: マーケティング戦略

en: Marketplace
ja_JP: マーケットプレイス

en: Marketplace suggestions
ja_JP: マーケットプレイスの提案

[ctx: Marketplace suggestions]
en: Get more options
ja_JP: 追加オプションを表示

en: Marlborough
ja_JP: マールバラ

en: Marrakech
ja_JP: マラケシュ

en: Marrakech-Medina
ja_JP: マラケシュ・メディナ

en: Marrakech-Menara
ja_JP: マラケシュ・メナラ

en: Marsabit
ja_JP: マルサビット

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク

en: Maryland
ja_JP: メリーランド州

en: Masaka
ja_JP: マサカ

en: Masaya
ja_JP: マサヤ

en: Masbate
ja_JP: マスバテ

en: Mascara
ja_JP: マスカラ

en: Masindi
ja_JP: マシンディ

en: Massa-Carrara
ja_JP: マッサ＝カッラーラ

en: Massachusetts
ja_JP: マサチューセッツ州

en: Matagalpa
ja_JP: マタガルパ

en: Matam
ja_JP: マタム

en: Match images
ja_JP: 一致画像

en: Matched Line
ja_JP: 一致した行

en: Matera
ja_JP: マテーラ

en: Mato Grosso
ja_JP: マトグロッソ州

en: Mato Grosso do Sul
ja_JP: マトグロッソドスル州

en: Matrouh
ja_JP: マトルーフ

en: Maule
ja_JP: マウレ

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Mauritanian ouguiya
ja_JP: モーリタニア・ウギア

en: Mauritian rupee
ja_JP: モーリシャス・ルピー

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Max %s
ja_JP: 最大 %s

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
ja_JP: お買い物カゴ内でクーポンを適用できる最大商品数。

en: Max price
ja_JP: 最高価格

en: Max price found in collection of products.
ja_JP: 商品のコレクションで見つかった最高価格。

en: Max upload size
ja_JP: 最大アップロードサイズ

en: Max upload size.
ja_JP: 最大アップロードサイズ。

en: MaxMind GeoIP database.
ja_JP: MaxMind GeoIP データベース。

en: MaxMind Geolocation
ja_JP: MaxMind 位置情報

en: MaxMind License Key
ja_JP: MaxMind ライセンスキー

en: Maximum depth
ja_JP: 最大の深さ

en: Maximum number of items to be returned in result set.
ja_JP: 結果として返される項目の最大数。

en: Maximum number of items to be returned in result set. Defaults to no limit if left blank.
ja_JP: 結果セット内で返される最大項目数。 空白のまま残された場合、デフォルトで無制限となります。

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
ja_JP: クーポンを使用し出来る最大発注金額。

en: Maximum simultaneous queues already in progress (%s queue). No additional queues will begin processing until the current queues are complete. | Maximum simultaneous queues already in progress (%s queues). No additional queues will begin processing until the current queues are complete.
ja_JP[0]: 最大数の同時実行キューがすでに進行しています (%s件)。現在のキューが完了するまで、新しいキューの処理は開始されません。

en: Maximum size: %s
ja_JP: 最大サイズ: %s

en: Maximum spend
ja_JP: 利用上限額

en: Mayo
ja_JP: メイヨー

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Mayuge
ja_JP: マユゲ

en: Mazandaran (مازندران)
ja_JP: マーザンダラーン (مازندران)

en: Mbale
ja_JP: ムバレ

en: Mbarara
ja_JP: ムバララ

en: Mbeya
ja_JP: ムベヤ州

en: Measurements
ja_JP: 単位

en: Meath
ja_JP: ミース

en: Mechi
ja_JP: メチ

en: Mecklenburg-Vorpommern
ja_JP: メクレンブルク＝フォアポンメルン

en: Medium
ja_JP: 普通

en: Meet us
ja_JP: お問い合わせください

en: Meghalaya
ja_JP: メーガーラヤ州

en: Mehedinți
ja_JP: メヘディンチ

en: Meherpur
ja_JP: メヘルプール

en: Meknès
ja_JP: メクネス

en: Melilla
ja_JP: メリリャ

en: Members of our team have access to the information you provide us. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
ja_JP: 当チームのメンバーはお客様から提供された情報にアクセスできます。例えば、管理者とショップ運営者は以下の情報にアクセスできます。

en: Memberships
ja_JP: 会員

en: Mendoza
ja_JP: メンドーサ

en: Menu order
ja_JP: メニューの順序

en: Menu order, used to custom sort products.
ja_JP: 商品並べ替えに使われるメニューの順序。

en: Menu order, used to custom sort the resource.
ja_JP: カスタムリソースをソートするために使用されるメニューの順序。

en: Meru
ja_JP: メル

en: Message
ja_JP: メッセージ

[ctx: Message explaining that there are no products found]
en: No results found
ja_JP: 一致する結果が見つかりませんでした

[ctx: Message explaining that there are no products returned from a search]
en: No products were found matching your selection.
ja_JP: 選択に一致する商品が見つかりませんでした。

en: Messina
ja_JP: メッシーナ

en: Meta
ja_JP: メタ

en: Meta Ads & Pixel for WooCommerce
ja_JP: WooCommerce の Meta 広告とピクセル

en: Meta ID.
ja_JP: メタ ID。

en: Meta data attached to the shipping rate.
ja_JP: 配送料金に添付されたメタデータ。

en: Meta data.
ja_JP: メタデータ。

en: Meta key for UI display.
ja_JP: UI 表示のメタキー。

en: Meta key.
ja_JP: メタキー。

en: Meta label.
ja_JP: メタラベル。

en: Meta value for UI display.
ja_JP: UI 表示のメタ値。

en: Meta value.
ja_JP: メタ値。

en: Meta: %s
ja_JP: メタ: %s

en: Metadata related to the item
ja_JP: アイテムに関連するメタデータ

en: Meters
ja_JP: メートル

en: Method
ja_JP: 方法

en: Method %1$s is not implemented. Classes overriding has_cogs must override this method too.
ja_JP: メソッド %1$s は実装されていません。has_cogs を上書きするクラスは、このメソッドも上書きする必要があります。

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
ja_JP: メソッド '%s' は実装されていません。サブクラスで上書きする必要があります。

en: Method ID.
ja_JP: メソッド ID。

en: Method availability
ja_JP: メソッドの有効性

en: Method not implemented
ja_JP: メソッドは実装されていません

en: Method title
ja_JP: メソッドのタイトル

en: Metro Manila
ja_JP: マニラ首都圏

en: Mexican peso
ja_JP: メキシコ・ペソ

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Međimurje County
ja_JP: メジムリェ群

en: Michigan
ja_JP: ミシガン州

en: Michoacán
ja_JP: ミチョアカン

en: Micronesia
ja_JP: ミクロネシア

en: Midelt
ja_JP: ミデルト

en: Midway Atoll
ja_JP: ミッドウェー環礁

en: Mie
ja_JP: 三重県

en: Migori
ja_JP: ミゴリ

en: Migrate command is deprecated. Please use `sync` instead.
ja_JP: 移行コマンドは非推奨です。 代わりに「sync」を使用してください。

en: Migrated action with ID %1$d in %2$s to ID %3$d in %4$s
ja_JP: %2$sの ID %1$dのアクションを、%4$sの ID %3$d に移行しました。

en: Migrating %d action | Migrating %d actions
ja_JP[0]: %d件のアクションを移行しています

en: Mila
ja_JP: ミラ

en: Milano
ja_JP: ミラノ

en: Millimeters
ja_JP: ミリメートル

en: Min %s
ja_JP: 最小 %s

en: Min and max prices found in collection of products, provided using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 通貨の最小単位を使用している場合、商品コレクション内の最小価格と最大価格。

en: Min price
ja_JP: 最低価格

en: Min price found in collection of products.
ja_JP: 商品のコレクションで見つかった最低価格。

en: Minas Gerais
ja_JP: ミナスジェライス州

en: Mini-Cart
ja_JP: ミニお買い物カゴ

en: Minimal
ja_JP: ミニマル

en: Minimum order amount
ja_JP: 最低注文金額

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
ja_JP: クーポンが適用される前にお買い物カゴに入れる必要がある最低注文金額。

en: Minimum severity level.
ja_JP: 最小重大度レベル。

en: Minimum spend
ja_JP: 最小額

en: Minnesota
ja_JP: ミネソタ州

en: Minya
ja_JP: ミニヤー

en: Misamis Occidental
ja_JP: 西ミサミス

en: Misamis Oriental
ja_JP: 東ミサミス

en: Misiones
ja_JP: ミシオネス

en: Missing MaxMind Reader library!
ja_JP: MaxMind Reader ライブラリがありません!

en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
ja_JP[0]: OAuth 変数 %s が存在しません

en: Missing base tables: %s. Some WooCommerce functionality may not work as expected.
ja_JP: 不足している基本テーブル : %s。 WooCommerce の一部機能が想定どおり機能しない可能性があります。

en: Missing parameter %s
ja_JP: %s の項目がありません

en: Missing table info for query arg.
ja_JP: クエリ引数のテーブル情報がありません。

en: Missing the Nonce header. This endpoint requires a valid nonce.
ja_JP: Nonce ヘッダーがありません。 このエンドポイントでは、有効なワンタイムパスワードが必要です。

en: Missing the WooCommerce %s package
ja_JP: WooCommerce %s パッケージが見つかりません

en: Missing variation data for variable product.
ja_JP: バリエーション商品のバリエーションデータがありません。

en: Mississippi
ja_JP: ミシシッピー州

en: Missouri
ja_JP: ミズーリ州

en: Mitooma
ja_JP: ミトマ

en: Mityana
ja_JP: ミティアナ

en: Miyagi
ja_JP: 宮城県

en: Miyazaki
ja_JP: 宮崎県

en: Mizoram
ja_JP: ミゾラム州

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Mobile app
ja_JP: モバイルアプリ

en: Modena
ja_JP: モデナ

en: Mohammedia
ja_JP: モハメディア

en: Moldova
ja_JP: モルドバ

en: Moldovan leu
ja_JP: モルドバ・レウ

en: Mollie
ja_JP: モバイル

en: Mombasa
ja_JP: モンバサ

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Monaghan
ja_JP: モナハン

en: Money spent
ja_JP: 利用金額

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
ja_JP: モンゴル・トゥグルグ

en: Monitor your sales and high performing products with the Woo app.
ja_JP: Woo アプリでセールスと売れ行きが好調な商品を追跡

en: Mono
ja_JP: モノ

en: Montana
ja_JP: モンタナ

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Montevideo
ja_JP: モンテビデオ

en: Month(s)
ja_JP: 月

en: Monthly
ja_JP: 毎月

en: Montserrado
ja_JP: モンセラード

en: Montserrat
ja_JP: モントセラート

en: Monufia
ja_JP: ミヌフィーヤ

en: Monza e della Brianza
ja_JP: モンツァ・エ・ブリアンツァ

en: Moquegua
ja_JP: モケグア

en: Morazán
ja_JP: モラサン

en: More new products
ja_JP: その他の新商品

en: Morelos
ja_JP: モレロス

en: Moroccan dirham
ja_JP: モロッコ・ディルハム

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Morogoro
ja_JP: モロゴロ州

en: Morona-Santiago
ja_JP: モロナサンチアゴ

en: Moroto
ja_JP: モロト

en: Most discount
ja_JP: 値引き順

en: Most popular
ja_JP: 人気順

en: Most stocked
ja_JP: 最も在庫が多い

en: Mostaganem
ja_JP: モスタガヌム

en: Moulay Yacoub
ja_JP: ムーレイ・ヤコブ

en: Moulvibazar
ja_JP: マウルビ=バザール

en: Mountain Province
ja_JP: マウンテン

en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
ja_JP: 「%s」をゴミ箱に移動

en: Move down
ja_JP: 下に移動

en: Move the "%s" payment method down
ja_JP: 支払い方法「%s」を下に移動します

en: Move the "%s" payment method up
ja_JP: 支払い方法「%s」を上に移動します

en: Move this review to the Trash
ja_JP: このレビューをゴミ箱に移動

en: Move to Trash
ja_JP: ゴミ箱へ移動

en: Move up
ja_JP: 上に移動

en: Moxico
ja_JP: モシコ

en: Moyo
ja_JP: モヨ

en: Mozambican metical
ja_JP: モザンビーク・メティカル

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Mpigi
ja_JP: ムピジ

en: Mpumalanga
ja_JP: ムプマランガ

en: Mtwara
ja_JP: ムトワラ州

en: Mubende
ja_JP: ムベンデ

en: Muchinga
ja_JP: ムチンガ

en: Mukdahan
ja_JP: ムックダーハーン

en: Mukono
ja_JP: ムコノ

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
ja_JP: マルチバイト文字列 (mbstring) は、メールなどで文字エンコーディングを変換したり、文字を小文字に変換するためなどに使われます。

en: Multibyte string
ja_JP: マルチバイト文字列

en: Multipart
ja_JP: マルチパート

en: Multiple files match this ID.
ja_JP: 複数のファイルがこの ID に一致します。

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
ja_JP: メトロポリタン・リマ市

en: Municipality
ja_JP: 自治体

en: Municipality / District
ja_JP: 市町村 / 地区

en: Munshiganj
ja_JP: ムンシガンジ

en: Murang’a
ja_JP: ムランガ

en: Murcia
ja_JP: ムルシア

en: Mureș
ja_JP: ムレシュ

en: Must Use Plugins
ja_JP: MU プラグイン

en: Muğla
ja_JP: ムーラ

en: Muş
ja_JP: ムシュ

en: Mwanza
ja_JP: ムワンザ州

en: My Account
ja_JP: マイアカウント

en: My Account Page
ja_JP: マイアカウントページ

en: My Subscriptions
ja_JP: 定期購入

en: My Subscriptions %s
ja_JP: サブスクリプション %s

en: My account
ja_JP: マイアカウント

en: My account page
ja_JP: マイアカウントページ

en: MySQL version
ja_JP: MySQL バージョン

en: MySQL version string.
ja_JP: MySQL バージョン

en: MySQL version.
ja_JP: MySQL バージョン。

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Mykolayivschyna
ja_JP: ムィコラーイウ州

en: Mymensingh
ja_JP: マイメイシン

en: Málaga
ja_JP: マラガ

en: Médiouna
ja_JP: メディウナ

en: Médéa
ja_JP: メデア

en: M’Sila
ja_JP: ムシラ

en: M’diq-Fnideq
ja_JP: メディック・フニデク

en: N. Revenue
ja_JP: N.収益

en: N. Revenue (formatted)
ja_JP: N.収益 (フォーマット済み)

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Naama
ja_JP: ナーマ

en: Nabilatuk
ja_JP: ナビラトゥク

en: Nador
ja_JP: ナドール

en: Nagaland
ja_JP: ナガランド州

en: Nagano
ja_JP: 長野県

en: Nagasaki
ja_JP: 長崎県

en: Nairobi County
ja_JP: ナイロビカウンティ

en: Nakapiripirit
ja_JP: ナカピリピリ

en: Nakaseke
ja_JP: ナカセケ

en: Nakasongola
ja_JP: ナカソンゴラ

en: Nakhon Nayok
ja_JP: ナコーンナーヨック

en: Nakhon Pathom
ja_JP: ナコーンパトム

en: Nakhon Phanom
ja_JP: ナコーンパノム

en: Nakhon Ratchasima
ja_JP: ナコーンラーチャシーマー

en: Nakhon Sawan
ja_JP: ナコーンサワン

en: Nakhon Si Thammarat
ja_JP: ナコーンシータンマラート

en: Nakuru
ja_JP: ナクル

en: Namayingo
ja_JP: ナマインゴ

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name (Last, First)
ja_JP: 名前(姓、名)

en: Name (numeric)
ja_JP: 名前(数値)

en: Name (required)
ja_JP: 名前 (必須)

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
ja_JP: サイト上に表示される属性名です。

en: Name for the resource.
ja_JP: リソース名。

[ctx: Name of credit card]
en: Discover
ja_JP: ディスカバー

en: Name of other platform used to sell (not listed).
ja_JP: 他の販売用プラットフォーム名 (リストにないもの)。

en: Name of other platform used to sell.
ja_JP: 販売用の他のプラットフォーム名。

en: Name of the action hook that will be triggered.
ja_JP: トリガーされるアクションフックの名前。

en: Name of the customer for the order
ja_JP: 注文した顧客の名前

en: Name of the item.
ja_JP: 項目名。

en: Name of the marketing campaign type.
ja_JP: マーケティングキャンペーンの種類の名前。

en: Name of the marketing channel.
ja_JP: マーケティングチャネルの名前。

en: Name of the metadata.
ja_JP: メタデータの名称。

en: Name of the note.
ja_JP: メモの名前。

en: Name of the package.
ja_JP: 荷物名。

en: Name of the plugin.
ja_JP: プラグインの名前。

en: Name of the product that the review belongs to.
ja_JP: レビューの対象商品の名前。

en: Name of the reviewer.
ja_JP: レビュアー名。

en: Name of the shipping rate, e.g. Express shipping.
ja_JP: 配送料金の名前 (速達配送など)。

en: Name.
ja_JP: 名前。

en: Namibe
ja_JP: ナミベ

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Namibian dollar
ja_JP: ナミビア・ドル

en: Namisindwa
ja_JP: ナミシンドワ

en: Nampula
ja_JP: ナンプラ

en: Namutumba
ja_JP: ナムトゥンバ

en: Nan
ja_JP: ナーン

en: Nandi
ja_JP: ナンディ

en: Naogaon
ja_JP: ナオガオン

en: Napak
ja_JP: ナパック

en: Napo
ja_JP: ナポ

en: Napoli
ja_JP: ナポリ

en: Nara
ja_JP: 奈良県

en: Narail
ja_JP: ナライル

en: Narathiwat
ja_JP: ナラーティワート

en: Narayanganj
ja_JP: ナヤヤガンジ

en: Narayani
ja_JP: ナラヤニ

en: Nariño
ja_JP: ナリーニョ

en: Narok
ja_JP: ナロク

en: Narsingdi
ja_JP: ノルシンディ

en: Nasarawa
ja_JP: ナサラワ

en: Natore
ja_JP: ナトール

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Navarra
ja_JP: ネバーラ

en: Navassa Island
ja_JP: ナバッサ島

en: Navigating life's intricate fabric, choices unfold paths to the extraordinary, demanding creativity, curiosity, and courage for a truly fulfilling journey.
ja_JP: 入り組んだ人生を進む中で、選択は非日常への道を開きます。真に充実した旅には、創造性、好奇心、勇気が必要です。

en: Nawabganj
ja_JP: ナワバンジ

en: Nayarit
ja_JP: ナヤリット

en: Neamț
ja_JP: ネアムツ

en: Nebbi
ja_JP: ネビ

en: Nebraska
ja_JP: ネブラスカ州

en: Negeri Sembilan
ja_JP: ヌグリスンビラン州

en: Negros Occidental
ja_JP: 西ネグロス

en: Negros Oriental
ja_JP: 東ネグロス

en: Nelson
ja_JP: ネルソン

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Nepalese rupee
ja_JP: ネパール・ルピー

en: Net Payment
ja_JP: 支払額 (正味)

en: Net Revenue
ja_JP: 純収益

en: Net Sales
ja_JP: 純売上高

en: Net discount amount.
ja_JP: 正味割引額。

en: Net profit
ja_JP: 純利益

en: Net sales
ja_JP: 純売上高

en: Net sales amount
ja_JP: 売上額

en: Net sales in the period.
ja_JP: 期間中の粗利高。

en: Net sales.
ja_JP: 純売上高。

en: Net total revenue (formatted).
ja_JP: 合計純収益 (フォーマット済み)。

en: Net total revenue.
ja_JP: 合計純収益。

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: Netherlands Antillean guilder
ja_JP: アンティル・ギルダー

en: Netrakona
ja_JP: ネトラコナ

en: Network enabled
ja_JP: ネットワークで有効化済み

en: Neuchâtel
ja_JP: ヌーシャテル

en: Neuquén
ja_JP: ネウケン

en: Nevada
ja_JP: ネバダ州

en: Never
ja_JP: なし

en: Never show quantity remaining in stock
ja_JP: 在庫残量を表示しない

en: Nevis
ja_JP: ネイビス

en: Nevşehir
ja_JP: ネウシェヒル

en: New %s
ja_JP: 新規 %s

en: New Brand Name
ja_JP: 新しいブランド名

en: New Brunswick
ja_JP: ニューブランズウィック

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: New Hampshire
ja_JP: ニューハンプシャー州

en: New In
ja_JP: 新規入荷商品

en: New Jersey
ja_JP: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja_JP: ニューメキシコ州

en: New Order: #{order_number}
ja_JP: 新しい注文:#{order_number}

en: New Products
ja_JP: 新商品

en: New Scheduled Action
ja_JP: 予約済みアクションの新規作成

en: New South Wales
ja_JP: ニューサウスウェールズ州

en: New Taiwan dollar
ja_JP: 新台湾ドル

en: New Territories
ja_JP: 新界

en: New Valley
ja_JP: ニューヴァレー

en: New York
ja_JP: ニューヨーク

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: New Zealand dollar
ja_JP: ニュージーランド・ドル

en: New account
ja_JP: 新しいアカウント

en: New attribute
ja_JP: 新規属性

en: New category name
ja_JP: 新規カテゴリー名

en: New coupon
ja_JP: 新しいクーポン

en: New custom field name
ja_JP: 新しいカスタムフィールド名

en: New in store
ja_JP: 新登場

en: New order
ja_JP: 新規注文

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
ja_JP: 注文を受信したときに新しい注文メールが受信者リストに送信されます。

en: New password
ja_JP: 新規パスワード

en: New password (leave blank to leave unchanged)
ja_JP: 新しいパスワード (変更しない場合は空欄)

en: New passwords do not match.
ja_JP: 新しいパスワードが一致しません。

en: New payment methods can only be added during checkout. Please contact us if you require assistance.
ja_JP: 新しい支払い方法は購入手続き時にのみ追加できます。サポートが必要な場合はお問い合わせください。

en: New product
ja_JP: 新商品

en: New product editor
ja_JP: 新しい商品エディター

en: New product form
ja_JP: 新しい商品フォーム

en: New quantity of the item in the cart.
ja_JP: 「お買い物カゴ」に含まれるこの項目の数量。

en: New sales record!
ja_JP: 売上記録更新 !

en: New shipping class Name
ja_JP: 新規配送クラス名

en: New tag name
ja_JP: 新規タグ名

en: New user email address.
ja_JP: 新規ユーザーメールアドレス。

en: New user password.
ja_JP: 新規ユーザーパスワード。

en: New user username.
ja_JP: 新規ユーザー名。

en: New users receive an email to set up their password.
ja_JP: 新規ユーザーにパスワードを設定するためのメールを送信します。

en: New, faster way to find extensions and themes for your WooCommerce store
ja_JP: WooCommerce ストアの拡張機能とテーマをすばやく見つけられる新たな方法

en: New:
ja_JP: 最新:

en: New: Retro Glass Jug
ja_JP: 新商品: Retro Glass Jug

en: Newest Scheduled Date
ja_JP: 最も新しい予定日

en: Newfoundland and Labrador
ja_JP: ニューファンドランド・ラブラドール

en: Next
ja_JP: 次

en: Next (arrow right)
ja_JP: 次へ (右矢印)

en: Next image
ja_JP: 次の画像

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Next step
ja_JP: 次のステップ

en: Ngora
ja_JP: ンゴラ

en: Ngöbe-Buglé
ja_JP: ノベブグレ

en: Niassa
ja_JP: ニアッサ

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
ja_JP: ニカラグア・コルドバ

en: Nice one; you've created a WooCommerce store! Now it's time to add your first product and get ready to start selling.%s
ja_JP: Nice one; WooCommerce ストアが作成されました ! 次に、最初の商品を追加して販売の準備を始めましょう。%s

en: Nidwalden
ja_JP: ニトヴァルデン

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Nigerian naira
ja_JP: ナイジェリア・ナイラ

en: Niigata
ja_JP: 新潟県

en: Nilphamari
ja_JP: ニルファマリ

en: Nimba
ja_JP: ニンバ

en: Ningxia Hui / 宁夏
ja_JP: ニンシアホイ / 宁夏

en: Nisporeni
ja_JP: ニスポレニ

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: Niğde
ja_JP: ニーデ

en: Njombe
ja_JP: ンジョンベ州

en: No
ja_JP: いいえ

en: No &quot;%s&quot; found
ja_JP: &quot;%s&quot; は見つかりません。

en: No Brands Found
ja_JP: ブランドが見つかりません

en: No actions found
ja_JP: アクションが見つかりませんでした

en: No actions found in trash
ja_JP: ゴミ箱にアクションはありません

en: No approved directory URLs found.
ja_JP: 承認済みディレクトリの URL が見つかりません。

en: No approved reviews
ja_JP: 承認済みのレビューはありません

en: No attributes currently exist.
ja_JP: その属性は存在しません

en: No billing address set.
ja_JP: 請求先住所が設定されていません。

en: No brands
ja_JP: ブランド情報なし

en: No business description provided for generating AI content.
ja_JP: AI コンテンツ生成のためのビジネス情報が提供されていません。

en: No categories
ja_JP: カテゴリーなし

en: No categories found
ja_JP: カテゴリーが見つかりません

en: No coupons found
ja_JP: クーポンがありません

en: No coupons found in range
ja_JP: この範囲ではクーポンは見つかりませんでした

en: No coupons found in trash
ja_JP: ゴミ箱の中にクーポンはありませんでした

en: No customer downloads found.
ja_JP: お客様によるダウンロードはありません。

en: No customer selected
ja_JP: 選択したお客様はいません

en: No customers found.
ja_JP: 会員が見つかりません。

en: No default %s&hellip;
ja_JP: デフォルト値 %s ではありません…

en: No differences found.
ja_JP: 不一致は見つかりませんでした。

en: No downloads available yet.
ja_JP: まだ利用できるダウンロードファイルはありません。

en: No file defined
ja_JP: ファイルが登録されていません

en: No file uploaded
ja_JP: ファイルがアップロードされていません

en: No images found.
ja_JP: 画像が見つかりません。

en: No images provided for generating AI content.
ja_JP: AI コンテンツ生成のための画像が提供されていません。

en: No inbox notification selected
ja_JP: 受信箱の通知が選択されていません

en: No keys found.
ja_JP: キーが見つかりませんでした。

en: No location by default
ja_JP: デフォルト地域なし

en: No log files found.
ja_JP: ログファイルが見つかりません。

en: No low in stock products found.
ja_JP: 在庫の少ない商品はありません。

en: No matching product exists to update.
ja_JP: 一致する商品がありません。

en: No matching tax rates found.
ja_JP: 当てはまる税率がありません。

en: No matching variation found.
ja_JP: 一致するバリエーションがありません。

en: No maximum
ja_JP: 上限無し

en: No minimum
ja_JP: 最小限度額なし

en: No need to wonder where that stampbook went.
ja_JP: 切手がどこにいったのか探す必要はありません。

en: No order has been made yet.
ja_JP: まだ、ご注文はありません。

en: No orders found
ja_JP: 注文がありません

en: No orders found in trash
ja_JP: ゴミ箱の中に注文がありませんでした

en: No orders in need of cleanup
ja_JP: クリーンアップが必要な注文はありません

en: No orders to cleanup.
ja_JP: クリーンアップする注文はありません。

en: No orders were synced.
ja_JP: 注文が同期されませんでした。

en: No out of stock products found.
ja_JP: 在庫切れ商品がありません。

en: No page set
ja_JP: ページが設定されていません

en: No payment method provided.
ja_JP: 支払い方法が入力されていません。

en: No pending reviews
ja_JP: 承認待ちのレビューはありません

en: No product attribute with that slug was found.
ja_JP: そのスラッグの付いた商品属性は見つかりませんでした。

en: No product categories exist.
ja_JP: 商品カテゴリーがありません

en: No product forms found
ja_JP: 商品フォームが見つかりません

en: No product forms found in trash
ja_JP: ゴミ箱の中に商品フォームはありません

en: No product to duplicate has been supplied!
ja_JP: 複製する商品が存在しません

en: No products found
ja_JP: 商品が見つかりません

en: No products found in range
ja_JP: この期間に対応する商品はありません

en: No products found in trash
ja_JP: ゴミ箱の中に商品はありません

en: No products found.
ja_JP: 該当商品がありません。

en: No products in the cart.
ja_JP: お買い物カゴに商品がありません。

en: No products were found matching your selection.
ja_JP: 選択に一致する商品が見つかりませんでした。

en: No requirement
ja_JP: 条件なし

en: No restrictions
ja_JP: 制限なし

en: No reviews
ja_JP: レビューはありません

en: No reviews awaiting moderation.
ja_JP: 承認待ちのレビューはありません。

en: No reviews found.
ja_JP: レビューがありません。

en: No row(s) selected
ja_JP: 行が選択されていません

en: No saved methods found.
ja_JP: 保存されている決済方法がありません。

en: No schema title found for %s, skipping REST command registration.
ja_JP: %s のスキーマタイトルは見つかりませんでした。REST コマンドの登録をスキップします。

en: No search results.
ja_JP: 検索結果がありません。

en: No setting groups have been registered.
ja_JP: 登録された設定グループはありません。

en: No shipping address set.
ja_JP: お届け先住所が設定されていません。

en: No shipping class
ja_JP: 配送クラスなし

en: No shipping class cost
ja_JP: 配送クラスなしの料金

en: No shipping classes have been created.
ja_JP: 配送クラスがまだ作られていません。

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
ja_JP: 配送方法が選択されていません。住所をよく確認して、なにか御座いましたら、お問い合わせください。

en: No shipping methods offered to this zone.
ja_JP: この地域には配送方法がありません。

en: No shipping options were found for %s.
ja_JP: %s の配送オプションが見つかりませんでした。

en: No tags found
ja_JP: タグが見つかりません

en: No taxes found in this period
ja_JP: この期間内の税額はありません。

en: No theme is defined for this template.
ja_JP: このテンプレートにはテーマが定義されていません。

en: No updates required. Database version is %s
ja_JP: 更新は必要ありません。データベースバージョンは%sです

en: No used coupons found
ja_JP: クーポンが使われていません

en: No variations yet. Generate them from all added attributes or add a new variation manually.
ja_JP: バリエーションはまだありません。 追加済みのすべての属性からバリエーションを生成するか、新しいバリエーションを手動で追加します。

en: No webhooks found.
ja_JP: webhook が見つかりません。

en: No, I will enter prices exclusive of tax
ja_JP: いいえ、税抜きの価格を入力します

en: Noakhali
ja_JP: ノアカリ

en: Non-paying customer
ja_JP: 無料プランを利用している顧客

en: Non-repeating
ja_JP: 繰り返さない

en: Nonce is invalid.
ja_JP: Nonce が無効です。

en: None
ja_JP: なし

en: Nong Bua Lam Phu
ja_JP: ノーンブワラムプー

en: Nong Khai
ja_JP: ノーンカーイ

en: Nonthaburi
ja_JP: ノンタブリー

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: Norte de Santander
ja_JP: ノルテデサンタンデール

en: North Aegean
ja_JP: 北エーゲ

en: North America
ja_JP: 北アメリカ

en: North Carolina
ja_JP: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja_JP: ノースダコタ

en: North East
ja_JP: ノースイースト

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
ja_JP: 北ホラーサーン (خراسان جنوبی)

en: North Korea
ja_JP: 北朝鮮

en: North Korean won
ja_JP: 北朝鮮ウォン

en: North Macedonia
ja_JP: 北マケドニア

en: North Rhine-Westphalia
ja_JP: ノルトライン＝ヴェストファーレン

en: North Sinai
ja_JP: 北シナイ

en: North West
ja_JP: 北西部

en: North-Western
ja_JP: 北西

en: Northern
ja_JP: 北

en: Northern Cape
ja_JP: 北ケープ

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Northern Samar
ja_JP: 北サマル

en: Northern Territory
ja_JP: ノーザン・テリトリー

en: Northland
ja_JP: ノースランド

en: Northwest Territories
ja_JP: ノースウェスト準州

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Norwegian krone
ja_JP: ノルウェー・クローネ

en: Not able to attach "%s".
ja_JP: 「%s」を添付できません。

en: Not all expected
ja_JP: 期待外れの部分あり

en: Not declared
ja_JP: 宣言されていません

en: Not enough units of %s are available in stock to fulfil this order.
ja_JP: %sは、この注文に対応できるだけの単位が在庫にありません。

en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
ja_JP: ダウンロードディレクトリが保護されている場合は不要です。詳細は<a href='%s'>こちらのガイドを参照</a>してください。アップロード済みのファイルには影響が及びません。

en: Not right now
ja_JP: 後で設定します

en: Not scheduled
ja_JP: 未定

en: Not that bad
ja_JP: 良くない

en: Note
ja_JP: メモ

en: Note added to the order by the customer during checkout.
ja_JP: お客様が購入手続き中に注文に追加したメモ。

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
ja_JP: {site_title}の注文 ({order_date}) への備考が追加しました。

en: Note left by customer during checkout.
ja_JP: 購入手続き時にお客様が追加したメモ。

en: Note that if this setting is changed, any log entries that have already been recorded will remain stored in their current location, but will not migrate.
ja_JP: この設定を変更した場合、すでに記録されているログエントリーは現在の場所に引き続き保存されますが、移行されません。

en: Note to customer
ja_JP: お客様への通知

en: Note type
ja_JP: メモの種類

en: Note:
ja_JP: 注:

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
ja_JP: 注: 注文ステータスが処理中/完了に変わると、注文項目の権限が自動的に付与されます。

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
ja_JP: 注: インストール中に WP CRON が無効だったため、更新が完了できない可能性があります。

en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
ja_JP[0]: 注: WooCommerce を更新する前に、現在ご利用中の<a href="%1$s">%2$d個の有料拡張プラグイン</a>を更新する必要があります。

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
ja_JP: 注: 返金理由はお客様に表示されます。

en: Note: you may want to further detail your cookie policy, and link to that section from here.
ja_JP: 注: Cookie ポリシーをさらに詳しく説明し、ここからそのセクションにリンクすることもできます。

en: Notes
ja_JP: メモ

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
ja_JP: 注文に関するメモ (例: 配達に際して特に注意すること)。

en: Notes are unavailable because the "admin-note" data store cannot be loaded.
ja_JP: 「admin-note」データストアを読み込めないため、メモは使用できません。

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Notification recipient(s)
ja_JP: 通知受信者

en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
ja_JP: 通知 - %2$s 様の注文番号%1$sはキャンセルされました。

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Nouaceur
ja_JP: ヌアスール

en: Nova Scotia
ja_JP: ノバスコシア

en: Novara
ja_JP: ノヴァーラ

en: Now that you’ve chosen us as a partner, our goal is to make sure we're providing the right tools to meet your needs. We're looking forward to having your feedback on the store setup experience so we can improve it in the future.
ja_JP: 当社をパートナーとして選んでくださり、誠にありがとうございます。パートナー様のニーズを満たす最適のツールを確実に提供するよう邁進いたします。 今後の改善のため、ストアをセットアップしたご感想をぜひお聞かせください。

en: Now!
ja_JP: 今すぐ

en: Ntoroko
ja_JP: ントロコ

en: Ntungamo
ja_JP: ントゥンガモ

en: Nueva Ecija
ja_JP: ヌエヴァ・エシハ

en: Nueva Segovia
ja_JP: ヌエバセゴビア

en: Nueva Vizcaya
ja_JP: ヌエヴァ・ヴィスカヤ

en: Nuevo León
ja_JP: ヌエボ・レオン

en: Number of %s products.
ja_JP: %s商品の数。

en: Number of channel issues/errors (e.g. account-related errors, product synchronization issues, etc.).
ja_JP: チャネルの問題またはエラーの数 (例: アカウント関連のエラー、商品の同期の問題)。

en: Number of coupons used
ja_JP: クーポンの利用数

en: Number of coupons.
ja_JP: クーポン数。

en: Number of customers.
ja_JP: 顧客数。

en: Number of days to be added to the current date to get the expiration date.
ja_JP: 有効期限を決めるために現在の日付に追加する日数。

en: Number of days to import.
ja_JP: インポートする日数。

en: Number of days until access to downloadable files expires.
ja_JP: ダウンロード可能なファイルへのアクセスが切れるまでの日数。

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
ja_JP: この国の表示価格に示される小数点以下桁数。

en: Number of decimal points to use in each resource.
ja_JP: 小数点数は、各リソースで使用します。

en: Number of decimals
ja_JP: 小数点以下の桁数

en: Number of decimals.
ja_JP: 小数点以下の桁数。

en: Number of discounted orders.
ja_JP: 割引注文数。

en: Number of distinct products sold.
ja_JP: 販売された別個の商品数。

en: Number of downloads remaining.
ja_JP: 残りのダウンロードの量。

en: Number of downloads.
ja_JP: ダウンロード数。

en: Number of employees of the store.
ja_JP: ストアの従業員数。

en: Number of items in the cart.
ja_JP: お買い物カゴ内のアイテムの数。

en: Number of items sold
ja_JP: 売れた商品数

en: Number of items sold.
ja_JP: 販売済み商品数。

en: Number of low stock products.
ja_JP: 品薄商品の数。

en: Number of objects (posts of any type) assigned to the term.
ja_JP: 項目に割り当てられたオブジェクトの数 (あらゆるタイプの投稿)。

en: Number of orders
ja_JP: 受注数

en: Number of orders product appeared in.
ja_JP: 商品が表示される注文数。

en: Number of orders.
ja_JP: 注文数。

en: Number of product items sold.
ja_JP: 販売商品数。

en: Number of products to be added.
ja_JP: 追加する商品数。

en: Number of products to show
ja_JP: 表示する商品数

en: Number of products.
ja_JP: 商品の数。

en: Number of published products for the resource.
ja_JP: リソースの商品公開数。

en: Number of reviews for products in this category.
ja_JP: このカテゴリーに含まれる商品のレビュー数。

en: Number of reviews to show
ja_JP: レビューの数を表示する

en: Number of terms in the attribute taxonomy.
ja_JP: 属性タクソノミー内のターム数。

en: Number of times downloadable files can be downloaded after purchase.
ja_JP: 購入後にダウンロード可能なファイルのダウンロード回数。

en: Number of times the coupon has been used already.
ja_JP: クーポンがすでに使用された回数。

en: Number of variation items sold.
ja_JP: 販売済みバリエーション商品数。

en: Number:
ja_JP: 数:

en: Nunavut
ja_JP: ヌナブト

en: Nuoro
ja_JP: ヌーオロ

en: Nusa Tenggara Barat
ja_JP: 西ヌサ・トゥンガラ州

en: Nusa Tenggara Timur
ja_JP: 東ヌサ・トゥンガラ州

en: Nwoya
ja_JP: ナウォヤ

en: Nyamira
ja_JP: ニャミラ

en: Nyandarua
ja_JP: ニャンダルア

en: Nyeri
ja_JP: ニエリ

en: Nógrád
ja_JP: ノーグラード県

en: OR enter path to file:
ja_JP: またはファイルへのパスを入力:

en: Oaxaca
ja_JP: オアハカ

en: Obwalden
ja_JP: オプヴァルデン

en: Occidental Mindoro
ja_JP: 西ミンドロ

en: Oceania
ja_JP: オセアニア

en: Ocnița
ja_JP: オクニタ

en: Ocotepeque
ja_JP: オコテペケ

en: Odeshchyna
ja_JP: オデッサ州

en: Offaly
ja_JP: オファリー

en: Offer cryptocurrency payment options to your shoppers.
ja_JP: 買い物客に暗号通貨による支払いオプションを提供できます。

en: Offer flexible payment options to your shoppers.
ja_JP: 買い物客に柔軟な支払いオプションを提供できます。

en: Official extensions
ja_JP: 公式拡張機能

en: Official themes
ja_JP: 公式テーマ

en: Offline Payments
ja_JP: オフライン支払い

en: Offset the result set by a specific number of items.
ja_JP: 特定の項目数で結果をオフセットします。

en: Offset the result set by a specific number of items. Applies to hierarchical taxonomies only.
ja_JP: 特定の項目数で結果をオフセットします。 階層化されたタクソノミーにのみ適用されます。

en: Ogun
ja_JP: オグン

en: Ohangwena
ja_JP: オハングウェナ

en: Ohio
ja_JP: オハイオ州

en: Oita
ja_JP: 大分県

en: Okayama
ja_JP: 岡山県

en: Okinawa
ja_JP: 沖縄県

en: Oklahoma
ja_JP: オクラホマ州

en: Olancho
ja_JP: オランチョ

en: Oldest Scheduled Date
ja_JP: 最も古い予定日

en: Olt
ja_JP: オルテ

en: Omaheke
ja_JP: オマヘケ

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: Omani rial
ja_JP: オマーン・リアル

en: Omoro
ja_JP: オモロ

en: Omusati
ja_JP: オムサティ

en: On "My account" page
ja_JP: 「マイアカウント」ページ上

en: On Sale
ja_JP: セール中

en: On backorder
ja_JP: お取り寄せ

en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 保留中<span class="count">(%s)</span>

en: On-hold
ja_JP: 保留

en: On-sale products
ja_JP: セール中の商品

en: Onboarding
ja_JP: オンボーディング

en: Onboarding Configuration
ja_JP: オンボーディング設定

en: Onboarding is maintained in WooCommerce Admin.
ja_JP: オンボーディングは WooCommerce Admin で管理されます。

en: Onboarding profile data has been updated.
ja_JP: 開始時のプロフィールデータが更新されました。

en: Onboarding-related details for the provider.
ja_JP: プロバイダーのオンボーディングに関する詳細。

en: Once connected, your WooCommerce.com purchases will be listed here.
ja_JP: 連携すると WooCommerce.com での購入一覧がこちらに表示されます。

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
ja_JP: 無効にすると、この古い方法は使用できなくなります。

en: Ondo
ja_JP: オンド

en: One of your subscriptions for <strong>%1$s</strong> expires on %2$s. <a href="%3$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ja_JP: <strong>%1$s</strong> のサブスクリプションの1つが%2$sで期限切れになります。 引き続きアップデートを受信して効率的なサポートを利用するには、<a href="%3$s">自動更新を有効化</a>します。

en: One of your subscriptions for <strong>%1$s</strong> has expired. <a href="%3$s">%4$s</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ja_JP: <strong>%1$s</strong> のサブスクリプションの1つが期限切れになりました。引き続きアップデートを受信して効率的なサポートを利用するには、<a href="%3$s">%4$s</a>します。

en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s.
ja_JP: WooCommerce が機能するために必須テーブルが1つまたは複数不足しているため、一部の機能が想定どおり機能しません。 不足しているテーブル : %1$s。

en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s. <a href="%2$s">Check again.</a>
ja_JP: WooCommerce が機能するために必須テーブルが1つまたは複数不足しているため、一部の機能が想定どおり機能しません。 不足しているテーブル : %1$s。<a href="%2$s">もう一度チェックします。</a>

en: One per line: Option name | Additional cost [+- Percents] | Per cost type (order, class, or item) Example: <code>Priority mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
ja_JP: 行に一つ: オプション名 | 追加費用 [+-パーセント] | 費用タイプごと(order, class, もしくわ item)　例: <code>特別便 | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>

en: Online courses are a great solution for any business that can teach a new skill. Since courses don’t require physical product development or shipping, they’re affordable, fast to create, and can generate passive income for years to come. In this article, we provide you more information about selling courses using WooCommerce.
ja_JP: 新しいスキルを教えることができる企業にとって、オンラインコースは優れたソリューションです。 コースは物理的製品の開発や配送が不要なため、低予算・短期間で作成でき、その後も数年間にわたって受動的所得を生み出すことができます。 この記事では、WooCommerce を使用したコース販売について詳細をご説明します。

en: Only %s left in stock
ja_JP: 残り在庫%s個

en: Only available when HPOS is authoritative and compatibility mode is disabled.
ja_JP: HPOS が主要タイプになっていて互換モードが無効化されている場合にのみ使用できます。

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
ja_JP: 以前にこの商品を購入したことのあるログイン済みのユーザーのみレビューを残すことができます。

en: Only shipping
ja_JP: 発送のみ

en: Only show children of the current category
ja_JP: 現在のカテゴリの子カテゴリーのみを表示

en: Only show meta which is meant to be displayed for an order.
ja_JP: 注文に表示することを意図したメタのみを表示します。

en: Only show quantity remaining in stock when low e.g. "Only 2 left in stock"
ja_JP: 在庫が低い場合にのみ在庫数を表示します。例: "2個のみ在庫あり"

en: Ontario
ja_JP: オンタリオ

en: Open downloadable files in the browser, instead of saving them to the device.
ja_JP: ダウンロード可能なファイルを端末に保存せず、ブラウザーで開きます。

en: Open in browser
ja_JP: ブラウザーで開く

en: Operator to compare product attribute terms.
ja_JP: 商品属性タームを比較する演算子。

en: Operator to compare product category terms.
ja_JP: 商品カテゴリータームを比較する演算子。

en: Operator to compare product tags.
ja_JP: 商品タグを比較する演算子。

en: Optimize for faster checkout
ja_JP: 購入手続きを迅速に処理できるよう最適化

en: Optimize your full shipping process:
ja_JP: 配送プロセスを最適化:

en: Optimized updates
ja_JP: 最適化された更新

en: Option name | Additional cost [+- Percents%] | Per cost type (order, class, or item)
ja_JP: オプション名|追加コスト[+- パーセント%]|費用タイプ毎 (order, class, or item)

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Optional action group.
ja_JP: 任意のアクショングループ。

en: Optional cost for local pickup.
ja_JP: 店頭受取のオプションコスト

en: Optional cost to charge for local pickup.
ja_JP: 店頭受取で請求するオプションの費用。

en: Optional data array passed to the action hook.
ja_JP: アクションフックに渡された任意のデータ配列。

en: Optional note to send the customer after purchase.
ja_JP: 購入後、お客様に送るオプション備考。

en: Optional parameter to get only specific task lists by id.
ja_JP: 特定のタスクリストを ID ごとに取得する任意の変数。

en: Optional parameter to query specific task list.
ja_JP: 特定のタスクリストをクエリーするオプションの変数。

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show during checkout.
ja_JP: オプションで、購入処理中に表示するストアプライバシーポリシーに関するテキストを追加します。

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show on account registration forms.
ja_JP: オプションで、アカウントの登録フォームに表示するストアプライバシーポリシーに関するテキストを追加します。

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
ja_JP: オプションで、顧客が承認する必要のある利用規約のチェックボックスに何らかのテキストを追加してください。

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
ja_JP: オプションとして、配送に適用される税クラスをコントロールできます。または、お買い物カゴ内の商品自体に基づいた配送税にする場合はそのままにしてください。

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
ja_JP: 必要に応じて「支払いデータ転送」(プロフィール>プロフィールと設定>マイ販売ツール>ウェブサイトの環境設定)を有効にしてIDトークンをここにコピーします。これは、PayPal の IPN を必要とせずに支払いを検証することができます。

en: Optionally enter the URL to a 150x50px image displayed as your logo in the upper left corner of the PayPal checkout pages.
ja_JP: オプションで、 PayPal のチェックアウトページの左上隅にロゴとして表示される 150x50 ピクセルの画像の URL を入力します。

en: Optionally, how the metadata value should be displayed to the user.
ja_JP: オプションで、メタデータ値をユーザーに表示する方法。

en: Options
ja_JP: オプション

en: Or you can download a pre-built version of the plugin from the <a href="%1$s">WordPress.org repository</a> or by visiting <a href="%2$s">the releases page in the GitHub repository</a>.
ja_JP: このほかに、事前ビルド済みバージョンのプラグインを <a href="%1$s">WordPress.org リポジトリ</a>からダウンロードする方法や <a href="%2$s">GitHub リポジトリ内のリリースページ</a>を訪問する方法もあります。

en: Or, enter tax rate ID:
ja_JP: または、税率 ID を入力します:

en: Oran
ja_JP: オラン

en: Order | Orders
ja_JP[0]: 注文

en: Order #
ja_JP: 注文番号

en: Order #%1$s has been marked as refunded - PayPal reason code: %2$s
ja_JP: 注文番号%1$sを払い戻しとしてマークしました - PayPal 理由コード: %2$s

en: Order #%1$s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %2$s
ja_JP: 注文番号%1$sが取り消されたため、保留中としてマークされました - PayPal 理由コード: %2$s

en: Order #%1$s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %2$s
ja_JP: 注文番号%1$sの取消がキャンセルされました。支払いステータスを確認し、それに応じて注文ステータスをここで更新してください。%2$s

en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
ja_JP: 注文番号%1$sは%2$sに承りました。現在%3$sです。

en: Order #%s
ja_JP: 注文番号 %s

en: Order #%s has been marked paid by PayPal IPN, but was previously cancelled. Admin handling required.
ja_JP: 注文番号 %s に PayPal IPN による支払いとマークされていますが、以前にキャンセルされました。管理手続きが必要です。

en: Order #:
ja_JP: 注文番号:

en: Order %1$d backfilled from %2$s to %3$s.
ja_JP: %2$s から %3$s に補充された注文%1$d。

en: Order %1$d cannot be restored from the trash: it has already been restored to status "%2$s".
ja_JP: 注文 %1$d はゴミ箱から復元できません。すでにステータス「%2$s」に復元されています。

en: Order %1$d legacy data could not be cleaned up during batch process. Error: %2$s
ja_JP: 注文%1$dのレガシーデータをバッチ処理中に消去できませんでした。 エラー: %2$s

en: Order %s is locked.
ja_JP: 注文 %s はロックされました。

en: Order &ndash; %s
ja_JP: ご注文 &ndash; %s

en: Order Attribution
ja_JP: 注文の属性

en: Order Cancelled: #{order_number}
ja_JP: 注文キャンセル: #{order_number}

en: Order Date
ja_JP: 注文日

en: Order Failed: #{order_number}
ja_JP: 失敗した注文:#{order_number}

en: Order ID
ja_JP: 注文番号

en: Order ID.
ja_JP: 注文番号。

en: Order Number
ja_JP: 注文番号

en: Order Number.
ja_JP: 注文番号。

en: Order Refunded: {order_number}
ja_JP: 返金された注文:{order_number}

en: Order Status
ja_JP: 注文ステータス

en: Order Total
ja_JP: 注文合計

en: Order again
ja_JP: 再注文

en: Order attribution field: %s
ja_JP: 注文の属性フィールド: %s

en: Order attribution information.
ja_JP: 注文の属性情報。

en: Order by
ja_JP: 並び順

en: Order by:
ja_JP: 並び順:

en: Order cancelled
ja_JP: キャンセルされた注文

en: Order cancelled by customer.
ja_JP: お客様による注文のキャンセル

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
ja_JP: 注文完了メールは、注文が出荷され、注文処理が完了した場合に送信されます。

en: Order completed
ja_JP: 完了した注文

en: Order confirmation
ja_JP: 注文確認

en: Order count.
ja_JP: 注文回数。

en: Order created
ja_JP: 注文作成

en: Order customer information.
ja_JP: 顧客情報を並べ替えます。

en: Order data storage
ja_JP: 注文データストレージ

en: Order datastore.
ja_JP: 注文データストア。

en: Order datastore:
ja_JP: 注文データストア:

[ctx: Order date parsed by DateTime::format]
en: M d, Y @ h:i A
ja_JP: Y年n月j日 g:i A

en: Order date, hour, minute and/or second are missing.
ja_JP: 注文日、時間、分、秒が見つかりません。

en: Order deleted
ja_JP: 注文削除

en: Order detail emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
ja_JP: 注文情報と支払いリンクが記載された注文詳細メールを顧客に送信できます。

en: Order details
ja_JP: 注文詳細

en: Order details email sent to customer.
ja_JP: 注文の詳細メールが顧客に送信されました。

en: Order details manually sent to customer.
ja_JP: 手動で顧客に送信された注文の詳細。

en: Order details sent to %1$s, via %2$s.
ja_JP: 注文の詳細が %2$s 経由で %1$s に送信されました。

en: Order does not have an email address.
ja_JP: 注文にメールアドレスがありません。

en: Order draft updated.
ja_JP: 下書きとして保存

en: Order failed
ja_JP: 失敗した注文

en: Order failed emails are sent to customers when their orders are marked as failed.
ja_JP: 注文が失敗としてマークされると、注文失敗メールが顧客に送信されます。

en: Order fulfilled and complete.
ja_JP: 注文が処理され完了しました。

en: Order fully refunded
ja_JP: 注文をすべて払い戻ししました

en: Order fully refunded.
ja_JP: 注文をすべて払い戻ししました

en: Order information like what was purchased, when it was purchased and where it should be sent, and
ja_JP: 購入内容、購入日、送信先などの注文情報。

en: Order is invalid
ja_JP: 注文が無効です。

en: Order is not an HPOS order.
ja_JP: 注文が HPOS 注文ではありません。

en: Order item ID provided is not associated with order.
ja_JP: 提供された注文商品IDは、オーダーに関連付けられていません。

en: Order key used to check validity or protect access to certain order data.
ja_JP: 特定の注文データに対する妥当性チェックまたはアクセス保護に使用された注文キー。

en: Order key.
ja_JP: 注文キー。

en: Order legacy cleanup failed for an entire batch of orders. Aborting cleanup.
ja_JP: 注文のバッチ全体でレガシーの注文の消去に失敗しました。 消去を中止しています。

en: Order legacy data cleanup has been canceled.
ja_JP: 注文のレガシーデータのクリーンアップ処理がキャンセルされました。

en: Order legacy data cleanup process has been started.
ja_JP: 注文のレガシーデータのクリーンアップ処理が開始されました。

en: Order not editable
ja_JP: ご注文内容は編集できません

en: Order not found
ja_JP: 注文が見つかりません

en: Order not found.
ja_JP: 注文が見つかりません。

en: Order note author.
ja_JP: 注文メモの作成者。

en: Order note content.
ja_JP: 注文メモの内容。

en: Order note.
ja_JP: 注文メモ。

en: Order notes
ja_JP: 注文メモ

en: Order number used for display.
ja_JP: 表示に使用される注文番号。

en: Order number.
ja_JP: 注文番号。

en: Order number:
ja_JP: 注文番号:

en: Order on-hold
ja_JP: 注文保留

en: Order payment URL.
ja_JP: 注文の支払い URL。

en: Order query argument (%s) is not supported on the current order datastore. | Order query arguments (%s) are not supported on the current order datastore.
ja_JP[0]: 注文のクエリー引数 (%s) は、現在の注文データベースではサポートされていません。

en: Order received
ja_JP: 注文を完了しました

en: Order refunded
ja_JP: 払い戻しされた注文

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are refunded.
ja_JP: 注文が払い戻しされた時にお客様に注文払い戻しメールが送られます。

en: Order restored
ja_JP: 注文を復元しました

en: Order saved.
ja_JP: 注文を保存

en: Order scheduled for: %s.
ja_JP: 注文を予定しました: %s

en: Order sort attribute ascending or descending.
ja_JP: 属性で昇順または降順に並べ替えます。

en: Order sort items ascending or descending.
ja_JP: アイテムを昇順または降順に並べ替えます。

[ctx: Order status]
en: Cancelled
ja_JP: キャンセル

[ctx: Order status]
en: Completed
ja_JP: 完了

[ctx: Order status]
en: Draft
ja_JP: 下書き

[ctx: Order status]
en: Failed
ja_JP: 失敗

[ctx: Order status]
en: On hold
ja_JP: 保留中

[ctx: Order status]
en: Pending payment
ja_JP: 支払い待ち

[ctx: Order status]
en: Processing
ja_JP: 処理中

[ctx: Order status]
en: Refunded
ja_JP: 払い戻し

en: Order status changed by bulk edit.
ja_JP: 一括編集で注文ステータスを変更しました。

en: Order status changed by bulk edit:
ja_JP: 一括編集で注文ステータスを変更しました:

en: Order status changed from %1$s to %2$s.
ja_JP: 注文ステータスを%1$sから%2$sに変更しました。

en: Order status is missing.
ja_JP: 注文ステータスがありません。

en: Order status name.
ja_JP: 注文ステータス名。

en: Order status set to %s.
ja_JP: 注文ステータスを%sに設定しました。

en: Order status set to refunded. To return funds to the customer you will need to issue a refund through your payment gateway.
ja_JP: 返金に設定された注文ステータス。お客様に返金するには、支払いゲートウェイを介して返金する必要があります。

en: Order status slug.
ja_JP: 注文ステータススラッグ。

en: Order status.
ja_JP: 注文スタータス。

en: Order status. Payment providers will update this value after payment.
ja_JP: 注文ステータス。 支払い後は決済サービス業者がこの値を更新することになります。

en: Order statuses not found
ja_JP: 注文ステータスが見つかりません

en: Order submitted.
ja_JP: 注文を提出

en: Order summary
ja_JP: 注文概要

en: Order tax
ja_JP: 注文の税額

en: Order tax.
ja_JP: 注文の税額。

en: Order total formatted for locale
ja_JP: 注文合計がロケールの形式になりました

en: Order totals.
ja_JP: 注文の合計。

en: Order type mismatch.
ja_JP: 注文タイプが一致しません。

en: Order updated
ja_JP: 注文更新

en: Order updated and sent.
ja_JP: ご注文が更新され、送信されました。

en: Order updated.
ja_JP: 注文を更新しました。

en: Order updates
ja_JP: 注文の更新

en: Orders
ja_JP: 注文

en: Orders (page %d)
ja_JP: 注文(ページ %d)

en: Orders are automatically put in the Refunded status when an admin or shop manager has fully refunded the order’s value after payment.
ja_JP: 支払い後に管理者またはショップマネージャーが注文金額を全額返金すると、注文のステータスが自動的に「返金済み」になります。

en: Orders list
ja_JP: 注文一覧

en: Orders navigation
ja_JP: 注文ナビゲーション

en: Orders subject to cleanup: %d
ja_JP: クリーンアップが必要な注文数: %d

en: Orders table created.
ja_JP: 注文テーブルを作成しました。

en: Orders table does not exist.
ja_JP: 注文テーブルが存在しません。

en: Orders table does not exist. Creating...
ja_JP: 注文テーブルが存在しません。 作成中…

en: Orders totals.
ja_JP: 注文の合計。

en: Ordu
ja_JP: オルドゥ

en: Oregon
ja_JP: オレゴン州

en: Orellana
ja_JP: オレリャナ

en: Organic: %s
ja_JP: オーガニック: %s

en: Organization
ja_JP: 構成

en: Orhei
ja_JP: オルゲイ

en: Oriental Mindoro
ja_JP: 東ミンドロ

en: Origin
ja_JP: オリジン

en: Original price was: %s.
ja_JP: 元の価格は %s でした。

en: Oristano
ja_JP: オリスターノ

en: Orphaned variations
ja_JP: 親が存在しないバリエーション

en: Oruro
ja_JP: オルロ

en: Osaka
ja_JP: 大阪府

en: Oshana
ja_JP: オシャナ

en: Oshikoto
ja_JP: オシコト

en: Osijek-Baranja County
ja_JP: オシエク＝バラニャ郡

en: Osmaniye
ja_JP: オスマニエ

en: Osun
ja_JP: オスン

en: Otago
ja_JP: オタゴ

en: Other
ja_JP: その他

en: Other locations
ja_JP: その他の場所

en: Other places the store is selling products.
ja_JP: ストアが商品を販売する他の場所。

en: Oti
ja_JP: オティ

en: Otjozondjupa
ja_JP: オチョソンデュパ

en: Otuke
ja_JP: オツケ

en: Ouargla
ja_JP: ワルグラ

en: Ouarzazate
ja_JP: ワルザザート

en: Oudomxay
ja_JP: ウドムサイ

en: Oued Ed-Dahab
ja_JP: ウェド・エッダハブ

en: Ouezzane
ja_JP: ウェザーン

en: Oujda-Angad
ja_JP: ウジュダ・アンガッド

en: Oum El Bouaghi
ja_JP: ウッム エル ブアーギ

en: Ounces
ja_JP: オンス

en: Our bank details
ja_JP: お振り込み先銀行口座の詳細

en: Our latest and greatest
ja_JP: 最新の一押し商品

en: Our newest arrivals
ja_JP: 最新の商品

en: Our passion is crafting mindful moments with locally sourced, organic, and sustainable products. We're more than a store; we're your path to a community-driven, eco-friendly lifestyle that embraces premium quality.
ja_JP: 当社の使命は、地元で調達された持続可能なオーガニック商品でマインドフルな瞬間を作り出すことです。 当社は単なる店舗ではありません。質の高い、コミュニティに根ざした、環境に優しいライフスタイルを実現する道筋を示します。

en: Our products
ja_JP: 商品紹介

en: Our request to the featured API got a malformed response.
ja_JP: おすすめ API をリクエストしたところ、不正な形式のレスポンスが返されました。

en: Our request to the featured API got error code %d.
ja_JP: おすすめ API をリクエストしたところ、エラーコード %d が返されました。

en: Our services
ja_JP: 当社のサービス

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
ja_JP: 当社チームのメンバーは受注処理、返金処理、サポートの際に、この情報にアクセスできます。

en: Ourense
ja_JP: オウレンセ

en: Out of stock
ja_JP: 在庫切れ

en: Out of stock threshold
ja_JP: 在庫切れを知らせる数値

en: Out of stock visibility
ja_JP: 在庫切れの表示

en: Outdated templates
ja_JP: 有効期限が切れたテンプレート

en: Outdoor Furniture & Accessories
ja_JP: アウトドア家具と雑貨

en: Output just the id when the operation is successful.
ja_JP: 操作が成功すると ID が出力されます。

en: Ouémé
ja_JP: ウェメ

en: Override the "woocommerce_date_type" option that is used for the database date field considered for revenue reports.
ja_JP: 収益レポートで考慮されるデータベースの日付フィールドに使用されている "woocommerce_date_type" オプションを上書きします。

en: Overrides
ja_JP: 上書き

en: Overriding existing data with an already registered key is not allowed
ja_JP: 既存のデータをすでに登録されたキーで上書きすることはできません

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Owner of these keys.
ja_JP: これらのキーの所有者

en: Oyam
ja_JP: オヤム

en: Oyo
ja_JP: オヨ

en: Ozama
ja_JP: オサマ

en: PDT payment completed
ja_JP: PDT 支払いが完了しました

en: PHP max execution time.
ja_JP: PHP 最長実行時間。

en: PHP max input vars
ja_JP: PHP Max Input Vars

en: PHP max input vars.
ja_JP: PHP の変数入力最大数。

en: PHP post max size
ja_JP: PHP POST サイズ上限

en: PHP post max size.
ja_JP: PHP POST サイズ上限。

en: PHP time limit
ja_JP: PHP タイムリミット

en: PHP version
ja_JP: PHP バージョン

en: PHP version.
ja_JP: PHP バージョン。

en: PIN Code
ja_JP: PIN コード

en: Pabna
ja_JP: パブナ

en: Pader
ja_JP: パデル

en: Padova
ja_JP: パドヴァ

en: Page
ja_JP: ページ

en: Page %d
ja_JP: ページ %d

en: Page ID is set, but the page does not exist
ja_JP: ページ ID が設定されていますが、そのページが存在しません

en: Page Loaded.
ja_JP: ページが読み込まれました。

en: Page contains both the %1$s shortcode and the %2$s block.
ja_JP: ページには %1$s のショートコードと %2$s のブロックの両方が含まれています。

en: Page contents: [%s]
ja_JP: ページ内容:[%s]

en: Page does not contain the %1$s shortcode or the %2$s block.
ja_JP: ページには、%1$sショートコードまたは%2$sブロックが含まれていません。

en: Page does not contain the %s shortcode.
ja_JP: ページには %s のショートコードが含まれていません。

en: Page not set
ja_JP: ページ設定されていません

[ctx: Page setting]
en: Cart
ja_JP: お買い物カゴ

[ctx: Page setting]
en: Checkout
ja_JP: 購入手続き

[ctx: Page setting]
en: My account
ja_JP: マイアカウント

[ctx: Page setting]
en: Shop base
ja_JP: ショップベース

[ctx: Page setting]
en: Terms and conditions
ja_JP: 利用規約

en: Page setup
ja_JP: 固定ページ設定

[ctx: Page title]
en: Cart
ja_JP: お買い物カゴ

[ctx: Page title]
en: Checkout
ja_JP: 支払い

[ctx: Page title]
en: My account
ja_JP: マイアカウント

[ctx: Page title]
en: Refund and Returns Policy
ja_JP: 返金および返品ポリシー

[ctx: Page title]
en: Shop
ja_JP: ショップ

en: Page visibility should be <a href="%s" target="_blank">public</a>
ja_JP: ページ表示状態は<a href="%s" target="_blank">公開</a>にするべきです

en: Page where shoppers go to finalize their purchase
ja_JP: 買い物客がアクセスして購入を完了するページ

en: Page where shoppers review their shopping cart
ja_JP: 買い物客がお買い物カゴを確認するページ

[ctx: Pagination]
en: %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s (%2$s中)

en: Pahang
ja_JP: パハン州

en: Paid
ja_JP: 支払済み

en: Paid on %1$s @ %2$s
ja_JP: %1$s %2$s に支払い

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Pakistani rupee
ja_JP: パキスタン・ルピー

en: Pakwach
ja_JP: パクワチ

en: Palawan
ja_JP: パラワン

en: Palencia
ja_JP: パレンシア

en: Palermo
ja_JP: パレルモ

en: Palestinian Territory
ja_JP: パレスチナ自治区

en: Pallisa
ja_JP: パリサ

en: Palmyra Atoll
ja_JP: パルミラ環礁

en: Pampanga
ja_JP: パンパンガ

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Panamanian balboa
ja_JP: パナマ・バルボア

en: Panamá
ja_JP: パナマ

en: Panchagarh
ja_JP: ポンテョゴル

en: Pando
ja_JP: パンド

en: Pangasinan
ja_JP: パンガシナン

en: Papua
ja_JP: パプア州

en: Papua Barat
ja_JP: 西パプア州

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Papua New Guinean kina
ja_JP: パプアニューギニア・キナ

en: Paraguarí
ja_JP: パラグアリ

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Paraguayan guaran&iacute;
ja_JP: パラグアイ共和国グアラニー

en: Parameters to pass on to the exported report.
ja_JP: エクスポートされるレポートにパスされる変数。

en: Paraná
ja_JP: パラナ

en: Paraíba
ja_JP: パライバ

en: Pardon our dust! We're working on something amazing — check back soon!
ja_JP: ご不便をおかけして申し訳ございません。 現在、取り組んでいます。またのご訪問をお待ちしております。

en: Parent
ja_JP: 親

en: Parent %s
ja_JP: 親%s

en: Parent %s:
ja_JP: 親の%s:

en: Parent Brand
ja_JP: 親ブランド

en: Parent Brand:
ja_JP: 親ブランド:

en: Parent SKU
ja_JP: 親 SKU

en: Parent category
ja_JP: 親カテゴリー

en: Parent category:
ja_JP: 親カテゴリー:

en: Parent coupon
ja_JP: 親階層クーポン

en: Parent order ID.
ja_JP: 親注文番号。

en: Parent orders
ja_JP: 親階層注文

en: Parent product
ja_JP: 親階層商品

en: Parent product form
ja_JP: 親階層商品フォーム

en: Parent product name if the product is a variation.
ja_JP: 製品がバリエーションである場合は、親製品の名前。

en: Parent product's threshold (%d)
ja_JP: 親商品のしきい値 (%d)

en: Parent shipping class
ja_JP: 親配送クラス

en: Parent shipping class:
ja_JP: 親配送クラス:

en: Parent term ID, if applicable.
ja_JP: 親のターム ID (該当する場合)。

en: Parent theme author URL
ja_JP: 親テーマ制作者 URL

en: Parent theme author URL.
ja_JP: 親テーマ作成者の URL。

en: Parent theme name
ja_JP: 親テーマ名

en: Parent theme name.
ja_JP: 親テーマ名。

en: Parent theme version
ja_JP: 親テーマバージョン

en: Parent theme version.
ja_JP: 親テーマのバージョン。

en: Parish
ja_JP: 郡

en: Parma
ja_JP: パルマ

en: Partial Refund: Order {order_number}
ja_JP: 一部返金:注文 {order_number}

en: Partial refund email heading
ja_JP: 一部払い戻し時のメールヘッダー

en: Partial refund subject
ja_JP: 一部払い戻し時の件名

en: Pará
ja_JP: パラー

en: Pasco
ja_JP: パスコ

en: Passed order type does not match any registered order types. Following order types are registered: %s
ja_JP: 渡された注文タイプは、登録されているどの注文タイプとも一致しません。 次の注文タイプが登録されています: %s

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password Reset Request
ja_JP: パスワードリセットのリクエスト

en: Password Reset Request for {site_title}
ja_JP: {site_title} のパスワードリセットのリクエスト

en: Password change
ja_JP: パスワードの変更

en: Password must be at least 8 characters.
ja_JP: 8文字以上のパスワードを選んでください。

en: Password reset email has been sent.
ja_JP: パスワードリセットのメールを送信しました。

en: Password reset is not allowed for this user
ja_JP: パスワードの初期化をする権限がありません

en: Passwords do not match.
ja_JP: パスワードが一致しません

en: Pastaza
ja_JP: パスタサ

en: Paste the URL of an image you want to show in the email header. Upload images using the media uploader (Media > Add New).
ja_JP: メールヘッダーに表示したい画像のURL。メディアアップローダーで画像をアップデートします。(管理画面 > メディア)

en: Path to the channel icon.
ja_JP: チャネルアイコンへのパス。

en: Pathum Thani
ja_JP: パトゥムターニー

en: Pattani
ja_JP: パッターニー

en: Patterns AI Data
ja_JP: パターン AI データ

en: Patuakhali
ja_JP: パトアカリ

en: Paused
ja_JP: 一時停止

en: Pavia
ja_JP: パヴィーア

en: Pay
ja_JP: 支払い

en: Pay for order
ja_JP: 注文の支払い

en: Pay for order %s
ja_JP: 注文%sの支払い

en: Pay for this order
ja_JP: この注文の支払い

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
ja_JP: PayPal 経由での支払い。PayPal アカウントがない場合は、クレジットカードで支払い可能です。

en: Pay with cash upon delivery.
ja_JP: 配達時に現金で支払う。

en: PayPal Payments
ja_JP: PayPal 決済

en: PayPal Payments lets you offer PayPal, Venmo (US only), Pay Later options and more.
ja_JP: PayPal 決済では、PayPal、Venmo (米国のみ)、後払いオプションなどを提供できます。

en: PayPal Standard
ja_JP: PayPal スタンダード

en: PayPal Standard does not support your store currency.
ja_JP: PayPal スタンダードは、あなたのストアの通貨をサポートしていません。

en: PayPal Standard redirects customers to PayPal to enter their payment information.
ja_JP: PayPal Standard は顧客を PayPal に転送して、支払情報を入力します。

en: PayPal acceptance mark
ja_JP: PayPal 受諾マーク

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing. Turning this option off may prevent PayPal Seller protection from applying.
ja_JP: PayPal へは1つの住所のみ送信可能です。出荷ラベル用に PayPal を使用している場合、請求先住所ではなくお届け先住所の送信をおすすめします。このオプションを無効にすると、PayPal Seller Protection を適用できなくなる可能性があります。

en: PayPal email
ja_JP: PayPal メール

en: PayPal email address
ja_JP: PayPal メールアドレス

en: PayPal email address:
ja_JP: PayPalのメールアドレス

en: PayPal identity token
ja_JP: PayPal ID トークン

en: PayPal sandbox
ja_JP: PayPal サンドボックス

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a <a href="%s">developer account</a>.
ja_JP: PayPalサンドボックスを使用して支払いをテストすることができます。<a href="%s">開発者アカウント</a>にサインアップしてください。

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
ja_JP: PayPal は、トランザクション情報の返送の際にこの方法を使用して通信を行います。

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
ja_JP: PayPal が住所を検証するため、この設定を有効化するとエラーが発生する可能性があります (無効化を推奨) 。

en: PayU for WooCommerce
ja_JP: WooCommerce 用 PayU

en: Payer PayPal address
ja_JP: 支払い者の住所

en: Payer first name
ja_JP: 支払い者の苗字

en: Payer last name
ja_JP: 支払い者の名前

en: Payfast
ja_JP: PayFast

en: Paying customer
ja_JP: 有料プランを利用している顧客

en: Payment
ja_JP: 支払い

en: Payment %s via IPN.
ja_JP: お支払い %s IPN 経由。

en: Payment Gateways
ja_JP: 決済方法

en: Payment Providers
ja_JP: 決済サービス業者

en: Payment Tokens
ja_JP: 支払いトークン

en: Payment action
ja_JP: 決済状況

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
ja_JP: 支払いが承認されました。支払い状況を処理中に変更するか、資金を回収するために完了します。

en: Payment complete event failed.
ja_JP: 支払の完了イベントが失敗しました。

en: Payment could not be captured - Auth ID: %1$s, Status: %2$s
ja_JP: 決済が売上計上できませんでした - 認証 ID: %1$s 、ステータス: %2$s

en: Payment could not be captured: %s
ja_JP: 決済を売上計上できませんでした: %s

en: Payment for cancelled order %s received
ja_JP: キャンセルされた注文 %s で受け取った決済

en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
ja_JP: %2$s の注文番号 #%1$s の支払いに失敗しました。注文内容は以下の通りです:

en: Payment for order %s refunded
ja_JP: 注文 %s の支払いを返金しました

en: Payment for order %s reversed
ja_JP: 注文 %s の支払いが取り消されました

en: Payment gateway
ja_JP: 決済方法

en: Payment gateway ID.
ja_JP: 決済ゲートウェイ ID

en: Payment gateway description on checkout.
ja_JP: 購入手続き時の支払いゲートウェイの説明。

en: Payment gateway enabled status.
ja_JP: 支払いゲートウェイの有効な状況。

en: Payment gateway method description.
ja_JP: 支払いゲートウェイ方法の説明。

en: Payment gateway method title.
ja_JP: 支払いゲートウェイ方法のタイトル。

en: Payment gateway settings.
ja_JP: 支払いゲートウェイ設定。

en: Payment gateway sort order.
ja_JP: 支払いゲートウェイのソート順序。

en: Payment gateway title on checkout.
ja_JP: 購入手続き時の支払いゲートウェイのタイトル。

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
ja_JP: ペイメントゲートウェイはリモートサーバーと通信して支払いを承認する際に cURL を使用することがあります。また、他のプラグインがリモートサービスと通信するときにも使われることがあります。

en: Payment has been received (paid), and the stock has been reduced. The order is awaiting fulfillment.
ja_JP: 支払いを受け取り (支払い済み)、在庫が減りました。 この注文は処理待ちです。

en: Payment method
ja_JP: 決済方法

en: Payment method ID.
ja_JP: 決済方法 ID。

en: Payment method deleted.
ja_JP: 決済方法を削除しました。

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
ja_JP: 購入手続き中にお客様に表示される決済方法の説明。

en: Payment method description that the customer will see on your website.
ja_JP: サイト上でお客様に表示される決済方法の説明。

en: Payment method is missing.
ja_JP: 支払い方法がありません。

en: Payment method successfully added.
ja_JP: お支払い方法が正常に追加されました。

en: Payment method title.
ja_JP: 決済方法の名称。

en: Payment method:
ja_JP: 決済方法:

en: Payment methods
ja_JP: 決済方法

en: Payment of %1$s was captured - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s
ja_JP: %1$s の決済を取得しました - 認証 ID: %2$s, トランザクション ID: %3$s

en: Payment pending (%s).
ja_JP: 保留中の支払い (%s)。

en: Payment status
ja_JP: 支払いステータス

en: Payment to be made upon delivery.
ja_JP: お支払いは、配達時の商品引取りの際にお願い致します。

en: Payment via
ja_JP: 決済方法

en: Payment via %s
ja_JP: %sでの支払い

en: Payment:
ja_JP: 支払い:

en: Payments
ja_JP: 支払い

en: Payments made simple with WooPayments
ja_JP: WooPayments で支払いを簡略化

en: Payments made simple — including WooPay, a new express checkout feature.
ja_JP: 支払いをシンプルに - 新しいスピーディな購入手続き機能、WooPay を搭載。

en: Payments made simple, with no monthly fees – designed exclusively for WooCommerce stores. Accept credit cards, debit cards, and other popular payment methods.
ja_JP: 月額料金不要で支払いをシンプルに - WooCommerce ストア専用に設計されています。 クレジットカード、デビットカード、その他の一般的な支払い方法をご利用いただけます。

en: Paymob is a leading payment gateway in the Middle East and Africa. Accept payments online and in-store with Paymob.
ja_JP: Paymob は中東とアフリカでよく使われている決済方法です。 Paymob ではオンラインとストアでの支払いを受け取れます。

en: Payoneer Checkout is the next generation of payment processing platforms, giving merchants around the world the solutions and direction they need to succeed in today's hyper-competitive global market.
ja_JP: Payoneer Checkout は次世代の決済処理プラットフォームです。競争の激しい現在のグローバル市場で成功を収めるために必要なソリューションと指針を世界中のマーチャントに提供します。

en: Payoneer Checkout is the next generation of payment processing platforms, giving merchants around the world the solutions and direction they need to succeed in today’s hyper-competitive global market.
ja_JP: Payoneer Checkout は次世代の決済処理プラットフォームです。競争の激しい現在のグローバル市場で成功を収めるために必要なソリューションと指針を世界中のマーチャントに提供します。

en: Paysandú
ja_JP: パイサンドゥ

en: Paystack helps African merchants accept one-time and recurring payments online with a modern, safe, and secure payment gateway.
ja_JP: Paystack は、アフリカの出品者が最新かつ安全でセキュアな支払いゲートウェイを使って、オンラインで1回限りの支払いと定期支払いに対応できるよう支援しています。

en: Pazardzhik
ja_JP: パザルジク

en: Peloponnese
ja_JP: ペロポネソス

en: Pemba North
ja_JP: ペンバ北部州

en: Pemba South
ja_JP: ペンバ南部州

en: Penang (Pulau Pinang)
ja_JP: ペナン (プラウ・ピナン)

en: Pending
ja_JP: 承認待ち

en: Pending orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
ja_JP: 保留中の注文は未払いです。ストア所有者または顧客によって中止された可能性があります。指定された期間が過ぎると、ゴミ箱に移動されます。

en: Pending payment <span class="count">(%s)</span> | Pending payment <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 支払い処理待ち<span class="count">(%s)</span>

en: Pennsylvania
ja_JP: ペンシルベニア州

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
ja_JP: クラスごと: それぞれの配送クラスの送料を請求

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
ja_JP: 注文ごと: 一番高い配送クラスの送料を請求

en: Per your %1$sstore settings%2$s, inventory management is <strong>disabled</strong>.
ja_JP: %1$sストア設定%2$sにより、在庫管理は<strong>無効</strong>になっています。

en: Per your %1$sstore settings%2$s, taxes are not enabled.
ja_JP: %1$sストアの設定%2$sにより、税金が有効化されていません。

en: Perak
ja_JP: ペラ州

en: Percentage complete.
ja_JP: 進捗率 (%)。

en: Percentage discount
ja_JP: 割引率

en: Percentage of cart total
ja_JP: お買い物カゴ合計の割合

en: Perfect
ja_JP: 最高

en: Period
ja_JP: ピリオド

en: Perlis
ja_JP: ペルリス

en: Permalink of the product that the review belongs to.
ja_JP: レビューの対象商品のパーマリンク。

en: Permalink template for the product.
ja_JP: 商品のパーマリンクテンプレート。

en: Permission #%d not found.
ja_JP: 許可番号%dはありません。

en: Permission ID
ja_JP: 許可 ID

en: Permissions
ja_JP: 権限

en: Permissions is missing.
ja_JP: 権限がありません。

en: Pernambuco
ja_JP: ペルナンブコ州

en: Pernik
ja_JP: ペルニク

en: Personal data removal
ja_JP: 個人データの削除

en: Personal data removed.
ja_JP: 個人データが削除されました。

en: Personal data retention
ja_JP: 個人データを保持する

en: Personal data within order %s has been retained.
ja_JP: 注文 %s に含まれる個人データは保持されています。

en: Personalize homepage
ja_JP: ホームページをカスタマイズ

en: Personalize your store's homepage
ja_JP: ストアのホームページをカスタマイズする

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Perugia
ja_JP: ペルージャ

en: Pesaro e Urbino
ja_JP: ペーザロ・エ・ウルビーノ

en: Pescara
ja_JP: ペスカーラ

en: Pest
ja_JP: ペスト地区

en: Petén
ja_JP: ペテン

en: Phang Nga
ja_JP: パンガー

en: Phatthalung
ja_JP: パッタルン

en: Phayao
ja_JP: パヤオ

en: Phetchabun
ja_JP: ペッチャブーン

en: Phetchaburi
ja_JP: ペッチャブリー

en: Phichit
ja_JP: ピチット

en: Philippine peso
ja_JP: フィリピン・ペソ

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Phitsanulok
ja_JP: ピッサヌローク

en: Phone
ja_JP: 電話

en: Phone (optional)
ja_JP: 電話 (オプション)

en: Phone Number
ja_JP: 電話番号

en: Phone number
ja_JP: 電話番号

en: Phone number.
ja_JP: 電話番号。

en: Phongsaly
ja_JP: ポンサーリー

en: Phrae
ja_JP: プレー

en: Phuket
ja_JP: プーケット

en: Physical products
ja_JP: 実在商品

en: Piacenza
ja_JP: ピアチェンツァ

en: Piauí
ja_JP: ピアウイ

en: Pichincha
ja_JP: ピチンチャ

en: Pick up an order, then just pay, print, package and post.
ja_JP: 注文を選んだら、支払い、印刷、梱包、投函するだけで完了です。

en: Pickup
ja_JP: ピックアップ

en: Pickup address
ja_JP: 受け取り住所

en: Pickup location
ja_JP: 受け取り場所

en: Pinterest for WooCommerce
ja_JP: WooCommerce の Pinterest

en: Pirojpur
ja_JP: ピロジプール

en: Pisa
ja_JP: ピサ

en: Pistoia
ja_JP: ピストイア

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケアン諸島

en: Piura
ja_JP: ピウラ

en: Place order
ja_JP: 注文する

en: Placeholder
ja_JP: プレースホルダー

en: Placeholder image
ja_JP: プレースホルダー画像

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section.
ja_JP: ヒーローセクションに紹介する商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section. 1 out of 2.
ja_JP: ヒーローセクションに紹介する商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。1/2。

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section. 2 out of 2.
ja_JP: ヒーローセクションに紹介する商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。2/2。

en: Placeholder image used to represent a product being showcased.
ja_JP: 紹介する商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。

en: Placeholder image used to represent products being showcased in a banner.
ja_JP: バナーに紹介する商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 1 out of 3.
ja_JP: おすすめのカテゴリーバナーに紹介する商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。1/3。

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 2 out of 3.
ja_JP: おすすめのカテゴリーバナーに紹介する商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。2/3。

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 3 out of 3
ja_JP: おすすめのカテゴリーバナーに紹介する商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。3/3。

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 1 out of 4.
ja_JP: ソーシャルメディアアイコンの下に商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。1/4。

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 2 out of 4.
ja_JP: ソーシャルメディアアイコンの下に商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。2/4。

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 3 out of 4.
ja_JP: ソーシャルメディアアイコンの下に商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。3/4。

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 4 out of 4.
ja_JP: ソーシャルメディアアイコンの下に商品を表示するために使用するプレースホルダー画像。4/4。

en: Placeholder image with the avatar of the user who is writing the testimonial.
ja_JP: 推薦文を書いているユーザーのアバターのプレースホルダー画像。

en: Placeholder text to be displayed in text inputs.
ja_JP: テキスト入力に表示されるプレースホルダーテキスト。

en: Plain text
ja_JP: プレーンテキスト

en: Plain text template
ja_JP: プレーンテキストテンプレート

en: Plateau
ja_JP: 台地

en: Platform to track.
ja_JP: トラッキングするプラットフォーム。

en: Platform version to track.
ja_JP: トラッキングするプラットフォームのバージョン。

en: Please <a href="%1$s">Install the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions. Alternatively, you can <a href="%2$s">download</a> and install it manually.
ja_JP: WooCommerce.com サブスクリプションに含まれるアップデートと効率的なサポートを引き続き利用するには、<a href="%1$s">WooCommerce.com Update Manager をインストール</a>してください。 または、手動で<a href="%2$s">ダウンロード</a>してインストールすることもできます。

en: Please <a href="%1$s">activate the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions.
ja_JP: WooCommerce.com サブスクリプションに含まれるアップデートと効率的なサポートを引き続き利用するには、<a href="%1$s">WooCommerce.com Update Manager を有効化</a>してください。

en: Please check your email for the order confirmation.
ja_JP: 注文確認のメールをご確認ください。

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
ja_JP: お買い物カゴに追加する商品を選択してください&hellip;

en: Please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
ja_JP: <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>にアクセスして商品オプションを選択してください。

en: Please choose product options&hellip;
ja_JP: 商品のオプションを選択してください&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
ja_JP: お買い物カゴに追加したい商品の数量を選択してください&hellip;

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
ja_JP: サポートに連絡する際、チケットにこの情報をコピーして貼り付けてください。

en: Please create a password for your account.
ja_JP: アカウントのパスワードを作成してください。

en: Please enter a coupon code.
ja_JP: クーポンコードを入力してください。

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
ja_JP: 請求書番号の接頭辞を入力してください。PayPal は同一の請求書番号の注文を許可しないため、複数のショップで PayPal アカウントを使用している場合は、この接頭辞を必ず固有のものにしてください。

en: Please enter a stronger password.
ja_JP: 強力なパスワードを入力してください。

en: Please enter a valid Eircode.
ja_JP: 有効な Eircode を入力してください。

en: Please enter a valid email address
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid email at checkout to use coupon code "%s".
ja_JP: クーポンコード「%s」を使用するには、購入手続き時に有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid email to use coupon code "%s".
ja_JP: クーポンコード「%s」を使用するには、有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid number
ja_JP: 有効な数字を入力してください

en: Please enter a valid order ID
ja_JP: 有効な注文番号を入力してください

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
ja_JP: 正しい郵便番号を入力してください

en: Please enter a value with one decimal point (%s) without thousand separators.
ja_JP: 桁区切り記号なしの小数点1桁 (%s) で値を入力してください。

en: Please enter a value with one monetary decimal point (%s) without thousand separators and currency symbols.
ja_JP: 価格は桁区切りや通貨記号なしの小数点1桁 (%s) で値を入力してください。

en: Please enter an address to continue.
ja_JP: 住所の必須項目に抜けがあります。入力してください。

en: Please enter in a value less than the regular price.
ja_JP: 通常価格以下の値で入力してください。

en: Please enter in country code with two capital letters.
ja_JP: 国コードは大文字2文字で入力してください。

en: Please enter only numbers and hyphens (-).
ja_JP: 数字とハイフン (-) のみ入力してください

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
ja_JP: PayPal メールアドレスを入力してください。支払いを受けるために必要です。

en: Please enter your current password.
ja_JP: 現在のパスワードを入力してください。

en: Please enter your password.
ja_JP: パスワードを入力してください

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
ja_JP: 利用可能な支払い方法を確認し、上記に詳細を記入してください。

en: Please fill out all password fields.
ja_JP: すべてのパスワード欄に記入してください。

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
ja_JP: 支払いフォームに進むには、下でアカウントにログインしてください。

en: Please log in to your account to view this order.
ja_JP: この注文を表示するには、アカウントにログインしてください。

en: Please provide a valid account username.
ja_JP: 有効なアカウントユーザー名を入力してください。

en: Please provide a valid email address.
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please provide a valid order ID.
ja_JP: 有効な注文 ID を指定してください。

en: Please provide a valid promo note name.
ja_JP: 有効なプロモーションノート名を入力してください。

en: Please provide an array of IDs through the noteIds param.
ja_JP: noteIds パラメーターで ID の配列を指定してください。

en: Please rate the product.
ja_JP: 商品を評価してください

en: Please re-enter your password.
ja_JP: パスワードを再入力してください。

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
ja_JP: 注文手続きを進めるには、利用規約を読んで同意してください。

en: Please review the errors above.
ja_JP: 上のエラーを確認してください。

en: Please see the <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> for more details.
ja_JP: 詳細については、<a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal に関する個人情報保護方針</a>を参照してください。

en: Please select a rating
ja_JP: 評価を選択してください

en: Please select some items.
ja_JP: いくつか項目を選択してください。

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
ja_JP: この商品をお買い物カゴに追加するには、商品オプションを選択してください。

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
ja_JP: 店舗名、住所、市区町村、州、国、郵便番号を記入した小切手を送ってください。

en: Please use different source (--from) and destination (--to) datastores.
ja_JP: ソース (--from) データストアと移動先 (--to) データストアは異なるものを使用してください。

en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">subscriptions page</a> and renew to continue receiving updates.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">サブスクリプションページ</a>にアクセスして、引き続きアップデートを受け取るよう更新してください。

en: Please, provide an attribute name.
ja_JP: 属性名を入力してください。

en: Pleven
ja_JP: プレヴェン

en: Plovdiv
ja_JP: プロブジフ

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Plugin Activation Error
ja_JP: プラグイン有効化のエラー

en: Plugin URL.
ja_JP: プラグイン URL。

en: Plugin activation has been scheduled.
ja_JP: プラグインの有効化がスケジュールされました。

en: Plugin author URL.
ja_JP: プラグイン作成者の URL。

en: Plugin author name.
ja_JP: プラグイン作成者の名前。

en: Plugin basename. The path to the main plugin file relative to the plugins directory.
ja_JP: プラグインのベース名。 プラグインディレクトリからのメインプラグインファイルの相対パス。

en: Plugin installation has been scheduled.
ja_JP: プラグインのインストールがスケジュールされました。

en: Plugin installed by %1$s on %2$s.
ja_JP: %2$s に %1$s がプラグインをインストールしました。

en: Plugin installed by %1$s on %2$s. <a target="_blank" href="%3$s">More information</a>
ja_JP: %2$s に %1$s がプラグインをインストールしました。 <a target="_blank" href="%3$s">詳細情報</a>

en: Plugin name.
ja_JP: プラグイン名。

en: Plugin slug used in https://wordpress.org/plugins/{slug}.
ja_JP: https://wordpress.org/plugins/{slug} で使用されるプラグインスラッグ。

en: Plugin slug.
ja_JP: プラグインのスラッグ。

en: Plugin status.
ja_JP: プラグインのステータス。

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Plugins and extensions
ja_JP: プラグインと拡張機能

en: Plugins must be a non-empty array.
ja_JP: プラグインは空以外の配列にする必要があります。

en: Plugins were successfully activated.
ja_JP: プラグインは正常に有効化されました。

en: Plugins were successfully installed.
ja_JP: プラグインのインストールが完了しました。

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Polish z&#x142;oty
ja_JP: ポーランド・ズウォティ

en: Poltavshchyna
ja_JP: ポルターヴァ州

en: Pondicherry (Puducherry)
ja_JP: ポンディシェリ

en: Pontevedra
ja_JP: ポンテベドラ

en: Popular tags
ja_JP: 人気のタグ

en: Popularity
ja_JP: 人気度

en: Popularity (sales)
ja_JP: 人気 (売上高)

en: Pordenone
ja_JP: ポルデノーネ

en: Port Said
ja_JP: ポートサイード

en: Portland
ja_JP: ポートランド

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Position
ja_JP: 位置

en: Post Type Counts
ja_JP: 投稿タイプの数

en: Post password.
ja_JP: パスワードを共有します。

en: Post-purchase note
ja_JP: 購入後のメモ

en: Postal Code
ja_JP: 郵便番号

en: Postal code
ja_JP: 郵便番号

en: Postal code (optional)
ja_JP: 郵便番号 (オプション)

en: Postal code.
ja_JP: 郵便番号。

en: Postcode
ja_JP: 郵便番号

en: Postcode / ZIP
ja_JP: 郵便番号

en: Postcode / ZIP.
ja_JP: 郵便番号。

en: Postcode / ZIP:
ja_JP: 郵便番号:

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
ja_JP: この規則は郵便番号向けです。セミコロン (;) は複数の値を区切ります。すべての領域に適用する場合は空白のままにします。ワイルドカード (*) や郵便番号の数字の幅(例えば12345...12350)を使うことが出来ます。

en: Postcode/ZIP, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'postcodes' should be used instead.
ja_JP: 郵便番号/ ZIP は複数の値をサポートしていません。 WooCommerce 5.3 で非推奨になり、代わりに「postcodes」を使用する必要があります。

en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) or fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported. Please see the shipping zones <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
ja_JP: ワイルドカード (例: CB23*) または完全な数値範囲 (例: <code>90210...99000</code>) を含む郵便番号もサポートされています。 詳細については、配送ゾーンの<a href="%s" target="_blank">ドキュメント</a>をご覧ください。

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」タグの付いた投稿

en: Potentially unsecured files were found in your uploads directory
ja_JP: 保護されていないファイルがアップロードディレクトリで見つかりました。

en: Potenza
ja_JP: ポテンツァ

en: Potosí
ja_JP: ポトシ

en: Pound sterling
ja_JP: ポンド

en: Pounds
ja_JP: ポンド

en: Powered by %1$s with %2$s
ja_JP: %1$s の %2$s を利用

en: Powerful yet easy-to-use solution:
ja_JP: パワフルで使いやすいソリューション:

en: Powerful, "all in one" solution for gift certificates, store credits, discount coupons and vouchers.
ja_JP: ギフト券、ストアクレジット、割引クーポン、バウチャーのための、強力で「すべてそろった」ソリューションです。

en: Požega-Slavonia County
ja_JP: ポジェガ＝スラヴォニア郡

en: Prachin Buri
ja_JP: プラーチーンブリー

en: Prachuap Khiri Khan
ja_JP: プラチュワップキーリーカン

en: Prahova
ja_JP: プラホヴァ

en: Prato
ja_JP: プラート

en: Prefecture
ja_JP: 都道府県

en: Premium organic blends
ja_JP: プレミアムオーガニックブレンド

en: Premium support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Presidente Hayes
ja_JP: プレシデンテ・アイェス

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Preview your email template. You can also test on different devices and send yourself a test email.
ja_JP: メールテンプレートをプレビューします。 また、さまざまなデバイスでテストして、テストメールを自分に送信することもできます。

en: Previous
ja_JP: 前

en: Previous (arrow left)
ja_JP: 前へ (左矢印)

en: Previous image
ja_JP: 前の画像

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Price
ja_JP: 金額

en: Price amount.
ja_JP: 価格の額。

en: Price data for the product in the current line item, including or excluding taxes based on the "display prices during cart and checkout" setting. Provided using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 現在の勘定科目に含まれる価格データ (「支払いやお買い物かごで表示する価格」設定に応じて内税または外税)。 通貨の最小単位を使用して表示されています。

en: Price data provided using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 通貨の最小単位を使用して表示された価格データ。

en: Price display suffix
ja_JP: 価格表示の接尾辞

en: Price formatted in HTML.
ja_JP: HTML 形式の価格。

en: Price of this shipping rate using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 通貨の最小単位を使用して表示された、この配送料金。

en: Price prefix for the currency which can be used to format returned prices.
ja_JP: 返される価格用の通貨フォーマットで価格に付けるプレフィックス。

en: Price range, if applicable.
ja_JP: 価格範囲 (該当する場合)。

en: Price string formatted as HTML.
ja_JP: HTML フォーマットで用意された価格文字列。

en: Price:
ja_JP: 価格:

en: Price: %1$s - %2$s
ja_JP: 価格: %1$s - %2$s

en: Price: From %s
ja_JP: 価格: %sから

en: Price: From {{min}}
ja_JP: 価格: {{min}}から

en: Price: Up to %s
ja_JP: 価格: %sまで

en: Price: Up to {{max}}
ja_JP: 価格: {{max}}まで

en: Price: high to low
ja_JP: 価格 :高い順

en: Price: low to high
ja_JP: 価格 :低い順

en: Price: {{min}} - {{max}}
ja_JP: 価格: {{min}} - {{max}}

en: Prices entered with tax
ja_JP: 税込価格

en: Pricing
ja_JP: 価格

en: Primorje-Gorski Kotar County
ja_JP: プリモリェ＝ゴルスキ・コタル郡

en: Prince Edward Island
ja_JP: プリンスエドワードアイランド

en: Print USPS and DHL labels directly from your dashboard and save on shipping.
ja_JP: ダッシュボードから直接 USPS や DHL のラベルを印刷して、送料を節約しましょう。

en: Print at home
ja_JP: 自宅で印刷

en: Print labels from 80+ carriers
ja_JP: 80社以上の運送会社のラベルを印刷

en: Print shipping labels with %1$sWooCommerce Shipping%2$s
ja_JP: %1$sWooCommerce Shipping%2$s で出荷ラベルを印刷

en: Print shipping labels with WooCommerce Shipping
ja_JP: WooCommerce Shipping で出荷ラベルを印刷

en: Priority
ja_JP: 優先順位

en: Priority of recommendation.
ja_JP: おすすめの優先度。

en: Priority.
ja_JP: 優先度。

en: Privacy policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Private note
ja_JP: 非公開メモ

en: Proceed to PayPal
ja_JP: PayPal に進む

en: Proceed to checkout
ja_JP: 購入手続きに進む

en: Process orders in just a few clicks
ja_JP: 数回のクリックで注文を処理

en: Process payments and prevent fraud
ja_JP: 決済を処理し、不正を防止します

en: Process the action now as if it were run as part of a queue
ja_JP: キューの一部として実行される場合のように、今すぐこのアクションを処理する

en: Process your orders on the go. %1$sGet the app%2$s.
ja_JP: 外出先から注文を処理できます。 %1$sアプリを取得しましょう%2$s。

en: Processing
ja_JP: 処理中

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 処理中 <span class="count">(%s)</span>

en: Processing order
ja_JP: 処理中の注文

en: Product | Products
ja_JP[0]: 商品

en: Product / Variation
ja_JP: 商品またはバリエーション

en: Product / Variation title
ja_JP: 商品 / バリエーションのタイトル

en: Product Archive
ja_JP: 商品アーカイブ

[ctx: Product Attribute]
en: Product %s
ja_JP: 商品 %s

en: Product Catalog
ja_JP: 商品カタログ

en: Product Categories
ja_JP: 商品カテゴリー

en: Product Category
ja_JP: 商品カテゴリー

en: Product Category Link
ja_JP: 商品カテゴリーへのリンク

en: Product Details
ja_JP: 商品詳細

en: Product Export
ja_JP: 商品のエクスポート

en: Product Form
ja_JP: 商品フォーム

en: Product Forms
ja_JP: 商品フォーム

en: Product ID or SKU is required.
ja_JP: 商品 ID か SKU が必要です。

en: Product ID.
ja_JP: 商品 ID。

en: Product IDs
ja_JP: 商品 ID

en: Product Images
ja_JP: 商品画像

en: Product Import
ja_JP: 商品インポート

en: Product Link
ja_JP: 商品へのリンク

en: Product Pagination
ja_JP: 商品ページネーション

en: Product Reviews
ja_JP: 商品レビュー

en: Product SKU.
ja_JP: 商品 SKU。

en: Product Search
ja_JP: 商品検索

en: Product Tag
ja_JP: 商品タグ

en: Product Tag Cloud
ja_JP: 商品タグクラウド

en: Product Tag Link
ja_JP: 商品タグへのリンク

en: Product Title
ja_JP: 商品タイトル

en: Product Type
ja_JP: 商品タイプ

en: Product URL
ja_JP: 商品 URL

en: Product URL.
ja_JP: 商品 URL。

en: Product Variation Template
ja_JP: 商品バリエーションのテンプレート

en: Product and shipping
ja_JP: 商品と配送

en: Product attribute base
ja_JP: 商品属性ベース

en: Product attributes are easy to use.
ja_JP: 商品属性が使いやすい

en: Product attributes lookup table
ja_JP: 商品属性ルックアップテーブル

en: Product attributes lookup table data is regenerating
ja_JP: 商品属性ルックアップテーブルのデータを再生成しています

en: Product attributes lookup table regeneration process has been aborted.
ja_JP: 商品属性ルックアップテーブルの再生成プロセスが中止されました。

en: Product attributes lookup table regeneration process has been resumed.
ja_JP: 商品属性ルックアップテーブルの再生成プロセスが再開されました。

en: Product attributes' functionality meets my needs.
ja_JP: 商品属性の機能が自分のニーズに合っている。

en: Product attributes.
ja_JP: 商品の属性。

en: Product backorder
ja_JP: 商品のお取り寄せ

en: Product brand base
ja_JP: 商品ブランドベース

en: Product brands
ja_JP: 商品ブランド

en: Product catalog
ja_JP: 商品カタログ

en: Product categories
ja_JP: 商品カテゴリー

en: Product categories detailed reports.
ja_JP: 商品カテゴリーの詳細レポート。

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top-right of this page.
ja_JP: 商品カテゴリーはここで管理することができます。フロントエンドでカテゴリーの順序を変更するには、ドラッグアンドドロップでの並べ替えが可能です。このページの上部にある"表示オプション"をクリックしてカテゴリーを参照ください。

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
ja_JP: 「確定されたお買い物カゴ割引」を適用するため、クーポンを適用する、またはお買い物カゴに含めるべき商品カテゴリーです。

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
ja_JP: 「確定されたお買い物カゴ割引」を適用するため、クーポンが適用されない、またはお買い物カゴに含めない商品カテゴリーです。

en: Product category IDs.
ja_JP: 商品カテゴリー ID。

en: Product category base
ja_JP: 商品カテゴリーベース

en: Product content not found.
ja_JP: 商品コンテンツが見つかりません。

en: Product count
ja_JP: 商品数

en: Product created
ja_JP: 商品作成

en: Product creation failed, could not find original product: %s
ja_JP: 商品の作成に失敗しました。元の商品を見つけることができませんでした: %s

en: Product data
ja_JP: 商品データ

en: Product deleted
ja_JP: 商品削除

en: Product description
ja_JP: 商品説明

en: Product description.
ja_JP: 商品説明。

en: Product dimensions.
ja_JP: 商品の大きさ。

en: Product display, sorting, and reports may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
ja_JP: 更新が完了するまでは商品の表示、並べ替え、レポートの内容が正確ではない場合があります。これには数分かかり、完了するとこの通知は表示されなくなります。

en: Product download files detailed reports.
ja_JP: 商品ダウンロードファイルの詳細レポート。

en: Product download migration: %1$s (for product %1$d) could not be added to the list of approved download directories.
ja_JP: 商品ダウンロードの移行: %1$s (商品%1$d) を承認済みダウンロードディレクトリのリストに追加できませんでした。

en: Product downloads detailed reports.
ja_JP: 商品ダウンロードの詳細レポート。

[ctx: Product downloads list]
en: Delete permanently
ja_JP: 完全に削除する

[ctx: Product downloads list]
en: Edit
ja_JP: 編集

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
ja_JP: 下書きを保存しました。<a target="_blank" href="%s">商品をプレビュー</a>

en: Product external URL. Only for external products.
ja_JP: 商品の外部 URL。外部リンク商品のみ。

en: Product external button text. Only for external products.
ja_JP: 外部リンク商品ボタンのテキスト。外部リンク商品のみ。

en: Product form Link
ja_JP: 商品フォームリンク

en: Product form image
ja_JP: 商品フォーム画像

en: Product forms list
ja_JP: 商品フォームリスト

en: Product forms navigation
ja_JP: 商品フォームナビゲーション

en: Product full description in HTML format.
ja_JP: HTML フォーマットで用意された商品の詳細な説明。

en: Product gallery
ja_JP: 商品ギャラリー

en: Product height (%s).
ja_JP: 商品の高さ (%s)。

en: Product image
ja_JP: 商品画像

en: Product image matching by SKU
ja_JP: SKU による商品画像マッチング

en: Product image.
ja_JP: 商品画像。

en: Product inventory quantity.
ja_JP: 商品在庫数量。

en: Product inventory status.
ja_JP: 商品在庫ステータス。

en: Product inventory threshold for low stock.
ja_JP: 商品在庫の品薄基準値。

en: Product length (%s).
ja_JP: 商品の長さ (%s)。

en: Product link.
ja_JP: 商品へのリンク。

en: Product lookup tables
ja_JP: 商品ルックアップテーブル

en: Product low in stock
ja_JP: 在庫が少ない商品

en: Product must not be associated with these brands for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products associated with these brands will not be discounted.
ja_JP: クーポンを有効のままにするには、これらのブランドに関連する商品ではない必要があります。また「Product Discounts」商品の場合、これらのブランドに関連する商品は割引の対象になりません。

en: Product name
ja_JP: 商品名

en: Product name.
ja_JP: 商品名。

en: Product on sale
ja_JP: 販売中の商品

en: Product out of stock
ja_JP: 在庫切れ商品

en: Product parent ID.
ja_JP: 親商品 ID。

en: Product parent name.
ja_JP: 商品の親名。

en: Product permalinks
ja_JP: 商品パーマリンク

en: Product price.
ja_JP: 商品価格。

en: Product promotion
ja_JP: 商品プロモーション

en: Product properties should not be accessed directly.
ja_JP: 商品のプロパティに直接アクセスしないでください。

en: Product published. %1$sView Product%2$s
ja_JP: 商品が公開されました。 %1$s商品を表示%2$s

en: Product quantity
ja_JP: 商品数量

en: Product ratings
ja_JP: 商品の評価

en: Product regular price.
ja_JP: 商品の標準価格。

en: Product restored
ja_JP: 商品を復元しました

en: Product review field exceeds maximum length allowed.
ja_JP: 商品レビューフィールドが上限を超過しています。

en: Product reviews can now be managed from Products > Reviews.
ja_JP: 商品レビューを、「商品」>「レビュー」から管理できるようになりました。

en: Product reviews have moved!
ja_JP: 商品レビューが移動しました。

en: Product sale price.
ja_JP: 商品セール価格

en: Product saved.
ja_JP: 商品を保存しました

en: Product scheduled for: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
ja_JP: 商品を%1$sに公開予約しました。<a target="_blank" href="%2$s">商品をプレビュー</a>

en: Product search
ja_JP: 商品検索

en: Product shipping classes
ja_JP: 商品の配送クラス

en: Product short description
ja_JP: 商品の簡単な説明

en: Product short description in HTML format.
ja_JP: HTML フォーマットで用意された商品の簡単な説明。

en: Product short description.
ja_JP: 商品の短い説明。

en: Product slug.
ja_JP: 商品スラッグ。

en: Product status (post status).
ja_JP: 商品状況(登録状況)。

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
ja_JP: 商品を送信しました。<a target="_blank" href="%s">商品をプレビュー</a>

en: Product tag base
ja_JP: 商品タグベース

en: Product tags
ja_JP: 商品タグ

en: Product template name.
ja_JP: 商品のテンプレート名。

en: Product title
ja_JP: 商品名

en: Product transients cleared
ja_JP: クリアされた商品トランジェント

en: Product type name.
ja_JP: 商品タイプ名。

en: Product type.
ja_JP: 商品タイプ。

en: Product types define available product details and attributes, such as downloadable files and variations. They’re also used for analytics and inventory management.
ja_JP: 商品タイプは、ダウンロード可能なファイルやバリエーションなど、利用可能な商品の詳細や属性を定義します。 分析や在庫管理にも使用されます。

en: Product updated
ja_JP: 商品更新

en: Product updated.
ja_JP: 商品を更新

en: Product updated. %1$sView Product%2$s
ja_JP: 商品を更新 %1$s商品を表示%2$s

en: Product variation attributes, if applicable.
ja_JP: 商品バリエーションの属性 (該当する場合)。

en: Product variations
ja_JP: 商品バリエーション

en: Product variations IDs.
ja_JP: 商品バリエーション ID。

en: Product weight (%s).
ja_JP: 商品の重量 (%s)。

en: Product width (%s).
ja_JP: 商品の幅 (%s)。

en: Product(s)
ja_JP: 商品

en: Products
ja_JP: 商品

en: Products by Rating list
ja_JP: 評価されている商品のリスト

en: Products detailed reports.
ja_JP: 商品の詳細レポート。

en: Products in this group
ja_JP: このグループの商品

en: Products list
ja_JP: 商品一覧

en: Products navigation
ja_JP: 商品ナビゲーション

en: Products per row
ja_JP: 行ごとの商品数

en: Products sold
ja_JP: 販売商品

en: Products sold.
ja_JP: 販売商品。

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo;にタグ付けされた商品

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
ja_JP: 「確定されたお買い物カゴ割引」を適用するため、クーポンを適用する、またはお買い物カゴに含めるべき商品です。

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
ja_JP: 「確定されたお買い物カゴ割引」を適用するため、クーポンが適用されない、またはお買い物カゴに含めない商品です。

en: Products totals.
ja_JP: 商品の合計。

en: Products you’ve viewed: we’ll use this to, for example, show you products you’ve recently viewed
ja_JP: お客様が閲覧した商品: この情報はお客様が最近閲覧した商品を表示するためなどに使用します。

en: Profile &rarr;
ja_JP: プロフィール &rarr;

en: Profile Setup Wizard
ja_JP: プロフィール設定ウィザード

en: Properties of the main product image.
ja_JP: 主要商品画像のプロパティ。

en: Protect your WooCommerce Store with Jetpack Backup.
ja_JP: Jetpack Backup で WooCommerce ストアを保護しましょう。

en: Protect your store from unauthorized access.
ja_JP: ストアを不正なアクセスから保護します。

en: Province
ja_JP: 州、省、地方、行政区分

en: Prykarpattia
ja_JP: プリカルパティア

en: Public url of the receipt.
ja_JP: 領収書の公開 URL。

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Puebla
ja_JP: プエブラ

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Punjab
ja_JP: パンジャーブ

en: Puno
ja_JP: プノ

en: Puntarenas
ja_JP: プンタレナス

en: Purchase
ja_JP: 購入

en: Purchase note
ja_JP: 注意事項

en: Purchased Downloads
ja_JP: 購入されたダウンロード

en: Putrajaya
ja_JP: プトラジャヤ

en: Putumayo
ja_JP: プトゥマヨ

en: QRCode
ja_JP: QR コード

en: Qalyubia
ja_JP: カリュービーヤ

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Qatari riyal
ja_JP: カタール・リヤル

en: Qena
ja_JP: キナ

en: Qinghai / 青海
ja_JP: チンハイ / 青海

en: Qom (قم)
ja_JP: ゴム (قم)

en: Qty
ja_JP: 数量

en: Quality Materials
ja_JP: 高品質な素材

en: Quantity
ja_JP: 数量

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
ja_JP: 在庫

en: Quantity left in stock if stock is low, or null if not applicable.
ja_JP: 在庫が少ない場合は在庫数量、該当しない場合は NULL。

en: Quantity of orders made by the customer.
ja_JP: 顧客によって作られた注文の数。

en: Quantity of the item in the current package.
ja_JP: 現在の荷物に含まれる項目の数量。

en: Quantity of this item to add to the cart.
ja_JP: お買い物カゴに追加するこのアイテムの数量。

en: Quantity of this item.
ja_JP: このアイテムの数量。

en: Quantity ordered.
ja_JP: 注文された数。

en: Quebec
ja_JP: ケベック

en: Queensland
ja_JP: クイーンズランド

en: Query type
ja_JP: 検索タイプ

en: Querétaro
ja_JP: ケレタロ

en: Quetzaltenango
ja_JP: ケサルテナンゴ

en: Quezon
ja_JP: ケソン

en: Quiché
ja_JP: キッシュ

en: Quick Edit
ja_JP: クイック編集

en: Quick edit this review inline
ja_JP: このレビューをインラインでクイック編集

en: Quickly bulk print labels
ja_JP: ラベルをすばやく一括で印刷

en: Quindío
ja_JP: キンディオ

en: Quintana Roo
ja_JP: キンタナ・ロー

en: Quirino
ja_JP: キリノ

en: REST API version used in the webhook deliveries.
ja_JP: Webhook 配信に使用される REST API のバージョン。

en: Rabat
ja_JP: ラバト

en: Ragusa
ja_JP: ラグーザ

en: Rajasthan
ja_JP: ラージャスターン州

en: Rajbari
ja_JP: ラジバリ

en: Rajshahi
ja_JP: ラッシャヒ

en: Rakai
ja_JP: ラカイ

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Rangamati
ja_JP: ランガマティ

en: Rangpur
ja_JP: ロングプール

en: Ranong
ja_JP: ラノーン

en: Rapti
ja_JP: ラプティ

en: Ratchaburi
ja_JP: ラーチャブリー

en: Rate
ja_JP: 率

en: Rate %
ja_JP: 率 %

en: Rate code
ja_JP: レートコード

en: Rate limit Checkout
ja_JP: 購入手続きのレート制限

en: Rate name
ja_JP: レート名

en: Rate&hellip;
ja_JP: 評価&hellip;

en: Rate&nbsp;%
ja_JP: 率&nbsp;%

en: Rated %1$d out of 5
ja_JP: 5段階中%1$dの評価

en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
ja_JP[0]: %2$s件の利用者評価に基づく5段階評価のうち、%1$s点

en: Rated %s out of 5
ja_JP: 5段階中%sの評価

en: Rates will be configurable and taxes will be calculated during checkout.
ja_JP: 価格は設定でき、税金は購入処理中に計算されます。

en: Rating
ja_JP: 評価

en: Rating: Rated %d out of 5
ja_JP: 評価: 5段階中%dの評価

en: Rating: {{label}}
ja_JP: 評価: {{label}}

en: Ravenna
ja_JP: ラヴェンナ

en: Raw unrounded product prices used in calculations. Provided using a higher unit of precision than the currency.
ja_JP: 計算に使用した、丸め誤差のない未加工の商品価格。 この通貨より上の制度単位を使用して表示されています。

en: Rayong
ja_JP: ラヨーン

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
ja_JP: ラザヴィー・ホラーサーン (خراسان رضوی)

en: Razgrad
ja_JP: ラズグラート

en: Re-create Order Address FTS index
ja_JP: 注文住所 FTS インデックスを再作成

en: Re-enter new password
ja_JP: 新しいパスワードを再入力

en: Re-schedule
ja_JP: 予約変更

en: Re-schedule expired transient files cleanup
ja_JP: 期限切れの一時ファイルのクリーンアップを予約変更

en: Reach millions of active shoppers across Google with free product listings and ads.
ja_JP: 無料の商品リストと広告を使って Google 全体で何百万人ものアクティブな買い物客にリーチしましょう。

en: Reach more shoppers and drive sales for your store. Integrate with Google to list your products for free and launch paid ad campaigns.
ja_JP: 買い物客を増やし、ストアの販売を促進しましょう。 Google と連携すれば、商品を無料で掲載したり有料広告キャンペーンを開始したりできます。

en: Reach out to customers
ja_JP: 顧客にリーチ

en: Reach your customers with MailPoet
ja_JP: MailPoet で顧客にリーチ

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: Read more about &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo;の詳細を読む

en: Ready to launch your store?
ja_JP: ストアの立ち上げ準備は整いましたか ?

en: Ready to start selling something awesome?
ja_JP: 商品を販売開始する準備はできましたか ?

en: Ready!
ja_JP: 準備完了 !

en: Reason for failure
ja_JP: 失敗の理由

en: Reason for refund (optional):
ja_JP: 払戻の理由 (オプション):

en: Reason for refund.
ja_JP: 払戻の理由。

en: Reasons you'll love Jetpack
ja_JP: Jetpack が人気の理由

en: Recalculate
ja_JP: 再計算

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
ja_JP: 合計を再計算しますか ? これにより、お客様の国 (またはストアが拠点とする国) に基づく税を計算し、合計を更新します。

en: Receipt
ja_JP: 領収書

en: Receipt from %s
ja_JP: %s からの領収書

en: Receipt not found
ja_JP: 領収書が見つかりません

en: Receive email notifications with additional guidance to complete the basic store setup and helpful insights
ja_JP: 基本的なストア設定を完了するための追加ガイダンスと役立つインサイトをメールでお知らせします。

en: Received PDT notification for another account: %1$s. Order ID: %2$d.
ja_JP: 別アカウントの PDT 通知を受信: %1$s。 注文 ID: %2$d。

en: Received PDT notification for order %1$d on endpoint for order %2$d.
ja_JP: 注文 %2$dに対するエンドポイントで注文 %1$dの PDT 通知を受信しました。

en: Receiver email
ja_JP: 受信者メールアドレス

en: Recent Product Reviews
ja_JP: 最新の商品評価

en: Recent orders
ja_JP: 最近の注文

en: Recent reviews
ja_JP: 新着レビュー

en: Recently Viewed Products
ja_JP: 最近閲覧された商品

en: Recently Viewed Products list
ja_JP: 最近閲覧された商品のリスト

en: Recipient(s)
ja_JP: 受取人

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Recommended for All WooCommerce Stores
ja_JP: すべての WooCommerce ストアに推奨

en: Recount terms
ja_JP: 条件を再計算

en: Recreate index
ja_JP: インデックスを再作成

en: Recurrence
ja_JP: 繰り返し

en: Red Sea
ja_JP: レッドシー

en: Redirect only
ja_JP: リダイレクトのみ

en: Redirect only (Insecure)
ja_JP: 転送のみ (保護されません)

en: Redirect to the cart page after successful addition
ja_JP: 追加後、お買い物カゴのページにリダイレクト

en: Reduce quantity of %s
ja_JP: %s の数量を減らす

en: Reduced rate
ja_JP: 軽減税

en: Referral: %s
ja_JP: リファラル: %s

en: Refresh
ja_JP: 再読み込み

en: Refresh Remote Inbox Notifications
ja_JP: リモート受信箱の通知を更新

en: Refresh stats
ja_JP: 統計の更新

en: Refreshed stats for %s
ja_JP: %sの統計を更新しました

en: Refund
ja_JP: 払戻額

en: Refund #%1$s - %2$s
ja_JP: 返金 #%1$s - %2$s

en: Refund #%1$s - %2$s by %3$s
ja_JP: 返金番号%1$s～%2$s、期限%3$s

en: Refund %1$s via %2$s
ja_JP: %2$s によって %1$s を返金します

en: Refund %s manually
ja_JP: 手動で%sを返金

en: Refund &ndash; %s
ja_JP: 払い戻し &ndash; %s

en: Refund ID.
ja_JP: 返金 ID。

en: Refund amount
ja_JP: 払戻総額

en: Refund amount must be greater than zero.
ja_JP: 払戻額はゼロ以上にしてください。

en: Refund amount.
ja_JP: 払戻額。

en: Refund failed.
ja_JP: 払戻が失敗しました。

en: Refund reason.
ja_JP: 返金理由。

en: Refund the line items above. This will show the total amount to be refunded
ja_JP: 上に表示されているラインアイテムについて返金します。ここには返金額の合計が表示されます

en: Refund total.
ja_JP: 払戻総額

en: Refunded
ja_JP: 返金済み

en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
ja_JP: 払い戻ししました %1$s - 払戻 ID: %2$s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 返金済み <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded order
ja_JP: 払い戻し注文

en: Refunds
ja_JP: 返金

en: Regenerate
ja_JP: 再生成

en: Regenerate data message.
ja_JP: データメッセージをもう一度生成します。

en: Regenerate download permissions
ja_JP: ダウンロード許可の生成

en: Regenerate shop thumbnails
ja_JP: ショップのサムネイルを再生成

en: Regenerate the product attributes lookup table
ja_JP: 商品属性ルックアップテーブルを再生成する

en: Regenerating images for attachment ID: %s
ja_JP: 添付ファイル ID: %s のイメージを再生成しています

en: Regeneration status.
ja_JP: 再生成ステータス。

en: Reggio Calabria
ja_JP: レッジョ・カラブリア

en: Reggio Emilia
ja_JP: レッジョ・エミリア

en: Region
ja_JP: 地域

en: Region(s)
ja_JP: 地域

en: Region.
ja_JP: 地域。

en: Register
ja_JP: 登録

en: Registered schema for %s
ja_JP: %s のスキーマが登録されました

en: Registers whether the note is deleted or not
ja_JP: メモが削除されているかどうかを登録

en: Registers whether the note is read or not
ja_JP: メモが既読になっているかどうかを登録

en: Registration privacy policy
ja_JP: 登録のプライバシーポリシー

en: Región Metropolitana de Santiago
ja_JP: サンティアゴ都市圏

en: Regular price
ja_JP: 標準価格

en: Regular price (%s)
ja_JP: 通常価格 (%s)

en: Regular product price.
ja_JP: 通常の商品価格。

en: Rehamna
ja_JP: レハムナ

en: Related products
ja_JP: 関連商品

en: Relevance
ja_JP: 関連性

en: Relizane
ja_JP: レリザーヌ

en: Remember me
ja_JP: ログイン状態を保存

en: Remote GET response.
ja_JP: リモート GET レスポンス。

en: Remote GET successful?
ja_JP: リモート GET 成功 ?

en: Remote Logging
ja_JP: リモートロギング

en: Remote POST response.
ja_JP: リモート POST レスポンス。

en: Remote POST successful?
ja_JP: リモート POST 成功 ?

en: Remote get
ja_JP: リモート GET

en: Remote inbox notifications have been refreshed
ja_JP: リモート受信箱の通知が更新されました

en: Remote post
ja_JP: リモート投稿

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove %s from cart
ja_JP: %s をカートから削除

en: Remove access to downloads on request
ja_JP: リクエストベースでダウンロードへのアクセス権を削除する

en: Remove filter
ja_JP: フィルター解除

en: Remove filter: %s
ja_JP: フィルターを解除: %s

en: Remove filter: {{label}}
ja_JP: フィルターを解除: {{label}}

en: Remove image
ja_JP: 画像を削除

en: Remove item
ja_JP: 項目を削除

en: Remove personal data
ja_JP: 個人データを削除

en: Remove personal data from orders on request
ja_JP: リクエストベースで注文から個人データを削除する

en: Remove product form image
ja_JP: 商品フォーム画像を削除

en: Remove product image
ja_JP: 商品画像の削除

en: Remove selected account(s)
ja_JP: 選択した口座を削除

en: Remove selected row(s)
ja_JP: 選択中の行を削除

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files, then schedule it again for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
ja_JP: 現在予約中の、期限切れの一時ファイルを削除するアクションを解除し、即時実行されるように設定し直します。 その後のアクションは24時間ごとに実行されます。

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files. Expired files won't be automatically deleted until the 'Schedule expired transient files cleanup' tool is run again.
ja_JP: 現在予約中の、期限切れの一時ファイルを削除するアクションを解除します。 期限切れのファイルは、「期限切れの一時ファイルのクリーンアップを予約」ツールを再び実行するまで自動削除されません。

en: Remove this image
ja_JP: この画像を削除

en: Remove this item meta?
ja_JP: この商品メタを削除しますか ?

en: Removed access to downloadable files.
ja_JP: ダウンロード可能なファイルへのアクセス権が削除されました。

en: Removed customer "%s"
ja_JP: 顧客「%s」が削除されました

en: Removed payment token "%d"
ja_JP: 支払いトークン「%d」が削除されました

en: Removed personal data from %s order. | Removed personal data from %s orders.
ja_JP[0]: %s件の注文から個人データが削除されました。

en: Removed personal data from order %s.
ja_JP: 注文 %s から個人データが削除されました。

en: Removes all existing entries from the Approved Product Download Directories list.
ja_JP: 承認済み商品ダウンロードディレクトリのリストから既存のエントリーをすべて削除します。

en: Render response in a particular format.
ja_JP: 特定の形式で応答が表示されます。

en: Renew
ja_JP: 更新

en: Renew Subscription
ja_JP: サブスクリプションを更新

en: Renew for %1$s
ja_JP: %1$sで更新

en: Repeat fetches made within a reasonable window of time (by default, 30 minutes) will not be counted twice. This is a generally reasonably way to enforce download limits in relation to ranged requests. %1$sLearn more.%2$s
ja_JP: 合理的な時間枠内 (デフォルトでは30分) に行われた再取得は2回としてカウントされません。 これは範囲指定のリクエストに関してダウンロード制限を適用する一般的に合理的な方法です。 %1$s詳しくはこちらをご覧ください。%2$s

en: Replies
ja_JP: 返信

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Reply to this review
ja_JP: このレビューに返信

en: Report a bug
ja_JP: バグを報告

en: Report period.
ja_JP: レポート期間。

en: Report sync schedulers should be derived from the Automattic\WooCommerce\Internal\Admin\Schedulers\ImportScheduler class.
ja_JP: レポートの同期スケジューラーは、Automattic\WooCommerce\Internal\Admin\Schedulers\ImportScheduler クラスから派生する必要があります。

en: Report table data is being deleted.
ja_JP: レポートテーブルデータは削除されました。

en: Report table data is being rebuilt. Please allow some time for data to fully populate.
ja_JP: レポートテーブルデータが再作成されました。 すべての情報が表示されるまで、しばらくお待ちください。

en: Reports
ja_JP: レポート

en: Reports data grouped by intervals.
ja_JP: 間隔別にグループ化されたレポートデータ。

en: Reports data grouped by segment condition.
ja_JP: セグメントの条件別にグループ化されたレポートデータ。

en: Request body.
ja_JP: リクエストボディ。

en: Request headers.
ja_JP: リクエストヘッダー。

en: Request to the Pexels API failed.
ja_JP: Pexels API へのリクエストでエラーが発生しました。

en: Require a password
ja_JP: パスワードは必須です

en: Required
ja_JP: 必須

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
ja_JP: リソースはゴミ箱機能がありませんので、true である必要があります。

en: Resend new order notification
ja_JP: 新しいご注文通知の再送信

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Reset capabilities
ja_JP: 機能をリセット

en: Reset password
ja_JP: パスワードをリセット

en: Resource cannot be created.
ja_JP: リソースは作成できません。

en: Resource cannot be created. Check to make sure 'order' and 'name' are present.
ja_JP: リソースは作成できません。「注文」と「名前」が存在していることを確認してください。

en: Resource does not exist.
ja_JP: リソースが存在しません。

en: Resource does not support trashing.
ja_JP: リソースはゴミ箱機能がありません。

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
ja_JP: 返金や苦情を含め、お客様からのリクエストに対応します

en: Rest of the world
ja_JP: その他の国・地域

en: Restock refunded items
ja_JP: 払い戻された商品を在庫に戻す

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Restore this review from the Trash
ja_JP: このレビューをゴミ箱から復元

en: Restore this review from the spam
ja_JP: このレビューをスパムから復元

en: Restrictions
ja_JP: 制限

en: Result of payment processing, or false if not yet processed.
ja_JP: 支払い処理の結果。ただし未処理の場合は false。

en: Resume
ja_JP: 再開

en: Resume the product attributes lookup table regeneration
ja_JP: 商品属性ルックアップテーブルの再生成を再開

en: Retain cancelled orders
ja_JP: キャンセルされた注文を保持する

en: Retain completed orders
ja_JP: 完了した注文を保持する

en: Retain completed orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
ja_JP: 指定された期間、完了した注文を保持します。この期間が過ぎると、注文に含まれる個人データが匿名化されます。

en: Retain failed orders
ja_JP: 失敗した注文を保持する

en: Retain inactive accounts
ja_JP: 無効なアカウントを保持する

en: Retain pending orders
ja_JP: 保留中の注文を保持する

en: Retalhuleu
ja_JP: レタルウレウ

en: Retention period
ja_JP: 保持期間

en: Retro photography
ja_JP: レトロな写真

en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
ja_JP: 売上の戻し高は、特定の終了日のために、日付は %s の形式にする必要があります。

en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
ja_JP: 売上の戻し高は、特定の開始日のために、日付は %s の形式にする必要があります。

en: Return the default payment suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions and woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden options are set to no
ja_JP: woocommerce_show_marketplace_suggestions オプションと woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden オプションが「no」に設定されている場合、デフォルトの支払いの提案が戻されます

en: Return the default shipping partner suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions option is set to no
ja_JP: woocommerce_show_marketplace_suggestions オプションが no に設定されている場合、デフォルトの配送パートナーの提案を返します

en: Return to cart
ja_JP: お買い物カゴへ戻る

en: Return to emails
ja_JP: メール設定に戻る

en: Return to payments
ja_JP: 支払へ戻る

en: Return to shop
ja_JP: ショップに戻る

en: Return to the Plugins page
ja_JP: プラグインページに戻る

en: Return to the file list.
ja_JP: ファイルリストに戻ります。

en: Returning customer?
ja_JP: 登録済みの方はこちら

en: Returning or new customer.
ja_JP: リピート顧客または新規顧客。

en: Returns
ja_JP: 返品

en: Returns number of products with each average rating.
ja_JP: それぞれの平均評価を持つ商品の数を返します。

en: Returns number of products with each stock status.
ja_JP: それぞれの在庫状況の商品数を返します。

en: Returns number of products within attribute terms.
ja_JP: 属性語句内で商品の数を返します。

en: Reunion
ja_JP: レユニオン

en: Reusable template part for displaying social links on the coming soon page.
ja_JP: 「まもなく公開予定」ページにソーシャルリンクを表示する、再利用可能なテンプレートパーツ。

en: Revenue
ja_JP: 収益

en: Reversal cancelled for order #%s
ja_JP: 注文番号%sの取消しをキャンセルしました

en: Review
ja_JP: レビュー

en: Review Settings
ja_JP: 設定を確認

en: Review content.
ja_JP: レビュー内容。

en: Review rating (0 to 5).
ja_JP: レビュー評価 (0から5)。

en: Review shipping options
ja_JP: 配送オプションを確認

en: Review type name.
ja_JP: レビュータイプ名。

en: Review your checkout experience
ja_JP: 購入手続きエクスペリエンスをレビュー

en: Review your orders
ja_JP: 注文を確認

en: Reviewer email.
ja_JP: レビュー者メールアドレス。

en: Reviewer name.
ja_JP: レビュー者名。

en: Reviews
ja_JP: レビュー

en: Reviews (%d)
ja_JP: レビュー (%d)

en: Reviews average rating.
ja_JP: レビューの平均率。

en: Reviews can only be left by "verified owners"
ja_JP: レビューは「確認が取れている所有者」だけが残すことができる

en: Reviews totals.
ja_JP: レビューの合計。

en: Revision restored.
ja_JP: リビジョンが復元されました。

en: Revoke
ja_JP: 取消

en: Revoke API key
ja_JP: API キーを取り消す

en: Revoke access
ja_JP: アクセス権を取り消す

en: Revoke key
ja_JP: キーを取り消す

en: Rezina
ja_JP: レジナ

en: Rhineland-Palatinate
ja_JP: ラインラント＝プファルツ

en: Rhode Island
ja_JP: ロードアイランド州

en: Riau
ja_JP: リアウ州

en: Rieti
ja_JP: リエーティ

en: Right
ja_JP: 右

en: Right with space
ja_JP: 右側スペース (空白)

en: Rimini
ja_JP: リミニ

en: Rio Grande do Norte
ja_JP: リオグランデノルテ州

en: Rio Grande do Sul
ja_JP: リオグランデドスル州

en: Rio de Janeiro
ja_JP: リオデジャネイロ州

en: Risaralda
ja_JP: リサラルダ

en: Rivas
ja_JP: リヴァス

en: River Gee
ja_JP: リバージー

en: Rivera
ja_JP: リベラ

en: Rivercess
ja_JP: リバーセス

en: Rivers
ja_JP: 河川

en: Rivnenshchyna
ja_JP: リウネ州

en: Rizal
ja_JP: リサール

en: Rize
ja_JP: リゼ

en: Rocha
ja_JP: ロチャ

en: Roi Et
ja_JP: ローイエット

en: Roles successfully reset
ja_JP: ロールが正常にリセット

en: Roma
ja_JP: ローマ

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Romanian leu
ja_JP: ルーマニア・レウ

en: Romblon
ja_JP: ロンブロン

en: Rondônia
ja_JP: ロンドニア

en: Roraima
ja_JP: ロライマ州

en: Roscommon
ja_JP: ロスコモン

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
ja_JP: 1行に小計レベルで税をまとめる

en: Rounding
ja_JP: 税の丸め計算

en: Routing number
ja_JP: ルーティングナンバー

en: Rovigo
ja_JP: ロヴィーゴ

en: Rows per page
ja_JP: ページあたりの行数

en: Rubanda
ja_JP: ルバンダ

en: Rubirizi
ja_JP: ルビリジ

en: Rukiga
ja_JP: ルキガ

en: Rukungiri
ja_JP: ルクンギリ

en: Rukwa
ja_JP: ルクワ州

en: Run
ja_JP: 実行

en: Run the Setup Wizard
ja_JP: 設定ウィザードを実行

en: Run the importer
ja_JP: インポーターの実行

en: Running %d action | Running %d actions
ja_JP[0]: %d件のアクションを実行中

en: Running pre-disable checks...
ja_JP: 無効化前のチェックを実行中…

en: Running pre-enable checks...
ja_JP: 有効化前のチェックを実行中…

en: Ruse
ja_JP: ルセ

en: Russet Organic Potatoes
ja_JP: 有機ラセットポテト

en: Russia
ja_JP: ロシア

en: Russian ruble
ja_JP: ロシア・ルーブル

en: Ruvuma
ja_JP: ルヴマ州

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: Rwandan franc
ja_JP: ルワンダ・フラン

en: Río Negro
ja_JP: リオネグロ

en: Río San Juan
ja_JP: リオサンファン

en: Rîșcani
ja_JP: リスカニ

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ja_JP: サントメ・プリンシペ

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
ja_JP: サントメ・プリンシペ・ドブラ

en: SANDBOX ENABLED. You can use sandbox testing accounts only. See the <a href="%s">PayPal Sandbox Testing Guide</a> for more details.
ja_JP: サンドボックスが使用可能になりました。サンドボックステストアカウントのみを使用できます。詳細は <a href="%s">PayPal サンドボックステストガイド</a>をご覧ください。

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
ja_JP: SKU は在庫保管単位を指し、固有の識別子により、それぞれ個別の商品やサービスを購入することができます。

en: SKU:
ja_JP: 商品コード:

en: SSL forced?
ja_JP: SSL が強制されていますか ?

en: STEP 1 OF 2
ja_JP: ステップ1/2

en: STEP 2 OF 2
ja_JP: ステップ2/2

en: SUHOSIN installed
ja_JP: SUHOSIN をインストールしました

en: Sa Kaeo
ja_JP: サケーオ

en: Saarland
ja_JP: ザールラント

en: Sabah
ja_JP: サバ州

en: Sacatepéquez
ja_JP: サカテペケス

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account.
ja_JP: クレジットカードまたは顧客の PayPal アカウントを使用した、セキュリティ保護された支払い。

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
ja_JP: クレジットカードまたはお客様の PayPal アカウントを使用した安全で安全な決済。<a href="%s" target="_blank">詳細はこちら</a>をご覧ください。

en: Safe and secure payments using your customer's PayPal account.
ja_JP: 顧客の PayPal アカウントを使用した、セキュリティが保護された支払いです。

en: Safi
ja_JP: サフィ

en: Saga
ja_JP: 佐賀県

en: Sagarmatha
ja_JP: サガルマタ

en: Saint Andrew
ja_JP: セントアンドリュー

en: Saint Ann
ja_JP: セントアン

en: Saint Anne Sandy Point
ja_JP: セントアンサンディポイント

en: Saint Barth&eacute;lemy
ja_JP: セントバーツ

en: Saint Catherine
ja_JP: セントカサリンズ

en: Saint Elizabeth
ja_JP: セントエリザベス

en: Saint George Basseterre
ja_JP: セントジョージバセテール

en: Saint George Gingerland
ja_JP: セントジョージジンジャーランド

en: Saint Helena
ja_JP: セントヘレナ島

en: Saint Helena pound
ja_JP: セントヘレナ・ポンド

en: Saint James
ja_JP: セントジェームス

en: Saint James Windward
ja_JP: セントジェームスウィンドワード

en: Saint John Capisterre
ja_JP: セントジョンカピステーレ

en: Saint John Figtree
ja_JP: セントジョンフィグツリー

en: Saint Kitts
ja_JP: セントキッツ

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Martin (Dutch part)
ja_JP: シント・マールテン (オランダ領)

en: Saint Martin (French part)
ja_JP: サン・マルタン (フランス領)

en: Saint Mary
ja_JP: セントメリー

en: Saint Mary Cayon
ja_JP: セントメアリーケイヨン

en: Saint Paul Capisterre
ja_JP: セントポールカピステーレ

en: Saint Paul Charlestown
ja_JP: セントポールチャールズタウン

en: Saint Peter Basseterre
ja_JP: サンピエトロバセテール

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール・ミクロン島

en: Saint Thomas
ja_JP: セントトーマス

en: Saint Thomas Lowland
ja_JP: セントトーマスローランド

en: Saint Thomas Middle Island
ja_JP: セントトーマスミドルアイランド

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセントとグレナディーン

en: Saint-Louis
ja_JP: サン・ルイ

en: Sainyabuli
ja_JP: サイニャブーリー

en: Saitama
ja_JP: 埼玉県

en: Sakarya
ja_JP: サカリヤ

en: Sakon Nakhon
ja_JP: サコンナコーン

en: Salamanca
ja_JP: サラマンカ

en: Salavan
ja_JP: サーラワン

en: Sale
ja_JP: セール

en: Sale end date
ja_JP: セール終了日

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
ja_JP: セール終了日時 (YYYY-MM-DD 形式または空欄)

en: Sale price
ja_JP: セール価格

en: Sale price (%s)
ja_JP: セール価格 (%s)

en: Sale price dates
ja_JP: セール期間

en: Sale product price, if applicable.
ja_JP: セール商品価格 (該当する場合)。

en: Sale start date
ja_JP: セール開始日

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
ja_JP: セール開始日時 (YYYY-MM-DD 形式または空欄)

en: Sale!
ja_JP: セール

en: Salerno
ja_JP: サレルノ

en: Sales
ja_JP: 販売

en: Sales amount
ja_JP: 売上高

en: Sales by category
ja_JP: カテゴリ別売上高

en: Sales by date
ja_JP: 日別売上

en: Sales by product
ja_JP: 商品ごとの売上

en: Sales channels
ja_JP: 販売経路

en: Sales of the marketing campaign.
ja_JP: マーケティングキャンペーンの売り上げ。

en: Sales reports
ja_JP: 売上レポート

en: Salta
ja_JP: サルタ

en: Salto
ja_JP: サルト

en: Salé
ja_JP: サレ

en: Samar
ja_JP: サマル

en: Samburu
ja_JP: サンブル

en: Same as main product
ja_JP: 主要商品と同様

en: Same as parent
ja_JP: 親商品と同じ

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
ja_JP: サモアタラ

en: Sample
ja_JP: サンプル

en: Sample:
ja_JP: サンプル:

en: Samsun
ja_JP: サムスン

en: Samut Prakan
ja_JP: サムットプラーカーン

en: Samut Sakhon
ja_JP: サムットサーコーン

en: Samut Songkhram
ja_JP: サムットソンクラーム

en: San Andrés & Providencia
ja_JP: サンアンドレス & プロビデンシア

en: San José
ja_JP: サンホセ

en: San Juan
ja_JP: サンフアン

en: San Luis
ja_JP: サンルイス

en: San Luis Potosí
ja_JP: サン・ルイス・ポトシ

en: San Marcos
ja_JP: サンマルコス

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: San Martín
ja_JP: サンマルティン

en: San Miguel
ja_JP: サンミゲル

en: San Pedro
ja_JP: サンペドロ

en: San Salvador
ja_JP: サンサルバドル

en: San Vicente
ja_JP: サンビセンテ

en: Sandbox API password
ja_JP: サンドボックス API パスワード

en: Sandbox API signature
ja_JP: サンドボックス API 署名

en: Sandbox API username
ja_JP: サンドボックス API ユーザー名

en: Santa Ana
ja_JP: サンタアナ

en: Santa Bárbara
ja_JP: サンタバルバラ

en: Santa Catarina
ja_JP: サンタカタリナ州

en: Santa Cruz
ja_JP: サンタクルーズ

en: Santa Cruz de Tenerife
ja_JP: サンタ・クルス・デ・テネリフェ

en: Santa Elena
ja_JP: サンタエレーナ

en: Santa Fe
ja_JP: サンタフェ

en: Santa Rosa
ja_JP: サンタローザ

en: Santander
ja_JP: サンタンデール

en: Santiago
ja_JP: サンティアゴ

en: Santiago del Estero
ja_JP: サンティアゴ・デル・エステーロ

en: Santo Domingo
ja_JP: サントドミンゴ

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
ja_JP: サントドミンゴデロスツァチラス

en: Saraburi
ja_JP: サラブリー

en: Sarangani
ja_JP: サランガニ

en: Sarawak
ja_JP: サラワク州

en: Saskatchewan
ja_JP: サスカチュワン

en: Sassari
ja_JP: サッサリ

en: Satkhira
ja_JP: シャスキラ

en: Satu Mare
ja_JP: サトゥマレ

en: Satun
ja_JP: サトゥーン

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Saudi riyal
ja_JP: サウジアラビア・リヤル

en: Savannah
ja_JP: サバンナ

en: Savannakhet
ja_JP: サワンナケート

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save address
ja_JP: 住所を保存

en: Save attributes
ja_JP: 属性を保存

en: Save big with WooPayments
ja_JP: WooPayments でコストを大幅に削減

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save changes before changing page?
ja_JP: ページ変更の前に変更を保存しますか ?

en: Save money
ja_JP: コストを節約

en: Save time
ja_JP: 時間を節約

en: Save time and errors with automated tax calculation and collection at checkout. Powered by WooCommerce Services and Jetpack.
ja_JP: 税自動計算と購入処理時のコレクションによって時間を節約し、エラーを少なくすることができます。WooCommerce サービスおよび Jetpack による提供。

en: Save time and money by printing your shipping labels right from your computer with WooCommerce Shipping. Try WooCommerce Shipping for free.
ja_JP: WooCommerce Shipping を使用してコンピューターから直接出荷ラベルを印刷することで、時間とお金を節約できます。 WooCommerce Shipping を無料でお試しください。

en: Save time on content creation — unlock high-quality blog posts and pages using AI.
ja_JP: コンテンツ作成の時間を節約し、AI を利用して高品質のブログ投稿とページを手に入れましょう。

en: Save to account
ja_JP: アカウントに保存

en: Save up to $800 in fees by managing transactions with WooPayments. With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies.
ja_JP: WooPayments で取引を管理すると手数料を最大 $800節約できます。 WooPayments を使用すると、主要なカードや Apple Pay、100種類以上の通貨での支払いを安全に受け取ることができます。

en: Save webhook
ja_JP: Webhook を保存

en: Savona
ja_JP: サヴォーナ

en: Saxony
ja_JP: ザクセン

en: Saxony-Anhalt
ja_JP: ザクセン＝アンハルト

en: Saïda
ja_JP: サイダ

en: Schaffhausen
ja_JP: シャフハウゼン

en: Schedule
ja_JP: 期間指定

en: Schedule expired transient files cleanup
ja_JP: 期限切れの一時ファイルのクリーンアップを予約

en: Schedule the action to delete expired transient files for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
ja_JP: 期限切れの一時ファイルを削除するアクションの即時実行を設定します。 その後のアクションは24時間ごとに実行されます。

en: Scheduled
ja_JP: 予約済み

en: Scheduled Action
ja_JP: 予約済みアクション

en: Scheduled Action Columns
ja_JP: 予約済みアクションカラム

en: Scheduled Actions
ja_JP: 予約済みアクション

en: Scheduled Date
ja_JP: 予定日

en: Scheduled action for %1$s will not be executed as no callbacks are registered.
ja_JP: コールバックが登録されていないため、%1$s の予約済みアクションは実行されません。

en: Scheduled actions are hooks triggered on a certain date and time.
ja_JP: 予約済みアクションとは、特定の日時にトリガーされるフックです。

en: Schleswig-Holstein
ja_JP: シュレースヴィヒ＝ホルシュタイン

en: Schwyz
ja_JP: シュウィーツ

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
ja_JP: このリクエストが作成されたスコープ。レスポンスに含まれるフィールドはスコープにより異なります。

en: Script with handle %s had a dependency on itself which has been removed. This is an indicator that your JS code has a circular dependency that can cause bugs.
ja_JP: ハンドル %s を含むスクリプトにはそのものに依存関係がありましたが、削除されました。 これは、JS コードにバグの原因となる循環依存関係があることを示すものです。

en: Seamless order sync and label printing
ja_JP: シームレスな注文同期とラベル印刷

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search %s
ja_JP: %sを検索

en: Search Brands
ja_JP: ブランドを検索する

en: Search Reviews
ja_JP: レビューを検索

en: Search Scheduled Actions
ja_JP: 予約済みアクションの検索

en: Search by similar attribute name.
ja_JP: 似たような属性名で検索します。

en: Search by similar product name or sku.
ja_JP: 類似商品の名前または SKU で検索します。

en: Search by similar product name, sku, or attribute value.
ja_JP: 類似商品の名前、SKU または属性値で検索します。

en: Search by similar tax code.
ja_JP: 類似の税コードで検索。

en: Search categories
ja_JP: カテゴリーを検索

en: Search coupons
ja_JP: クーポンを検索

en: Search customers
ja_JP: お客様検索

en: Search for a downloadable product&hellip;
ja_JP: ダウンロード商品検索&hellip;

en: Search for a page&hellip;
ja_JP: ページを検索…

en: Search for a product&hellip;
ja_JP: 商品検索&hellip;

en: Search for a user&hellip;
ja_JP: ユーザーを検索 &hellip;

en: Search for an inbox notification&hellip;
ja_JP: 受信箱の通知を検索...

en: Search for:
ja_JP: 検索対象:

en: Search hook, args and claim ID
ja_JP: フック、引数、クレーム ID の検索

en: Search key
ja_JP: キーを検索

en: Search logs
ja_JP: ログを検索

en: Search or create categories…
ja_JP: カテゴリーを検索または作成…

en: Search orders
ja_JP: 注文を検索

en: Search product forms
ja_JP: 商品フォームを検索

en: Search products
ja_JP: 商品を検索

en: Search products&hellip;
ja_JP: 商品検索 &hellip;

en: Search products…
ja_JP: 商品を検索...

en: Search results
ja_JP: 検索結果

en: Search results for "%s"
ja_JP: 「%s」の検索結果

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」の検索結果

en: Search results for: %s
ja_JP: 「%s」の検索結果

en: Search results only
ja_JP: 検索結果のみ

en: Search results: &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 検索結果: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search shipping classes
ja_JP: 配送クラスを検索

en: Search tags
ja_JP: タグを検索

en: Search webhooks
ja_JP: Webhook を検索

en: Search within these files
ja_JP: これらのファイル内で検索

en: Search&hellip;
ja_JP: 検索&hellip;

en: Second line of the address being shipped to.
ja_JP: お届け先住所の2行目。

en: Secondary text
ja_JP: セカンダリテキスト

en: Secret
ja_JP: 秘密鍵

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
ja_JP: 配信 Webhook のハッシュを生成するために使用され、リクエストヘッダーで提供される秘密鍵。提供されていない場合は、現在のユーザの ID またはユーザー名の MD5 ハッシュになります。

en: Secure checkout
ja_JP: 安全な購入処理

en: Secure connection (HTTPS)
ja_JP: セキュリティで保護された接続 (HTTPS)

en: Securely accept credit and debit cards on your site. Manage transactions without leaving your WordPress dashboard. Only with <strong>WooPayments</strong>.
ja_JP: サイトではクレジットカードとデビットカードを安全に利用できます。 WordPress ダッシュボードを閉じなくても、トランザクションを管理できます。 <strong>WooPayments</strong> でのみ可能。

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell in store and track sales and inventory in one place.
ja_JP: クレジットカードとデビットカードで、同じ低利で安全にお支払いいただけます。驚くような料金は発生しません (カスタム料金を利用可能)。 ストアで販売して、売り上げとインベントリーを一か所で管理できます。

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place.
ja_JP: クレジットカードとデビットカードで、同じ低利で安全にお支払いいただけます。驚くような料金は発生しません (カスタム料金を利用可能)。オンラインとストアで販売し、売上とインベントリーを一か所で管理できます。

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Square</a>.
ja_JP: クレジットカードとデビットカードの支払いを、一律の低料率で安全に受け取りましょう。隠された手数料はありません (売上によって料率の相談も可能です)。オンラインと店舗で販売し、1か所で販売と在庫を追跡します。<a href="%s" target="_blank">Square の詳細はこちら</a>から。

en: Securely accept payments and manage payment activity straight from your store's dashboard
ja_JP: 支払いをセキュアに受け取り、ストアのダッシュボードから直接支払いアクティビティを管理できます

en: Securely save payment info
ja_JP: 支払い情報を安全に保存

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Security.
ja_JP: セキュリティ。

en: Sefrou
ja_JP: セフルー

en: Segment identificator.
ja_JP: セグメントの識別子。

en: Segment the response by additional constraint.
ja_JP: 追加の制約で対応を区分します。

en: Segovia
ja_JP: セゴビア

en: Sekong
ja_JP: セーコーン

en: Selangor
ja_JP: セランゴール州

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select Page
ja_JP: 固定ページを選択

en: Select a category
ja_JP: カテゴリーを選択

en: Select a color for the background of your emails. Default %s.
ja_JP: メールの背景の色を選択します。 デフォルトは %s です。

en: Select a country / region&hellip;
ja_JP: 国または地域を選択…

en: Select a page&hellip;
ja_JP: ページを選択&hellip;

en: Select a product to regenerate the data for, or leave empty for a full table regeneration:
ja_JP: データを再生成する商品を選択するか、空欄のままにして全テーブルを再生成します。

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Select an inbox notification to delete:
ja_JP: 削除する受信箱の通知を選択

en: Select an option
ja_JP: オプションを選択

en: Select an option&hellip;
ja_JP: オプションを選択&hellip;

en: Select categories&hellip;
ja_JP: カテゴリーを選択&hellip;

en: Select fields from your CSV file to map against products fields, or to ignore during import.
ja_JP: CSV ファイルからフィールドを選択して商品のフィールドに合わせるか、インポート時に無視します。

en: Select none
ja_JP: 選択しない

en: Select options
ja_JP: オプションを選択

en: Select options for &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo; のオプションを選択

en: Select products
ja_JP: 商品を選択

en: Select review
ja_JP: レビューを選択

en: Select shipping methods
ja_JP: 配送方法を選択

en: Select some countries
ja_JP: 国を選んでください

en: Select the %1$s log file for %2$s
ja_JP: %2$s の%1$sのログファイルを選択

en: Select the access type of these keys.
ja_JP: これらのキーをアクセスタイプを選択

en: Select values
ja_JP: 値を選択

en: Select when the webhook will fire.
ja_JP: ウェブフックで起動する時を選択してください。

en: Select your shipping options
ja_JP: 配送オプションを選択

en: Selected attribute term name.
ja_JP: 選択した属性の用語名。

en: Selected countries
ja_JP: 選択した国

en: Selected store theme.
ja_JP: 選択したストアのテーマ。

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
ja_JP: 販売先の国/地域を選択していないと購入手続きを完了できません。このまま続行しますか ?

en: Self-service tracking & returns
ja_JP: セルフサービスの追跡・返品

en: Sell to all countries
ja_JP: すべての国を対象に販売

en: Sell to all countries, except for&hellip;
ja_JP: 以下を除いてすべての国に販売する。&hellip;

en: Sell to specific countries
ja_JP: 特定の国に販売する

en: Selling location(s)
ja_JP: 販売を展開する地域

en: Selling online answer.
ja_JP: オンラインでの販売に関する回答。

en: Selling platforms.
ja_JP: 販売プラットフォーム。

en: Sembabule
ja_JP: センバブレ

en: Semnan (سمنان)
ja_JP: セムナーン (سمنان)

en: Send notifications when an IPN is received from PayPal indicating refunds, chargebacks and cancellations.
ja_JP: 払い戻し、チャージバック、キャンセルを示す IPN が PayPal から届いたときに通知を送信します。

en: Send order details to customer
ja_JP: 注文の詳細を顧客に送信

en: Send password setup link (recommended)
ja_JP: パスワードの設定リンクを送信 (推奨)

en: Send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns.
ja_JP: 購入後のフォローアップメール、ニュースレター、プロモーションキャンペーンを送信します。

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
ja_JP: PayPal に請求先ではなくお届け先情報を送信します。

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and more with Mailchimp.
ja_JP: Mailchimp を使用すると、対象を絞り込んだキャンペーンの送信や放置されたお買い物カゴの復元などができます。

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and much more with Mailchimp.
ja_JP: Mailchimp を使用すると、対象を絞り込んだキャンペーンの送信や放置されたお買い物カゴの復元などさまざまなことができます。

en: Send you information about your account and order
ja_JP: アカウントと注文に関する情報を送信します

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
ja_JP: ご希望に応じて、マーケティングメッセージを送信します

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
ja_JP: コンマでコードを区切ります。ワイルドカードは使えます。例えば、<code>P*</code>であらば、PE30も対象となります。パターンタイプも受け付けます。例えば<code>NG1___</code>はNG1 1AAを受け付けますが、NG10 1AAは受け付けません。

en: Separate tags with commas
ja_JP: タグが複数ある場合はコンマで区切ってください

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Serbian dinar
ja_JP: セルビア・ディナール

en: Serere
ja_JP: セレレ

en: Sergipe
ja_JP: セルジペ州

en: Server environment
ja_JP: サーバー環境

en: Server info
ja_JP: サーバー情報

en: Server info.
ja_JP: サーバー情報。

en: Services
ja_JP: サービス

en: Session page views
ja_JP: セッションページ表示数

en: Set Status - In stock
ja_JP: ステータスを設定 - 在庫あり

en: Set Status - On backorder
ja_JP: ステータスを設定 - お取り寄せ

en: Set Status - Out of stock
ja_JP: ステータスを設定 - 在庫切れ

en: Set a fixed price to cover shipping costs.
ja_JP: 配送コストをカバーするため固定価格を設定します。

en: Set default payment method
ja_JP: 基本の決済方法に設定

en: Set password
ja_JP: パスワードを設定

en: Set product featured image when uploaded image file name matches product SKU.
ja_JP: アップロードされた画像ファイル名が商品の SKU と一致する場合に、商品のアイキャッチ画像を設定します。

en: Set product form image
ja_JP: 商品フォーム画像を設定

en: Set product image
ja_JP: 商品画像の登録

en: Set regular prices
ja_JP: 標準価格を設定

en: Set sale prices
ja_JP: セール価格を設定

en: Set scheduled sale dates
ja_JP: セール期間を設定

en: Set the action as manual so that the order note registers as "added by user".
ja_JP: アクションを手動に設定して、注文メモが「ユーザーによる追加」として登録されるようにします。

en: Set the color of your headings and text. Default %s.
ja_JP: 見出しとテキストの色を設定します。 デフォルトは %s です。

en: Set the name and email address you'd like your outgoing emails to use.
ja_JP: 送信するメールで使用する名前とメールアドレスを設定します。

en: Set to regular price decreased by (fixed amount or %):
ja_JP: 減額された (定額または %) 通常価格に設定:

en: Set up %s
ja_JP: %sを設定

en: Set up PayPal for me using this email:
ja_JP: このメールを使って PayPal を設定:

en: Set up Stripe for me using this email:
ja_JP: このメールを使ってストライプを設定:

en: Set up additional payment options
ja_JP: 追加の支払いオプションを設定する

en: Set up and manage inventory for this product, including status and available quantity. %1$sManage store inventory settings%2$s
ja_JP: ステータスや在庫数量など、この商品の在庫を設定して管理します。 %1$sストアの在庫設定を管理%2$s

en: Set up shipping costs and enter dimensions used for accurate rate calculations. %1$sHow to get started?%2$s
ja_JP: 配送料を設定し、正確な配送料を計算するために使用する寸法を入力します。 %1$s開始するにはどうすれよいですか ?%2$s

en: Set up the "%s" payment method
ja_JP: 支払い方法「%s」を設定してください

en: Set up your account for our store
ja_JP: 当サイトストア用のアカウントをセットアップします

en: Set up your payment methods and accept credit and debit cards, cash, bank transfers and money from your Mercado Pago account. Offer safe and secure payments with Latin America’s leading processor.
ja_JP: 支払い方法を設定して、クレジットカード、デビットカード、現金、銀行振込、Mercado Pago アカウントの残高による決済に対応します。 ラテンアメリカの主要な決済業者を利用して、安全かつセキュリティの高い支払い方法を提供しましょう。

en: Set variation image
ja_JP: バリエーション画像を設定

en: Set your store location and configure tax rate settings.
ja_JP: 店舗の所在地を設定して税率を設定します。

en: Set your store location and where you'll ship to.
ja_JP: 発送を行う店舗の所在地を設定します。

en: Seti
ja_JP: セティ

en: Settat
ja_JP: セタト

en: Setting value.
ja_JP: 設定値。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings below apply to all variations without manual stock management enabled.
ja_JP: 以下の設定は手動在庫管理が有効になっていないすべてのバリエーションに適用されます。

en: Settings for WooCommerce admin reporting.
ja_JP: WooCommerce Admin レポートの設定。

en: Settings group ID.
ja_JP: 設定グループ ID。

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
ja_JP: 決済

en: Settings.
ja_JP: 設定。

en: Setup Wizard
ja_JP: 設定ウィザード

en: Setup a Refund and Returns Policy page to boost your store's credibility.
ja_JP: 返金および返品ポリシーページをセットアップしておくと、ストアの信頼性が向上します。

en: Setup shipping zones
ja_JP: 配送地域の設定

en: Setup wizard
ja_JP: 設定ウィザード

en: Sevastopol
ja_JP: セヴァストポリ

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
ja_JP: WooCommerce の拡張プラグインは、デバッグの問題が容易にどのログにも書き込むことができます。ディレクトリには、そのために書き込み可能でなければなりません。

en: Sevilla
ja_JP: セビリャ

en: Seychelles
ja_JP: セイシェル

en: Seychellois rupee
ja_JP: セーシェル・ルピー

en: Shaanxi / 陕西
ja_JP: サンシー / 陕西

en: Shandong / 山东
ja_JP: シァンドン / 山东

en: Shanghai / 上海
ja_JP: シャンハイ / 上海

en: Shanxi / 山西
ja_JP: シァンシー/ 山西

en: Share
ja_JP: シェア

en: Share feedback
ja_JP: フィードバックを共有

en: Share new items on social media the moment they're live in your store.
ja_JP: ストアに新しい商品が入荷したらすぐにソーシャルメディアで共有できます。

en: Shared by %s
ja_JP: %s が共有

en: Shariatpur
ja_JP: シャリアトプール

en: Sheema
ja_JP: シェエマ

en: Sherpur
ja_JP: シェルプール

en: Shiga
ja_JP: 滋賀県

en: Shimane
ja_JP: 島根県

en: Shinyanga
ja_JP: シニャンガ州

en: Ship to
ja_JP: お届け先

en: Ship to a different address?
ja_JP: 別の住所へ配送しますか ?

en: Ship to all countries
ja_JP: すべての国に配送する

en: Ship to all countries you sell to
ja_JP: 販売するすべての国に出荷する

en: Ship to specific countries
ja_JP: 特定の国に発送

en: Ship to specific countries only
ja_JP: 特定の国にのみ配送する

en: ShipStation icon
ja_JP: ShipStation アイコン

en: Shipping
ja_JP: 配送

en: Shipping Address
ja_JP: お届け先住所

en: Shipping Address 1
ja_JP: お届け先住所1

en: Shipping Address 2
ja_JP: お届け先住所2

en: Shipping City
ja_JP: お届け先の市区町村

en: Shipping Company
ja_JP: 配送業者

en: Shipping Country / Region
ja_JP: お届け先の国または地域

en: Shipping First Name
ja_JP: お届け先の名

en: Shipping Label
ja_JP: 配送ラベル

en: Shipping Last Name
ja_JP: お届け先の姓

en: Shipping Method
ja_JP: 配送方法

en: Shipping Phone Number
ja_JP: 配送先電話番号

en: Shipping Postal/Zip Code
ja_JP: お届け先の郵便番号

en: Shipping State
ja_JP: お届け先の都道府県

en: Shipping Zone
ja_JP: 配送地域

en: Shipping address
ja_JP: お届け先住所

en: Shipping address.
ja_JP: お届け先住所。

en: Shipping address: we’ll ask you to enter this so we can, for instance, estimate shipping before you place an order, and send you the order!
ja_JP: お届け先住所: 事前にご入力いただくと、配送の見積りを行ったり、そのままご注文のお届け先として使用できます。

en: Shipping amount
ja_JP: 送料合計

en: Shipping class
ja_JP: 配送クラス

en: Shipping class ID.
ja_JP: 配送クラス ID。

en: Shipping class costs
ja_JP: 配送クラス料金

en: Shipping class name.
ja_JP: 配送クラス名。

en: Shipping class slug.
ja_JP: 配送クラススラッグ。

en: Shipping classes
ja_JP: 配送クラス

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
ja_JP: 配送クラスは、類似した商品グループに特定の配送方法を使用します。

en: Shipping costs are calculated during checkout.
ja_JP: 配送費用は購入手続き時に計算されます。

en: Shipping costs updated.
ja_JP: 送料を更新しました。

en: Shipping destination
ja_JP: お届け先

en: Shipping destination address.
ja_JP: お届け先住所。

en: Shipping details
ja_JP: お届け先詳細

en: Shipping instance ID.
ja_JP: 配送インスタンス ID。

en: Shipping is currently enabled, but you have not added any shipping methods to your shipping zones.
ja_JP: 配送は有効化されていますが、配送地域にまだ配送方法が設定されていません。

en: Shipping is disabled.
ja_JP: 配送が無効です。

en: Shipping lines data.
ja_JP: 配送行データ

en: Shipping location(s)
ja_JP: 配送可能地域

en: Shipping method
ja_JP: 配送方法

en: Shipping method ID is required.
ja_JP: 配送方法IDは必須です。

en: Shipping method ID.
ja_JP: 配送方法 ID。

en: Shipping method could not be added. Please retry.
ja_JP: 配送方法が追加されませんでした。再度追加してください。

en: Shipping method could not be removed. Please retry.
ja_JP: 配送方法を削除できませんでした。 もう一度お試しください。

en: Shipping method customer facing title.
ja_JP: 配送方法の顧客に表示されるタイトル。

en: Shipping method description.
ja_JP: 配送方法の説明。

en: Shipping method enabled status.
ja_JP: 配送方法の有効な状況。

en: Shipping method instance ID.
ja_JP: 配送方法のインスタンス ID。

en: Shipping method name.
ja_JP: 配送方法名。

en: Shipping method settings.
ja_JP: 配送方法の設定。

en: Shipping method sort order.
ja_JP: 配送方法のソート順序。

en: Shipping method title.
ja_JP: 配送方法のタイトル。

en: Shipping method(s)
ja_JP: 配送方法

en: Shipping methods
ja_JP: 配送方法

en: Shipping methods do not support trashing.
ja_JP: 配送方法の削除はサポートされていません。

en: Shipping name
ja_JP: 配送名

en: Shipping only
ja_JP: 送料のみ

en: Shipping options will be updated during checkout.
ja_JP: 配送設定は購入手続き時に更新されます。

en: Shipping settings
ja_JP: 配送設定

en: Shipping tax
ja_JP: 送料の税金

en: Shipping tax amount
ja_JP: 送料の税額

en: Shipping tax class
ja_JP: 送料税クラス

en: Shipping tax class based on cart items
ja_JP: お買い物カゴ内の商品に応じた送料税クラス

en: Shipping tax total.
ja_JP: 配送税合計。

en: Shipping tax.
ja_JP: 送料の税額。

en: Shipping to %s.
ja_JP: %s に配送します。

en: Shipping via %s
ja_JP: %s 経由の配送

en: Shipping zone location code.
ja_JP: 配送ゾーンのロケーションコード。

en: Shipping zone location type.
ja_JP: 配送ゾーンのロケーションタイプ。

en: Shipping zone name.
ja_JP: 配送ゾーン名。

en: Shipping zone order.
ja_JP: 配送ゾーン順序。

en: Shipping zones
ja_JP: 配送地域

en: Shipping zones do not support trashing.
ja_JP: 配送ゾーンの削除はサポートされていません。

en: Shipping:
ja_JP: 送料:

en: Shizuoka
ja_JP: 静岡県

en: Shkodër
ja_JP: シュコドラ

en: Shop
ja_JP: ショップ

en: Shop All
ja_JP: すべて見る

en: Shop Now
ja_JP: 今すぐ購入

en: Shop Page
ja_JP: ショップページ

en: Shop and search results
ja_JP: ショップおよび検索結果

en: Shop base
ja_JP: ショップ名ベース

en: Shop base address
ja_JP: ショップの本拠地

en: Shop base with category
ja_JP: ショップ名とカテゴリベース

en: Shop by Category
ja_JP: カテゴリー別ショップ

en: Shop chairs
ja_JP: チェアの購入

en: Shop country/region
ja_JP: ショップの国または地域

en: Shop for the best shipping rates, and access pre-negotiated discounted rates.
ja_JP: 最適な配送料金での買い物や、事前交渉による割引料金の適用が可能です。

en: Shop games
ja_JP: ゲームを購入

en: Shop home decor
ja_JP: 室内装飾を購入

en: Shop new arrivals
ja_JP: 新着商品を見る

en: Shop now
ja_JP: 今すぐショッピング

en: Shop only
ja_JP: ショップのみ

en: Shop order
ja_JP: ストアでの注文

en: Shop page
ja_JP: ショップページ

en: Shop page display
ja_JP: ショップページの表示

en: Shop pages
ja_JP: ショップページ設定

en: Shop prints
ja_JP: プリント写真を購入

en: Shop tech
ja_JP: ハイテク商品を購入

en: Shop the sale
ja_JP: セール商品を見る

en: Shop vinyl records
ja_JP: アナログレコードを購入

en: Short description
ja_JP: 簡単な説明

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
ja_JP: WooCommerce の理解、利用、または拡張にヘルプが必要な場合は、<a href="%s">こちらのドキュメントをお読みください</a>。スニペット、チュートリアルなど、あらゆる種類のリソースを見つけることができます。

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show "verified owner" label on customer reviews
ja_JP: カスタマーレビューのために「承認」のラベルを表示する

en: Show Price
ja_JP: 価格を表示

en: Show Suggestions
ja_JP: 提案を表示

en: Show a grid of brand thumbnails.
ja_JP: ブランドのサムネイルをグリッド表示する。

en: Show advanced options
ja_JP: 高度なオプションを表示

en: Show all types
ja_JP: すべてのタイプを表示

en: Show as dropdown
ja_JP: ドロップダウンリストとして表示

en: Show categories
ja_JP: カテゴリーを表示

en: Show categories &amp; products
ja_JP: カテゴリー &amp; 商品を表示

en: Show context
ja_JP: コンテキストを表示

en: Show custom fields
ja_JP: カスタムフィールドを表示

en: Show description
ja_JP: 説明を表示

en: Show details
ja_JP: 詳細を表示

en: Show hidden products
ja_JP: 隠された商品も表示する

en: Show hierarchy
ja_JP: 階層を表示

en: Show if is a compound tax rate.
ja_JP: 複合税率がある場合に表示します。

en: Show more details
ja_JP: さらに詳細を表示

en: Show more...
ja_JP: さらに表示...

en: Show password
ja_JP: パスワードを表示

en: Show product counts
ja_JP: 商品件数を表示

en: Show products
ja_JP: 商品を表示する

en: Show subcategories
ja_JP: サブカテゴリを表示

en: Show subcategories &amp; products
ja_JP: サブカテゴリー &amp; 商品を表示

en: Showcase your products with Pinterest
ja_JP: Pinterest で商品を紹介

en: Showing all %1$d result | Showing all %1$d results
ja_JP[0]: 全%1$d件を表示

en: Showing reports for:
ja_JP: 現在表示中のレポート:

en: Showing the single result
ja_JP: 1件の結果を表示中

en: Shown to customers on the product page.
ja_JP: 商品ページで顧客に表示します。

en: Shows brands in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing products.
ja_JP: 商品を表示する際、商品を絞り込むウィジェットにブランドを表示させます。

en: Shows if backorders are allowed.
ja_JP: お取り寄せが可能かどうかをを表示します。

en: Shows if the product can be bought.
ja_JP: 商品が購入できるかどうかを表示します。

en: Shows if the product is on backordered.
ja_JP: 商品のお取り寄せが必要かどうかをを表示します。

en: Shows if the product is on sale.
ja_JP: 商品がセール中かどうかをを表示します。

en: Shows if the product need to be shipped.
ja_JP: 商品の発送が必要かどうかをを表示します。

en: Shows if the product needs to be configured before it can be bought.
ja_JP: 購入前に製品を構成する必要がある場合に表示します。

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
ja_JP: レビューアが、商品を購入したかどうかを表示します。

en: Shows if the variation can be bought.
ja_JP: バリエーションが購入できるかどうかを表示します。

en: Shows if the variation is on backordered.
ja_JP: バリエーションがお取り寄せ可能かどうかを表示します。

en: Shows if the variation is on sale.
ja_JP: バリエーションがセール中かどうかを表示します。

en: Shows where the order was created.
ja_JP: 注文が作成された場所を示しています。

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
ja_JP: 商品の出荷するに対して課税するかどうかにかかわらず表示。

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
ja_JP: もしメモが参照もしくは顧客(に通知されるため)に定義/表示されます。

en: Shumen
ja_JP: シュメン

en: Siaya
ja_JP: シアヤ

en: Sibiu
ja_JP: シビウ

en: Sichuan / 四川
ja_JP: ガンズー / 四川

en: Sidi Bel Abbès
ja_JP: シディベルアッデス

en: Sidi Bennour
ja_JP: シディ・ベヌール

en: Sidi Ifni
ja_JP: シディ・イフニ

en: Sidi Kacem
ja_JP: シディ・カセム

en: Sidi Slimane
ja_JP: シディ・スリマン

en: Sidi Youssef Ben Ali
ja_JP: シディ・ユセフ・ベン・アリ

en: Siena
ja_JP: シエナ

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Sierra Leonean leone
ja_JP: シエラレオネ・レオーネ

en: Sign Up
ja_JP: 登録

en: Signups
ja_JP: 登録

en: Siirt
ja_JP: シイルト

en: Sikkim
ja_JP: シッキム州

en: Silistra
ja_JP: シリストラ

en: Simiyu
ja_JP: シミユ州

en: Simple Product Template
ja_JP: シンプルな商品テンプレート

en: Simple product
ja_JP: 基本的な商品

en: Simplified shipping with:
ja_JP: 簡単配送:

en: Sinaloa
ja_JP: シナロア

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
ja_JP: お使いのブラウザは JavaScript をサポートしていないか、無効になっています。注文の前に%1$s金額を更新%2$sボタンで合計できることを確認してください。もし更新に失敗するようであれば、上記表示金額とは異なった金額が請求される可能性があります。

en: Sindh
ja_JP: シンド

en: Sing Buri
ja_JP: シンブリー

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Singapore dollar
ja_JP: シンガポール・ドル

en: Singida
ja_JP: シンギダ州

en: Single Product
ja_JP: 個別商品

en: Sinoe
ja_JP: シノエ

en: Sinop
ja_JP: シノップ

en: Sip, Shop, Savor
ja_JP: 飲んで、買って、味わって

en: Siquijor
ja_JP: シキホル

en: Siracusa
ja_JP: シラキュース

en: Sirajganj
ja_JP: シラジガンジ

en: Sironko
ja_JP: シロンコ

en: Sisak-Moslavina County
ja_JP: シサク＝モスラヴィナ郡

en: Sisaket
ja_JP: シーサケート

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
ja_JP: スィースターン・バルーチェスターン (سیستان و بلوچستان)

en: Sit back and relax
ja_JP: ゆっくりくつろぎましょう

en: Site URL.
ja_JP: サイト URL。

en: Site address (URL)
ja_JP: サイトアドレス (URL)

en: Site visibility
ja_JP: サイトの公開状態

en: Site visibility badge
ja_JP: サイトの公開状態バッジ

en: Sivas
ja_JP: シバス

en: Skhirat-Témara
ja_JP: スコイラ・テマラ

en: Skikda
ja_JP: スキークダ

en: Skip importing existing order data.
ja_JP: 既存の注文データのインポートをスキップします。

en: Skip setup
ja_JP: 設定をスキップ

en: Skip this step
ja_JP: このステップをスキップ

en: Sligo
ja_JP: スライゴ

en: Sliven
ja_JP: スリブエン

en: Slovakia
ja_JP: スロバキア

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
ja_JP: "%s"はすでにスラッグで使われています。変更してください。

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
ja_JP: すでに予約語として使われているので、スラッグに"%s"は使えません。変更してください。

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
ja_JP: スラッグに"%s" は長すぎます。(最大28文字)短くしてください。

en: Slug (unique identifier) can be left blank and auto-generated, or you can enter one
ja_JP: スラッグ (固有の識別子) は空白のままにして自動入力するか、自分で入力

en: Slug automatically generated from the product name.
ja_JP: 商品名から自動生成されたスラッグ。

en: Slug identifier for the resource.
ja_JP: リソースのスラッグの識別子。

en: Slug of the resource.
ja_JP: リソースのスラッグ。

en: Smolyan
ja_JP: スモーリャン

en: Social Media
ja_JP: ソーシャルメディア

en: Sofala
ja_JP: ソファラ

en: Sofia
ja_JP: ソフィア

en: Sofia District
ja_JP: ソフィア地区

en: Sohag
ja_JP: ソハグ

en: Sokoto
ja_JP: ソコト

en: Sol
ja_JP: ソル

en: Sold %1$d item in the last %2$d days | Sold %1$d items in the last %2$d days
ja_JP[0]: %1$d個販売 (過去%2$d日間)

en: Sold %1$s worth in the last %2$d days
ja_JP: %1$s相当販売 (過去%2$d日間)

en: Sold individually
ja_JP: 個別販売

en: Sold individually?
ja_JP: 個別に販売しますか ?

en: Sololá
ja_JP: ソロラ

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Solomon Islands dollar
ja_JP: ソロモン諸島ドル

en: Solothurn
ja_JP: ゾロトゥルン

en: Somali shilling
ja_JP: ソマリア・シリング

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
ja_JP: 例えば配送用のものなど一部の Web サービスは、SOAP を使ってリモートサーバーから情報を取得します。例えば、FedEx からのリアルタイムな配送見積もりには SOAP のインストールが必須になります。

en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
ja_JP: だれかが%sで次のアカウントのパスワードリセットをリクエストしました:

en: Something big is brewing! Our store is in the works and will be launching soon!
ja_JP: まもなく公開します。お楽しみに ! ストアは現在準備中です。まもなく公開されます。

en: Something big is brewing! Our store is in the works – Launching shortly!
ja_JP: まもなく公開します。 ストアは現在準備中です。まもなく公開されます。

en: Something went wrong when trying to restore order %d from the trash. It could not be restored.
ja_JP: ゴミ箱から注文 %d を復元する際に問題が発生しました。 復元できませんでした。

en: Somogy
ja_JP: ショモジ県

en: Sondrio
ja_JP: ソンドリオ

en: Songkhla
ja_JP: ソンクラー

en: Sonora
ja_JP: ソノラ

en: Sonsonate
ja_JP: ソンソナテ

en: Soria
ja_JP: ソリア

en: Soriano
ja_JP: ソリアノ

en: Soroca
ja_JP: ソロカ

en: Soroti
ja_JP: ソロティ

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
ja_JP: このクーポンの削除中に問題が発生しました。

en: Sorry to see you go.
ja_JP: ご利用ありがとうございました。

en: Sorry! We couldn't contact Jetpack just now 😭. Please make sure that your site is visible over the internet, and that it accepts incoming and outgoing requests via curl. You can also try to connect to Jetpack again, and if you run into any more issues, please contact support.
ja_JP: Jetpack と連携できませんでした。サイトがインターネット上で表示されるようにし、curl 経由で送受信されるリクエストを受け入れるようにしてください。また、Jetpack への再連携を試みることもできます。その他の問題が発生した場合は、サポートに連絡してください。

en: Sorry! We tried, but we couldn't connect Jetpack just now 😭. Please go to the Plugins tab to connect Jetpack, so that you can finish setting up your store.
ja_JP: Jetpack と連携しようとしましたが、できませんでした。「プラグイン」タブに移動して Jetpack と連携し、ストアの設定を完了してください。

en: Sorry! We tried, but we couldn't install Jetpack for you 😭. Please go to the Plugins tab to install it, and finish setting up your store.
ja_JP: Jetpack のインストール試行中にエラーが発生しました😭。プラグインタブに移動してインストールを行い、店舗の設定を完了してください。

en: Sorry, "%s" is no longer in stock so this order cannot be paid for. We apologize for any inconvenience caused.
ja_JP: 「%s」は在庫切れのため、この注文はお支払いいただけません。ご不便をおかけして申し訳ありません。

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
ja_JP: 「%s」の在庫がありません。恐れ入りますが、お買い物カゴを編集してもう一度お試しください。

en: Sorry, %1$s cannot be updated via this endpoint for a user with role %2$s.
ja_JP: 権限グループが「%2$s」のユーザーの%1$sはこのエンドポイントで更新できません。

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
ja_JP: クーポン "%s" はすでに適用されており、他のクーポンとの併用はできません。

en: Sorry, creating the product with template failed.
ja_JP: テンプレートを使用した商品の作成に失敗しました。

en: Sorry, experiment_name is required.
ja_JP: experiment_name は必須です。

en: Sorry, fetching downloads data failed.
ja_JP: ダウンロードデータを取得できませんでした。

en: Sorry, fetching performance indicators failed.
ja_JP: パフォーマンス指標を取得できませんでした。

en: Sorry, fetching revenue data failed.
ja_JP: 収益データを取得できませんでした。

en: Sorry, fetching tax data failed.
ja_JP: 税金データを取得できませんでした。

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ja_JP: あなたの所在地での利用可能な支払方法はございません。詳細についてはお問い合わせください

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ja_JP: お客様には利用可能な支払い方法がないようです。 サポートが必要な場合や、別の手配を行いたい場合は、お問い合わせください。

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
ja_JP: クーポン "%s" は無効と思われます。- 注文から削除しました

en: Sorry, no dismissable task with that ID was found.
ja_JP: この ID の消去可能なタスクは見つかりませんでした。

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
ja_JP: 商品の選択に一致するものがありません。別の組み合わせを選択してください。

en: Sorry, no snoozeable task with that ID was found.
ja_JP: この ID の再通知可能なタスクは見つかりませんでした。

en: Sorry, no task with that ID was found.
ja_JP: この ID のタスクは見つかりませんでした。

en: Sorry, that task list was not found
ja_JP: そのタスクリストは見つかりません

en: Sorry, the order could not be found. Please contact us if you are having difficulty finding your order details.
ja_JP: 申し訳ございませんが、注文が見つかりませんでした。ご注文の詳細がわからない場合、お問い合わせください。

en: Sorry, the sample products data file was not found.
ja_JP: サンプル商品のデータファイルが見つかりませんでした。

en: Sorry, there has been an error.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: Sorry, there is no export with that ID.
ja_JP: その ID のエクスポートが見当たりません。

en: Sorry, there is no note with that ID.
ja_JP: この ID に付帯するメモはありません。

en: Sorry, there is no resource with that ID.
ja_JP: その ID のリソースが見当たりません。

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このクーポンは選択された商品には適用されません。

en: Sorry, this coupon is not applicable to the brands of selected products.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このクーポンは選択された商品のブランドには適用されません。

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
ja_JP: このクーポンはカテゴリー: %sには適用されません。

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
ja_JP: このクーポンは商品: %sには適用されません。

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
ja_JP: このクーポンは今のお買い物カゴの内容には適用されません。

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
ja_JP: このクーポンは販売商品には有効ではありません。

en: Sorry, this download has expired
ja_JP: ダウンロード可能期限がきれました

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
ja_JP: この注文は無効であり、支払われることができません。

en: Sorry, this order requires a shipping option.
ja_JP: この注文には配送オプションが必須です。

en: Sorry, this product cannot be purchased.
ja_JP: この商品を購入することはできません。

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
ja_JP: この商品は対応しておりません。異なる組み合わせを選択してください。

en: Sorry, users with %1$s role cannot be deleted via this endpoint. Allowed roles: %2$s
ja_JP: 権限グループが「%1$s」のユーザーはこのエンドポイントで削除できません。 許可されている権限グループ: %2$s

en: Sorry, we couldn't connect your store to Jetpack
ja_JP: サイトを Jetpack と連携できませんでした。

en: Sorry, we do not allow orders from the provided country (%s)
ja_JP: 指定された国(%s)からの注文は許可されていません

en: Sorry, we do not have enough "%1$s" in stock to fulfill your order (%2$s available). We apologize for any inconvenience caused.
ja_JP: 「%1$s」の在庫が不足しており、お客様のご注文を完了できません (在庫数量 %2$s)。ご不便をおかけして申し訳ありません。

en: Sorry, we do not ship orders to the provided country (%s)
ja_JP: 指定された国(%s)への発送は許可されていません

en: Sorry, you are not allowed to batch manipulate this resource.
ja_JP: このリソースをバッチ処理することはできません。

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
ja_JP: コメントタイプを変更する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to create new pages.
ja_JP: 新規ページを作成する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
ja_JP: リソースを作成する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
ja_JP: あなたは %s を削除する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
ja_JP: あなたはこのリソースを削除する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
ja_JP: あなたはこのリソースを編集する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to hide task lists.
ja_JP: タスクリストを非表示にする権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
ja_JP: このサイトにテーマをインストールする権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to retrieve onboarding tasks.
ja_JP: オンボーディングタスクを取得する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to retrieve product form data.
ja_JP: 申し訳ありません。商品フォームのデータを取得する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to snooze onboarding tasks.
ja_JP: オンボーディングタスクを再通知する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to upload this file type.
ja_JP: このファイルタイプをアップロードする権限がありません。

en: Sorry, you cannot create dummy products.
ja_JP: ダミー商品は作成できません。

en: Sorry, you cannot create new resource.
ja_JP: 新規リソースは作成できません。

en: Sorry, you cannot create resources.
ja_JP: リソースを作成することはできません。

en: Sorry, you cannot delete resources.
ja_JP: リソースを削除することはできません。

en: Sorry, you cannot delete this resource.
ja_JP: このリソースを削除することはできません。

en: Sorry, you cannot edit this resource.
ja_JP: このリソースを表示する権限がありません。

en: Sorry, you cannot list resources.
ja_JP: リソースをリストすることはできません。

en: Sorry, you cannot manage plugins.
ja_JP: プラグインを管理できません。

en: Sorry, you cannot manage themes.
ja_JP: テーマを管理できません。

en: Sorry, you cannot manage these options.
ja_JP: これらのオプションを管理できません。

en: Sorry, you cannot update resource.
ja_JP: リソースを更新できません。

en: Sorry, you cannot view marketing channels.
ja_JP: 申し訳ありません。マーケティングチャネルを表示できません。

en: Sorry, you cannot view resources.
ja_JP: リソースを表示することはできません。

en: Sorry, you cannot view these options, please remember to update the option permissions in Options API to allow viewing these options in non-production environments.
ja_JP: 申し訳ございません。これらのオプションを表示できません。オプション API のオプション権限を更新して、本番以外の環境でこれらのオプションを表示できるようにしてください。

en: Sorry, you cannot view these options.
ja_JP: これらのオプションを表示できません。

en: Sorry, you cannot view this resource.
ja_JP: このリソースを表示することはできません。

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
ja_JP: このファイルのダウンロード制限に達しました

en: Sorry, you must be logged in to reply to a review.
ja_JP: レビューに返信するにはログインが必要です。

en: Sorry, you post telemetry data.
ja_JP: テレメトリーデータを投稿しています。

en: Sorry, your order on %1$s was unsuccessful. Your order details are below, with a link to try your payment again: %2$s
ja_JP: %1$s でのご注文を完了できませんでした。 ご注文の詳細は以下のとおりです。こちらのリンク (%2$s) から再度支払いをお試しいただけます。

en: Sorry, your order was unsuccessful
ja_JP: 申し訳ございませんが、ご注文は失敗しました

en: Sorry, your session has expired.
ja_JP: セッションが期限切れになっています。

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
ja_JP: セッションが期限切れになっています。<a href="%s" class="wc-backward">ショップへ戻る</a>

en: Sorsogon
ja_JP: ソルソゴン

en: Sort ascending or descending.
ja_JP: 昇順または降順に並べ替えます。

en: Sort by
ja_JP: 並べ替え

en: Sort by average rating
ja_JP: 平均評価順

en: Sort by latest
ja_JP: 新しい順に並べ替え

en: Sort by most recent
ja_JP: 新着順

en: Sort by popularity
ja_JP: 人気順

en: Sort by price (asc)
ja_JP: 価格順 (昇順)

en: Sort by price (desc)
ja_JP: 価格順 (降順)

en: Sort by price: high to low
ja_JP: 価格順: 高い	安い

en: Sort by price: low to high
ja_JP: 価格順: 安い	高い

en: Sort by tax class.
ja_JP: 税クラスによる並べ替え

en: Sort by term property.
ja_JP: 語句プロパティを基準にして並べ替えます。

en: Sort by:
ja_JP: 並び順:

en: Sort code
ja_JP: ソートコード

en: Sort collection by object attribute.
ja_JP: オブジェクト属性でコレクションを並び替えます。

en: Sort collection by resource attribute.
ja_JP: リソース属性で収集して並べ替え

en: Sorted by average rating
ja_JP: 平均評価順

en: Sorted by latest
ja_JP: 新しい順

en: Sorted by popularity
ja_JP: 人気順

en: Sorted by price: high to low
ja_JP: 価格順: 高い&rarr;安い

en: Sorted by price: low to high
ja_JP: 価格順: 安い&rarr;高い

en: Sorting
ja_JP: 並べ替え

[ctx: Sorting order]
en: Order
ja_JP: 並び順

en: Souk Ahras
ja_JP: スーカラス

en: Sound like no other
ja_JP: 比類のないサウンド

en: Source
ja_JP: ソース

en: Source logger must be configured before running a migration
ja_JP: 移行を実行する前に、移行元のロガーを設定する必要があります。

en: Source of note.
ja_JP: メモの情報元。

en: Source of the note.
ja_JP: メモの情報元。

en: Source platform
ja_JP: ソースプラットフォーム

en: Source store must be configured before running a migration
ja_JP: 移行を実行する前に、移行元のストアを設定する必要があります。

en: Source type
ja_JP: ソースタイプ

en: Source: %s
ja_JP: ソース: %s

en: South Aegean
ja_JP: 南エーゲ

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: South African rand
ja_JP: 南アフリカ・ランド

en: South America
ja_JP: 南アメリカ

en: South Australia
ja_JP: 南オーストラリア州

en: South Carolina
ja_JP: サウスカロライナ州

en: South Cotabato
ja_JP: 南コタバト

en: South Dakota
ja_JP: サウスダコタ州

en: South Georgia/Sandwich Islands
ja_JP: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
ja_JP: 南ホラーサーン (خراسان جنوبی)

en: South Korea
ja_JP: 韓国

en: South Korean won
ja_JP: 韓国ウォン

en: South Sinai
ja_JP: 南シナイ

en: South Sudan
ja_JP: 南スーダン

en: South Sudanese pound
ja_JP: 南スーダン・ポンド

en: Southern
ja_JP: 南

en: Southern Leyte
ja_JP: 南レイテ

en: Southland
ja_JP: 南部地方

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: Specific Countries
ja_JP: 特定の国

en: Specific countries
ja_JP: 特定の国

en: Specified file failed upload test.
ja_JP: 指定したファイルのアップロードテストに失敗しました。

en: Split-Dalmatia County
ja_JP: スプリト＝ダルマチア郡

en: Sports and recreation
ja_JP: スポーツ・レクリエーション

en: Square
ja_JP: Square (スクエア)

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Sri Lankan rupee
ja_JP: スリランカ・ルピー

en: St. Gallen
ja_JP: ザンクトガレン

en: Staff picks
ja_JP: スタッフのおすすめ

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Standard fonts
ja_JP: 標準フォント

en: Standard product
ja_JP: 一般商品

en: Standard rate
ja_JP: 標準税率

en: Standard rates
ja_JP: 標準税率

en: Star ratings should be required, not optional
ja_JP: 星の評価は任意ではなく必須

en: Stara Zagora
ja_JP: スタラザゴラ

en: Start Import
ja_JP: インポートを開始

en: Start accepting payments on your store!
ja_JP: ご自分のストアで支払いを受け取りましょう。

en: Start by adding the first product to your store. You can add your products manually, via CSV, or import them from another service.
ja_JP: 最初の商品をストアに追加して開始してください。 手動または CSV、他のサービスからのインポートで商品を追加できます。

en: Start converting
ja_JP: 変換を開始

en: Start converting order coupon data to the simplified format
ja_JP: 注文クーポンデータを簡素な形式に変換するのを開始します

en: Start date of sale price, as GMT.
ja_JP: セール価格での販売開始日 (GMT)。

en: Start date of sale price, in the site's timezone.
ja_JP: サイトのタイムゾーンでのセール価格の開始日。

en: Start date of sale price.
ja_JP: セール価格の開始日。

en: Start selling
ja_JP: 販売をスタートしましょう

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the store management experience.
ja_JP: ストア管理エクスペリエンスを向上するために順次展開されている新機能を使い始めましょう。

en: Start with a free plan
ja_JP: 無料プランから始める

en: Start your online clothing store
ja_JP: 衣料品を扱うオンラインストアを開始する

en: Started processing action %s
ja_JP: アクション %s の処理が開始されました

en: Starting a fashion website is exciting but it may seem overwhelming as well. In this article, we'll walk you through the setup process, teach you to create successful product listings, and show you how to market to your ideal audience.
ja_JP: ファッションサイトの開始はやりがいのあるビジネスですが、負担も少なくありません。 この投稿では、セットアッププロセス全体、売れる出品登録の方法、想定したターゲット層へのマーケティング方法をご紹介します。

en: Starting cleanup for %d order... | Starting cleanup for %d orders...
ja_JP[0]: %d件の注文のクリーンアップを開始しています...

en: State
ja_JP: 都道府県 (または州)

en: State / County
ja_JP: 都道府県 / 州 / 郡

en: State / County or state code
ja_JP: 都道府県/郡または州コード

en: State / Zone
ja_JP: 都道府県 / 州 / 地域

en: State code
ja_JP: 都道府県/州コード

en: State code.
ja_JP: 都道府県/州コード。

en: State.
ja_JP: 州。

en: State/County
ja_JP: 都道府県/州/郡

en: State/County (optional)
ja_JP: 都道府県/州/郡 (オプション)

en: State/County code, or name of the state, county, province, or district.
ja_JP: 州/郡コード、または都道府県、州、郡、省、区のいずれかの名前。

en: Stats about coupons.
ja_JP: クーポンに関する統計。

en: Stats about orders.
ja_JP: 注文に関する統計。

en: Stats about product categories.
ja_JP: 商品カテゴリーに関する統計。

en: Stats about product downloads.
ja_JP: 商品ダウンロードに関する統計。

en: Stats about products.
ja_JP: 商品に関する統計。

en: Stats about revenue.
ja_JP: 収益に関する統計。

en: Stats about taxes.
ja_JP: 税金に関する統計。

en: Stats about variations.
ja_JP: バリエーションに関する統計。

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Status of note.
ja_JP: メモのステータス。

en: Status of the marketing channel's product listings.
ja_JP: マーケティングチャネルの商品リストのステータス。

en: Status of the order.
ja_JP: 注文のステータス。

en: Status of the payment returned by the gateway. One of success, pending, failure, error.
ja_JP: 決済代行サービスから返された支払いのステータス。 成功、保留中、失敗、エラーのうち1つ。

en: Status of the review.
ja_JP: レビューのステータス。

en: Status report information
ja_JP: ステータスレポート情報

en: Status:
ja_JP: ステータス:

en: Status: %s
ja_JP: ステータス: %s

en: Status: {{label}}
ja_JP: ステータス: {{label}}

en: Statuses that require extra action on behalf of the store admin.
ja_JP: ストア管理者の代わりに追加のアクションが必要なステータス。

en: Statuses that should not be included when calculating report totals.
ja_JP: レポート合計の計算から除外されるステータス。

en: Stay in the loop
ja_JP: 常に最新情報を入手

en: Step
ja_JP: ステップ

en: Stick to one key per client: this makes it easier to revoke access in the future for a single client, without causing disruption for others.
ja_JP: クライアントごとに1つのキーを使用します。これにより、他のクライアントが混乱せず、将来的に1つのクライアントのアクセスを取り消すことも簡単になります。

en: Stock
ja_JP: 在庫

en: Stock Keeping Unit
ja_JP: 在庫管理単位

en: Stock Keeping Unit.
ja_JP: 在庫管理単位。

en: Stock availability class.
ja_JP: 在庫クラス。

en: Stock availability text.
ja_JP: 在庫テキスト。

en: Stock display format
ja_JP: 在庫表示形式

en: Stock keeping unit, if applicable.
ja_JP: 在庫管理単位 (該当する場合)。

en: Stock levels increased:
ja_JP: 在庫水準の増加:

en: Stock levels reduced:
ja_JP: 在庫の削減:

en: Stock management
ja_JP: 在庫管理

en: Stock management at product level.
ja_JP: 商品レベルでの在庫管理。

en: Stock management at variation level.
ja_JP: バリエーションレベルでの在庫管理。

en: Stock management disabled in store settings
ja_JP: ストア設定で在庫管理が無効になっています

en: Stock qty
ja_JP: 在庫数

en: Stock quantity
ja_JP: 在庫数

en: Stock quantity.
ja_JP: 在庫数。

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
ja_JP: 在庫数: 変数商品の場合は各バリエーションの在庫数を定義しない限り、この値が全バリエーションの在庫をコントロールするために使われます。

en: Stock status
ja_JP: 在庫状況

en: Stock status.
ja_JP: 在庫ステータス。

en: Stock: %d
ja_JP: 在庫:%d

en: Stop converting
ja_JP: 変換を停止

en: Stop converting order coupon data to the simplified format
ja_JP: 注文クーポンデータを簡素な形式に変換するのを停止します

en: Stop sync
ja_JP: 同期を中止

en: Stopped the insanity for %d second | Stopped the insanity for %d seconds
ja_JP[0]: %d秒間停止しました

en: Store Address
ja_JP: 店舗の住所

en: Store Notice
ja_JP: 店舗情報通知

en: Store coming soon
ja_JP: ストアはまもなく公開予定です

en: Store connected successfully.
ja_JP: ストアとの連携が完了しました。

en: Store details
ja_JP: ストアの詳細

en: Store downtime means lost sales. One-click restores get you back online quickly if something goes wrong.
ja_JP: ストアのダウンタイムは売上の減少につながります。 何かが発生した場合でも、ワンクリックの復元ですぐにオンラインに戻ることができます。

en: Store email address.
ja_JP: メールアドレスを保存します。

en: Store management insights
ja_JP: ストア管理に関するインサイト

en: Store monitoring
ja_JP: ストアのダウンタイム監視

en: Store notice
ja_JP: 店舗情報通知

en: Store setup
ja_JP: ショップの設定

en: Store stats
ja_JP: ストアの統計情報

en: Store-wide threshold (%d)
ja_JP: ストア全体のしきい値 (%d)

en: Storefront Theme
ja_JP: StoreFrontテーマ

en: Storefront icon
ja_JP: Storefront アイコン

en: Street address
ja_JP: 番地

en: String based identifier for the term.
ja_JP: 項目の文字列ベースの識別子。

en: String processors must be an array of valid callbacks.
ja_JP: 文字列プロセッサは、有効なコールバックの配列にする必要があります。

en: Stripe email address
ja_JP: Stripe メールアドレス

en: Stripe email address:
ja_JP: Stripe メールアドレス:

en: Strășeni
ja_JP: ストラシェニ

en: Subcategories
ja_JP: サブカテゴリー

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Subject (paid)
ja_JP: 件名 (決済済み)

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Subscribe
ja_JP: 定期購入

en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
ja_JP: %1$s の定期購入を正常に停止しました。今後、この商品のアップデートされません。プラグインも無効化する場合は、<a href="%2$s">ここをクリック</a>してください。

en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
ja_JP: %s の定期購入を正常に停止しました。今後、この商品の更新は送信されません。

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
ja_JP: 定期購入の<strong>有効期限</strong>が近づいています。

en: Subscription not found
ja_JP: サブスクリプションが見つかりません

en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
ja_JP: 定期購入: 利用できません - %2$d件中%1$d件がすでに利用中です

en: Subscription: Unlimited
ja_JP: 定期購入: 無制限

en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
ja_JP: 定期購入:利用可能な%2$dのサイトのうち、%1$dが使用されています

en: Subscriptions
ja_JP: 定期購入

en: Subtotal
ja_JP: 小計

en: Subtotal of the order.
ja_JP: 注文の小計。

en: Subtotal:
ja_JP: 小計:

en: Suburb
ja_JP: 郊外

en: Success
ja_JP: 成功

en: Successfully canceled action: %s
ja_JP: アクションが正常にキャンセルされました:%s

en: Successfully disconnected from <b>%1$s</b>.
ja_JP: <b>%1$s</b> との連携が解除されました。

en: Successfully executed action: %s
ja_JP: アクションが正常に実行されました:%s

en: Successfully processed change for action: %s
ja_JP: アクションの変更が正常に処理されました:%s

en: Suceava
ja_JP: スチャヴァ

en: Suchitepéquez
ja_JP: スチテペケス

en: Sucumbíos
ja_JP: スクンビオス

en: Sud Sardegna
ja_JP: 南サルデーニャ

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Sudanese pound
ja_JP: スーダン・ポンド

en: Suez
ja_JP: スエズ

en: Suggest a slug for the term.
ja_JP: この要素のスラッグを提案します。

en: Suggestion ID.
ja_JP: おすすめの ID。

en: Suggestion description.
ja_JP: おすすめの詳細。

en: Suggestion visibility.
ja_JP: おすすめの表示設定。

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
ja_JP: Suhosin は PHP インストールのための高度な保護システムです。これは、PHP アプリケーションでよく知られている多くの問題や、これらのアプリケーションや PHP のコア自体の潜在的な未知の脆弱性からサーバーを保護するために設計されました。お使いのサーバー上で有効になっている場合、 Suhosin はデータ提出制限を増やすように構成する必要があります。

en: Sukhothai
ja_JP: スコータイ

en: Sulawesi Barat
ja_JP: 西スラウェシ州

en: Sulawesi Selatan
ja_JP: 南スラウェシ州

en: Sulawesi Tengah
ja_JP: 中部スラウェシ州

en: Sulawesi Tenggara
ja_JP: 南東スラウェシ州

en: Sulawesi Utara
ja_JP: 北スラウェシ州

en: Sultan Kudarat
ja_JP: スルタン・クダラット

en: Sulu
ja_JP: スールー

en: Sum of all taxes.
ja_JP: すべての税金の合計。

en: Sum of line item taxes only.
ja_JP: 行項目税のみの合計。

en: Sumatera Barat
ja_JP: 西スマトラ州

en: Sumatera Selatan
ja_JP: 南スマトラ州

en: Sumatera Utara
ja_JP: 北スマトラ州

en: Summarize this product in 1-2 short sentences. We'll show it at the top of the page.
ja_JP: この商品について1～2行の短い文章で要約します。 ページの一番上に表示されます。

en: Summarize this product in 1-2 short sentences. We’ll show it at the top of the page.
ja_JP: この商品について1～2行の短い文章で要約します。 ページの一番上に表示されます。

en: Summary
ja_JP: 概要

en: Summary: Order #%d
ja_JP: ご注文内容: 注文番号%d

en: Summer Dinning
ja_JP: サマーダイニング

en: Sumshchyna
ja_JP: スームィ州

en: Sunamganj
ja_JP: スナマンジ

en: Suphan Buri
ja_JP: スパンブリー

en: Supported features for this payment gateway.
ja_JP: この決済ゲートウェイでサポートされている機能。

en: Supported features for this provider.
ja_JP: このプロバイダーに対応している機能。

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
ja_JP: 次のプレースホルダー (代替文字) が使えます: <code>[qty]</code> = 商品数, <code>[cost]</code> = 商品費用, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = 基本費用のパーセンテージ。

en: Surat Thani
ja_JP: スラートターニー

en: Surigao del Norte
ja_JP: 北スリガオ

en: Surigao del Sur
ja_JP: 南スリガオ

en: Surin
ja_JP: スリン

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Surinamese dollar
ja_JP: スリナム・ドル

en: Sustainable blends, stylish accessories
ja_JP: サステナブルなブレンド、スタイリッシュな雑貨

en: Sustainable business practices
ja_JP: 持続可能なビジネス手法

en: Svalbard and Jan Mayen
ja_JP: スバールバル諸島ヤンマイエン島

en: Swazi lilangeni
ja_JP: スワジ・リランジェニ

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Swedish krona
ja_JP: スウェーデン・クローナ

en: Sweet Organic Lemons
ja_JP: 有機スイートレモン

en: Swiss franc
ja_JP: スイス・フラン

en: Switching data storage while sync is incomplete is dangerous and can lead to order data corruption or loss!
ja_JP: 同期が完了していない状態でデータストレージを切り替えることは危険です。注文データの破損または喪失につながる可能性があります。

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Sylhet
ja_JP: シレット

en: Sync all your selling channels in one place
ja_JP: すべての販売チャネルを1か所で同期

en: Sync completed.
ja_JP: 同期が完了しました。

en: Sync orders now
ja_JP: 今すぐ注文を同期

en: Sync your store catalog, set up pixel tracking, and run targeted ad campaigns.
ja_JP: ストアカタログを同期し、ピクセルトラッキングを設定して、ターゲットを絞った広告キャンペーンを実行します。

en: Sync your website's data like contacts, products, and orders over Salesforce CRM with Salesforce Integration for WooCommerce.
ja_JP: WooCommerce 向け Salesforce 連携を利用して、契約、商品、注文などサイトのデータを Salesforce CRM と同期できます。

en: Synchronization of approved product download directories is already in progress.
ja_JP: 承認済み商品ダウンロードディレクトリはすでに同期が開始されています。

en: Synchronize approved download directories
ja_JP: 承認済みダウンロードディレクトリを同期

en: Syria
ja_JP: シリア

en: Syrian pound
ja_JP: シリア・ポンド

en: System status
ja_JP: システム状況

en: System status theme info cache cleared.
ja_JP: システムステータステーマ情報キャッシュがクリアされました。

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ja_JP: ボルチサトマールベレグ

en: São Paulo
ja_JP: サンパウロ

en: Sédhiou
ja_JP: セディウ

en: Sétif
ja_JP: セティフ

en: Sîngerei
ja_JP: シンジェレイ

en: Sălaj
ja_JP: サラージュ

en: Tabasco
ja_JP: タバスコ

en: Table cell display.
ja_JP: テーブルのセル表示。

en: Table cell format.
ja_JP: テーブルセル形式。

en: Table cell value.
ja_JP: テーブルのセルの値。

en: Table column header.
ja_JP: テーブルのカラムのヘッダー。

en: Table does not exist
ja_JP: テーブルが存在しません

en: Table headers.
ja_JP: テーブルのヘッダー。

en: Table rows.
ja_JP: テーブルの行。

en: Tablet
ja_JP: タブレット

en: Tabora
ja_JP: タボーラ州

en: Tacna
ja_JP: タクナ

en: Tacuarembó
ja_JP: タクアレンボ

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Tag ID
ja_JP: タグ ID

en: Tag ID.
ja_JP: タグ ID。

en: Tag added.
ja_JP: タグを追加しました。

en: Tag associated with the provider.
ja_JP: プロバイダーに関連するタグ。

en: Tag deleted.
ja_JP: タグを削除しました。

en: Tag link
ja_JP: タグリンク

en: Tag name
ja_JP: タグ名

en: Tag name.
ja_JP: タグ名。

en: Tag not added.
ja_JP: タグは追加されませんでした。

en: Tag not updated.
ja_JP: タグは更新されませんでした。

en: Tag slug
ja_JP: タグスラッグ

en: Tag slug.
ja_JP: タグスラッグ。

en: Tag updated.
ja_JP: タグを更新しました。

en: Tag: | Tags:
ja_JP[0]: タグ:

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Tags (comma separated)
ja_JP: タグ (カンマ区切り)

en: Tags (space separated)
ja_JP: タグ (スペース区切り)

en: Tags deleted.
ja_JP: タグを削除しました。

en: Tags totals.
ja_JP: タグの合計。

en: Taita-Taveta
ja_JP: タイタ＝タヴェタ

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Tajikistani somoni
ja_JP: タジギスタン・ソモニ

en: Tak
ja_JP: ターク

en: Take offline payments
ja_JP: オフラインでの支払いを受け取る

en: Take over
ja_JP: 引き継ぐ

en: Take payments in cash upon delivery.
ja_JP: 配送時に現金でお支払い。

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
ja_JP: BACS 経由での対面支払いを受け付けます。より一般的には直接銀行/電信振替とも呼ばれます (国際的に一般化している電信振替システムです。日本国内取引では使いません)。

en: Take payments in person via checks. This offline gateway can also be useful to test purchases.
ja_JP: オフラインでの支払いは小切手で行ってください。このオフラインゲートウェイは、購入のテストにも役立ちます。

en: Take payments via bank transfer.
ja_JP: 銀行振込でのお支払い。

en: Take payments with the provider that’s right for you - choose from 100+ payment gateways for WooCommerce.
ja_JP: 最適なプロバイダーで支払いを受け取れます。WooCommerce の100を超える数の支払いゲートウェイからお選びください。

en: Tamanghasset
ja_JP: タマンラセット

en: Tamaulipas
ja_JP: タマウリパス

en: Tambacounda
ja_JP: タンバクンダ

en: Tamil Nadu
ja_JP: タミル・ナードゥ州

en: Tan-Tan
ja_JP: タンタン

en: Tana River
ja_JP: ターナリバー

en: Tanga
ja_JP: タンガ

en: Tangail
ja_JP: タンガイル

en: Tangier-Assilah
ja_JP: タンジェ・アシラ

en: Tanzania
ja_JP: タンザニア

en: Tanzanian shilling
ja_JP: タンザニア・シリング

en: Taounate
ja_JP: タウナート

en: Taourirt
ja_JP: タウリル

en: Taraba
ja_JP: タラバ

en: Taraclia
ja_JP: タラクリア

en: Taranaki
ja_JP: タラナキ

en: Taranto
ja_JP: ターラント

en: Tarapacá
ja_JP: タラパカ

en: Tarfaya (EH-partial)
ja_JP: タルファヤ (一部西サハラ)

en: Targovishte
ja_JP: トゥルゴヴィシテ

en: Tarija
ja_JP: タリハ

en: Tarlac
ja_JP: タルラック

en: Taroudant
ja_JP: タルーダント

en: Tarragona
ja_JP: タラゴナ

en: Task Configurations
ja_JP: タスク設定

en: Task List
ja_JP: タスクリスト

en: Task Options
ja_JP: タスクオプション

en: Task is not a subclass of `Task`
ja_JP: タスクは「タスク」のサブクラスではありません。

en: Task list ID already exists
ja_JP: タスクリスト ID がすでに存在します

en: Task list ID does not exist
ja_JP: タスクリスト ID が存在しません

en: Tasman
ja_JP: タスマン

en: Tasmania
ja_JP: タスマニア

en: Tata
ja_JP: タタ

en: Tawi-Tawi
ja_JP: タウイタウイ

en: Tax
ja_JP: 税

en: Tax Rates
ja_JP: 税率

en: Tax amount
ja_JP: 税額

en: Tax class
ja_JP: 税区分

en: Tax class already exists
ja_JP: 税クラスをすでに存在します

en: Tax class name.
ja_JP: 税クラス名。

en: Tax class of fee.
ja_JP: 税クラスの費用。

en: Tax class of product.
ja_JP: 商品の税クラス。

en: Tax class requires a valid name
ja_JP: 税クラスに有効な名前が必要です

en: Tax class slug already exists
ja_JP: すでに同じ名前の税クラスのスラッグがあります

en: Tax class slug is invalid
ja_JP: 税区分のスラッグは無効です

en: Tax class.
ja_JP: 税区分。

en: Tax code
ja_JP: 税コード

en: Tax lines data.
ja_JP: 税行のデータ。

en: Tax name
ja_JP: 税率名称

en: Tax options
ja_JP: 税オプション

en: Tax priority.
ja_JP: 税優先度。

en: Tax rate ID.
ja_JP: 税率 ID。

en: Tax rate ID: %s
ja_JP: 税率 ID: %s

en: Tax rate code.
ja_JP: 税率コード。

en: Tax rate label.
ja_JP: 税率ラベル。

en: Tax rate name.
ja_JP: 税率名。

en: Tax rate.
ja_JP: 税率。

en: Tax rates successfully deleted
ja_JP: 税率の削除が成功しました。

en: Tax status
ja_JP: 課税ステータス

[ctx: Tax status]
en: None
ja_JP: なし

en: Tax status of fee.
ja_JP: 料金の課税ステータス。

en: Tax status.
ja_JP: 課税ステータス。

en: Tax subtotal.
ja_JP: 税小計。

en: Tax total (not including shipping taxes).
ja_JP: 税金合計 (配送税は含みません) 。

en: Tax total.
ja_JP: 税金合計。

en: Taxable
ja_JP: 課税

en: Taxes
ja_JP: 税金

en: Taxes applied to this shipping rate using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 通貨の最小単位を使用して表示された税金。

en: Taxes by code
ja_JP: 区分別税額

en: Taxes by date
ja_JP: 日別税額

en: Taxes detailed reports.
ja_JP: 税金の詳細レポート。

en: Taxes do not support trashing.
ja_JP: 税金の削除はサポートしていません。

en: Taxonomies: Product types
ja_JP: タクソノミー: 商品タイプ

en: Taxonomies: Product visibility
ja_JP: タクソノミー: 商品表示

en: Taxonomy does not exist.
ja_JP: タクソノミーがありません。

[ctx: Taxonomy name]
en: Product type
ja_JP: 商品タイプ

[ctx: Taxonomy name]
en: Product visibility
ja_JP: 商品の表示設定

en: Taxonomy name.
ja_JP: タクソノミー名。

en: Taxonomy terms for product/order statuses.
ja_JP: 商品 / 注文ステータスのタクソノミーターム。

en: Taza
ja_JP: タザ

en: Tech gifts under $100
ja_JP: $100未満のハイテク商品のギフト

en: Tehran (تهران)
ja_JP: テヘラン (تهران)

en: Tekirdağ
ja_JP: テキルダー

en: Telangana
ja_JP: テランガーナ州

en: Telenești
ja_JP: テレネシュティ

en: Teleorman
ja_JP: テレマン

en: Template cache cleared.
ja_JP: テンプレートキャッシュがクリアされました。

en: Template file copied to theme.
ja_JP: テンプレートファイルをテーマにコピーしました。

en: Template file deleted from theme.
ja_JP: テンプレートファイルをテーマから削除しました。

en: Template for the product variation form
ja_JP: 商品バリエーションフォームのテンプレート

en: Template for the simple product form
ja_JP: シンプルな商品フォームのテンプレート

[ctx: Template name]
en: Checkout Header
ja_JP: 購入手続きヘッダー

[ctx: Template name]
en: Coming soon social links
ja_JP: 「まもなく公開予定」のソーシャルリンク

[ctx: Template name]
en: Mini-Cart
ja_JP: ミニお買い物カゴ

[ctx: Template name]
en: Order Confirmation
ja_JP: 注文確認

[ctx: Template name]
en: Page: Cart
ja_JP: ページ: お買い物カゴ

[ctx: Template name]
en: Page: Checkout
ja_JP: ページ: 購入手続き

[ctx: Template name]
en: Page: Coming soon
ja_JP: ページ: まもなく公開予定

[ctx: Template name]
en: Product Catalog
ja_JP: 商品カタログ

[ctx: Template name]
en: Product Search Results
ja_JP: 商品検索結果

[ctx: Template name]
en: Products by Attribute
ja_JP: 属性別商品

[ctx: Template name]
en: Products by Brand
ja_JP: ブランド別商品

[ctx: Template name]
en: Products by Category
ja_JP: カテゴリー別商品

[ctx: Template name]
en: Products by Tag
ja_JP: タグ別商品

[ctx: Template name]
en: Single Product
ja_JP: 単一の商品

en: Template overrides.
ja_JP: テンプレートの上書き。

en: Template used to display the Mini-Cart drawer.
ja_JP: ミニお買い物カゴのドロワーの表示に使用されるテンプレート。

en: Template used to display the simplified Checkout header.
ja_JP: 簡略化された購入手続きヘッダーを表示するために使用されるテンプレート。

en: Templates
ja_JP: テンプレート

en: Tennessee
ja_JP: テネシー州

en: Teramo
ja_JP: テーラモ

en: Terengganu
ja_JP: トレンガヌ州

en: Term ID
ja_JP: ターム ID

en: Term counts
ja_JP: ターム数

en: Term description.
ja_JP: タームの説明。

en: Term name.
ja_JP: ターム名。

en: Terms
ja_JP: ターム

en: Terms and Conditions Page
ja_JP: 利用規約ページ

en: Terms and conditions
ja_JP: 利用規約

en: Terms in the product visibility taxonomy.
ja_JP: 商品表示タクソノミーの用語

en: Terms successfully recounted
ja_JP: 条件の再集計に成功しました

en: Terni
ja_JP: テルニ

en: Ternopilshchyna
ja_JP: テルノーピリ州

en: Teruel
ja_JP: テルエル

en: Test email sent to %s.
ja_JP: テストメールを %s に送信しました。

en: Tested up to WooCommerce version
ja_JP: テスト済みの WooCommerce バージョン

en: Tete
ja_JP: テテ

en: Texas
ja_JP: テキサス州

en: Text to appear below the main email content.
ja_JP: メインのメールコンテンツの下に表示されるテキスト。

en: Thai baht
ja_JP: タイ・バーツ

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Thakurgaon
ja_JP: タクルガオン

en: Thank you for selling with WooCommerce.
ja_JP: WooCommerce をお使いいただきありがとうございます。

en: Thank you for your feedback!
ja_JP: フィードバックをありがとうございました。

en: Thank you for your order
ja_JP: ご注文ありがとうございます

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed, and a receipt for your purchase has been emailed to you. Log into your PayPal account to view transaction details.
ja_JP: お支払いいただきありがとうございました。取引が完了し、購入に対するレシートがメールで送信されました。PayPal アカウントにログインして取引の詳細を確認してください。

en: Thank you. Your order has been fulfilled.
ja_JP: ありがとうございます。 注文は処理されました。

en: Thank you. Your order has been received.
ja_JP: ありがとうございました。ご注文を受け付けました。

en: Thanks :)
ja_JP: ありがとうございます :)

en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
ja_JP: %1$s でアカウントを作成していただき、ありがとうございます。ユーザー名は %2$s です。アカウントエリアから注文の表示、パスワードの変更などが可能です: %3$s

en: Thanks for reading.
ja_JP: ありがとうございました。

en: Thanks for shopping with us
ja_JP: ご利用いただきありがとうございます

en: Thanks for shopping with us.
ja_JP: ご購入ありがとうございました。

en: Thanks for using Jetpack! Your store is almost ready: to activate services like %s, just connect your store.
ja_JP: Jetpack のご利用ありがとうございます。もうすぐでストアをご利用いただけます。ストアに連携するだけで、%s などのサービスを有効化できます。

en: Thanks for using {site_url}!
ja_JP: {site_url} をご利用いただき、ありがとうございます !

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received.
ja_JP: ご注文ありがとうございます。 お支払いをこちらで確認できるまで、ご注文は保留となります。

en: Thanks!
ja_JP: ありがとうございます !

en: Tharaka-Nithi
ja_JP: サラカ - ニシ

en: The "%1$s" coupon has been removed from your cart: %2$s
ja_JP: 「%1$s」クーポンが「お買い物カゴ」から削除されました : %2$s

en: The "%s" payment method is currently disabled
ja_JP: 支払い方法「%s」が現在無効になっています

en: The "%s" payment method is currently enabled
ja_JP: 支払い方法「%s」が現在有効になっています

en: The "WooCommerce Admin" plugin will be installed and activated
ja_JP: 「WooCommerce Admin」プラグインがインストールされて有効化されます

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
ja_JP: 「他の配送地域で利用できない場所」の地域は更新できません。

en: The %1$s plugin has been deactivated as the latest improvements are now included with the %2$s plugin.
ja_JP: 最新の機能改善が %2$s プラグインに含まれるようになったため、%1$s プラグインは無効化されています。

en: The %1$sApproved Product Download Directories list%2$s has been updated. To protect your site, please review the list and make any changes that might be required. For more information, please refer to %3$sthis guide%2$s.
ja_JP: %1$s承認済み商品ダウンロードディレクトリのリスト%2$sが更新されました。 サイトを保護するため、リストを確認して必要と思われる場合は変更を加えます。 詳細については、%3$sこちらのガイド%2$sを参照してください。

en: The %s cannot be deleted.
ja_JP: %s は削除できません。

en: The %s class can only be run within WP CLI.
ja_JP: %s クラスは WP CLI 内でのみ実行できます。

en: The %s does not support trashing.
ja_JP: %s にはゴミ箱機能がありません。

en: The %s has already been deleted.
ja_JP: %s はすでに削除されています。

en: The %s hook has a filter set, so some log files may have different retention settings.
ja_JP: %s フックにはフィルターが設定されているため、一部のログファイルの保持設定が異なる場合があります。

en: The %s is not a valid URL
ja_JP: %s は有効な URL ではありません

en: The %s payment gateway is not available.
ja_JP: %s の決済代行サービスは利用できません。

en: The API key provided does not have read permissions.
ja_JP: 提供された API キーには読み取り権限がありません。

en: The API key provided does not have write permissions.
ja_JP: 提供された API キーには書き込み権限がありません。

en: The Approved Product Download Directories list is currently being synchronized with the product catalog (%d%% complete). If you need to, you can cancel it.
ja_JP: 承認済み商品ダウンロードディレクトリのリストは、現在商品カタログと同期中です (%d%% 完了)。 必要な場合は中止することもできます。

en: The CSV is invalid.
ja_JP: 無効な CSV です。

en: The Cart template displays the items selected by the user for purchase, including quantities, prices, and discounts. It allows users to review their choices before proceeding to checkout.
ja_JP: お買い物カゴテンプレートには、数量、価格、割引など、購入に関してユーザーが選択したアイテムが表示されます。 これにより、ユーザーは購入手続きに進む前に選択内容を確認できます。

en: The Checkout template guides users through the final steps of the purchase process. It enables users to enter shipping and billing information, select a payment method, and review order details.
ja_JP: 購入手続きテンプレートは、購入プロセスの最終ステップをユーザーに案内します。 これにより、ユーザーは配送や請求に関する情報を入力し、支払い方法を選択して注文の詳細を確認できます。

en: The Core Profiler step to mark as complete.
ja_JP: 完了済みとマークされたコアプロファイラーのステップ。

en: The Eway extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
ja_JP: WooCommerce の Eway 拡張機能を使用すると、サードパーティのサイトで支払いを行うために顧客を転送することなく、ストアでクレジットカードによる支払いを直接行えます。

en: The HTTP response code from the receiving server.
ja_JP: 受信サーバからの HTTP 応答コード。

en: The HTTP response message from the receiving server.
ja_JP: 受信サーバからの HTTP 応答メッセージ。

en: The ID for the parent of the resource.
ja_JP: 親リソースの ID。

en: The ID for the resource.
ja_JP: リソースの ID。

en: The ID of the package being shipped. Leave blank to apply to all packages.
ja_JP: 配送中の荷物の ID。 すべてのパッケージに適用するには、空白のままにします。

en: The ID of the package the shipping rates belong to.
ja_JP: 配送料金の属する荷物の ID。

en: The ID of the payment method being used to process the payment.
ja_JP: 支払いの処理に使用されている支払い方法の ID。

en: The ISO3166 alpha-2 country code to save for the current user.
ja_JP: 現在のユーザー用に保存される ISO3166 alpha-2国コード。

en: The Legacy REST API plugin is not installed on this site.
ja_JP: このサイトには、レガシー REST API プラグインはインストールされていません。

en: The MaxMind license key is invalid. If you have recently created this key, you may need to wait for it to become active.
ja_JP: MaxMind ライセンスキーが無効です。 このキーを最近作成した場合は、アクティブになるまで待つ必要があります。

en: The Mini-Cart template allows shoppers to see their cart items and provides access to the Cart and Checkout pages.
ja_JP: ミニお買い物カゴのテンプレートを使用すると、買い物客がお買い物カゴのアイテムを確認したり、お買い物カゴページと購入手続きページにアクセスしたりできます。

en: The Order Confirmation template serves as a receipt and confirmation of a successful purchase. It includes a summary of the ordered items, shipping, billing, and totals.
ja_JP: 注文確認テンプレートは正常に完了した購入手続きの領収書および確認書として使用できます。 注文された商品、配送、請求、合計に関する情報が含まれています。

en: The PayFast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs.
ja_JP: WooCommerce の PayFast 拡張機能を使用すると、南アフリカで一般的な支払ゲートウェイの1つを介して、クレジットカードや EFT での支払を承認できます。設定費用や月額の購読料は発生しません。

en: The Payfast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa's most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs. Selecting this extension will configure your store to use South African rands as the selected currency.
ja_JP: WooCommerce の Payfast 拡張機能を使用すると、南アフリカで一般的な決済方法の1つを介して、クレジットカードや EFT での支払いを承認できます。 設定費用や月額の購読料は発生しません。 この拡張機能を選択すると、選択した通貨として南アフリカランドを使用するようにストアが設定されます。

en: The Payfast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs. Selecting this extension will configure your store to use South African rands as the selected currency.
ja_JP: WooCommerce の PayFast 拡張機能を使用すると、南アフリカで一般的な支払いゲートウェイの1つを介して、クレジットカードや EFT での支払いを承認できます。 設定費用や月額の購読料は発生しません。 この拡張機能を選択すると、選択した通貨として南アフリカランドを使用するようにストアが設定されます。

en: The Retro Glass Jug's classic silhouette effortlessly complements any setting, making it the ideal choice for serving beverages with style and flair.
ja_JP: レトロなガラス製の水差しのクラシックなフォルムはどのような場面にも自然に馴染み、スタイルとセンスを演出しながら飲み物を提供するのに最適です。

en: The SKU (%1$s) you are trying to insert is already under processing
ja_JP: 挿入しようとしている SKU (%1$s) はすでに処理中です

en: The URL of the icon (square aspect ratio).
ja_JP: アイコンの URL (正方形のアスペクト比)。

en: The URL of the image.
ja_JP: 画像の URL。

en: The URL of the link.
ja_JP: リンクの URL。

en: The URL of the payment method icon or a base64-encoded SVG image.
ja_JP: 支払い方法アイコンまたは base64でエンコードされた SVG 画像の URL。

en: The URL of the provider icon (square aspect ratio - 72px by 72px).
ja_JP: プロバイダーのアイコンの URL (アスペクト比72x72ピクセルの正方形)。

en: The URL of the provider image.
ja_JP: プロバイダー画像の URL。

en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
ja_JP: %s ページの URL (およびページ ID)。

en: The URL to dismiss the incentive.
ja_JP: クーポンを非表示にする URL。

en: The URL to hide the suggestion.
ja_JP: 候補を非表示にする URL。

en: The URL to start/continue onboarding for the payment gateway.
ja_JP: 決済方法のオンボーディングの開始または続行 URL。

en: The URL to the settings page for the payment gateway.
ja_JP: 決済方法の設定ページの URL。

en: The URL to the terms and conditions for the incentive.
ja_JP: クーポンの利用規約の URL。

en: The URL where the webhook payload is delivered.
ja_JP: webhook payload が配信される URL。

en: The URL where the webhook was delivered.
ja_JP: webhook が配信された URL。

en: The WooCommerce Helper plugin is no longer needed. <a href="%s">Manage subscriptions</a> from the extensions tab instead.
ja_JP: WooCommerce Helper プラグインは不要になりました。代わりに [拡張機能] タブから<a href="%s">定期購入を管理</a>しましょう。

en: The WooCommerce Legacy REST API plugin running on this site.
ja_JP: このサイトは WooCommerce レガシー REST API プラグインが実行されています。

en: The WooCommerce REST API allows external apps to view and manage store data. Access is granted only to those with valid API keys.
ja_JP: WooCommerce REST API を使用すると、外部アプリはストアデータを表示および管理できます。アクセスは、有効な API キーを持つユーザーにのみ許可されます。

en: The action's schedule frequency.
ja_JP: アクションの予約頻度。

en: The active incentive for the provider.
ja_JP: プロバイダー向けの有効なクーポン。

en: The active version of WooCommerce does not support template cache clearing.
ja_JP: WooCommerce の有効なバージョンが、テンプレートキャッシュのクリアをサポートしていません。

en: The admin note action label prop cannot be empty.
ja_JP: 管理者メモのアクションラベルプロップは空にできません。

en: The admin note action name prop cannot be empty.
ja_JP: 管理者メモのアクション名プロップは空にできません。

en: The admin note content prop cannot be empty.
ja_JP: 管理者メモのコンテンツプロップは空にできません。

en: The admin note content_data prop must be an instance of stdClass.
ja_JP: 管理者メモの content_data プロップは stdClass のインスタンスである必要があります。

en: The admin note date prop cannot be empty.
ja_JP: 管理者メモの日付プロップは空にできません。

en: The admin note layout has a wrong prop value.
ja_JP: 管理者のメモのレイアウトでプロップの値が正しくありません。

en: The admin note locale prop cannot be empty.
ja_JP: 管理者メモのロケールプロップは空にできません。

en: The admin note name prop cannot be empty.
ja_JP: 管理者メモの名前プロップは空にできません。

en: The admin note source prop cannot be empty.
ja_JP: 管理者メモのソースプロップは空にできません。

en: The admin note status prop (%s) is not one of the supported statuses.
ja_JP: 管理者メモのステータスプロップ (%s) はサポートされているステータスのいずれにも該当しません。

en: The admin note status prop cannot be empty.
ja_JP: 管理者メモのステータスプロップは空にできません。

en: The admin note title prop cannot be empty.
ja_JP: 管理者メモのタイトルプロップは空にできません。

en: The admin note type prop (%s) is not one of the supported types.
ja_JP: 管理者メモのタイププロップ (%s) はサポートされているタイプのいずれにも該当しません。

en: The admin note type prop cannot be empty.
ja_JP: 管理者メモのタイププロップは空にできません。

en: The affected WooCommerce webhooks will <b>not</b> be deleted and will be attributed to user id 0.<br/>
ja_JP: 影響を受ける WooCommerce WebHook は削除<b>されず</b>、ユーザー ID 0に関連付けられます。<br/>

en: The amount of discount. Should always be numeric, even if setting a percentage.
ja_JP: 割引額。パーセンテージを設定しても常に数値でなければなりません。

en: The amount of tax charged.
ja_JP: 請求された税金の金額。

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
ja_JP: (サーバーのロックアップを回避するために) タイムアウトまでにサイトが1回の操作に費やす時間 (秒単位)

en: The amount that quantities increment by. Quantity must be an multiple of this value.
ja_JP: 増分の値。 数量はこの値の倍数である必要があります。

en: The assigned attribute.
ja_JP: 割り当てられた属性。

en: The attribute ID, or 0 if the attribute is not taxonomy based.
ja_JP: 属性 ID または属性がタクソノミーベースでない場合は0。

en: The attribute name.
ja_JP: 属性名。

en: The attribute taxonomy name.
ja_JP: 属性タクソノミー名。

en: The attribute taxonomy, or null if the attribute is not taxonomy based.
ja_JP: タクソノミー属性または属性がタクソノミーベースでない場合は null。

en: The background color for WooCommerce email templates. Default %s.
ja_JP: WooCommerce メールテンプレートの背景色。デフォルト %s。

en: The backup datastore does not support updating orders.
ja_JP: バックアップデータストアは注文の更新をサポートしていません。

en: The badge label for the incentive.
ja_JP: クーポンのバッジラベル。

en: The base color for WooCommerce email templates. Default %s.
ja_JP: WooCommerce メールテンプレートの基本色。デフォルト %s。

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
ja_JP: ベースページは<a href="%s">商品パーマリンク</a>に使う事が出来ます。

en: The business description for a given store.
ja_JP: 該当ストアのビジネスの情報。

en: The button text to go to the product collection page with at least 15 characters
ja_JP: 商品コレクションページに移動するための15文字以上のボタンテキスト

en: The call to action label for the incentive.
ja_JP: クーポンの行動喚起 (CTA) ラベル。

en: The callback_url needs to be over SSL
ja_JP: callback_url は SSL 認証が必要です

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
ja_JP: お買い物カゴに以前の注文内容を追加しました。

en: The cart item product or variation ID.
ja_JP: お買い物カゴのアイテム商品またはバリエーション ID。

en: The category of the suggestion.
ja_JP: 候補のカテゴリー。

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja_JP: このページを離れると、加えられた編集はすべて破棄されます。

en: The chosen rate ID for the package.
ja_JP: 荷物で選択された料金の ID。

en: The city in which your business is located.
ja_JP: 会社のある場所の市。

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
ja_JP: クレームが失われました。現在のバッチを中止しています。

en: The class %1$s provided by %2$s filter must implement %3$s.
ja_JP: %2$s フィルタが提供するクラス %1$s は、 %3$s を実装する必要があります。

en: The class attached to the "woocommerce_queue_class" does not implement the WC_Queue_Interface interface. The default %s class will be used instead.
ja_JP: 「woocommerce_queue_class」に添付されたクラスは WC_Queue_Interface インターフェースを実装しません。デフォルトの %s クラスが代わりに使用されます。

en: The comment has already been trashed.
ja_JP: コメントはすでにゴミ箱に移動済みです。

en: The content of the review.
ja_JP: レビュー内容。

en: The context ID for which to dismiss the incentive. If not provided, will dismiss the incentive for all contexts.
ja_JP: クーポンを非表示にするコンテキストの ID。 指定されていない場合は、すべてのコンテキストのクーポンが非表示になります。

en: The corresponding plugin details of the provider.
ja_JP: プロバイダーの対応するプラグインの詳細。

en: The country and state or province, if any, in which your business is located.
ja_JP: 店舗所在国と都道府県 (任意)。

en: The coupon code already exists
ja_JP: そのクーポンコードはすでに存在します

en: The coupon code cannot be empty.
ja_JP: クーポンコードは、空にすることはできません。

en: The coupon will expire at 00:00:00 of this date.
ja_JP: クーポンはこの日付の00:00:00に期限切れとなります。

en: The coupon's unique code.
ja_JP: クーポン固有コード。

en: The coupons unique code.
ja_JP: クーポン固有コード。

en: The current language used by WordPress. Default = English
ja_JP: WordPress の現在の言語。標準は英語

en: The customer’s payment failed or was declined, and no payment has been successfully made.
ja_JP: 顧客の支払いが失敗したか拒否されたため、支払いが正常に行われませんでした。

en: The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient. Advanced users can alternatively update via %1$sWP CLI%2$s.
ja_JP: データベース更新プロセスはバックグラウンドで実行され、完了までしばらくかかる場合があります。上級ユーザーは、%1$sWP CLI%2$s を使って更新することもできます。

en: The database version for WooCommerce. This should be the same as your WooCommerce version.
ja_JP: WooCommerce のデータベースバージョン 使用している WooCommerce のバージョンと同じである必要があります。

en: The date of the customer last order, as GMT.
ja_JP: お客様の最終注文日 (GMT)。

en: The date of the download, as GMT.
ja_JP: ダウンロード日 (GMT)。

en: The date of the download, in the site's timezone.
ja_JP: ダウンロード日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the coupon expires, as GMT.
ja_JP: クーポンの期限日 (GMT)。

en: The date the coupon expires, in the site's timezone.
ja_JP: サイトのタイムゾーンでのクーポンの期限が切れる日付。

en: The date the coupon was created, as GMT.
ja_JP: クーポンの作成日 (GMT)。

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
ja_JP: クーポンの作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the coupon was last modified, as GMT.
ja_JP: クーポンの最終変更日 (GMT)。

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
ja_JP: クーポンの最終変更日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the customer was created, as GMT.
ja_JP: お客様の作成日 (GMT)。

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
ja_JP: お客様の作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the customer was last modified, as GMT.
ja_JP: お客様の最終更新日 (GMT)。

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
ja_JP: お客様の最終更新日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the image was created, as GMT.
ja_JP: 画像の作成日 (GMT)。

en: The date the image was created, in the site's timezone.
ja_JP: 画像の作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the image was last modified, as GMT.
ja_JP: 画像の最終更新日 (GMT)。

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
ja_JP: 画像の最終更新日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
ja_JP: 商品の最終注文日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the order note was created, as GMT.
ja_JP: 注文メモの作成日 (GMT)。

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
ja_JP: 注文メモの作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the order refund was created, as GMT.
ja_JP: 注文払い戻しの作成日 (GMT)。

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
ja_JP: 注文払い戻しの作成日 (GMT)。

en: The date the order was completed, as GMT.
ja_JP: 注文の完了日 (GMT)。

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
ja_JP: 注文の完了日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the order was created, as GMT.
ja_JP: 注文の作成日 (GMT)。

en: The date the order was created, in the site's timezone.
ja_JP: 注文の作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the order was last modified, as GMT.
ja_JP: 注文の最終変更日 (GMT)。

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
ja_JP: 注文の最終変更日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the order was paid, as GMT.
ja_JP: 注文の支払い日 (GMT)。

en: The date the order was paid, in the site's timezone.
ja_JP: 注文の支払い日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the product was created, as GMT.
ja_JP: 商品の作成日 (GMT)。

en: The date the product was created, in the site's timezone.
ja_JP: 商品の作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the product was last modified, as GMT.
ja_JP: 商品の最終変更日 (GMT)。

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
ja_JP: 商品の最終変更日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the report end, as GMT.
ja_JP: レポート終了日 (GMT)。

en: The date the report end, in the site's timezone.
ja_JP: レポート終了日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the report start, as GMT.
ja_JP: レポート開始日 (GMT)。

en: The date the report start, in the site's timezone.
ja_JP: レポート開始日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the review was created, as GMT.
ja_JP: レビューの作成日 (GMT)。

en: The date the review was created, in the site's timezone in human-readable format.
ja_JP: レビュー作成日 (人間が判読可能な形式でのサイトのタイムゾーン)。

en: The date the review was created, in the site's timezone.
ja_JP: レビュー作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
ja_JP: バリエーション作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
ja_JP: バリエーションの最終更新日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the webhook delivery was logged, as GMT.
ja_JP: Webhook 配信の記録日 (GMT)。

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
ja_JP: Webhook 配信の記録日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the webhook was created, as GMT.
ja_JP: Webhook の作成日 (GMT)。

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
ja_JP: Webhook の作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date the webhook was last modified, as GMT.
ja_JP: Webhook の最終更新日 (GMT)。

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
ja_JP: Webhook の最終更新日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date when download access expires, as GMT.
ja_JP: ダウンロードアクセスの有効期限日 (GMT)。

en: The date when download access expires, in the site's timezone.
ja_JP: ダウンロードアクセスの有効期限日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The date you provided is invalid.
ja_JP: 提示した日付が無効です。

en: The date/time the action is/was scheduled to run.
ja_JP: アクション実行の予約日時。

en: The decimal separator of displayed prices.
ja_JP: 表示される価格の小数点記号。

en: The default timezone for your server.
ja_JP: お使いのサーバーのデフォルトタイムゾーン。

en: The delivery duration, in seconds.
ja_JP: 秒単位での配信期間。

en: The description of the category.
ja_JP: カテゴリーの詳細。

en: The description of the payment method. It can contain basic HTML.
ja_JP: 支払い方法の詳細。 基本的な HTML が含まれます。

en: The description of the provider.
ja_JP: プロバイダーの詳細。

en: The description of the suggestion.
ja_JP: 候補の詳細。

en: The details for a recommended payment method.
ja_JP: 推奨される支払い方法の詳細。

en: The discount type for the coupon (e.g. percentage or fixed amount)
ja_JP: クーポンの割引のタイプ (割引率または固定金額など)

en: The dismissals list for the incentive. The `all` entry means the incentive was dismissed for all contexts.
ja_JP: 非表示のクーポンのリスト。 エントリーが「すべて」の場合、すべてのコンテキストでクーポンが非表示になっています。

en: The downloadable file %1$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %2$s
ja_JP: ダウンロードファイルの %1$s は許可されているファイル形式ではないので使えません。許可されいてるファイル形式は以下です。: %2$s

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server, or is not located within an approved directory. Please contact a site administrator for help. %2$sLearn more.%3$s
ja_JP: ダウンロードファイルの%sはサーバーに存在しないか、承認済みディレクトリに存在しないため、使用できません。 サイト管理者にお問い合わせください。 %2$sさらに詳しく。%3$s

en: The downloadable file %s cannot be used as it has been disabled.
ja_JP: ダウンロード可能なファイル「%s」は無効化されているため使用できません。

en: The eWAY extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
ja_JP: WooCommerce の eWAY 拡張機能を使用すると、サードパーティのサイトで支払いを行うために顧客を転送することなく、ストアでクレジットカードによる支払いを直接行えます。

en: The email address for the customer.
ja_JP: 顧客のメールアドレス。

en: The email address provided does not match the email address on this order.
ja_JP: 入力されたメールアドレスは、この注文のメールアドレスと一致しません。

en: The email type to get subject for.
ja_JP: 件名を生成するメールタイプ。

en: The email type to preview.
ja_JP: プレビューするメールタイプ。

en: The extension %s has been deactivated successfully.
ja_JP: 拡張機能 %s を正常に停止しました。

en: The field %1$s is invalid for the location %2$s.
ja_JP: 「%1$s」フィールドはロケーション「%2$s」に対して無効です。

en: The field %s is invalid.
ja_JP: 「%s」フィールドが無効です。

en: The field %s is required.
ja_JP: 「%s」フィールドは必須です。

en: The file does not exist, please try again.
ja_JP: ファイルが存在しません。もう一度お試しください。

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
ja_JP: ファイルが空か、エンコーディングが UTF-8 でありません。別のファイルを再度アップロードしてください。

en: The following active plugin(s) have not declared compatibility with WooCommerce %s yet and should be updated and examined further before you proceed:
ja_JP: 次の有効なプラグインはまだ WooCommerce %s との互換性を宣言しておらず、処理を進める前にさらに更新して調べる必要があります:

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
ja_JP: 以下の住所を購入手続きページでの初期値として使用します。

en: The following note has been added to your order:
ja_JP: 次のメモをご注文に追加しました:

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
ja_JP: 次のオプションは、価格がフロントエンドでどのように表示されるかに影響します。

en: The following plugins will be installed and activated for you:
ja_JP: 以下のプラグインが自動的にインストールされて有効化されます。

en: The following problems were found:
ja_JP: 以下の問題が見つかりました:

en: The following wizard will help you configure your store and get you started quickly.
ja_JP: 以下のウィザードがストアの設定をお手伝いし、すぐに販売開始できるようにします。

en: The font face family name is required.
ja_JP: フォントフェイスファミリーの名前は必須項目です。

en: The font face font style is required.
ja_JP: フォントフェイスのフォントスタイルは必須項目です。

en: The font face src is required.
ja_JP: フォントフェイスの src は必須項目です。

en: The font face weight is required.
ja_JP: フォントフェイスの太さは必須項目です。

en: The font family name is required.
ja_JP: フォントファミリーの名前は必須項目です。

en: The font family preview is required.
ja_JP: フォントファミリーのプレビューは必須項目です。

en: The footer text color. Default %s.
ja_JP: フッターテキストの色です。 %s (デフォルト)

en: The four words title of the featured category related to the following image description: [image.0]
ja_JP: 次の画像 [image.0] の説明に関連した、おすすめカテゴリーの3単語のタイトル。

en: The general state of the provider with regards to it's payments processing.
ja_JP: 支払い処理に関連するプロバイダーの基本的な状態。

en: The group "%s" does not exist. | The groups "%s" do not exist.
ja_JP[0]: グループ「%s」は存在していません。

en: The homepage URL of your site.
ja_JP: サイトのホームページ URL。

en: The homepage is one of the most important entry points in your store. When done right it can lead to higher conversions and engagement. Don't forget to personalize the homepage that we created for your store during the onboarding.
ja_JP: ホームページはストアの重要なエントリポイントの一つです。適切なホームページを作成すれば、コンバージョンとエンゲージメントの向上につながります。オンボーディング時にストア用に作成されたホームページは、必ずカスタマイズしてください。

en: The id for the resource.
ja_JP: リソースの ID。

en: The image of the note, if any.
ja_JP: メモの画像 (該当する場合)。

en: The image upload failed: "%s", creating the product without image
ja_JP: 画像のアップロードに失敗しました: 「%s」。画像なしで商品を作成中です

en: The images for a given store.
ja_JP: 特定のストアの画像。

en: The incentive description. It can contain stylistic HTML.
ja_JP: クーポンの詳細。 スタイル指定の HTML が含まれます。

en: The incentive promo ID. This ID need to be fed into the onboarding flow.
ja_JP: クーポンのプロモーション ID。 この ID はオンボーディングフローに取り込む必要があります。

en: The incentive title. It can contain stylistic HTML.
ja_JP: クーポンのタイトル。 スタイル指定の HTML が含まれます。

en: The incentive unique ID. This ID needs to be used for incentive dismissals.
ja_JP: クーポンの固有 ID。 この ID をクーポンの非表示に使用する必要があります。

en: The indicated downloads have been disabled (invalid location or filetype&mdash;%1$slearn more%2$s).
ja_JP: 指定されたダウンロードは無効化されています (無効な場所またはファイルタイプ—%1$s詳細%2$s)。

en: The installed version of the current active theme.
ja_JP: 現在有効なテーマのインストールバージョン。

en: The installed version of the parent theme.
ja_JP: インストールされている親テーマのバージョン。

en: The item product or variation ID.
ja_JP: アイテム商品またはバリエーション ID。

en: The item type.
ja_JP: アイテムタイプ。

en: The key that will be used when dealing with MaxMind Geolocation services. You can read how to generate one in <a href="%1$s">MaxMind Geolocation Integration documentation</a>.
ja_JP: MaxMind Geolocation サービスを処理するときに使用されるキー。 <a href="%1$s">MaxMind Geolocation 連携ドキュメント</a>で生成方法を読むことができます。

en: The largest filesize that can be contained in one post.
ja_JP: 一つの投稿に含められる最大ファイルサイズ。

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
ja_JP: WordPress インストールにアップロードできる最大ファイルサイズ。

en: The layout of the note (e.g. banner, thumbnail, plain).
ja_JP: メモのレイアウト (バナー、サムネイル、プレーンなど)。

en: The legacy REST API is NOT enabled
ja_JP: レガシー REST API は有効ではありません

en: The legacy REST API is enabled
ja_JP: レガシー REST API が有効です

en: The link to dismiss the incentive.
ja_JP: クーポンを非表示にするリンク。

en: The link to hide the suggestion.
ja_JP: 候補を非表示にするリンク。

en: The link to the settings page for the payment gateway.
ja_JP: 決済方法の設定ページのリンク。

en: The list of recommended payment methods details for the payment gateway.
ja_JP: 決済方法で推奨される支払い方法詳細のリスト。

en: The list of suggestions, excluding the ones part of the providers list.
ja_JP: プロバイダーリストに含まれるものを除く候補リスト。

en: The location argument must be a string.
ja_JP: 位置情報の引数は文字列にする必要があります。

en: The location argument must be a valid ISO3166 alpha-2 country code.
ja_JP: 位置情報の引数は有効な ISO3166 alpha-2国コードにする必要があります。

en: The location that the MaxMind database should be stored. By default, the integration will automatically save the database here.
ja_JP: MaxMind データベースを保存する場所。 デフォルトでは、連携によりデータベースが自動的にここに保存されます。

en: The logging handler class.
ja_JP: ロギングハンドラーのクラス。

en: The logical relationship between attributes when filtering across multiple at once.
ja_JP: 複数を一度にフィルタリングする場合の属性間の論理的な関係。

en: The main body background color. Default %s.
ja_JP: 本文の背景色。デフォルトは %s。

en: The main body text color. Default %s.
ja_JP: 本文テキストの色。デフォルトは %s。

en: The main description of the sale with at least 65 characters
ja_JP: セールについての65文字以上の主な説明文

en: The management details of the provider.
ja_JP: プロバイダーの管理の詳細。

en: The marketing channel that this campaign type belongs to.
ja_JP: このキャンペーンの種類が属するマーケティングチャネル。

en: The maximum allowed setting is %d
ja_JP: 設定できる最大値は%dです。

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
ja_JP: サイトが一度に使用できるメモリ (RAM) 上限。

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
ja_JP: 割引にこのクーポンを適用できる個別項目の最大数。お買い物カゴ内のすべての対象項目に適用するには、空白のままにします。

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
ja_JP: 過負荷を避けるための、サーバーが1つの関数に使用できる変数の最大数。

en: The maximum quantity allowed for this line item.
ja_JP: この品目に認められている最高数量。

en: The maximum quantity of &quot;%1$s&quot; allowed in the cart is %2$s
ja_JP: お買い物カゴに入れることができる「%1$s」の最大数量は%2$sです

en: The maximum quantity that can be added to the cart.
ja_JP: お買い物カゴに追加できる最大数量です。

en: The maximum spend for this coupon is %s.
ja_JP: このクーポンの最大利用可能額は%sです。

en: The metaboxhidden_product meta from the user metas.
ja_JP: ユーザーメタ情報の metaboxhidden_product メタ情報。

en: The minimum allowed setting is %d
ja_JP: 設定できる最小値は%dです。

en: The minimum quantity allowed for this line item.
ja_JP: この品目に認められている最低数量。

en: The minimum quantity of &quot;%1$s&quot; allowed in the cart is %2$s
ja_JP: お買い物カゴに入れることができる「%1$s」の最小数量は%2$sです

en: The minimum quantity that can be added to the cart.
ja_JP: お買い物カゴに追加できる最小数量です。

en: The minimum severity level of logs that will be stored.
ja_JP: 保存されるログの最小重大度レベル。

en: The minimum spend for this coupon is %s.
ja_JP: このクーポンを使用できる最小限度額は %s です。

en: The name of the current active theme.
ja_JP: 現在有効なテーマの名称。

en: The name of the marketing channel that this campaign type belongs to.
ja_JP: このキャンペーンの種類が属するマーケティングチャネルの名前。

en: The name of the parent theme.
ja_JP: 親テーマの名称。

en: The name of the tax.
ja_JP: 税金名。

en: The next queue will begin processing in approximately %d seconds.
ja_JP: 次のキューは、約%d秒後に処理を開始します。

en: The nonce for processing the uploaded file
ja_JP: アップロードされたファイルを処理するための nonce

en: The number of days log entries are retained.
ja_JP: ログエントリーを保持する日数。

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
ja_JP: 表示される価格に示す小数点以下の桁数。

en: The number of search results has reached the limit of %s. Try refining your search.
ja_JP: 検索結果の数が上限の%s件に達しました。 検索条件を設定し直してみてください。

en: The number of unique pages viewed by the customer prior to this order.
ja_JP: この注文の前にこの顧客が閲覧したユニークページ数。

en: The object cannot be deleted.
ja_JP: オブジェクトを削除できません。

en: The object does not support trashing. Set '%s' to delete.
ja_JP: オブジェクトにはゴミ箱機能がありません。削除するには「%s」を設定します。

en: The object has already been trashed.
ja_JP: オブジェクトはすでにゴミ箱にあります。

en: The official Razorpay extension for WooCommerce allows you to accept credit cards, debit cards, netbanking, wallet, and UPI payments.
ja_JP: WooCommerce 公式の Razorpay 拡張により、クレジットカード、デビットカード、ネットバンキング、ウォレット、UPI 決済がご利用いただけます。

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
ja_JP: オプションは&quot;有効&quot; (配信する)、 &quot;一時停止&quot; (配信しない)、もしくは &quot;無効&quot; (配信失敗により配信しない)。

en: The order ID to process during checkout.
ja_JP: 購入手続き中に処理する注文番号。

en: The order ID.
ja_JP: 注文番号。

en: The order details screen is easy to use.
ja_JP: 注文詳細画面が使いやすい。

en: The order details screen's functionality meets my needs.
ja_JP: 注文詳細画面の機能が自分のニーズに合っている。

en: The order has been received, but no payment has been made. Pending payment orders are generally awaiting customer action.
ja_JP: この注文を受け付けましたが、支払いが行われていません。 支払い保留中の注文はほとんどの場合、顧客のアクションを待っています。

en: The order is awaiting payment confirmation. Stock is reduced, but you need to confirm payment.
ja_JP: この注文は支払い確認待ちです。 在庫は減りましたが、支払いの確認を行う必要があります。

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the "Place order" button at the bottom of the page.
ja_JP: 注文金額を更新しました。ページの下部にある注文ボタンを押して、注文を確認してください。

en: The order value must be an integer.
ja_JP: 順序を示す値は整数にする必要があります。

en: The order was canceled by an admin or the customer.
ja_JP: 注文は管理者または顧客によってキャンセルされました。

en: The ordered offline payment methods providers list.
ja_JP: オフラインの支払い方法のプロバイダーの順序付きリスト。

en: The ordered providers list. This includes registered payment gateways, suggestions, and offline payment methods group entry. The individual offline payment methods are separate.
ja_JP: プロバイダーの順序付きリスト。 これには登録済みの決済方法、候補、オフラインの決済方法のグループエントリーが含まれます。 個々のオフラインの決済方法は分けられています。

en: The ordering argument must be an object with provider IDs as keys and numeric values as values.
ja_JP: 順序付けの引数はプロバイダー ID をキー、数値を値としたオブジェクトにする必要があります。

en: The ordering argument must be an object.
ja_JP: 順序付けの引数はオブジェクトにする必要があります。

en: The organic coffee beans are a revelation. Each sip feels like a journey. Beautifully crafted accessories add a touch of elegance to my home.
ja_JP: オーガニックコーヒー豆の新事実。 1口で旅行気分を味わえます。 優雅な雑貨でエレガントな自宅を演出。

en: The parent theme developers URL.
ja_JP: 親テーマ開発者の URL。

en: The patterns dictionary is missing.
ja_JP: パターン辞書がありません。

en: The payment gateway for this order does not exist.
ja_JP: この注文のペイメントゲートウェイが存在しません。

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
ja_JP: この注文のペイメントゲートウェイは自動返金に対応していません。

en: The plugin could not be activated.
ja_JP: プラグインを有効化できませんでした。

en: The plugin main file. This is a relative path to the plugins directory.
ja_JP: プラグインのメインファイル。 これはプラグインディレクトリへの相対パスです。

en: The position of the currency symbol.
ja_JP: 通貨記号の位置。

en: The postal code, if any, in which your business is located.
ja_JP: 店舗所在地の郵便番号 (任意)。

en: The previous status of order %1$d ("%2$s") is invalid. It could not be restored.
ja_JP: 注文 %1$d の以前のステータス (「%2$s」) は無効です。 復元できませんでした。

en: The previous status of order %1$d ("%2$s") is invalid. It has been restored to "pending" status instead.
ja_JP: 注文 %1$d の以前のステータス (「%2$s」) は無効です。 代わりに「保留中」ステータスに復元されました。

en: The priority of the category.
ja_JP: カテゴリーの優先順位。

en: The priority of the suggestion.
ja_JP: 候補の優先順位。

en: The product category details screen is easy to use.
ja_JP: 商品カテゴリー詳細画面が使いやすい。

en: The product category details screen's functionality meets my needs.
ja_JP: 商品カテゴリー詳細画面の機能が自分のニーズに合っている。

en: The product creation screen is easy to use.
ja_JP: 商品作成画面が使いやすい。

en: The product creation screen's functionality meets my needs.
ja_JP: 商品作成画面の機能が自分のニーズに合っている。

en: The product import process is easy to complete.
ja_JP: 商品インポートプロセスが使いやすい。

en: The product import process meets my needs.
ja_JP: 商品インポートプロセスが自分のニーズに合っている。

en: The product review cannot be deleted.
ja_JP: 商品のレビューは削除できません。

en: The product review does not support trashing.
ja_JP: 商品レビューの削除はサポートされていません。

en: The product tag details screen is easy to use.
ja_JP: 商品タグ詳細画面が使いやすい。

en: The product tag details screen's functionality meets my needs.
ja_JP: 商品タグ詳細画面の機能が自分のニーズに合っている。

en: The product update process is easy to complete.
ja_JP: 商品更新プロセスが使いやすい。

en: The product update process meets my needs.
ja_JP: 商品更新プロセスが自分のニーズに合っている。

en: The provided email address (%s) is not valid—please provide a valid email address
ja_JP: 指定されたメールアドレス (%s) が無効です。有効なメールアドレスを入力してください

en: The provided email address is not valid
ja_JP: 指定されたメールは無効です

en: The provided handler %1$s does not implement %2$s.
ja_JP: 指定されたハンドラ %1$s は %2$s を実装していません。

en: The provided phone number is not valid
ja_JP: 指定された電話番号は無効です

en: The provided postcode / ZIP is not valid
ja_JP: 指定された郵便番号は無効です

en: The provided state (%1$s) is not valid. Must be one of: %2$s
ja_JP: 入力した都道府県 (%1$s) は無効です。 次のいずれかである必要があります: %2$s

en: The provider ID must be a valid string.
ja_JP: プロバイダー ID は有効な文字列にする必要があります。

en: The quantity of &quot;%1$s&quot; cannot be changed
ja_JP: 「%1$s」の数量は変更できません

en: The quantity of &quot;%1$s&quot; must be a multiple of %2$s
ja_JP: &quot;%1$s&quot;の数量は %2$s の倍数でなければなりません

en: The rate at which tax is applied.
ja_JP: 適用税率。

en: The reference of the uploaded file
ja_JP: アップロードされたファイルのリファレンス

en: The requested plugin `%s` could not be activated.
ja_JP: リクエストされたプラグイン「%s」を有効化できませんでした。

en: The requested plugin `%s` could not be installed.
ja_JP: リクエストされたプラグイン「%s」をインストールできませんでした。

en: The requested plugin `%s` could not be installed. Plugin API call failed.
ja_JP: リクエストされたプラグイン「%s」をインストールできませんでした。プラグイン API の呼出に失敗しました。

en: The requested plugin `%s` could not be installed. Upgrader install failed.
ja_JP: リクエストされたプラグイン「%s」をインストールできませんでした。 アップグレードプログラムが失敗しました。

en: The requested plugin `%s`. is not yet installed.
ja_JP: リクエストされたプラグイン「%s」はまだインストールされていません。

en: The requested theme `%s` could not be installed.
ja_JP: リクエストされたテーマ「%s」をインストールできませんでした。

en: The requested theme `%s` could not be installed. Theme API call failed.
ja_JP: リクエストされたテーマ「%s」をインストールできませんでした。テーマ API の呼出に失敗しました。

en: The requested theme could not be activated.
ja_JP: リクエストされたテーマを有効化できませんでした。

en: The resource cannot be deleted.
ja_JP: リソースを削除できません。

en: The response body from the receiving server.
ja_JP: 受信サーバからのレスポンスボディ。

en: The root URL of your site.
ja_JP: サイトのルート URL。

en: The sale will start at 00:00:00 of "From" date and end at 23:59:59 of "To" date.
ja_JP: セールは「開始」の日付の00:00:00に始まり、「終了」の日付の23:59:59に終了します。

en: The search feature in WooCommerce is easy to use.
ja_JP: WooCommerce の検索の機能が使いやすい。

en: The search term definition failed.
ja_JP: 検索キーワード定義に失敗しました。

en: The search's functionality meets my needs.
ja_JP: 検索の機能が自分のニーズに合っている。

en: The secret key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
ja_JP: 秘密鍵は配信 webhook のハッシュを生成するために使用され、リクエストヘッダで提供しました。

en: The selected product isn't a variation of %2$s, please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
ja_JP: 選択した商品は %2$s のバリエーションではありません。<a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a> にアクセスして商品のオプションを選択してください。

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
ja_JP: この画像サイズの設定はフィルターによって値が上書きされているため、無効になっています。

en: The settings screen is easy to use.
ja_JP: 設定画面が使いやすい。

en: The settings screen's functionality meets my needs.
ja_JP: 設定画面の機能が自分のニーズに合っている。

en: The short description of the incentive. It can contain stylistic HTML.
ja_JP: クーポンの簡単な説明。 スタイル指定の HTML が含まれます。

en: The size of the log directory.
ja_JP: ログディレクトリのサイズ。

en: The slug for the resource.
ja_JP: リソースのスラッグ。

en: The slug of the plugin.
ja_JP: プラグインのスラッグ。

en: The sort order of the payment method.
ja_JP: 支払い方法のソート順。

en: The sort order of the provider.
ja_JP: プロバイダーのソート順。

en: The specific chart this stat referrers to.
ja_JP: この統計が参照する特定のチャート。

en: The specified category for recommendations is invalid. Allowed values: "channels", "extensions".
ja_JP: 指定されたおすすめのカテゴリーが無効です。 許可された値: 「channels」、「extensions」。

en: The start/continue onboarding link for the payment gateway.
ja_JP: 決済方法のオンボーディングの開始または続行リンク。

en: The state of the onboarding process.
ja_JP: オンボーディングプロセスのステータス。

en: The status of the coupon. Should always be draft, published, or pending review
ja_JP: クーポンの状態です。 常に下書き、掲載済み、保留中のいずれかです

en: The status of the note (e.g. unactioned, actioned).
ja_JP: メモのステータス (例 : アクション待ち、アクション済み)。

en: The status of the plugin.
ja_JP: プラグインのステータス。

en: The stock has not been updated because the value has changed since editing. Product %1$d has %2$d units in stock.
ja_JP: 編集後に値が変更されたため、在庫は更新されていません。商品「%1$d」には%2$d個の在庫があります。

en: The street address for your business location.
ja_JP: 会社のある場所の住所

en: The suggestion ID matching this provider.
ja_JP: このプロバイダーに合致する候補 ID。

en: The suggestion categories.
ja_JP: 候補カテゴリー。

en: The tags associated with the provider.
ja_JP: プロバイダーに関連するタグ。

en: The tags associated with the suggestion.
ja_JP: 候補に関連するタグ。

en: The term ID, or 0 if the attribute is not a global attribute.
ja_JP: 要素 ID または属性がグローバルでない場合は０。

en: The term name.
ja_JP: 要素名。

en: The term slug.
ja_JP: スラッグの要素。

en: The text to appear in the footer of all WooCommerce emails.
ja_JP: テキストはすべての WooCommerce メールのフッターに表示されます。

en: The theme developers URL.
ja_JP: テーマ開発者 URL。

en: The theme you are currently using is not compatible.
ja_JP: 現在お使いのテーマは互換性がありません。

en: The thousand separator of displayed prices.
ja_JP: 表示される価格の桁区切り。

en: The three words description of the featured product related to the following image description: [image.0]
ja_JP: 次の画像 [image.0] の説明に関連した、おすすめ商品の3単語の説明文。

en: The three words description of the featured product related to the following image description: [image.1]
ja_JP: 次の画像 [image.1] の説明に関連した、おすすめ商品の3単語の説明文。

en: The three words description of the featured product related to the following image description: [image.2]
ja_JP: 次の画像 [image.2] の説明に関連した、おすすめ商品の3単語の説明文。

en: The three words description of the featured product related to the following image description: [image.3]
ja_JP: 次の画像 [image.3] の説明に関連した、おすすめ商品の3単語の説明文。

en: The title of the category.
ja_JP: カテゴリーのタイトル。

en: The title of the featured products with at least 20 characters
ja_JP: おすすめ商品の20文字以上のタイトル

en: The title of the payment method. Does not include HTML tags.
ja_JP: 支払い方法のタイトル。 HTML タグは含まれません。

en: The title of the provider.
ja_JP: プロバイダーのタイトル。

en: The title of the suggestion.
ja_JP: 候補のタイトル。

en: The total size of the files in the log directory.
ja_JP: ログディレクトリ内のファイルの合計サイズ。

en: The type of payment provider. Use this to differentiate between the various items in the list and determine their intended use.
ja_JP: 決済プロバイダーのタイプ。 これを使用してリストのさまざまなアイテムを区別し、使用用途を判断します。

en: The type of the link.
ja_JP: リンクのタイプ。

en: The type of the note (e.g. error, warning, etc.).
ja_JP: メモのタイプ (例 : エラー、警告など)。

en: The type of the plugin.
ja_JP: プラグインのタイプ。

en: The type of the suggestion.
ja_JP: 候補のタイプ。

en: The unique identifier for the category.
ja_JP: カテゴリーの固有識別子。

en: The unique identifier for the marketing campaign type.
ja_JP: マーケティングキャンペーンの種類の固有の識別子。

en: The unique identifier for the marketing campaign.
ja_JP: マーケティングキャンペーンの固有の識別子。

en: The unique identifier for the marketing channel that this campaign belongs to.
ja_JP: このキャンペーンが属するマーケティングチャネルの固有の識別子。

en: The unique identifier for the payment method.
ja_JP: 支払い方法の固有識別子。

en: The unique identifier for the provider.
ja_JP: プロバイダーの固有識別子。

en: The unique identifier for the suggestion.
ja_JP: 候補の固有識別子。

en: The unique identifier of the marketing channel that this campaign type belongs to.
ja_JP: このキャンペーンの種類が属するマーケティングチャネルの固有の識別子。

en: The unit lengths are defined in for this country.
ja_JP: この国で定義されている長さの単位。

en: The unit weights are defined in for this country.
ja_JP: この国で定義されている重量単位。

en: The value type for the JSON partial matching is not supported. Must be either integer, boolean, double or string. %s type provided.
ja_JP: JSON の部分一致の値型はサポートされていません。 integer、boolean、double、string のいずれかである必要があります。%s 型が指定されています。

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
ja_JP: お使いのホスティングサーバーにインストールされている MySQL のバージョン。

en: The version of PHP installed on your hosting server.
ja_JP: お使いのホスティングサーバーにインストールされている PHP のバージョン。

en: The version of WooCommerce installed on your site.
ja_JP: サイトにインストールされている WooCommerce のバージョン。

en: The version of WordPress installed on your site.
ja_JP: サイトにインストールされている WordPress のバージョン。

en: The version of cURL installed on your server.
ja_JP: サーバーにインストールされている cURL のバージョン。

en: The world’s favorite buy now, pay later options and many more are right at your fingertips with WooPayments — all from one dashboard, without needing multiple extensions and logins.
ja_JP: WooPayments なら、大人気の「今すぐ購入、後で支払い」オプションやその他の機能をすぐにご利用いただけます。1つのダッシュボードからすべての機能にアクセスでき、複数の拡張機能やログインは不要です。

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Theme author URL.
ja_JP: テーマ作者 URL。

en: Theme installation message.
ja_JP: テーマのインストールメッセージ。

en: Theme installation status.
ja_JP: テーマのインストールステータス。

en: Theme name.
ja_JP: テーマ名。

en: Theme slug.
ja_JP: テーマのスラッグ。

en: Theme status.
ja_JP: テーマのステータス。

en: Theme type
ja_JP: テーマの種類

en: Theme version.
ja_JP: テーマバージョン。

en: Theme.
ja_JP: テーマ。

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: There are currently no logs to view.
ja_JP: 表示すべきログがありません。

en: There are no currencies matching these parameters.
ja_JP: これらの変数に一致する通貨がありません。

en: There are no locations matching these parameters.
ja_JP: これらの変数に一致する場所がありません。

en: There are no notes yet.
ja_JP: まだ、取引メモがありません。

en: There are no orders to sync, aborting.
ja_JP: 同期する注文が見つからなかったため、中止しています。

en: There are no orders to verify, aborting.
ja_JP: 検証する注文が見つからなかったため、中止しています。

en: There are no product reviews yet.
ja_JP: 商品のレビューはまだありません。

en: There are no reviews yet.
ja_JP: レビューはまだありません。

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
ja_JP: 利用できる配送方法がありません。住所が正しく入力されているか確認してください。もしくはお問い合わせください。

en: There are not enough %s in stock. Please reduce the quantities in your cart.
ja_JP: %sの在庫が足りません。お買い物カゴ内の数量を減らしてください。

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
ja_JP: お買い物カゴ内の商品にエラーがあります。お買い物カゴページに戻り、エラーをご確認後、購入手続きにお進みください。

en: There are three ways to add your products: you can <strong>create products manually, import them at once via CSV file</strong>, or <strong>migrate them from another service</strong>.<br/><br/>
ja_JP: 商品は、<strong>手動による作成、CSV ファイルによる一括インポート</strong>、<strong>他のサービスからの移行</strong>の3つの方法で追加できます。<br/><br/>

en: There are too many %s in the cart. Only 1 can be purchased. Please reduce the quantity in your cart.
ja_JP: お買い物カゴの %s の数量が多すぎます。 購入できるのは1点限りです。 お買い物カゴ内の数量を減らしてください。

en: There are too many %s in the cart. Only 1 of each can be purchased. Please reduce the quantities in your cart.
ja_JP: お買い物カゴ内の%sの数量が多すぎます。購入できるのは1点限りです。 お買い物カゴ内の数量を減らしてください。

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
ja_JP: 同時実行バッチの数が多すぎますが、強制的に実行が続行されます。

en: There are too many concurrent batches.
ja_JP: 同時実行バッチの数が多すぎます。

en: There is %1$d order to be synced. | There are %1$d orders to be synced.
ja_JP[0]: 同期する注文が%1$d件あります。

en: There is %1$d order to be verified. | There are %1$d orders to be verified.
ja_JP[0]: 検証が必要な注文が%1$d件あります。

en: There is no data to export for the given request.
ja_JP: リクエストに応じるためにエクスポートするデータがありません。

en: There is not enough %s in stock. Please reduce the quantity in your cart.
ja_JP: %sの在庫が足りません。お買い物カゴ内の数量を減らしてください。

en: There was a failure fetching this action
ja_JP: アクションの取得に失敗しました

en: There was a failure fetching this action: %s
ja_JP: アクションの取得に失敗しました。%s

en: There was a failure scheduling the next instance of this action: %s
ja_JP: この操作の次回のインスタンスの予約に失敗しました: %s

en: There was a problem activating some of the requested plugins.
ja_JP: リクエストされたプラグインの一部で有効化に問題がありました。

en: There was a problem installing some of the requested plugins.
ja_JP: リクエストされたプラグインの一部でインストールに問題がありました。

en: There was a problem with the provided %s:
ja_JP: 指定された%sに問題がありました:

en: There was a problem with the provided additional fields: %s is required
ja_JP: 入力した追加フィールドに問題がありました: %s は必須です

en: There was a problem with the provided billing address: %s is required
ja_JP: 入力した請求先住所に問題がありました: %s は必須です

en: There was a problem with the provided shipping address: %s is required
ja_JP: 入力した配送先住所に問題がありました: %s は必須です

en: There was an error activating this plugin.
ja_JP: このプラグインの有効化でエラーが発生しました。

en: There was an error activating this theme.
ja_JP: このテーマの有効化でエラーが発生しました。

en: There was an error calling %1$s: %2$s
ja_JP: %1$s を呼び出す際にエラーが発生しました: %2$s

en: There was an error calling %s
ja_JP:  %s 呼び出し中にエラーが発生

en: There was an error calling this tool. There is no callback present.
ja_JP: このツールの呼び出しでエラーが発生しました。コールバックはありません。

en: There was an error communicating with the WooPayments plugin.
ja_JP: WooPayments プラグインとの通信中にエラーが発生しました。

en: There was an error connecting to Square.
ja_JP: Square に接続しているときにエラーが発生しました。

en: There was an error connecting to WooCommerce.com. Please try again.
ja_JP: WooCommerce.com への接続時にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error connecting your subscription. Please try again.
ja_JP: サブスクリプションの連携でエラーが発生しました。 もう一度お試しください。

en: There was an error deleting an action: %s
ja_JP: アクションの削除中にエラーが発生しました: %s

en: There was an error disconnecting your subscription. Please try again.
ja_JP: サブスクリプションの連携解除でエラーが発生しました。 もう一度お試しください。

en: There was an error generating your API Key.
ja_JP: API キーの生成中にエラーが発生しました。

en: There was an error getting the install URL for this product.
ja_JP: この製品のインストール URL を取得中にエラーが発生しました。

en: There was an error loading the WooCommerce.com Helper API.
ja_JP: WooCommerce.com Helper API の読み込み時にエラーが発生しました。

en: There was an error processing your order. Please check for any charges in your payment method and review your <a href="%s">order history</a> before placing the order again.
ja_JP: 注文の処理中にエラーが発生しました。 再度ご注文される前に、現在のお支払い方法で請求がないかどうかを調べ、<a href="%s">ご注文履歴</a>をご確認ください。

en: There was an error rendering an email preview.
ja_JP: メールプレビューのレンダリングでエラーが発生しました。

en: There was an error running the action scheduler: %s
ja_JP: アクションスケジューラの実行中にエラーが発生しました:%s

en: There was an error while processing your schema
ja_JP: スキーマの処理中にエラーが発生しました

en: There was an error with an item in your cart.
ja_JP: お買い物カゴ内のアイテムにエラーが生じました。

en: There was an issue loading the report endpoints
ja_JP: レポートのエンドポイントの読み込み時に問題が発生しました。

en: There's %d webhook that is configured to be delivered using the Legacy REST API, which has been removed from WooCommerce. This webhook will fail to be sent. | There are %d webhooks that are configured to be delivered using the Legacy REST API, which has been removed from WooCommerce. These webhooks will fail to be sent.
ja_JP[0]: WooCommerce から削除されたレガシー REST API を配信に使用するように設定されている WebHook が%d件あります。 これらの WebHook は送信されません。

en: There's %s order pending sync. | There are %s orders pending sync.
ja_JP[0]: 同期待ちの注文が%s件あります。

en: These account details will be displayed within the order thank you page and confirmation email.
ja_JP: これらのアカウント詳細は注文サンキューページ内と確認メールに表示されます。

en: These costs can optionally be added based on the <a href="%s">product shipping class</a>.
ja_JP: これらの費用は、必要に応じて<a href="%s">商品の配送クラス</a>に基づき追加することができます。

en: These costs can optionally be added based on the <a target="_blank" href="%s">product shipping class</a>. Learn more about <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">setting shipping class costs</a>.
ja_JP: この料金は<a target="_blank" href="%s">商品の配送クラス</a>に応じて、オプションで追加できます。 <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">配送クラス料金の設定</a>について詳細をご確認ください。

en: These features are either experimental or incomplete, enable them at your own risk!
ja_JP: これらの機能は試験用か不完全なため、ご自身の責任において有効にしてください。

en: These options let you change the appearance of the WooCommerce checkout.
ja_JP: これらのオプションを使用すると、WooCommerce 購入画面の外観を変更することができます。

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
ja_JP: ユーザーが WooCommerce にて購入手続きを進めるために、以下の固定ページの設定が必要です。

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
ja_JP: これらの料金は(定額送料に基づいて)追加費用で別途送料オプションです。

en: These settings are not available while the lookup table regeneration is in progress.
ja_JP: これらの設定は、ルックアップテーブルの再生成中は使用できません。

en: Thessaly
ja_JP: テッサリア

en: Things to do next
ja_JP: 次の手順

en: This action appears to be consistently failing. A new instance will not be scheduled.
ja_JP: このアクションは一貫して失敗しているようです。 新しいインスタンスは予約されません。

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
ja_JP: この操作を元に戻すことはできません。選択した注文から個人情報データを消去してよいですか ?

en: This controls how stock quantities are displayed on the frontend.
ja_JP: フロントエンドでの在庫数の表示方法を制御します。

en: This controls the description which the user sees during checkout.
ja_JP: 購入手続き時にユーザーが目にする説明をここで設定します。

en: This controls the position of the currency symbol.
ja_JP: 貨幣記号を表示する位置を設定します

en: This controls the title which the user sees during checkout.
ja_JP: 購入手続き時にユーザーが目にするタイトルをここで設定します。

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
ja_JP: どの通貨価格をカタログに適用するか、また、どの通貨を支払いに取り入れるかを設定します。

en: This controls what unit you will define lengths in.
ja_JP: 長さの定義

en: This controls what unit you will define weights in.
ja_JP: 単位設定

en: This controls which shipping address is used by default.
ja_JP: デフォルトで使用するお届け先住所を指定します。

en: This coupon has expired.
ja_JP: このクーポンは有効期限が切れています。

en: This coupon is password protected. WooCommerce does not support password protection for coupons. You can temporarily hide a coupon by making it private. Alternatively, usage limits and restrictions can be configured below.
ja_JP: このクーポンはパスワードで保護されています。 WooCommerce はクーポンのパスワード保護をサポートしていません。 クーポンを非公開にすることで、一時的にクーポンを非表示にできます。 また、以下で利用制限や使用量の上限を設定することもできます。

en: This data will be deleted in %s.
ja_JP: このデータは%sで削除されます。

en: This determines where log entries are saved.
ja_JP: ログエントリーの保存場所を決定します。

en: This email address is already registered.
ja_JP: このメールアドレスはすでに登録されています。

en: This feature is only available with the Cart & Checkout blocks. %1$sLearn more%2$s.
ja_JP: この機能は、お買い物カゴおよび購入手続きブロックでのみ使用できます。 %1$s詳しくはこちらをご覧ください%2$s。

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal) allowed when using the coupon.
ja_JP: このフィールドはクーポンを使う時に許容される値引き最大限度額を設定します。

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal) allowed to use the coupon.
ja_JP: このフィールドでは、クーポンを使用するために必要な最小限度額を設定することができます。

en: This file does not exist.
ja_JP: このファイルは存在しません。

en: This function should not be called before plugins_loaded.
ja_JP: この関数は plugins_loaded より前に呼び出されるべきではありません。

en: This function should not be called before woocommerce_init.
ja_JP: この関数は woocommerce_init の前に呼び出されるべきではありません。

en: This info will be displayed on the product page, category pages, social media, and search results.
ja_JP: この情報は、商品ページ、カテゴリーページ、ソーシャルメディア、検索結果に表示されます。

en: This is a customer note. Customers can add a note to their order on checkout.
    
    It can be multiple lines. If there’s no note, this section is hidden.
ja_JP: これは注文メモです。 顧客は購入手続き時に、注文にメモを追加できます。
    
    複数行にわたる可能性があります。 メモがない場合、このセクションは非表示になります。

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ja_JP: これはデモストアです &mdash; 注文は出来ません。

en: This is a featured product
ja_JP: これは注目の商品です

en: This is an order notification sent to customers containing order details after an order is placed on-hold from Pending, Cancelled or Failed order status.
ja_JP: 注文が「承認待ち」、「キャンセル」、「失敗」の注文ステータスから保留にされた後、顧客に送信された注文の詳細を含む注文通知です。

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
ja_JP: お支払い後、注文内容を記載してお客様に送信する注文通知書です。

en: This is not your download link.
ja_JP: これはあなたのダウンロードリンクではありません。

en: This is the Customer Lifetime Value, or the total amount you have earned from this customer's orders.
ja_JP: これは顧客生涯価値、つまりこの顧客の注文による売上の合計金額です。

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
ja_JP: これは、顧客が受け取るファイルのURLもしくは絶対パスです。ここで入力するURLは、エンコードしてください。

en: This is the WooCommerce shop page. The shop page is a special archive that lists your products. <a href="%s">You can read more about this here</a>.
ja_JP: これは WooCommerce のショップページです。ショップページは、商品をリストする特殊な保管場所です。<a href="%s">詳細については、ここを参照してください</a>。

en: This is the attachment ID, or image URL, used for placeholder images in the product catalog. Products with no image will use this.
ja_JP: これは、商品カタログのプレースホルダー画像に使用される添付ファイル ID または画像 URL です。画像のない商品に使用されます。

en: This is the default category and it cannot be deleted. It will be automatically assigned to products with no category.
ja_JP: これはデフォルトのカテゴリーで、削除できません。カテゴリーなしの商品に自動的に割り当てられます。

en: This is the name of the download shown to the customer.
ja_JP: 顧客向けのダウンロードの名前です。

en: This is the sum of the "Tax rows" shipping tax amount within your orders.
ja_JP: ご注文内の「税行」の送料税額の合計です。

en: This is the sum of the "Tax rows" tax amount within your orders.
ja_JP: ご注文内の「税行」の税額の合計です。

en: This is the sum of the 'Order total' field within your orders.
ja_JP: 注文内の「注文総額」フィールドの合計です。

en: This is the sum of the 'Shipping total' field within your orders.
ja_JP: 注文内の「送料総額」フィールドの合計です。

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
ja_JP: これは送料や税金を抜いた、払い戻しを抜いた売り上げの合計です。

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
ja_JP: これは送料や税金を含めて、払い戻しを抜いた売り上げの合計です。

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
ja_JP: これは税金の合計です。(送料税＋商品代金税)

en: This is where store orders are stored.
ja_JP: 店舗の受注が保存される場所です

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
ja_JP: 顧客が店舗で使用できるクーポンを、新規に追加できる場所です。

en: This is where you can browse products in this store.
ja_JP: こちらからこのストアの商品を閲覧できます。

en: This is where you can set up product forms for various product types in your dashboard.
ja_JP: ここで、ダッシュボード内のさまざまな商品タイプの商品フォームを設定できます。

en: This is where your business is located. Tax rates and shipping rates will use this address.
ja_JP: 店舗がある場所です。税金と送料はこの住所を使用します。

en: This key is invalid or has already been used. Please reset your password again if needed.
ja_JP: このキーは無効であるか、すでに使用されています。必要に応じて、もう一度パスワードをリセットしてください。

en: This lets you choose which products are part of this group.
ja_JP: これにより、このグループに含める商品を選択できます。

en: This means that the table is probably in an inconsistent state. It's recommended to run a new regeneration process or to resume the aborted process (Status - Tools - Regenerate the product attributes lookup table/Resume the product attributes lookup table regeneration) before enabling the table usage.
ja_JP: これは、テーブルが不整合な状態にある可能性を意味します。 テーブルの使用を有効化する前に、新しい再生成プロセスを実行するか、中止されたプロセスを再開 (ステータス - ツール - 商品属性ルックアップテーブルを再生成 / 商品属性ルックアップテーブルの再生成を再開) することをおすすめします。

en: This method has been deprecated and will be removed soon. Use Automattic\WooCommerce\Utilities\DiscountsUtil::is_coupon_emails_allowed instead.
ja_JP: この方法は非推奨であり、まもなく削除される予定です。 代わりに Automattic\WooCommerce\Utilities\DiscountsUtil::is_coupon_emails_allowed を使用してください。

en: This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping zones</a>.
ja_JP: この方法は、2.6.0で廃止され、将来のバージョンで削除されます - これを無効にし、代わりにあなたの<a href="%s">配送地域</a>の新しいレートを設定することをおすすめします。

en: This method should not be called before plugins_loaded.
ja_JP: このメソッドは plugins_loaded より前に呼び出されるべきではありません。

en: This month
ja_JP: 今月

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
ja_JP: このオプションは、顧客のデフォルトの場所を決定します。ジオロケーションを使用している場合 MaxMind GeoLite データベースは定期的にあなたの wp-content ディレクトリにダウンロードされます。

en: This option determines which address is used to calculate tax.
ja_JP: このオプションは、税計算を適用する場所 (住所) を決定します。

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
ja_JP: このオプションは重要です。あなたがどのように価格を入力するかに影響します。変更すると、既存商品を更新しません。

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
ja_JP: このオプションで販売先の国を制限できます。

en: This option will delete ALL of your tax rates, use with caution. This action cannot be reversed.
ja_JP: このオプションを選択するとすべての税率が削除されるため、注意して使用してください。この操作は元に戻すことはできません。

en: This order belongs to a different customer.
ja_JP: この注文は別の顧客のものです。

en: This order cannot be paid for.
ja_JP: このご注文に対する支払いはできません。

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
ja_JP: このご注文に対する支払いはできません。サポートが必要な場合は、お問い合わせください。

en: This order is already linked to a user account.
ja_JP: この注文はすでにユーザーアカウントにリンクされています。

en: This order is no longer editable.
ja_JP: この注文は現在編集できません。

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
ja_JP: この注文&rsquo;s 状況は &ldquo;%s&rdquo;&mdash;支払いが出来ません。必要があればご連絡ください。

en: This page's content is overridden by custom template content
ja_JP: このページのコンテンツはカスタムテンプレートのコンテンツによって上書きされます

en: This password reset key is for a different user account. Please log out and try again.
ja_JP: このパスワードリセットキーは、別のユーザーアカウント用です。 ログアウトして再試行してください。

en: This payment method was successfully set as your default.
ja_JP: この決済方法を標準に設定しました。

en: This plugin can no longer be activated because its functionality is now included in <strong>WooCommerce</strong>. It is recommended to <strong>delete</strong> it.
ja_JP: このプラグインの機能は <strong>WooCommerce</strong> に含まれているため、有効化できなくなりました。 <strong>削除</strong>することをおすすめします。

en: This plugin cannot be activated because its functionality is now included in WooCommerce core.
ja_JP: このプラグインの機能は WooCommerce コアに含まれているため、有効化できません。

en: This product cannot be added to the cart.
ja_JP: この商品はお買い物カゴに追加できません。

en: This product has been activated.
ja_JP: この製品が有効化されました。

en: This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
ja_JP: この商品には複数のバリエーションがあります。 オプションは商品ページから選択できます

en: This product has options, such as size or color. You can manage each variation's images, downloads, and other details individually.
ja_JP: この商品にはサイズや色などのオプションがあります。 各バリエーションの画像、ダウンロード、その他の詳細を個別に管理できます。

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's inventory and other details individually.
ja_JP: この商品にはサイズや色などのオプションがあります。 各バリエーションの在庫やその他の詳細を個別に管理できるようになりました。

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's shipping settings and other details individually.
ja_JP: この商品にはサイズや色などのオプションがあります。 各バリエーションの配送設定やその他の詳細を個別に管理できるようになりました。

en: This product has produced sales and may be linked to existing orders. Are you sure you want to delete it?
ja_JP: この商品は販売を行っており、既存の注文とリンクしている可能性があります。削除してもよろしいですか ?

en: This product is already active.
ja_JP: この製品はすでに有効化されています。

en: This product is already installed.
ja_JP: この製品はすでにインストールされています。

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ja_JP: 現在この商品は在庫切れのため、ご利用いただけません。

en: This product is not installed.
ja_JP: この製品はインストールされていません。

en: This product is protected and cannot be purchased.
ja_JP: この商品は保護されているため、ご購入いただけません。

en: This product requires shipping or pickup
ja_JP: この商品は配送または店頭渡しをする必要があります

en: This product will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
ja_JP: この商品では顧客のお買い物カゴまたは購入手続き時に、送料計算機はトリガーされません。 また、この商品では顧客は購入手続き時にお届け先詳細の入力を求められません。 <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">バーチャル商品について詳細をご覧ください</a>。

en: This report link has expired. %1$sClick here to view the filtered report%2$s.
ja_JP: このレポートリンクは有効期限切れです。%1$sクリックして、フィルタリング済みレポートを表示%2$s。

en: This resource cannot be created.
ja_JP: このリソースは作成できません。

en: This sample language includes the basics around what personal data your store may be collecting, storing and sharing, as well as who may have access to that data. Depending on what settings are enabled and which additional plugins are used, the specific information shared by your store will vary. We recommend consulting with a lawyer when deciding what information to disclose on your privacy policy.
ja_JP: この例文には、ストアが収集、保管、共有する可能性のある個人データに関する基本的な情報と、そのデータにアクセスできる関係者が記載されています。有効な設定や追加で使用されるプラグインによって、ストアで共有する具体的な情報は異なります。個人情報保護方針で公開する情報を決定する際は、弁護士に相談することをおすすめします。

en: This section controls the display of your website privacy policy. The privacy notices below will not show up unless a %s is set.
ja_JP: このセクションでは、ウェブサイトプライバシーポリシーの表示方法をコントロールします。 以下のプライバシー通知は、%sがまず設定されないと表示されません。

en: This section lets you customize the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>.
ja_JP: WooCommerce メールをカスタマイズするセクションです。<a href="%s" target="_blank">クリックしてメールテンプレートをプレビュー</a>してください。

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
ja_JP: 上書きする標準の WooCommerce テンプレートページを表示する。

en: This section shows details of Action Scheduler.
ja_JP: このセクションにはアクションスケジューラーの詳細が表示されます。

en: This section shows details of WC Admin.
ja_JP: このオプションを選択すると、WC Admin の詳細が表示されます。

en: This section shows information about this status report.
ja_JP: このセクションでは、このステータスレポートについての情報を表示します。

en: This sets how many days log entries will be kept before being auto-deleted.
ja_JP: ログエントリーを自動削除まで保持する日数を設定します。

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
ja_JP: ショップ基本ページを設定します。商品が保存される場所です。

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
ja_JP: 表示価格の小数点区切り文字を設定します。

en: This sets the minimum severity level of logs that will be stored. Lower severity levels will be ignored. "None" means all logs will be stored.
ja_JP: 保存されるログの最小重大度レベルを設定します。 これより低い重大度レベルは無視されます。 「なし」の場合はすべてのログが保存されます。

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
ja_JP: 表示価格の小数点以下の表示桁数を設定します。

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
ja_JP: 表示価格の千単位の区切り文字を設定します。

en: This setting cannot be changed here because it is being set by a filter on the %s hook.
ja_JP: この設定は %s フックのフィルターで設定されているため、ここで変更することはできません。

en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %1$s constant, probably in your %2$s file.
ja_JP: この設定はファイル %2$s にあると考えられる定数 %1$s で定義されているため、ここで変更することはできません。

en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %s constant.
ja_JP: この設定は定数 %s で定義されているため、ここで変更することはできません。

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
ja_JP: この設定は、商品が掲載されるショップページを決定します。

en: This setting does not apply to guest purchases.
ja_JP: この設定は、ゲストでの購入には適用されません。

en: This setting only works when product data is stored in the posts table.
ja_JP: この設定は、商品データが投稿テーブルに保存されている場合にのみ機能します。

en: This shipping method does not have any settings to configure.
ja_JP: 配送方法に登録するべき設定はありません。

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
ja_JP: この定期購入は有効期限切れです。<strong> 更新</strong>およびサポートを受けるために、定期購入を更新するには所有者に連絡してください。

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
ja_JP: この定期購入は有効期限切れです。アップデートとサポートを受けるには<strong>更新</strong>してください。

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
ja_JP: この定期購入は間もなく終了します。アップデートとサポートを引き続き受けるために<strong>更新</strong>してください。

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: %s.
ja_JP: このテンプレートはご利用中のテーマによって上書きされており、次の場所にあります: %s

en: This text will appear in the footer of all of your WooCommerce emails.
ja_JP: このテキストはすべての WooCommerce メールのフッターに表示されます。

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
ja_JP: このテキストは外部商品のリンクボタンに表示されます

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
ja_JP: このツールを使用すると、すべての商品のリストを含む CSV ファイルを生成してダウンロードすることができます。

en: This tool allows you to import (or merge) product data to your store from a CSV or TXT file.
ja_JP: このツールを使用することで、CSV または TXT ファイルのデータをストアにインポート (またはマージ) できます。

en: This tool will abort the regenerate product attributes lookup table regeneration. After this is done the process can be either started over, or resumed to continue where it stopped.
ja_JP: このツールによって、商品属性ルックアップテーブルの再生成が中止されます。 この処理が完了すると、プロセスを最初からやり直すことも、停止した時点から再開することもできます。

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
ja_JP: このツールはすべての期限切れのトランジェントをWordPressからクリアします。

en: This tool will clear the data from legacy order tables in WooCommerce.
ja_JP: このツールは WooCommerce にあるレガシーの注文表からデータを消去します。

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
ja_JP: このツールは、「商品」と「ショップ」のトランジェットのキャッシュをクリアします。

en: This tool will delete all customer session data from the database, including current carts and saved carts in the database.
ja_JP: このツールは、現在お買い物カゴに入っているものとデータベースに保存されているお買い物カゴも含め、すべての顧客セッションデータをデータベースから削除します。

en: This tool will delete all variations which have no parent.
ja_JP: このツールは、親が存在しないすべてのバリエーションを削除します。

en: This tool will delete expired download permissions and permissions with 0 remaining downloads.
ja_JP: このツールにより、有効期限が切れたダウンロード権限と、残りのダウンロード数が0になっている権限が削除されます。

en: This tool will empty the system status theme info cache.
ja_JP: このツールは、システムステータステーマ情報キャッシュを空にします。

en: This tool will empty the template cache.
ja_JP: このツールがテンプレートキャッシュを空にします。

en: This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
ja_JP: このツールは欠落しているすべての WooCommerce ページをインストールします。ページはすでに定義済みです。設定は置き換えられません。

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
ja_JP: このツールは、商品項目を再集計します。- カタログから商品を隠す設定に変更したとき役立ちます。

en: This tool will recreate the full text search index for order addresses. If the index does not exist, it will try to create it.
ja_JP: このツールは注文住所の全文検索インデックスを再作成します。 インデックスが存在しない場合は、作成が試行されます。

en: This tool will regenerate product lookup table data. This process may take a while.
ja_JP: このツールで商品ルックアップテーブルデータを再生成します。この処理はしばらくかかる場合があります。

en: This tool will regenerate the product attributes lookup table data from existing product(s) data. This process may take a while.
ja_JP: このツールでは、既存の商品データから商品属性ルックアップテーブルのデータを再生成します。 この処理はしばらくかかる場合があります。

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
ja_JP: このツールはデフォルトで、「顧客」と「shop_manager」の権限を管理者がリセット出来るようになっています。ユーザーがすべての WooCommerce 管理ページにアクセスできない場合に使用します。

en: This tool will reset the cached values used in WooCommerce Analytics. If numbers still look off, try %1$sReimporting Historical Data%2$s.
ja_JP: このツールは、WooCommerce Analytics で使用されたキャッシュ済みの値をリセットします。 それでも数値が不足している場合は、%1$s履歴データの再インポート%2$sをお試しください。

en: This tool will resume the product attributes lookup table regeneration at the point in which it was aborted (%1$s products were already processed).
ja_JP: このツールによって、中止された時点から商品属性ルックアップテーブルの再生成が再開されます (%1$s個の商品が処理済み)。

en: This tool will update your WooCommerce database to the latest version. Please ensure you make sufficient backups before proceeding.
ja_JP: このツールは WooCommerce データベースを最新のバージョンに更新します。次に進む前に、十分なバックアップを取ってください。

en: This variation requires shipping or pickup
ja_JP: このバリエーションは配送または店頭渡しをする必要があります

en: This variation will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
ja_JP: このバリエーションでは顧客のお買い物カゴまたは購入手続き時に、送料計算機はトリガーされません。 また、この商品では顧客は購入手続き時にお届け先詳細の入力を求められません。 <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">バーチャル商品について詳細をご覧ください</a>。

en: This video tutorial will help you go through the process of adding your first product in WooCommerce.
ja_JP: この動画チュートリアルでは、WooCommerce に最初の商品を追加するプロセス全体を確認できます。

en: This webhook has the ⚠️ symbol in front of its name in the list below. Please either edit the webhook to use a different delivery format, or install and activate <a href="%s" target="_blank">the WooCommerce Legacy REST API extension</a>. | These webhooks have the ⚠️ symbol in front of their names in the list below. Please either edit the webhooks to use a different delivery format, or install and activate <a href="%s" target="_blank">the WooCommerce Legacy REST API extension</a>.
ja_JP[0]: これらの WebHook は、次のリストで名前の前に ⚠️ マークが付いています。 WebHook を編集して別の配信形式を使用するか、<a href="%s" target="_blank">WooCommerce レガシー REST API 拡張機能</a>をインストールして有効にしてください。

en: This webhook is configured to be delivered using the Legacy REST API, but the Legacy REST API plugin is not installed on this site.
ja_JP: この WebHook はレガシー REST API を使用して配信されるように設定されていますが、サイトにレガシー REST API プラグインがインストールされていません。

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
ja_JP: アカウントセクションとレビューではこの名前が表示されます

en: This will change the stock status of all variations.
ja_JP: これにより、すべてのバリエーションの在庫状況が変更されます。

en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently %d entries that can be converted.
ja_JP: これは <code>coupon_data</code> 注文アイテムメタ情報エントリーを簡素な <code>coupon_info</code> エントリーに変換します。 変換はバックグラウンドで時間と共に実行されます (アクションスケジューラー経由で)。 変換可能なエントリーは現在%d件あります。

en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently no entries to convert.
ja_JP: これは <code>coupon_data</code> 注文アイテムメタ情報エントリーを簡素な <code>coupon_info</code> エントリーに変換します。 変換はバックグラウンドで時間と共に実行されます (アクションスケジューラー経由で)。 変換可能なエントリーは現在ありません。

en: This will delete an inbox notification by slug
ja_JP: これにより、受信箱の通知がスラッグによって削除されます

en: This will delete the custom orders tables. The tables can be deleted only if the "High-Performance order storage" is not authoritative and sync is disabled (via Settings > Advanced > Features).
ja_JP: これにより、カスタム注文テーブルが削除されます。 テーブルを削除するには、「高パフォーマンス注文ストレージ」が主要タイプになっておらず、同期が無効になっている必要があります (「設定」>「高度な設定」>「機能」)。

en: This will delete the custom orders tables. To create them again enable the "High-Performance order storage" feature (via Settings > Advanced > Features).
ja_JP: これにより、カスタムの注文表が削除されます。 再度作成する場合は、「高パフォーマンス注文ストレージ」を有効化します (「設定」>「高度な設定」>「機能」)。

en: This will give "%1$s" %2$s access which will allow it to:
ja_JP: これにより、以下を実行できる %2$s アクセスが「%1$s」に付与されます:

en: This will refresh the remote inbox notifications
ja_JP: これによりリモート受信箱の通知が更新されます

en: This will regenerate all shop thumbnails to match your theme and/or image settings.
ja_JP: これにより、すべてのショップのサムネイルが再生成され、テーマや画像の設定が反映されます。

en: This will stop the background process that converts <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. There are currently %d entries that can be converted.
ja_JP: これにより、<code>coupon_data</code> 注文アイテムメタ情報エントリーを簡素な <code>coupon_info</code> エントリーに変換するバックグラウンド処理が停止します。 変換可能なエントリーは現在%d件あります。

en: Thiès
ja_JP: ティエス

en: Thousand separator
ja_JP: 3桁ごとの区切り文字

en: Thousand separator for the currency which can be used to format returned prices.
ja_JP: 返される価格用の通貨フォーマットの桁区切り文字。

en: Thousand separator.
ja_JP: 1000の区切り記号。

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
ja_JP: この国の表示価格に使用される3桁区切り文字。

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Thumbnail URL.
ja_JP: サムネイル URL。

en: Thumbnail cropping
ja_JP: サムネイルの切り取り

en: Thumbnail image
ja_JP: サムネイル画像

en: Thumbnail regeneration has been scheduled to run in the background.
ja_JP: サムネイルの再生成は、バックグラウンドで実行するようにスケジュールされています。

en: Thumbnail regeneration is running in the background. Depending on the amount of images in your store this may take a while.
ja_JP: サムネイルの再生成はバックグラウンドで実行されています。店舗内の画像の量によっては、時間がかかることがあります。

en: Thumbnail sizes for responsive images.
ja_JP: レスポンシブ画像のサムネイル sizes。

en: Thumbnail srcset for responsive images.
ja_JP: レスポンシブ画像のサムネイル srcset。

en: Thumbnail width
ja_JP: サムネイルの幅

en: Thurgau
ja_JP: トゥールガウ

en: Thuringia
ja_JP: テューリンゲン

en: Tianjin / 天津
ja_JP: ティエンジン / 天津

en: Tiaret
ja_JP: ティアレット

en: Tibet / 西藏
ja_JP: チベット / 西藏

en: Ticino
ja_JP: ティチーノ

en: Tierra del Fuego
ja_JP: ティエラ・デル・フエゴ

en: Time interval to use for buckets in the returned data.
ja_JP: 時間間隔は返されるデータでバケットのために使用されます。

en: Time period to snooze the task.
ja_JP: タスクを再通知する期間。

en: Timeless elegance
ja_JP: 時空を超えたエレガンス

en: Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ

en: Timiș
ja_JP: ティミシュ

en: Timor-Leste
ja_JP: 東ティモール

en: Tindouf
ja_JP: ティンドーフ

en: Tinghir
ja_JP: ティネリール

en: Tip: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value.
ja_JP: ヒント: クロスセルを使ってお買い物カゴの商品の関連商品をおすすめすると、平均注文金額を大幅に増やすことができます。

en: Tip: Upsells are products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales.
ja_JP: ヒント: アップセルとは、収益性、品質、または価格がより高い商品をいいます。 さまざまな組み合わせを試して売上を伸ばしましょう。

en: Tipasa
ja_JP: ティパザ

en: Tipperary
ja_JP: ティペラリー

en: Tirana
ja_JP: ティラナ

en: Tissemsilt
ja_JP: ティスムシルト

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title of the marketing campaign.
ja_JP: マーケティングキャンペーンのタイトル。

en: Title of the note.
ja_JP: メモのタイトル。

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Tizi Ouzou
ja_JP: ティージー・ウズー

en: Tiznit
ja_JP: ティズニット

en: Tlaxcala
ja_JP: トラスカラ

en: Tlemcen
ja_JP: トレムセン

en: To allow logging, make %s writable.
ja_JP: ロギングを許可するには %s を書き込み可能にします。

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or <a href="%2$s">cancel and return to %1$s</a>
ja_JP: %1$s と連携するにはログインが必要です。以下からログインするか、<a href="%2$s">キャンセルして %1$s に戻ってください</a>

en: To edit this order change the status back to "Pending payment"
ja_JP: この注文を「支払い待ち」に戻す変更をする

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
ja_JP: この更新を有効にするには、この定期購入を<strong>有効化</strong>する必要があります。

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
ja_JP: この更新を有効にするには、定期購入を新しく<strong>購入</strong>する必要があります。

en: To ensure your store&rsquo;s notifications arrive in your and your customers&rsquo; inboxes, we recommend connecting your email address to your domain and setting up a dedicated SMTP server. If something doesn&rsquo;t seem to be sending correctly, install the <a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> or check the <a href="%2$s">Email FAQ page</a>.
ja_JP: ストアの通知が自分と顧客の受信トレイに確実に届くようにするには、メールアドレスをドメインに接続し、専用の SMTP サーバーを設定することをお勧めします。 正しく送信されていないメッセージがあると思われる場合は、<a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> をインストールするか、<a href="%2$s">メールに関するよくある質問のページ</a>を確認してください。

en: To make sure you never get that sinking "what did I forget" feeling, we've put together the essential pre-launch checklist.
ja_JP: 設定忘れがないよう、公開前のチェックリストをご用意しました。

en: To manipulate product variations you should use the /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt; endpoint.
ja_JP: 商品のバリエーションを操作するには /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt; エンドポイントを使用してください。

en: To opt out, leave this box unticked. Your store remains untracked, and no data will be collected. Read about what usage data is tracked at: %s.
ja_JP: 無効にするには、このボックスにはチェックマークを入れないでください。ストアにチェックマークが入っていないため、データは収集されません。使用状況に関するどのようなデータが追跡されるかについては、%s を参照してください。

en: To override and edit this email template copy %1$s to your theme folder: %2$s.
ja_JP: このメールテンプレートを上書き・編集するには、%1$s をテーマフォルダー「%2$s」にコピーしてください。

en: To receive updates and support for this extension, you need to <strong>purchase</strong> a new subscription or consolidate your extensions to one connected account by <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">sharing</a> or <a href="%2$s" title="Transferring Docs">transferring</a></strong> this extension to this connected account.
ja_JP: この拡張機能のアップデートとサポートを受けるには、新しいサブスクリプションを<strong>購入</strong>するか、<strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">共有</a>もしくは<a href="%2$s" title="Transferring Docs">転送</a> </strong>してください。

en: To set your password, visit the following address:
ja_JP: パスワードを設定するには以下のアドレスへ移動してください。

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
ja_JP: 現在の配送状況を確認するには、注文番号を入力して配送状況ボタンを押してください。この状況はメールで受け取っているはずの情報となります。

en: To view this page, you must either %1$slogin%2$s or verify the email address associated with the order.
ja_JP: このページを表示するには、%1$sログイン%2$sするか、注文に関連するメールアドレスを確認する必要があります。

en: Tocantins
ja_JP: トカンチンス州

en: Tochigi
ja_JP: 栃木県

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
ja_JP: 「ダウンロード可能」を切り替え

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
ja_JP: 「有効」を切り替え

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
ja_JP: 「在庫管理」を切り替え

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
ja_JP: 「バーチャル」を切り替え

en: Toggle featured
ja_JP: おすすめに切り替え

en: Toggle fullscreen
ja_JP: 全画面表示切り替え

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Tokat
ja_JP: トカト

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: Token
ja_JP: トークン

en: Tokushima
ja_JP: 徳島県

en: Tokyo
ja_JP: 東京都

en: Toledo
ja_JP: トレド

en: Tolima
ja_JP: トリマ

en: Tolna
ja_JP: トルナ県

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Tongan pa&#x2bb;anga
ja_JP: トンガ・パアンガ

en: Tool description.
ja_JP: ツールの説明。

en: Tool does not exist.
ja_JP: ツールが存在しません。

en: Tool name.
ja_JP: ツール名。

en: Tool ran.
ja_JP: ツールが実行されました。

en: Tool return message.
ja_JP: ツールの応答メッセージ。

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Top Coupons - Number of Orders
ja_JP: トップクーポン - 注文数

en: Top Customers - Total Spend
ja_JP: 大口顧客 - 合計支出額

en: Top categories - Items sold
ja_JP: トップカテゴリー - 販売済み商品

en: Top earners
ja_JP: 売上額上位

en: Top freebies
ja_JP: トップの無料商品

en: Top products - Items sold
ja_JP: トップ商品 - 販売済み商品

en: Top rated products
ja_JP: 評価の高い商品

en: Top sellers
ja_JP: 売れ筋商品

en: Topic
ja_JP: トピック

en: Torino
ja_JP: トリノ

en: Tororo
ja_JP: トロロ

en: Total
ja_JP: 合計

en: Total Database Size
ja_JP: データベースの合計サイズ

en: Total Net sales of all items sold.
ja_JP: 販売済み商品の合計売上高 (純額)。

en: Total Spend
ja_JP: 合計支出額

en: Total amount for this fee.
ja_JP: この料金の合計金額。

en: Total amount spent.
ja_JP: 費やした総合計。

en: Total amounts provided using the smallest unit of the currency.
ja_JP: 通貨の最小単位を使用して表示された合計金額。

en: Total available to refund
ja_JP: 払い戻しできる合計額

en: Total charged for shipping.
ja_JP: 送料の合計金額

en: Total charged for taxes.
ja_JP: 税の合計金額。

en: Total discount amount for the order.
ja_JP: 注文の割引額合計。

en: Total discount applied by this coupon.
ja_JP: このクーポンの適用による割引の合計。

en: Total discount from applied coupons.
ja_JP: クーポン適用による割引の合計。

en: Total discount tax amount for the order.
ja_JP: 注文の割引税額合計。

en: Total distinct customers.
ja_JP: 個別の顧客の総数

en: Total monetary value of the Cost of Goods Sold for the product (sum of all the effective values).
ja_JP: 商品の売上原価の合計金額 (すべての有効値の合計)。

en: Total number of non-cancelled, non-failed orders for this customer, including the current one.
ja_JP: キャンセルおよび不成立でないこの顧客の注文の合計数。現在の注文も含まれます。

en: Total number of purchases.
ja_JP: 購入合計数。

en: Total of coupons used.
ja_JP: クーポンの利用合計。

en: Total of items purchased.
ja_JP: 商品購入された合計

en: Total of orders placed.
ja_JP: 注文された合計。

en: Total of refunded orders.
ja_JP: 払戻注文の合計

en: Total of returns.
ja_JP: 合計返品数。

en: Total of shipping.
ja_JP: 合計送料。

en: Total of taxes.
ja_JP: 合計税額。

en: Total orders
ja_JP: 注文合計

en: Total post count.
ja_JP: 合計投稿カウント。

en: Total price of any applied fees.
ja_JP: 適用される料金すべての合計価格。

en: Total price of items in the cart.
ja_JP: お買い物カゴ内の項目すべての合計価格。

en: Total price of items in the order.
ja_JP: 注文内のアイテムの合計価格。

en: Total price of shipping.
ja_JP: 合計送料価格。

en: Total price of shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
ja_JP: 送料の合計金額。 送料が計算されていない場合は、null 応答が送信されます。

en: Total price the customer will pay.
ja_JP: お客様が支払うことになる合計価格。

en: Total refund applied to the order.
ja_JP: 注文に適用される返金の合計。

en: Total revenue
ja_JP: 合計収益

en: Total sales
ja_JP: 総売上高

en: Total sales minus shipping and tax.
ja_JP: 総売上高から「送料と税金」を差し引く

en: Total sales.
ja_JP: 売上合計。

en: Total shipping
ja_JP: 総送料合計

en: Total shipping amount for the order.
ja_JP: 注文の送料合計。

en: Total shipping tax amount for the order.
ja_JP: 注文の送料税額合計。

en: Total spend.
ja_JP: 合計支出額。

en: Total tax
ja_JP: 税額合計

en: Total tax amount for this fee.
ja_JP: この料金の合計税額。

en: Total tax applied to items and shipping.
ja_JP: 項目と配送に適用される税金の合計。

en: Total tax applied to the order.
ja_JP: 注文に適用される税金の合計。

en: Total tax on fees.
ja_JP: 料金にかかる税金の合計。

en: Total tax on items in the cart.
ja_JP: 「お買い物カゴ」の項目にかかる税金の合計。

en: Total tax on items in the order.
ja_JP: 注文内のアイテムにかかる税金の合計。

en: Total tax on shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
ja_JP: 送料にかかる税金の合計。 送料が計算されていない場合は、null 応答が返されます。

en: Total tax removed due to discount applied by this coupon.
ja_JP: このクーポンの適用による割引で差し引かれた税金の合計。

en: Total tax removed due to discount from applied coupons.
ja_JP: クーポン適用による割引で差し引かれた税金の合計。

en: Total tax.
ja_JP: 税額合計。

en: Total value of the Cost of Goods Sold for the order.
ja_JP: 注文の売上原価の合計値。

en: Total weight (in grams) of all products in the cart.
ja_JP: お買い物カゴ内の商品すべての総重量 (グラム)。

en: Total:
ja_JP: 合計金額:

en: Totals
ja_JP: 合計

en: Totals data.
ja_JP: 合計データ。

en: Totals.
ja_JP: 合計。

en: Totonicapán
ja_JP: トトニカパン

en: Tottori
ja_JP: 鳥取県

en: Town / City
ja_JP: 市区町村

en: Town / City / Post Office
ja_JP: 市町村 / 郵便局

en: Town / District
ja_JP: 町 / 地区

en: Town / Village
ja_JP: 町/村

en: Toyama
ja_JP: 富山県

en: Trabzon
ja_JP: トラブゾン

en: Track
ja_JP: 配送状況確認

en: Track inventory
ja_JP: 在庫を追跡

en: Track orders &amp; view shopping history
ja_JP: 注文の追跡とショッピング履歴の表示

en: Track stock quantity for this product
ja_JP: この商品の在庫数を追跡

en: Track your store performance on mobile
ja_JP: モバイルでストアのパフォーマンスを追跡

en: Trang
ja_JP: トラン

en: Trans Nzoia
ja_JP: トランスンゾイア

en: Transaction ID
ja_JP: トランザクション ID

en: Transfer existing products to your new store — just import a CSV file.
ja_JP: CSV ファイルをインポートするだけで既存の商品を新規ショップに

en: Transformed my daily routine with unique, eco-friendly treasures. Exceptional quality and service. Proud to support a store that aligns with my values.
ja_JP: ユニークで環境に優しい逸品により、毎日のルーティンを刷新できます。 優れた品質とサービス。 自分の価値観に合うストアをサポートできます。

en: Transient saved for key %s.
ja_JP: キー「%s」用に保存されたトランジェント。

en: Translatable Label
ja_JP: 翻訳可能なラベル

en: Transnistrian ruble
ja_JP: 沿ドニエストル・ルーブル

en: Trapani
ja_JP: トラーパニ

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Trashed
ja_JP: ゴミ箱に移動済み

en: Trat
ja_JP: トラート

en: Treinta y Tres
ja_JP: トレインタ＝イ＝トレス

en: Trelawny
ja_JP: トレローニー

en: Trento
ja_JP: トレント

en: Treviso
ja_JP: トレヴィーゾ

en: Trieste
ja_JP: トリエステ

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Trinidad and Tobago dollar
ja_JP: トリニダード・トバゴ・ドル

en: Trinity Palmetto Point
ja_JP: トリニティーパルメットポイント

en: Tripura
ja_JP: トリプラ州

en: True if backorders are allowed past stock availability.
ja_JP: 利用可能な在庫量を超えたら取り寄せが許可される場合は true。

en: True if the cart meets the criteria for showing shipping costs, and rates have been calculated and included in the totals.
ja_JP: お買い物カゴが送料表示要件を満たしている場合は True となり、費用が計算されて合計金額に追加されます。

en: True if the cart needs payment. False for carts with only free products and no shipping costs.
ja_JP: 「お買い物カゴ」で支払いが必要な場合は true。 「お買い物カゴ」が無料の商品と配送料金無料のみの場合は false。

en: True if the cart needs shipping. False for carts with only digital goods or stores with no shipping methods set-up.
ja_JP: お買い物カゴに配送が必要な場合は True。デジタル商品のみが含まれるお買い物カゴまたは配送方法が設定されていないストアの場合は False。

en: True if the product is on backorder.
ja_JP: 商品のお取り寄せが必要な場合は True。

en: True if this attribute is used by product variations.
ja_JP: 属性が製品バリエーションで使用されている場合は True。

en: True if this is the rate currently selected by the customer for the cart.
ja_JP: お客様が現在この料金を「お買い物カゴ」用に選択している場合は true。

en: True the prices included tax during checkout.
ja_JP: 購入手続き時に税金が含まれているとします。

en: True to force the creation of a new receipt even if one already exists and has not expired yet.
ja_JP: すでに領収書が存在し、有効期限が切れていない場合でも、新しい領収書を強制的に作成する場合は True です。

en: Try again
ja_JP: 再試行

en: Try the new product editor (Beta)
ja_JP: 新しい商品エディター (ベータ) を試す

en: Try the new way to get paid
ja_JP: 収益化のための新しい方法をお試しください

en: Tucumán
ja_JP: トゥクマン

en: Tulcea
ja_JP: トゥルチャ

en: Tumbes
ja_JP: トゥンベス

en: Tunceli
ja_JP: トゥンジェリ

en: Tungurahua
ja_JP: トゥングラワ

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Tunisian dinar
ja_JP: チュニジア・ディナール

en: Turkana
ja_JP: トゥルカナ

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Turkish lira
ja_JP: トルコ・リラ

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turkmenistan manat
ja_JP: トルクメニスタン・マナト

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークス・カイコス諸島

en: Turn your product images into stunning videos that engage and convert audiences - no video experience required.
ja_JP: 商品の画像を、オーディエンスを引きつけコンバージョンを促す魅力的な動画に変えましょう。動画制作の経験は必要ありません。

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type of attribute.
ja_JP: 属性のタイプ。

en: Type of interval.
ja_JP: 間隔のタイプ。

en: Type of note.
ja_JP: メモのタイプ。

en: Type of setting.
ja_JP: 設定のタイプ。

en: Types of products sold.
ja_JP: 販売商品のタイプ。

en: Tébessa
ja_JP: テベッサ

en: Tétouan
ja_JP: テトゥアン

en: URL could not be added (probable database error).
ja_JP: URL を追加できませんでした (データベースエラーの可能性)。

en: URL could not be updated (probable database error).
ja_JP: URL を更新できませんでした (データベースエラーの可能性)。

en: URL query to persist across links.
ja_JP: リンク全体に残っている URL クエリー。

en: URL to an image/icon for the campaign type.
ja_JP: キャンペーンの種類に応じた画像やアイコンへの URL。

en: URL to edit the order
ja_JP: 注文を編集するための URL

en: URL to the campaign management page.
ja_JP: キャンペーン管理ページへの URL。

en: URL to the create campaign page for this campaign type.
ja_JP: このキャンペーンの種類のキャンペーンページを作成するための URL。

en: URL to the settings page, or the link to complete the setup/onboarding if the channel has not been set up yet.
ja_JP: 設定ページへの URL。チャネルがまだ設定されていない場合は、設定やオンボーディングを完了するためのリンク。

en: URL was successfully added.
ja_JP: URL が正常に追加されました。

en: URL was successfully updated.
ja_JP: URL が正常に更新されました。

en: URL where the webhook payload is delivered.
ja_JP: webhook payload で配信された URL。

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
ja_JP: アメリカ国内 = すべてのアメリカの州 = 定額送料

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: UTA Găgăuzia
ja_JP: ガガウズ自治区

en: UTC DateTime when the coupon expires.
ja_JP: UTC でのクーポンを停止する日。

en: Uasin Gishu
ja_JP: ウアシンギシュー

en: Ubon Ratchathani
ja_JP: ウボンラーチャターニー

en: Ucayali
ja_JP: ウカヤリ

en: Udine
ja_JP: ウーディネ

en: Udon Thani
ja_JP: ウドーンターニー

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Ugandan shilling
ja_JP: ウガンダ・シリング

en: Uh oh... There was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again.
ja_JP: エラーが発生しました。Jetpack と WooCommerce Shipping & Tax のインストール中に問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Ukrainian hryvnia
ja_JP: ウクライナ・フリヴニャ

en: Un-schedule
ja_JP: 予約解除

en: Un-schedule expired transient files cleanup
ja_JP: 期限切れの一時ファイルのクリーンアップを予約解除

en: Unable to accept more than %s items for this request.
ja_JP: このリクエストでは%s件を超える項目を受け付けることはできません。

en: Unable to add payment method to your account.
ja_JP: アカウントに支払い方法を追加できません。

en: Unable to claim actions. Database error.
ja_JP: アクションをクレームできません。データベースエラー。

en: Unable to claim actions. Database error: %s.
ja_JP: アクションをクレームできません。 データベースエラー: %s。

en: Unable to create account. Please try again.
ja_JP: アカウントを作成できません。 もう一度お試しください。

en: Unable to create backup post for order %d.
ja_JP: 注文 %d のバックアップ投稿を作成できません。

en: Unable to create or write to %s during CSV export. Please check file permissions.
ja_JP: CSV エクスポート中は、作成または %s への書き込みはできません。 ファイル権限を確認してください。

en: Unable to create order
ja_JP: 注文を作成できません

en: Unable to create order.
ja_JP: 注文を作成できません。

en: Unable to detect the Action Scheduler package.
ja_JP: アクションスケジューラーパッケージを検出できません。

en: Unable to insert download log entry in database.
ja_JP: データベースにダウンロードログエントリを挿入できません。

en: Unable to load child product %1$d while adjusting download permissions for product %2$d.
ja_JP: 商品 %2$d のダウンロード許可を調整しているときは、子商品 %1$d を読み込むことはできません。

en: Unable to load the post record for order %1$d
ja_JP: 注文 %1$d の投稿記録を読み込めません

en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
ja_JP: アクション %s を失敗としてマークできません。データベースエラー。

en: Unable to reduce stock for item %s.
ja_JP: アイテム %s の在庫を削減できません。

en: Unable to release actions from claim id %d.
ja_JP: クレーム ID %dからアクションをリリースできません。

en: Unable to remove source migrated action %s
ja_JP: 移行元のアクション%sを削除できません

en: Unable to restore stock for item %s.
ja_JP: アイテム %s の在庫を復元できません。

en: Unable to retrieve cart.
ja_JP: お買い物カゴを取得できません。

en: Unable to retrieve database information. Usually, this is not a problem, and it only means that your install is using a class that replaces the WordPress database class (e.g., HyperDB) and WooCommerce is unable to get database information.
ja_JP: データベース情報を取得できません。通常、このことは問題にならず、ただ WordPress のデータベースクラス (HyperDB など) を代替するクラスでインストールし、WooCommerce でデータベース情報を取得できないだけです。

en: Unable to save action.
ja_JP: アクションを保存できません。

en: Unable to start synchronization. The link you followed may have expired.
ja_JP: 同期を開始できません。 辿ったリンクは期限切れの可能性があります。

en: Unable to stop synchronization. The link you followed may have expired.
ja_JP: 同期を中止できません。 辿ったリンクは期限切れの可能性があります。

en: Unable to unlock claim %s. Database error.
ja_JP: クレーム %s をアンロックできません。データベースエラー。

en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
ja_JP: アクション %s でクレームをアンロックできません。データベースエラー。

en: Unable to update the status of action %1$d to %2$s.
ja_JP: アクション %1$d ～ %2$s のステータスを更新できません。

en: Unable to use image "%s".
ja_JP: 画像 "%s" を使用できません。

en: Unapprove
ja_JP: 非承認

en: Unapprove this review
ja_JP: このレビューを非承認

en: Uncropped
ja_JP: 未処理

en: Understanding the status report
ja_JP: ステータスレポートの概要

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Undo?
ja_JP: 取り消しますか ?

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
ja_JP: 恐れ入りますが、<strong>%sへの発送はしておりません</strong>。他のお届け先住所を入力してください。

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
ja_JP: 銀行か売り手がトランザクションを拒否したので残念ながらご注文を処理することはできません。もう一度ご購入を試みてください。

en: Unfortunately, we couldn't complete your order due to an issue with your payment method.
ja_JP: お支払い方法に問題があるため、注文を完了できませんでした。

en: Ungheni
ja_JP: ウンゲニ

en: Unidentified action %s: we were unable to cancel this action. It may may have been deleted by another process.
ja_JP: 不明なアクション%s: このアクションをキャンセルできませんでした。 別のプロセスによって削除された可能性があります。

en: Unidentified action %s: we were unable to delete this action. It may may have been deleted by another process.
ja_JP: 不明なアクション%s: このアクションを削除できませんでした。 別のプロセスによって削除された可能性があります。

en: Unidentified action %s: we were unable to determine the date of this action. It may may have been deleted by another process.
ja_JP: 不明なアクション%s: このアクションの日付を決定できませんでした。 別のプロセスによって削除された可能性があります。

en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having completed. It may may have been deleted by another process.
ja_JP: 不明なアクション%s: このアクションが完了したことをマークできませんでした。 別のプロセスによって削除された可能性があります。

en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having failed. It may may have been deleted by another process.
ja_JP: 不明なアクション%s: このアクションが失敗したことをマークできませんでした。 別のプロセスによって削除された可能性があります。

en: Unique ID for the Note Action.
ja_JP: メモのアクションの有意な ID。

en: Unique ID for the Note.
ja_JP: メモの有意な ID。

en: Unique ID for the instance.
ja_JP: インスタンスの固有 ID。

en: Unique ID for the resource.
ja_JP: リソースの固有 ID。

en: Unique ID for the zone.
ja_JP: ゾーンの固有 ID。

en: Unique coupons count.
ja_JP: 固有のクーポン数。

en: Unique design
ja_JP: ユニークなデザイン

en: Unique identifier (key) for the cart item to update.
ja_JP: 「お買い物カゴ」の更新対象項目に固有の識別子 (キー)。

en: Unique identifier (key) for the cart item.
ja_JP: 「お買い物カゴ」の項目に固有の識別子 (キー)。

en: Unique identifier for the attribute of the terms.
ja_JP: ターム属性の固有識別子。

en: Unique identifier for the attribute.
ja_JP: 属性に固有の識別子。

en: Unique identifier for the coupon within the cart.
ja_JP: 「お買い物カゴ」のクーポンに固有の識別子。

en: Unique identifier for the fee within the cart
ja_JP: お買い物カゴ内の手数料の一意識別子

en: Unique identifier for the fee within the cart.
ja_JP: お買い物カゴ内の手数料に固有の識別子。

en: Unique identifier for the item within the cart.
ja_JP: お買い物カゴ内の項目に固有の識別子。

en: Unique identifier for the item.
ja_JP: アイテムの一意識別子。

en: Unique identifier for the object.
ja_JP: オブジェクトの一意識別子。

en: Unique identifier for the product that the review belongs to.
ja_JP: レビューが属する商品の一意の ID。

en: Unique identifier for the product.
ja_JP: 商品の一意識別子。

en: Unique identifier for the resource.
ja_JP: リソースに固有の識別子。

en: Unique identifier for the variable product.
ja_JP: バリエーションあり商品の固有識別子。

en: Unique identifier for the variation.
ja_JP: バリエーションの固有識別子。

en: Unique identifier for the webhook.
ja_JP: Webhook 固有識別子。

en: Unique identifier of the order.
ja_JP: 注文の固有の識別子。

en: Unique identifier string for the marketing channel extension, also known as the plugin slug.
ja_JP: マーケティングチャネル拡張機能の固有の識別子文字列で、プラグインスラッグとも呼ばれる。

en: Unique identifier.
ja_JP: 固有の識別子。

en: Unique slug for the resource.
ja_JP: リソースの固有スラッグ。

en: Unique slug/reference for the attribute; must be no more than 28 characters.
ja_JP: 属性の固有スラッグ / リファレンス: 28文字またはそれ以下にする必要があります。

en: Unique transaction ID.
ja_JP: 固有トランザクション ID。

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: United Arab Emirates dirham
ja_JP: アラブ首長国連邦ディルハム

en: United Kingdom (UK)
ja_JP: イギリス (UK)

en: United States (US)
ja_JP: アメリカ合衆国 (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ja_JP: 合衆国領有小離島

en: United States (US) dollar
ja_JP: 米ドル

en: Units in stock
ja_JP: 在庫単位

en: Universal Product Code
ja_JP: 統一商品コード

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Unknown partial args matching value.
ja_JP: 値に一致する一部の引数が不明です。

en: Unknown request method.
ja_JP: 不明なリクエストメソッド。

en: Unknown status found for action.
ja_JP: アクションに不明なステータスが見つかりました。

en: Unlimited
ja_JP: 無制限

en: Unlimited usage
ja_JP: 利用制限なし

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
ja_JP: 未払いの注文をキャンセルしました - 制限期間に達しました

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
ja_JP: このクラスのインスタンスの非シリアライズは禁止されています。

en: Unsupported argument type provided as value.
ja_JP: サポートされていない引数のタイプが値として指定されました。

en: Unsynced orders: %d
ja_JP: 同期されていない注文数: %d

en: Up to 60% off
ja_JP: 最大60% オフ

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update %s
ja_JP: %sを更新

en: Update Available
ja_JP: 利用可能な更新があります

en: Update Brand
ja_JP: ブランドを更新

en: Update WooCommerce Database
ja_JP: WooCommerce データベースを更新する

en: Update cart
ja_JP: お買い物カゴを更新

en: Update category
ja_JP: カテゴリーを更新

en: Update country / region
ja_JP: 国または地域を更新

en: Update database
ja_JP: データベースを更新

en: Update existing products
ja_JP: 既存の商品を更新する

en: Update now
ja_JP: 今すぐ更新

en: Update shipping class
ja_JP: 配送クラスを更新

en: Update status event failed.
ja_JP: ステータスの更新イベントが失敗しました。

en: Update tag
ja_JP: タグを更新

en: Update the table directly upon product changes, instead of scheduling a deferred update.
ja_JP: 商品を変更したときは、更新の延期をスケジュールするのではなく、直接テーブルを更新します。

en: Update totals
ja_JP: 金額を更新

en: Update your theme to the latest version. If no update is available contact your theme author asking about compatibility with the current WooCommerce version.
ja_JP: テーマを最新バージョンに更新します。利用可能な更新がない場合は、最新バージョンの WooCommerce との互換性についてテーマの作成者にお問い合わせください。

en: Updated
ja_JP: 更新済み

en: Updated at
ja_JP: 更新

en: Updates the list of Approved Product Download Directories. Note that triggering this tool does not impact whether the Approved Download Directories list is enabled or not.
ja_JP: 承認済み商品ダウンロードディレクトリのリストを更新します。 このツールをトリガーしても、承認済みダウンロードディレクトリのリストが有効かどうかには影響しません。

en: Updating database
ja_JP: データベースを更新しています

en: Updating product review failed.
ja_JP: 商品レビューの更新に失敗しました。

en: Updating review failed.
ja_JP: レビューの更新に失敗しました。

en: Updating review status failed.
ja_JP: レビューのステータス更新に失敗しました。

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upload CSV file
ja_JP: CSV ファイルをアップロード

en: Upload a new file
ja_JP: 新規ファイルをアップロード

en: Upload an image
ja_JP: 画像のアップロード

en: Upload file and import
ja_JP: ファイルをアップロードしてインポート

en: Upload/Add image
ja_JP: アップロード/画像を追加

en: Uploaded theme.
ja_JP: アップロードされたテーマ。

en: Uploaded to this product
ja_JP: この商品へのアップロード

en: Uploaded to this product form
ja_JP: この商品フォームへのアップロード

en: Upper East
ja_JP: アッパーイースト

en: Upper West
ja_JP: アッパーウエスト

en: Upsells
ja_JP: アップセル

en: Upsells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
ja_JP: アップセルとは現在閲覧している商品より高位商品を薦めることです。例えば、「高収益性」「高品質」「高額商品」など。

en: Upsells are typically products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales. %1$sLearn more about linked products%2$s
ja_JP: アップセルとは通常、収益性、品質、または価格がより高い商品を販売することです。 さまざまな組み合わせを試して売上を伸ばしましょう。 %1$s関連商品の詳しい説明はこちら%2$s

en: Uri
ja_JP: ウーリ

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Uruguayan peso
ja_JP: ウルグアイ・ペソ

en: Usage / Limit
ja_JP: 使用/制限

en: Usage Tracking
ja_JP: 使用状況の追跡

en: Usage limit per coupon
ja_JP: クーポン毎の利用制限数

en: Usage limit per user
ja_JP: ユーザー毎の利用数制限

en: Usage limits
ja_JP: 使用数制限

en: Usage restriction
ja_JP: 利用制限

en: Usage tracking activated
ja_JP: 使用状況のトラッキングが有効化されました

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
ja_JP: <code>[qty]</code>は商品数、<br/><code>[cost]</code>は商品の合計コスト、<code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code>はパーセンテージでの費用に使います。

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
ja_JP: 応答を変更するには WP Query 引数を使用します; プライベートクエリ変数は、適切な権限を必要とします。

en: Use WooCommerce Shipping (powered by WooCommerce Services & Jetpack) to save time at the post office by printing your shipping labels at home.
ja_JP: WooCommerce 配送 (WooCommerce Services と Jetpack を使用) を使用すると、配送ラベルを自宅で印刷できるため、郵便局での所要時間を節約できます。

en: Use `array_key_exists` to check for meta_data on WC_Shipping_Rate to get the correct result.
ja_JP: 正しい結果を取得するには、`array_key_exists` を使って WC_Shipping_Rate の meta_data を確認します。

en: Use a new payment method
ja_JP: 新しい決済方法を使う

en: Use as product form image
ja_JP: 商品フォーム画像として使用

en: Use as product image
ja_JP: 商品画像として使う

en: Use email address as account login (recommended)
ja_JP: メールアドレスをアカウントのログイン情報として使用 (推奨)

en: Use global attributes to allow shoppers to filter and search for this product. Use custom attributes to provide detailed product information.
ja_JP: グローバル属性を使用して、買い物客がフィルターを使用してこの商品を検索できるようにします。 カスタム属性を使用して詳細な商品情報を提供します。

en: Use image
ja_JP: 画像を使用

en: Use previous column mapping preferences?
ja_JP: 以前の列マッピング設定を使用しますか ?

en: Use shipping classes to customize the shipping rates for different groups of products, such as heavy items that require higher postage fees.
ja_JP: 配送クラスを使用すると、配送料が高い重量のあるアイテムなど、さまざまな商品グループごとに配送料金をカスタマイズできます。

en: Use the product attributes lookup table for catalog filtering.
ja_JP: カタログのフィルタリングには商品属性ルックアップテーブルを使用します。

en: Used for variations
ja_JP: バリエーションのために使用

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: You can try
ja_JP: お試しください

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: clearing any filters
ja_JP: すべてのフィルターをクリア

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: or head to our
ja_JP: または次に移動:

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: store's home
ja_JP: ストアのホーム

[ctx: Used in the heading of the coming soon page]
en: Where cycling dreams take flight.
ja_JP: サイクリングの夢がかなう場所。

[ctx: Used in the heading of the coming soon page]
en: opening soon
ja_JP: 近日オープン

en: Used-up download permissions
ja_JP: 使い切られたダウンロード権限

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User #%d was deleted by WooCommerce in accordance with the site's personal data retention settings. Any content belonging to that user has been retained but unassigned.
ja_JP: サイトの個人データ保持設定に従い、ユーザー #%dは WooCommerce によって削除されました。 そのユーザーに属するコンテンツはすべて保持されていますが、アサインは解除されています。

en: User ID for the downloader.
ja_JP: ダウンローダーのユーザー ID。

en: User ID of user who created the refund.
ja_JP: 返金を作成したユーザーのユーザー ID。

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
ja_JP: 注文者のユーザー ID。ゲストの場合は0。

en: User ID.
ja_JP: ユーザー ID。

en: User Name
ja_JP: ユーザー名

en: User agent of the customer.
ja_JP: 顧客のユーザーエージェント

en: User email
ja_JP: ユーザーのメールアドレス

en: User is missing.
ja_JP: ユーザーが指定されていません。

en: User name of the downloader.
ja_JP: ダウンローダーのユーザー名。

[ctx: User role]
en: Customer
ja_JP: 顧客

[ctx: User role]
en: Shop manager
ja_JP: ショップ運営者

en: User&#8217;s WooCommerce access to purchased downloads data.
ja_JP: ユーザーの購入済みダウンロードデータへの WooCommerce アクセス。

en: User&#8217;s WooCommerce customer data.
ja_JP: ユーザーの WooCommerce 顧客データ

en: User&#8217;s WooCommerce orders data.
ja_JP: ユーザーの WooCommerce 注文データ。

en: User&#8217;s WooCommerce payment tokens data.
ja_JP: ユーザーの WooCommerce 決済トークンデータ。

en: User&#8217;s WooCommerce purchased downloads data.
ja_JP: ユーザーの WooCommerce 購入済みダウンロードデータ。

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username is required.
ja_JP: ユーザー名は必須です。

en: Username isn't editable.
ja_JP: ユーザー名は編集できません。

en: Username or email
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレス

en: Username or email address
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレス

en: Username.
ja_JP: ユーザー名。

en: Username: %s
ja_JP: ユーザー名: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
ja_JP: 送料無料にする最低購入金額 (上の項目が有効時)。

en: Uses much more performant queries to update the lookup table, but may not be compatible with some extensions.
ja_JP: パフォーマンスがより高いクエリーを使用しルックアップテーブルを更新しますが、一部の拡張機能と互換性がない可能性があります。

en: Usulután
ja_JP: ウスルタン

en: Utah
ja_JP: ユタ州

en: Uthai Thani
ja_JP: ウタイターニー

en: Uttar Pradesh
ja_JP: ウッタル・プラデーシュ州

en: Uttaradit
ja_JP: ウッタラディット

en: Uttarakhand
ja_JP: ウッタラーカンド

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Uzbekistani som
ja_JP: ウズベキスタン・ソム

en: Uíge
ja_JP: ウイジェ

en: Uşak
ja_JP: ウシャク

en: VAT
ja_JP: 付加価値税 (VAT)

en: Valais
ja_JP: ヴァレー

en: Valdesia
ja_JP: バルデシア

en: Valencia
ja_JP: バレンシア

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
ja_JP: 認証エラー: PayPal IPN レスポンスの応答元メールアドレス (%s) が異なります。

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
ja_JP: 検証エラー: PayPal の金額が一致していません (合計%s)。

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
ja_JP: 検証エラー: PayPal の金額が一致していません (総額: %s)。

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
ja_JP: 検証エラー: PayPal の貨幣設定と合いませんでした。(code %s)

en: Valladolid
ja_JP: バリャドリッド

en: Valle
ja_JP: ヴァレ

en: Valle del Cauca
ja_JP: バジェデルカウカ

en: Valparaíso
ja_JP: バルパライソ

en: Value
ja_JP: 値

en: Value (required)
ja_JP: 値 (必須)

en: Value of the Cost of Goods Sold for the order item.
ja_JP: 注文アイテムの売上原価の値。

en: Value of the coupon.
ja_JP: クーポンの価値。

en: Value of the metadata.
ja_JP: メタデータの値。

en: Value of the stat. Returns null if the stat does not exist or cannot be loaded.
ja_JP: 統計値。統計情報がない場合や読み込めない場合は null を返します。

en: Value of type %s was posted to the order attribution callback
ja_JP: タイプ%sの値が注文の属性コールバックにポストされました

en: Value(s)
ja_JP: 値

en: Van
ja_JP: バン

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Vanuatu vatu
ja_JP: バヌアツ・バツ

en: Varaždin County
ja_JP: ヴァラジュディン郡

en: Varese
ja_JP: ヴァレーゼ

en: Variable product
ja_JP: バリエーションのある商品

en: Variation #%1$s of %2$s
ja_JP: %2$s のバリエーション #%1$s

en: Variation ID, if applicable.
ja_JP: バリエーションID、該当する場合。

en: Variation ID.
ja_JP: バリエーション ID。

en: Variation ID:
ja_JP: バリエーション ID:

en: Variation URL.
ja_JP: バリエーションURL

en: Variation attribute name.
ja_JP: バリエーション属性名。

en: Variation attribute value.
ja_JP: バリエーション属性値。

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
ja_JP: 次のバリエーションはインポートできません。親 ID が見つからないか、親がまだ存在していません。

en: Variation cannot be imported: Parent product cannot be a product variation
ja_JP: 次のバリエーションはインポートできません。親製品は製品の種類に指定できません

en: Variation description.
ja_JP: バリエーションの説明。

en: Variation details
ja_JP: バリエーション詳細

en: Variation dimensions.
ja_JP: バリエーションの大きさ

en: Variation height (%s).
ja_JP: バリエーションの高さ (%s)

en: Variation image data.
ja_JP: バリエーション画像データ。

en: Variation length (%s).
ja_JP: バリエーションの長さ (%s)。

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
ja_JP: バリエーションの表示順(バリエーション一覧の表示順に依存)

en: Variation options
ja_JP: バリエーションオプション

en: Variation price (required)
ja_JP: 変動価格 (必須)

en: Variation regular price.
ja_JP: バリエーションの標準価格

en: Variation sale price.
ja_JP: バリエーションのセール価格。

en: Variation status.
ja_JP: バリエーションステータス。

en: Variation weight (%s).
ja_JP: バリエーションの重量 (%s)。

en: Variation width (%s).
ja_JP: バリエーションの幅 (%s)。

en: Variations
ja_JP: バリエーション

en: Variations (and their attributes) that do not have prices will not be shown in your store.
ja_JP: バリエーション (とその属性) は、価格情報がない場合、ストアに表示されません。

en: Variations Sold
ja_JP: 販売したバリエーション

en: Variations detailed reports.
ja_JP: バリエーションの詳細レポート。

en: Varna
ja_JP: バルナ

en: Vas
ja_JP: ヴァシュ県

en: Vaslui
ja_JP: ヴァスルイ

en: Vatican
ja_JP: バチカン

en: Vaud
ja_JP: ヴォー

en: Vaupés
ja_JP: バウペス

en: Veliko Tarnovo
ja_JP: ベリコチルノボ

en: Venezia
ja_JP: ヴェネツィア

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Venezuelan bol&iacute;var
ja_JP: ベネズエラ・ボリバル

en: Venezuelan bol&iacute;var (2008–2018)
ja_JP: ベネズエラボリバル (2008～2018)

en: Veracruz
ja_JP: ベラクルス

en: Veraguas
ja_JP: ベラグアス

en: Verbano-Cusio-Ossola
ja_JP: ヴェルバーノ・クジオ・オッソラ

en: Vercelli
ja_JP: ヴェルチェッリ

en: Verification completed.
ja_JP: 検証が完了しました。

en: Verify
ja_JP: 認証

en: Verify base database tables
ja_JP: 基本データベーステーブルを確認

en: Verify database
ja_JP: データベースを確認

en: Verify if all base database tables are present.
ja_JP: データベーステーブルがすべてそろっているかどうかを確認します。

en: Verifying database... One or more tables are still missing:
ja_JP: データベースを確認しています... 次のとおり依然として不足しているテーブルがあります。

en: Vermont
ja_JP: バーモント州

en: Verona
ja_JP: ヴェローナ

en: Versatile charm
ja_JP: 多彩な魅力

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Version %s is <strong>available</strong>.
ja_JP: バージョン%sが<strong>利用できます</strong>。

en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
ja_JP: バージョン%sが<strong>利用できます。</strong>この更新を有効にするには、購読を新しく<strong>購入</strong>する必要があります。

en: Version of WooCommerce which last updated the order.
ja_JP: 注文を最後に更新した WooCommerce のバージョン。

en: Version:
ja_JP: バージョン:

en: Very poor
ja_JP: 悪い

en: Veszprém
ja_JP: ヴェスプレーム

en: Vibo Valentia
ja_JP: ヴィボ・ヴァレンツィア

en: Vicenza
ja_JP: ヴィチェンツァ

en: Vichada
ja_JP: ビチャダ

en: Victoria
ja_JP: ビクトリア

en: Vidin
ja_JP: ビジン

en: Vientiane
ja_JP: ヴィエンチャン

en: Vientiane Province
ja_JP: ヴィエンチャン県

en: Vietnam
ja_JP: ベトナム

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
ja_JP: ベトナム・ドン

en: View
ja_JP: 表示

en: View &amp; Customize
ja_JP: 表示とカスタマイズ

en: View Action
ja_JP: アクションの表示

en: View WooCommerce API docs
ja_JP: WooCommerce API ドキュメントを表示

en: View WooCommerce documentation
ja_JP: WooCommerce ドキュメントを表示

en: View WooCommerce settings
ja_JP: WooCommerce 設定を表示

en: View affected templates
ja_JP: 影響を受けるテンプレートの表示

en: View all
ja_JP: すべて表示

en: View and manage coupons
ja_JP: クーポンを表示・管理

en: View and manage customers
ja_JP: お客様を表示・管理

en: View and manage orders and sales reports
ja_JP: 注文と売上レポートを表示・管理

en: View and manage products
ja_JP: 商品を表示・管理

en: View cart
ja_JP: お買い物カゴを表示

en: View coupon
ja_JP: クーポンを表示

en: View coupons
ja_JP: クーポンを表示

en: View customers
ja_JP: お客様を表示

en: View full-screen image gallery
ja_JP: フルスクリーン画像ギャラリーを表示

en: View import log
ja_JP: インポート履歴を表示

en: View order
ja_JP: 注文を表示

en: View order %s
ja_JP: 注文%sを表示

en: View order number %s
ja_JP: 注文番号 %s を表示

en: View order: %s
ja_JP: 注文を表示: %s

en: View orders
ja_JP: 注文を表示

en: View orders and sales reports
ja_JP: 注文と売上レポートを表示

en: View other orders &rarr;
ja_JP: その他の注文を表示する &rarr;

en: View product
ja_JP: 商品を表示

en: View product form
ja_JP: 商品フォームを表示

en: View product forms
ja_JP: 商品フォームを表示

en: View products
ja_JP: 商品を表示

en: View products in the &ldquo;%s&rdquo; group
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo; グループの商品を表示

en: View progress &rarr;
ja_JP: 進捗を表示 &rarr;

en: View progress →
ja_JP: 進捗を表示 =>

en: View report
ja_JP: レポートを表示

en: View tax rates
ja_JP: 税率を表示

en: View template
ja_JP: テンプレートを表示

en: View/Edit
ja_JP: 表示/編集

en: Viewing log file %s
ja_JP: ログファイル %s を表示中

en: Views
ja_JP: 表示回数

en: Vihiga
ja_JP: ヴィヒガ

en: Vinnychchyna
ja_JP: ヴィーンヌィツャ州

en: Virgin Islands (British)
ja_JP: バージン諸島 (英領)

en: Virgin Islands (US)
ja_JP: バージン諸島 (米領)

en: Virginia
ja_JP: バージニア州

en: Virovitica-Podravina County
ja_JP: ヴィロヴィティツァ＝ポドラヴィナ郡

en: Virtual
ja_JP: バーチャル

en: Virtual products are intangible and are not shipped.
ja_JP: バーチャル商品は無形のため、発送されません。

en: Visibility
ja_JP: 表示状態

en: Visibility in catalog
ja_JP: カタログでの表示

en: Visible on the product page
ja_JP: 商品ページ上に表示

en: Visit %s admin area:
ja_JP: %s の管理エリア:

en: Visit Dashboard
ja_JP: ダッシュボードを表示

en: Visit Store
ja_JP: 店舗へ移動

en: Visit WooCommerce.com to learn more about <a href="%1$s" target="_blank">getting started</a>.
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">開始方法の詳細</a>については、WooCommerce.com を参照してください。

en: Visit community forums
ja_JP: コミュニティフォーラムにアクセス

en: Visit new location
ja_JP: 新しい場所に移動

en: Visit plugin homepage
ja_JP: プラグインのホームページへ移動

en: Visit premium customer support
ja_JP: プレミアムカスタマーサポートへ移動

en: Visit product category %1$s
ja_JP: 商品カテゴリー「%1$s」にアクセス

en: Visit the theme marketplace
ja_JP: テーママーケットプレイスにアクセス

en: Visitors
ja_JP: 訪問者

en: Viterbo
ja_JP: ヴィテルボ

en: Viva.com Standard Checkout
ja_JP: Viva.com の標準的な購入手続き

en: Viva.com is a European payments solution that allows you to accept payments in 24 countries and multiple currencies.
ja_JP: Viva.com は欧州の支払いソリューションで、24か国で複数の通貨での支払いを受け取れます。

en: Vlorë
ja_JP: ヴロラ

en: Volta
ja_JP: ボルタ

en: Volyn
ja_JP: ヴォルィーニ州

en: Vrancea
ja_JP: ヴランチャ

en: Vratsa
ja_JP: ブラーツァ

en: Vukovar-Srijem County
ja_JP: ヴコヴァル＝スリイェム郡

en: Vâlcea
ja_JP: ヴルチャ

en: WARNING: The product attributes lookup table regeneration process was aborted.
ja_JP: 警告: この商品属性ルックアップテーブルの再生成は中止されました。

en: WC database version.
ja_JP: WC データベースバージョン。

en: Waikato
ja_JP: ワイカト

en: Wajir
ja_JP: ワジル

en: Wakayama
ja_JP: 和歌山県

en: Wake Island
ja_JP: ウェーク島

en: Wakiso
ja_JP: ワキソ

en: Wallis and Futuna
ja_JP: ウォリス・フツナ

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warning: Sale prices will be removed if they are not lower than regular prices.
ja_JP: 警告: セール価格は通常価格よりも低く設定されていないと削除されます。

en: Was onboarding completed or skipped?
ja_JP: オンボーディングは完了しましたか ? またはスキップしますか ?

en: Washington
ja_JP: ワシントン州

en: Watch tutorial
ja_JP: チュートリアルを視聴

en: Waterford
ja_JP: ウォーターフォード

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
ja_JP: 当サイトでは、PayPal を利用した支払いをご利用いただけます。その場合、支払いを処理する際に、決済処理やサポートに必要な情報 (合計購入金額や請求先情報など) を含め、データの一部が PayPal に渡されることになります。

en: We collect information about you during the checkout process on our store.
ja_JP: WordPress.com ストアでの購入処理中にお客様の情報を収集します。

en: We couldn't find a subscription for this product.
ja_JP: この製品ではサブスクリプションが見つかりませんでした。

en: We encountered an SSL error. Please ensure your site supports TLS version 1.2 or above.
ja_JP: SSL エラーが発生しました。 サイトが TLS バージョン1.2以上に対応していることを確認してください。

en: We generally store information about you for as long as we need the information for the purposes for which we collect and use it, and we are not legally required to continue to keep it. For example, we will store order information for XXX years for tax and accounting purposes. This includes your name, email address and billing and shipping addresses.
ja_JP: 通常、お客様に関する情報は、特定の用途で収集した情報がその目的のために必要となる限り保管します。不要になった情報を保管し続けることは、法律上義務付けられていません。例えば、注文情報は税金および会計目的で XXX 年間保管します。この情報には、お客様の名前、メールアドレス、請求先住所、お届け先住所が含まれます。

en: We have created a sample draft Refund and Returns Policy page for you. Please have a look and update it to fit your store.
ja_JP: 下書きの返金および返品ポリシーページのサンプルを作成してあります。 内容を確認し、自分のストアに合わせて更新してください。

en: We have finished processing your order.
ja_JP: 注文の処理が完了しました。

en: We hope to see you again soon.
ja_JP: またのご利用をお待ちしております。

en: We look forward to fulfilling your order soon.
ja_JP: 間もなくご注文の手配が開始されます。

en: We look forward to seeing you soon.
ja_JP: またのご利用をお待ちしております。

en: We noticed that there was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again and enjoy all the advantages of having the plugins connected to your store! Sorry for the inconvenience. The "Jetpack" and "WooCommerce Shipping & Tax" plugins will be installed & activated for free.
ja_JP: Jetpack と WooCommerce Shipping & Tax のインストール中に問題が発生しました。 もう一度お試しのうえ、ストアにプラグインを接続するさまざまなメリットをご活用ください。 ご不便をおかけして申し訳ございません。 「Jetpack」と「WooCommerce Shipping & Tax」のプラグインは、無料でインストールおよび有効化できます。

en: We recently asked you if you wanted more information about WooPayments. Run your business and manage your payments in one place with the solution built and supported by WooCommerce.
ja_JP: WooPayments の追加情報を希望するかどうかをお聞きしました。 WooCommerce によって構築されサポートされているソリューションで、ビジネスの運営と決済の管理をすべて一箇所で行うことができます。

en: We recommend using ShipStation to save time at the post office by printing your shipping labels at home. Try ShipStation free for 30 days.
ja_JP: 郵便局で時間を節約するため、ShipStation を使って配送ラベルを自宅で印刷することをおすすめします。ShipStation は30日間無料でご利用いただけます。

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
ja_JP: 当社は、お客様への注文およびストアサービスの提供をサポートするサードパーティと情報を共有します。例 --

en: We show contextual suggestions for official extensions that may be helpful to your store.
ja_JP: このストアに役立つかもしれない公式拡張機能について、コンテクストに沿った提案を表示しています。

en: We strongly recommend creating a backup of your site before updating.
ja_JP: 更新する前に、サイトをバックアップすることを強くおすすめします。

en: We use only the highest-quality materials in our products, ensuring that they look great and last for years to come.
ja_JP: 当社の商品には最高品質の材料のみを使用しているため、見栄えがよく、長持ちします。

en: We were unable to process your order, please try again.
ja_JP: 注文を更新できませんでした。もう一度やり直してください。

en: We were unable to verify the email address you provided. Please try again.
ja_JP: 入力されたメールアドレスを確認できませんでした。 もう一度お試しください。

en: We will also store comments or reviews, if you choose to leave them.
ja_JP: ご希望に応じて、コメントやレビューも保管します。

en: We'll use %1$s for product weight and %2$s for product dimensions.
ja_JP: 商品の重量には%1$sを使用し、商品の寸法には%2$sを使用します。

en: We're here for you — get tips, product updates, and inspiration straight to your mailbox.
ja_JP: ヒント、プロダクト最新情報、インスピレーションをメールで直接お届けします。

en: We've created two Shipping Zones - for %s and for the rest of the world. Below you can set Flat Rate shipping costs for these Zones or offer Free Shipping.
ja_JP: %sとその他の地域向けの2つの配送ゾーンを作成しました。以下でこれらのゾーンに対し、定額配送料金を設定するか、無料配送を提供できます。

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
ja_JP: より簡単に管理できるようにしました。これから WooCommerce プラグインの拡張機能メニューから WooCommerce のすべての購入を直接管理できます。今すぐ機能拡張を<a href="%s">表示して管理</a>してください。

en: Web admin
ja_JP: Web 管理者

en: Webhook actions
ja_JP: Webhook 処理

en: Webhook created on %s
ja_JP: %sで作成された Webhook

[ctx: Webhook created on date parsed by DateTime::format]
en: M d, Y @ h:i A
ja_JP: Y年n月j日 g:i A

en: Webhook created successfully.
ja_JP: Webhook の作成が成功しました。

en: Webhook data
ja_JP: Webhook データ

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
ja_JP: Webhook 配信 URL は、http:// または https:// で始まる有効な URL でなければなりません。

en: Webhook delivery URL.
ja_JP: Webhook 配信 URL。

en: Webhook event.
ja_JP: Webhook イベント。

en: Webhook resource.
ja_JP: Webhook リソース。

en: Webhook status must be valid.
ja_JP: Webhook のステータスは有効でなければなりません。

en: Webhook status.
ja_JP: Webhook ステータス

en: Webhook topic is required and must be valid.
ja_JP: Webhook トピックは必須であり、有効である必要があります。

en: Webhook topic must be valid.
ja_JP: Webhook トピックは有効でなければなりません。

en: Webhook topic unknown. Please select a valid topic.
ja_JP: Webhook トピックが不明です。有効なトピックを選択してください。

en: Webhook topic.
ja_JP: Webhook トピック。

en: Webhook updated successfully.
ja_JP: Webhook の更新が完了しました。

en: Webhooks
ja_JP: Webhook

en: Webhooks are event notifications sent to URLs of your choice. They can be used to integrate with third-party services which support them.
ja_JP: Webhooks は、あなたが選択した URL に送信されるイベント通知です。それらは、それらをサポートするサードパーティのサービスと統合するために使用できます。

en: Webhooks do not support trashing.
ja_JP: Webhooks はゴミ箱機能がありません。

en: Week(s)
ja_JP: 週

en: Weight
ja_JP: 重さ

en: Weight (%s)
ja_JP: 重量 (%s)

en: Weight in decimal form
ja_JP: 10進表記の重量

en: Weight unit
ja_JP: 重量単位

en: Welcome to
ja_JP: ようこそ

en: Welcome to the store
ja_JP: ストアへようこそ

en: Welcome to {site_title}
ja_JP: ようこそ {site_title} へ

en: Wellington
ja_JP: ウェリントン

en: West African CFA franc
ja_JP: 西アフリカ CFA フラン

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
ja_JP: 西アーザルバーイジャーン (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
ja_JP: 西ベンガル州

en: West Coast
ja_JP: ウェストコースト

en: West Greece
ja_JP: 西ギリシャ

en: West Macedonia
ja_JP: 西マケドニア

en: West Panamá
ja_JP: 西パナマ

en: West Pokot
ja_JP: ウェストポーコット

en: West Virginia
ja_JP: ウェストバージニア州

en: Western
ja_JP: 西

en: Western Australia
ja_JP: 西オーストラリア州

en: Western Cape
ja_JP: 西ケープ州

en: Western North
ja_JP: ウエスタンノース

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: Westmeath
ja_JP: ウェストミーズ

en: Westmoreland
ja_JP: ウェストモーランド

en: Wexford
ja_JP: ウェックスフォード

en: We’ll also use cookies to keep track of cart contents while you’re browsing our site.
ja_JP: 当社では、サイトの閲覧中にお買い物カゴの内容を追跡するために Cookie も使用しています。

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
ja_JP: 現地配送に使用する郵便番号

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
ja_JP: 商品受け取りに使用する郵便番号

en: What currency do you accept payments in?
ja_JP: どの通貨で支払いを受け取りますか ?

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
ja_JP: カタログに表示される価格の通貨と支払いの時に使う通貨。

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
ja_JP: 現地配送に追加する手数料。無料選択時は無視されます。無効にするには空白にします。

en: What is PayPal?
ja_JP: PayPal (ペイパル) とは

en: What makes this product unique? What are its most important features? Enrich the product page by adding rich content using blocks.
ja_JP: この商品の特徴は何ですか ? 最も重要な機能は何ですか ? ブロックを使用してリッチコンテンツを追加すると、商品ページを充実させることができます。

en: What our customers say
ja_JP: お客様の声

en: What running the tool will do.
ja_JP: ツールが実行する処理内容。

en: What type of products do you plan to sell?
ja_JP: どんな商品の販売を検討してますか ?

en: What we collect and store
ja_JP: 収集して保管する情報

en: What we share with others
ja_JP: 当社が関係者と共有する情報

en: What would you like to charge for flat rate shipping?
ja_JP: 一律送料には何を含めますか。

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
ja_JP: 複数のクーポンを適用する場合、最初のクーポンをすべての価格に適用し、第二のクーポンは割引された価格などに適用されます。

en: When checked, customers will be able to purchase only 1 item in a single order. This is particularly useful for items that have limited quantity, like art or handmade goods.
ja_JP: オンにすると、1回の注文につき1商品に購入が制限されます。 アートやハンドメイドグッズなど、数量が限られている商品で特に役に立ちます。

en: When handling an %s, should access to downloadable files be revoked and download logs cleared?
ja_JP: %sを処理する場合、ダウンロード可能なファイルにアクセスして取り消し、ダウンロードログをクリアする必要がありますか ?

en: When handling an %s, should personal data within orders be retained or removed?
ja_JP: %sを処理する場合、注文内の個人データを保持または削除する必要がありますか ?

en: When limiting response using after/before, which date column to compare against.
ja_JP: より後 / より前を使用して応答を制限する場合、どの日付カラムを基準にするか。

en: When out of stock
ja_JP: 在庫切れになった時点

en: When product stock reaches this amount the stock status will change to "out of stock" and you will be notified via email. This setting does not affect existing "in stock" products.
ja_JP: 商品の在庫数がこの量に達すると、在庫状況は「在庫不足」に変更され、メールを介して通知されます。この設定は既存の「在庫」商品には影響しません。

en: When product stock reaches this amount you will be notified by email. It is possible to define different values for each variation individually. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
ja_JP: 商品の在庫数がこの数量に達すると、メールにより通知が届きます. It is possible to define different values for each variation individually. The shop default value can be set in Settings >「商品」>「在庫」。

en: When product stock reaches this amount you will be notified via email.
ja_JP: 商品の在庫数がこの量に達すると、メールを介して通知されます。

en: When true, email a link to download the export to the requesting user.
ja_JP: 条件を満たす場合、リクエストしているユーザーにダウンロード用リンクをメールします。

en: When true, refunded items are restocked.
ja_JP: true の場合、払い戻されたアイテムは在庫に戻ります。

en: When true, the payment gateway API is used to generate the refund.
ja_JP: true の場合、払い戻しを生成するために支払いゲートウェイ API が使用されます。

en: When variation stock reaches this amount you will be notified by email. The default value for all variations can be set in the product Inventory tab. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
ja_JP: バリエーションの在庫数がこの数量に達すると、メールにより通知が届きます. The default value for all variations can be set in the product Inventory tab. The shop default value can be set in Settings > 「商品」>「在庫」。

en: When viewing a brand archive, show the current brands description.
ja_JP: ブランドのアーカイブを表示する際、現在のブランドの説明を表示させます。

en: When you purchase from us, we’ll ask you to provide information including your name, billing address, shipping address, email address, phone number, credit card/payment details and optional account information like username and password. We’ll use this information for purposes, such as, to:
ja_JP: 当サイトから購入される際、お客様の名前、請求先住所、お届け先住所、メールアドレス、電話番号、クレジットカード/支払い情報と、必要に応じてアカウント情報 (ユーザー名とパスワードなど) を提供していただきます。この情報を使用する目的には、以下が含まれます。

en: When you receive a new order, it will appear here.
ja_JP: 新規注文を受け取った際、ここに表示されます。

en: Where is your store based?
ja_JP: 店舗地域 (国)

en: Whether an order can be edited.
ja_JP: 注文が編集可能かどうか。

en: Whether an order needs payment, based on status and order total.
ja_JP: ステータスと注文合計に基づいて注文の決済が必要かどうか。

en: Whether an order needs processing before it can be completed.
ja_JP: 完了前に注文の処理が必要かどうか。

en: Whether or not a user can request to be reminded about the note.
ja_JP: ユーザーがメモに関するリマインドをリクエストできるかどうか。

en: Whether or not plugins step in core profiler was skipped.
ja_JP: コアプロファイラーのプラグインステップがスキップされたかどうか。

en: Whether or not the marketing channel is set up.
ja_JP: マーケティングチャネルが設定されているかどうか。

en: Whether or not the profile was completed.
ja_JP: プロフィールの完成・未完成の別。

en: Whether or not the profile was skipped.
ja_JP: プロフィールがスキップされたかどうか。

en: Whether or not the store was connected to WooCommerce.com during the extension flow.
ja_JP: 拡張機能の実行中にストアが WooCommerce.com に連携されていたかどうか。

en: Whether or not this is a compound rate.
ja_JP: どうであろうと、これが混合率です。

en: Whether or not this store agreed to receiving marketing contents from WooCommerce.com.
ja_JP: このストアが WooCommerce.com からのマーケティングコンテンツの受信に同意しているかどうか。

en: Whether or not this store country is set via onboarding profiler.
ja_JP: このストアの国名がオンボーディングプロファイラーで設定されているかどうか。

en: Whether or not this store was setup for a client.
ja_JP: このストアが顧客向けにセットアップされたかどうか。

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
ja_JP: どうであろうと、この税率も出荷に適用されます。

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
ja_JP: WordPress マルチサイトを有効化しているかどうか。

en: Whether the coupon grants free shipping or not.
ja_JP: グーポンにより無料配送が提供されるかどうか。

en: Whether the onboarding process happens in test mode (aka sandbox or test-drive).
ja_JP: オンボーディングプロセスをテストモード (サンドボックスまたはテスト運用) で実施するかどうか。

en: Whether the onboarding process has been completed.
ja_JP: オンボーディングプロセスが完了したかどうか。

en: Whether the onboarding process has been started.
ja_JP: オンボーディングプロセスが開始されたかどうか。

en: Whether the payment method should be recommended as enabled or not.
ja_JP: 支払い方法の有効化を推奨するかどうか。

en: Whether the payment method should be required (and force-enabled) or not.
ja_JP: 支払い方法が必須 (および force-enabled) かどうか。

en: Whether the plugin can only be activated network-wide.
ja_JP: プラグインがサイトネットワーク全体のみで有効化できるかどうか。

en: Whether the product being updated is the last one in the loop
ja_JP: 更新中の商品がループ内の最後の商品であるかどうか

en: Whether the product is visible in the catalog
ja_JP: 商品がカタログに表示されているかどうか

en: Whether the provider has a payments processing account connected.
ja_JP: プロバイダーは支払い処理アカウントを接続しているかどうか。

en: Whether the provider is enabled for use on checkout.
ja_JP: プロバイダーが購入手続きでの使用で有効化されているかどうか。

en: Whether the provider is in dev mode. Having this true usually leads to forcing test payments.
ja_JP: プロバイダーは開発モードかどうか。 これが「true」の場合は通常、強制的に支払いのテストが行われます。

en: Whether the provider is in test mode for payments processing.
ja_JP: プロバイダーは支払い処理のテストモードかどうか。

en: Whether the provider needs setup.
ja_JP: プロバイダーはセットアップが必要かどうか。

en: Whether to bypass trash and force deletion.
ja_JP: ゴミ箱に入れずに強制的に削除するかどうか。

en: Whether to consider GMT post dates when limiting response by published or modified date.
ja_JP: 投稿日または変更日に基づきレスポンスを限定する際に、グリニッジ標準時の投稿日を考慮するかどうか。

en: Whether to create a new user account as part of order processing.
ja_JP: 注文処理の過程で新しいユーザーアカウントを作成するかどうか。

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
ja_JP: いずれの商品にも割り当てられていないリソースを非表示にするかどうか。

en: Which columns should be exported?
ja_JP: どの列をエクスポートしますか ?

en: Which features are disabled?
ja_JP: どの機能が無効になっていますか ?

en: Which features are enabled?
ja_JP: どの機能が有効になっていますか ?

en: Which product category should be exported?
ja_JP: どの商品カテゴリーをエクスポートしますか ?

en: Which product types should be exported?
ja_JP: どの商品タイプをエクスポートしますか ?

en: While you visit our site, we’ll track:
ja_JP: サイト訪問中は、以下の情報を追跡します。

en: Who on our team has access
ja_JP: 情報にアクセスできるチームメンバー

en: Wicklow
ja_JP: ウィックロー

en: Width
ja_JP: 幅

en: Width (%s)
ja_JP: 幅 (%s)

en: Wisconsin
ja_JP: ウィスコンシン州

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies – with no setup costs or monthly fees – and you can now accept in-person payments with the Woo mobile app.
ja_JP: WooPayments を使用すると、主要なカード、Apple Pay、100以上の通貨での支払いを、設定費用や毎月の料金なしで安全に受け取ることができます。Woo モバイルアプリでは、オフラインでの支払いを受け取れるようになりました。

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies. Track cash flow and manage recurring revenue directly from your store’s dashboard - with no setup costs or monthly fees.
ja_JP: WooPayments を使用すると、主要なカードや Apple Pay、100種類以上の通貨での支払いを安全に受け取ることができます。 ストアのダッシュボードからキャッシュフローの把握や定期的な収益の管理を直接行うことができ、設定料や月額費用はかかりません。

en: With a wide range of designer chairs to elevate your living space.
ja_JP: リビング空間をランクアップするデザイナーズチェアを豊富に取り揃えています。

en: With our blocks, you can select and display products, categories, filters, and more virtually anywhere on your site — no need to use shortcodes or edit lines of code. Learn more about how to use each one of them.
ja_JP: ブロックを使用すると、商品、カテゴリー、フィルターなどをサイト上のどこでも選択、表示できます。ショートコードを使用したり、コードを編集したりする必要はありません。 各ブロックの使用方法を参照してください。

en: With the release of WooCommerce 4.0, these reports are being replaced. There is a new and better Analytics section available for users running WordPress 5.3+. Head on over to the <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> or learn more about the new experience in the <a href="https://woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">WooCommerce Analytics documentation</a>.
ja_JP: WooCommerce 4.0のリリースに伴い、これらのレポートは置き換えられます。 WordPress 5.3以降をご利用の方のために、新しくて便利な「アナリティクス」セクションが用意されています。 <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> にアクセスするか、<a href="https://woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">WooCommerce Analytics ドキュメント</a>で新しいエクスペリエンスの詳細をご確認ください。

en: WooCommerce %1$s table creation failed. Does the %2$s user have CREATE privileges on the %3$s database?
ja_JP: WooCommerce %1$s テーブル作成が失敗しました。 %2$s ユーザーには %3$s データベースでの作成権限がありますか ?

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
ja_JP: WooCommerce &rsaquo; 設定ウィザード

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
ja_JP: WooCommerce API。consumer key にユーザー名を、consumer secret にパスワードを使います。

en: WooCommerce Admin has been disabled
ja_JP: WooCommerce Admin が無効化されています

en: WooCommerce Admin icon
ja_JP: WooCommerce Admin のアイコン

en: WooCommerce Blocks development mode requires files to be built. From the root directory, run %1$s to ensure your node version is aligned, run %2$s to install dependencies, %3$s to build the files or %4$s to build the files and watch for changes.
ja_JP: WooCommerce ブロック開発モードでは、ファイルをビルドする必要があります。 ルートディレクトリからノードバージョンが一致していることを確認する場合は %1$s、依存関係をインストールする場合は %2$s、ファイルをビルドする場合は %3$s、ファイルをビルドして変化を監視する場合は %4$s を実行します。

en: WooCommerce Brand Description
ja_JP: WooCommerce Brand の説明

en: WooCommerce Brand Layered Nav
ja_JP: WooCommerce Brand 階層化ナビ

en: WooCommerce Brand Thumbnails
ja_JP: WooCommerce Brand ポスター画像

en: WooCommerce Customer Data
ja_JP: WooCommerce の顧客データ

en: WooCommerce Customer Downloads
ja_JP: WooCommerce 顧客によるダウンロード

en: WooCommerce Customer Orders
ja_JP: WooCommerce 顧客による注文

en: WooCommerce Customer Payment Tokens
ja_JP: WooCommerce 顧客決済トークン

en: WooCommerce Endpoint
ja_JP: WooCommerce エンドポイント

en: WooCommerce Endpoints
ja_JP: WooCommerce エンドポイント

en: WooCommerce Extensions
ja_JP: WooCommerce エクステンション

en: WooCommerce Helper
ja_JP: WooCommerce ヘルパー

en: WooCommerce Legacy REST API package
ja_JP: WooCommerce レガシー REST API パッケージ

en: WooCommerce Network Orders
ja_JP: WooCommerce ネットワークでの注文

en: WooCommerce Onboarding
ja_JP: WooCommerce 開始手順

en: WooCommerce Product Elements
ja_JP: WooCommerce 商品要素

en: WooCommerce Recent Reviews
ja_JP: WooCommerce 最近のレビュー

en: WooCommerce Services
ja_JP: WooCommerce サービス

en: WooCommerce Services icon
ja_JP: WooCommerce サービスアイコン

en: WooCommerce Setup
ja_JP: WooCommerce 設定

en: WooCommerce Shipping
ja_JP: WooCommerce の送料

en: WooCommerce Status
ja_JP: WooCommerce ステータス

en: WooCommerce Store Identifier.
ja_JP: WooCommerce ストア識別子。

en: WooCommerce Subscriptions allows you to introduce a variety of subscriptions for physical or virtual products and services. Create product-of-the-month clubs, weekly service subscriptions or even yearly software billing packages. Add sign-up fees, offer free trials, or set expiration periods.
ja_JP: WooCommerce Subscriptions によって多数の物品、バーチャル商品、サービスの多様な定期購入を導入できます。 月額会員、週単位のサービス定期購入のほか、年単位のソフトウェア料金請求パッケージまで設定できます。 登録料金の追加、無料試験期間の提供、有効期間の設定もできます。

en: WooCommerce Tax
ja_JP: WooCommerce 101

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
ja_JP: webhook に関連付けられている WooCommerce のアクション名。

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. <a href="%s" target="_blank">Additional payment methods</a> can be installed later.
ja_JP: WooCommerce はオンラインとオフラインの両方の支払いに対応できます。<a href="%s" target="_blank">その他の支払い方法</a>を後でインストールできます。

en: WooCommerce database update
ja_JP: WooCommerce データ更新

en: WooCommerce database update complete. Thank you for updating to the latest version!
ja_JP: WooCommerce のデータの更新が完了しました。ありがとうございます。最新バージョンに更新しました。

en: WooCommerce database update done
ja_JP: WooCommerce データベースの更新完了

en: WooCommerce database update in progress
ja_JP: WooCommerce データベースを更新中

en: WooCommerce database update required
ja_JP: WooCommerce データベースの更新が必要です

en: WooCommerce database version
ja_JP: WooCommerce データベースバージョン

en: WooCommerce endpoints
ja_JP: WooCommerce エンドポイント

en: WooCommerce extensions
ja_JP: WooCommerce 拡張機能

en: WooCommerce has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
ja_JP: WooCommerce が更新されました。快適にご利用いただくために、お使いのデータベースを最新バージョンに更新する必要があります。

en: WooCommerce has detected that some of your active plugins are incompatible with currently enabled WooCommerce features. Please <a>review the details</a>.
ja_JP: アクティブなプラグインの一部に現在有効になっている WooCommerce 機能との互換性がないことが WooCommerce によって検知されました。 <a>詳細をご確認</a>ください。

en: WooCommerce installed the Legacy REST API plugin but failed to activate it, see context for more details.
ja_JP: WooCommerce はレガシー REST API プラグインをインストールしましたが、有効化できませんでした。詳細についてはコンテキストを参照してください。

en: WooCommerce is updating product data in the background
ja_JP: WooCommerce はバックグラウンドで商品データを更新しています

en: WooCommerce is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
ja_JP: WooCommerce はバックグラウンドでデータベースを更新しています。データベースの更新にはしばらく時間がかかる場合があります。

en: WooCommerce pages
ja_JP: WooCommerce ページ

en: WooCommerce pages.
ja_JP: WooCommerce ページ。

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
ja_JP: WooCommerce プラグインは更新情報を確認するためにこの通信方法を使っているかもしれません。

en: WooCommerce products (CSV)
ja_JP: WooCommerce 商品 (CSV)

en: WooCommerce settings
ja_JP: WooCommerce 設定

en: WooCommerce status
ja_JP: WooCommerce ステータス

en: WooCommerce support
ja_JP: WooCommerce サポート (英語)

en: WooCommerce tax rates (CSV)
ja_JP: WooCommerce Tax Rates (CSV)

en: WooCommerce transients
ja_JP: 暫定的な WooCommerce

en: WooCommerce version
ja_JP: WooCommerce バージョン

en: WooCommerce version.
ja_JP: WooCommerce バージョン。

en: WooCommerce webhooks that use the Legacy REST API are unsupported
ja_JP: レガシー REST API を使用する WooCommerce Webhook はサポートされていません

en: WooCommerce.com Usage Tracking Documentation
ja_JP: WooCommerce.com 利用状況の追跡に関するドキュメンテーション

en: WooCommerce.com support
ja_JP: WooCommerce.com サポート

en: Woohoo, %1$s was your record day for sales! Net sales was %2$s beating the previous record of %3$s set on %4$s.
ja_JP: おめでとうございます、%1$sに記録的な売上を達成しました ! 純売上高は%2$sで、%4$sに達成した記録の%3$sを上回りました。

[ctx: Word count type. Do not translate!]
en: words
ja_JP: characters_including_spaces

en: WordPress address (URL)
ja_JP: WordPress アドレス (URL)

en: WordPress debug mode
ja_JP: WordPress デバッグモード

en: WordPress environment
ja_JP: WordPress 環境

en: WordPress language.
ja_JP: WordPress の言語。

en: WordPress memory limit
ja_JP: WordPress メモリ制限

en: WordPress memory limit.
ja_JP: WordPress メモリ制限。

en: WordPress multisite
ja_JP: WordPress マルチサイト

en: WordPress posts storage (legacy)
ja_JP: WordPress 投稿ストレージ (旧)

en: WordPress requirements
ja_JP: WordPress 要件

en: WordPress version
ja_JP: WordPress バージョン

en: WordPress version.
ja_JP: WordPress バージョン。

en: WordPress.org project
ja_JP: WordPress.org プロジェクト

en: Wow your shoppers
ja_JP: 買い物客を驚かせる

en: Write
ja_JP: 書き込み

en: Write a long text, with at least 130 characters, to describe a product the business is selling
ja_JP: ビジネスが販売している商品について説明する、130文字以上の長いテキストを作成

en: Write a short title advertising a testimonial from a customer
ja_JP: お客様からの推薦文を宣伝する短いタイトルを作成

en: Write a short welcome message here
ja_JP: ここに短い歓迎メッセージを入力します

en: Write a text with approximately 130 characters, to describe a product the business is selling
ja_JP: ビジネスが販売している商品について説明する、約130文字のテキストを作成

en: Write a title with less than 20 characters for advertising the store
ja_JP: ストアを宣伝する20文字未満のタイトルを作成

en: Write a two words title for advertising the store
ja_JP: ストアを宣伝する2単語のタイトルを作成

en: Write just 4 words to advertise testimonials from customers
ja_JP: お客様からの推薦文の宣伝を4単語で作成

en: Write the testimonial from a customer with approximately 150 characters
ja_JP: お客様からの推薦文を約150文字で作成

en: Write title…
ja_JP: タイトルを入力...

en: Write-only keys do not prevent clients from seeing information about the entities they are updating.
ja_JP: 書き込み専用キーの場合でも、クライアントが更新中のエンティティに関する情報を表示できます。

en: Wrong response received from the Patterns Toolkit API: try again later.
ja_JP: Patterns Toolkit API から誤った応答を受信しました。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: Wyoming
ja_JP: ワイオミング州

en: Xaisomboun
ja_JP: サイソムブーン

en: Xiangkhouang
ja_JP: シエンクワーン

en: Xinjiang / 新疆
ja_JP: シンチアン / 新疆

en: Y/m/d
ja_JP: Y年m月d日

en: Yala
ja_JP: ヤーラ

en: Yalova
ja_JP: ヨロヴァ

en: Yamagata
ja_JP: 山形県

en: Yamaguchi
ja_JP: 山口県

en: Yamanashi
ja_JP: 山梨県

en: Yambol
ja_JP: ヤンボル

en: Yaracuy
ja_JP: ヤラクイ

en: Yards
ja_JP: ヤード

en: Yasothon
ja_JP: ヤソートーン

en: Yazd (یزد)
ja_JP: ヤズド (یزد)

en: Year
ja_JP: 年

en: Year(s)
ja_JP: 年

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Yemeni rial
ja_JP: イエメン・リアル

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes please
ja_JP: はい、お願いします

en: Yes please!
ja_JP: はい、お願いします !

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
ja_JP: はい、税込み価格を入力します

en: Yes, export all custom meta
ja_JP: はい、すべてのカスタムメタをエクスポートします

en: Yobe
ja_JP: ヨベ

en: Yoro
ja_JP: ヨロ

en: You added store details
ja_JP: ストアの詳細を追加しました

en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Field: %1$s
ja_JP: WooCommerce ProductForm フィールドの必須の引数が不足しています: %1$s

en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Section: %1$s
ja_JP: WooCommerce ProductForm セクションの必須の引数が不足しています: %1$s

en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Tab: %1$s
ja_JP: WooCommerce ProductForm タブの必須の引数が不足しています: %1$s

en: You are not allowed to make this request. Please make sure you are logged in.
ja_JP: このリクエストを行う権限がありません。 ログインしていることを確認してください。

en: You are paying for a guest order. Please continue with payment only if you recognize this order.
ja_JP: ゲストの注文の支払い手続きをしています。この注文に覚えがある場合のみ支払い手続きを続けてください。

en: You are viewing active plugins that are incompatible with currently enabled WooCommerce features.
ja_JP: 現在有効になっている WooCommerce 機能と互換性がない有効なプラグインを表示しています。

en: You are viewing the active plugins that are incompatible with the '%s' feature.
ja_JP: 「%s」機能と互換性がない有効なプラグインを表示しています。

en: You attempted to edit an order that does not exist. Perhaps it was deleted?
ja_JP: 存在しない注文の編集を試みました。 削除されている可能性があります。

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
ja_JP: このゾーン内の複数の配送方法を追加することができます。ゾーン内の顧客に使えるものだけが表示されます。

en: You can also:
ja_JP: 以下を行うこともできます:

en: You can manually run queued updates here.
ja_JP: こちらから手動で待機中の更新を実行できます。

en: You can now %1$sview your recent orders%4$s, manage your %2$sshipping and billing addresses%4$s, and edit your %3$spassword and account details%4$s.
ja_JP: %1$sお客様の最近の注文の表示%4$s、%2$s商品の送付先と請求書の送付先%4$sの管理、%3$sパスワードとアカウントの詳細%4$sの編集が可能になりました。

en: You can only have 1 %s in your cart.
ja_JP: %sは1つのみお買い物カゴに入れられます。

en: You can switch order data storage <strong>only when the posts and orders tables are in sync</strong>. There's currently %s order out of sync. | You can switch order data storage <strong>only when the posts and orders tables are in sync</strong>. There are currently %s orders out of sync.
ja_JP[0]: <strong>投稿テーブルと注文テーブルが同期している場合にのみ</strong>、注文データストレージを切り替えられます。 現在%s件の注文が同期されていません。

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
ja_JP: 商品が在庫切れのため、お買い物カゴに「%s」を追加できません。

en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d second. | You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d seconds.
ja_JP[0]: 新しい支払い方法は以前の支払い方法の後すぐには追加できません。%d秒間お待ちください。

en: You cannot add another "%s" to your cart.
ja_JP: お買い物カゴに「%s」をさらに追加することはできません。

en: You cannot add that amount of &quot;%1$s&quot; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
ja_JP: 在庫不足のため「%1$s」をお買い物カゴに追加することができません (在庫数 %2$s)。

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
ja_JP: お買い物カゴにその数を追加することはできません &mdash; 在庫は%1$s個あり、すでにお買い物カゴに%2$s個入っています。

en: You cannot add the same tax rate twice!
ja_JP: 二度同じ税率を追加することはできません !

en: You cannot edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ja_JP: このアイテムはゴミ箱にあるため編集できません。 復元してもう一度お試しください。

en: You created %s
ja_JP: 「%s」を作成しました

en: You do not have permission to access this page
ja_JP: このページにアクセスする権限がありません

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
ja_JP: 選択したユーザーに API キーを割り当てる権限がありません。

en: You do not have permission to edit API Keys
ja_JP: API キーを編集する権限がありません

en: You do not have permission to edit Webhooks
ja_JP: Webhook を編集する権限がありません

en: You do not have permission to edit this API Key
ja_JP: この API キーを編集する権限がありません

en: You do not have permission to edit this order
ja_JP: この注文を編集する権限がありません

en: You do not have permission to install plugins.
ja_JP: プラグインまたはテーマをインストールする権限がありません

en: You do not have permission to manage log entries.
ja_JP: ログエントリーを管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage log files.
ja_JP: ログファイルを管理する権限がありません。

en: You do not have permission to manage logging settings.
ja_JP: ログイン設定を管理する権限がありません。

en: You do not have permission to modify the list of approved directories for product downloads.
ja_JP: 商品のダウンロードに使用する承認済みディレクトリのリストを変更する権限がありません。

en: You do not have permission to revoke API Keys
ja_JP: API キーを取り消す権限がありません

en: You do not have permission to revoke this API Key
ja_JP: この API キーを取り消す権限がありません

en: You do not have permission to update Webhooks
ja_JP: Webhook を更新する権限がありません

en: You don&#8217;t have permission to do this.
ja_JP: この操作を行う権限がありません。

en: You don't have a subscription for <strong>%1$s</strong>. Subscribe to receive updates and streamlined support.
ja_JP: <strong>%1$s</strong> のサブスクリプションがありません。 サブスクリプション購読して、アップデートを受け取り効率的なサポートを利用しましょう。

en: You don't have permission to create a new order
ja_JP: 新規注文を作成する権限がありません

en: You don't have subscriptions for <strong>%1$s Woo extensions</strong>. Subscribe to receive updates and streamlined support.
ja_JP: <strong>%1$sWoo 拡張機能</strong>のサブスクリプションがありません。 サブスクリプション購読して、アップデートを受け取り効率的なサポートを利用しましょう。

en: You have <strong>%1$s Woo extension subscriptions</strong> expiring soon. <a href="%2$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ja_JP: <strong>%1$s件の Woo 拡張サブスクリプション</strong>がまもなく期限切れになります。 引き続きアップデートを受信して効率的なサポートを利用するには、<a href="%2$s">自動更新を有効化</a>します。

en: You have <strong>%1$s Woo extension subscriptions</strong> that expired. <a href="%2$s">Renew</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ja_JP: <strong>%1$s件の Woo 拡張サブスクリプション</strong>が期限切れです。 引き続きアップデートを受信して効率的なサポートを利用するには、<a href="%2$s">更新</a>します。

en: You have attempted to register a duplicate form %1$s with WooCommerce Form: %2$s
ja_JP: WooCommerce フォームで重複するフォーム %1$s を登録しようとしています: %2$s

en: You have installed a development version of WooCommerce which requires files to be built and minified. From the plugin directory, run <code>pnpm install</code> and then <code>pnpm --filter='@woocommerce/plugin-woocommerce' build</code> to build and minify assets.
ja_JP: ファイルをビルドしてミニファイする必要のある WooCommerce 開発バージョンをインストールしました。 プラグインディレクトリから、<code>pnpm install</code>、<code>pnpm --filter='@woocommerce/plugin-woocommerce' build</code> の順に実行し、アセットをビルドしてミニファイします。

en: You have not set up this type of address yet.
ja_JP: まだこのタイプの住所を設定していません。

en: You have received the following WooCommerce log message: | You have received the following WooCommerce log messages:
ja_JP[0]: 以下の WooCommerce ログメッセージを受信しました:

en: You have successfully connected your store to WooCommerce.com
ja_JP: WooCommerce.com とストアの連携を完了しました

en: You have successfully disconnected your store from WooCommerce.com
ja_JP: WooCommerce.com とストアの連携を切断しました

en: You have used this coupon %s in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
ja_JP: この購入手続き中に別のトランザクションでこのクーポン %s を使用したため、クーポンの使用制限に達しました。クーポンを削除してもう一度お試しください。

en: You may also like&hellip;
ja_JP: こちらもおすすめ&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
ja_JP: こちらの商品はいかがでしょうか &hellip;

en: You may be interested in…
ja_JP: こちらの商品はいかがでしょうか...

en: You may need to manually restore the item's stock.
ja_JP: 商品の在庫を手動で復元する必要があります。

en: You may want to switch to the database for log storage.
ja_JP: ログストレージのデータベースに切り替える必要があるかもしれません。

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
ja_JP: レビューを投稿するには%1$sログイン%2$sする必要があります。

en: You must be logged in to checkout.
ja_JP: 購入手続きを行うには、ログインしている必要があります。

en: You must be logged in to download files.
ja_JP: ファイルをダウンロードするにはログインが必要です。

en: You must enter a valid license key on the <a href="%1$s">MaxMind integration settings page</a> in order to use the geolocation service. If you do not need geolocation for shipping or taxes, you should change the default customer location on the <a href="%2$s">general settings page</a>.
ja_JP: 位置情報サービスを使用するには、<a href="%1$s">MaxMind連携設定ページ</a>で有効なライセンスキーを入力する必要があります。 送料や税金のために位置情報が必要ない場合は、<a href="%2$s">一般設定ページ</a>でデフォルトの顧客の場所を変更する必要があります。

en: You must supply an array of options and values.
ja_JP: オプションの配列と値を入力する必要があります。

en: You must supply an array of options.
ja_JP: オプションの配列を入力する必要があります。

en: You need WooCommerce 4.2 or newer to run this tool.
ja_JP: このツールを実行するには、WooCommerce 4.2以降が必要です。

en: You want your product catalog and images to look great and align with your brand. This guide will give you all the tips you need to get your products looking great in your store.
ja_JP: 商品のカタログと画像の見栄えを良くし、ブランドに合ったものにしたいとお考えですか。 このガイドでは、ストア内で商品の見栄えを良くするのに必要なすべてのヒントをご紹介します。

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
ja_JP: これを使ったあとに支払い方法を通して手動で払い戻しをする必要があります。

en: You're almost there! Once you complete store setup you can start receiving orders.
ja_JP: もうすぐです ! ストアの設定を完了したら、受注を開始できます。

en: You're invited to share your experience
ja_JP: エクスペリエンスを共有するよう招待されました

en: You're only one step away from getting paid. Verify your business details to start managing transactions with WooPayments.
ja_JP: あと1ステップで支払いを受けることができます。 ビジネスの詳細を確認して、WooPayments でトランザクションの管理を開始します。

en: You're ready to add products to your store.
ja_JP: 商品をストアに追加する準備が整いました。

en: You're ready to start selling!
ja_JP: 今すぐ販売を開始できます。

en: You've hit the 10 orders milestone! Look at you go. Browse some WooCommerce success stories for inspiration.
ja_JP: 0件の注文マイルストーンを達成しました ! 好調です。WooCommerce の成功事例を見て、インスピレーションを得てみませんか。

en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
ja_JP: CSV 内に、決められた順序で列を含める必要があります。%1$sここをクリックしてサンプルをダウンロードしてください%2$s。

en: Your Report Download
ja_JP: レポートのダウンロード

en: Your WooCommerce extension subscription is missing a payment method for renewal. <a href="%s">Add a payment method</a> to ensure you continue receiving updates and streamlined support. | Your WooCommerce extension subscriptions are missing a payment method for renewal. <a href="%s">Add a payment method</a> to ensure you continue receiving updates and streamlined support.
ja_JP[0]: WooCommerce 拡張機能のサブスクリプションに更新の支払い方法がありません。 引き続きアップデートを受信して効率的なサポートを利用するには、<a href="%s">支払い方法を追加</a>してください。

en: Your WooCommerce extension subscription is missing a payment method for renewal. Add a payment method to ensure you continue receiving updates and streamlined support. | Your WooCommerce extension subscriptions are missing a payment method for renewal. Add a payment method to ensure you continue receiving updates and streamlined support.
ja_JP[0]: WooCommerce 拡張機能のサブスクリプションに更新の支払い方法がありません。 引き続きアップデートを受信して効率的なサポートを利用するには、支払い方法を追加してください。

en: Your account has been successfully created
ja_JP: アカウントが作成されました

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address.
ja_JP: アカウントが作成され、お使いのメールアドレスにパスワードを送信しました。

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address.
ja_JP: アカウントが作成されました。お使いのメールアドレスにログインの詳細を送信しました。

en: Your account with %s is using a temporary password. We emailed you a link to change your password.
ja_JP: 「%s」のアカウントでは一時パスワードが使用されています。 パスワードを変更するためのリンクをメールしました。

en: Your cart is currently empty!
ja_JP: 現在お買い物カゴには何も入っていません。

en: Your cart is currently empty.
ja_JP: 現在お買い物カゴには何も入っていません。

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
ja_JP: 保存せずにこのページを移動すれば、変更されたデータが失われます。

en: Your changes have been saved.
ja_JP: 変更を保存しました。

en: Your changes were not saved. Please retry.
ja_JP: 変更が保存されませんでした。再度対応ください。

en: Your current password is incorrect.
ja_JP: 現在のパスワードは正しくありません。

en: Your customers will see the name of this shipping method during checkout.
ja_JP: 顧客には購入手続き時にこの配送方法名が表示されます。

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, %1$splease refer to this document%2$s to set up your development environment.
ja_JP: WooCommerce はインストールが完了していません。GitHub (%1$s) から WooCommerce をインストールした場合は %2$s のドキュメントを参照して開発環境を設定してください。

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, please refer to this document to set up your development environment: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment
ja_JP: WooCommerce はインストールが完了していません。GitHub から WooCommerce をインストールした場合は、こちらのドキュメントを参照して開発環境を設定してください。https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment

en: Your order
ja_JP: ご注文

en: Your order at {site_title} was unsuccessful
ja_JP: {site_title} でのご注文は失敗しました

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
ja_JP: ご注文をキャンセルできる期限が過ぎています。ヘルプが必要な場合はお問い合わせください。

en: Your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
ja_JP: 銀行または販売者がトランザクションを拒否したため、ご注文を処理できませんでした。 もう一度ご購入手続きをお試しください。

en: Your order details are as follows:
ja_JP: 注文の詳細は次のとおりです。

en: Your order has been cancelled.
ja_JP: 注文はキャンセルされました。

en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
ja_JP: %s での注文を部分的に払い戻ししました。参考のために詳細情報を以下にお知らせします。

en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
ja_JP: %s での注文を払い戻ししました。参考のために詳細情報を以下にお知らせします。

en: Your order was cancelled.
ja_JP: 注文をキャンセルしました。

en: Your order was refunded %s.
ja_JP: 注文は%sに返金されました。

en: Your password has been reset successfully.
ja_JP: パスワードが正常にリセットされました。

en: Your personal data will be used to process your order, support your experience throughout this website, and for other purposes described in our %s.
ja_JP: 個人データは、注文の処理、このサイトでの利用サポート、%s に説明されている他の用途に使用されます。

en: Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our %s.
ja_JP: 個人データは、このウェブサイトでの体験のサポート、アカウントへのアクセスの管理、%s に説明されている他の用途に使用されます。

en: Your products are now being imported...
ja_JP: 商品は現在インポートされています...

en: Your rating
ja_JP: 評価

en: Your report file is being generated.
ja_JP: レポートファイルを生成中です。

en: Your review
ja_JP: レビュー

en: Your review is awaiting approval
ja_JP: コメントは承認待ちです

en: Your selection has been reset. Please select some product options before adding this product to your cart.
ja_JP: 選択内容がリセットされました。 この商品をお買い物カゴに追加する前に商品オプションを選択してください。

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
ja_JP: ご使用のサーバーには、fsockopen が無いか、cURL が有効になっていません。- PayPal IPN および他のサーバと通信する他のスクリプトが動作しません。ホスティングプロバイダにお問い合わせください。

en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
ja_JP: お使いのサーバーでは %s クラスが有効化されていません。HTML / マルチパートメールと一部の拡張機能は DOMDocument なしでは動作しません。

en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
ja_JP: ご利用中のサーバーでは %s クラスが有効化されていません。SOAP を使用している一部のゲートウェイプラグインが予期しない動作をするかもしれません。

en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
ja_JP: サーバーは %s 関数をサポートしていません。これは MaxMind の GeoIP データベースを使用するために必要です。

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
ja_JP: ご利用中のサーバーでは %s 関数をサポートしていません。この関数は、より良い文字エンコーディングのために必要です。代わりに一部のフォールバックが使われます。

en: Your settings have been saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Your site might be on a private network. Jetpack can only connect to public sites. Please make sure your site is visible over the internet, and then try connecting again 🙏.
ja_JP: サイトがプライベートネットワークにあるようです。Jetpack は公開サイトとのみ連携できます。サイトがインターネット上で表示できることをご確認の上、再連携をお試しください 🙏。

en: Your store address is required to set the origin country for shipping, currencies, and payment options.
ja_JP: 配送元の国、通貨、支払いオプションを設定するには店舗の所在地が必要です。

en: Your store does not appear to be using a secure connection. We highly recommend serving your entire website over an HTTPS connection to help keep customer data secure. <a href="%s">Learn more here.</a>
ja_JP: ストアでは安全な接続が使用されていないようです。顧客データを安全に保管するため、ウェブサイト全体を HTTPS 接続を使用して運用することを強くおすすめします。<a href="%s">詳しくはこちらをご覧ください。</a>

en: Your store is almost ready! To activate services like %s, just connect with Jetpack.
ja_JP: もうすぐストアをご利用いただけます。Jetpack と連携するだけで、%s などのサービスを有効にできます。

en: Your store is already connected.
ja_JP: ストアはすでに連携されています。

en: Your store is configured to serve digital products using "Redirect only" method. This method is deprecated, <a href="%s">please switch to a different method instead.</a><br><em>If you use a remote server for downloadable files (such as Google Drive, Dropbox, Amazon S3), you may optionally wish to "allow using redirects as a last resort". Enabling that and/or selecting any of the other options will make this notice go away.</em>
ja_JP: あなたのストアは「転送のみ」方式を使って、デジタル商品の販売用に構成されます。 この方式は推奨されません。<a href="%s">別の方式に変更してください。</a><br><em>ダウンロード可能なファイルにリモートサーバー (Google Drive、Dropbox、Amazon S3など) を使用している場合は、オプションで「最後の手段として転送の使用を許可」することをおすすめします。 この通知を消すには、このオプションを有効にするか、他のオプションを選択してください。</em>

en: Your store is not connected to WooCommerce.com. Run `wp wc com connect` command.
ja_JP: ストアは WooCommerce.com と連携されていません。 「wp wc com connect」コマンドを実行します。

en: Your store is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
ja_JP: このストアでは HTTPS は使用されていません。<a href="%s" target="_blank">HTTPS や SSL 証明書の詳細を確認してください</a>。

en: Your store is using shortcode checkout. Use the Checkout blocks to activate this option.
ja_JP: ストアではショートコード購入手続きを使用しています。 このオプションを有効にするには、購入手続きブロックを使用します。

en: Your store might be at risk as you are running old versions of WooCommerce plugins.
ja_JP: 古いバージョンの WooCommerce プラグインを実行しているため、ストアが危険にさらされている可能性があります。

en: Your store's uploads directory is <a href="%1$s">browsable via the web</a>. We strongly recommend <a href="%2$s">configuring your web server to prevent directory indexing</a>.
ja_JP: ストアのアップロードディレクトリは <a href="%1$s">Web 経由でブラウズ可能</a>です。<a href="%2$s">ディレクトリインデックシングを回避するよう Web サーバーを設定</a>することを強くおすすめします。

en: Your subscription expired on %s. Get a new subscription to continue receiving updates and access to support.
ja_JP: ご利用のサブスクリプションは%sに期限切れになります。引き続き最新情報を受信し、サポートを利用するには、サブスクリプションを更新してください。

en: Your subscription expires in %d days. Enable autorenew to avoid losing updates and access to support.
ja_JP: ご利用のサブスクリプションは、あと%d日で期限切れとなります。更新やサポートへのアクセスを失わないように、自動更新を有効にしてください。

en: Your subscription for <strong>%1$s</strong> expired. <a href="%3$s">%4$s</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ja_JP: <strong>%1$s</strong> のサブスクリプションが期限切れになりました。引き続きアップデートを受信して最新のサポートを利用するには、<a href="%3$s">%4$s</a>します。

en: Your subscription for <strong>%1$s</strong> expires on %2$s. <a href="%3$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ja_JP: <strong>%1$s</strong>のサブスクリプションが%2$sで期限切れになります。 引き続きアップデートを受信して効率的なサポートを利用するには、<a href="%3$s">自動更新を有効化</a>します。

en: Your subscription has been connected.
ja_JP: サブスクリプションは連携されました。

en: Your subscription has been disconnected.
ja_JP: サブスクリプションの連携を解除しました。

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
ja_JP: テーマに woocommerce.php ファイルが存在しています。woocommerce.php は archive-product.php よりも優先されるため、woocommerce/archive-product.php のカスタムテンプレートを上書きすることはできません。

en: Your trusted payments partner in Asia and around the world.
ja_JP: アジアや世界中で使用できる、信頼性の高い決済パートナーです。

en: Your {site_title} account has been created!
ja_JP: {site_title} アカウントが作成されました。

en: Your {site_title} order #{order_number} has been partially refunded
ja_JP: {site_title}の注文番号{order_number}を部分的に返金しました

en: Your {site_title} order #{order_number} has been refunded
ja_JP: {site_title}の注文番号{order_number}の返金をしました

en: Your {site_title} order has been received!
ja_JP: {site_title} でのご注文を受け付けました。

en: Your {site_title} order is now complete
ja_JP: {site_title} の注文が完了しました

en: Youssoufia
ja_JP: ユスフィア

en: You’ve received the following order from %s:
ja_JP: %s様から次の注文を受け付けました。

en: Yozgat
ja_JP: ヨズガト

en: Yucatán
ja_JP: ユカタン

en: Yukon Territory
ja_JP: ユーコン準州

en: Yuma
ja_JP: ユマ

en: Yumbe
ja_JP: ユンベ

en: Yunnan / 云南
ja_JP: ユンナン / 云南

en: ZIP Code
ja_JP: 郵便番号

en: Zacapa
ja_JP: サカパ

en: Zacatecas
ja_JP: サカテカス

en: Zadar County
ja_JP: ザダル郡

en: Zagora
ja_JP: ザゴラ

en: Zagreb City
ja_JP: ザグレブ市

en: Zagreb County
ja_JP: ザグレブ郡

en: Zaire
ja_JP: ザイール

en: Zakarpattia
ja_JP: ザカルパッチャ

en: Zala
ja_JP: ザラ県

en: Zambales
ja_JP: サンバレス

en: Zambezi
ja_JP: ザンベジ

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Zambian kwacha
ja_JP: ザンビア・クワチャ

en: Zamboanga Sibugay
ja_JP: サンボアンガ・シブガイ

en: Zamboanga del Norte
ja_JP: 北サンボアンガ

en: Zamboanga del Sur
ja_JP: 南サンボアンガ

en: Zambézia
ja_JP: ザンベジア

en: Zamfara
ja_JP: ザムファラ

en: Zamora
ja_JP: サモーラ

en: Zamora-Chinchipe
ja_JP: サモラチンチペ

en: Zanjan (زنجان)
ja_JP: ザンジャーン (زنجان)

en: Zanzibar North
ja_JP: ザンジバル北部州

en: Zanzibar South
ja_JP: ザンジバル南部州

en: Zanzibar West
ja_JP: ザンジバル西部州

en: Zaporizhzhya
ja_JP: ザポリージャ

en: Zaragoza
ja_JP: サラゴサ

en: Zero rate
ja_JP: 免税

en: Zhejiang / 浙江
ja_JP: ゼァージァン / 浙江

en: Zhytomyrshchyna
ja_JP: ジトーミル州

en: Ziguinchor
ja_JP: ジガンショール

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: Zip Co - Buy Now, Pay Later
ja_JP: Zip Co - 今すぐ購入、後で支払い

en: Zip or Postcode of the address being shipped to.
ja_JP: お届け先住所の郵便番号。

en: Zombo
ja_JP: ゾンボ

en: Zone
ja_JP: 地域

en: Zone ID.
ja_JP: ゾーン ID。

en: Zone does not exist!
ja_JP: ゾーンが存在しません。

en: Zone name
ja_JP: 地域名

en: Zone regions
ja_JP: ゾーン地域

en: Zonguldak
ja_JP: ゾングルダク

en: Zoom in/out
ja_JP: ズームイン/アウト

en: Zou
ja_JP: ズー

en: Zug
ja_JP: ツーク

en: Zulia
ja_JP: スリア

en: Zürich
ja_JP: チューリッヒ

en: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log message | [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages
ja_JP[0]: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce ログメッセージ

en: [%1$s] Payment gateway "%2$s" enabled
ja_JP: [%1$s] 支払いゲートウェイ「%2$s」が有効になりました

en: [Failed] Orders table could not be created.
ja_JP: [エラー] 注文テーブルを作成できませんでした。

en: [Failed] Some installed plugins are incompatible. Please review the plugins by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and see the "Order data storage" section.
ja_JP: [Failed] Some installed plugins are incompatible. Please review the plugins by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and see the "注文データストレージセクション

en: [Failed] The orders table does not exist and this is not a new shop. Please create the table by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and enabling sync.
ja_JP: [エラー] 注文テーブルが存在せず、これは新しいショップではありません。 「WooCommerce」>「設定」>「高度な設定」>「機能」に移動して、同期を有効にし、テーブルを作成してください。

en: [Failed] There are orders pending sync. Please run `%s` to sync pending orders.
ja_JP: [エラー] 同期待ちの注文があります。 「%s」を実行して保留中の注文を同期してください。

en: [Failed] This is not a new shop, but --for-new-shop flag was passed.
ja_JP: [エラー] これは新しいショップではありませんが、新しいショップのフラグが渡されました。

en: [Order #%1$s] (%2$s)
ja_JP: [注文 #%1$s] (%2$s)

en: [Order #%s]
ja_JP: [注文番号 %s]

en: [Remove]
ja_JP: [削除]

en: [deleted]
ja_JP: [削除済み]

en: [{site_title}]: New order #{order_number}
ja_JP: [{site_title}]: 新規注文 #{order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has been cancelled
ja_JP: [{site_title}]: 注文 #{order_number} はキャンセルされました

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
ja_JP: [{site_title}]: 注文 #{order_number} が失敗しました

en: [{site_title}]: Your {report_name} Report download is ready
ja_JP: [{site_title}]: {report_name} レポートをダウンロードする準備が整いました

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
ja_JP: 別の配送方法と料金を割り当てることができる地域群。

en: account erasure request
ja_JP: アカウントの削除リクエスト

en: action canceled
ja_JP: アクションがキャンセルされました

en: action complete
ja_JP: アクションが完了しました

en: action complete via %s
ja_JP: %s 経由でアクションが完了しました

en: action created
ja_JP: アクションが作成されました

en: action failed via %1$s: %2$s
ja_JP: %1$s 経由でアクションが失敗しました。%2$s

en: action failed: %s
ja_JP: アクションが失敗しました:%s

en: action ignored
ja_JP: 無視されたアクション

en: action ignored via %s
ja_JP: %s 経由でアクションが無視されました

en: action marked as failed after %s seconds. Unknown error occurred. Check server, PHP and database error logs to diagnose cause.
ja_JP: %s秒後に、操作が失敗としてマークされました。 不明なエラーが発生しました。 サーバー、PHP、データベースのエラーログを確認して、原因を特定してください。

en: action reset
ja_JP: アクションがリセットされました

en: action started
ja_JP: アクションが開始されました

en: action started via %s
ja_JP: %s 経由でアクションが開始されました

en: action_args should not be overwritten when calling wc_get_template.
ja_JP: wc_get_template を呼び出すときに action_args を上書きできません。

en: added on %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$sに追加

en: advanced costs
ja_JP: 高度な料金

en: and
ja_JP: と

en: async
ja_JP: 非同期

en: automated taxes
ja_JP: 税自動処理

en: automated taxes and discounted shipping labels
ja_JP: 税自動処理と割引配送ラベル

en: automated taxes icon
ja_JP: 税自動処理アイコン

en: billing address
ja_JP: 請求先住所

[ctx: block description]
en: A block that allows your customers to log in and out of their accounts in your store.
ja_JP: 顧客がストアのアカウントにログインしたり、ログアウトしたりするためのブロックです。

[ctx: block description]
en: A block that displays a taxonomy field, allowing searching, selection, and creation of new items
ja_JP: タクソノミーフィールドを表示するブロックで、新しいアイテムの検索、選択、作成ができます。

[ctx: block description]
en: A block that shows the reviews for a product.
ja_JP: 商品のレビューを表示するブロック。

[ctx: block description]
en: A checkbox and an input to type a password to view a product.
ja_JP: 商品を表示するためのチェックボックスとパスワード入力フィールドです。

[ctx: block description]
en: A checkbox to manage the catalog visibility of the product.
ja_JP: カタログでの商品の表示を管理するチェックボックスです。

[ctx: block description]
en: A field to select product tags.
ja_JP: 商品タグを選択するフィールド。

[ctx: block description]
en: A notice field for use in the product editor.
ja_JP: 商品エディターで使用する通知フィールド。

[ctx: block description]
en: A product price block with currency display.
ja_JP: 通貨が表示された商品価格のブロック。

[ctx: block description]
en: A reusable checkbox for the product editor.
ja_JP: 商品エディターの再利用可能チェックボックス。

[ctx: block description]
en: A reusable number field for the product editor.
ja_JP: 商品エディターの再利用可能数フィールド。

[ctx: block description]
en: A select field for use in the product editor.
ja_JP: 商品エディターで使用する選択フィールド。

[ctx: block description]
en: A slider helps shopper choose a price range.
ja_JP: スライダーを使用すると、買い物客が価格範囲を選択できます。

[ctx: block description]
en: A text field for use in the product editor.
ja_JP: 商品エディターで使用するテキストフィールド。

[ctx: block description]
en: A text-area field for use in the product editor.
ja_JP: 商品エディターで使用するテキストエリアフィールド。

[ctx: block description]
en: Allow customers proceed to Checkout.
ja_JP: 顧客が購入手続きに進めるようにします。

[ctx: block description]
en: Allow customers to add a note to their order.
ja_JP: 顧客が注文にメモを追加できるようにします。

[ctx: block description]
en: Allow customers to breeze through with quick payment options.
ja_JP: スピーディな支払いオプションで顧客の手間を省きます。

[ctx: block description]
en: Allow customers to create an account after their purchase.
ja_JP: 顧客が購入後にアカウントを作成できるようにします。

[ctx: block description]
en: Allow customers to place their order.
ja_JP: 顧客が注文を確定できるようにします。

[ctx: block description]
en: Allows shoppers to reset this filter.
ja_JP: 買い物客がこのフィルターをリセットできるようにします。

[ctx: block description]
en: Block containing current line items in Cart.
ja_JP: お買い物カゴの現在の品目を含むブロック。

[ctx: block description]
en: Block that displays the 'Your cart' part of the Mini-Cart Title block.
ja_JP: ミニお買い物カゴのタイトルブロックの「お買い物カゴ」部分を表示するブロック。

[ctx: block description]
en: Block that displays the cart button when the Mini-Cart has products.
ja_JP: ミニお買い物カゴに商品が入っている際にお買い物カゴボタンを表示するブロック。

[ctx: block description]
en: Block that displays the checkout button when the Mini-Cart has products.
ja_JP: ミニお買い物カゴに商品が入っている際に購入手続きボタンを表示するブロック。

[ctx: block description]
en: Block that displays the footer of the Mini-Cart block.
ja_JP: ミニお買い物カゴブロックのフッターを表示するブロック。

[ctx: block description]
en: Block that displays the items counter part of the Mini-Cart Title block.
ja_JP: ミニお買い物カゴのタイトルブロックのアイテムカウンター部分を表示するブロック。

[ctx: block description]
en: Block that displays the products table of the Mini-Cart block.
ja_JP: ミニお買い物カゴブロックの商品テーブルを表示するブロック。

[ctx: block description]
en: Block that displays the shopping button when the Mini-Cart is empty.
ja_JP: ミニお買い物カゴが空の際にショッピングボタンを表示するブロック。

[ctx: block description]
en: Block that displays the title of the Mini-Cart block.
ja_JP: ミニお買い物カゴブロックのタイトルを表示するブロック。

[ctx: block description]
en: Blocks that are displayed when the Mini-Cart is empty.
ja_JP: ミニお買い物カゴが空の際に表示されるブロック。

[ctx: block description]
en: Collect your customer's billing address.
ja_JP: 顧客の請求先住所を収集します。

[ctx: block description]
en: Collect your customer's contact information.
ja_JP: 顧客の連絡先情報を収集します。

[ctx: block description]
en: Collect your customer's shipping address.
ja_JP: 顧客の配送先住所を収集します。

[ctx: block description]
en: Column containing cart items.
ja_JP: お買い物カゴ内のアイテムを含む列。

[ctx: block description]
en: Column containing checkout address fields.
ja_JP: 購入手続き用住所フィールドを含む列。

[ctx: block description]
en: Column containing the cart totals.
ja_JP: お買い物カゴの合計を含む列。

[ctx: block description]
en: Column containing the checkout totals.
ja_JP: 購入手続きの合計を含む列。

[ctx: block description]
en: Container to only conditionally render inner blocks.
ja_JP: 条件付きで内側ブロックのみをレンダリングするコンテナ。

[ctx: block description]
en: Container with collapsible inner blocks.
ja_JP: 折りたたみ可能な内側ブロック付きのコンテナ。

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart contains products.
ja_JP: お買い物カゴに商品が入っている際に表示されるブロックを含みます。

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart is empty.
ja_JP: お買い物カゴが空の際に表示されるブロックを含みます。

[ctx: block description]
en: Contains blocks that display the content of the Mini-Cart.
ja_JP: ミニお買い物カゴの中身を表示するブロックを含みます。

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a product.
ja_JP: 商品のレンダリングに使用されるブロック要素が含まれます。

[ctx: block description]
en: Contains the products table and other custom blocks of filled mini-cart.
ja_JP: 商品の入ったミニお買い物カゴのその他のカスタムブロックと、商品テーブルを含みます。

[ctx: block description]
en: Create an "Add To Cart" composition by using blocks
ja_JP: ブロックを使用して「お買い物カゴに追加」を作成

[ctx: block description]
en: Display a "thank you" message, or a sentence regarding the current order status.
ja_JP: お礼のメッセージまたは現在の注文ステータスに関する文言を表示します。

[ctx: block description]
en: Display a button for shoppers to quickly view their cart.
ja_JP: 買い物客がお買い物カゴをすぐに表示できるようにボタンを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a button so the customer can add a product to their cart. Options will also be displayed depending on product type. e.g. quantity, variation.
ja_JP: ボタンを表示して、顧客が商品をお買い物カゴに追加できるようにします。 商品の種類に応じて、数量、バリエーションなどのオプションも表示されます。

[ctx: block description]
en: Display a call to action button which either adds the product to the cart, or links to the product page.
ja_JP: 商品をお買い物カゴに追加するか、商品ページにリンクする、いずれかのアクションを促すボタンを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a checkout form so your customers can submit orders.
ja_JP: お客様が注文を送信できるように購入手続きフォームを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a collection of products from your store.
ja_JP: ストアの商品コレクションを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a dropdown to select a variation to add to cart.
ja_JP: お買い物カゴに追加するバリエーションを選択するためのドロップダウンを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a grid of products from your selected categories.
ja_JP: 選択したカテゴリーの商品のグリッドを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected attributes.
ja_JP: 選択されている属性を持つ商品のグリッドを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected tags.
ja_JP: 選択したタグの商品のグリッドを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a grid of your all-time best selling products.
ja_JP: これまでで最も売れている商品のグリッドを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a grid of your newest products.
ja_JP: 最新商品のグリッドを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a grid of your top rated products.
ja_JP: 評価の高い商品のグリッドを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a link to the cart.
ja_JP: お買い物カゴへのリンクを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a list of filter options.
ja_JP: フィルターオプションのリストを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a product's description, attributes, and reviews.
ja_JP: 商品の説明、属性、レビューを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a product's images.
ja_JP: 商品の画像を表示します。

[ctx: block description]
en: Display a product’s SKU, categories, tags, and more.
ja_JP: 商品 SKU、 カテゴリー、タグなどを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a selection of hand-picked products in a grid.
ja_JP: 厳選商品をグリッドで表示します。

[ctx: block description]
en: Display a short description about a product.
ja_JP: 商品の簡単な説明を表示します。

[ctx: block description]
en: Display a single product.
ja_JP: 単一の商品を表示します。

[ctx: block description]
en: Display accepted payment methods.
ja_JP: 利用可能な支払い方法を表示します。

[ctx: block description]
en: Display additional checkout fields from the 'contact' and 'order' locations.
ja_JP: 「連絡先」と「注文」の場所で追加の購入手続きフィールドを表示します。

[ctx: block description]
en: Display an input field to select the number of products to add to cart.
ja_JP: お買い物カゴに追加する商品数を選択できる入力フィールドを表示します。

[ctx: block description]
en: Display filter options as chips.
ja_JP: フィルターオプションをチップスとして表示します。

[ctx: block description]
en: Display links to purchased downloads.
ja_JP: 購入したアイテムのダウンロードリンクを表示します。

[ctx: block description]
en: Display next and previous buttons.
ja_JP: 次ボタンと前ボタンを表示します。

[ctx: block description]
en: Display products from your store in a grid layout.
ja_JP: ストア内の商品をグリッドレイアウトで表示します。

[ctx: block description]
en: Display related products.
ja_JP: 関連商品を表示します。

[ctx: block description]
en: Display removable active filters as chips.
ja_JP: 取り外し可能な有効なフィルターをチップとして表示します。

[ctx: block description]
en: Display shipping options and rates for your store.
ja_JP: ストアの配送オプションと料金を表示します。

[ctx: block description]
en: Display shopper-facing notifications generated by WooCommerce or extensions.
ja_JP: WooCommerce や拡張機能で生成された買い物客向けの通知を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the Large Image of a product.
ja_JP: 商品の大きな画像を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the Thumbnails of a product.
ja_JP: 商品のサムネイルを表示します。

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product
ja_JP: 商品の平均評価を表示します

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product with stars
ja_JP: 商品の平均評価を星で表示

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product.
ja_JP: 商品の平均評価を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the currently active filters.
ja_JP: 現在有効なフィルターを表示します。

[ctx: block description]
en: Display the downloadable products section.
ja_JP: ダウンロード可能な商品セクションを表示します。

[ctx: block description]
en: Display the gallery pager.
ja_JP: ギャラリーページャーを表示します。

[ctx: block description]
en: Display the items purchased and order totals.
ja_JP: 購入したアイテムと注文合計を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the list of additional field values from the current order.
ja_JP: 現在の注文にある追加フィールド値のリストを表示します。

[ctx: block description]
en: Display the main product image.
ja_JP: 主要商品画像を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the number of products on the archive page or search result page.
ja_JP: アーカイブページや検索結果ページで商品数を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing address.
ja_JP: 注文確認の請求先先住所を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing section.
ja_JP: 注文確認の請求セクションを表示します。

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping address.
ja_JP: 注文確認の配送先住所を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping section.
ja_JP: 注文確認の配送セクションを表示します。

[ctx: block description]
en: Display the order details section.
ja_JP: 注文詳細セクションを表示します。

[ctx: block description]
en: Display the order summary on the order confirmation page.
ja_JP: 注文確認ページに注文内容を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the price of a product.
ja_JP: 商品の価格を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the review count of a product
ja_JP: 商品のレビュー数を表示します

[ctx: block description]
en: Displays WooCommerce page content.
ja_JP: WooCommerce ページのコンテンツを表示します。

[ctx: block description]
en: Displays additional information provided by third-party extensions for the current order.
ja_JP: サードパーティの拡張機能からの現在の注文に関する追加情報を表示します。

[ctx: block description]
en: Displays an on-sale badge if the product is on-sale.
ja_JP: 商品がセール中の場合は、セール中バッジを表示します。

[ctx: block description]
en: Enable customers to change the sorting order of the products.
ja_JP: 顧客が商品の並び順を変更できるようにします。

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product collection by rating.
ja_JP: 顧客が評価で商品コレクションを絞り込めるようにします。

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by choosing a price range.
ja_JP: 顧客が価格帯を選択して商品グリッドを絞り込めるようにします。

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by rating.
ja_JP: 顧客が評価で商品グリッドを絞り込めるようにします。

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by selecting one or more attributes, such as color.
ja_JP: 顧客が色などの1つ以上の属性を選択して、商品グリッドを絞り込めるようにします。

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by stock status.
ja_JP: 顧客が在庫状況で商品グリッドを絞り込めるようにします。

[ctx: block description]
en: Enable customers to keep track of their location within the store and navigate back to parent pages.
ja_JP: 顧客がストア内での位置を把握し、親ページに戻ることができるようにします。

[ctx: block description]
en: Ensure that customers agree to your Terms & Conditions and Privacy Policy.
ja_JP: 顧客が利用規約とプライバシーポリシーに同意していることを確認します。

[ctx: block description]
en: Highlight a product or variation.
ja_JP: 商品やバリエーションをハイライトします。

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing a price range.
ja_JP: 買い物客が価格範囲を選択して商品を絞り込めるようにします。

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing stock status.
ja_JP: 買い物客が在庫ステータスを選択して商品を絞り込めるようにします。

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products displayed on the page.
ja_JP: ページに表示された商品を、買い物客が絞り込めるようにします。

[ctx: block description]
en: Notice description
ja_JP: 通知の説明

[ctx: block description]
en: Payment options for your store.
ja_JP: ストアの支払いオプション。

[ctx: block description]
en: Render additional fields in the 'Additional information' location.
ja_JP: 追加フィールドを「追加情報」の場所にレンダリングします。

[ctx: block description]
en: Renders classic WooCommerce shortcodes.
ja_JP: クラシック WooCommerce ショートコードをレンダリングします。

[ctx: block description]
en: Select between shipping or local pickup.
ja_JP: 配送か店頭渡しを選択します。

[ctx: block description]
en: Show all product categories as a list or dropdown.
ja_JP: すべての商品カテゴリーをリストまたはドロップダウンの形で表示します。

[ctx: block description]
en: Show customers a summary of their order.
ja_JP: 顧客に注文の概要を表示します。

[ctx: block description]
en: Showcase your products relevant images and media.
ja_JP: 商品に関連する画像やメディアを表示しましょう。

[ctx: block description]
en: Shows cart items.
ja_JP: お買い物カゴのアイテムを表示します。

[ctx: block description]
en: Shows local pickup locations.
ja_JP: 店頭渡しの場所を表示します。

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells block.
ja_JP: クロスセルブロックを表示します。

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells products.
ja_JP: クロスセル商品を表示します。

[ctx: block description]
en: Shows the apply coupon form.
ja_JP: クーポン適用フォームを表示します。

[ctx: block description]
en: Shows the cart discount row.
ja_JP: お買い物カゴの割引行を表示します。

[ctx: block description]
en: Shows the cart fee row.
ja_JP: お買い物カゴの手数料行を表示します。

[ctx: block description]
en: Shows the cart shipping row.
ja_JP: お買い物カゴの送料行を表示します。

[ctx: block description]
en: Shows the cart subtotal row.
ja_JP: お買い物カゴの小計行を表示します。

[ctx: block description]
en: Shows the cart taxes row.
ja_JP: お買い物カゴの税行を表示します。

[ctx: block description]
en: Shows the heading row.
ja_JP: 見出し行を表示します。

[ctx: block description]
en: Shows the subtotal, fees, discounts, shipping and taxes.
ja_JP: 小計、料金、割引、配送料、税金を表示します。

[ctx: block description]
en: Stock management minimum quantity.
ja_JP: 在庫管理の最小数量。

[ctx: block description]
en: The contents of this block will display when there are no products found.
ja_JP: このブロックのコンテンツは商品が見つからない場合に表示されます。

[ctx: block description]
en: The linked product list.
ja_JP: 関連商品のリスト。

[ctx: block description]
en: The product attributes.
ja_JP: 商品属性。

[ctx: block description]
en: The product available quantity.
ja_JP: 商品の入手可能な数量。

[ctx: block description]
en: The product custom fields toggle.
ja_JP: 商品カスタムフィールドの切り替え。

[ctx: block description]
en: The product custom fields.
ja_JP: 商品カスタムフィールド。

[ctx: block description]
en: The product description.
ja_JP: 商品説明。

[ctx: block description]
en: The product details section description.
ja_JP: 商品詳細セクションの説明。

[ctx: block description]
en: The product downloads.
ja_JP: 商品をダウンロードします。

[ctx: block description]
en: The product images.
ja_JP: 商品画像。

[ctx: block description]
en: The product list.
ja_JP: 商品リスト。

[ctx: block description]
en: The product name.
ja_JP: 商品名。

[ctx: block description]
en: The product radio.
ja_JP: 商品のラジオボタン。

[ctx: block description]
en: The product schedule sale fields.
ja_JP: 商品の販売予定フィールド。

[ctx: block description]
en: The product section description.
ja_JP: 商品セクション説明。

[ctx: block description]
en: The product section.
ja_JP: 商品セクション。

[ctx: block description]
en: The product shipping class field.
ja_JP: この商品の配送クラスフィールド。

[ctx: block description]
en: The product shipping dimensions fields.
ja_JP: 商品の配送サイズフィールド。

[ctx: block description]
en: The product sku.
ja_JP: 商品 SKU。

[ctx: block description]
en: The product subsection description.
ja_JP: 商品サブセクション説明。

[ctx: block description]
en: The product subsection.
ja_JP: 商品サブセクション。

[ctx: block description]
en: The product summary.
ja_JP: 商品概要。

[ctx: block description]
en: The product tab.
ja_JP: 商品タブ。

[ctx: block description]
en: The product toggle.
ja_JP: 商品を切り替えます。

[ctx: block description]
en: The product variations items.
ja_JP: 商品バリエーションの項目です。

[ctx: block description]
en: The product variations options.
ja_JP: 商品バリエーションのオプションです。

[ctx: block description]
en: Visually highlight a product category and encourage prompt action.
ja_JP: 商品カテゴリーを目立たせ、すばやい反応を促します。

[ctx: block keyword]
en: Handpicked Products
ja_JP: 厳選商品

[ctx: block keyword]
en: My Account
ja_JP: マイアカウント

[ctx: block keyword]
en: Product Collection
ja_JP: 商品コレクション

[ctx: block keyword]
en: Products (Beta)
ja_JP: Products (ベータ)

[ctx: block keyword]
en: all products
ja_JP: すべての商品

[ctx: block keyword]
en: attributes
ja_JP: 属性

[ctx: block keyword]
en: by attribute
ja_JP: 属性別

[ctx: block keyword]
en: by category
ja_JP: カテゴリー別

[ctx: block keyword]
en: by tag
ja_JP: タグ別

[ctx: block keyword]
en: catalog
ja_JP: カタログ

[ctx: block keyword]
en: checkbox
ja_JP: チェックボックス

[ctx: block keyword]
en: class
ja_JP: クラス

[ctx: block keyword]
en: custom
ja_JP: カスタム

[ctx: block keyword]
en: description
ja_JP: 説明

[ctx: block keyword]
en: dimensions
ja_JP: サイズ

[ctx: block keyword]
en: downloads
ja_JP: ダウンロード

[ctx: block keyword]
en: email
ja_JP: メール

[ctx: block keyword]
en: excerpt
ja_JP: 抜粋

[ctx: block keyword]
en: fields
ja_JP: フィールド

[ctx: block keyword]
en: gallery
ja_JP: ギャラリー

[ctx: block keyword]
en: group
ja_JP: グループ

[ctx: block keyword]
en: image
ja_JP: 画像

[ctx: block keyword]
en: images
ja_JP: 画像

[ctx: block keyword]
en: input
ja_JP: 入力

[ctx: block keyword]
en: inventory
ja_JP: 在庫

[ctx: block keyword]
en: linked
ja_JP: 関連

[ctx: block keyword]
en: list
ja_JP: リスト

[ctx: block keyword]
en: minimum
ja_JP: 最小

[ctx: block keyword]
en: name
ja_JP: 名前

[ctx: block keyword]
en: notice
ja_JP: 通知

[ctx: block keyword]
en: number
ja_JP: 数

[ctx: block keyword]
en: password
ja_JP: パスワード

[ctx: block keyword]
en: price
ja_JP: 価格

[ctx: block keyword]
en: products
ja_JP: 商品

[ctx: block keyword]
en: quantity
ja_JP: 数量

[ctx: block keyword]
en: radio
ja_JP: ラジオボタン

[ctx: block keyword]
en: reset filter
ja_JP: フィルターをリセット

[ctx: block keyword]
en: rich-text
ja_JP: リッチテキスト

[ctx: block keyword]
en: sale
ja_JP: 販売

[ctx: block keyword]
en: schedule
ja_JP: 予定

[ctx: block keyword]
en: section
ja_JP: セクション

[ctx: block keyword]
en: select
ja_JP: 選択

[ctx: block keyword]
en: shipping
ja_JP: 配送

[ctx: block keyword]
en: subsection
ja_JP: サブセクション

[ctx: block keyword]
en: summary
ja_JP: 概要

[ctx: block keyword]
en: tab
ja_JP: タブ

[ctx: block keyword]
en: tag
ja_JP: タグ

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
ja_JP: タクソノミー

[ctx: block keyword]
en: text
ja_JP: テキスト

[ctx: block keyword]
en: textarea
ja_JP: テキストエリア

[ctx: block keyword]
en: title
ja_JP: タイトル

[ctx: block keyword]
en: variations
ja_JP: バリエーション

[ctx: block style label]
en: Fill
ja_JP: 塗りつぶし

[ctx: block style label]
en: Outline
ja_JP: アウトライン

[ctx: block title]
en: Accepted Payment Methods
ja_JP: 利用可能な支払い方法

[ctx: block title]
en: Account Creation
ja_JP: アカウント作成

[ctx: block title]
en: Actions
ja_JP: 処理

[ctx: block title]
en: Active (Experimental)
ja_JP: 有効 (試験用)

[ctx: block title]
en: Active Filters Controls
ja_JP: アクティブなフィルターコントロール

[ctx: block title]
en: Add to Cart Button
ja_JP: 「お買い物カゴに追加」ボタン

[ctx: block title]
en: Add to Cart with Options
ja_JP: オプションを付けてお買い物カゴに追加

[ctx: block title]
en: Add to Cart with Options (Experimental)
ja_JP: オプションを付けてお買い物カゴに追加 (試験用)

[ctx: block title]
en: Additional Field List
ja_JP: 追加フィールドのリスト

[ctx: block title]
en: Additional Fields
ja_JP: 追加フィールド

[ctx: block title]
en: Additional Information
ja_JP: 追加情報

[ctx: block title]
en: Additional information
ja_JP: 追加情報

[ctx: block title]
en: All Products
ja_JP: すべての商品

[ctx: block title]
en: Attribute (Experimental)
ja_JP: 属性 (試験用)

[ctx: block title]
en: Best Selling Products
ja_JP: 最も売れている商品

[ctx: block title]
en: Billing Address
ja_JP: 請求先住所

[ctx: block title]
en: Billing Address Section
ja_JP: 請求先住所セクション

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells
ja_JP: クロスセルをお買い物カゴに追加

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells Products
ja_JP: クロスセル商品をお買い物カゴに追加

[ctx: block title]
en: Cart Items
ja_JP: お買い物カゴのアイテム

[ctx: block title]
en: Cart Line Items
ja_JP: お買い物カゴ品目

[ctx: block title]
en: Cart Link
ja_JP: お買い物カゴリンク

[ctx: block title]
en: Cart Totals
ja_JP: お買い物カゴの合計

[ctx: block title]
en: Catalog Sorting
ja_JP: カタログの並べ替え

[ctx: block title]
en: Checkout
ja_JP: 購入手続き

[ctx: block title]
en: Checkout Fields
ja_JP: 購入手続きフィールド

[ctx: block title]
en: Checkout Totals
ja_JP: 購入手続きの合計

[ctx: block title]
en: Chips
ja_JP: チップス

[ctx: block title]
en: Classic Shortcode
ja_JP: クラシックショートコード

[ctx: block title]
en: Clear (Experimental)
ja_JP: クリア (ベータ)

[ctx: block title]
en: Collapsible
ja_JP: 折りたたみ可能

[ctx: block title]
en: Coming Soon
ja_JP: まもなく公開予定

[ctx: block title]
en: Conditional
ja_JP: 条件付き

[ctx: block title]
en: Contact Information
ja_JP: 連絡先情報

[ctx: block title]
en: Coupon Form
ja_JP: クーポンフォーム

[ctx: block title]
en: Customer account
ja_JP: 顧客アカウント

[ctx: block title]
en: Delivery
ja_JP: 配送

[ctx: block title]
en: Discount
ja_JP: 割引

[ctx: block title]
en: Downloads Section
ja_JP: ダウンロードセクション

[ctx: block title]
en: Empty Cart
ja_JP: 空のお買い物カゴ

[ctx: block title]
en: Empty Mini-Cart view
ja_JP: 空のミニお買い物カゴの表示

[ctx: block title]
en: Express Checkout
ja_JP: エクスプレスチェックアウト

[ctx: block title]
en: Featured Category
ja_JP: おすすめカテゴリー

[ctx: block title]
en: Featured Product
ja_JP: おすすめ商品

[ctx: block title]
en: Fees
ja_JP: 手数料

[ctx: block title]
en: Filled Cart
ja_JP: 商品が入ったお買い物カゴ

[ctx: block title]
en: Filled Mini-Cart view
ja_JP: 商品が入ったミニお買い物カゴの表示

[ctx: block title]
en: Filter Block
ja_JP: フィルターブロック

[ctx: block title]
en: Filter by Attribute Controls
ja_JP: 属性コントロールで絞り込む

[ctx: block title]
en: Filter by Price Controls
ja_JP: 価格コントロールで絞り込む

[ctx: block title]
en: Filter by Rating Controls
ja_JP: 評価コントロールで絞り込む

[ctx: block title]
en: Filter by Stock Controls
ja_JP: 在庫コントロールで絞り込む

[ctx: block title]
en: Hand-picked Products
ja_JP: 厳選商品

[ctx: block title]
en: Heading
ja_JP: 見出し

[ctx: block title]
en: Large Image
ja_JP: 大きな画像

[ctx: block title]
en: Linked product list
ja_JP: 関連商品リスト

[ctx: block title]
en: List
ja_JP: リスト

[ctx: block title]
en: Mini-Cart
ja_JP: ミニお買い物カゴ

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Footer
ja_JP: ミニお買い物カゴのフッター

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Items
ja_JP: ミニお買い物カゴのアイテム

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Proceed to Checkout Button
ja_JP: 購入手続きボタンに進むミニお買い物カゴ

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Products Table
ja_JP: ミニお買い物カゴの商品テーブル

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Shopping Button
ja_JP: ミニお買い物カゴのショッピングボタン

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title
ja_JP: ミニお買い物カゴのタイトル

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title Items Counter
ja_JP: ミニお買い物カゴのタイトルのアイテムカウンター

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title Label
ja_JP: ミニお買い物カゴのタイトルラベル

[ctx: block title]
en: Mini-Cart View Cart Button
ja_JP: ミニお買い物カゴにお買い物カゴボタンを表示

[ctx: block title]
en: Newest Products
ja_JP: 最新商品

[ctx: block title]
en: Next/Previous Buttons
ja_JP: 次 / 前ボタン

[ctx: block title]
en: No results
ja_JP: 結果なし

[ctx: block title]
en: Notice
ja_JP: 通知

[ctx: block title]
en: On-Sale Badge
ja_JP: セール中バッジ

[ctx: block title]
en: Order Downloads
ja_JP: 注文のダウンロード

[ctx: block title]
en: Order Note
ja_JP: 注文メモ

[ctx: block title]
en: Order Status
ja_JP: 注文ステータス

[ctx: block title]
en: Order Summary
ja_JP: ご注文内容

[ctx: block title]
en: Order Totals
ja_JP: 注文合計

[ctx: block title]
en: Order Totals Section
ja_JP: 注文合計セクション

[ctx: block title]
en: Pager
ja_JP: ページャー

[ctx: block title]
en: Payment Options
ja_JP: 支払いオプション

[ctx: block title]
en: Pickup Method
ja_JP: 受け取り方法

[ctx: block title]
en: Price (Experimental)
ja_JP: 価格 (試験用)

[ctx: block title]
en: Price Slider
ja_JP: 価格スライダー

[ctx: block title]
en: Proceed to Checkout
ja_JP: 購入手続きに進む

[ctx: block title]
en: Product Average Rating (Beta)
ja_JP: 商品の平均評価 (ベータ)

[ctx: block title]
en: Product Categories List
ja_JP: 商品カテゴリーリスト

[ctx: block title]
en: Product Collection
ja_JP: 商品コレクション

[ctx: block title]
en: Product Details
ja_JP: 商品情報

[ctx: block title]
en: Product Filters (Experimental)
ja_JP: 商品フィルター (ベータ)

[ctx: block title]
en: Product Gallery (Beta)
ja_JP: 商品ギャラリー (ベータ)

[ctx: block title]
en: Product Image
ja_JP: 商品画像

[ctx: block title]
en: Product Image Gallery
ja_JP: 商品画像ギャラリー

[ctx: block title]
en: Product Meta
ja_JP: 商品のメタ情報

[ctx: block title]
en: Product Price
ja_JP: 商品価格

[ctx: block title]
en: Product Rating
ja_JP: 商品の評価

[ctx: block title]
en: Product Rating Counter
ja_JP: 商品評価カウンター

[ctx: block title]
en: Product Rating Stars
ja_JP: 商品評価の星

[ctx: block title]
en: Product Results Count
ja_JP: 商品結果数

[ctx: block title]
en: Product Reviews
ja_JP: 商品レビュー

[ctx: block title]
en: Product Summary
ja_JP: 商品概要

[ctx: block title]
en: Product Tag
ja_JP: 商品タグ

[ctx: block title]
en: Product Template
ja_JP: 商品のテンプレート

[ctx: block title]
en: Product attributes
ja_JP: 商品属性

[ctx: block title]
en: Product catalog visibility
ja_JP: 商品のカタログ表示

[ctx: block title]
en: Product checkbox control
ja_JP: 商品のチェックボックスのコントロール

[ctx: block title]
en: Product custom fields control
ja_JP: 商品カスタムフィールドコントロール

[ctx: block title]
en: Product custom fields toggle control
ja_JP: 商品カスタムフィールドの切り替えコントロール

[ctx: block title]
en: Product description
ja_JP: 商品説明

[ctx: block title]
en: Product details section description
ja_JP: 商品詳細セクション説明

[ctx: block title]
en: Product downloads
ja_JP: 商品ダウンロード

[ctx: block title]
en: Product images
ja_JP: 商品画像

[ctx: block title]
en: Product inventory quantity available
ja_JP: 入手可能な商品の在庫数

[ctx: block title]
en: Product list
ja_JP: 商品リスト

[ctx: block title]
en: Product name
ja_JP: 商品名

[ctx: block title]
en: Product notice field
ja_JP: 商品通知フィールド

[ctx: block title]
en: Product number control
ja_JP: 商品数コントロール

[ctx: block title]
en: Product password
ja_JP: 商品パスワード

[ctx: block title]
en: Product pricing
ja_JP: 商品価格

[ctx: block title]
en: Product radio control
ja_JP: 商品のラジオボタンのコントロール

[ctx: block title]
en: Product regular price
ja_JP: 商品標準価格

[ctx: block title]
en: Product sale price
ja_JP: 商品セール価格

[ctx: block title]
en: Product schedule sale fields
ja_JP: 商品の販売予定フィールド

[ctx: block title]
en: Product section
ja_JP: 商品セクション

[ctx: block title]
en: Product section description
ja_JP: 商品セクション説明

[ctx: block title]
en: Product select field
ja_JP: 商品選択フィールド

[ctx: block title]
en: Product shipping class field
ja_JP: 商品の配送クラスフィールド

[ctx: block title]
en: Product shipping dimensions fields
ja_JP: 商品の配送サイズフィールド。

[ctx: block title]
en: Product subsection
ja_JP: 商品サブセクション

[ctx: block title]
en: Product subsection description
ja_JP: 商品サブセクション説明

[ctx: block title]
en: Product summary
ja_JP: 商品概要

[ctx: block title]
en: Product tab
ja_JP: 商品タブ

[ctx: block title]
en: Product text control
ja_JP: 商品テキストのコントロール

[ctx: block title]
en: Product text field
ja_JP: 商品テキストフィールド

[ctx: block title]
en: Product textarea block
ja_JP: 商品テキストエリアブロック

[ctx: block title]
en: Product toggle control
ja_JP: 商品切り替えコントロール

[ctx: block title]
en: Product variations items
ja_JP: 商品バリエーション項目

[ctx: block title]
en: Product variations options
ja_JP: 商品バリエーションオプション

[ctx: block title]
en: Products by Attribute
ja_JP: 属性別商品

[ctx: block title]
en: Products by Category
ja_JP: カテゴリー別商品

[ctx: block title]
en: Products by Tag
ja_JP: タグ別商品

[ctx: block title]
en: Quantity Selector (Experimental)
ja_JP: 数量セレクタ (試験用)

[ctx: block title]
en: Rating (Experimental)
ja_JP: 評価 (試験用)

[ctx: block title]
en: Related Products
ja_JP: 関連商品

[ctx: block title]
en: Shipping
ja_JP: 送料

[ctx: block title]
en: Shipping Address
ja_JP: 配送先住所

[ctx: block title]
en: Shipping Address Section
ja_JP: 配送先住所セクション

[ctx: block title]
en: Shipping Options
ja_JP: 配送オプション

[ctx: block title]
en: Single Product
ja_JP: 単一の商品

[ctx: block title]
en: Status (Experimental)
ja_JP: ステータス (試験用)

[ctx: block title]
en: Stock level threshold
ja_JP: 在庫レベルのしきい値

[ctx: block title]
en: Store Breadcrumbs
ja_JP: ストアのパンくずリスト

[ctx: block title]
en: Store Notices
ja_JP: 店舗情報通知

[ctx: block title]
en: Subtotal
ja_JP: 小計

[ctx: block title]
en: Taxes
ja_JP: 税

[ctx: block title]
en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

[ctx: block title]
en: Terms and Conditions
ja_JP: 利用規約

[ctx: block title]
en: Thumbnails
ja_JP: サムネイル

[ctx: block title]
en: Top Rated Products
ja_JP: 評価の高い商品

[ctx: block title]
en: Totals
ja_JP: 合計

[ctx: block title]
en: Variation Selector (Experimental)
ja_JP: バリエーションセレクタ (試験用)

[ctx: block title]
en: WooCommerce Page
ja_JP: WooCommerce ページ

en: brand
ja_JP: ブランド

[ctx: breadcrumb]
en: Home
ja_JP: ホーム

[ctx: button label of product search block]
en: Search
ja_JP: 検索

en: by %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: cURL installed but unable to retrieve version.
ja_JP: cURL がインストールされましたが、バージョンを取得できません。

en: cURL version
ja_JP: cURL バージョン

en: cURL version.
ja_JP: cURL バージョン。

[ctx: checkout-validation]
en: Billing %s
ja_JP: 請求先欄の %s

[ctx: checkout-validation]
en: Shipping %s
ja_JP: 配送先欄の %s

[ctx: column name]
en: Review
ja_JP: レビュー

[ctx: column name]
en: Submitted on
ja_JP: 投稿日

en: customer orders
ja_JP: 会員注文

[ctx: database error]
en: unknown
ja_JP: 不明

en: days
ja_JP: 日

en: discounted shipping labels
ja_JP: 割引配送ラベル

[ctx: display name]
en: %1$s %2$s
ja_JP: %2$s %1$s

[ctx: district]
en: Belgrade
ja_JP: ベオグラード

[ctx: district]
en: Bor
ja_JP: ボル

[ctx: district]
en: Braničevo
ja_JP: ブラニチェヴォ

[ctx: district]
en: Central Banat
ja_JP: 中央バナト

[ctx: district]
en: Danube
ja_JP: ドナウ

[ctx: district]
en: Jablanica
ja_JP: ヤブラニツァ

[ctx: district]
en: Kolubara
ja_JP: コルバラ

[ctx: district]
en: Kosovo
ja_JP: コソボ

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
ja_JP: コソボ - メトヒヤ

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
ja_JP: コソボ・ポモラヴリエ

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
ja_JP: コソヴスカ・ミトロヴィツァ

[ctx: district]
en: Mačva
ja_JP: マチュヴァ

[ctx: district]
en: Morava
ja_JP: モラヴァ

[ctx: district]
en: Nišava
ja_JP: ニシャヴァ

[ctx: district]
en: North Banat
ja_JP: 北バナト

[ctx: district]
en: North Bačka
ja_JP: 北バチュカ

[ctx: district]
en: Peć
ja_JP: ペーヤ

[ctx: district]
en: Pirot
ja_JP: ピロト

[ctx: district]
en: Pomoravlje
ja_JP: ポモラヴリェ

[ctx: district]
en: Prizren
ja_JP: プリズレン

[ctx: district]
en: Pčinja
ja_JP: プチニャ

[ctx: district]
en: Rasina
ja_JP: ラシナ

[ctx: district]
en: Raška
ja_JP: ラシュカ

[ctx: district]
en: South Banat
ja_JP: 南バナト

[ctx: district]
en: South Bačka
ja_JP: 南バチュカ

[ctx: district]
en: Srem
ja_JP: スレム

[ctx: district]
en: Toplica
ja_JP: トプリツァ

[ctx: district]
en: Vojvodina
ja_JP: ボイボディナ

[ctx: district]
en: West Bačka
ja_JP: 西バチュカ

[ctx: district]
en: Zaječar
ja_JP: ザイェチャル

[ctx: district]
en: Zlatibor
ja_JP: ズラティボール

[ctx: district]
en: Šumadija
ja_JP: シュマディヤ

en: e.g. For heavy items requiring higher postage
ja_JP: 例: 配送料が高い重量があるアイテム用

en: e.g. Free shipping
ja_JP: 例: 送料無料

en: e.g. Heavy
ja_JP: 例: 高重量

en: e.g. Local pickup
ja_JP: 例: 店頭渡し

en: e.g. Standard national
ja_JP: 例: 国内通常配送

en: e.g. heavy-packages
ja_JP: 例: 重量のある荷物

en: e.g. length or weight
ja_JP: 例: 長さや重量

en: eCheck ending in %1$s
ja_JP: 末尾が %1$s の eCheck

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
ja_JP: 読み込み失敗

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
ja_JP: 結果をさらに読み込み中&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
ja_JP: 一致する項目がありません

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
ja_JP: %qty%文字削除してください

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
ja_JP: 1文字削除してください

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
ja_JP: %qty%文字以上を入力してください

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
ja_JP: 1文字以上を入力してください

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
ja_JP: 検索中&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
ja_JP: %qty%項目のみ選択可能です

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
ja_JP: 1項目のみ選択可能です

en: five star
ja_JP: 5つ星

en: for %s
ja_JP: 価格: %s

[ctx: full name]
en: %1$s %2$s
ja_JP: %2$s %1$s

en: g:i a
ja_JP: g:i A

en: guest orders
ja_JP: 非会員注文

[ctx: held stock note]
en: - %1$s &times; %2$d
ja_JP: - %1$s × %2$d

[ctx: held stock note]
en: - ...and %d more item. | - ... and %d more items.
ja_JP[0]: ...と%d個のアイテム

[ctx: held stock note]
en: Stock hold of %1$s minutes applied to: %2$s
ja_JP: 在庫は%1$s分間保持されます: %2$s

en: in
ja_JP: in (インチ)

en: l jS \o\f F Y, h:ia
ja_JP: l Y年n月j日, h:ia

en: lbs
ja_JP: lbs (ポンド)

[ctx: min_price]
en: From:
ja_JP: 最低価格:

en: new users
ja_JP: 新規ユーザー

[ctx: number of pages]
en: of
ja_JP: ページ目:合計

en: of
ja_JP: /

en: optional
ja_JP: オプション

[ctx: order dates dropdown]
en: %1$s %2$d
ja_JP: %2$d年%1$s

en: orders | orders
ja_JP[0]: 注文

en: oz
ja_JP: oz (オンス)

en: payment setup
ja_JP: 決済設定

en: payment setup and automated taxes
ja_JP: 支払い設定と自動計算される税金

en: payment setup and discounted shipping labels
ja_JP: 決済設定と割引配送ラベル

en: payment setup, automated taxes and discounted shipping labels
ja_JP: 決済設定、税自動処理、および割引配送ラベル

[ctx: placeholder]
en: Buy product
ja_JP: 商品を購入

[ctx: placeholder for search field]
en: Search products…
ja_JP: 商品を検索...

[ctx: post]
en: Failed
ja_JP: 失敗

[ctx: post]
en: In-Progress
ja_JP: 進行中

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

en: privacy page
ja_JP: プライバシーページ

en: privacy policy
ja_JP: プライバシーポリシー

[ctx: product reviews]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count">(%s件)</span>

[ctx: product reviews]
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 承認済み <span class="count">(%s件)</span>

[ctx: product reviews]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 承認待ち <span class="count">(%s件)</span>

[ctx: product reviews]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: スパム <span class="count">(%s件)</span>

[ctx: product reviews]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: ゴミ箱へ移動 <span class="count">(%s件)</span>

en: product_includes parameter need to specify exactly one product when segmenting by variation.
ja_JP: 「product_includes」変数では、バリエーション別に区分する際、1つの商品のみ指定する必要があります。

en: required
ja_JP: 必須

[ctx: review]
en: Mark as spam
ja_JP: スパムとしてマーク

[ctx: review]
en: Not Spam
ja_JP: スパムを解除

[ctx: review]
en: Not spam
ja_JP: スパムを解除

[ctx: review type]
en: Type
ja_JP: 種類

en: reviewed by %s
ja_JP: %s によってレビュー済み

en: shipping address
ja_JP: お届け先住所

[ctx: shipping country prefix]
en: to
ja_JP: へ

[ctx: shipping country prefix]
en: to the
ja_JP: へ

[ctx: shipping packages]
en: Shipment %d
ja_JP: 配送%d

[ctx: shipping packages]
en: Shipment 1
ja_JP: 配送1

[ctx: shipping packages]
en: Shipping
ja_JP: 配送

[ctx: shipping packages]
en: Shipping %d
ja_JP: %d を配送中

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
ja_JP: 注文

[ctx: slug]
en: brand
ja_JP: ブランド

[ctx: status labels]
en: All
ja_JP: すべて

[ctx: status labels]
en: Past-due
ja_JP: 延滞

[ctx: submit button]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s added
ja_JP: %s 追加しました

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s deleted
ja_JP: %s 削除しました

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s not added
ja_JP: %s 追加されませんでした

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s not updated
ja_JP: %s アップロードされませんでした

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s updated
ja_JP: %s 更新しました

en: terms and conditions
ja_JP: 利用規約

en: unexpected shutdown: PHP Fatal error %1$s in %2$s on line %3$s
ja_JP: 予期しないシャットダウン: %2$sの%3$s行目、PHP 致命的エラー %1$s

en: unknown
ja_JP: 不明

[ctx: user webhook count]
en: User #%1$s %2$s has created %3$d WooCommerce webhook. | User #%1$s %2$s has created %3$d WooCommerce webhooks.
ja_JP[0]: ユーザー #%1$s %2$sが %3$d件の WooCommerce WebHook を作成しました。

[ctx: verb]
en: Spam
ja_JP: スパム

[ctx: verb]
en: Trash
ja_JP: ゴミ箱へ移動

en: verified owner
ja_JP: 承認

en: via %s
ja_JP: %sとして

[ctx: with first and last result]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d result | Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
ja_JP[0]: 結果の%1$d～%2$d/%3$dを表示しています

en: yd
ja_JP: yd (ヤード)

en: Ávila
ja_JP: アビラ

en: Åland Islands
ja_JP: オーランド諸島

en: Çanakkale
ja_JP: チャナッカレ

en: Çankırı
ja_JP: チャンクル

en: Çorum
ja_JP: チョルム

en: Ñeembucú
ja_JP: ニェーンブク

en: Ñuble
ja_JP: ニュブレ

en: İstanbul
ja_JP: イスタンブル

en: İzmir
ja_JP: イズミル

en: İçel
ja_JP: イチェル

en: Şanlıurfa
ja_JP: シャンルウルファ

en: Şırnak
ja_JP: シルナク

en: Šibenik-Knin County
ja_JP: シベニク＝クニン郡

en: Șoldănești
ja_JP: ソルダネシュティ

en: Ștefan Vodă
ja_JP: シュテファンボーダ

en: — No Change —
ja_JP: — 変更なし —

en: — No change —
ja_JP: — 変更なし —

en: “New Account” emails are sent when a customer signs up via the checkout flow.
ja_JP: 「新しいアカウント」メールは、顧客が購入手続きフローでサインアップすると送信されます。

en: ℹ️ WooCommerce installed and activated <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>. <a href="%4$s">More information</a>
ja_JP: ℹ️ このサイトでは<a href="%2$s">レガシー REST API が有効化されている</a>か、<a href="%3$s">レガシー Webhook が定義されている</a>ため、WooCommerce は<a href="%1$s">レガシー REST API プラグイン</a>をインストールして有効化しました。 <a href="%4$s">詳細情報</a>

en: ℹ️️ The WooCommerce Legacy REST API extension is installed and active.
ja_JP: ℹ️️ WooCommerce レガシー REST API 拡張機能がインストールされ、有効になっています。

en: ⚠ 1 Incompatible plugin detected (%s).
ja_JP: ⚠ 互換性のないプラグインが1個検出されました (%s)。

en: ⚠ 2 Incompatible plugins detected (%1$s and %2$s).
ja_JP: ⚠ 互換性のないプラグインが2個検出されました (%1$s および %2$s)。

en: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API plugin</a> is installed and active on this site.</b> Please be aware that the WooCommerce Legacy REST API is <b>not</b> compatible with HPOS.
ja_JP: ⚠ このサイトでは、<b><a target="_blank" href="%s">レガシー REST API </a> がインストールされ有効になっています。</b>WooCommerce のレガシー REST API は HPOS と互換性が<b>ありません</b>。

en: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API</a> is active on this site.</b> Please be aware that the WooCommerce Legacy REST API is <b>not</b> compatible with HPOS.
ja_JP: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">レガシー REST API </a> がサイトで有効になっています。</b>WooCommerce のレガシー REST API は HPOS と互換性が<b>ありません</b>。

en: ⚠ Incompatible plugins detected (%1$s, %2$s and %3$d other). | ⚠ Incompatible plugins detected (%1$s and %2$s plugins and %3$d others).
ja_JP[0]: ⚠ 互換性のないプラグインが検出されました (%1$s および %2$s、ほか%3$d個のプラグイン)。

en: ⚠ This feature is compatible with WordPress version 6.2 or higher.
ja_JP: ⚠ この機能は WordPress バージョン6.2以降と互換性があります。

en: ⚠ This feature is currently only suggested with the use of external object caching.
ja_JP: ⚠ この機能は現在外部オブジェクトのキャッシングの使用でのみ推奨されます。

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce feature '%s', it shouldn't be activated.
ja_JP: ⚠ このプラグインは有効になっている WooCommerce 機能「%s」と互換性がないため、有効化しないでください。

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s' and '%2$s', it shouldn't be activated.
ja_JP: ⚠ このプラグインは有効になっている WooCommerce 機能「%1$s」、「%2$s」と互換性がないため、有効化しないでください。

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s', '%2$s' and %3$d more, it shouldn't be activated.
ja_JP: ⚠ このプラグインは有効になっている WooCommerce 機能「%1$s」、「%2$s」、%3$d などと互換性がないため、有効化しないでください。

en: ⚠️ Only %s files can be searched at one time. Try filtering the file list before searching.
ja_JP: ⚠️ 一度に検索できるのは%sファイルのみです。 検索する前にファイルリストを絞り込んでみてください。

en: ⚠️ The WooCommerce Legacy REST API has been moved to <a target=”_blank” href="%1$s">a dedicated extension</a>. <b><a target=”_blank” href="%2$s">Learn more about this change</a></b>
ja_JP: ⚠️ WooCommerce レガシー REST API は<a target=”_blank” href="%1$s">専用の拡張機能</a>に移動しました。 <b><a target=”_blank” href="%2$s">この変更についての詳細は、こちらをご覧ください</a></b>

en: ⚠️ The WooCommerce Legacy REST API has been removed from WooCommerce, this will cause <a href="%1$s">webhooks on this site that are configured to use the Legacy REST API</a> to stop working. <a target="_blank" href="%2$s">A separate WooCommerce extension is available</a> to allow these webhooks to keep using the Legacy REST API without interruption. You can also edit these webhooks to use the current REST API version to generate the payload instead. <b><a target="_blank" href="%3$s">Learn more about this change.</a></b>
ja_JP: ⚠️ WooCommerce のレガシー REST API は WooCommerce から削除されました。これに伴い、<a href="%1$s">レガシー REST API を使用するよう設定されているこのサイトの Webhook</a> は機能しなくなります。 <a target="_blank" href="%2$s">個別の WooCommerce 拡張機能を使用</a>すると、中断なくこのような Webhook で引き続きレガシー REST API を使用できます。 現在の REST API バージョンを使用してペイロードを生成するように、この Webhook を編集することもできます。 <b><a target="_blank" href="%3$s">この変更についての詳細をご覧ください。</a></b>

en: ⚠️ The file system connection could not be initialized.
ja_JP: ⚠️ ファイルシステム接続を初期化できませんでした。

en: ⚠️ The file system is not configured for direct writes. This could cause problems for the logger.
ja_JP: ⚠️ ファイルシステムが直接書き込み用に設定されていません。 これにより、ロガーに問題が発生する可能性があります。

en: ⚠️ This directory does not appear to be writable.
ja_JP: ⚠️ このディレクトリは書き込み可能ではないようです。

en: ⚠️ WooCommerce attempted to install <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>, but the installation failed (see error details in <a href="%4$s">the WooCommerce logs</a>). Please install and activate the plugin manually. <a href="%5$s">More information</a>
ja_JP: ⚠️ このサイトでは<a href="%2$s">レガシー REST API が有効化されている</a>か、<a href="%3$s">レガシー Webhook が定義されている</a>ため、WooCommerce は<a href="%1$s">レガシー REST API プラグイン</a>をインストールしようとしましたが、インストールに失敗しました (<a href="%4$s">WooCommerce ログ</a>のエラー詳細を参照してください)。 プラグインを手動でインストールして有効化してください。 <a href="%5$s">詳細情報</a>

en: ⚠️ WooCommerce installed <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>, but it failed to activate it (see error details in <a href="%4$s">the WooCommerce logs</a>). Please go to <a href="%5$s">the plugins page</a> and activate it manually. <a href="%6$s">More information</a>
ja_JP: ⚠️ このサイトでは<a href="%2$s">レガシー REST API が有効化されている</a>か、<a href="%3$s">レガシー Webhook が定義されている</a>ため、WooCommerce は<a href="%1$s">レガシー REST API プラグイン</a>をインストールしましたが、有効化に失敗しました (<a href="%4$s">WooCommerce ログ</a>のエラー詳細を参照してください)。 <a href="%5$s">プラグインページ</a>に移動して手動で有効化してください。 <a href="%6$s">詳細情報</a>

en: ✅ Ready
ja_JP: ✅ 準備完了
