Google Сaptcha - en to tr_TR translation catalogue (167 entries)

en: Once Weekly
tr_TR: Haftada bir kez

en: reCaptcha Settings
tr_TR: reCaptcha Ayarları

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: reCaptcha Allow List
tr_TR: reCaptcha İzin Ver Listesi

en: Allow List
tr_TR: İzin Ver Listesi

en: You are in the allow list
tr_TR: İzin verilenler listesindesiniz

en: Please wait until Google reCaptcha is loaded.
tr_TR: Lütfen Google reCaptcha yüklenene kadar bekleyin.

en: Failed to load Google reCaptcha. Please check your internet connection and reload this page.
tr_TR: Google reCaptcha yüklenemedi. Lütfen internet bağlantınızı kontrol edin ve bu sayfayı yeniden yükleyin.

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: reCaptcha Pro Settings
tr_TR: reCaptcha Pro Ayarları

en: Please enable JavaScript in your browser.
tr_TR: Lütfen tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

en: This site is protected by reCaptcha and the Google
tr_TR: Bu site reCaptcha ve Google tarafından korunmaktadır

en: Privacy Policy
tr_TR: Gizlilik Politikası

en:  and
tr_TR:  ve

en: Terms of Service
tr_TR: Kullanım Şartları

en:  apply.
tr_TR:  başvur.

en: To use reCaptcha you must get the keys from
tr_TR: ReCaptcha'yı kullanmak için anahtarları şuradan almalısınız

en: here
tr_TR: buraya

en: and enter them on the
tr_TR: ve onları girin

en: plugin setting page
tr_TR: eklenti ayar sayfası

en: The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.
tr_TR: ReCAPTCHA doğrulama süresi sona erdi. Lütfen sayfayı yeniden yükleyin.

en: Response is empty
tr_TR: Yanıt boş

en: Error
tr_TR: Hata

en: The reCaptcha verification failed. Please try again.
tr_TR: ReCaptcha doğrulaması başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Secret Key is invalid.
tr_TR: Gizli Anahtar geçersiz.

en: Check your domain configurations
tr_TR: Etki alanı yapılandırmalarınızı kontrol edin

en: and enter it again
tr_TR: ve tekrar girin

en: Secret Key is missing.
tr_TR: Gizli Anahtar eksik.

en: User response is invalid
tr_TR: Kullanıcı cevabı geçersiz

en: More than one reCaptcha has been found in the current form. Please remove all unnecessary reCAPTCHA fields to make it work properly.
tr_TR: Mevcut formda birden fazla reCaptcha bulundu. Düzgün çalışması için lütfen tüm gereksiz reCAPTCHA alanlarını kaldırın.

en: reCaptcha v3 test failed
tr_TR: reCaptcha v3 testi başarısız oldu

en: Please submit "Test verification"
tr_TR: Lütfen "Test doğrulaması" gönderin

en: Please complete the captcha and submit "Test verification"
tr_TR: Lütfen captcha'yı tamamlayın ve "Test doğrulaması" gönderin

en: Test verification
tr_TR: Test doğrulaması

en: The verification is successfully completed.
tr_TR: Doğrulama başarıyla tamamlandı.

en: FAQ
tr_TR: SSS

en: Support
tr_TR: Destek

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: IP to Allow List
tr_TR: İzin Verilecek IP Listesi

en: My IP
tr_TR: Beim IP

en: Allowed formats
tr_TR: İzin verilen formatlar

en: Allowed diapason
tr_TR: İzin Verilen Formatlar

en: Allowed separators for IPs: a comma
tr_TR: IP'ler için izin verilen ayırıcılar: virgül

en: semicolon
tr_TR: noktalı virgül

en: ordinary space, tab, new line or carriage return.
tr_TR: sıradan boşluk, sekme, yeni satır veya satır başı.

en: Reason
tr_TR: Sebep

en: Allowed separators for reasons: a comma
tr_TR: Nedenlerle izin verilen ayırıcılar: virgül

en: tab, new line or carriage return.
tr_TR: sekme, yeni satır veya satır başı.

en: Add IP to Allow List
tr_TR: İzin Verilenler Listesine IP Ekleme

en: Search IP
tr_TR: IP Ara

en: Nothing found
tr_TR: Hiçbirşey Bulunamadı

en: No IP in the Allow List
tr_TR: İzin Verilenler Listesinde IP Yok

en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

en: Range from / to
tr_TR: Aralığı / ila

en: Date Added
tr_TR: Tarih Eklendi

en: Delete
tr_TR: SİL

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Edit reason
tr_TR: Düzenleme nedeni

en: Invalid data. See allowed formats
tr_TR: Geçersiz veri. İzin verilen biçimlere bakın

en: Range
tr_TR: Aralık

en: added to the allow list successfully
tr_TR: izin verilenler listesine başarıyla eklendi

en: not saved to the allow list.
tr_TR: izin verilenler listesine kaydedilmemiştir.

en: is already in the allow list
tr_TR: zaten izin verilenler listesinde

en: invalid format. See allowed formats.
tr_TR: geçersiz biçim. İzin verilen biçimlere bakın.

en: Some errors occurred
tr_TR: Bazı hatalar oluştu

en: One IP was deleted successfully
tr_TR: Una dirección IP se ha eliminado correctamente

en: You have not entered any IP
tr_TR: No se ha introducido ningún IP

en: You have not entered any IP in to the search form.
tr_TR: Arama formuna herhangi bir IP girmediniz.

en: Search results for
tr_TR: Arama sonuçları

en: No changes was made for
tr_TR: Için herhangi bir değişiklik yapılmamıştır

en: Error while updating reason for
tr_TR: Güncelleme nedeni güncellenirken hata oluştu

en: Id attribute
tr_TR: Kimlik özniteliği

en: Class attribute
tr_TR: Sınıf özniteliği

en: Name
tr_TR: Ad

en: Copy this code and paste it into the form left.
tr_TR: Bu kodu kopyalayın ve soldaki forma yapıştırın.

en: Insert Tag
tr_TR: Etiket Ekle

en: BWS reCaptcha form-tag generator
tr_TR: BWS reCaptcha form etiketi oluşturucu

en: Field type
tr_TR: Alan türü

en: Field name
tr_TR: Alan adı

en: Error: You have entered an incorrect reCAPTCHA value
tr_TR: Hata: Yanlış bir reCAPTCHA değeri girdiniz

en: Add BWS reCaptcha to your form
tr_TR: BWS reCaptcha'yı formunuza ekleyin

en: Only one BWS reCaptcha field can be added to the form
tr_TR: Forma yalnızca bir BWS reCaptcha alanı eklenebilir

en: The form already contains a CAPTCHA, first remove it to add BWS reCaptcha
tr_TR: Form zaten bir CAPTCHA içeriyor, BWS reCaptcha eklemek için önce onu kaldırın

en: Misc
tr_TR: Çeşitli

en: License Key
tr_TR: Lisans Anahtarı

en: Custom Code
tr_TR: Özel Kod

en: Site Key
tr_TR: Site Anahtarı

en: Secret Key
tr_TR: Gizli Anahtar

en: Version
tr_TR: Versiyon

en: Invisible
tr_TR: Görünmez

en: Enter site key
tr_TR: Site anahtarını girin

en: WARNING: The captcha will not be displayed until you fill key fields.
tr_TR: UYARI: Captcha, siz anahtar alanlarını doldurana kadar görüntülenmeyecektir.

en: Enter secret key
tr_TR: Gizli anahtarı girin

en: Please activate the "Disabled Submit Button" option for BuddyPress Comments form to work correctly
tr_TR: BuddyPress Yorumlar formunun düzgün çalışması için lütfen "Devre Dışı Gönder Düğmesi" seçeneğini etkinleştirin

en: Please activate the "Disabled Submit Button" option for BuddyPress Comments form to work correctly (Only for Nouveau theme package)
tr_TR: BuddyPress Yorumlar formunun düzgün çalışması için lütfen "Devre Dışı Gönder Düğmesi" seçeneğini etkinleştirin (Yalnızca Nouveau tema paketi için)

en: Settings saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Register your domain name with Google reCaptcha service and add the keys to the fields below. %1$s Get the API Keys. %2$s
tr_TR: Alan adınızı Google reCaptcha servisine kaydedin ve anahtarları aşağıdaki alanlara ekleyin. %1$s API Anahtarlarını alın. %2$s

en: If you do not want to create API keys use %1$sCaptcha by BestWebSoft%2$s plugin.
tr_TR: API anahtarları oluşturmak istemiyorsanız %1$sCaptcha by BestWebSoft%2$s eklentisini kullanın.

en: The Google reCaptcha block loads the webfont "Roboto" from fonts.googleapis.com. If you do not want to load this font use %1$sCaptcha by BestWebSoft%2$s plugin.
tr_TR: Google reCaptcha bloğu fonts.googleapis.com adresinden "Roboto" web fontunu yükler. Bu yazı tipini yüklemek istemiyorsanız %1$sCaptcha by BestWebSoft%2$s eklentisini kullanın.

en: This plugin has been closed for new installations.
tr_TR: Bu eklenti yeni yüklemeler için kapatılmıştır.

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Install Now
tr_TR: Şimdi Yükle

en: Enable to switch language automatically on multilingual website using the Multilanguage plugin.
tr_TR: Multilanguage eklentisini kullanarak çok dilli web sitesinde dili otomatik olarak değiştirmeyi etkinleştirin.

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Set the minimum verification score from %1$s to %2$s (default is %3$s).
tr_TR: Minimum doğrulama puanını %1$s ile %2$s arasında ayarlayın (varsayılan değer %3$s'dir).

en: ReCaptcha plugin is fully compliant with GDPR. %1$s Learn more %2$s
tr_TR: ReCaptcha eklentisi GDPR ile tamamen uyumludur. %1$s Daha fazla bilgi %2$s

en: Login form
tr_TR: Giriş Formu

en: Please enable reСaptcha for the login forms from the list below to avoid conflicts.
tr_TR: Çakışmaları önlemek için lütfen aşağıdaki listeden giriş formları için reСaptcha'yı etkinleştirin.

en: Registration form
tr_TR: Kayıt Formu

en: Please enable reСaptcha for the registration forms from the list below to avoid conflicts.
tr_TR: Çakışmaları önlemek için lütfen aşağıdaki listeden kayıt formları için reСaptcha'yı etkinleştirin.

en: Reset password form
tr_TR: Şifre Sıfırlama Formu

en: Protected post password form
tr_TR: Korumalı gönderi şifre formu

en: Comments form
tr_TR: Yorum Formu

en: Jetpack Contact Form
tr_TR: Jetpack İletişim Formu

en: bbPress New Topic form
tr_TR: bbPress Yeni Konu Formu

en: bbPress Reply form
tr_TR: bbPress Yanıt Formu

en: BuddyPress Registration form
tr_TR: BuddyPress Kayıt Formu

en: BuddyPress Comments form
tr_TR: BuddyPress Yorum Formu

en: reCaptcha for BuddyPress Comments form supported up to version 10.0.
tr_TR: buddyPress Yorumlar formu için reCaptcha, 10.0 sürümüne kadar desteklenir.

en: BuddyPress Add New Group form
tr_TR: BuddyPress Yeni Grup Ekle Formu

en: WooCommerce Login form
tr_TR: WooCommerce Giriş Formu

en: WooCommerce Registration form
tr_TR: WooCommerce Kayıt Formu

en: WooCommerce Reset password form
tr_TR: WooCommerce Şifre Sıfırlama Formu

en: WooCommerce Checkout form
tr_TR: WooCommerce Sepet Formu

en: Use the shortcode [woocommerce_checkout] for the WooCommerce checkout page for the plugin to work correctly
tr_TR: Eklentinin düzgün çalışması için WooCommerce ödeme sayfası için [woocommerce_checkout] kısa kodunu kullanın

en: wpForo Login form
tr_TR: wpForo Giriş Formu

en: wpForo Registration form
tr_TR: wpForo Kayıt Formu

en: wpForo New Topic form
tr_TR: wpForo Yeni Konu Formu

en: wpForo Reply form
tr_TR: wpForo Cevap Formu

en: MailChimp for Wordpress
tr_TR: Wordpress için MailChimp

en: Testimonials
tr_TR: Görüşler

en: Ninja Forms
tr_TR: Ninja Formları

en: Divi Contact Form
tr_TR: Divi İletişim Formu

en: Divi Login Form
tr_TR: Divi Giriş Formu

en: Elementor Contact Form
tr_TR: Elementor İletişim Formu

en: reCaptcha Version 3 and Invisible for Elementor Contact Form not supported in Elementor pop-up
tr_TR: reCaptcha Sürüm 3 ve Elementor İletişim Formu için Görünmez, Elementor açılır penceresinde desteklenmiyor

en: Formidable Contact Form
tr_TR: Biçimlendirilebilir İletişim Formu

en: Ultimate Member Login form
tr_TR: Ultimate Üye Giriş formu

en: Ultimate Member Registration form
tr_TR: Nihai Üye Kayıt formu

en: Ultimate Member Profile form
tr_TR: Nihai Üye Profili formu

en: MemberPress checkout form
tr_TR: MemberPress ödeme formu

en: MemberPress login form
tr_TR: MemberPress giriş formu

en: MemberPress forgot password form
tr_TR: MemberPress şifremi unuttum formu

en: LearnDash login form
tr_TR: LearnDash giriş formu

en: LearnDash registration form
tr_TR: LearnDash kayıt formu

en: BuddyBoss registration form
tr_TR: BuddyBoss kayıt formu

en: reCaptcha Version 2 for BuddyBoss registration form supported only if the Disabled Submit Button option is enabled
tr_TR: buddyBoss kayıt formu için reCaptcha Sürüm 2 yalnızca Devre Dışı Gönder Düğmesi seçeneği etkinleştirildiğinde desteklenir

en: WordPress default
tr_TR: WordPress varsayılanı

en: External Plugins
tr_TR: Harici Eklentiler

en: Custom Forms
tr_TR: Özel Formlar

en: reCaptcha Plugin
tr_TR: reCaptcha Eklentisi

en: BuddyPress works only with single site or main domain
tr_TR: BuddyPress yalnızca tek site veya ana alan adı ile çalışır

en: Update %1$s at least up to %2$s
tr_TR: 0]'ı en az %2$s'e kadar güncelleyin

en: %1$s %2$s requires WordPress %3$s or higher.
tr_TR: %1$s %2$s WordPress %3$s veya üstünü gerektirir.

en: Authentication failed.
tr_TR: Kimlik doğrulama başarısız oldu.

en: Click the BACK button on your browser and try again.
tr_TR: Tarayıcınızda GERİ düğmesini tıklayın ve tekrar deneyin.

en: BWS Recaptcha field
tr_TR: BWS Recaptcha alanı

en: The reason has been updated successfully.
tr_TR: Sebep başarıyla güncellendi.

en: Error while updating reason.
tr_TR: Güncelleme sırasında hata oluştu.

en: No changes was made.
tr_TR: Herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.
