WooCommerce Multilingual & Multicurrency 5.4.0 - en to fr translation catalogue (574 entries)

note: Description of the plugin
en: Make your store multilingual and enable multiple currencies | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>
fr: Rendez votre boutique multilingue et activez plusieurs devises | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency detected an active cache plugin on your site.
fr: WooCommerce Multilingual & Multicurrency a détecté une extension de cache active sur votre site.

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multicurrency feature.
fr: La mise en cache peut causer des problèmes d’affichage de devise à vos clients si vous utilisez la fonctionnalité multidevise.

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
fr: Pour éviter cela, configurez votre extension de cache de manière à ne pas mettre en cache les pages pour les visiteurs qui ont des cookies dans leur navigateur.

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
fr: Vous migrez votre boutique multilingue ? Avec %s, vous pouvez transférer votre contenu traduit vers un nouveau site, y compris les ventes croisées, les ventes incitatives et les attributs de produits.

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
fr: Vous souhaitez importer votre boutique multilingue ? Avec %1$s et %2$s installés sur votre site d'origine et votre nouveau site, vous pouvez exporter et importer automatiquement vos traductions.

en: WPML Export and Import
fr: Exportation et importation WPML

en: WooCommerce Multilingual
fr: WooCommerce Multilingue

en: You haven't added any secondary currencies
fr: Vous n’avez ajouté aucune devise secondaire

en: Please add another currency to fully utilize multicurrency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
fr: Veuillez ajouter une nouvelle devise afin d’optimiser l’utilisation du mode multidevise. Au cas où vous n’auriez pas besoin de plusieurs devises, désactivez ce paramètre pour améliorer la performance de votre site.

en: Configure multicurrency mode
fr: Configurer le mode multidevise

en: Review WooCommerce Multilingual & Multicurrency
fr: Donnez votre avis sur WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: Congrats on making your first multicurrency sale!
fr: Félicitations pour votre première vente multidevise !

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Want to help <strong>WooCommerce Multilingual & Multicurrency</strong> plugin? %1$sGive us a review%2$s!
fr: Vous voulez aider le plugin <strong>WooCommerce Multilingual & Multicurrency</strong>? %1$sDonnez-nous un avis%2$s !

en: The Translation Controls Have Moved
fr: Les contrôles de traduction ont été déplacés

en: We updated WooCommerce Multilingual to streamline your translation work.
fr: Nous avons mis à jour WooCommerce Multilingue pour rationaliser votre travail de traduction.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Translate your whole site's content, including products, from %1$sWPML &rarr; Translation Management%2$s.
fr: Traduisez tout le contenu de votre site, y compris les produits, depuis %1$sWPML &rarr; Gestion de la traduction%2$s.

en: Currency - no orders found
fr: Devise - aucune commande trouvée

en: Invalid nonce
fr: Numéro nonce  valide

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom WooCommerce email notifications, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr: Pour traduire les notifications par e-mail personnalisées de WooCommerce, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

note: translators: %s is the month day
en: Monthly on the %s
fr: Mensuellement, le %s

note: translators: %s is the week day
en: Weekly on %s
fr: Hebdomadairement, le %s

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
fr: Impossible d'obtenir les taux de change. La connexion a échoué.

note: translators: 1: Currency, 2: Cart total.
en: Please note that the payment will be made in %1$s. Your total will be approximately %2$s, depending on the current exchange rate.
fr: Veuillez noter que le paiement sera effectué en %1$s. Votre total sera d’environ %2$s, selon le taux de change actuel.

en: Not yet supported
fr: Pas encore pris en charge

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
fr: Définir la devise dans laquelle votre client verra le prix final lorsqu'il s'apprêtera à payer. Choisir les comptes qui apparaîtront dans sa notification de paiement.

en: Currency
fr: Devise

en: Bank Account
fr: Compte bancaire

en: All Accounts
fr: Tous les comptes

en: All in selected currency
fr: Tout dans la devise sélectionnée

en: PayPal Email
fr: E-mail PayPal

en: Merchant ID
fr: ID commerçant

en: Client ID
fr: ID client

en: Secret Key
fr: Clé secrète

note: translators: %s is currency code.
en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
fr: Cette passerelle ne prend pas en charge les %s. Pour afficher cette passerelle, veuillez sélectionner une autre devise.

en: Live Publishable Key
fr: Clé publiable en direct

en: Live Secret Key
fr: Clé secrète en direct

en: Test Publishable Key
fr: Tester la clé publiable

en: Test Secret Key
fr: Tester la clé secrète

en: Language
fr: Langue

en: Costs and values in custom currencies
fr: Coûts et valeurs dans les devises personnalisées

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
fr: Woocommerce Multilingual & Multicurrency multipliera par défaut tous vos coûts et valeurs définis plus haut par les taux de change. Si ce n’est pas ce que vous souhaitez et que vous préférez plutôt avoir des valeurs statiques, définissez-les ici.

en: Enable costs in custom currencies
fr: Activer les coûts dans les devises personnalisées

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
fr: Calculer automatiquement les coûts d'expédition dans d'autres devises

en: Set shipping costs in other currencies manually
fr: Définir manuellement les coûts d'expédition dans d'autres devises

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: Minimal order amount in %s
fr: Montant de commande minimum en %s

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
fr: Montant de commande minimum si le client choisit %s comme devise d'achat.

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a language code
en: Your shipping class %1$s has been created in %2$s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
fr: Votre mode de livraison %1$s a été créé en langue %2$s. Veuillez changer de langue si vous souhaitez indiquer les coûts d'expédition dans différentes devises pour ce mode.

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a currency code
en: "%1$s" shipping class cost in %2$s
fr: "%1$s" coût du mode de livraison en %2$s

en: N/A
fr: S.O.

note: translators: %s is a currency code
en: No shipping class cost in %s
fr: Aucun coût pour le mode de livraison en %s

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: Cost in %s
fr: Coût en %s

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
fr: Coûts d'expédition si le client choisit %s comme devise d'achat.

en: Currencies
fr: Devises

en: Add currency
fr: Ajouter une devise

en: Rate
fr: Taux

en: default
fr: par défaut

en: Edit
fr: Modifier

en: Currency displayed first
fr: Devise affichée en premier

en: Choose which currency to display when a client switches languages
fr: Choisissez la devise à afficher lorsqu’un client change de langue

en: Keep
fr: Garder

en: Delete
fr: Supprimer

en: Currencies to display for each language
fr: Devises à afficher dans chaque langue

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Enable %1$s for %2$s
fr: Activer %1$s pour %2$s

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Disable %1$s for %2$s
fr: Désactiver %1$s pour %2$s

en: Settings
fr: Paramètres

en: Add new currency
fr: Ajouter une nouvelle devise

note: translators: %s for currency label
en: Currency settings for %s
fr: Paramètres de devise pour %s

en: Select currency
fr: Sélectionner la devise

en: Exchange Rate
fr: Taux de change

en: Only numeric
fr: Numérique uniquement

note: translators: %s for currency exchange rate value translators: %s is a currency previous rate
en: (previous value: %s)
fr: (valeur précédente: %s)

en: Currency Preview
fr: Aperçu de devise

en: Currency Position
fr: Place de la devise

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Left with space
fr: À gauche avec espace

en: Right with space
fr: À droite avec espace

en: Thousand Separator
fr: Séparateur de millier

en: (Space)
fr: (espace)

en: Decimal Separator
fr: Séparateur de décimale

en: Number of Decimals
fr: Nombre de décimales

en: Rounding to the nearest integer
fr: Arrondi au prochain nombre entier

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Up
fr: En haut

en: Down
fr: En bas

en: Nearest
fr: Le plus proche

en: Increment for nearest integer
fr: Incrément pour le prochain nombre entier

note: translators: %s is an HTML break line translators: %s is HTML tag <br> (new line)
en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
fr: Le prix obtenu sera incrémenté à cette valeur après l'avoir initialement arrondi.%s Ex.:

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
fr: 1454.07 &raquo; 1454 lorsque défini sur 1

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
fr: 1454.07 &raquo; 1450 lorsque défini sur 10

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
fr: 1454.07 &raquo; 1500 lorsque défini sur 100

note: translators: %s is an HTML break line translators: %s is HTML tag <br> (new line)
en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
fr: Arrondir le prix converti au nombre entier le plus proche. %s Ex.: 15.78 devient 16.00

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
fr: La valeur à soustraite au montant précédemment obtenu.

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
fr: Pour 1454.07, lorsque l'incrément pour le nombre entier le plus proche est 100 et que le montant auto-soustrait est 1, le montant obtenu est 1499.

en: Autosubtract amount
fr: Montant auto-soustrait

en: Payment Gateways
fr: Passerelles de paiement

note: translators: %s is a currency code translators: %s is current currency
en: Custom settings for %s
fr: Paramètres personnalisés pour %s

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Please enter a valid number
fr: Veuillez saisir un nombre valide

en: Cancel
fr: Annuler

en: Save
fr: Appliquer

en: Currency available in
fr: Devise disponible dans

en: All countries
fr: Tous les pays

en: All countries except:
fr: Tous les pays, sauf:

en: All countries except...
fr: Tous les pays, sauf...

en: Specific countries
fr: Pays spécifiques

en: Show currencies based on
fr: Afficher les devises selon

en: You need the WPML plugin to make your store multilingual and display currencies based on site language. Don't have it yet?
fr: Vous avez besoin du plugin WPML pour rendre votre boutique multilingue et afficher les devises en fonction de la langue du site. Vous ne l’avez pas encore?

en: Purchase WPML now
fr: Achetez WPML maintenant

en: Site Language
fr: Langue du site

en: Client Location
fr: Emplacement du client

en: Location based
fr: Selon l’emplacement

en: WooCommerce integrates with MaxMind Geolocation to reliably determine the location of your customers.
fr: WooCommerce s’intègre à MaxMind Geolocation pour déterminer de manière fiable l’emplacement de vos clients.

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
fr: Bravo! Vous pouvez maintenant utiliser la géolocalisation afin de déterminer la devise par défaut pour les langues choisies. Vous pouvez modifier cette clé sur

en: WooCommerce settings page.
fr: La page de paramètres WooCommerce.

en: MaxMind Licence Key
fr: Clé de licence MaxMind

en: Apply
fr: Appliquer

en: Please note: without a free MaxMind key, your geolocation calls will be limited and your site performance may be impacted.
fr: Remarque: sans une clé MaxMind gratuite, vos appels de géolocalisation seront limités et les performances de votre site pourraient être affectées.

en: Learn how to generate a free license key
fr: Apprenez comment générer une clé de licence gratuite

note: translators: %s is a date translators: %s is a date and time of currency update
en: Set on %s
fr: Définir sur %s

en: Country availability
fr: Disponibilité par pays

en: All countries except
fr: Tous les pays, sauf

en: Configure per country availability for this payment gateway
fr: Configurez la disponibilité par pays pour cette passerelle de paiement

en: Save changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Settings saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: Error saving settings.
fr: Erreur lors de l'enregistrement des paramètres.

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Please remove it!
fr: Nous avons remarqué que vous utilisiez l'extension WooCommerce Gateways Country Limiter qui est maintenant intégré à WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Veuillez le supprimer!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom text for payment methods, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr: Pour traduire le texte personnalisé des méthodes de paiement, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate permalinks for product taxonomies, go to %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency → Store URLs%2$s.
fr: Pour traduire les permaliens des taxonomies de produits, allez à %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency → URLs de la boutique%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product permalinks, go to %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency → Store URLs%2$s.
fr: Pour traduire les permaliens des produits, allez à %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency → URLs de la boutique%2$s.

en: How to translate permalinks for product taxonomies
fr: Comment traduire les permaliens pour les taxonomies de produits

en: How to translate product permalinks
fr: Comment traduire les permaliens des produits

en: Translate WooCommerce products
fr: Traduire les produits WooCommerce

en: Translate shipping classes
fr: Traduire les modes de livraison

en: Configure multicurrency for multilingual sites
fr: Configurer les devises multiples pour les sites multilingues

en: Translate endpoints
fr: Traduire les points de terminaison

en: How to translate this?
fr: Comment traduire ceci?

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
fr: WooCommerce Multilingual & Multicurrency utilisera des cookies pour déchiffrer les informations du panier lorsque les langues sont configurés par domaines et pour transférer des données entres les domaines.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WooCommerce Multilingual extends these reports by adding the currency’s information.
fr: WooCommerce Multilingual & Multicurrency utilisera également des cookies pour identifier la langue et la devise de chaque commande de client ainsi que la devise des rapports créés par WooCommerce. WooCommerce Multilingual étend ces rapports en y ajoutant des informations sur la devise.

note: translators: $s is a currency code
en: Invalid currency parameter: "%s"
fr: Paramètre de devise non valide: "%s"

note: translators: $s is a language code
en: Invalid language parameter: "%s"
fr: Paramètre de langue non valide: "%s"

note: translators: $s is a product ID
en: Product not found: %d
fr: Produit introuvable: %d

note: translators: $s is a term ID
en: Term not found: %d
fr: Terme introuvable: %d

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
fr: L'utilisation de "translation_of" requiert également de fournir un paramètre "lang"

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: Multicurrency
fr: Multidevise

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To run your store in multiple languages, you need to use the %1$sWPML plugin%2$s.
fr: Vous devez utiliser le %1$splugin WPML%2$s pour pouvoir gérer votre boutique dans plusieurs langues.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: If you have it already, install and activate it. Otherwise, %1$sbuy WPML%2$s.
fr: Si vous l’avez déjà, installez-le et activez-le. Sinon, %1$sachetez WPML%2$s.

en: You will need either the Multilingual CMS or Multilingual Agency package to use WPML with WooCommerce.
fr: Pour utiliser WPML avec WooCommerce, vous aurez besoin du pack Multilingual CMS ou Multilingual Agency.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can still use the %1$smulticurrency features%2$s without buying anything.
fr: Vous pouvez toujours utiliser les %1$sfonctionnalités multidevises%2$s sans rien acheter.

note: translators: %s is a taxonomy singular label
en: %s translation
fr: Traduction %s

note: translators: %1$s is a taxonomy singular label and %2$s is an HTML link
en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
fr: Vous traduisez %1$s? Utilisez le tableau %2$s pour traduire plus facilement.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product details, including their taxonomy, use this dashboard. If you need to translate taxonomy independently or adjust store and currency settings, visit: %1$sWooCommerce Multilingual documentation%2$s.
fr: Pour traduire les détails des produits, y compris leur taxonomie, utilisez ce tableau de bord. Si vous avez besoin de traduire la taxonomie indépendamment ou d'ajuster les paramètres de la boutique et des devises, visitez : %1$sDocumentation WooCommerce Multilingue%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate this content, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr: Pour traduire ce contenu, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

en: To see how to translate this text, save your changes here first.
fr: Pour voir comment traduire ce texte, enregistrez d'abord vos modifications ici.

en: Store Pages
fr: Pages de la boutique

en: Global Attributes
fr: Attributs globaux

en: Multiple Currencies
fr: Devises multiples

en: Translation Options
fr: Options de traduction

en: Tour Data
fr: Données du tour

en: Title
fr: Titre

en: Content
fr: Contenu

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate the Method Title, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr: Pour traduire le titre de la méthode, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Labels, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr: Pour traduire les étiquettes, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom product fields, save your changes here first, then go to the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
fr: Pour traduire les champs de produits personnalisés, enregistrez d'abord vos modifications ici, puis allez dans le %2$sTableau de bord de traduction%3$s.

en: Calculate costs in other currencies automatically
fr: Calculer les coûts automatiquement dans d'autres devises

en: Set costs in other currencies manually
fr: Définir les coûts manuellement dans d'autres devises

en: Bookings
fr: Réservations

en: Resources Label
fr: Étiquette des ressources

en: Resources
fr: Ressources

en: Person Types
fr: Types de personne

en: Person Type Name
fr: Nom du type de personne

en: Resources label
fr: Étiquette Ressources

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Resources, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
fr: Pour traduire les ressources, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s et envoyez le produit associé pour traduction.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Person Types, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
fr: Pour traduire les types de personnes, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s et envoyez le produit associé pour traduction.

en: Booking currency
fr: Devise de réservation

en: Composite Products ( Components )
fr: Produits composés (composants)

en: Name
fr: Intitulé

en: Composite Products ( Scenarios )
fr: Produits composés (scénarios)

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate global add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr: Pour traduire les modules complémentaires globaux, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

note: translators: %s is a product addon name
en: Product Add-ons Group "%s"
fr: Groupe de composants additionnels de produit "%s"

en: Placeholder
fr: Espace réservé

en: Label
fr: Étiquette

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate per-product add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
fr: Pour traduire les modules complémentaires par produit, allez au %1$sTableau de bord de traduction%2$s et envoyez le produit associé pour traduction.

en: Multi-currency settings
fr: Paramètres multidevises

en: Calculate prices in other currencies automatically
fr: Calculer les prix automatiquement dans d'autres devises

en: Set prices in other currencies manually
fr: Définir les prix manuellement dans d'autres devises

note: translators: %s is an option label
en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
fr: Vous pouvez établir ici différents prix pour %s dans multiples devises:

en: Product Bundles
fr: Regroupements de produits

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can translate text for subscription products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr: Vous pouvez traduire le texte des produits d'abonnement à partir du %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

en: Subscription Price
fr: Prix de l'abonnement

en: Sign-up Fee
fr: Frais d'inscription

en: Product tabs
fr: Onglets du produit

en: Heading
fr: En-tête

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom per-product tabs, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
fr: Pour traduire les onglets personnalisés par produit, allez au %1$sTableau de bord de traduction%2$s et envoyez le produit associé pour traduction.

en: Custom Tabs
fr: Onglets personnalisés

en: Tab Title
fr: Titre de l'onglet

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Quick edit is disabled for product translations. Manage product translations from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr: La modification rapide est désactivée pour les traductions de produits. Gérez les traductions de produits à partir du %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

en: How to translate attributes
fr: Comment traduire les attributs

en: How to translate product categories
fr: Comment traduire les catégories de produit

en: Multilingual Settings
fr: Paramètres multilingues

en: Multicurrency Settings
fr: Paramètres multidevises

note: translators: 1: open <a> tag, 2: close <a> tag
en: It’s recommended that you translate products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr: Il est recommandé de traduire les produits à partir du %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
fr: Affiche une liste de produits qui se trouvaient dans le panier avant qu'il ne soit réinitialisé sur le front-end, après avoir changé de langue ou de devise. Il sera masqué lorsqu'il n'y a aucun produit à afficher.

en: Products before cart reset
fr: Produits avant réinitialisation du panier

en: Switching language?
fr: Changer de langue?

note: translators: %s is a language name
en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
fr: Vous avez changé de langue et des articles se trouvent dans le panier. Si vous conservez la langue %s, le panier sera vidé et vous devrez à nouveau y ajouter les articles.

note: translators: %s is a language name
en: Keep %s
fr: Conserver %s

note: translators: %s is a language name
en: Switch back to %s
fr: Revenir à %s

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
fr: En raison de certains éléments dans la configuration de votre site, le contenu du panier risque de ne pas être correctement synchronisé lorsque les utilisateurs changent de devise ou de langue sur le front-end.

[ctx: Reset cart option warning 2]
note: translators: %s is link to "reset cart configuration"
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
fr: Dans une situation comme celle-ci, nous vous recommandons de %s avec l'option pour réinitialiser le panier.

en: configure WooCommerce Multilingual & Multicurrency
fr: configurer WooCommerce Multilingue & Multidevise

en: More details
fr: Plus de détails

en: Switching currency?
fr: Changer de devise?

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
fr: Votre panier n'est pas vide! Si vous changez de devise, tous les articles du panier seront supprimés et vous devrez à nouveau les ajouter.

note: translators: %s is a currency
en: Keep using %s
fr: Continuer d'utiliser %s

en: Proceed
fr: Continuer

note: translators: %s is the number of reviews
en: Show reviews in all languages  (%s)
fr: Afficher les commentaires dans toutes les langues (%s)

note: translators: %1$s is a language name and %2$s is the number of reviews
en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
fr: Afficher uniquement les commentaires en %1$s (%2$s)

en: translated
fr: traduit

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
fr: WooCommerce Multilingual & Multicurrency est activé, mais pas effectif. Il n'est pas compatible avec les versions de <a href="%1$s">WPML</a> antérieures à %2$s.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
fr: WooCommerce Multilingual & Multicurrency est activé, mais pas effectif. Veuillez d'abord terminer l'installation de WPML.

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
fr: WooCommerce Multilingual & Multicurrency est activé, mais pas effectif. Il n'est pas compatible avec les versions de <a href="%1$s">Woocommerce</a> antérieures à %2$s.

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
fr: WooCommerce Multilingual & Multicurrency est activé, mais pas effectif. Il n'est pas compatible avec les versions de <a href="%1$s">WPML String Translation</a> antérieures à %2$s.

en: WPML support
fr: Assistance WPML

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
note: translators: Part 1/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
fr: Certaines taxonomies sur votre site sont obligatoirement intraduisibles. Cela pose problème lorsque vous essayez d'exécuter un site WooCommerce multilingue.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
note: translators: Part 2/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: A plugin or the theme are probably doing this.
fr: Une extension ou le thème en est probablement la cause.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
note: translators: Part 3/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: What you can do:
fr: Ce que vous pouvez faire :

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
note: translators: Part 4/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
fr: 1. Désactivez temporairement les extensions et voyez si ce message disparaît.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
note: translators: Part 5/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
fr: 2. Changez temporairement de thème et voyez si ce message disparaît.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
note: translators: Part 6/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
fr: Il est recommandé de contacter %s, dites que vous recevez ce message et proposez d'envoyer une copie duplicator du site. Nous travaillerons avec l'auteur du thème/extension et résoudrons le problème durablement. Nous vous offrirons entre-temps une solution temporaire de manière à ce que vous puissiez continuer à travailler.

en: and
fr: et

note: translators: %s is a list of plugin names
en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
fr: WooCommerce Multilingual & Multicurrency est activé, mais pas effectif. Il requiert %s pour fonctionner.

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
fr: Parce que ce site a recours à la structure de permalien par défaut, vous ne pouvez utiliser la traduction de slug pour les permaliens de produits.

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
fr: Veuillez choisir une structure de permalien différente ou désactiver la traduction de slug.

en: Permalink settings
fr: Paramètres permaliens

en: Configure products slug translation
fr: Configurer la traduction slug de produits

en: wpml-config.xml file missing from WooCommerce Multilingual & Multicurrency folder.
fr: Le fichier wpml-config.xml est manquant dans le dossier WooCommerce Multilingual & Multicurrency.

note: translators: %s is a field name
en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr: La configuration du champ personnalisé %s provenant du fichier wpml-config.xml a été modifiée!

note: translators: %s is a custom post type name
en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr: La configuration de type personnalisé %s provenant du fichier wpml-config.xml a été modifiée!

note: translators: %s is a custom taxonomy name
en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr: La configuration de taxonomie personnalisée %s provenant du fichier wpml-config.xml a été modifiée!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
fr: Nous avons détecté un problème dans votre configuration WPML: la taxonomie %1$sproduct_type%2$s est définie comme traduisible et cela pourrait poser problème avec les produits traduits. Rendez-vous sur la %3$spage de configuration de contenu multilingue%4$s pour modifier ce paramètre.

en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WooCommerce Multilingual & Multicurrency %3$stroubleshooting page%4$s.
fr: Nous avons détecté que le champ %1$sproduct_type%2$s était défini de manière incorrecte pour certaines traductions de produits. Cela s’est produit parce que la taxonomie product_type a été traduite. Rendez-vous sur la %3$spage de dépannage%4$s de WooCommerce Multilingual & Multicurrency pour résoudre ce problème.

en: Downloading translations... Please don't close this page.
fr: Téléchargement des traductions en cours... Ne pas fermer cette page.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
fr: Tous les produits seront supprimés de cette commande afin de modifier la langue

en: Original language
fr: Langue originale

en: Translation in progress
fr: Traduction en cours de réalisation

en: Take this and edit
fr: Prendre et modifier

note: translators: %s is the post title
en: Quick edit "%s" inline
fr: Modification rapide « %s » en ligne

en: Quick Edit
fr: Modification rapide

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été sauvegardés.

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
fr: Au moins l'un de ces champs est requis : titre, contenu ou extrait

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
fr: Ce travail de traduction ne vous sera plus attribué. D'autres traducteurs pourront le prendre et poursuivre la traduction.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
fr: Ce champ est verrouillé pour modification car WPML copiera sa valeur à partir de la langue d'origine.

note: translators: %1$s is the post title inside a HTML link pointing to the post edit screen, %2$s and %3$s are opening and closing HTML link tags
en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended that you translate products from the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
fr: Ceci est une traduction de %1$s. Certains champs ne sont pas modifiables. Il est recommandé de traduire les produits à partir du %2$sTableau de bord de traduction%3$s.

en: Cart
fr: Panier

en: Checkout
fr: Paiement

en: Checkout &rarr; Pay
fr: Validation &rarr; Paiement

en: Order Received
fr: Commande reçue

en: My Account
fr: Mon compte

en: Change Password
fr: Modifier le mot de passe

en: Edit My Address
fr: Modifier mon adresse

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Lost Password
fr: Mot de passe perdu

en: View Order
fr: Visualiser la commande

en: Shop
fr: Boutique

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
fr: Afin de traduire ceci et les autres pages boutique de WooCommerce rapidement, veuillez exécuter l'%1$sassistant de configuration%2$s.

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency admin%5$s.
fr: Pour traduire %1$s, veuillez utiliser la page de %2$straduction%3$s, à l'intérieur de %4$sl'administration WooCommerce Multilingual & Multidevise%5$s.

note: translators: %d is a number of products
en: %d products left
fr: Il reste %d produits

en: Synchronization complete!
fr: Synchronisation terminée!

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Invalid taxonomy %s
fr: Taxonomie non valide %s

note: translators: %%1$s is a post type name and %2$s is a taxonomy name
en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
fr: Certains %1$s traduit(e)s ont des %2$s d'affectation différentes.

note: translators: %%1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Update %1$s for all translated %2$s
fr: Mettre à jour %1$s pour toutes les %2$s traduit(e)s

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: All %1$s have the same %2$s assignments.
fr: Tou(te)s les %1$s ont les mêmes affectations de %2$s.

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
fr: %1$s mis(e) à jour avec succès pour tou(te)s les %2$s.

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Would you like to automatically create translated variations and images?
fr: Il semble que vous mettez à jour WooCommerce Multilingual & Multicurrency à partir d'une version antérieure. Souhaitez-vous créer automatiquement les traductions des variations et images?

en: Yes, go to the troubleshooting page
fr: Oui, aller à la page de dépannage

en: No - dismiss
fr: Non - rejeter

en: important change about this service
fr: modification importante concernant ce service

en: Fixer.io API key
fr: Clé API Fixer.io

en: multicurrency settings page
fr: page des paramètres multidevises

note: translators: 1: Fixer.io, 2: Announcement link.
en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
fr: Votre site a recours à %1$s pour calculer automatiquement les prix dans la devise secondaire. Il existe une %2$s en vigueur depuis le 1er juin 2018.

note: translators: 1: Mulicurrency tab link, 2: Fixer.io API key.
en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
fr: Veuillez aller à la %1$s et renseigner votre %2$s.

en: Product Base
fr: Produit de base

en: Product Tag Base
fr: Base d'étiquette du produit

en: Product Category Base
fr: Base de catégorie du produit

en: Product Attribute Base
fr: Base d'attribut du produit

en: Attribute Slug
fr: Slug d'attribut

note: translators: %s is a slug
en: Endpoint: %s
fr: Point de terminaison: %s

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
fr: Vous utilisez la même valeur que pour la base de catégorie standard. Cela crée souvent des conflits et il en résulte des adresses url qui ne fonctionnent pas correctement.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate attributes, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
fr: Pour traduire les attributs, allez au %1$sTableau de bord de traduction%2$s et envoyez le produit associé pour traduction.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
fr: La devise par défaut a été changée. Afin d'afficher des prix exacts dans toutes les devises, vous devez mettre à jour les taux de change listés dans la configuration %1$sMultidevise%2$s.

en: Show all currencies
fr: Afficher toutes les devises

en: Order currency:
fr: Devise de la commande:

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
fr: Tous les produits seront supprimés de la commande en cours afin de modifier la devise

en: Currencies order updated
fr: Devises de commande mis à jour

en: Uploads
fr: Transferts

en: Currency switcher
fr: Sélecteur de devise

en: Customize the currency switcher
fr: Personnaliser le sélecteur de devise

en: You haven't added any secondary currencies.
fr: Vous n'avez pas ajouté de devises secondaires.

en: Use custom settings for translations download files
fr: Utiliser les paramètres personnalisés de traduction pour les fichiers à télécharger

en: Use the same files for translations
fr: Utiliser les mêmes fichiers pour les traductions

en: Add separate download files for translations when you translate this product
fr: Ajoutez des fichiers à télécharger séparés pour les traductions lorsque vous traduisez ce produit

en: Update Translation
fr: Mettre à jour la traduction

en: Hide This Message
fr: Masquer ce message

note: translators: %1$s is a list of notice items and %2$s is a version number
en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
fr: <strong>Traduction WooCommerce disponible</strong> &#8211; Installez ou mettez à jour vos traductions <code>%1$s</code> vers la version <code>%2$s</code>.

en: You have untranslated terms!
fr: Il reste des termes non traduits!

en: Store URLs
fr: URLs de boutique

en: Status
fr: Statut

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: Translate Products
fr: Traduire les produits

en: Go to WPML &rarr; Translation Management to translate Products
fr: Allez dans WPML &rarr; Gestion de la traduction pour traduire les Produits

en: Translate Taxonomy
fr: Traduire la taxonomie

en: Go to WPML &rarr; Taxonomy Translation to translate Taxonomy terms manually
fr: Allez dans WPML &rarr; Traduction de taxonomie pour traduire manuellement les termes de taxonomie

en: Prefer to translate manually?
fr: Vous préférez traduire manuellement ?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate products, go to %1$sProducts%2$s and click on the "plus" icon.
fr: Pour traduire manuellement les produits, allez dans %1$sProduits%2$s et cliquez sur l'icône « plus ».

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate product categories, tags and attributes, go to %1$sWPML &rarr; Taxonomy Translation%2$s.
fr: Pour traduire manuellement les catégories de produits, les étiquettes et les attributs, allez dans %1$sWPML &rarr; Traduction de taxonomie%2$s.

en: Translatable?
fr: Traduisible?

en: Enable this if you want to translate attribute values with WooCommerce Multilingual & Multicurrency
fr: Activez ceci si vous souhaitez traduire les valeurs des attributs avec WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
fr: Les traductions existantes et les variations associées seront supprimées.

note: translators: %s is a currency or language name
en: Products removed after switching to %s:
fr: Produits supprimés après avoir changé pour %s :

en: Clear list
fr: Effacer la liste

en: Products Synchronization
fr: Synchronisation de produits

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
fr: Configurer les propriétés du produit spécifique devant être synchronisées avec les traductions.

en: Sync publishing date for translated products.
fr: Synchroniser la date de publication pour les produits traduits.

en: Sync products and product taxonomies order.
fr: Synchroniser l'ordre des produits et des taxonomies de produit.

en: Products Media Synchronization
fr: Synchronisation des médias de produit

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
fr: Configurer la synchronisation des miniatures et de la galerie avec les traductions.

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
fr: Afficher les images originales sur la première page de produit traduit si les images ne sont pas spécifiées

en: Products Download Files
fr: Fichiers de téléchargement de produits

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths
                                                synchronized, or seperate for each language.
fr: Si vous utilisez des produits téléchargeables, vous pouvez choisir de synchroniser les chemins d'accès à
     ou de les séparer pour chaque langue.

en: Add separate download files for translations when translating products
fr: Ajouter des fichiers à télécharger séparés pour les traductions lorsque des produits sont traduits

en: Product reviews
fr: Avis de produit

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
fr: Définir l’affichage des avis de produit sur la page des produits par défaut. Le client pourra continuer à filtrer les avis par langue.

en: By default, show reviews in all languages
fr: Afficher les avis dans toutes les langues par défaut

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
fr: Vous pouvez effacer le contenu du panier lorsque vous changez de langue ou de devise si vous rencontrez des problèmes liés à votre panier ou sur la page de paiement

en: Switching languages when there are items in the cart
fr: Changez de langue lorsqu'il y a des produits dans le panier

en: Synchronize cart content when switching languages
fr: Synchroniser le contenu du panier lors du passage d'une langue à l'autre

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
fr: Demander confirmation et réinitialiser le panier

en: Switching currencies when there are items in the cart
fr: Changer de devise lorsqu'il y a des produits dans le panier

en: Synchronize cart content when switching currencies
fr: Synchroniser le contenu du panier lors du passage d'une devise à l'autre

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
fr: Cette fonctionnalité a été désactivée. Veuillez activer les %1$scookies WPML%2$s pour poursuivre.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
fr: Vous ne savez pas quelle option choisir? Consultez les %1$sProblèmes éventuels en changeant de langue ou de devise lorsque le panier contient des produits%2$s.

en: Product Translation Interface
fr: Interface de traduction de produit

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
fr: Il est recommandé d'utiliser l'éditeur de traduction WPML. Il est conçu pour faciliter le processus de traduction tout en offrant une bien meilleure intégration avec diverses extensions WooCommerce.

en: WPML Translation Editor
fr: Éditeur de traduction WPML

en: Native WooCommerce product editing screen
fr: Écran natif d'édition de produit WooCommerce

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
fr: Si vous utilisez un constructeur de page pour concevoir les produits WooCommerce, il est préférable de travailler uniquement avec l'éditeur de traduction WPML.

en: OK (translate with the WordPress editor)
fr: OK (traduire avec l'éditeur WordPress)

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
fr: Annuler (conserver l'éditeur de traduction)

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Set different slugs in different languages for %s on WooCommerce Multilingual & Multicurrency URLs translations page
fr: Définir différents slugs dans diverses langues pour %s sur la page de traduction des URL de WooCommerce Multilingual & Multicurrency

note: translators: %s is an attribute name
en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
fr: Pour traduire le slug attribut, veuillez définir l’option "Activer les archives?" pour l’attribut %s dans WooCommerce

en: Synchronize attributes and update product variations
fr: Synchroniser les attributs et mettre à jour les vairations de produit

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
fr: Ceci génèrera automatiquement des variations pour les produits traduits correspondant aux attributs récemment traduits.

note: translators: %s is a number of product variations
en: Currently, there are %s variations that need to be created.
fr: %s variations doivent actuellement être créées.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Synchronize %s assignment in content
fr: Synchroniser l'affectation de %s dans le contenu

note: translators: %s is a taxonomy name
en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
fr: Cette action vous permet d'appliquer automatiquement la taxonomie %s à votre contenu dans différentes langues. Le contenu original sera alors scanné et la même taxonomie sera appliquée au contenu traduit.

en: Please make a backup of your database before you start the synchronization
fr: Veuillez sauvegarder votre base de données avant de démarrer la synchronisation

en: Sync variables products
fr: Synchronisation de produits variables

en: Update products count:
fr: Mettre à jour le nombre de produits:

en: products with variations
fr: produits avec variations

en: Sync products variations:
fr: Synchroniser les variations de produit:

en: left
fr: restant(s)

en: Sync products "gallery images":
fr: Synchroniser les "galeries images" de produit:

en: Sync products categories (display type, thumbnail):
fr: Synchroniser les catégories de produit (type d'affichage, miniature):

en: Duplicate terms ( please select attribute ):
fr: Dupliquer les termes (veuillez sélectionner l'attribut):

en: none
fr: aucun

en: Start
fr: Démarrer

en: Fix product_type taxonomy terms
fr: Correction des termes de taxonomie product_type

en: Sync product stock quantity and status ( synchronizing min stock between translations )
fr: Synchroniser le stock et statut de produit (synchronisation du stock minimum entre les traductions)

en: Fix translated variations relationships
fr: Corriger les relations entre variations traduites

en: Sync removed product meta from original products to translations
fr: La synchronisation a supprimé les métas des produits originaux vers les traductions

en: Register product reviews for translations
fr: Enregistrer les avis de produit pour les traductions

en: Done!
fr: Terminé!

en: Clear all colors
fr: Effacer toutes les couleurs

en: Gray
fr: Gris

en: White
fr: Blanc

en: Blue
fr: Bleu

en: Border
fr: Bordure

en: Current currency font color
fr: Couleur de police de la devise actuelle

en: Other currency font color
fr: Couleur de police de l'autre devise

en: Current currency background color
fr: Couleur d'arrière-plan de la devise actuelle

en: Other currency background color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'autre devise

en: Currency switcher style
fr: Style du sélecteur de devise

en: Core
fr: Par défaut

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
fr: Balises HTML autorisées : <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Template for currency switcher
fr: Modèle pour sélecteur de devise

en: Available parameters
fr: Paramètres disponibles

note: translators: unidentified placeholders...
en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
fr: Par défaut : %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Currency switcher colors
fr: Couleurs du sélecteur de devise

en: Color theme
fr: Thème de couleur

en: Hover
fr: Survolage

en: Select a preset
fr: Sélectionner un préréglage

en: Widget area
fr: Zone de widget

en: Widget title
fr: Titre du widget

en: -- Choose a widget area --
fr: -- Choisir une zone de widget --

en: Preview
fr: Aperçu

note: translators: %s is an exchange rates service
en: Exchange rate updated automatically from %s
fr: Les taux de change ont été mis à jour automatiquement depuis %s

en: Regular Price
fr: Prix normal

en: Sale Price
fr: Prix promo

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
fr: Le mode Multidevise est activé, mais aucune devise secondaire n'est définie. %1$sAjouter une secondaire devise%2$s.

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
fr: Cliquez pour afficher les prix dans les autres devises tels qu'ils apparaissent actuellement sur le front-end.

en: Show
fr: Afficher

en: Hide
fr: Masquer

en: Enter prices in other currencies
fr: Entrer les prix dans d'autres devises

en: Hide prices in other currencies
fr: Masquer les prix dans d'autres devises

en: Determined automatically based on exchange rate
fr: Automatiquement déterminé sur base du taux de change

en: Schedule
fr: Planifier

en: Same as default currency
fr: Identique à la devise par défaut

en: Set dates
fr: Définir les dates

en: Collapse
fr: Réduire

en: From&hellip;
fr: De&hellip;

en: To&hellip;
fr: À&hellip;

en: Please enter in a value less than the regular price
fr: Veuillez entrer une valeur inférieure au prix normal

en: never
fr: jamais

en: Automatic Exchange Rates
fr: Taux de change automatiques

en: Enable automatic exchange rates
fr: Activer les taux de change automatiques

en: Exchange rates source
fr: Source des taux de change

en: Lifting charge
fr: Commission de levée

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
fr: La commission de levée ajuste le taux de change fourni par le service sélectionné avant qu'il ne soit sauvegardé. Les taux de change affichés dans le tableau ci-dessus incluent la commission de levée.

note: translators: %s is an exchange rates service
en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
fr: Taux de change = %s taux de change x (1 + commission de levée / 100)

en: API key (required)
fr: Clé API (requise)

en: Update frequency
fr: Fréquence de mise à jour

en: Update manually now
fr: Mettre à jour manuellement maintenant

en: You have to save all settings before updating exchange rates
fr: Vous devez sauvegarder tous les paramètres avant de mettre à jour les taux de change

en: Manually
fr: Manuellement

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Quotidiennement

en: Weekly on
fr: Hebdomadairement, le

en: Monthly on the
fr: Mensuellement, le

en: Enter API key
fr: Saisir la clé API

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
fr: AVERTISSEMENT! Les limitations mineures incluent une limite de 1000 requêtes/par mois et l'EUR est la seule devise de base disponible pour les clients qui utilisent un compte gratuit. Si vous avez besoin de plus de 1000 requêtes par mois ou souhaitez utiliser les 170 devises disponibles, choisissez l'une des offres payantes à partir de seulement 10$ par mois.

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
fr: L’actualisation des taux de change toutes les heures génère environ 744 appels API par mois. Veuillez vous assurer que votre source de taux de change peut supporter cet usage élevé.

note: translators: %s is a date and time
en: Last updated: %s
fr: Dernière mise à jour: %s

en: Exchange rates updated successfully
fr: Les taux de change ont été mis à jour avec succès

en: Visit website
fr: Visitez le site Internet

en: Enable/disable
fr: Activer/Désactiver

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
fr: Le mode Multidevise ne peut être activé car aucune devise spécifique n'est définie. Allez à la page des %1$sParamètres WooCommerce%2$s et sélectionnez une devise par défaut pour votre boutique.

en: Enable the multicurrency mode
fr: Activer le mode multidevise

en: Multicurrency documentation
fr: Documentation sur le mode multidevise

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Show only products with %1$scustom prices%2$s in secondary currencies
fr: Afficher uniquement les produits avec %1$sprix personnalisés%2$s dans les devises secondaires

en: When enabled, products with prices based on the exchange rate are hidden
fr: Lorsqu’il est activé, les produits dont les prix sont basés sur le taux de change sont masqués

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr: Les modifications que vous avez effectuées seront perdues si vous quittez cette page.

en: At least one currency must be enabled for this language!
fr: Au moins une devise doit être activée pour cette langue!

en: Currency switcher options
fr: Options du sélecteur de devise

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
fr: Tous les sélecteurs de devise de votre site sont affectés par les réglages de cette section.

en: Order of currencies
fr: Ordre des devises

en: Additional CSS
fr: CSS additionnel

en: Widget Currency Switcher
fr: Widget de sélecteur de devise

en: Product page Currency Switcher
fr: Sélecteur de devise de la page du produit

en: Position
fr: Emplacement

en: Edit currency switcher
fr: Modifier le sélecteur de devise

en: Add a new currency switcher to a widget area
fr: Ajouter un nouveau sélecteur de devise à une zone de widget

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Your theme does not support a currency switcher widget. Please %1$sadd your currency switcher%2$s using a shortcode or PHP.
fr: Votre thème ne prend pas en charge le widget de sélecteur de devise. Veuillez %1$sajouter votre sélecteur de devise%2$s à l'aide d'un shortcode ou de PHP.

en: Currency switcher preview
fr: Aperçu du sélecteur de devise

en: Drag and drop the currencies to change their order
fr: Glisser et déposer les devises pour modifier l'ordre

en: Show a currency switcher on the product page template
fr: Afficher un sélecteur de devise sur le modèle de page de produit

en: Edit Product Currency Switcher
fr: Modifier le sélecteur de devise du produit

en: New Widget Area Currency Switcher
fr: Nouvelle zone de widget sélecteur de devise

note: translators: %s is sidebar name
en: Edit %s Currency Switcher
fr: Modifier le sélecteur de devise %s

en: Which product attributes should be translatable?
fr: Quels sont les attributs de produit qui devraient être traduits ?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: WPML allows you to %1$stranslate your product attributes%2$s. Some attributes, like the ones based on numbers and codes, can be universal and might not need to be translated.
fr: WPML vous permet d%1$straduire les attributs de vos produits%2$s. Certains attributs, comme ceux basés sur les nombres et les codes, peuvent être universels et ne pas nécessiter de traduction.

en: Select which attributes in your store should be translatable:
fr: Sélectionnez les attributs de votre boutique qui doivent être traduits :

en: There are no attributes defined
fr: Aucun attribut n'est défini

en: Continue
fr: Poursuivre

en: Go back
fr: Revenir

en: What do you want to do with products that are not translated?
fr: Que voulez-vous faire des produits qui ne sont pas traduits ?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Allow viewing products in languages they are not translated to but %1$sdisplay their content in the default language%2$s
fr: Autorise l'affichage des produits dans les langues dans lesquelles ils ne sont pas traduits, mais %1$saffiche leur contenu dans la langue par défaut%2$s

en: Do not allow viewing products in languages they are not translated to
fr: Ne pas autoriser la visualisation des produits dans des langues non traduites.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML strong tags
en: You can change these settings later by going to %1$sWPML &raquo; Settings.%2$s
fr: Vous pouvez modifier ces paramètres ultérieurement en allant dans %1$sWPML &raquo; Paramètres.%2$s

en: Finish
fr: terminer

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency › Setup Wizard
fr: WooCommerce Multilingue & Multicurrency › Assistant de configuration

en: Let's make your WooCommerce store multilingual
fr: Rendons votre boutique WooCommerce multilingue

en: To get started, we need to set up the following:
fr: Pour commencer, nous devons mettre en place les éléments suivants :

en: Create store pages in all your site's languages
fr: Créer des pages de boutique dans toutes les langues de votre site

en: Choose which product attributes you want to translate
fr: Choisissez les attributs du produit que vous souhaitez traduire

en: Set your translation options
fr: Définissez vos options de traduction

en: Decide if you want to add multiple currencies to your store
fr: Décidez si vous souhaitez ajouter plusieurs devises à votre boutique

en: Let's continue
fr: Poursuivons

en: I'll do the setup later
fr: J'effectuerai les réglages plus tard

en: Do you want to add more currencies to your store?
fr: Souhaitez-vous ajouter d'autres devises à votre boutique ?

en: You will be able to:
fr: Vous serez en mesure de :

en: Add a currency switcher to your store
fr: Ajoutez un convertisseur de devises à votre boutique

en: Set exchange rates
fr: Fixer les taux de change

en: Create custom pricing in each currency
fr: Créer des prix personnalisés dans chaque devise

en: And more!
fr: Et plus encore !

en: Yes, enable multicurrency mode
fr: Oui, activer le mode multidevise

en: No, use only one currency
fr: Non, n'utilisez qu'une seule devise

en: Make your store multilingual
fr: Rendez votre boutique multilingue

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML strong tags
en: Set up %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s to translate your store and add more currencies.
fr: Configurez %1$sWooCommerce Multilingue et Multidevise%2$s pour traduire votre boutique et ajouter d'autres devises.

en: Start the Setup Wizard
fr: Démarrer l'assistant de configuration

en: Click continue to create missing WooCommerce pages translate your store pages into the following languages:
fr: Cliquez sur continuer pour créer les pages manquantes de WooCommerce et traduire les pages de votre boutique dans les langues suivantes :

en: Click continue to translate your store pages into the following languages:
fr: Cliquez sur continuer pour traduire les pages de votre magasin dans les langues suivantes :

en: WPML automatically generates translated versions of default WooCommerce pages, such as Shop, Account, Checkout, and Cart.
fr: WPML génère automatiquement des versions traduites des pages par défaut de WooCommerce (boutique, compte, caisse et panier).

en: Configuration Warnings
fr: Avertissements concernant la configuration

en: Your product permalink base is not translated to:
fr: Votre base permalien de produit n'est pas traduit en:

en: Translate URLs
fr: Traduire les URLs

en: Running WooCommerce Multilingual & Multicurrency with default language other than English.
fr: Exécuter WooCommerce Multilingual & Multicurrency avec une langue par défaut autre que l'anglais.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
fr: Cela peut causer des problèmes avec des URL dans différentes langues.

en: Change default language
fr: Modifier la langue par défaut

en: There are some settings that require careful attention.
fr: Certains paramètres nécessitent une attention particulière.

en: Some settings from the WooCommerce Multilingual & Multicurrency wpml-config.xml file have been overwritten.
fr: Certains paramètres du fichier wpml-config. xml de WooCommerce Multilingual & Multicurrency ont été écrasés.

note: translators: %s is link to Multilingual Content Setup
en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
fr: Il est recommandé de vérifier les fichiers de configuration WPML ajoutés par d'autres extensions ou des paramètres manuels sur la section %s.

en: Multilingual Content Setup
fr: Configuration du contenu multilingue

en: Media
fr: Média

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not active.
fr: %s n'est pas active.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not required in order to run WooCommerce Multilingual & Multicurrency but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
fr: %s n'est pas requis pour exécuter WooCommerce Multilingual & Multicurrency mais recommandé si vous souhaitez utiliser des images de produit et des galeries différentes pour chaque langue.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is installed and active.
fr: %s est installé et actif.

note: translators: %s is a list of currency codes
en: Secondary currencies: %s
fr: Devises secondaires: %s

en: Multi-currency is not enabled.
fr: Le mode Multidevise n'est pas activé.

en: Add Currencies
fr: Ajouter des devises

en: Products Missing Translations
fr: Traductions manquantes de produit

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translation missing.
fr: La traduction de %1$d %2$s est manquante.

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translations missing.
fr: Les traductions de %1$d %2$s sont manquantes.

en: Right now, there are no products needing translation.
fr: Aucun produit ne requiert une traduction pour le moment.

en: Plugins Status
fr: Statut des extensions

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is set up.
fr: %s est configuré.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not set up.
fr: %s n'est pas configuré.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
fr: WooCommerce Multilingual & Multicurrency requiert plusieurs extensions pour fonctionner. Si une extension requise manque, installez-la et activez-la.

en: WooCommerce Store Pages
fr: Pages du magasin WooCommerce

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
fr: Pour exécuter un site e-commerce multilingue, les pages de la boutique WooCommerce doivent être traduites dans toutes les langues du site. Une fois toutes les pages installées, vous pouvez ajouter des traductions depuis ce menu.

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
fr: Une ou plusieurs pages WooCommerce n'ont pas été créées.

en: Install WooCommerce Pages
fr: Installer les pages WooCommerce

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
fr: Les pages de la boutique WooCommerce n'existent pas dans ces langues:

en: Create missing translations
fr: Créer les traductions manquantes

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
fr: Ces pages sont en cours de traduction par les traducteurs via WPML :

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
fr: Les pages de la boutique WooCommerce sont traduites dans toutes les langues du site.

en: Taxonomies Missing Translations
fr: Traductions de taxonomies manquantes

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
fr: Pour gérer un site entièrement traduit, il faut traduire tous les éléments de taxonomie. Certains éléments de la boutique comme les variations, dépendent de la traduction de taxonomie.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: %s do not require translation.
fr: %s ne requiert pas de traduction.

en: This taxonomy requires translation.
fr: Cette taxonomie requiert une traduction.

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s is missing translations.
fr: La traductions de %1$d %2$s est manquante.

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s are missing translations.
fr: Les traductions de %1$d %2$s sont manquantes.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Translate %s
fr: Traduire %s

en: This taxonomy does not require translation.
fr: Cette taxonomie ne requiert pas de traduction.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: All %s are translated.
fr: Tou(te)s les %s sont traduit(e)s.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
fr: Actuellement, aucun élément de taxonomie ne requiert de traduction.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
fr: Pour configurer les taxonomies de produit ou attributs comme traduisibles ou non traduisibles, allez dans la %1$sConfiguration des contenu multilingu%2$s

en: Translation to
fr: Traduction en

en: Product Shop Base
fr: Base de la boutique de produit

en: Update translation
fr: Mise à jour de la traduction

en: Add translation
fr: Ajouter une traduction

en: Edit translation
fr: Modifier la traduction

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
fr: Cette page vous permet de traduire toutes les chaînes qui sont utilisées par WooCommerce pour construire différents types d'urls. Les traduire vous permet de localiser entièrement les urls associées à la langue des pages.

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAdvanced settings%4$s page.
fr: Vous pouvez saisir ou modifier vos valeurs par défaut sur la page des %1$sParamètres de permaliens%2$s ou, pour les points de terminaison, sur la page WooCommerce %3$sParamètres de compte%4$s.

en: permalinks settings
fr: paramètres des permaliens

en: Account settings
fr: Paramètres du compte

en: Slug type
fr: Type de slug

en: Original Slug
fr: Slug original

en: Shop page
fr: Page de la boutique

en: Product base
fr: Base de produit

en: Product category base
fr: Base de catégorie de produit

en: Product tag base
fr: Base d'étiquette de produit

en: Product attribute base
fr: Base d'attribut de produit

note: translators: %s is a slug
en: Attribute slug: %s
fr: Slug attribut: %s

en: Product
fr: Produit

en: Content / Description
fr: Contenu / Description

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Purchase note
fr: Note d'achat

en: Custom Product attributes
fr: Attributs de produit personnalisé

en: Value(s)
fr: Valeur(s)

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Variations data
fr: Données des variations

note: translators: %s is a product ID
en: Download Files for Variation #%s
fr: Télécharger les fichiers pour la variation #%s

en: Download Files
fr: Télécharger les fichiers

en: File URL
fr: URL Fichier

en: External Product
fr: Produit externe

en: Product url
fr: URL Produit

en: Button text
fr: Texte de bouton

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
fr: Les modifications effectuées dans ces traductions affecteront les termes de manière générale! (pas uniquement pour ce produit)
